Protokół Nr XXI/09 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 23 kwietnia 2009 r.

Protokół Nr XXI/09
z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
w dniu 23 kwietnia 2009 r.
w sali konferencyjnej
Starostwa Powiatowego w Hajnówce, ul. A.Zina 1 ( sala nr 12)
( początek sesji - godz. 15:00, koniec tego samego dnia - godz. 17:28)
 
 
Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Sergiusz Kojło.
Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:
         Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ w Hajnówce;
         Irena Wróblewska – dyrektor Powiatowego urzędu pracy w Hajnówce;
         Irena Augustyniak – Powiatowy inspektor Sanitarny;
         ks. Paweł Sterlingow – parafia prawosławna w Hajnówce;
         Maria Owerczuk – Sekretarz Powiatu;
         Aniela Majewska – Skarbnik Powiatu;
-   Marta Chmielińska, Tadeusz Topolski – przedstawiciele prasy ( lista osób zaproszonych na sesję str..113..., zał. nr   …9.. ).
Porządek obrad:
1.      Otwarcie XXI sesji i stwierdzenie quorum.
2.      Przyjęcie porządku obrad.
3.      Przyjęcie protokołu z XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
4.      Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
5.      Interpelacje i zapytania radnych.
6.      Sprawozdanie z realizacji budżetu powiatu za 2008 rok.
            - uchwała w sprawie absolutorium.
7.      Informacja o wykonaniu w 2008 roku planu finansowego SP ZOZ w Hajnówce.
8.      Informacja o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz o przeciwdziałaniu bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Zatrudnienia.
9.      Sprawozdanie z realizacji w 2008r. powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007-2010.
10. Sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej.
11. Sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2008r.
12. Powzięcie uchwał w sprawie:
12.1. zmian w budżecie na 2008r.;
12.2. wprowadzenia zmian w Statucie Powiatu Hajnowskiego;
12.3. ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku za wysługę lat, funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy, mieszkaniowego, nagród ze specjalnego funduszu nagród oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw;
12.4. wyłączenia z Hajnowskiego Centrum Kształcenia Zawodowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Centrum Kształcenia Praktycznego i włączenie ich do Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce;
12.5. rozwiązania Hajnowskiego Centrum Kształcenia Zawodowego w Hajnówce;
12.6. ogłoszenia konkursu na stanowisko zastępcy dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce i powołania Komisji Konkursowej do jej przeprowadzenia;
12.7. zmian w podziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2009r.
 
13. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
14. Wolne wnioski.
15. Zamknięcie obrad XXI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
 
 
Przed rozpoczęciem realizacji porządku obrad XXI sesji Pan Przewodniczący przekazał głos ks. Pawłowi Sterlingow, który powiedział, cytuję: „Szanowni Państwo! W dniach 10-16 maja tego roku będzie miał miejsce kolejny Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Jest to wydarzenie kulturalne, religijne i bez wątpienia sławiące i nasz region i muzykę cerkiewną. Wydarzenie mające wysoki poziom. Kiedyś, gdy jeszcze nie byłem w Hajnówce na parafii, to przeczytałem gdzieś, że jest porównywalny z taką imprezą, jak Bratislava Cantas i mówi to samo za siebie. I dzisiaj przypadł mi zaszczyt zaprosić serdecznie radnych powiatu, jak i wszystkich Państwa na tę uroczystość, na to wydarzenie, na koncert inauguracyjny oraz koncert galowy.”
Pan Przewodniczący podziękował za zaproszenie i przekazał zaproszenia radnym powiatu.
 
Do punktu 1-go:
 
Na podstawie listy obecności ( lista obecności str...114....., zał. nr …10 ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 16 radnych ( radny Mirosław Romaniuk nieobecny), co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
 
Do punktu 2-go:
            Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad wszyscy radni otrzymali. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad.
           
       W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji głosowanie. Przedstawiony porządek obrad XXI sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
 
Do punktu 3 – go:
Do protokołu z XX sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XX sesji Rady Powiatu. Protokół został przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
 
Do punktu 4 – go:
            Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str..102-103......, zał. nr ..7…) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.
            Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zarząd Powiatu w dniu dzisiejszym odbył swoje posiedzenie. W trakcie posiedzenia przyjął autokorekty do projektów uchwał Rady Powiatu na dzisiejszą sesję, o czym będziemy mówić przy rozpatrywaniu tych projektów uchwał. Zarząd Powiatu przyjął również uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2009 rok, wyraził pozytywną opinię na temat zaliczenia drogi w Dubinach do kategorii dróg gminnych, udzielił pełnomocnictwa kierownikowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Panu Pawłowi Szymaniakowi do występowania w imieniu Zarządu powiatu w trakcie realizacji projektu unijnego, który PCPR ma zamiar realizować w ramach Programu Kapitał Ludzki. Zarząd Powiatu podjął także decyzję o rozstrzygnięciu konkursu na zadanie publiczne – organizacja Pikniku Rodzinnego. Zarząd Powiatu dyskutował także nad sprawą udzielenia nieruchomości na trafostację usytuowaną na naszej działce, gdzie znajduje się Ośrodek Zdrowia w Białowieży i postanowił przeprowadzić jeszcze rozmowę z Zakładem Energetycznym w tej sprawie.”
 
 
W związku z brakiem uwag i pytań Pan Przewodniczący stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.
 
            Do punktu 5-go:
 
