Protokół Nr XVIII/16 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 7 września 2016 r.

OA.0002.18.2016

Protokół Nr XVIII/16

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 7 września 2016 r.

w sali konferencyjnej Samodzielnego Publicznego zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce ( ul. Dowgirda 9)

( początek sesji - godz. 13:00, koniec - godz.16:23)

 

Do punktu 1 – go:

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Lech Jan Michalak.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dzień dobry. Otwieram obrady XVIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. Witam wszystkich przybyłych na dzisiejsze spotkanie, witam starostów, witam Państwa radnych, witam gości zaproszonych. Witam przedstawicieli sejmiku wojewódzkiego, Pana Mikołaja Janowskiego, Pana Włodzimierza Pietroczuka, witam Pana Grzegorza Tomaszuka – dyrektora SP ZOZ, urzędujemy tu w Pana włościach, majątku, ale na sesję my Pana zaprosiliśmy, a pan zaprosił tu nas, żebyśmy tu mogli odbyć tą naszą sesję Rady, ale jeszcze raz witam Pana, jako gościa; witam Pana Jana Dynkowskiego – Powiatowego Lekarza Weterynarii i witam Pana Romualda Wołkowyckiego – Powiatowego inspektora Nadzoru Budowlanego, witam naczelników wydziałów, witam wszystkich obecnych na dzisiejszej sesji, witam telewizję, prasę, jeśli jest, także witam jeszcze raz wszystkich przybyłych na dzisiejszą sesję. ( lista osób zaproszonych na sesję str...104....., zał. nr   ….6... ).

Na dzisiejszej sesji uczestniczy 16 radnych zgodnie z listą obecności ( r. J.Korcz był nieobecny) i możemy podejmować wszystkie decyzje, obradować i decyzje będą prawomocne ( lista obecności str..105........., zał. nr ….7…. ).

 

Do punktu 2-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Wszyscy Państwo radni otrzymali porządek dzisiejszych obrad, czy ktoś ma jakieś uwagi do dzisiejszego planu naszej pracy? Jeśli nikt nie wnosi uwag, przeczytam zaproponowany porządek obrad.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Chciałbym wnieść na dzisiejszą sesję cztery projekty uchwał. Projekty uchwał dotyczą porozumień między powiatem hajnowskim a poszczególnymi samorządami gminnymi. Pierwsza uchwała w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Kleszczele do realizacji zadania „Przebudowa drogi gminnej Pogreby – Dasze”. Dodam, że te projekty to są w ramach realizacji Programu Rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 i zabezpieczenia w budżecie na 2017r. środków finansowych na realizację tego zadania. Kolejny projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Dubicze Cerkiewne do realizacji zadania „Przebudowa drogi gminnej ulicy Osiedlowej i części ulicy Polnej. Kolejny projekt z Gmina Miejską Hajnówka na przebudowę dróg gminnych – ulicy Nowowarszawskiej i część ulicy Mazury, na które długo czekamy. Kolejny projekt to jest z Gminą Narewka na realizację zadania „Przebudowa drogi gminnej we wsi Grodzisk”. Proszę Wysoką Radę o ujęcie tych projektów uchwał w porządku obrad.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Czy są jeszcze jakieś propozycje dotyczące zmiany naszego porządku obrad? Jeśli nie ma, to kto jest za wprowadzeniem tych dodatkowych uchwał zaproponowanych przez pana starostę.

Powyższy wniosek został przegłosowany jednogłośnie ( wszyscy „za”).

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Prosił mnie jeszcze Powiatowy Lekarz Weterynarii o przeniesienie jego punktu z punktu 8 na punkt 6, gdyż musi być pilnie w Białymstoku i czy istnieje taka możliwość, żeby przesunąć te punkty, czy radni wyrażają na to zgodę.

Powyższy wniosek został przegłosowany jednogłośnie ( wszyscy „za”).

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Witam jeszcze, doszedł Pan radny wojewódzki Pan Henryk Łukaszewicz. Witamy.

 

Przewodniczący Rady przedstawił Radzie porządek obrad sesji.

Oto jego brzmienie:

 

  1. Otwarcie XVIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  2. Przyjęcie porządku obrad sesji.
  3. Przyjęcie protokołu z XVII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  4. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzyseseyjnym.
  5. Interpelacje i zapytania radnych.
  6. Sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej za 2015r.
  7. Informacja o działalności SP ZOZ w Hajnówce ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej SP ZOZ.
  8. Informacja o działalności Rady Społecznej SP ZOZ.
  9. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Hajnówce.

10. Powzięcie uchwał w sprawie:

10.1.                   zmian w budżecie na 2016r.;

10.2.                   zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu na lata 2016-2023;

10.3.                   udzielenia pomocy finansowej Gminie Miejskiej Hajnówka;

10.4.                   udzielenia pomocy finansowej Gminie Narew;

10.5.                   nieodpłatnego przejęcia mienia PKP S.A.;

10.6.                   pozbawienia drogi Nr 1644B kategorii drogi powiatowej;

10.7.                   pozbawienia odcinka drogi Nr 1777B kategorii drogi powiatowej;

10.8.                   utworzenia Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. S.Kossak oraz regulaminu przyznawania stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat hajnowski;

10.9.                   stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie wsparcia działania Ministra Środowiska prof. dr hab. Jana Szyszko na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej;

10.10.               wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Kleszczele do realizacji zadania „Przebudowa drogi gminnej Nr 109148B Pogreby – Dasze” w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” i zabezpieczenia w budżecie na 2017 rok środków finansowych na realizację tego zadania;

10.11.               wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Dubicze Cerkiewne do realizacji zadania „Przebudowa drogi gminnej ulicy Osiedlowej i części ulicy Polnej” w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” i zabezpieczenia w budżecie na 2017 rok środków finansowych na realizację tego zadania;

10.12.               wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Miejską Hajnówka do realizacji zadania „Przebudowa dróg gminnych: Nr 108416B – ul. Nowowarszawska i Nr 108399B – część ul. Mazury w mieście Hajnówka” w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” i zabezpieczenia w budżecie na 2017 rok środków finansowych na realizację tego zadania;

10.13.               wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Narewka do realizacji zadania „Przebudowa drogi gminnej we wsi Grodzisk” w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” i zabezpieczenia w budżecie na 2017 rok środków finansowych na realizację tego zadania.

 

  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
  2. Wolne wnioski.
  3. Zamknięcie obrad XVIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

 

       W związku z brakiem uwag i pytań Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad XVIII sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Do punktu 3-go:

 

      Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają uwagi bądź pytania do protokołu z XVII sesji Rady Powiatu. Pan Przewodniczący przypomniał, że protokoły były wyłożone do wglądu w Biurze Rady.

Radny Mikołaj Aleksiuk: Ja mam pytanie do Pana Przewodniczącego, ja wprawdzie protokołu nie czytałem z ostatniego zebrania, ale czy Pan Przewodniczący pamięta, że ja u Pana zwolniłem się, bo u mnie żona była po udarze i z części sesji zwolniłem się, bo była w szpitalu. Ale jak jest w protokole napisane? Że opuściłem?

Violetta Miniuk: Jest napisane: że radny opuścił.

Radny Mikołaj Aleksiuk: Pani Violu, czy to było polecenie Przewodniczącego?

Violetta Miniuk: Przepraszam, ale ja nic o tym nie wiedziałam, że Pan się zwalniał.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Ja mówiłem, ze Pana nie ma, że Pan się zwolnił z powodu choroby żony.

Radny Mikołaj Aleksiuk: Żona po udarze była i musiałem wyjść, telefon miałem i musiałem wyjść. Ja bym chciał po prostu, żeby sprostować w protokole, albo w tym dopisać.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Sprostujemy.

Radny Mikołaj Aleksiuk: Dziękuję bardzo.

 

       W związku z brakiem innych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XVII sesji Rady Powiatu.

       Protokół z XVII sesji Rady Powiatu został przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

           

Do punktu 4-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu 4, informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym( str……98-99…., zał. Nr…5……). Proszę Panie Starosto.. Czy są jakieś pytania, czy Pan starosta ma coś do uzupełnienia?

 

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Szanowni Państwo. Zarząd w okresie międzysesyjnym odbył 7 posiedzeń, o 6 posiedzeniach zostaliście państwo poinformowani na piśmie. W tym momencie chciałbym przedłożyć informację, którą zajmował się Zarząd na dzisiejszym posiedzeniu. Mianowicie, została przyjęta autokorekta Zarządu Powiatu do projektu uchwały Rady powiatu w sprawie przyjęcia stanowiska odnośnie Puszczy Białowieskiej. Zarząd postanowił zwrócić się o uzupełnienie porządku obrad dzisiejszej sesji, to o czym zgłaszałem podczas przyjęcia porządku obrad. Ponadto Zarząd podjął uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji projektu programu współpracy powiatu hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi. Konsultacje będą trwały od 19 do 30 września. Ponadto, zarząd przyjął propozycję projektów umów zgodnie z wnioskami przesłanymi przez samorządy. Jedna umowa dotyczy umowy użyczenia z gminą Miejska Hajnówka w związku z przebudowa części drogi powiatowej ulicy Warszawskiej do przejazdu kolejowego; kolejna umowa dotyczy gminy Dubicze Cerkiewne w związku z przebudową części drogi powiatowej Nr 1654B skrzyżowanie z ulicą osiedlową w Dubiczach Cerkiewnych, jak też trzecia umowa użyczenia dotyczy gminy wiejskiej Hajnówka – przebudowa drogi gminnej Nr 108549B od drogi powiatowej Nr 1652B Poryjewo – Orzeszkowo do Zatrościniec, jest to II etap przebudowy. Ponadto Zarząd na dzisiejszym posiedzeniu wyraził zgodę na podjęcie procedury dotyczącej pozwolenia na wycinkę drzew na wniosek Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce. Tutaj w tym miejscu chciałbym też dodać Państwu, że Zarząd na posiedzeniu w dniu 13 lipca wyraził zgodę na przygotowanie projektu przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w ramach którego będzie możliwość zakupu obrabiarek numerycznych do warsztatów mechanicznych w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce. Wysokość naszego wkładu wyniosłaby 80 tys. zł, co stanowiłoby koszt 5% całej inwestycji. W trakcie posiedzenia w dniu 22 sierpnia w posiedzeniu Zarządu uczestniczył wójt gminy Białowieża, Przewodniczący Rady, jak też sekretarz gminy Białowieża, na którym to posiedzeniu określono zakres i działania związane z przebudową ulicy O.Gabiec w Białowieży. Dodam, że na jednym z posiedzeń w dniu 30 sierpnia Zarząd przyznał stypendium z Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. prof. Simony Kossak, stypendium dla 44 uczniów szkół średnich z naszego powiatu.

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Było to przeze mnie przedstawiane na poprzednich sesjach, a dzisiaj chciałem odnieść się, w dniu 6 maja br. złożyliśmy do urzędu Marszałkowskiego 3 wnioski odnośnie zaplanowanych prac scaleniowych i poscaleniowych w trzech obrębach. Jeden z obrębów to są Eliaszuki – Mikłaszewo – Planta w gminie Narewka, kolejny obiekt to jest Kotłówka – Koweła – Łopuchówka w gminie Narew, jak też Tarnopol w gminie Narewka. Powierzchnia planowanego scalenia to jest 4397 ha, a prace poscaleniowe na tych obiektach to jest kwota blisko 34 mln zł. W tym miesiącu, we wrześniu, mają być te wnioski rozpatrzone, wierzymy, że pozytywnie i realizacja w kolejnych latach.

Szanowni Państwo, Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, niejednokrotnie mówimy o modernizacji, przebudowie dróg lokalnych w naszym regionie. W tym roku do 15 września br. Zarząd Powiatu złoży dwa wnioski na modernizację i przebudowę dróg w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019, będzie to dotyczyło III etapu przebudowy ulicy Targowej i ulicy Dolnej, wartość inwestycji to jest 4.375.000 zł z dofinansowaniem przez budżet państwa, jak też budżet miasta Hajnówka. Druga inwestycja to jest przebudowa drogi powiatowej, jest to ulica w miejscowości Czyże, kolejny etap budowy, wartość inwestycji 2.158.000 zł z dofinansowaniem również budżetu państwa i z budżetu gminy Czyże. Wyżej wymienione kwoty, które przedstawiłem są to wartości szacunkowe wyliczone na podstawie kosztorysów inwestorskich. Dodam też, że odnośnie dróg rozmowy cały czas przebiegają, czy to z Urzędem Marszałkowskim, Wojewodą, czy z innymi samorządami i Nadleśnictwami. Wspomnę też, że są przygotowane projekty porozumień z Nadleśnictwami na przebudowę naszych dróg lokalnych, powiatowych, gminnych i leśnych, które będą wkrótce podpisane i realizowane. Prowadzone są też rozmowy i zabiegi o modernizację dróg wojewódzkich, tutaj dodam, że takie rozmowy były prowadzone i z Urzędem Marszałkowskim, z dyrektorem Podlaskiego zarządu Dróg Wojewódzkich, dotyczyły one budowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej w miejscu skrzyżowania drogi Nowe Beretowo z Dubiczami Obocznymi, jak też dodam, że w przyszłym roku Zarząd Województwa chce ogłosić przetarg na modernizację drogi Zabłudów – Nowosady, jak też Juszkowy Gród – Zwodzieckie. Ponadto, w przyszłym roku Zarząd Województwa jest zainteresowany też budową ścieżki rowerowej na odcinku Hajnówka – Białowieża i przy drodze na odcinku Jelonka – Kleszczele. Tutaj oczywiście decyzja będzie zależała od zgody środowiskowa uwarunkowań. Taką decyzję potrzebujemy na budowę tych dróg. Jak sami Państwo zauważyliście w Hajnówce została zmodernizowana ulica Prosta, ulica Targowa w tym roku zostanie oddana 15 września do użytku po przebudowie. Czas teraz na przebudowę ulicy Bielskiej. Tutaj Urząd Marszałkowski też jest zainteresowany i w przyszłym roku zamierza podjąć prace odnośnie opracowania i modernizacji ulicy Bielskiej w Hajnówce. Tu serdecznie zwracam się do wszystkich radnych, jak też do radnych wojewódzkich o wspomaganie nas w tych działaniach.

Szanowni Państwo, Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. W tym miejscu chciałbym jeszcze dodać, że jutro spotykam się w Urzędzie Wojewódzkim w związku z wnioskiem i prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju, które to Ministerstwo przygotowuje, chciałoby wdrożyć do strategii, strategię odpowiedzialnego rozwoju. Składa się na to 4 wnioski pilotażowe, czyli w kraju Ministerstwo Rozwoju chce przeprowadzić 4 pilotażowe wnioski w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju. I jednym z tych, każde z województw przedłoży w tym momencie dwa takie wnioski i w tym momencie powiem, że dla nas może to smutne, ale tym pilotażem miałoby być objęte miasto Hajnówka jako propozycja miasta tracącego funkcje społeczno – gospodarcze oraz obszaru objętego programem zrównoważonego rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej na lata 2014-2020 jako obszaru zagrożonego trwałą marginalizacją. Mam nadzieję i tu też apel i do radnych i do wszystkich, mam nadzieję, że będziemy w tym programie ujęci, co przyczyni się do rozwoju i poprawy tutaj, do rozwoju naszego regionu. Ponadto, jutro też spotykam się z delegacją z Niemiec w Procarze, z prezesem Martyniukiem, będziemy rozmawiać odnośnie działań w jego też firmie dotyczących odnawialnych źródeł energii. Jest to w ramach programu, który rząd Federalny Niemiec zadeklarował dla nas, dla powiatu hajnowskiego, który rozpoczął się od lipca tego roku i ma trwać do października 2019r. Dziękuję bardzo.

Radna Agnieszka Jarmocik: Panie Starosto, w trakcie posiedzenia zarządu w dniu 22 sierpnia 2016r. zarząd zapoznał się z pismem mieszkańców wsi Przybudki w sprawie naprawy i pokrycia asfaltem drogi powiatowej i postanowił w tej powyższej sprawie decyzję podjąć podczas prac nad projektem budżetu na 2017r. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że prośba mieszkańców wpłynęła do Starosty Hajnowskiego 12 lutego 2015r. Mieszkańcy piszą: droga dojazdowa do wsi jest w bardzo złym stanie, dziury, kałuże, jamy, koleiny, nieprzejezdna dla mieszkańców i autobusu szkolnego. Panie starosto, dlaczego dopiero po upływie 20 miesięcy od wpłynięcia Zarząd Powiatu miał możliwość zapoznania się z tym pismem i dlaczego na posiedzenia zarządu nie trafiło pismo w stosownym przewidzianym ustawowo terminie również od mieszkańców wsi Soce, 26 lutego 2015r. Dziękuję.

            Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Szanowna Rado. Ja rozumiem z wypowiedzi radnej, podtekst, nie wiem, w każdym bądź razie, byliśmy, Pani była członkiem zarządu i jak dobrze pamiętam omawialiśmy ten temat na zarządzie i dokładnie ta sama odpowiedź była, że zajmiemy się tym przy projekcie budżetu na 2017r. A te drogi, ja tylko dodam, drogi, które radna przytoczyła, są ujęte w programie rozwoju powiatu hajnowskiego na lata 2019-2022.

Radna Agnieszka Jarmocik: Tak Panie Starosto, ta prośba mieszkańców wsi nie była mi obca. Jak najbardziej w 2015r. Zarząd Dróg Powiatowych ściął pobocza na tej drodze, wyrównał tą drogę. Ja jak najbardziej przychylam się do prośby tych mieszkańców i zwracam się do zarządu z prośbą o zmianę nawierzchni tej drogi z gruntowej na asfaltową. Powiem tyle, że w gminie Narew jest około 35 km dróg gruntowych, najwięcej. Także, jak najbardziej, ten temat był mi znany. Jestem po prostu zdziwiona, że dopiero po 20 miesiącach od wpłynięcia ta prośba trafiła na zarząd, a uczestniczyłam we wszystkich posiedzeniach zarządu. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Pani odpowiada jako członek zarządu?

Radna Olga Rygorowicz: Tak, jako członek zarządu. Chciałam delikatnie zwrócić uwagę, że jeżeli konstruuje się budżet na dany rok, to na dany rok przyjmuje się zadania inwestycyjne i nie ma możliwości w czasie roku dokooptować zadania inwestycyjne, chyba, że powstałaby nadwyżka. Pani tu mówi, że na gminie Narwi tyle jest dróg gruntowych, tak, dlatego, że na gminie Hajnówka, może to oficjalnie powiem, ja sama zrobiłam 30 km dróg powiatowych, to wcześniej były nazywane drogi wojewódzkie i gmina zrobiła. Jeżeli Panowie wójtowie w poprzednich kadencjach nie widzieli potrzeby robienia tych dróg, ja miałam taki nacisk, że nie mogłam tego zmienić i robiliśmy drogi, które nazywały się wojewódzkie, a potem zostały przekształcone na drogi powiatowe. I, Proszę Państwa, chciałam powiedzieć, ja bronie wszystkich samorządów i gminy Narew również, jest 9 samorządów i jeżeliby z każdej gminy nawet po jednej drodze powiatowej zrobić, to nie ma możliwości, nie ma środków finansowych. I nie możemy być niezadowoleni, bo chcemy i tą i tą drogę. Ja rozumiem mieszkańców, ja rozumiem potrzeby, że wszyscy chcą mieć drogi asfaltowe, ale po prostu jest stara zasada, tak jak u krawca, mierzyć na ile nas stać. Dziękuję bardzo.

Radna Agnieszka Jarmocik: Pani radna, wróćmy do meritum sprawy i do pytania, które zadałam Panu Staroście, dlaczego dopiero po takim okresie do pismo trafiło na zarząd.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Wysoka Rado, jeszcze raz ustosunkowując się do zapytania Pani radnej, odpowiem w ten sposób. Ten temat był poruszony na zarządzie w lutym i w marcu tego roku i tym razem też, mając na uwadze, że ta droga jest zapisana do realizacji w latach 2019-2022, taką odpowiedź udzieliliśmy poprzednio, jak i teraz, taką odpowiedź mieszkańcy otrzymali. Ja dodam jeszcze raz do tych wystąpień, że ta droga na tym odcinku została w 2015r. zmodernizowana, wygląda nieporównanie do lat ubiegłych. Ja rozumiem, że mieszkańcy oczekują dziś nawierzchni. Ja zwracam się tutaj z prośbą do samorządów lokalnych, czy do gminy Narew, czy to do gminy Narewka o dofinansowaniu w przebudowie tych i innych dróg.

Radna Joanna Kojło: panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Panie Starosto, w zeszłym roku składałam wniosek na temat przepustów we wsi Kuraszewo. Otrzymałam pismo, owszem, od Pani kierownik, że na obecny moment nie można było nic zrobić, dlatego, że były niesprzyjające warunki. W tej chwili to jest już ponad rok czasu i są bardzo sprzyjające chyba warunki i jak by można było, jest prośba mieszkańców, żeby tamte przepusty przejrzeć. Także, bardzo proszę.

I jeszcze jedna sprawa, miejsce….Kuraszewo, to było…

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Ale to jest w kwestii działalności zarządu, czy to dotyczy zapytań?

Radna Joanna Kojło: Dobra, ja na razie dziękuję bardzo.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Nie, ale…

Wiceprzewodniczący Rady Jarosław Gerasimuk: Pytanie padło i trzeba odpowiedzieć.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Proszę odpowiedzieć Panie Starosto, już nie padnie to pytanie w zapytaniach.

Radna Joanna Kojło: Przepraszam, to była informacja o pracy zarządu. Przepraszam, ja już przeszłam dalej.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Rozumiem, że to było zapytanie, a nie dotyczyły informacji o pracy zarządu. Wójt gminy Czyże, rozmawialiśmy o przepustach i deklaruje wspólną przebudowę w 2017r. tych przepustów, także ta sprawa jest po prostu pozamiatana.

Radna Joanna Kojło: Do 2017r. jeszcze trochę…

Radni nie zgłosili więcej pytań i uwag do przedstawionej informacji o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

            Informacja o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym została przez Radę przyjęta.

 

Do punktu 5-go:

 

            W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje:

  1. Radny Mirosław Kulbacki: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Starosto, Szanowni Państwo, z Panami radnymi wojewódzkimi na czele. Kilka miałem interpelacji, ale odpowiedź uzyskałem na poniedziałkowych komisjach. Dzisiaj poruszę tylko jedną interpelację, jest to kwestia dróg wojewódzkich. Droga Nowosady – Zabłudów i Zwodzieckie – Juszkowy Gród. Losy tych dróg wkraczają w decydującą fazę. Uważam, że powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby w prowizorium jak najszybciej Marszałek Województwa Podlaskiego ujął te dwie drogi do przebudowy. Co prawda, Pan Starosta przez moment wspomniał o tych drogach, ale prosiłbym troszeczkę szerzej na temat tych dróg, tym bardziej, że mamy skład osobowy na dzisiejszej sesji taki troszeczkę poszerzony i mamy tu kompetentne osoby, także prosiłbym troszeczkę szerzej na temat tych dwóch dróg wojewódzkich.
  2. Radny Andrzej Szwarc: Panie Starosto, Szanowny Zarządzie odnośnie dróg gminnych chciałbym zabrać słowo. Fajnie, że wchodzimy w nowe projekty, fajnie, że inwestujemy środki finansowe na nowe drogi, natomiast chciałbym prosić Pana Starostę i Szanowny Zarząd o niezapomnianie o odcinkach jeszcze nie zakończonych. Prosiłbym o dokończenie odcinka Kuraszewo – Nowy Kornin, tutaj Pani Olga Rygorowicz rozpoczęła tę drogę, natomiast jest ona nadal utwardzana już kilkanaście lat i został odcinek, bodajże 400 metrów do utwardzenia. Także, w ubiegłym roku przekazaliśmy 20 tys. zł na tę drogę, na utwardzenie, Pan Starosta przekazał, ze względu na oszczędności…

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: 30 tys. zł.

Radny Andrzej Szwarc: Może 30 tys. zł, ze względu na oszczędności nie mogliśmy więcej, także proszę o ujęcie tej drogi w tym roku również do utwardzenia, do utwardzenia powierzchniowego. Dziękuję.

  1. Radna Agnieszka Jarmocik: Swoje zapytania kieruję do Pana Starosty. Kiedy będzie opracowywana dokumentacja projektowa na drogę powiatową Narew – Klejniki – zadanie przyjęte w projekcie budżetu powiatu do realizacji w 2016r.
  2. Radna Agnieszka Jarmocik: Na jaką drogę powiatową zostały podjęte działania w zakresie dofinansowania ze środków Programu Unii Polska – Białoruś – Ukraina na lata 2016-2020.
  3. Radna Agnieszka Jarmocik: I trzecia moja prośba. Zwracam się z prośbą o odkrzaczenie rowów przydrożnych biegnących wzdłuż drogi powiatowej Nr 1601B na odcinku Narew – Doratynka – Tyniewicze. Rozłożyste krzaki ograniczają widoczność i zagrażają bezpieczeństwu szczególnie na łukach i zakrętach wjeżdżającym na drogę powiatową z okolicznych działek rolnych. Dziękuję.
  4. Radny Mikołaj Aleksiuk: Ja mam pytanie w sprawie ulicy Bielskiej. Mieszkańcy ulicy Bielskiej zgłosili się do mnie z prośbą o interwencję, jakby prośba do Starosty. Kierowcy wjeżdżając od strony Bielska, albo wyjeżdżając z Hajnówki Bielską bardzo często przekraczają szybkość i to strasznie szybko jeżdżą, po prostu zakłócają nawet jakby ciszę nocną nawet czasami. Ja sam wjeżdżając z Targowej, bo tam wyjeżdżam, to też trzeba uważać, wjeżdżając, bo tak szybko jeżdżą, że i proszę, żeby od czasu do czasu Policja tam po prostu zorganizowała coś w rodzaju łapanki, patrol z fotoradarem.
  5. Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Panie Starosto, poproszono mnie, żeby Pan publicznie ujawnił pobory Pani Wicestarosty, żeby też mieszkańcy chcą wiedzieć, za jakie wydziały odpowiada Pan, a za jakie Pani Wicestarosta i czy członkowie Zarządu mają też opiekę nad jakimiś wydziałami. Dziękuję.

 

 

Do punktu 6-go:

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu 6 – sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej za 2015r. ( str........90-96.............., Zał. Nr ….......4..............).

           

Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Panie Przewodniczący, Panie i Panowie radni, pragnę przedstawić Państwu działalność Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Hajnówce w 2015r. Tak na wstępie, trochę historii, kiedyś inspektorat mieścił się w dawnym budynku weterynaryjnym na ulicy Białowieskiej, w tej chwili na 11 Listopada 22. Czynimy pewne starania o nowe miejsce ze względu na ilość osób pracujących, na łączenie kilku inspekcji w tzw. Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności. W inspektoracie znajdują się komórki organizacyjne, zespół ds. zdrowia i ochrony zwierząt, ds. bezpieczeństwa żywności, ds. pasz i utylizacji, ds. finansowo – księgowych i administracyjnych, samodzielne stanowisko ds. obsługi prawnej oraz pracownia badania mięsa na obecność włośni. Skład personalny, oprócz Powiatowego Lekarza, pracuje jeszcze 4 lekarzy weterynarii, jako inspektorzy, dodatkowo inspektor mgr inż. Zootechnik – 1 osoba, księgowość – 2 osoby, 1 osoba w sekretariacie, obsługa prawna i informatyk po jednej osobie oraz na terenie powiatu hajnowskiego działa również 5 lekarzy prywatnie praktykujących, którzy mają wyznaczenia Powiatowego Lekarza do wykonywania pewnych czynności. Dla przypomnienia mapka naszego powiatu z zaznaczonymi gabinetami weterynaryjnymi. Tutaj są wymienione badania monitoringowe chorób zwalczanych z urzędu. Cała gama, szereg tych chorób, które jesteśmy zobligowani poprzez badania monitoringowe śledzić, czy czasami w danym środowisku, w danej grupie gatunku zwierząt nie wystąpiły nowe zakażenia. No oczywiście, z chorób najbardziej popularnych, które najczęściej mogą wystąpić w terenie, to jest oczywiście wścieklizna. Po lewej stronie mamy wymienione gatunki zwierząt i ilość badań u tych zwierząt przeprowadzone, razem 34. Tu szczególnie, oprócz lisów, które są zazwyczaj popularnym gatunkiem przenoszącym wściekliznę, u których ta wścieklizna występuje, to po raz pierwszy nietoperz zajmuje II miejsce. Mieliśmy w ubiegłym roku 6 nietoperzy, które były badane w kierunku wścieklizny i tak nadmienię, że w tym roku u jednego nietoperza w samej Hajnówce wścieklizna została stwierdzona. Oprócz tego prowadzony jest też monitoring u lisów odstrzelonych u myśliwych. Mamy odgórnie ustaloną liczbę 60 sztuk i to zrealizowaliśmy. U odstrzelonych lisów nie stwierdzono wścieklizny, a oprócz tego w ramach walki z tą chorobą, szczepienie profilaktyczne zwierząt. Jest obowiązek szczepienia psów, który niestety nie jest w zadawalający sposób realizowany. Właściciele wielu tych zwierząt nie dokonują tych szczepień. W momencie kiedy nastąpi pogryzienie jakiejś osoby przez psa nieszczepionego, oprócz obserwacji, której podlega to zwierzę, właściciel jest karany mandatem za fakt niezaszczepienia zwierzęcia. Szczególnie tutaj zwróciłbym uwagę na ilość szczepionych kotów, dlatego, że po raz pierwszy przekroczyliśmy liczbę 100 kotów, które zostały zaszczepione, a trzeba zwrócić uwagę, że o ile psy raczej przebywają na terenie zabudowań, bo są ogrodzenia, to koty są zwierzętami dosyć wolnożyjącymi, więc moment wprowadzenia do środowiska wirusa z zewnątrz jest bardzo możliwy. W ubiegłym roku mieliśmy 11 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. W tym roku – 23. Oprócz tego jeszcze mieliśmy stwierdzane przypadki warrozy u pszczół, włośnicy u dzików i choroba IBR/IPV u jednej sztuki bydła. Jeśli chodzi o ochronę zdrowia zwierząt i dobrostan, to przeprowadzono w ochronie zwierząt 224 kontrole, w dobrostanie zwierząt 111 kontroli. Kontrole identyfikacji zwierząt tutaj mieliśmy 27 stad poddanych, w których zostały skontrolowanych 729 sztuk zwierząt. Nadzór nad żywnością pochodzenia zwierzęcego, mamy różne podmioty, które produkują żywność taką i one podlegają odpowiednim kontrolom. Tych podmiotów mamy 481, zostało przeprowadzonych 180 kontroli. Oprócz tego jeszcze 76 kontroli środków transportu, które przewoziły żywność zwierzęcego pochodzenia. Nadzór nad ubojem. W ubiegłym roku jeszcze ten nadzór nie wyglądał najlepiej, ponieważ nie wszystkie zwierzęta, przede wszystkim chodzi o trzodę chlewną, nie były zgłaszane do badań. Mieliśmy ich tylko 108, ale w tym roku, w związku z tym, że jest obowiązek rejestracji w ARiMR każdej sztuki hodowanej jeżeli chodzi o trzodę chlewną, nawet jedna sztuka musi być zarejestrowana, w związku z tym mamy większą kontrolę nad przemieszczaniem, a tym samym nad badaniem zwierząt ubijanych na użytek własny. Dzików mieliśmy aż 1230 sztuk zbadanych na włośnie, dzięki temu, że każdy dzik strzelony przez myśliwych trafia na badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń i wiele z nich, jeżeli są przeznaczone do spożycia, to trafiają do naszej pracowni do badań w kierunku wykrycia włośni. I ten dział prowadzi również monitoring pozostałości chemicznych, biologicznych w tkankach zwierząt żywych, w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i w wodzie przeznaczonej do picia przez zwierzęta. Mieliśmy 95 zaplanowanych takich kontroli i w jednym badaniu stwierdzono antybiotyk w miodzie, oczywiście podjęto odpowiednie działania wyjaśniające w celu, żeby ten miód nie dostał się do spożycia. Nadzór nad wytwarzaniem pasz, mamy dosyć dużo tych podmiotów. Tu przede wszystkim chodzi o gospodarstwa, które produkują tzw. pasze pierwotne oraz pasze dla zwierząt gospodarskich. Często one ze sobą się pokrywają. Tu mieliśmy przeprowadzonych 107 kontroli. I również ten dział prowadzi monitoring, podobnie jak dział higieny środków spożywczych, tu planowanych było 86 prób pobranych monitoringowych i w jednej próbie stwierdzono salmonellę w śrucie sojowej, która sprowadzona była zza granicy wschodniej, dokładnie z Ukrainy. Kontrola w handlu miedzy Polską a państwami członkowskimi UE dotycząca zwierząt; na Litwę wyeksportowaliśmy 2000 sztuk drobiu, to był indyk rzeźny, a do naszego powiatu zostało sprowadzone 23 sztuki bydła, 842 świnie i 284.280 sztuk drobiu. Jeśli chodzi o sprawy eksportowe, nasza mleczarnia, w związku z tym, że jest embargo na środki spożywcze nałożone przez Rosję, niestety produkty z naszej mleczarni bardzo dobre, nawiasem mówiąc, nie trafiają już na rynek rosyjski, w związku z tym jest nadwyżka surowca, czyli mleka i mleczarnia musi z tym coś robić. Akurat jest taka możliwość, że jest eksportowane to mleko na Białoruś cysternami i to było w ubiegłym roku 75 takich wysyłek. Dla przypomnienia gdzie się znajdujemy, granica wschodnia, kontakt z Białorusią i niestety te nieszczęsne dziki i tak dla przypomnienia w ubiegłym roku jak wyglądała mapka związana z ASF i poszczególne strefy. Zaczynamy od 1 kwietnia, już jest obszar niebieski, obszar zagrożenia, jeszcze byliśmy w żółtej strefie, czyli obszarze ochronnym, no, ale już 25 maja dwie gminy zostały włączone do obszaru tego ograniczenia czerwonego i później kolejne gminy. Od 14 lipca już 5 gmin, Narew, Narewka, Białowieża, Hajnówka i Czyże zostały włączone do strefy z ograniczeniami. Staramy się jak najbardziej wyjść z naszą wiedzą do rolników, do myśliwych, do leśników, do osób, które w jakiś sposób mają do czynienia ze zwierzętami, które są zagrożone afrykańskim pomorem Świn i w związku z tym staramy się przeprowadzać sporo szkoleń, sporo spotkań, na których wyjaśniamy sprawy związane z zapobieganiem, ze zwalczaniem ASF, z objawami jakie mogą wystąpić u świń i w związku z tym przeprowadzamy, wydaje mi się, że nie tak mało, tych spotkań, ale niestety okazuje się, ze albo przychodzą te same osoby, albo przychodzą i później niestety jak się zajedzie do gospodarstwa, to okazuje się, że pewne rzeczy nie są robione tak, jak trzeba, tak, jakby pierwszy raz z tym problemem się spotkali. To jest chyba ta mentalność hodowców. Dla przypomnienia mieliśmy 11 przypadków ASF u dzików i tu zaznaczone jest w jakiej odległości od granicy wystąpiły te przypadki. Na 11 przypadków, 4 były u dzików, które zostały odstrzelone.