            W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje i zapytania:
1.      Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Mam pytanie dotyczące Natura 2000. Na naszych terenach niedawno zostały wprowadzone nowe obszary Natura 2000 i mieszkańcy pytają, gdzie można sprawdzić, czy ich działki są położone na tym obszarze. Czy takie dokumenty do Starostwa dotarły? Odpowiedzialnym za obszary Natura 2000 jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku, a to jest po prostu za daleko dla rolnika, żeby jechał do Białegostoku. Czy Starostwo ma jakieś materiały, żeby kierować mieszkańców do powiatu, żeby mogli taką informację sprawdzić, czy dana działka znajduje się w obszarze Natura 2000, gdyż może się to wiązać z dopłatami i inwestycjami, które mogą być prowadzone na terenie gminy.”
2.      Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: Jak wiemy w sierpniu tego roku zostanie ogłoszony nabór wniosków do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Chciałabym zgłosić, żeby zarząd Powiatu uwzględnił i ujął do uchwały, która będzie na pewno podejmowana – przebudowę drogi Kleszczele – Policzna łącznie z ul. Białowieską, która dotyka się do drogi krajowej, gdyż jest w programie taki wymóg. Chciałam nadmienić, że część odcinka drogi Kleszczele – Policzna została wykonana z programu unijnego – Programu Phare, za co dziękuję, że powiat się starał. Tą drogą wożony jest żwir i jest ona w strasznym stanie – są koleiny i dziury i wymaga ona pilnego remontu. Myślę, że radni gminy Kleszczele nie będą przeciwni, żeby przeznaczyć środki na dofinansowanie remontu tej drogi, gdyż tu jest taki wymóg, żeby i gminy wniosły jakiś swój udział.”
3.      RadnaIrena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Moje pytanie dotyczy Ikei. Bardzo dużo się pisało na temat Ikei, na temat, gdzie maja ulokować swoją firmę. Chciałam wystąpić z taką prośbą do Pana Starosty, żeby zwrócił się do burmistrzów i wójtów z terenu powiatu hajnowskiego, żeby została opracowana oferta inwestycyjna, żeby każdy taki inwestor strategiczny wszedł na stronę powiatu i wiedział, że np. tu jest działka 20 ha. W tej ofercie inwestycyjnej powinny być opisane takie działki. Powinna być podana informacja, czy jest dostęp do drogi krajowej, czy są jakieś media, jak wodociąg, kanalizacja, energia elektryczna. Byłaby to promocja i dla powiatu i dla wszystkich gmin, gdyby taka ofertę przygotowano. Powinny być jeszcze zrobione zdjęcia tych działek i może w przyszłości znajdzie się taki inwestor, który zechce tu zainwestować pieniądze.”
4.      Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: Moje pytanie dotyczy Zakładu Zagospodarowania Odpadów, który ma powstać w Dubiarzynie. Chcę zwrócić się do Pana Starosty, żeby wystąpił z pismem do Marszałka Województwa i dowiedział się na jakim etapie jest w ogóle przygotowany ten program – Plan Gospodarki odpadami, jakie są uzgodnienia na tym etapie, bo wiadomo, ze opracowanie studium wykonalności zajmie dużo czasu, a w grudniu wszystkie wysypiska z terenu powiatu hajnowskiego zostaną zamknięte i będzie problem, gdzie te odpady wywieźć.”
5.      Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: W ramach interpelacji odczytam list, jaki otrzymałem od mieszkańca Narewki: „ Mieszkańcy Narewki, w związku z ustawieniem na terenie gminy tablic informacyjnych zawierających historię parafii rzymsko – katolickiej proszą o uzupełnienie faktów tam opisanych przez ustawienie dodatkowych tablic przy obecnym kościele oraz obok parkanu po pierwszym kościele parafialnym. Mając w pamięci kasatę parafii w wyniku represji po powstaniu styczniowym oraz prawie 50-letni okres prześladowań katolików i unitów zamieszkujących okolice Narewki warto zadbać o to, aby historia martyrologii Polaków nie została zapomniana. Czas zaboru rosyjskiego odcisnął się na ich życiu bardzo mocno i chociaż pokolenia, które swoje praktyki religijne i sakramentalne musiały łączyć z ukrywaniem ich w ostępach Puszczy Białowieskiej, już odeszło, to jednak ten przykład trwania przy wartościach ponadczasowych nie powinien być wymazywany z historii regionu. Ofiara krwi i pamięć o wywiezionych w głąb Rosji to świadectwo przywiązania mieszkańców naszego regionu do własnego wyznania i tożsamości narodowej, które należy pielęgnować. Materiały do uzupełnienia historii parafii narewkowskiej można zdobyć za pośrednictwem obecnego proboszcza oraz w publikacjach dotyczących tej miejscowości zamieszczonych w prasie lokalnej, jak i publikacjach książkowych.” Taki otrzymałem list i myślę, że osoby, które odpowiadają za to ustawienie tablic uzupełnią te dane.”
6.      Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „W związku z odpowiedzią Podlaskiego zarządu Dróg Wojewódzkich na wniosek zgłoszony na XVI sesji przeze mnie w sprawie remontu chodnika przy ul. 3 Maja na odcinku od ul. Wierobieja do ul. Sportowej – proponuję wystąpić z wnioskiem, czy zapytaniem do Rady Miasta Hajnówka, czy planują podpisanie umowy z Zarządem Dróg Wojewódzkich i współfinansowanie tego remontu, bo oni o tym piszą w odpowiedzi. Poprawa chodnika przy głównej ulicy po prostu służy dla naszych mieszkańców, zarówno miasta, jak i powiatu.”
7.      Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: W nawiązaniu do pisma Pani wójt gminy Hajnówka z dnia 2 października 2007r. i mojej złożonej interpelacji z dnia 30 sierpnia 2007r. w sprawie wykonania kanalizacji we wsiach Bielszczyzna, Puciska i Czyżyki chciałbym zapytać, czy wiadomo, jak wygląda na dzień dzisiejszy sprawa terminu wykonania kanalizacji w wymienionych wsiach. Brak kanalizacji bardzo uciążliwe jest dla starszych mieszkańców tych wsi. Z pisma Pani wójt gminy Hajnówka, jak i pisma przewodniczącego Rady Gminy Hajnówka Pana Wiesława Komarowskiego, pisma oczywiście są identyczne, wynika, że jest aktualne pozwolenie na budowę kanalizacji wydane przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce w 2007r., ale dalej nic nie wiem. Chciałabym się dowiedzieć i powiadomić mieszkańców tych wsi, co się dzieje i czy jest jakaś możliwość przyspieszenia.”
8.      Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: Na XVI sesji Rady Powiatu Pan Lech Januszko – zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska informował nas, że w latach 2009-2010 będą przeprowadzane przez cały rok badania zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10, ponieważ w 2007 roku wynik był zagrażający dla naszego społeczeństwa. Chciałabym zapytać, czy miasto i Starostwo podjęły jakieś działania zaradcze w celu poprawy takiego stanu zanieczyszczenia naszego powietrza, jeśli nie, to jakie są widoki na przyszłość”.
9.      Radny Krzysztof Petruk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: Widzę, że rozpoczął się już pierwszy etap realizacji budowy dróg w Białowieży. Czy ten drugi etap będzie podjęty zaraz po zakończeniu tego pierwszego etapu, czy wniosek jest na to przygotowany na dalszy ciąg Schetynówek.”