Radny Mirosław Kulbacki: A do kogo mrugają te dziki.

Wicestarosta Hajnowski Jadwiga Dąbrowska: Do nas.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Do Państwa, tak.

Wicestarosta Hajnowski Jadwiga Dąbrowska: Sympatycznie.

Radna Barbara Wasiluk: Sympatycznie.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Tutaj w rozbiciu mamy całe województwo białostockie, w trzech powiatach występowały przypadki ASF u dzików i w styczniu jedno ognisko, 31 stycznia 2015r., jedno ognisko u świń w powiecie białostockim. Już możemy tutaj zauważyć, że od czerwca nasz powiat zaczął wychodzić na czołówkę jeśli chodzi o ilość przypadków stwierdzanych u dzików. I tutaj mamy wymienionych 5 nadleśnictw, które działają na terenie powiatu hajnowskiego, z tym, że nadleśnictwo Bielsk i nadleśnictwo Żednia wydzierżawiają swoje tereny łowieckie, a tych kół łowieckich działających na naszym terenie jest 7. I ten monitoring w latach 2014-2015 choroby w tej chwili najbardziej popularnej, afrykańskiego pomoru świń, jest tutaj przedstawiony. W 2014 roku tylko mieliśmy 23 próby u świń żywych pobrane, w 2015r. już 278, a na dzień wczorajszy – 3537. Oczywiście jest to związane z tym ogniskiem, które wystąpiło 23 czerwca we wsi Bielszczyzna i później z działaniami w strefie zapowietrzonej, w strefie zagrożonej. Jeśli chodzi o dziki, to w poprzednich latach mniej więcej była ta sama ilość, około 2000 dzików, mniej więcej tyle samo dzików padłych stwierdzanych, a w tym roku zaznacza się już, że tych dzików mamy, niestety, to znaczy dobrze, że mamy mniej, to akurat rolnicy twierdzą, że mało się strzela, że tych dzików jest dużo. To nieprawda, bo po obliczeniu ile w ubiegłym roku mieliśmy padłych zwierząt, potrąconych przez samochody, okazuje się, że tych potraconych przez samochody jest bardzo mało, raptem jest 6 sztuk, w tym niedawno, miesiąc temu było 5 sztuk przy Zbuczu. I dla porównania dwa poprzednie lata, w 2014 i 2015 tu są wymienione państwa, w których występuje afrykański pomów świń. We Włoszech występuje na wyspie na Sardynii, tam już jest stacjonarnie i właściwie trudno mówić, że tam się zwalcza, on po prostu tam jest. My mamy okazję pewne działania poczynić, aby jak najmniejsze skutki ten afrykański pomór u nas odniósł, ale możecie Państwo porównać, ze sytuacja jest bardzo rozwojowa, bo w 2014r. było 339 przypadków u dzików, 85 u świń, a już w 2015 – 1477 u dzików, a 58 u świń, czyli tu się zmniejsza, czyli w jakiś sposób odstrzał dzików wpływa na to, że u świń jest również mniej tych ognisk i ewentualnie te działania czy to rolników, czy to służb też przynoszą efekt. Dziękuję bardzo. Jeżeli są pytania, to proszę bardzo.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dziękuję Panu Doktorowi za przekazaną nam informację. Czy są jakieś pytania.

Wicestarosta Hajnowski Jadwiga Dąbrowska: Czy powinnam zaszczepić swojego kota.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Nie ma przeciwwskazań, raczej zalecenie.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Bardzo serdecznie panu dziękuję za przekazaną informację i myślimy, że Pan dba o nasze zdrowie badając te zwierzaki.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Dziękuję za zaproszenie.

Sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej zostało przez Radę Powiatu przyjęte.

 

Do punktu 7-go:

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu 7 – informacja o działalności SP ZOZ ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej SP ZOZ ( str......56-76................, Zał. Nr …......1...............).

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Serdecznie, w imieniu swoim i załogi naszej licznej witam Państwa na obradach, na sesji Rady Powiatu. Dziękuję, że Państwo chcieliście zorganizować tutaj obrady swojej sesji, tym bardziej, że temat jest ochron zdrowia, problemy szpitala, problemy SP ZOZ i dlatego też ja bym proponował, żeby nie skupić się na prezentacji, na omawianiu, ale także również na żywo zobaczyć funkcjonowanie szpitala. I moja propozycja, ale Pan Przewodniczący będzie decydował, czy to w przerwie, czy ewentualnie po zakończeniu obrad, zwiedzić dwa nasze oddziały, mam tu na myśli świeżo oddany po remoncie Oddział Chorób Wewnętrznych, gdzie został zorganizowany oddział rehabilitacji kardiologicznej, jak również ta inwestycja jest w trakcie realizacji – Dzienny Dom Opieki Medycznej. Tytułem uzupełnienia do tej informacji, którą złożyłem radnym, byłem również na komisjach, na dwóch komisjach. Moim zdaniem starałem się dosyć szczegółowo omówić problemy ochrony zdrowia, z naciskiem na nasze finanse, jak również na wysokość podpisanych kontraktów. Natomiast dzisiaj tytułem uzupełnienia taka krótka prezentacja, prezentacja dotycząca SP ZOZ. Od 70 lat SP ZOZ służy mieszkańcom regionu swoją wiedzą i doświadczeniem i nieustannie podejmuje działania zmierzające do podniesienia jakości udzielanych świadczeń, zwiększenia poczucia bezpieczeństwa i komfortu pobytu pacjentów. Każdego roku w naszym szpitalu hospitalizowanych jest ponad 11 tys. pacjentów i nasi specjaliści udzielają w poradniach około 120 tys. porad. Funkcjonujemy w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, porad specjalistycznych, diagnostyka, leczenie szpitalne, rehabilitacja, opieka nad osobami starszymi. Jeżeli chodzi o podstawową opiekę zdrowotną, chcę pokazać lekarzy, którzy pracują w naszych gabinetach medycyny rodzinnej. Dla przypomnienia powiem, że nasze ośrodki zdrowia funkcjonują w Czeremsze, w Narwi, w Narewce, w Białowieży, w Dubiczach Cerkiewnych. Mamy dwa wiejskie ośrodki zdrowia w Nowym Berezowie i w Siemianówce oraz dwie przychodnie, jedna na ulicy Piłsudskiego, a druga w tym miejscu, pod tym adresem, Przychodnia nr 2. Jeżeli chodzi od diagnostykę, czyli w skład tych diagnostyk wchodzi laboratorium, rentgeny, ultrasonografy, EKG z badaniami Holterowskimi, badania próby wysiłkowej, echo serca, gastroskopia, kolonoskopia, bronchoskopia, spirometria, tomografia komputerowa. Jeżeli chodzi o poradnie specjalistyczne, to działają w różnym zakresie, mam tu na myśli takie poradnie, jak chirurgii ogólnej, czy chirurgii urazowo – ortopedycznej, czy okulistyczna, to przykłady poradni, które tak pracują pełnowymiarowo, natomiast są też poradnie, jak poradnia alergologiczna, która z uwagi na nisko kontrakt z NFZ i brakiem lekarzy specjalistów, to pracuje tylko jeden dzień w tygodniu. Jak Państwo wchodziliście do budynku szpitala, to tutaj po lewej stronie jest prowadzona inwestycja, buduje się terenowy oddział Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dotychczas to krwiodawstwo wynajmowało u nas pomieszczenia na tym poziomie gdzie są właśnie poradnie specjalistyczne, poradnia chirurgiczna, poradnia dla kobiet, poradnia ortopedyczna i nam zależało, żeby odzyskać te pomieszczenia gdzie funkcjonuje krwiodawstwo i po odzyskaniu, co nastąpi w tym roku, rozpoczynamy remont tych pomieszczeń i mam nadzieję, że poprawimy komfort pracy personelu, jak również osób oczekujących na poradnie. W to miejsce chcemy również przenieść poradnię kardiologiczną również z diagnostyką. Czyli myślę, że gdzieś I i II kwartał przyszłego roku te poradnie specjalistyczne zafunkcjonują w lepszych warunkach, a szczególnie zależy nam na tych oczekujących pacjentach, tam jest duże przeludnienie w tych korytarzach, duże zapotrzebowanie na tych specjalistów i chcemy w tym zakresie poprawić. Oddziały szpitalne, czyli oddział chorób wewnętrznych, oddział chorób wewnętrznych z pododdziałem kardiologicznych, oddział chirurgii laparoskopowej i klasycznej, to jest jedyny oddział, który tak się nazywa u nas inaczej niż oddział chirurgii ogólnej, bo zazwyczaj tak te oddziały noszą nazwę, dlatego, że nasz oddział słynie tutaj z tej chirurgii małoinwazyjnej, laparoskopowej i w związku z tym, dla podkreślenia tej chirurgii małoinwazyjnej wprowadziliśmy nazwę oddział Chirurgii Laparoskopowej. Jest też Oddział Chirurgii Urazowo – ortopedycznej, Oddział Pediatryczny, oddział Ginekologiczno – Położniczy, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii i tutaj jest też blok operacyjny, w skład tego oddziału wchodzi, Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc, Oddział Obserwacyjno – zakaźny, Oddział Psychiatryczny z izbą przyjęć, Szpitalny Oddział Ratunkowy i Stacja Dializ oraz szpitalna izba przyjęć. Większość tych oddziałów została poddana większemu lub mniejszemu remontowi, natomiast przed nami szpitalny oddział ratunkowy, gdzie mamy już pełną dokumentację, tylko, że to są bardzo duże pieniądze około 5 mln zł, w związku z tym będziemy aplikować o środki unijne i mam nadzieję, że w najbliższych latach ten oddział zostanie wyremontowany. Również mamy zrobioną dokumentację na blok operacyjny i oddział intensywnej terapii. Aktualnie na intensywnej terapii mamy 4 łóżka i chcemy powiększyć o jedno łóżko. Z dokumentacji wynika, że koszt takiego remontu przebudowy wyniesie około 9-10 mln zł, czyli z tego wynika, że na dwa te zadania będziemy potrzebowali około 14-15 mln zł. Szpitalny oddział ratunkowy wyremontujemy od razu ze szpitalną izbą przyjęć. Oddział wewnętrzny, no właśnie ten oddział chciałem dzisiaj pokazać, czyli pod koniec 2015r. został wykonany kompleksowy remont pomieszczeń oddziału wewnętrznego, zakres remontowy objął min. węzły sanitarne we wszystkich salach łóżkowych, wymiana powierzchni, stolarki drzwiowej, odnowienie ścian oraz doprowadzenie łączy telewizyjnych i sieci internetowej do pomieszczeń. Dodam jeszcze, że są zalecenia takie przeciwpożarowe, że szpital, który posiada 200 i więcej łóżek musi posiadać dźwiękowy system ostrzegania i właśnie my te dźwiękowe systemy przy każdym remoncie instalujemy. Zakupiliśmy nowe łóżka, meble oraz sprzęt medyczny. Oddział oddany został do użytku na początku stycznia tego roku. Łączny koszt inwestycji wyniósł 1.358.000 zł i ja w tym momencie chcę wymienić sponsorów, darczyńców, którzy dołożyli się do remontu tego oddziału, czyli Gmina Czeremcha – 3 tys. zł, Urząd Gminy Hajnówka – 1 tys. zł, Urząd Miasta Hajnówka – 90 tys. zł, Urząd Gminy Dubicze Cerkiewne – 1 tys. zł, Starostwo Powiatowe – 10 tys. zł. Wpłacają też firmy, np. kancelaria notarialna Marek Wasiluk – 360 zł, firma Bojar – 1000 zł, nadleśnictwo Hajnówka – 2 tys. zł, serwis ogumienia Maciuka – 200 zł, Spółdzielnia Mleczarska – 500 zł, Olga i Sławomir Bołtromiuk – 1000 zł, Spółdzielnia Mieszkaniowa – 1000 zł, prywatny gabinet specjalistyczny Piotr Chaniecki – 300 zł. Ja tutaj mówię o wpłatach takich pieniężnych, ale było bardzo dużo takich darowizn w postaci, co Państwo sami zauważycie, bo w każdej Sali jest telewizor, i te darowizny pochodziły od darczyńców, również lodówki nowe i inne przedmioty AGD niezbędne do funkcjonowania każdego oddziału. Serdecznie dziękuję za te wszystkie darowizny. Jeżeli chodzi o naszą rehabilitację, to oddział mamy Oddział rehabilitacji leczniczej, oddział Rehabilitacji Neurologicznej, w sumie po rozbudowie tych dwóch oddziałów mamy 50 łóżek i tutaj jest pododdział rehabilitacji kardiologicznej, o tym wspomnę później jeszcze. Mamy jeszcze gabinety rehabilitacji w Narewce i w Kleszczelach, o Kleszczelach też jeszcze później wspomnę. Mamy jeszcze Ośrodek dziennej rehabilitacji i rehabilitacji dzieci. Poddodział rehabilitacji kardiologicznej, 20 łóżek, od lipca funkcjonuje u nas rehabilitacja kardiologiczna. Sale pacjentów wyposażone są w łazienki, w łóżka z automatyczna regulacją, z telewizorami, Internet za darmo. Zadaniem oddziału jest zapewnienie kompleksowych działań usprawniających i poprawiających stan zdrowia pacjentów w zakresie schorzeń układu sercowo – naczyniowego, czyli pacjenci, którzy po różnych incydentach sercowych, tak powiem jako niedoktor, na świeżo trafiają do tego naszego oddziału, gdzie pomagamy odzyskać w tym zakresie siły. Zabiegi realizowane są od poniedziałku do soboty, nad przebiegiem rehabilitacji czuwa zespół lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek oraz dietetyk. Szefową tego oddziału jest Pani dr Małgorzata Baraniec, jest specjalistą kardiologii, specjalistą również z zakresu chorób wewnętrznych. I gabinet fizjoterapii w Kleszczelach, który w tym roku otworzyliśmy, dzięki dofinansowaniu władz samorządowych Kleszczel pomieszczenie, gdzie świadczone są usługi zostało wyremontowane oraz zakupiony został nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. Decyzja o utworzeniu wynikała z potrzeb pacjentów z gminy Czeremcha i gminy Kleszczele, którzy mieli trudności komunikacyjne w dotarciu na zabiegi do Hajnówki. Zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest bardzo ogromne i uznaliśmy, że jak uruchomimy tą pracownię, to dostępność w poradni przy ul. Piłsudskiego będzie lepsza. Wspominałem o opiece nad osobami starszymi, długoterminowa opieka stacjonarna, mamy Zakład Pielęgnacyjno – Opiekuńczy, który ma 46 łóżek, zakład Opiekuńczo – Leczniczy, który ma 13 łóżek i utworzymy jeszcze Dzienny Dom Opieki Medycznej. To była umowa pilotażowa, umowa z Ministerstwem Zdrowia na dofinansowanie utworzenia Domu dla osób starszych. Będzie to jedyny dom opieki dla osób starszych w województwie podlaskim, dzienny dom opieki jest forma wsparcia dla osób niesamodzielnych i zapewnia opiekę medyczną seniorom po pobycie w szpitalu. Przebywać będzie mogło w nich 12 pacjentów, po hospitalizacji, ze stopniem niesamodzielności od 40 do 65 punktów w skali barter, stan pacjenta średnio ciężki. Częściowo nie radzi sobie z czynnościami życia codziennego, lekarze będą oczywiście kwalifikować na ten okresowy pobyt. W trakcie pobytu pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarzy geriatrii, rehabilitacji, psychologa, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek. Pacjenci będą mogli przebywać do 8 godz dziennie przez 5 dni w tygodniu. Otwarcie Dziennego Domu Opieki planowane jest w listopadzie, grudniu tego roku. Też chciałbym zaprosić Państwa do odwiedzenia tej naszej inwestycji. Nasze programy profilaktyczne, czyli pierwszy program, to są programy finansowane przez NFZ, program profilaktyczny raka szyjki macicy, program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 3 lat lub też obciążone czynnikami ryzyk, które nie miały wykonane cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W 2015r. przebadano 816 kobiet. Program profilaktyko gruźlicy, program adresowany jest do osób powyżej 18 roku życia, które nie miały rozpoznanej gruźlicy, a miały kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą, mają trudne warunki życiowe. W ramach programu przebadano 226 osób w roku ubiegłym. I ostatni program profilaktyczny, to jest program profilaktyki chorób układu krążenia, program adresowany jest do osób, które mają 35,40,45,50,55 lat, u których nie została wykryta dotychczas choroba układu krążenia i w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń takiego programu. W 2015r. przebadano 81 osób, czyli w tym przypadku pacjenci nic nie płacą, bo pokrywa to NFZ. W związku z tym, że u nas ta profilaktyka nie jest popularna, dopiero pacjenci jak poczują pierwsze objawy chorobowe, to korzystają z usług lekarza, rozpoczęliśmy własny program profilaktyczny finansowany przez nasz SP ZOZ i on jest skierowany do pacjentów w wieku 55-60 lat, ale objętych podstawową opieka zdrowotną przez SP ZOZ w Hajnówce, czyli obejmuje pacjentów zapisanych do naszych lekarzy rodzinnych. Moim zdaniem to jest bardzo istotny problem, bardzo potrzebny naszym pacjentom, ja proponuję, żeby troszkę więcej na ten temat powiedziała Pani koordynator tego projektu Pani Iza Dudar.

Pani Izydora Dudar: Program ten stworzyliśmy również z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań na choroby nowotworowe, czyli chcieliśmy pokazać pacjentom, że choroby nowotworowe te wcześniej wykryte nie są wcale takie straszne i są do wyleczenia. Dlatego też nasi specjaliści opracowali ten program pod tym kątem, podzieliliśmy go na dwa profile, dla kobiet i dla mężczyzn. Dla kobiet są to usg jamy brzusznej, dla mężczyzn również, także wykrywają wiele dolegliwości, jak choroby żołądka. Dodatkowo usg dopochwowe, pod kątem narządów rodnych, a także pod kątem chorób tarczycy. U mężczyzn postanowiliśmy przeprowadzić badania pod kątem chorób gruczołu krokowego, dodatkowo też dorzuciliśmy usg jamy brzusznej, które wykrywa bardzo wiele chorób i chcielibyśmy też przeprowadzić badania w zakresie morfologii. W związku z tym, że z własnych funduszy przeprowadzamy te badania, to musieliśmy ograniczyć liczbę badanych. Stwierdziliśmy, że przebadamy w tej chwili osoby w wieku 55-60 lat, ponieważ są to osoby najbardziej zagrożone chorobami nowotworowymi. W tej chwili wciąż są badane osoby z Hajnówki, w przyszłym roku planujemy przebadać pacjentów w tym wieku z powiatu hajnowskiego. Mamy nadzieję, że naszym pacjentom te badania spodobają się i będą w nich uczestniczyć, ponieważ mimo, że badania z NFZ są bezpłatne, ale osób chętnych niestety niezawiele jest. Mamy nadzieję, że jeżeli będziemy informować ich o tym, jak ważna jest profilaktyka, tych osób będzie coraz więcej. Rozłożyliśmy Państwu ulotki, które są przekazywane także pacjentom. To nie są tylko zadania, ale też chcemy uświadomić także pacjentom, jak ważne są badania profilaktyczne. Jeżeli ktoś ma pytania, to proszę.

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: Chce tylko dodać, że pacjenci w tym przedziale wiekowym otrzymują zaproszenie imienne, na określony dzień do naszych poradni specjalistycznych.

Chcę jeszcze powiedzieć o naszych sukcesach. Certyfikat akredytacyjny przyznany po raz drugi. Minister Zdrowia po raz drugi przyznał naszemu zakładowi certyfikat akredytacyjny w zakresie leczenia szpitalnego, jest to potwierdzenie pozytywnej pracy szpitala. Postępowanie akredytacyjne prowadzone jest na podstawie ustawy o akredytacji, ochronie zdrowia oraz rozporządzeń Ministra Zdrowia. Akredytacji udziela Minister Zdrowia w oparciu o rekomendację Rady Akredytacyjnej. W skład rady akredytacyjnej wchodzą min. przedstawiciele Ministra Zdrowia, Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Przegląd akredytacyjny odbył się w lutym tego roku pod czujnym okiem doświadczonych audytorów znających specyfikę pracy placówek medycznych. Kluczowym założeniem procesu akredytacyjnego jest jakość i bezpieczeństwo pacjentów we wszystkich obszarach działalności szpitalnej. Audytorzy odwiedzili wszystkie oddziały szpitalne i komórki pomocnicze, dokonali także bardzo szczegółowego przeglądu dokumentacji medycznej, dokumentów kadrowych oraz dokumentacji z zakresu zarządzania szpitalem. W oparciu o pozytywną opinię centrum monitorowania jakości w ochronie zdrowia pod koniec czerwca Minister Zdrowia podjął decyzję o przedłużeniu posiadanego przez nas certyfikatu na kolejne 3 lata. Przywiązujemy dużą wagę do tego certyfikatu. Nieliczne szpitale posiadają takie certyfikaty, mam nadzieję, że pod koniec roku nastąpi uroczyste wręczenie tego certyfikatu, planujemy to połączyć z otwarciem tego Domu Opieki Medycznej i otwarciem naszej Rehabilitacji Kardiologicznej. To są plany na koniec tego roku. O rankingu nie będę więcej mówił. To z roku ubiegłego, trzeb już przygotować się do rankingu roku bieżącego. Przygotowujemy się i sprawa jest już znana, od jakiegoś czasu jesteśmy w tzw. złotej 100, w roku ubiegłym 27 miejsce. I tu na dowód mamy te certyfikaty. Proszę zauważyć, jak piękna panorama jest naszego szpitala, mi osobiście bardzo się podoba, tylko to robione jest chyba 15 lat temu, bo między parkingami nie ma jeszcze w ogóle drzew. Dziękuję bardzo za uwagę i jeszcze raz zapraszam do zwiedzenia naszych oddziałów. Jeżeli są pytania, to również będę odpowiadał.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Czy macie Państwo pytania do Pana dyrektora? Nikt nie ma. Ja mam pytanie żadne na spotkaniu, gdy byłem w Narewce. One nie dotyczy akurat naszego szpitala i tutaj tego wszystkiego, z czego jesteśmy zadowoleni, a dotyczy Ośrodka Zdrowia w Narewce. Pytano mnie, że Pan doktor, który jest na emeryturze dalej jest kierownikiem tego ośrodka, czy tak powinno być, czy nie. Jest tam Pani doktor, która już 20 lat tam pracuje i czemu nie ona jest kierownikiem tego ośrodka, tylko Pan, który jest na emeryturze. Nie wiem, czy to jest prawda, czy nie, ale poproszono mnie o zadanie takiego pytania.

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: Ja się może odniosę w tym momencie, bo było takie spotkanie u Pana Wojewody i była Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego i były omawiane problemy ochrony zdrowia, min. był Pan prezes z centrali, Pan Jacyna, prezes NFZ, Pan Piotr Duda – przewodniczący Solidarności, przedstawiciele Ministerstwa. Podkreślano tam, że system ochrony zdrowia ratują emeryci, mówiono o tym, że jeżeli zostanie skrócony wiek emerytalny, bo są takie plany, to wówczas pracowniczy, w tym także lekarze nie będą mogli na emeryturze pracować. To był głos tego prezesa. Jeżeli cos takiego zostanie zrobione, to 30 % szpitali w Polsce trzeba zamknąć. System ochrony zdrowia jest ratowany przez emerytów. U nas też pracuje chyba 20% w szpitalu, w poradniach specjalistycznych emerytów. To ja proszę tych emerytów, żeby oni zostali, żeby zostali i pracowali dalej, jeżeli im służy zdrowie, bo inaczej nie będzie poradni specjalistycznych. Proszę się zorientować z jakimi trudnościami znaleźliśmy lekarza do Czeremchy, już jest tam Pan doktor, lekarz rodzinny. W Białowieży też jest Pani doktor już na emeryturze, ale też jak byłem na spotkaniu z radnymi, to tam też takie pytanie zadawali, dlaczego Pani emerytka pracuje jeszcze.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Ale moje pytanie nie dotyczyło pracy emeryta, tylko kierowania ośrodkiem, że jest kierownikiem ośrodka będąc na emeryturze; że on pracuje to nikt do tego nie ma pretensji, tylko pytano mnie, dlaczego tak jest, ze osoba, która jest na emeryturze jest kierownikiem ośrodka i o to chodzi. Ja nie pytałem Pana, że emeryci. Emeryci mają prawo pracować, ustawa im na to zezwala, tylko chodzi o odpowiedź na to, dlaczego emeryt jest kierownikiem ośrodka.

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: Ja skończę z tą Białowieżą, bo to istotne dla pracy emerytów. I Pani doktor, jak dowiedziała się o dyskusji na sesji, uniosła się honorem i zrezygnowała i tam lekarza nie ma i ja nie znajdę tam lekarza. Dlaczego ten Pan doktor jest kierownikiem, bo do takich decyzji administracyjnych trzeba podchodzić ostrożnie, ostrożnie trzeba rozmawiać i możliwe, że taka zmiana nastąpi. Natomiast, to jakby też jest w kompetencji dyrektora, osób zarządzających, kto ma być kierownikiem ośrodka zdrowia. To tyle mogę na ten temat powiedzieć.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Tak, tylko ludzi bulwersuje to, że Pan jest na emeryturze i jest kierownikiem, jest osobą, która jest normalnym pracownikiem.

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: To kilka miesięcy dosłownie.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Od nowego roku już trochę minęło.

Wicestarosta Hajnowski Jadwiga Dąbrowska: Czy mogę coś powiedzieć. Jedno zdanie tylko, to należy do kompetencji Pana dyrektora i powinno być zdaniem wystarczającym za odpowiedź w tej kwestii. Prawda? Należy to do kompetencji dyrektora. Pan dyrektor ośrodka zdrowia w Narewce jest przesympatycznym człowiekiem i bardzo dobrym fachowcem.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Czy są jeszcze jakieś pytania. Jeśli nie ma, to ja Panu dyrektorowi bardzo dziękuję za przekazaną informację. Ja myślę, że najpierw jeszcze Pan Starosta udzieli nam informacji o działalności Społecznej Rady SP ZOZ i wtedy chyba Rada zdecyduje, że pójdziemy zwiedzić te obiekty, które nam Pan dyrektor proponował. Czy tak może być? Czy na koniec sesji?

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: Ja bym radził, ze może teraz, dlatego, że teraz pracownicy są na oddziałach, a później ich nie będzie, a może więcej informacji przekażą o oddziałach.

 

Informacja o działalności SP ZOZ w Hajnówce ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej SP ZOZ została przez Radę przyjęta.

 

Do punktu 8-go:

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu 8 – informacja o działalności Rady Społecznej SP ZOZ ( str.........77-86............., Zał. Nr ….........2............). Poprosimy o informację Pana Starosty na temat Społecznej Rady SP ZOZ.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, poproszę Pana dyrektora o udzielenie informacji odnośnie działalności Rady Społecznej. Bardzo proszę.

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: Panie Starosto, może ja nie będę przedstawiał tej informacji, jeżeli będą jakieś pytania odnośnie tej informacji, wspólnie będziemy starali się tutaj odpowiedzieć.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Ale chodzi tutaj nie o to, Przewodniczącym Rady Społecznej SP ZOZ jest Pan Starosta i Pan Starosta powinien udzielić informacji.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Rada Społeczna SP ZOZ spotyka się nie rzadziej, jak raz na pół roku, w tym roku spotkaliśmy się w czerwcu. Tematem Rady Społecznej, ten temat został ujęty do informacji, którą radni otrzymali. Jeśli powtórzę słowa Pana dyrektora, jeśli są uwagi, pytania, to bardzo proszę.

Radni nie zgłosili uwag i pytań.

 

Informacja o działalności Rady Społecznej SP ZOZ w Hajnówce została przez Radę przyjęta.

Przewodniczący Rady zarządził przerwę w obradach celem zwiedzenia wyremontowanych oddziałów szpitalnych.

 

Godz. 14:56 – wznowienie obrad po przerwie

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Wznawiam obrady po przerwie spowodowanej zwiedzaniem nowego oddziału, który jest jeszcze w budowie. Jest to, jak większość radnych mówiła, to wszystko fajnie, tylko lepiej, żeby jak najdłużej tam nie trafiać do tych oddziałów, ale standard tych oddziałów powoduje na naszych twarzach zadowolenie, wszyscy jesteśmy zadowoleni z takiego standardu i to stąd szpital nasz otrzymuje certyfikaty i jest w tej 30 szpitali w Polsce. Panie dyrektorze gratulujemy, dziękujemy za pokazanie nam nowego oddziału i za przekazaną informację. Także bardzo dziękuję i proszę pozdrowić pracowników, myślę, ze są zadowoleni, że pracują w coraz lepszych warunkach.