10. Radny Krzysztof Petruk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: 2 maja br. na terenie Puszczy Białowieskiej będzie przebiegał maraton kolarski organizowany przez Scandia Maraton Lang Team i chciałem zapytać, czy powiat bierze udział w promowaniu naszych terenów. Wiem, że te działania wspiera gmina Białowieża i Narewka.”
11. Radny Andrzej Skiepko zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: Interpelacja moja dotyczy drogi wojewódzkiej Hajnówka – Bondary. Ta sprawa wraca jak bumerang. Pan radny wojewódzki Mikołaj janowski zwracał się do nas, żebyśmy jak najwięcej spraw takich poruszali i dlatego, po pierwsze, żeby w tej kadencji był jeszcze przygotowany projekt przebudowy tej drogi i po drugie – na dzień dzisiejszy naprawa w szczególności niektórych miejsc, gdzie są już tak duże zagłębienia, które utrudniają przejazd tą drogą. Myślę, że w tej interpelacji dobrze byłoby podziękować za pewne odcinki, które zostały zrobione w tamtym roku, żeby pokazać, że my widzimy, że coś się tam robi. Ale na dzień dzisiejszy jest kilka odcinków, które trzeba bardzo szybko naprawić, a najważniejsze, żeby ta droga była wpisana do realizacji w całości.”
12. Radny Andrzej Skiepko zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: Czy na terenie powiatu jest potrzeba, aby transport kolumny sanitarnej był oddzielony od szpitala, gdyż bardzo dużo jest sygnałów o tym, że karetki nie za bardzo chcą wyjeżdżać do przypadków, gdy ktoś dzwoni telefonicznie. Bywają sprawy, które zagrażają życiu, a oni wyjeżdżają zazwyczaj do wypadku. Taka kolumna transportu sanitarnego kiedyś była przy SP ZOZ i na pewno było dużo lepiej. Zresztą i tak przywożą pacjentów do szpitala. Być może w dużych miastach takie oddzielenie jest normalne, ale w miastach powiatowych to jest nielogiczne.”
13. Radny Mirosław Kulbacki zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: Ja odnośnie drogi wojewódzkiej Hajnówka – Bondary. Rok temu o tej porze składałem wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w sprawie ustawienia barierek dźwiękochłonnych na zakręcie w Zwodzieckim i w Skupowie. Z korespondencji z Urzędem Marszałkowskim, którą otrzymałem, wynika, że barierki dźwiękochłonne do końca roku ubiegłego będą postawione w miejscowości Skupowo i to zostało wykonane, natomiast o Zwodzieckim nie otrzymałem żadnej informacji. Ponadto z tej korespondencji poinformowano mnie, że od Zwodzieckiego w kierunku Narewki będzie modernizowany odcinek na długości 900 mb. W związku z tym, mam pytanie, kiedy te 900 mb zostanie zrealizowanych.”
14. Radny Mirosław Pietkiewicz zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: Moja interpelacja być może jest już nieaktualna, jednak należałoby ją zgłosić. Chodzi o uzupełnienie ubytków w asfalcie na drodze Orzeszkowo – Piaski. Jest to droga, którą jedzie się do Topiła, a jest to perełka turystyczna i w momencie, kiedy ten sezon turystyczny rozpocznie się na dobre, na pewno będzie tam wzmożony ruch. Tydzień temu jechałem tą drogą i było tam strasznie.”
15. Radny Mirosław Pietkiewicz zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: Następna moja interpretacja dotyczy tego, aby w miarę możliwości we wsi Morze na odcinku tam, gdzie nie ma chodników ściąć pobocza drogi, dlatego, że są one bardzo wysokie i zatrzymują wodę.”
16. Radny Mirosław Pietkiewicz zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: Trzecia interpretacja dotyczy drzewa bezpośrednio przed wsią Hukowicze. Jest to drzewo, które od dawien dawna jest zgłaszane do ścięcia, tak, jak słyszę na sesjach Rady Gminy w Czyżach. Jest to drzewo rosnące w pasie drogi, poprzez którego konary biegnie linia telefoniczna, a przez to są częste awarie. Mieszkańcy wiele razy zgłaszali potrzebę zlikwidowania bądź obcięcia konarów.”
17. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: Pragnę poprzeć wniosek przedmówcy radnego Pietkiewicza na temat remontu drogi powiatowej z Orzeszkowa, którą można dojechać nawet do gminy Czeremcha, gdyż ona przebiega przez 3 gminy – rozpoczyna bieg w Hajnówce, przez Dubicze Cerkiewne i dochodzi do Policznej w gminie Kleszczele, czyli droga taka dosyć ważna. Dlatego Panom Starostom proponowałem, żeby te drogę ująć do remontu generalnego w ramach Programu Pomocy dla Gmin w ramach objęcia ochroną Puszczy Białowieskiej. Jest to droga, która zaspakaja potrzeby trzech gmin.”
18. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: Inne moje interpelacje – to wnioski moich wyborców z terenu Dubicz Cerkiewnych. Wnioskuję o zorganizowanie w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Dubiczach Cerkiewnych „Białych Niedziel”. To może być każdy inny biały dzień, zapewniając możliwość kontaktu ze specjalistami nieosiągalnymi w gminie bądź też trudno dostępnymi w powiecie, jak np. kardiologiem, urologiem, diabetologiem. Pacjentami ośrodka zdrowia w Dubiczach Cerkiewnych są w większości renciści i emeryci o bardzo małych dochodach, często mocno schorowani i często bariera finansowa uniemożliwia im dotarcie do lekarzy specjalistów.”
19. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: Kolejny mój postulat dotyczy transportu. Z wcześniej przedstawionej informacji i z informacji z prasy lokalnej wynika, że tranzytem torami kolejowymi przez Hajnówkę przewożone są w dalszym ciągu substancje niebezpieczne, głównie chemikalia. Transporty odbywają się w godzinach nocnych i jest to realne zagrożenie dla śpiących mieszkańców miasta. Jest to jedno z najważniejszych zagrożeń istniejących na terenie miasta, a do chwili obecnej niezauważalne i lekceważone przez właściwe służby, w tym również przez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Dlatego wnioskuje o ustalenie, czy takie transporty w dalszym ciągu odbywają się i spowodowanie, aby transporty przez miasto odbywały się w godzinach dziennych, bo o ich całkowitym wyeliminowaniu nie może być mowy, gdyż istnieje niebezpieczeństwo, że przewoźnik może zlikwidować takie przewozy pasażerskie.”
20. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: Kolejny mój postulat dotyczy wykonania doraźnych remontów dróg polegających na dowiezieniu żwiru na drogi powiatowe: Starzyna – Górny Gród ( 300 metrów) i Jagodniki – Dubicze Osoczne ( około 300 metrów) w obrębie geodezyjnym Jagodniki. Sa to drogi żwirowe o bardzo mocno zniszczonej nawierzchni i ich równanie już nie przynosi oczekiwanego efektu, a wiosną nie są przejezdne dla samochodów osobowych, w tym również dla Pogotowia Ratunkowego.”
21. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: Proszę o wyjaśnienie sposobu realizacji mojego wniosku zgłoszonego na wcześniejszej sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dotyczącego uregulowania stanu prawnego drogi powiatowej Nr 1676B położonej na gruntach wsi Tofiłowce – Rutka.”
22. Radny Andrzej Downarowicz zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: Ja mam może pytanie nie bezpośrednio do Pana Starosty, ale do Pana Burmistrza, na kiedy przewidywane jest zakończenie budowy krytej pływalni i czy coś wiadomo już w kwestii zamiaru budowy sztucznego zalewu w okolicach Hajnówki.”
 