 

Do punktu 9-go:

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu 9 – sprawozdanie z działalności Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Hajnówce ( str......87-89................, Zał. Nr ….....3................).

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Romuald Wołkowycki: Szanowni Państwo, Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowni przedstawiciele samorządu powiatu. Na wstępie chciałby przedstawić się, bo jestem osobą, która po raz pierwszy pojawiła się na XVIII sesji Rady Powiatu. Pełnie funkcję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego od 1 sierpnia 2016r. jestem Romuald Wołkowycki, pochodzę z Białowieży, jestem związany z powiatem hajnowskim od 43 lat. Z zawodu jestem mgr inż. budownictwa. Decyzją Starosty objąłem stanowisko w związku z odejściem mojego poprzednika Pana Eugeniusza Kalinowskiego, któremu zawdzięczam mój dotychczasowy dorobek zawodowy. Kontynuując powinności chciałbym na sesji Rady przedstawić sprawozdanie z działalności Inspektoratu za okres obejmujący 2015r. i I półrocze 2016r. Tak dla przypomnienia, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego powstał jako jednostka organizacyjna powiatowej administracji zespolonej i funkcjonuje od 1 stycznia 1999r. Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres Inspektoratu określił Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w regulaminie organizacyjnym. Do podstawowych zadań Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego należy: kontrola przestrzegania i stosowania przepisów Prawa budowlanego, prowadzenie postępowań administracyjnych i egzekucyjnych oraz wydawanie decyzji w sprawach określonych prawem budowlanym, prowadzenie ewidencji ruchu budowlanego, sporządzanie okresowych sprawozdań i informacji dotyczących prowadzonej działalności, współdziałanie z organami administracji architektoniczno – budowlanej i organami kontroli państwowej, prowadzenie postępowań wyjaśniających w sprawach przyczyn katastrof budowlanych. Tu pokrótce powiem, że rok 2015 i I półrocze 2016r. nie przyniosło niezamierzonych wydarzeń, także w ewidencji takich zdarzeń nie posiadamy. Kontrola przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego, obejmuje: kontrolę zgodności wykonywanych robót budowlanych z przepisami prawa budowlanego, projektem budowlanym i warunkami określonymi w decyzji o pozwolenie na budowę, kontrolę właściwego wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, zgodnie z posiadanymi uprawnieniami budowlanymi, sprawdzanie dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych znajdujących się na budowie, a także kontrola wykonania obowiązków nałożonych na właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych. Kontrola przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego prowadzona jest poprzez: kontrole budów, kontrole użytkowanych obiektów budowlanych – kontrole te nie obejmują budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego i zagrodowego oraz budownictwa letniskowego, rozpatrywanie spornych spraw sąsiedzkich dotyczących obiektów budowlanych istniejących lub będących w budowie. Kontrolami budów obejmowane są obiekty budowlane realizowane na podstawie pozwolenia na budowę, sporadycznie małe obiekty budowlane…

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Panie inspektorze, ale te informacje wszyscy radni otrzymali i wszyscy przeczytali.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Romuald Wołkowycki: Zobowiązuję się, że na następnym naszym spotkaniu przedstawię prezentację.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Czy macie Państwo pytania do Pana inspektora?

Radni nie zgłosili pytań.

Informacja o działalności Powiatowego inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Hajnówce została przez Radę przyjęta.

 

Do punktu 10-go:

 

10.1.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2016r. Pozytywna opinia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Komisji Budżetu.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

 

                                                                      Uchwała Nr XVIII/153/16

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 7 września 2016 r.

 

w sprawie zmian w budżecie na 2016r.

 

( strona ........)

           

10.2.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2016-2023. Jest pozytywna opinia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Komisji Budżetu.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

 

Uchwała Nr XVIII/154/16

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 7 września 2016 r.

 

w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2016-2023.

 

( strona ........)

10.3.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie miejskiej Hajnówka. Jest pozytywna opinia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Komisji Budżetu.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

 

Uchwała Nr XVIII/155/16

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 7 września 2016 r.

 

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Miejskiej Hajnówka

 

( strona ........)

10.4.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Narew. Pozytywna opinia Komisji Rozwoju gospodarczego i Komisji Budżetu.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

 

 

     Uchwała Nr XVIII/156/16

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 7 września 2016 r.

 

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Narew

 

( strona ........)

10.5.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie nieodpłatnego przejęcia mienia PKP SA. Rozpatrywała tą sprawę Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Budżetu i opinie są pozytywne.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

 

 

    Uchwała Nr XVIII/157/16

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 7 września 2016 r.

 

w sprawie nieodpłatnego przejęcia mienia PKP SA

 

( strona ........)

10.6.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie pozbawienia drogi Nr 1644B kategorii drogi powiatowej. Pozytywna opinia komisji Rozwoju Gospodarczego i Komisji Budżetu.

            Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

 

 Uchwała Nr XVIII/158/16

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 7 września 2016 r.

 

w sprawie pozbawienia drogi Nr 1644B kategorii drogi powiatowej

( strona ........)

 

 

10.7.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie pozbawienia odcinka drogi Nr 1777B kategorii drogi powiatowej. Rozpatrywały to Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Budżetu.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

 

 

 

 Uchwała Nr XVIII/159/16

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 7 września 2016 r.

 

w sprawie pozbawienia odcinka drogi Nr 1777B kategorii drogi powiatowej

 

( strona ........)

 

            10.8.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie utworzenia Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. prof. Simony Kossak oraz regulaminu przyznawania stypendium dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat hajnowski. Rozpatrywały to Komisja Rozwoju Gospodarczego, Komisja Budżetu i Komisja Spraw Społecznych. Myślę, że mieszkańcy chcieliby coś usłyszeć i może Pani Wicestarosta powie cos na ten temat tego regulaminu.

Wicestarosta Hajnowski Jadwiga Dąbrowska: Uzyskało stypendium im. Simony Kossak aż 44 osoby ze szkół prowadzonych przez powiat hajnowski. Te osoby dostaną stypendium na starych zasadach, czyli ocena wzorowa ze sprawowania i średnia przynajmniej 5,0. Równocześnie zaakceptowaliśmy nowy regulamin, czyli od przyszłego roku szkolnego uczniowie będą dostawali stypendium na rozszerzonych zasadach, czyli 150 zł dostaną uczniowie, którzy mieli średnią 5,0 i wzorowa ocenę ze sprawowania lub będą laureatami konkursów przedmiotowych w miejscach od 1-3, tak samo otrzymają stypendium sportowcy, którzy uzyskali miejsce od 1-3 według indywidualnej klasyfikacji na szczeblu wojewódzkim lub za udział na szczeblu centralnym. Jeśli któraś z tych osób spełni dwa warunki, będzie miała wysoką średnią i będzie laureatem z jakiegoś przedmiotu, to otrzyma 200 zł stypendium przez cały następny rok. I wszyscy radni jednogłośnie zaakceptowali kandydatury osób do bieżącego stypendium, jak i zasady na przyszły rok. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

 

 

 

  Uchwała Nr XVIII/160/16

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 7 września 2016 r.

 

w sprawie utworzenia Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. prof. Simony Kossak oraz regulaminu przyznawania stypendium dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat hajnowski

 

( strona ........)

10.9.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie wsparcia działania Ministra Środowiska prof. dr hab. Jana Szyszko na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ja zgłaszam autokorektę i poproszę, żeby przedstawiła ją Pani Wicestarosta.

Wicestarosta Hajnowski Jadwiga Dąbrowska: Stanowisko Rady Powiatu Hajnowskiego wspierające działania Ministra Środowiska prof. dr hab. Jana Szyszko na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej. Biorąc pod uwagę aktualną dynamikę gradacji kornika drukarza w nadleśnictwach Puszczy Białowieskiej Rada Powiatu Hajnowskiego wspiera działania ochronne podjęte przez Ministra Środowiska prof. dr. hab. Jana Szyszko, które mają przyczynić się do złagodzenia zaistniałej sytuacji.

Stan, w którym znajduje się obecnie Puszcza Białowieska przybiera charakter katastrofalny. 

Problem zamierania drzewostanów świerkowych z powodu gradacji kornika m.in. w bezpośredniej bliskości obiektów turystycznych i rekreacyjnych uzasadnia potrzebę prowadzenia wycinki chorych drzew i ich usunięcie z terenu Puszczy.

Nagromadzenie drzew martwych na szlakach turystycznych stanowi realne zagrożenie bezpieczeństwa osób przybywających do Puszczy Białowieskiej. Ścinanie i pozostawianie drzew przy szlakach i drogach nie rozwiąże problemu. Wpłynie to również na zwiększone zagrożenie pożarowe.

Od lat lasy Puszczy Białowieskiej były obiektem użytkowanym gospodarczo. Dzięki temu zachowała się bogata różnorodność przyrodnicza. Brak możliwości wykonywania cięć sanitarnych w pełnym zakresie powoduje, że dalszy rozwój gradacji korników bez podjęcia dynamicznych działań ochronnych stwarza przede wszystkim zagrożenie dla utrzymania wyjątkowych walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej, obiektu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w tym siedlisk i gatunków chronionych prawem krajowym oraz w ramach sieci Natura 2000.

Radni wchodzący w skład Rady Powiatu Hajnowskiego, którzy własnymi rękoma sadzili drzewa w Puszczy Białowieskiej pragną, aby zielona i zdrowa Puszcza przetrwała dla przyszłych pokoleń. Bez podjęcia działań hodowlano-ochronnych wydaje się to niemożliwe.

Stanowisko Rady Powiatu Hajnowskiego wspierające działania Ministra Środowiska jest wyrazem troski lokalnego samorządu zarówno o Puszczę Białowieską jak i rozwój regionu.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Ta uchwała zostanie wysłana do Pana Ministra i do środowisk związanych z ochrona puszczy.

Radny Mikołaj Kulbacki: Panie Przewodniczący, chciałbym wnieść taką drobną poprawkę. Drugi akapit od dołu napisane jest tutaj: Radni wchodzący w skład Rady Powiatu Hajnowskiego, i tutaj przed przecinkiem dopisać oraz mieszkańcy powiatu hajnowskiego. Ta forma to trochę tak brzmi jakby uzurpatorsko i nie możemy sobie zawłaszczać i myślę, że o mieszkańcach powiatu hajnowskiego trzeba dopisać. I druga taka moja poprawka, że stanowisko należy przekazać uważam, że również dla Prezydenta RP, dla Premiera RP, dla wojewody Podlaskiego, Dyrektorowi Generalnemu LP, Dyrektorowi Regionalnemu LP w Białymstoku oraz lokalnym samorządom. Uważam, że ten majestat również wymieniony powinien zostać poinformowany nawet z tego względu, że Puszcza Białowieska ma taką renomę i głośno się o niej mówi na całym świecie.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały wraz z autokorektą i zgłoszoną zmianą przez radnego M.Kulbackiego, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

 

 

 

  Uchwała Nr XVIII/161/16

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 7 września 2016 r.

 

w sprawie stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie wsparcia działania   Ministra Środowiska prof. dr hab. Jana Szyszko na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej

 

( strona ........)

 

10.10.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Miejską Hajnówka do realizacji zadania Przebudowa dróg gminnych nr 108416B – ulica Nowowarszawska o Nr 108399B – cześć ulicy Mazury w mieście Hajnówka w ramach Programu wieloletniego pod nazwą Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 i zabezpieczenia w budżecie na 2017 środków finansowych na realizacje tego zadnia. Rozpatrywały to dwie komisje, Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Budżetu.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

 

 

 

 Uchwała Nr XVIII/162/16

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 7 września 2016 r.

 

w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Miejską Hajnówka do realizacji zadania Przebudowa dróg gminnych nr 108416B – ulica Nowowarszawska o Nr 108399B – cześć ulicy Mazury w mieście Hajnówka w ramach Programu wieloletniego pod nazwą Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 i zabezpieczenia w budżecie na 2017 środków finansowych na realizacje tego zadnia

 

( strona ........)

10.11.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Dubicze Cerkiewne do realizacji zadania Przebudowa drogi gminnej – ulicy Osiedlowej i części ulicy Polnej w ramach Programu wieloletniego pod nazwą Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 i zabezpieczenia w budżecie na 2017 środków finansowych na realizacje tego zadnia. Rozpatrywały to dwie komisje, Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Budżetu.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

 

 

 

    Uchwała Nr XVIII/163/16

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 7 września 2016 r.

 

w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Dubicze Cerkiewne do realizacji zadania Przebudowa drogi gminnej – ulicy Osiedlowej i części ulicy Polnej w ramach Programu wieloletniego pod nazwą Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 i zabezpieczenia w budżecie na 2017 środków finansowych na realizacje tego zadnia.

 

( strona ........)

10.12.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Kleszczele do realizacji zadania Przebudowa drogi gminnej Nr 109148B Pogreby - Dasze w ramach Programu wieloletniego pod nazwą Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 i zabezpieczenia w budżecie na 2017 środków finansowych na realizacje tego zadnia. Rozpatrywały to dwie komisje, Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Budżetu.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

 

 

 

                                                                    Uchwała Nr XVIII/164/16

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 7 września 2016 r.

 

w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Kleszczele do realizacji zadania Przebudowa drogi gminnej Nr 109148B Pogreby - Dasze w ramach Programu wieloletniego pod nazwą Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 i zabezpieczenia w budżecie na 2017 środków finansowych na realizacje tego zadnia.

 

( strona ........)

10.13.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Narewka do realizacji zadania Przebudowa drogi gminnej we wsi Grodzisk w ramach Programu wieloletniego pod nazwą Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 i zabezpieczenia w budżecie na 2017 środków finansowych na realizacje tego zadnia. Rozpatrywały to dwie komisje, Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Budżetu.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

 

 

 

                                                                         Uchwała Nr XVIII/165/16

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 7 września 2016 r.

 

w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Narewka do realizacji zadania Przebudowa drogi gminnej we wsi Grodzisk w ramach Programu wieloletniego pod nazwą Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 i zabezpieczenia w budżecie na 2017 środków finansowych na realizacje tego zadnia.

 

( strona ........)

 

 

Do punktu 11-go:

 

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Odpowiadając na zapytanie radnego Kulbackiego odnośnie realizacji dróg wojewódzkich Nowosady – Zabłudów, Juszkowy Gród – Zwodzieckie, powiem tak, że tak jak tu wszyscy jesteśmy i też widzowie przed telewizorami nas oglądającymi, wszyscy jesteśmy zainteresowani jak najszybszym uruchomieniem modernizacji tych dróg. Tak, jak dotychczas z informacji przekazywanych i przez Zarząd Województwa, jak i dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich wynika jednoznacznie, że te drogi w przyszłym roku będą realizowane. Na dzień dzisiejszy jest to etap uzyskania decyzji środowiskowych i myślę, że tu nic nie stanie na przeszkodzie, żeby takie decyzje jedna i druga ta droga uzyskała i do połowy przyszłego roku w ramach konkursu ogłoszonego, po konkursie zostaną uwzględnione w przyszłorocznym budżecie województwa i będą w realizacji. Jeśli chodzi o drogę Juszkowy Gród – Zwodzieckie, tutaj dzisiaj przyjęliśmy też uchwałę dotyczącą przekazania odcinka Tarnopol – Siemanówka. Zarząd Województwa będzie chciał niezwłocznie opracować dokumentację na ten odcinek i próbować realizować to zadanie Tarnopol – Siemianówka, jak i cały ten odcinek Juszkowy Gród – Zwodzieckie jednocześnie. Być może to spowoduje pewne przesunięcie. Cieszę się, że tutaj dzisiaj są obecni wszyscy radni wojewódzcy, którzy na pewno też mocno zabiegają i prosimy serdecznie o wsparcie, żeby rzeczywiście to zostało zrealizowane.