Do punktu 6-go:
           
W powyższym punkcie radni przeszli do omówienia sprawozdania z realizacji budżetu powiatu za 2008r.
Przewodniczący Rady zwrócił się do Starosty Hajnowskiego Pana Włodzimierza Pietroczuka o przedstawienie sprawozdania z realizacji budżetu za 2008r.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Sprawozdanie z realizacji budżetu za 2008 rok jest swoistym sprawozdaniem z działalności całego samorządu powiatowego. Jest też podstawą do udzielenia, bądź nieudzielania absolutorium dla Zarządu Powiatu, który z woli Rady Powiatu realizując uchwały, realizował również uchwalony i zmieniany w trakcie roku budżet powiatu. Przygotowane przez Zarząd Powiatu sprawozdanie było przedmiotem obrad wszystkich Komisji Rady, a role szczególną ma tu oczywiście Komisja Rewizyjna, która pewnie za chwilę przedstawi swoją opinię. Sprawozdanie Zarządu i opinia Komisji Rewizyjnej były przedmiotem oceny Regionalnej Izby Obrachunkowej. Obydwie opinie na temat obydwu dokumentów są pozytywne ( opinie w załączeniu, zał nr …6……...,str…100-101…….….). Uchwalając budżet powiatu planowaliśmy dochód na poziomie 33.600.000 zł – zakładaliśmy tutaj możliwość skorzystania ze środków UE na inwestycje drogowe i termomodernizację budynków powiatowych – chodziło o Zespół Szkół Zawodowych. Okazało się jednak, że rok 2008 był rokiem pustym jeśli chodzi o środki unijne, nie było żadnych konkursów i w konsekwencji wykonanie dochodów wyniosło 31.600.000 zł. W strukturze dochodów dominują subwencje. Na dochody w kwocie 31.600.000 zł – 13.600.000 zł to są subwencje. Drugim, dużym elementem dochodów, to są dochody własne, z czego 4,4 mln to jest udział w podatku dochodowym od osób fizycznych. Mówię o tym, bo ważne jest bardzo jak te dochody będą się kształtowały w tym roku, w dobie kryzysu, bo może się okazać, że zakładane przez nas dochody z tego tytułu mogą być niezrealizowane. Planowane dochody wykonano w 100%, a wydatki w 98%. Główne wydatki w 2008 roku to wynagrodzenia i pochodne od nich – 18,4 mln zł. - mam tu na myśli wszystkie jednostki organizacyjne powiatu. Na inwestycje przeznaczyliśmy – 3,3 mln zł, w tym drogowe 2,2 mln zł, w czym jest bardzo duży udział gmin, które dofinansowały inwestycje na drogach powiatowych na kwotę 1,2 mln zł. Wydatki rzeczowe na funkcjonowanie wszystkich jednostek powiatowych wyniosły około 9,6 mln zł. Powiat oczywiście ponosił wysiłek na spłatę zadłużenia – w sumie 2,8 mln zł. Przy jednostkach organizacyjnych powiatu funkcjonują rachunki dochodów własnych, które zgromadziły w 2008 roku niebagatelną kwotę 1,4 mln zł, co było znacznym wsparciem dla budżetu tych jednostek, bo z woli Rady wszystkie środki, które wypracowują jednostki trafiają do tych jednostek z powrotem. Pozytywnym elementem bilansu 2008 roku jest zmniejszenie planowanego deficytu więcej niż o połowę, bo z kwoty 1,5 mln zł do 710.000 zł, dokładnie o kwotę 807.794 zł. Poza brakiem planowanych środków unijnych realizacji budżetu nie towarzyszyły jakieś specjalne perturbacje poza może sporem o podatek od linii kolejowej Hajnówka – Białowieża, co będzie miało swoje konsekwencje w budżecie 2009r. Biorąc pod uwagę pozytywne opinie Komisji Rady, pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej wnoszę o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu z tytułu wykonania budżetu w 2008r.”
Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania do Pana Starosty w związku z przedstawioną informacją.
Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Na stronie 3 przy dochodach własnych jest dochód 1 zł – co to może być. I drugie pytanie dotyczy PFRON – tam było podane, że skorzystały ze wsi 142 osoby. Mnie interesuje, czy tak mało było wniosków, czy po prostu nie wszyscy skorzystali. Prosiłabym o wyjaśnienie tego.”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja chciałbym się dowiedzieć- w opisówce jest podana kwota 31.569.937 zł, a już w punkcie A – dochody powiatu jest zapisane – 31.562.639 zł, wiec brakuje 7.298 zł i nie wiem, czy to jest pomyłka. I drugie pytanie dotyczy sprzedaży działek przy ulicy Wróblewskiego. Czy zostały już wszystkie sprzedane i jaki jest średni koszt za 1 m2 takiej działki. W ochronie zdrowia też brałem udział w tym projekcie – Zdążyć przed cukrzycą i wiem, że ten projekt był zamknięty w 2007r., a tutaj pisze się, ze otrzymano 23.601 zł. Tez chciałbym wyjaśnień na ten temat, bo byłem tez uczestnikiem tego programu i wiem, że te pieniążki były w 2007r. całkowicie wykorzystane, a tutaj się znalazła taka kwota. I jeszcze patrzę, że nasze zadłużenie cały czas rośnie. Mamy tego zadłużenia ponad 11 mln zł. Czy powiat dalej się zadłużając znajdzie banki, które będą mu udzielały kredytu, bo to rośnie i rośnie i nic się nie wstrzymuje.”
Skarbnik Powiatu Pani Aniela Majewska zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Jeśli chodzi o tę 1 złotówkę, to powiat jeżeli pobiera dochody z tytułu pobierania i przekazywania dochodów Skarbu Państwa, w tym przypadku dotyczy to Inspekcji nadzoru Budowlanego. Ten dochód jest tak naprawdę niewielki, gdyż chodzi o 5% tych wszystkich dochodów. Także ta złotówka to może być nawet mniej niż 1 zł, to może być ileś groszy. Ten dochód zostaje w powiecie i stanowi dochód powiatu. Jeśli chodzi o różnicę 7298 zł, to jest różnica pomiędzy planem dochodów, a wykonaniem tych dochodów. Jest to tak naprawdę bardzo mała różnica. Jedna wartość to jest plan, a druga to jest wykonanie tego planu. Tu nie ma żadnej pomyłki. Zapis dotyczący programu „Zdążyć przed cukrzycą”, to ten program był realizowany w 2007r. jesienią, ale środki na niego otrzymaliśmy dopiero w 2008 roku jako refundację. Realizowaliśmy projekt za pieniądze powiatowe, a zwrot tych środków nastąpił w 2008r. Zadłużenie powiatu praktycznie wzrasta, zresztą w sprawozdaniu są wymienione banki, które udzieliły nam kredytu. Zadłużenie wynika z tego, że tych środków powiatowych jest za mało na realizację ustawowych zadań. Żeby zrezygnować z zaciągania zobowiązań, to trzeba byłoby zrezygnować z inwestycji. W tej chwili rozpoczęliśmy już procedurę odnośnie banku do udzielenia kredytu na ten rok i mam nadzieję, że banki będą zainteresowane udzieleniem kredytu na ten rok. W ostatnich latach było zainteresowanie i to niemałe jeżeli chodzi o banki.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jeśli chodzi o działki przy ulicy Wróblewskiego, to zostały sprzedane wszystkie działki i cena działki oscylowała od 35 tys. zł do 70 tys. zł. Trzeba byłoby policzyć jaka średnia cena była 1 m2. Udzielimy dokładnej informacji na piśmie.”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Dochody własne musiały być zmniejszone o te 2.700.000 zł, co było przyczyną tego zmniejszenia.”
Skarbnik Powiatu zabierając głos, powiedział, cytuję: „To było zmniejszenie o środki unijne, które pierwotnie były planowane, ale potem niestety trzeba było je wycofać z budżetu.”
Przewodniczący Rady Pan Sergiusz Kojło powiedział, że  odpowiedź na temat korzystania ze środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez mieszkańców wsi zostanie udzielona na piśmie.
Radni nie zgłosili więcej pytań i uwag.
Przewodniczący Rady zwrócił się do Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o przedstawienie opinii i wniosku Komisji Rewizyjnej.
Radny Stefan Kuczyński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał opinię Komisji Rewizyjnej ( str…105-106…., zał nr…8….) i wniosek ( str……, zał nr……..) Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu z tytułu wykonania budżetu powiatu za 2008 rok.
Przewodniczący Rady zapytał, czy są pytania w związku z przedstawionym sprawozdaniem z realizacji budżetu za 2008r.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego sprawozdania, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 13 głosów „za”, 3 głosy przeciw ( r. L.J.Michalak, r. A. Downarowicz, r.K.Petruk).
 
Uchwała Nr XXI/141/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 kwietnia 2009 r.
 
w sprawie udzielenia absolutorium.
 
( strona .....19.....)
           
      Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: Gazeta Pani Marty ( Kurier Hajnowski) napisała w tym ostatnim wydaniu o nagrodzie jaką otrzymał Pan Starosta. Ja myślę, że to się jakoś komponuje to wyróżnienie. Pan Starosta otrzymał wyróżnienie – Starosta 10-lecia i tam było napisane, że w naszym województwie takiego zaszczytu dostąpiło 3 starostów. Ja to wkomponowuję w ten temat nie przez przypadek, bo w jakiś sposób te sprawy się łączą. Jest to także wyraz uznania dla naszego skromnego powiatu. Składamy gratulacje Starostom, Zarządowi i całemu zespołowi pracowników za trud i wysiłek jaki tu włożyli i życzymy, żeby mniej więcej za rok sytuacja była podobna.”
Do punktu 7-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o wykonaniu w 2008 roku planu finansowego SP ZOZ w Hajnówce ( zał. nr…1……., str…45-47….).
Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w informacji.
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Na spotkaniu Zarządu Diabetyków panie mnie spytały, czy to jest prawda, że likwiduje Pan badania mammografii w Hajnówce, że one nie będą w Hajnówce przeprowadzane i trzeba będzie jeździć do Białegostoku.”
Pan Grzegorz Tomaszuk - dyrektor SP ZOZ zabierając głos, powiedział, cytuję: „Tak, to jest prawda. Rzeczywiście był u nas mammograf, ale w związku z tym, że nigdy nie mieliśmy kontraktu na te badania,  mieliśmy podpisaną tylko umowę na badania profilaktyczne, które opłacał Narodowy Fundusz Zdrowia. Na kolejne lata tej umowy już nie mieliśmy podpisanej, gdyż warunki NFZ są bardzo wygórowane w tym zakresie. Praktycznie te warunki mogą spełniać tylko mammobusy i duże ośrodki kliniczne, bo podstawowy warunek jest taki, że w roku poprzednim dana pracownia ma wykonać 2000 badań, a my nigdy tyle badań na tym mammografie nie zrobiliśmy. Robiliśmy 1-2 badania dziennie i to przede wszystkim na zlecenie poradni specjalistycznej. Rok temu stanęliśmy przed decyzją, co dalej z tym zrobić, gdyż mammograf nam się popsuł, a koszt naprawy to około 50 tys. zł. Do tego jeszcze musi być nad aparatem zapewniony nadzór specjalistyczny, co także kosztuje. Ale to nie nasze koszty decydowały, że zaprzestaliśmy tych badań, ale opinie fachowców konsultantów. Jeżeli na aparaturze medycznej robi się jedno badanie dziennie, to są wątpliwości odnośnie jakości tych badań. W związku z tym podjęliśmy decyzję, żeby nasz mammograf wycofać z użytkowania i podpisać umowę z ośrodkami onkologicznymi w Białymstoku.”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja myślę, że to niedobrze, że ona została zlikwidowana, bo te panie niedość, że same przeżywają, to jeszcze są odsyłane do Białegostoku. Często są to kobiety skrzywdzone przez los chorobą i jeszcze muszą jeździć do Białegostoku, bo Pan dyrektor kupił tomograf i wychwala się nim, a tomograf stoi tam, gdzie był mammograf. Te panie są przerażone, że muszą jeździć do Białegostoku, często autobusem, bo nie mają samochodu. Myślę, że zdrowie pacjentek powinno być ważniejsze niż dochody z tego.”
Pan Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja nie miałem żadnej skargi w tej sprawie od kobiet. Onkolog przyjeżdża do nas i przyjmuje w poradni onkologicznej i to na jego wniosek, jego propozycją było, żeby badanie robić na bardziej nowoczesnym aparacie, gdyż wówczas badanie jest bardziej wiarygodne. Nasz mammograf był z 1988r. i był już bardzo przestarzały i to nie tomograf spowodował, że mammografu u nas nie ma, tylko potrzeba skuteczniejszych i lepszych badań dla naszych pacjentek, tym bardziej, że to szpital płaci za te badania, a nie pacjentki”.
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Za przejazd też?”
            Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o wykonaniu w 2008 roku planu finansowego SP ZOZ w Hajnówce została przez Radę Powiatu przyjęta.
 
Do punktu 8-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz o przeciwdziałaniu bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Zatrudnienia ( str …48-62…., zał nr …2…..) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym materiale.
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: Czy istnieje taka możliwość, żeby pracownicy interwencyjni byli zatrudnieni na taki okres czasu, żeby potem im się należała kuroniówka, bo potem oni kombinują, szukają, bo nie mają uprawnień do tej kuroniówki. Czy istnieje możliwość, żeby im przedłużać ten okres pracy.”
Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jakie jest zainteresowanie tych bezrobotnych, którzy chcą starać się o dotacje na rozpoczęcie swojej działalności gospodarczej.?”
Pani Irena Wróblewska – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy zabierając głos, powiedziała, cytuję:  „Jeśli chodzi o prace interwencyjne, to ustawowy zapis mówi, że organizuje się je do 6 m-cy, a okres 6 m-cy nie uprawnia bezrobotnego do nabycia prawa do zasiłku. Nie ma możliwości przedłużenia tej umowy na pracę interwencyjną. Jeśli chodzi o podjęcie działalności gospodarczej, to faktycznie w tej chwili jest więcej niż rok wcześniej wniosków składanych na podjęcie działalności gospodarczej. Jeszcze można składać te wnioski, gdyby ktoś był zainteresowany.”
Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję:  „Czy są jakieś szkolenia prowadzone dla tych osób chcących rozpocząć własną działalność?”
Pani Irena Wróblewska zabierając głos, powiedziała, cytuję:  „Jeśli chodzi o szkolenia, to w tej chwili jest nabór bezrobotnych, którzy chcieliby rozpocząć działalność gospodarczą, jest to „ABC Przedsiębiorczości”. Kwota dotacji na rozpoczęcie działalności dla osoby bezrobotnej wynosi 19 tys. zł. Wniosek jest gotowy w internecie i nie jest on zbyt trudny. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy, to w Powiatowym Urzędzie Pracy jest pracownik, który udziela fachowej informacji w tym zakresie.”
Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz o przeciwdziałaniu bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Zatrudnienia została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 9-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z realizacji w 2008r. Powiatowego Programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007 - 2010 ( zał. nr ..3…., str ...63-74..... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym materiale.
            Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z realizacji w 2008r. Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007 - 2010 został przez Radę Powiatu przyjęte.
Do punktu 10-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej ( zał. nr …4…, str ..75-94...... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.
Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Co można zrobić, żeby wyeliminować wodę o warunkowej przydatności do picia w powiecie.”
Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „Czy borelioza znowu przyatakowała, czy jest w miarę spokój.”
 