            Kolejne zapytanie radnego Szwarc dotyczyło modernizacji odcinka drogi Kuraszewo – Nowy Kornin, tam zostało rzeczywiście do przebudowy 1 km 100 metrów, na terenie gminy Czyże 0,3 km i 0,8 km na terenie gminy Hajnówka. Jak dotychczas nie było deklaracji gminy Hajnówka co do współfinansowania, sami wiecie dokładnie, że nasz regulamin mówi jednoznacznie, że przy udziale co najmniej 50% dofinansowania przez samorząd lokalny próbujemy taki odcinek drogi zmodernizować i wprowadzić zarazem do budżetu. Ja myślę, że w tym roku też te rozmowy, myślę, że będą konstruktywne z Panią wójt, tak, żeby móc tą drogę wprowadzić do budżetu i zmodernizować w całości.

            Kolejne zapytania, Pani Jarmocik. Jedno z zapytań dotyczyło przebudowy drogi Narew – Klejniki. I rzeczywiście, ta droga nawet znalazła się w budżecie tegorocznym z kwotą 1000 zł. Dodam tyle, że przy tej kwocie 1000 zł trudno jest opracować, czy program, czy projekt przebudowy tej drogi, natomiast cały czas trwają rozmowy i zarówno i z samorządami lokalnymi, wójtem gminy Czyże, wójtem gminy Narew, jak i ze Starostą Powiatu Bielskiego, tak, żeby móc tą drogę w jakiś sposób zmodernizować, jak też jest szansa, żeby ją złożyć do projektu Polska – Białoruś – Ukraina. Pamiętajmy o tym, że koszt przebudowy tej drogi, tak, jakbyśmy chcieli ją przebudować, żeby wyglądała tak, jak i inne drogi, to jest koszt na naszym odcinku 15 mln zł. Jest to koszt, który przekracza rzeczywiście nasze możliwości budżetowe. Tutaj też korzystając z obecności radnych wojewódzkich, zwracamy się z serdeczną prośbą, żeby, tak, jak udało nam się przekwalifikować do Urzędu Marszałkowskiego odcinek drogi Tarnopol – Siemianówka, żeby w kolejnych latach też próbować przekazać ten odcinek Narew – Bielsk. On się jak najbardziej wpisuje w drogę wojewódzką, ponieważ będzie łączyło dwa odcinki dróg wojewódzkich, budowany odcinek Nowosady – Zabłudów , jak też z Bielskiem. To nie znaczy, że zwalnia nas z obowiązku, prawda, czynienia prób na modernizację tej drogi.

            Było jeszcze pytanie odnośnie odkrzaczania drogi Narew – Doratynka – Tyniewicze. Dwa lata temu było dokonywane odkrzaczanie, w tym roku na grudzień, listopad też jest zaplanowane odkrzaczanie tego odcinka będzie wykonane.

            Było jeszcze pytanie, jakie drogi będziemy składać do programu Polska – Białoruś – Ukraina. Na tę chwilę, jak wszyscy wiecie doskonale, że program jest jeszcze nie zatwierdzony i jeśli program określi kryteria to będziemy próbować wprowadzić, czy to drogę Narew – Bielsk, czy inną drogę z naszego powiatu. Pamiętajmy o tym, że na dzień dzisiejszy do tego programu była zgłaszana droga Tarnopol – Siemianówka, która spełniała wszystkie kryteria o transgraniczności, tak, żeby ten projekt przeszedł i był realizowany. Natomiast na dzisiejszej sesji uchwałą przekazaliśmy to w zarząd Województwa Podlaskiego.

            Kolejne zapytanie było radnego Aleksiuka i dotyczyło ulicy Bielskiej i tutaj Prostej po przebudowie. Tutaj, w tym temacie, zwrócimy się tutaj na piśmie do Komendanta Powiatowej Policji w Hajnówce o sprawdzenie i ewentualnie ustawienie posterunku, czy przypilnowania tych, którzy tą prędkość przekraczają. Powiem tylko tyle, że na tym odcinku bardzo często Policja stoi, sprawdza kontrole prędkości pojazdów, także sam jestem tego świadkiem i większość z nas. Po przebudowie drogi, drogami dobrze się jeździ, także, no niektórzy przyciskają na gaz.

            Pozostało mi jeszcze chyba jedno z zapytań, Przewodniczącego, pytanie dotyczyło zarówno poborów wicesatarosty, za jakie wydziały odpowiada wicestarosta, jak również ja i czym zajmują się członkowie Zarządu. Szanowni Państwo, powiem tak, kompetencje zarówno Starosty, jak i Wicestarosty wynikają jednoznacznie z ustawy o samorządzie powiatowym, ze statutu powiatu, jak i z regulaminu organizacyjnego. Wicestarosta wykonuje zadania powierzone przez Starostę i kieruje Starostwem w czasie nieobecności Starosty. Do bezpośrednich kompetencji Wicestarosty należy wydział geodezji, wydział architektury i budownictwa, wydział ochrony środowiska, wydział oświaty, wydział komunikacji i dróg. Co do mojej kompetencji, naturalnie kadry, wydział organizacyjno – prawny, wydział promocji i turystyki, także Biuro Rady, a także wszystkie jednostki powiatu. Członkowie w Starostwie Powiatowym w Hajnówce, w naszej Radzie są to osoby, które nie są na etacie, w związku z tym nie można tutaj przypisać im żadnego zakresu czynności. Taki zakres czynności posiadam ja, jak i Wicestarosta. W związku z tym wynika jednoznacznie, że członkowie zarządu pełnią rolę społeczną, regularnie uczestniczą w posiedzeniach Komisji. Tutaj powiem tyle, że jak do tej pory członkowie zarządu w sposób właściwy i kompetentny wywiązują się ze swoich obowiązków, zwiększony ich zakres obowiązków polega na tym, że przygotowują projekty uchwał, tak, jak dzisiaj tutaj na sesji, przed chwilą głosowaliśmy, także biorą czynny udział w tych pracach. Co do wynagrodzenia wicestarosty, jest dokładnie takie samo, jak miała poprzednia wicestarosta Halina Surel, o tym można sprawdzić, dowiedzieć się na stronie, na BIPie, na stronie internetowej powiatu. Dodam tylko tyle, że wynagrodzenie starosty Powiatu Hajnowskiego, jak i wicestarosty należy do najmniejszych wynagrodzeń w Powiecie Hajnowskim, nie wspomnę o wynagrodzeniu na tle Województwa Podlaskiego. Dziękuję bardzo.

            Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Panie Starosto, to pytały takie osoby, że ja nie wiem, czy mają Internet. Myślę, że to nie jest tajemnica. Pani wicestarosta jest osobą publiczną, także wysokość poborów nie jest tajemnicą.

            Wicestarosta Hajnowski Jadwiga Dąbrowska: Proszę podesłać do mnie, niech przyjdą.

            Radny Mikołaj Aleksiuk: W oświadczeniu.

            Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dobrze, dziękuję. Czy są jeszcze jakieś pytania do…, ale to jeszcze w interpelacjach, czy Pan chce w wolnych wnioskach.

            Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: W interpelacjach.

            Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Do interpelacji, proszę radny Janowski.

            Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Panie i Panowie radni. Przysługuje mi jako radnym wojewódzkim także zgłaszanie interpelacji i zapytań, a także udzielanie odpowiedzi i padło tutaj pytanie odnośnie dróg wojewódzkich dlatego pozwolę sobie odpowiedzieć. Natomiast chcę się trochę odnieść do Pana Starosty. Panie Starosto, dzisiaj Pan mówi jak Marszałek Województwa, bo mówi, że droga Nowosady – Zabłudów będzie zrobiona, że droga Zwodzieckie – Juszkowy Dróg będzie zrobiona, że będzie zrobione skrzyżowanie w Dubiczach Obocznych, będzie poszerzona droga do Białowieży o 1,5 m, będzie zrobiona ścieżka rowerowa do Kleszczel, a więc Pan odpowiadając dla Rady powiedział w ten sposób, że jeżeli gminy dołożą 50%, to zrobimy drogę w danej gminie. Pan swoich decyzji nie podejmuje, a podejmuje za kogoś, za Marszałka Województwa, za Zarząd. Mam rozumieć Panie Starosto, że Pan deklaruje swój udział Rady Powiatu w poszerzeniu drogi do Białowieży, 50%. Otóż koszt poszerzenia tej drogi jest około 7 mln zł, myślę, że Pan zadeklarował do Marszałka 3,5 mln zł, nie uzgadniając z radnymi powiatowymi, bo Pan tak dzisiaj stwierdził, że będzie droga poszerzona. Będzie to zrobione, tylko ekolodzy, żeby pozwolili. Nie ma jeszcze decyzji budżetowej w tej sprawie. Myślę, że to dobra deklaracja Pana Starosty, deklaracja 50% do poszerzenia drogi do Białowieży, a także ścieżki rowerowej do Kleszczel. Także Panie Starosto, jeśli Pan jest taki dobry, to trzymamy za słowo i myślę, że tutaj z Panem radnym Pietroczukiem poprzemy tą sprawę i będzie wszystko zrobione. Szanowni Państwo, jeżeli chodzi o drogę Nowosady – Zabłudów, jest decyzja środowiskowa, w tym miesiącu zarząd Wojewódzki występuje do Wojewody o pozwolenie na budowę. W planie drogowym droga ta jest ujęta na trzeciej pozycji do realizacji, koszt remontu tej drogi wynosi około 140 mln zł. Ma być to ze ścieżką rowerową z Nowosad aż do Trześcianki, obwodnica Trześcianki będzie z boku i ta ścieżka rowerowa pójdzie przez Trześciankę. I obwodnica Narwi. Przetarg na budowę tej drogi jest przewidziany grudzień – styczeń, początek przyszłego roku. Zakończenie, w planie transportowym województwa podlaskiego, inwestycji na 2018r. Natomiast jeżeli chodzi o drogę Zwodzieckie – Juszkowy Gród, ta droga jest w planie transportowym na pozycji ósmej, środków w RPO 1 mld starcza na dziesięć pierwszych dróg, czyli 1 mld jest przeznaczony na remonty dróg wojewódzkich. Droga Zwodzieckie – Juszkowy Gród jest na 8 miejscu w kolejności do budowy, a droga Nowosady – Zabłudów na 3. Także, wszystkie te drogi się kwalifikują do budowy. Z drogą Zwodzieckie – Juszkowy Gród, nie ma decyzji środowiskowej, jest problem w samych Bondarach. I tutaj są rozważane różne koncepcje, nawet takie, że droga będzie tylko budowana do samych Bondar, czyli tutaj do miejscowości Łuka, dalej ten odcinek z Bondar do Juszkowego Grodu nie będzie remontowany ze względu na trudności w decyzji środowiskowej. To utknęło. Jest bardzo trudna sytuacja. Dobrze, ze dzisiaj Rada Powiatu podjęła decyzję w sprawie przekazania drogi Tarnopol – Siemianówka, wreszcie zdecydowaliśmy się, bo zarząd, Marszałek Województwa i cały zarząd podjął już uchwałę zarządu o przejęciu tej drogi w skład dróg wojewódzkich i dziękuję dla wszystkich radnych, że taka decyzja została podjęta. Będzie zrobiony projekt przez Zarząd Województwa na te drogę i będzie wciągnięty do planu ośmiu dróg, na 8 miejscu ta droga Tarnopol – Siemianówka, ten odcinek 5 km, który będzie kosztował około 20- dwudziestu paru mln zł i tutaj dobrze, że powiat pozbył się tej drogi, chociaż były takie sygnały tutaj z Zarządu Dróg Powiatowych, że nam się nie opłaca, że stracimy, że my widzimy tutaj utratę drogi powiatowej. Szanowni Państwo, wszystkie powiaty, wszystkie Starostwa chcą przekazać drogi powiatowe, drogi gminne na rzecz, do Marszałka, żeby się pozbyć problemu i podwyższyć standard. Myślę, że tutaj uwaga Pana Starosty jeżeli chodzi o drogę Narew – Bielsk Podlaski, Panie Starosto, byliśmy u Starosty Bielskiego, poprzedni zarząd był, szkoda, Bielsk Podlaski był przygotowany także technicznie, także finansowo do zrobienia tej drogi z programu Polska – Białoruś – Ukraina. Tam wkład w tę drogę, nasz jest tylko 5%, przepraszam jest nieduży i jeżeli Szanowni państwo możecie zaryzykować, uwolnić te środki, które myśmy tutaj z Radą wywalczyliśmy na przekazanie tej drogi Tarnopol – Siemianówka, tam było 100, czy 180 mln zł i przekazać na projekt na drogę Narew – Bielsk Podlaski, na strategiczną, gospodarczo bardzo ważną drogę, zrobić projekt i wystąpić do Polska – Białoruś – Ukraina o budowę tej drogi nawet z powiatem bielskim, byłaby to rzecz wspaniała. Natomiast, Panie starosto, trzeba rozmawiać i może ten pomysł, który zgłaszał jeden z radnych powiatowych, zgłaszałem ja, zgłaszałem interpelację na sejmiku w sprawie przejęcia tej drogi Narew – Bielsk Podlaski na drogę wojewódzką byłby zasadny, bo dodatkowym argumentem jest to, że ta droga łączy drogę wojewódzką z dwoma drogami krajowymi, łączy z 19 i drogą Zambrów – Połowce. To jest argument do przejęcia, tylko nie trzeba gadać i nie trzeba odwlekać tej decyzji, decyzja musi być męska, zdecydowana i jeżeli ustalamy, że przekazujemy i nie płaczemy, że stracimy znowu drogę powiatową, bo będzie wojewódzka, jest decyzja i idziemy do Starosty Bielskiego, informujemy Marszałka, razem starosta Bielski i Hajnowski do Marszałka, siadają, dżentelmeni, trzech dżentelmenów, rozmawiają, argumentują i idziemy do przodu. Natomiast odkładanie takie, za przeproszeniem, memlanie tej sprawy to nie jest na miejscu. Ja tyle. Jeżeli są pytania, to proszę.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Może w wolnych wnioskach, Panie Adamczuk, bo to na razie jest punkt odpowiedzi na interpelacje. Czy ktoś ma jeszcze do tego punktu.

Radna Agnieszka Jarmocik: Panie Starosto, chciałam podziękować za udzielenie odpowiedzi i zwracam się z prośbą o pisemne przekazanie odpowiedzi celem przekazania zainteresowanym mieszkańcom gminy. Panie Starosto, dzisiaj trudno mi nie oprzeć się wrażeniu, że wraz ze zmianą składu Zarządu, zmienia się budżet powiatu jak kalejdoskop. W II połowie roku do budżetu wprowadza się nowe zadania, nie realizując tych zadań przyjętych uchwałą budżetową. Mówię tu o opracowaniu dokumentacji na drogę powiatową. Panie Starosto, rzeczywiście, kwota ta była niewielka, niemniej jednak Zarząd Powiatu podjął decyzję, że będzie szukał i będzie się starał o środki budżetowe wynikające z oszczędności. I tak, w kwietniu była to kwota 156.648 zł wynikająca z oszczędności w dziale 600 Transport i łączność na zadanie inwestycyjne związane z Krajowego Programu Dróg. Na dzisiejszej sesji mamy kolejne oszczędności, to jest kwota 180 tys. zł, właśnie wynikająca ze zmiany kategorii drogi Tarnopol – Siemianówka, o co również zabiegałam będąc w Zarządzie. Także, moja prośba, w imieniu gmin Czyże, w imieniu gminy Narew, ta droga leży na dwóch gminach o podjęcie konkretnych, zdecydowanych działań, tak, żeby ta droga była bezpieczna. Dziękuję.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Chciałbym się po części ustosunkować do wypowiedzi Pana radnego Janowskiego i do Pani radnej Jarmocik. Szanowni Państwo, no tutaj jeśli mówimy o gadaniu, rozmowach, ja staram się mówić oszczędnie, staram się mówić mało, ale konkretnie. Te informacje, które ja przedłożyłem odnośnie dróg wojewódzkich, mam te informacje z zarządu i z rozmów prowadzonych z dyrektorem z Zarządu Dróg Wojewódzkich. Jeśli chodzi o drogę Narew – Bielsk Podlaski, musimy pamiętać, to, co ja przed chwilą powiedziałem, że na naszym odcinku ta droga, przebudowa tej drogi będzie kosztowała 15 mln zł. Składając wniosek do Programu Polska – Białoruś – Ukraina możemy uzyskać 10 mln zł. 10 mln zł zarówno musi się znaleźć po stronie, trzeba podzielić na stronę i białoruską i część polską. Po polskiej stronie z tego chce skorzystać zarówno powiat bielski, jak i powiat hajnowski. Przystępując do tego programu, musimy pamiętać, że będziemy mogli przebudować odcinek 2-3 km, natomiast ta droga to jest blisko 16 km na naszym tylko odcinku. To nie znaczy cały czas, że nie próbujemy, że nie rozmawiamy, żeby przygotować czy to program, znaczy projekt przebudowy, czy rzeczywiście tą drogę zmodernizować. Wiecie doskonale, że sama tylko przebudowa odcinka Boratynka – Tyniewicze, na odcinku dwóch mostów przekroczyłaby kwotę, którą jesteśmy w stanie pozyskać z Programu Polska – Białoruś – Ukraina. Także mówiąc o przebudowie tego odcinka musimy rzeczywiście znać fakty, wiedzieć jakie są liczby, jakie wielkości za tym stoją jeśli będziemy się w tym temacie wypowiadać. Co do rozmów z samorządami lokalnymi, czy ze Starostwem Bielskim, one trwają, chcę was tutaj uspokoić. Chyba tyle, dziękuję.

Radna Barbara Wasiluk: Ja chcę powiedzieć w ten sposób, że odnosząc się do kwestii podnoszonych przez Panią radną Jarmocik, już na dzisiejszej sesji Pani radna Rygorowicz zauważyła, że dokonywanie jakichkolwiek zmian w budżecie w ciągu roku jest możliwe wtedy, kiedy są na to określone środki budżetowe. Ten argument podniesiony przez Panią stanowi dla nas ogromne zaskoczenie, dlatego też ja prosiłabym bardzo o złożenie Pani wniosku i zapytania drogą formalną na piśmie i wówczas Zarząd do tego się odniesie i ustosunkuje. Dziękuję bardzo.

Radny Jan Adamczuk: Ja chciałbym się odnieść do wypowiedzi Pana Janowskiego, radnego. Panie Janowski, to nie było mowy o poszerzeniu drogi Hajnówka – Białowieża, tylko o ścieżce rowerowej. A dlaczego my o tym wiemy, bo Starosta i ja, osobiście byłem na rozmowie z dyrektorem dróg wojewódzkich, Sulimą i prosiliśmy jego, Panie dyrektorze, zróbmy tą ścieżkę, to jest tak poważna ścieżka, tam jada ludzie rowerami, to jest szlak turystyczny itd. postaram się, pomogę. Starosta do niego, Panie dyrektorze, czy ja mogę publicznie powiedzieć, jak najbardziej. I dlatego Starosta nadmienił. Pan nie podejrzewa, ze Starosta gdzieś wymyśla, Pan wymyśla cuda. I teraz proszę Was, druga sprawa, Pan mówisz o przekwalifikowaniu tej drogi Bielsk – Narew, ja złożyłem interpelację o przekwalifikowaniu drogi powiatowej i od Pana kolegi otrzymałem, Baszka, każdy by chciał to zrobić, tak uczynić, żeby przekwalifikować, pieniądze gdzieś uzyskać, macie w budżecie powiatu i realizujcie. Z czego zrealizujemy, z tych 40 mln. O czym Pan gadasz, o jakim partnerstwie tam rozmawiać, był partner jeden Baszko, drugi i Leszczyński taki sam partner, z kim tu pogadasz, to nie takie proste. I Pan gadasz, gadasz, Pan tu wszystko zrobił, zrobił, Pan już dawno szpadla chciał wbić, mówił, że już wbije dawno szpadla tam w Narewce itd., jeszcze Pan nie wbił, bo Panu jeszcze tego szpadla nie zrobili. Druga sprawa, i naprawdę nie można, Starosta chce, a teraz jeszcze nadmienię o szukaniu tych pieniędzy. Pani radna Jarmocik, ja rozumiem, przekwalifikowali, to nie jedna zasługa Janowskiego, na pewno i Pieroczuk.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Toż radni, podjęliście dzisiaj decyzję.

Radny Jan Adamczuk: My podjęli, ale Pani chce, żeby przekazać na tą, chce przekazać pieniądze na projekt, tak? Jakie to pieniądze na projekt. My mamy tyle wydatków, tyle wszystkiego. Jak mówi, że 15 mln po naszej stronie, a cały odcinek jest około 30 mln zł, według wskaźnika. To nie jest tak prosto. I zrobić tą dróżkę, aby dróżkę, to nie ma co zaczynać. Naprawdę jak będzie program, to może z tych wniosków, z programów to można zrealizować, ale z tego budżetu, to ani Narew, ani Czyże, ani powiat bielski, to jest ciężkie do realizacji. Dobrze by było, ale to jeszcze trzeba poczekać. Ja tylko powiedziałem prawdę. I proszę Panie Janowski nie wymyślać.

Radna Agnieszka Jarmocik: Pozwolę sobie udzielić odpowiedź Pani radnej Wasiluk i członkom Zarządu. Pani radna, dnia 23 maja 2016r. wpłynął wniosek w tej sprawie, odnośnie przesunięcia środków finansowych na tą inwestycję. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam odpowiedzi od zarządu.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Szanowni Państwo, ja chciałbym sprostować wypowiedź Pana radnego Adamczuka, członka Zarządu, wicestarosty powiatu. Otóż, Panie Adamczuk i Panie Starosto, jeżeli uzgodnienie z dyrektorem Dróg Wojewódzkich są wytyczną dla was, to ja proszę, aby radni powiatowi nie zwracali się z interpelacją i zapytaniami, z wnioskami do Pana Starosty i do Zarządu Powiatu o remonty dróg, proszę, jeżeli takie jest rozumowanie postępowania, proszę bezpośrednio zwracać się do Pani kierownik dróg powiatowych, bo to, co Pan Adamczuk powiedział, że z dyrektorem Dróg Wojewódzkich uzgodniliśmy.

Radny Jan Adamczuk: Rozmawialiśmy.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Uzgodniliśmy i jest to święte, tzn. Panie i Panowie radni, nie rozmawiajcie, jeżeli tak członkowie zarządu, tak członek zarządu i Starosta to interpretuje, od razu zgłaszajcie się do Pani Krysi i zostawcie Starostę i Zarząd.

Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Krystyna Miszczuk: Ja chciałabym się ustosunkować do wypowiedzi radnego wojewódzkiego Pana Janowskiego. Nigdy w życiu nie przeprowadziłam z Panem żadnej rozmowy, jak Pan może mówić, że ja jestem przeciwna oddawaniu dróg powiatowych do kategorii dróg wojewódzkich. Pierwszą inicjatywę w sprawie przekazania tejże drogi podjął były starosta, dołożyłam należytej staranności przy wsparciu jego i przy wsparciu obecnego starosty, droga została przekwalifikowana. Nie odżegnuję się, że od tego, że Pan też czynił starania ku temu. Nigdy nie powiedziałam, że ja jestem przeciwna. Ja słyszałam, doszły mnie takie słuchy. Panie Janowski, kiedy Pan ze mną rozmawiał? Czy chociaż raz w życiu rozmawiał Pan ze mną?

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Jest Starosta.

Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Krystyna Miszczuk: Ale pan powiedział, że ja byłam przeciwna.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: To spojrzy Pani w oczy dla Starosty i przypomni Pani rozmowę ze Starostą, bo ja mam tą informację od Pana Starosty.

Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Krystyna Miszczuk: Więc proszę Pana, ja uważam, że Pan nie rozmawiając ze mną, nie powinien informować na sesji, publicznie, do mieszkańców, że obecny kierownik Zarządu Dróg jest przeciwny przekazywaniu dróg drogom kategorii dróg wojewódzkich. Dziękuję bardzo. Następnym razem, proszę, jeżeli Pan nie przeprowadził ze mną rozmowy, nie przekazywać informacji. Dziękuję.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Włodzimierz Pietroczuk: Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, Szanowni państwo, myślę, że niepotrzebnie zakrada się tutaj jakaś nutka złośliwości i poszukiwania, powiem wprost, dziury w całym. Ja w trakcie dzisiejszej sesji nie słyszałem deklaracji Starosty dotyczącej 50% na ścieżkę rowerową do Białowieży. Może byśmy spróbowali jednak dodać udziału w wysokości 50% powiatowych i o to apeluję.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: I o to chodzi.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Włodzimierz Pietroczuk: Tarnopol – Siemianówka. Pani Miszczuk powiedziała tutaj, że wniosek został przyjęty, skierowany do Zarządu Województwa jeszcze poprzedniej kadencji i Rady Powiatu i sejmiku województwa podlaskiego. Zorganizowaliśmy takie spotkanie, w którym uczestniczyli przedsiębiorcy z rejonu Narewki, którzy korzystają z tej drogi, na to są dokumenty, i myślę, że dobrze się stało, że w końcu nastąpił pomyślny finał tego wniosku sprzed kilku lat. Nie wiem, nie chcę tutaj wprowadzać w błąd, ale ostatnie informacje dotyczące obejścia Bondar, tak, jak słyszałem są optymistyczne, może znów się coś zepsuło, bo sytuacja jeśli chodzi o opinię środowiskową dotyczącą i jednej i drugiej drogi, a w tym obejścia Bodnar, zmienia się, nie powiem z dnia na dzień, ale z tygodnia na tydzień. Myślę, że powinniśmy, zresztą radny Janowski mówił o tym, pomóc w przejęciu drogi powiatowej Narew – Bielsk Podlaski. Takie starania powinni podjąć też radni wywodzący się z Bielska. Są argumenty za tym, żeby próbować tutaj przeprowadzić procedurę przejęcia tej drogi przez Zarząd Województwa, przez Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich konkretnie. Myślę, że dobrze by było, że jeśli znajdą się środki w budżecie powiatu, łatwiej jednak przekazać tę drogę, jeśli ta droga ma już rozpoczętą procedurę inwestycyjną, chociażby zleconą dokumentację projektową. Nawiążę jeszcze tutaj do stanowiska, które zostało przyjęte w sprawie Puszczy Białowieskiej. Otóż, ja publicznie wyrażam swój pogląd na ten temat, na temat sytuacji w Puszczy Białowieskiej i zawsze twierdzę, że potrzebny jest tu kompromis. To stanowisko nie jest konfrontacyjne i oczywiście jeśli chodzi o walkę z kornikiem, to trzeba ją podejmować, trzeba próbować ograniczyć tą sytuację, tak, ja zostało określone w stanowisku, katastrofalną. Z tym, że jestem zdania i również mówię o tym, gdzie się da, że ta walka została podjęta co najmniej o 5-6 lat za późno i nie wiem, czy ona w tej chwili może być skuteczna. Co prawda, mamy informację, że sprawa została zgłoszona do organów ścigania, zobaczymy, czy zostaną postawione jakiekolwiek zarzuty i komukolwiek i bardzo się boję, że jeśli te zarzuty kogokolwiek dotną, to będą to ludzie na niższych szczeblach administracji leśnej. Minister Szyszko od pewnego jest moim ulubieńcem i śledzę pilnie to, co się pojawia w aktualnościach na stronie Ministerstwa Środowiska; zachęcałbym tutaj wszystkich Państwa do zaglądania na stronę Ministerstwa Środowiska, jest tam też informacja na temat planów dotyczących ochrony Puszczy Białowieskiej, o której tutaj mówi stanowisko przyjęte przez Radę i niestety, ale w tych planach nie ma ani słowa na temat Programu pod nazwą: Puszcza Białowieska – leśne dziedzictwo Europy, który został przyjęty jeszcze za kadencji poprzedniego ministra. Co to oznacza dla rozwoju regionalnego, to wszyscy wiemy. Dzisiaj znalazłem też tam informację o tym, że problemy Puszczy Białowieskiej będą przedmiotem panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Przeczytałem też tam ciekawą informację, że przedstawicielem lokalnego środowiska, lokalnej społeczności regionu Puszczy Białowieskiej, na tym panelu będzie Pan Mieczysław Gmiter. Sądziłem, że dla reprezentowania jakiegoś środowiska potrzebny jest jakiś mandat społeczny, nie zdziwiłbym się gdyby tym przedstawicielem był Pan Starosta, Pan Przewodniczący, czy którykolwiek radny powiatowy, czy np. Przewodniczący stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Puszczy Białowieskiej. Jeśli, tutaj odnoszę się do wypowiedzi Pana radnego Mirosława Kulbackiego, który mówił, że być może będzie to wyglądało uzurpatorsko, to jeśli to było uzurpatorskie, to właśnie chyba w Krynicy.

Radna Olga Rygorowicz: Chciałam się wypowiedzieć jako członek Zarządu do Pani Jarmocik. Pani powiedziała, że budżet zmienia się przy nowym Zarządzie, jak w kalejdoskopie, że wprowadzane są nowe inwestycje. Ja rozumiem, że Pani w ogóle nie czyta dokumentów, Pani nie analizuje budżetu. Pani wie, to, co ja powiedziałam na początku, że nikt nie wprowadza nowych inwestycji, budżet nie zmienia się jak w kalejdoskopie, jest odwrotnie, staramy się, tak, jak mówiłam, rozsądnie gospodarzyć tym co zostało wprowadzone przyjmując budżet na ten rok. A Pani po prostu tak, rzuciła dzisiaj Soce drogę, nie Przybudki, jakąś drogę, Bielsk, Pani, to Panią tylko w zarządzie trzymać, bo Pani zrobiłaby jak w kalejdoskopie, rzuciłaby tak i nic by Pani nie zrobiła. Ja mam taką do Pani prośbę, chce Pani te drogi wybudować, to zacznijmy rzeczowo rozmawiać, a nie tak, że jest telewizja. Ja trochę już przeżyłam lat i mam honor i chcę normalnie. Powiedziałam Pani, że chcę wspierać i drogi na Narwi i na Narewce, na wszystkich gminach, bo to nie można jedną gminę preferować, a reszta nie. Apeluję do wszystkich, i do naszych radnych powiatowych, i do radnych wojewódzkich, słuchajcie, ja myślę, że dzisiejsza rozgrzewka to dlatego, że wszyscy chcemy dobrze dla powiatu, ale nie można oskarżać, bo my żądamy tutaj z Panią Basią, żeby Pani złożyła nam to na piśmie, bo będziemy chcieli wyjaśnić Pani. Wie Pani, mam do pani prośbę, wiem, że Pani młoda, ma temperament mocny, ale u nas na wsiach tak się mówiło, że ciszej jedziesz, dalsze budziesz.

Radna Agnieszka Jarmocik: Ja pozwolę sobie Panie Przewodniczący przeczytać mój wniosek z 23 maja 2016r.: Proszę o przesunięcie środków finansowych w budżecie powiatu w kwocie 100 tys. zł w ramach nadwyżki budżetowej wynikającej z przeprowadzonego przetargu na przebudowę dróg powiatowych w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na zadanie inwestycyjne, tj. opracowanie dokumentacji projektowej na drogę powiatową Narew – Klejniki ujętej w budżecie powiatu do realizacji w 2016r. Realizacja tego zadania otworzy możliwości pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych dla przebudowy jednej z najważniejszych dróg powiatowych prowadzących do największych podmiotów gospodarczych w naszym regionie, min. Pronar, Farmpasz, Narmet, Agronar, Rolmak. Proszę docenić pracę i zaangażowanie poprzedniego Zarządu Powiatu Hajnowskiego. Pani radna, to zadanie do dnia dzisiejszego nie zostało podjęte, a wprowadzanie tak wielu zmian w połowie roku, czy…

Radna Olga Rygorowicz: Czegoś tu nie rozumiemy. Pani Minister, napisała Pani pismo i chce pstryk pieniądze i już poszły tam, gdzie Pani sobie życzy. Wysoka Rado, niech każdy napisze i też będzie pstryk, żeby gdzieś wprowadzać. To nie tak. Jak Pani Minister.