Pani Irena Augustyniak – Powiatowy Inspektor Sanitarny zabierając głos, powiedziała, cytuję:  „Mamy w Hajnówce wodę warunkową z przyczyn związanych z przekroczeniem stężeń manganu i żelaza, a co za tym idzie złe są parametry barwy i mętności. W ubiegłym roku zdarzyły się także przekroczenia bakteriologiczne i dotyczyło to 3 wodociągów. Nasze wodociągi są przede wszystkim oparte na studniach głębinowych i także są źródła, że jest żelazo i mangan. Żelazo jest łatwiejsze do usunięcia i tańszy jest to proces, natomiast usunięcie manganu jest procesem skomplikowanym i bardzo drogim. W związku z tym właściciele wodociągów zwracają się do nas z prośbą o przedłużenie terminu wykonania tych zleceń. To nie jest tak, że oni nie robią nic, bo ta jakość wody poprawia się z roku na rok. Jeśli chodzi o wodociąg hajnowski, to najczęściej woda wychodzi o prawidłowych parametrach ze stacji uzdatniania, natomiast w badanych próbkach z sieci, to tam są te przekroczenia ze względu na stara sieć wodociągową, gdzie następuje odłożenie w rurach związków żelaza i manganu. Zawsze po awarii sieci ta woda leci brązowa, to jest skutkiem tego, że odrywają się te związki żelaza i manganu i idą w siec. Przedsiębiorstwo Wodociągów próbując temu zapobiec wprowadziło raz w miesiącu płukanie sieci, co jest robione nocą. Jeśli chodzi o zanieczyszczenie bakteriologiczne, to one bardzo rzadko się zdarzają. Wszystkie wodociągi w razie czego posiadają chloratory na swoim wyposażeniu. Jeśli chodzi o aktywność kleszczy, to kleszcze w tym roku uaktywniły się bardzo wcześnie. Pierwsze zgłoszenia boreliozy z rumieniem wędrującym rozpoczęły się już od lutego. Jest tych zgłoszeń bardzo dużo już w tym roku. Dzisiejszego dnia było 7 zgłoszeń. Borelioza na naszym terenie szaleje. W ubiegłym roku zdarzały się także odkleszczowe zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych.”
            Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej zostało przez Radę Powiatu przyjęte.
Do punktu 11-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2008r. ( zał. nr …5…, str ...95-99..... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.
            Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2008r. zostało przez Radę Powiatu przyjęte.
Do punktu 12-go:
            12.1.
 W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2009r.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Mówiąc o dzisiejszym posiedzeniu Zarządu Powiatu zapowiadałem, że zgłosimy autokorektę do tej uchwały. Generalnie chodzi o zaplanowanie wydatków na opłatę podatków od linii kolejowej Hajnówka – Białowieża, o który upominają się od nas gminy. W przypadku gminy Hajnówka przyjęte zostało rozwiązanie, że podatek należny za rok 2007 i 2008 wraca do nas jako dotacja do inwestycji drogowej, którą powiat realizuje na terenie gminy Hajnówka. Podobne rozmowy zostały podjęte z gminą Białowieża i niestety do tej pory jeszcze nie mamy odpowiedzi. Pan wójt był zainteresowany takim rozwiązaniem, ale musi to jeszcze przeprowadzić przez Rade Gminy. Myślę, że po części można tutaj udzielić odpowiedzi na pytanie radnego Petruka. Ten drugi etap Schetynówek będzie zależał od tego, jak gmina zaangażuje się do współfinansowania inwestycji na swoim terenie. My oczywiście planujemy wystąpienie do funduszy zewnętrznych na realizację drugiego etapu przebudowy dróg w centrum Białowieży. Częściowym pokryciem dla tych zwiększonych wydatków jest refundacja środków z projektu „Rozwój turystyki transgranicznej w regionie Puszczy białowieskiej” – jest to refundacja wydatków poniesionych w 2008r. Planujemy zwiększenie deficytu budżetu o kwotę 230.000 zł i zaplanowano pokryć go wolnymi środkami. Regionalna Izba Obrachunkowa zwróciła nam uwagę na to, że mimo, iż procedura odwoławcza jest w toku, bo złożyliśmy jeszcze skargi kasacyjne, to już są zobowiązania wymagalne i musza być zaplanowane na to środki.”
Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Czy chodzi o to, że mówi Pan Starosta o dofinansowaniu. Do tej pory gminy dokładały po 50%, a co tu ma wspólnego ta kwota 368 tys. zł. Ja tu czegoś nie zrozumiałem.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Tę kwotę 368.000 zł przekażemy do gminy Białowieża w ramach podatku i oczekujemy, że te pieniądze wrócą jako dofinansowanie do inwestycji drogi powiatowej na terenie gminy Białowieża. Taką propozycję złożyliśmy wójtowi gminy Białowieża.”
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 14 głosów „za”) przy 2 głosach „wstrzymujących się” ( r. L.J.Michalak, r. K.Petruk)
 
Uchwała Nr XXI/148/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 kwietnia 2009 r.
 
w sprawie zmian w budżecie na 2009r.
( strona ..20-24......)
 
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję:  „Chciałbym poprosić o zwolnienie z obowiązku uczestniczenia w dalszej części sesji, gdyż z Burmistrzem wybieramy się na spotkanie z Ministrem Obrony Narodowej. Pan Wicestarosta udzieli odpowiedzi na interpelacje. Chciałbym podziękować wszystkim za udzielenie absolutorium dla Zarządu Powiatu i podkreślić, że to nie tylko praca Zarządu Powiatu, praca pracowników Starostwa i jednostek powiatowych, to jest praca całego samorządu powiatowego, w tym też wszystkich radnych za co również dziękuję.”
 
( Starosta Hajnowski opuścił salę obrad)
            12.2.
 
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w Statucie Powiatu Hajnowskiego.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
Uchwała Nr XXI/145/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 kwietnia 2009 r.
 
w sprawie wprowadzenia zmian w Statucie Powiatu Hajnowskiego.
( strona ...25.......)
12.3.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku za wysługę lat, funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy, mieszkaniowego, nagród ze specjalnego funduszu nagród oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
Uchwała Nr XXI/144/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 kwietnia 2009 r.
 
w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku za wysługę lat, funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy, mieszkaniowego, nagród ze specjalnego funduszu nagród oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw.
 
( strona ....30-42......)
12.4.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie  wyłączenia z Hajnowskiego Centrum Kształcenia Zawodowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Centrum Kształcenia Praktycznego i włączenie ich do Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce.
 Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
Radny Mirosław Pietkiewicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „Czy to jest prawdą, że musi się odbyć konkurs na dyrektora nowego Zespołu Szkół Zawodowych.”
Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Pan Włodzimierz Pietruczuk zabierając głos, powiedział, cytuję:  „W tym roku kończy się kadencja Pani dyrektor Karwowskiej, więc siłą rzeczy musi nastąpić odnowienie, czy to w formie konkursu, czy w formie przedłużenia, to już inna sprawa. Sytuacja jest taka, że tu nie powstaje nowa szkoła, jest to tylko dołączenie do obecnej funkcjonującej szkoły nowych szkół. Nie powstaje nowa placówka, więc nie ma obowiązku przeprowadzania konkursu.”
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XXI/142/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 kwietnia 2009r.
 
w sprawie wyłączenia z Hajnowskiego Centrum Kształcenia Zawodowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Centrum Kształcenia Praktycznego i włączenie ich do Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce.
 
(strona....44.....)
12.5.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie  rozwiązania Hajnowskiego Centrum Kształcenia Zawodowego w Hajnówce.
 Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XXI/143/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 kwietnia 2009r.
 
w sprawie rozwiązania Hajnowskiego Centrum Kształcenia Zawodowego w Hajnówce.
(strona....43.....)
12.6.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko zastępcy dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki zdrowotnej w Hajnówce i powołania Komisji Konkursowej do jego przeprowadzenia.
 Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XXI/147/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 kwietnia 2009r.
 
w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko zastępcy dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki zdrowotnej w Hajnówce i powołania Komisji Konkursowej do jego przeprowadzenia.
(strona.....28-29....)
12.7.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmian w podziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2009r.
 Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jest autokorekta Zarządu Powiatu na wniosek dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy. Na dzień dzisiejszy zgłosiły się trzy osoby niepełnosprawne, które są zainteresowane rozpoczęciem działalności gospodarczej. Jeden to jest zakład mechaniki samochodowej, drugi to zakład krawiecki i trzeci to sklep ogrodniczy w Kleszczelach. Stąd też po przeanalizowaniu tych środków Pani Wróblewska proponuje, żeby te środki zwiększyć w tym dziale, co razem byłoby 87 tys. zł.”
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XXI/146/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 kwietnia 2009r.
 
w sprawie zmian w podziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2009r.
 
(strona....26-27.....)
 