Radna Agnieszka Jarmocik: Realizacja inwestycji drogowych tak naprawdę wpływa na to, że mieszkańcy będą się czuć bezpieczniej i będą mieć zaufanie do samorządu.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Zamykam dyskusję, bo to nic nie daje, każdy ma jakiś pogląd na tę sprawę.

 

Do punktu 12-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do wolnych wniosków, kto chce zabrać głos w wolnych wnioskach?

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Panie i Panowie radni, Szanowni Państwo. Korzystając z okazji, że jest z nami telewizja kablowa, ja chciałem poinformować mieszkańców Hajnówki, powiatu, że z dniem 12 września jest uruchomiony przez prezesa ARiMR nabór wniosków na przekazanie małych gospodarstw. Dotyczy to w szczególności mieszkańców miasta Hajnówki. To kwota maksymalna, którą można uzyskać za przekazanie jest 120% otrzymywanych dopłat z ARiMR. Jeden jest tylko warunek, gospodarstwo musi być przez Agencję zakwalifikowane jako małe gospodarstwo. Dlatego, nie mówiąc, nie patrząc na zmęczenie Państwa, nie będę mówił o szczegółach, ale serdecznie zapraszam do Powiatowego zespołu Doradztwa Rolniczego, tam służymy poradą, a także wypełnimy wnioski. Dzisiaj Powiatowy Lekarz Weterynarii nie powiedział o jednej sprawie, otóż w walce z ASF jest nie tylko ważna bioasekuracja, a także jest jeden temat, otóż jest bardzo dużo padłych dzików w lesie i otóż jest ustalona nagroda Ministra Rolnictwa za znalezienie padłej sztuki. Otóż, należy zgłosić tą padłą sztukę do Powiatowego Lekarza Weterynarii za nagrodę, obojętnie czy to są myśliwi, czy mieszkańcy naszego powiatu. Ten padły dzik jest potencjalnym zagrożeniem rozniesienia ASF na cały kraj i całą Europę. Dlatego może to mówię ze swojej funkcji, kierownika Powiatowego zespołu Doradztwa Rolniczego, w obowiązku którego leży informowanie, ale proszę was, byście idąc na grzyby do Puszczy Białowieskiej, jeśli traficie na coś takiego, to żebyście zgłosili do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, tutaj po dyskusji na dzisiejszej sesji jestem przekonany, że ta współpraca jednak będzie, że nasz powiat będzie w końcu stanowił spójność i będziemy grali do jednej bramki. Dodam jeszcze tyle, że w naszym powiecie rzeczywiście bardzo dużo się dzieje. Chciałbym w tym miejscu wszystkich Państwa tutaj siedzących na sesji, jak i też przed telewizorami, zaprosić na sobotę 10 września, na Finał Pucharu Nordic Walking, który odbywa się w naszym powiecie. My jesteśmy organizatorem razem z Nadleśnictwem i federacją Nordic Walking. Jest to impreza duża, dotychczas był to puchar Polski, teraz jest to Finał Pucharu w tej dyscyplinie. Godzina 11, rozpoczęcie. W tym momencie limit jest już wyczerpany, jest to blisko 1000 osób, uczestników z całego kraju. Serdecznie wszystkich zapraszam.

Radny Piotr Filimoniuk: Panie Starosto, Pani kierownik, chciałem podziękować za wycięcie tych gałęzi, które są koło Klejnik w stronę Treszczotek. Ale były wycięte tylko te gałęzie, które zagrażały, reszta zostały. A tam są też z gałęzie z jemiołą, która zagraża bezpieczeństwu. Jest również na odcinku drogi drzewo, które jest od Klejnik w stronę Czyż. Tam ostatnio, po ostatniej burzy, po ostatnim deszczu, po ostatnim wietrze, ja sam ściągałem osobiście 4 grube gałęzie, które wysięgnik nie przyjechał nawet tutaj wyciął. Dopiero teraz zostało cokolwiek zrobione. Mam też sygnały ze strony ludzi z Tyniewicz, że mają bydło, proszę o wycięcie tych krzaków, bo ludzie nie mogą przegonić krów z jednej strony na drugą, a tam jest bardzo duży ruch, tam jest tyle tirów z samego rana od godziny trzeciej przejeżdża przez tą drogę dosłownie około 50 tirów, przewożą i maszyny z firmy Pronar, jedzie pasza, jadą również z Michałowa do IKEI materiały, chodzi o drewno. Również proszę o wycięcie krzaków na drodze w stronę Czyż, jak i wycięcie krzaków w stronę Gorodczyna, bo tam po prostu nie da się wyjechać nawet z pobocza, z pola, czy nawet z lasu. To stwarza zagrożenie. Jeżdżą tam samochody ciężarowe, ciągniki, ciągnik z tirem, z załadunkiem musi mieć pole do widzenia, by wyjechać na drogę i on nie może wystartować bezpośrednio przed samą drogą, bo jeśli wyrwie, to wyrwie asfalt, wyrwie pobocze, wyrwie przepust, wyrwie zjazd. Jeszcze chciałem się spytać, Pani kierownik, czy będzie jakieś działanie, bo zbliża się jesień, względem drogi w Klejnikach, tam dalej są rozlewiska, tam dalej są pobocza, dalej ludziom podczas większego deszczu zalewa ludziom podwórka, spływa woda z asfaltu bezpośrednio ludziom na podwórka, na pobocza. Rowów tam nie ma, przepusty są zamulone. A tak pod względem tych gałęzi, dzwonili do mnie radni z Klejniki, jak również radni z Czyż, jak i radni z Bielska Podlaskiego i ludzie, którzy dojeżdżają, podczas większego wiatru, deszczu, gałęzie dalej spadają na samochody, dla człowieka pobiło samochód, po prostu nie wiedział, że trzeba zgłosić to do powiatu i również spadły na tira, znajomy, który pracuje, jeździ po całej Europie mówi, że nigdzie nie widać, żeby przy tirach, można po prostu poobijać lusterka i spadają bezpośrednio przed samochód. Jeśli takie drzewo spadnie, czy gałąź spadnie na tira, on nie wyhamuje, tam jest droga zniszczona, on nie da rady, pójdzie normalnie w rów. I to jest zagrożenie. Dziękuję.

Radny Jan Adamczuk: Panie Janowski, my już wiemy dawno, że można przekazać gospodarstwo, w Internecie, wszędzie pisze, a jeszcze dwa lata do wyborów, a Pan już przyciąga do ODRu ludzi, jeszcze po maleńku, jeszcze się zrobi.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Panie Adamczuk, ale to była informacja.

Radny Jan Adamczuk: No informacja, bo ktoż tam do tego ODRu chodzi, a Agencją się podparł, że Agencja. Znamy te wszystkie numery, Panie Janowski, znamy co się przekazuje, wiemy kiedy i co.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Panie Adamczuk, czy Pan do wszystkich informacji będzie się tak odnosił.

Radny Jan Adamczuk: A co, nie udzieli mi Pan głosu, Pan żałuje mi powiedzieć. Panie, to jest prawda. My to bardzo dobrze znamy i proszę nas nie informować.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Panie Przewodniczący, Panie i Panowie radni, Szanowni Państwo, otóż Panie Adamczuk, Pan jest obecnie członkiem Zarządu, chcę Panu powiedzieć w ten sposób, Pan od jakiegoś czasu rzuca do mnie kamieniami i Pan prowokuje, żebym ja ten kamień podniósł i odrzucił i to odrzucił do Pana. Ja chcę Panu powiedzieć, że tyle w życiu, co zrobiłem dla Pana dobrych rzeczy i pomogłem dla Pana w różnych sytuacjach, że Pan mnie nie sprowokuje obecnie, żebym utracił przed Bogiem dobroć, którą darzyłem dla Pana. Natomiast podkreślam, cierpliwość moja jest ograniczona. Natomiast Pan nie sprowokuje mnie do walki, nie odrzucę tego kamienia i tyle.

Radny Jan Adamczuk: Panie o czym my rozmawiamy, w czym mi Pan pomógł.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Panie Adamczuk, proszę się zachowywać.

Radna Czesława Wiluk: Ja zwracam się do Pani Starościny naszej, do Pani Dąbrowskiej, z prośbą, żeby jak najszybciej stworzyć kodeks etyki radnego. To było mówione na komisjach. Chciałabym, żeby na następne komisje, żeby Pani taki projekt przygotowała i żebyśmy się wszyscy radni do tego kodeksu dostosowali, oczywiście nie obrażając nikogo z radnych.

Wicestarosta Hajnowski Jadwiga Dąbrowska: Propozycja kodeksu etycznego została zgłoszona na wszystkich komisjach, wszyscy radni zaakceptowali i mam nadzieję, ze na następnej sesji będzie opracowany i będzie nas wszystkich obowiązywał, żebyśmy wzajemnie wobec siebie byli taktowni, grzeczni, żeby nikt nikogo nie obrażał. Wszyscy mamy na celu to samo, dobro wspólne.

Radny Piotr Filimoniuk: Proszę przesłać wcześniej przed sesją.

Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Krystyna Miszczuk: Chciałam ustosunkować się do wypowiedzi Pana radnego Piotra Filimoniuka. Po rozmowach z wójtem czyż ustalone jest, że będą wykonane roboty w zakresie odwodnienia na ulicy w Czyżach, zakres robót przewidujemy, że będzie realizowany, podejrzewam, że koniec września, w październiku, z uwagi na to, że teraz zajmujemy się ścinaniem poboczy we wsi Kojły oraz wykonywaniem prac porządkowych w Białowieży. Jeśli chodzi o ścięte gałęzie faktem jest, że gałęzie zostały ścięte do wysokości takiej, do której był podnośnik. One zostały w ramach współpracy ścięte nieodpłatnie.

Radna Alla Gryc: Bardzo mnie zaniepokoiła informacja podana przez radnego wojewódzkiego Pana Pietroczuka, który powiedział, że na stronie Ministerstwa nie ma projektu Puszcza Białowieska, dlatego, że z tym projektem mieliśmy takie wielkie nadzieje w związku z tymi drogami. Tam min. była obiecywana ulica Górna. Czy ja dobrze rozumiem, Panie Starosto? Nie wiem, czy zmiana układu, czy powinniśmy jeszcze zrobić jakąś próbę, żeby się upomnieć i zadziałać coś, żebyśmy tam byli.

Radny Stefan Kuczyński: Słowa swoje kieruję do Zarządu Powiatu. Czytając materiały na dzisiejszą sesję, spotkałem się z wnioskami kilku miejscowości leżących wzdłuż drogi Krzywiec – Narewka. Jest to gmina Narew, wieś Podborowisko, jak pamiętam, Gmina Narewka – wieś Krynica i Bernadzki Most, dotyczy remontu drogi Krzywiec – Narewka. Jest to droga łącząca dwie gminy. Myślę, że jest bardzo dobry czas dla tej drogi w związku z programem dyrektora generalnego Lasów Państwowych, ten który daje na to pieniądze. Bardzo bym prosił Zarząd by zwrócić na to uwagę, ja nie proszę, żeby to było w tym roku, ale żeby wprowadzić tą drogę do programu na następne lata.

I jeszcze mam drugi wniosek, chcę się zwrócić do Pana Przewodniczącego, a mianowicie, chcę bronić honoru dr Wappy, a mianowicie Pan powiedział, że ludzie mówili, więc ja Panu to powtarzam, że Wappa jest taki i taki i tak dalej. To jest dobre w rozmowach towarzyskich, natomiast niedobre jest załóżmy jeżeli ten tekst jest podany przez Przewodniczącego Rady Powiatu. Fama to jest wredna baba, czasami kłamie. Dziękuję serdecznie.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: To znaczy Panie radny, Pan wychodzi z tego założenia, że Przewodniczący nie może spytać o co jest pytany przez ludzi.

Radny Stefan Kuczyński: Nie, decyzja o tym, czy Pan dr Wappa może dalej kierować ośrodkiem zdrowia należy do dyrektora SP ZOZ. Ja znam go jako człowieka dosyć łagodnego, przyjaznego pacjentom i w związku z tym nie wierzę we wszystkie teksty, które Panu zostały zaprezentowane. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Ja tylko się spytałem, czy osoba, która jest na emeryturze ma rządzić tymi, którzy jeszcze są czynni w pracy i o to mi tylko chodziło. Tak było sformułowane pytanie.

Radny Stefan Kuczyński: Ja też jestem emerytem i zrezygnowałem z kierowania ośrodkiem zdrowia na moją prośbę, Pan dyrektor przyjął moją prośbę, ponieważ mam godnego zastępcę i wszystko jest jak należy. Gdybym nie zwrócił się do dyrektora, to Pan Przewodniczący i ze mną miałby kłopot.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Włodzimierz Pietroczuk: Ja tylko chciałbym wyjaśnić, być może źle się wyraziłem, ja mówiłem o aktualnych informacjach, które są na stronie Ministerstwa Środowiska. Odnoszę się tutaj do tekstu „Puszcza Białowieska dzieło człowieka”, który został zamieszczony na stronie 31 sierpnia 2016r., czyli bardzo aktualny jest ten tekst. W tym tekście zostały opisane różne działania przyrodnicze, jest nawet taki akapit dotyczący społeczności lokalnej, ale nie ma w tym akapicie absolutnie mowy o Programie Puszcza Białowieska – leśne dziedzictwo Europy. Nie twierdzę, że tego programu nie ma, że z Ministerstwo z niego zrezygnowało, po prostu myślę, że trzeba się dowiadywać.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Do Rady wpłynęły dwa zaproszenia. Pierwsze zaproszenie jest od Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego na XVII Pielgrzymkę Parlamentarzystów, pracowników administracji rządowej i samorządowej do Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Wodzie dnia 11 września. Zaproszenie zostało przesłane radnym drogą mailową. Drugie zaproszenie jest skierowane do Starosty Hajnowskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu oraz do radnych i współpracowników. Szanowni Państwo Serdecznie zapraszam na spotkanie w dniu 22 września godz. 13.00 na sali konferencyjnej  tut. komendy Policji ul. Armii Krajowej 1 w Hajnówce. Policja jest fundamentem stabilnego i bezpiecznego państwa. Policjanci walcząc z przestępstwami i wykroczeniami współpracują z jednostkami samorządu terytorialnego, z instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi. Zadaniem Samorządu jest przeciwdziałanie patologiom społecznym, co wymaga rzetelnej współpracy z Policją. Mieszkańcy oczekują wyeliminowania lub przynajmniej ograniczenia przestępczości będącej problemem niezmiernie dokuczliwym społecznie. W trakcie spotkania chciałbym przybliżyć założenia realizowanych programów profilaktyczno-edukacyjnych uspołeczniających nasze działania oraz zaprezentować warunki naszej pracy. Pozdrawiam: insp.Wojciech Rutkowski Komendant Powiatowy Policji w Hajnówce. Także jesteśmy wszyscy radni zaproszeni na to spotkanie, w dniu 22 września, na godz. 13 na Komendę.

Jeszcze mam taką informację, ukazała się gazeta internetowa Goniec Hajnowski, także też, żeby mieszkańcy powiatu wiedzieli.

Na zakończenie chciałbym podziękować Panu Dyrektorowi za umożliwienie nam obrad tutaj w tej pięknej Sali konferencyjnej, jest tu dużo luzu, na pewno się lepiej obraduje, jak w naszym budynku jest dużo ścisku, tutaj mamy luz i możemy swobodnie obradować. Także jeszcze raz Panu serdecznie dziękuję za zaproszenie.

           

Do punktu 13-go:

 

            W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XVIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym za aktywny udział w sesji.

           

                

 

                   Protokołowała                                                                     Przewodniczył

                                                                                                 Przewodniczący Rady Powiatu

                  Violetta Miniuk                                                             

                                                                                                               Lech Jan Michalak                    

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Miszczuk

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2016-09-27

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2016-09-27