            Do punktu 13-go:
 
 
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Pani radna Niegierewicz zadała pytanie dotyczące Obszaru Natura 2000. Jest to bardzo trudne pytanie i nie ma na nie prostej odpowiedzi. My wystąpimy z zapytaniem do dyrektora regionalnego, ponieważ z wielu względów dobrze byłoby takie szczegółowe mapy dotyczące granic obszarów naturowych posiadać i żeby one były dostępne nie tylko u nas, ale i w każdej gminie. Dla nikogo z nas nie jest tajemnicą, że obszary naturowe stanowią istotne ograniczenie jeżeli chodzi o działalność inwestycyjną. Jeśli otrzymamy te mapy, to z takim założeniem, żeby można było każdej gminie przekazać taką informację. Wydaje się dla mnie rzeczą trudną i niezrozumiałą dlaczego wśród obszarów w Sieci Natura 2000 znalazły się obszary osób prywatnych, gdyż nikt ich o zgodę nie pytał. W karach Europy Zach. Coś takiego się raczej nie zdarza. Gdybym to ja był właścicielem nieruchomości na takim terenie, to bym sobie tego nie życzył i bym wszystko robił, żeby bez mojej zgody żaden m2 mojej ziemi w takim obszarze się nie znalazł.
Drugie pytanie – jeżeli mówimy o schetynówkach, to oczywiście w odpowiednim czasie będziemy o tym dyskutować. Jako powiat możemy wystąpić z wnioskiem na dwie inwestycje. Jeden projekt inwestycyjny, o którym mówimy mamy już rozpoczęty i jest to Białowieża. W zależności od tego, jak będą wyglądały rozmowy z Białowieżą dotyczące podatku od nieruchomości zdecydujemy w stosownym czasie o wyborze tych kierunków inwestycyjnych. Możemy powiedzieć, że na dzisiaj mamy trzy takie inwestycje do rozpatrzenia: Białowieża, Kleszczele – Policzna – to jest tez ważna sprawa, bo trzeba dokończyć ten kawałek drogi 800 metrów, która za granicami Kleszczel jeszcze nie jest skończona, ale jest też ciekawy, dosyć konkurencyjny projekt, który łączy inwestycje nie tylko między powiatem i gminą, ale między powiatem hajnowskim, siemiatyckim i gminą Czeremcha. Także tutaj zobaczymy, jeżeli da się ten projekt w Czeremsze podciągnąć i potraktować, jako projekt gminny, to wtedy myślę, że jest szansa, żeby realnie te trzy projekty do schetynówki zgłosić.
Jak Państwo wiecie, to my jako powiat nie dysponujemy nieruchomościami takimi, które mogłyby być ofertą dla dużych inwestorów. Niejednokrotnie na ten temat z wójtami rozmawialiśmy. Na najbliższym posiedzeniu Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska Pan Starosta zaproponuje takie wspólne opracowanie oferty inwestycyjnej.
Zakład Zagospodarowania Odpadów – powstał związek komunalny, który ma się zająć tym tematem, ale w związku z tym, że prace się przedłużyły, to z tego projektu rządowego zostały wykreślone pieniądze na rozwiązanie problemu zagospodarowania odpadów stałych i musimy szukać lokalnie innego rozwiązania. Miasto Hajnówka ma już lokalizację, ma pozwolenie na budowę takiego zakładu. My jako powiat wydaliśmy decyzję zezwalającą na trzyletni okres składowania odpadów, które po zakończeniu budowy zakładu będą w tym zakładzie przerobione. Możemy powiedzieć, że miasto zyskało trzy lata. Ekofundusz przyznał 7 mln zł na sfinansowanie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Hajnówce.
Tablica przy kościele w Narewce – my stawialiśmy w ramach projektu transgranicznego tablice informacyjne przy obiektach sakralnych i zabytkowych. Treść była każdorazowo uzgadniana z proboszczami tych parafii.
Oczywiście interpelacje radnej Sapieszko przekażemy do Pana Burmistrza odnośnie tych chodników i tak samo do Pani wójt gminy Hajnówka odnośnie Bielszczyzny, Czyżyk i Pucisk.
Zanieczyszczenie powietrza w mieście – poprosimy o aktualne wyniki badań Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i przekażemy radnym informacje na ten temat, jak to wygląda na dzisiaj.
Co z drugim etapem schetynówek w Białowieży, to myślę, że już odpowiedziałem na to pytanie odpowiadając na pytanie radnej Niegierewicz.”
            Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Z całym szacunkiem, ale nie bardzo rozumiem ten mechanizm, bo jest tak, że 1/3 płaci rząd, 2/3 płaci Starostwo i gmina, a gdzie w tej sytuacji jest usytuowana ta kwota 368 tys. zł, czy to jest po stronie Starostwa, czy po stronie gminy?”
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Pan, Panie radny niezbyt wnikliwie słuchał tego, co mówił Starosta. Mówił o rozwiązaniu, jakie zostało zaakceptowane przez gminę Hajnówka. Przy takim rozwiązaniu kiedy mamy udział gmina – powiat 50%:50%, to tutaj te relacje są inne , może 30%:70% lub inne.
            Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „To w takim razie, kto płaci te 70%, a kto te 30%?”
            Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Oczywiście 70% płaci gmina Białowieża”.
            Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Czyli gmina jest pod pręgierzem. My jako powiat zalegamy gminie 368 tys. zł i teraz łaskawie jako powiat godzimy się, jak gmina da nam te 368 tys. zł”.
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję:” Propozycja jest taka, że te pieniądze zostaną na terenie gminy Białowieża”.
Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Tak, tylko z całym szacunkiem Panie Starosto. W tym momencie jest tak – my jesteśmy dłużni jako powiat i łaskawie się zgadzamy, że może wam nie oddamy tych pieniędzy. Trochę dziwna ta sytuacja. Powiem szczerze, że mnie to w ogóle nie przekonało.”
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: ”Odpowiedzmy sobie na pytanie, tak naprawdę docelowo komu służy realizacja tego większego projektu. Jest to w interesie naszego całego regionu, ale przede wszystkim gminy Białowieża.”
Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jak najbardziej, ale w tym przypadku my jesteśmy winni i my dyktujemy warunki. I tu już nie jest 50%:50%. W tym przypadku gmina płaci 70%, a powiat 30%. To jest ciekawe rozwiązanie.”
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: ”To jest tylko nasza propozycja i gmina Białowieża wcale nie musi jej przyjmować.”
Przewodniczący Rady Pan Sergiusz Kojło zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Krzysztof ty czuj się jak radny powiatowy teraz.”
Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja czuję się tak, jak to rozumiem. W interesie powiatu, ja to rozumiem, jak najbardziej jest to OK.”
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: ”To może powiedzmy inaczej. My wystąpiliśmy z wnioskiem do jednej i drugiej gminy o umorzenie tego zobowiązania. Umorzenie dla nas byłoby najkorzystniejsze, ale tak naprawdę też Noe jest do końca praktyczne, gdyż umorzenie zaległości powoduje zmniejszenie dotacji dla gminy. Przy takim rozwiązaniu nie ma skutków negatywnych dla budżetów gmin. Gmina Hajnówka zaakceptowała taką propozycję. Patrzmy na to wszystko trochę szerzej i trochę dalej.”
Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja się w tej chwili z Panem zgadzam, tylko z drugiej strony to jest pewnego rodzaju postawienie pod ścianą.”
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: ”Nie, to nie jest stawianie pod ścianą tylko propozycja.”
Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Oczywiście – propozycja nie do odrzucenia.”
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: ”Proszę tego nie traktować w taki sposób, że to jest propozycja nie do odrzucenia. Wszyscy wspólnie powinniśmy się zastanawiać, jak to, co mamy najlepiej wykorzystać. Patrzmy na finał tej sprawy, żeby generalnie ta droga w Białowieży została zrobiona, żeby w przyszłości ten pociąg z Warszawy do Białowieży mógł dojechać. Jeżeli będzie decyzja inna w Białowieży, to będziemy szukać innego rozwiązania.
2 maja maraton kolarski. Propozycja, która została przedstawiona Białowieży przez Pana Czesława Langa jest bardzo ciekawa. W tej chwili jest 7 miejscowości, a Białowieża jest jedyną wsią, która w tym projekcie uczestniczy. Powiat też współuczestniczy w realizacji tego maratonu i organizacyjnie i finansowo. Finansowo to nie są wielkie środki. Dzisiaj Zarząd Powiatu podjął decyzję o przeznaczeniu na ten cel 4 tys. zł.
Droga wojewódzka na Bondary, to oczywiście wystąpimy do Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Ustawienie energochłonnych barierek w Zwodzieckim, o to zapytamy w Zarządzie Dróg Wojewódzkich. Jeśli chodzi o Zwodzieckie, to zgodnie z informacją dyrektora Dzierżoniowskiego, to w tym roku zrobią wszystko, żeby tę inwestycję rozpocząć przez Nowosady, Dubiny w kierunku Hajnówki. Był tam problem z wykonaniem dokumentacji.”
Radny Mirosław Kulbacki zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Według informacji z Urzędu Marszałkowskiego, którą do mnie przysłali, to ze Zwodzieckiego w kierunku Narewki miał być zmodernizowany odcinek o długości 900 metrów.”
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ To może w ramach bieżącego utrzymania dróg jakaś nakładka miała być zrobiona. Także wystosujemy zapytanie w tym temacie do zarządu Dróg Wojewódzkich.
Orzeszkowo – Piaski – wszyscy wiemy, że po zimie tych dziur na naszych drogach jest bardzo dużo. Na dzień dzisiejszy wszystkie największe dziury zostały już połatane i systematycznie teraz już te mniejsze dziury będą robione.
Morze – ścięcie pobocza drogi – spróbujemy te pobocza ściąć, tylko mamy teraz problem, bo była bardzo dobra firma w Bielsku Podlaskim, mieli dobry sprzęt, ale właściciel firmy miał wypadek i niewiadomo co będzie z ta firmą. A takie ścinanie poboczy na drogach żwirowych daje bardzo dużo.
Proszę tylko o dokładniejsze informacje, jakie to jest drzewo – jeżeli jest już pozwolenie na wycięcie, to wytniemy szybciej. Także wytniemy to drzewo na pewno.
Remonty żwirówek Starzyna – Górny Gród, Dubicze Osoczne – w ciągu najbliższych dwóch tygodni postaramy się to zrobić.
Jeśli chodzi o przewozy niebezpiecznych ładunków, to jest temat, który jest u nas od zawsze. W czasie ostatniego spotkania z przedstawicielami Wojewody od Zarządzania Kryzysowego też była o tym mowa. Oczywiście, że nas to martwi, ale musimy mieć świadomość, że przy przewozach tych towarów pracują ludzie i z Hajnówki i Czeremchy. Wystąpimy z zapytaniem do PKP, żeby była informacja na bieżąco, jakie są przewożone materiały niebezpieczne i czy jest możliwość organizowania tak tych przewozów, żeby przez Hajnówkę przejeżdżać w dzień.
Uregulowanie stanu prawnego Tofiłowce – Rutka – nie odpowiem w tej chwili, muszę to sprawdzić.
Pływalnia – moja wiedza na temat pływalni pochodzi przede wszystkim z prasy, a tam pisze się o tym, że w grudniu br ta pływalnia zostanie uruchomiona. Jeśli chodzi o zalew, to wystąpimy z pytaniem do Burmistrza.
Ja chciałbym podziękować Wysokiej Radzie za udzielone absolutorium, za dobrą współpracę i za miniony rok.”
Pan Grzegorz Tomaszuk – Dyrektor SP ZOZ zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ten temat oddzielenia pogotowia od szpitala co jakiś czas wraca. W naszym województwie, poza Sejnami, pogotowie jest oddzielone od szpitali. W Polsce przeważnie ZOZy mają w strukturach pogotowie ratunkowe. U nas w Hajnówce jest placówka tego pogotowia, a Wojewódzka Stacja mieści się w Białymstoku i to jest jednostka wojewódzka podlegająca pod Zarząd Województwa i potrzebna byłaby tu decyzja Zarządu Województwa, żeby rozczłonkował swoją jednostkę organizacyjną. My oczywiście chętnie przyjęlibyśmy pogotowie do swoich struktur.
Jeśli chodzi o nocną i świąteczną pomoc wyjazdową, to mamy umowę z NFZ podpisaną tylko do końca czerwca i możliwe, że tutaj będzie jeszcze większy bałagan, gdyż ta usługa źle funkcjonuje w dużych miastach. Pani Minister chce podjąć taką decyzję, żeby tę usługę oddać dla pogotowia, czyli może się jeszcze bardziej to wszystko popsuć.
Białe niedziele – oczywiście zastanowimy się nad możliwością zorganizowania takich akcji w gminach. Oczywiście ja nie obiecuję, że będą to specjaliści, jak urolog, ale poprosimy naszych doświadczonych lekarzy, żeby w niedzielę wyjechać do pacjentów w terenie. Obiecuję, że tym tematem zajmę się.”
 
 
Do punktu 14-go:
W wolnych wnioskach głos zabrała radna Helena Sapieszko, która powiedziała, cytuję: „Chciałabym zaproponować, żeby się wybrać w teren i zapoznać się ze stanem dróg powiatowych. Przede wszystkim interesują mnie drogi w gminie Kleszczele. Najlepiej byłoby, żeby była to cała Rada.”
              Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję:  „Ja chciałbym się od Pani Skarbnik dowiedzieć, jak wyglądają wpłaty na Dom Dziecka i parafię w Kleszczelach.”
            Skarbnik Powiatu Pani Aniela Majewska powiedziała, że wpłaty od radnych były, ale należałoby to dokładnie sprawdzić.
            Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Chciałbym wiedzieć, ile tych pieniędzy poszło na te dzieci.”
            Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak powiedział, że teraz nie ma możliwości na to pytanie precyzyjnie odpowiedzieć.
            Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Byliśmy w Domu Dziecka i uzgodniliśmy, że w wakacje dzieci pojadą na kolonie.”
            Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jeżeli chodzi o wyjazd na drogi, to razem z Przewodniczącą Komisji Rozwoju Gospodarczego Panią Ireną Niegierewicz uzgodnimy jakiś termin i powiadomimy wszystkich radnych.”
 
            Do punktu 15-go:
            W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XXI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.
 
                   Protokołowała                                                                      Przewodniczył
                                                                                                   Przewodniczący Rady Powiatu
                  Violetta Miniuk                                                  
                                                                                                               Sergiusz Kojło
 
 
           

Metryka strony

Udostępniający: Violetta Miniuk - Wydział Organizacyjno - Administracyjny Starostwa Powiatowego w Hajnówce

Wytwarzający/odpowiadający: Halina Chwojko

Wprowadzający: Halina Chwojko

Data wprowadzenia: 2009-06-22

Data modyfikacji: 2009-06-22

Opublikował: Halina Chwojko

Data publikacji: 2009-06-22