Protokół Nr XXVI/2022 z sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 12 kwietnia 2022 r. w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury w Hajnówce ( ul. T.Sołoniewicz)

  BR.0002.2.(26).2022

Protokół Nr XXVI/2022 z sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 12 kwietnia 2022 r. w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury w Hajnówce ( ul. T.Sołoniewicz)(początek sesji - godz. 13:00, koniec - godz. 18:18)

Do punktu 1 – go:

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Eugeniusz Saczko.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Witam serdecznie wszystkich Państwa. Otwieram XXVI sesję Rady Powiatu Hajnowskiego. Witam serdecznie Pana Starostę Andrzeja Skiepko. Witam Panią Wicestarostę Joannę Kojło. Bardzo serdecznie witam gości obecnych na dzisiejszej sesji. Witam Panią Jolantę Prusinowską, Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Witam Panią Krystynę Dackiewicz, zastępcę Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Witam serdecznie Panią Agnieszkę Andrejuk, Dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy. Witam Panią Iwonę Romańczuk, Kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Hajnówce. Witam Pana Mikołaja Golonko, Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Białowieży. Witam serdecznie Pana Marcina Bołtryk koordynatora projektu Regionalne i Innowacje Społeczne o których dzisiaj będziemy rozmawiali, witam bardzo serdecznie Pana Marka Roszczenkę Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Hajnówce. Witam bardzo serdecznie naczelników wydziałów Starostwa Powiatowego w Hajnówce. Witam wszystkich pozostałych gości obecnych na sali podczas dzisiejszej sesji.

Za pośrednictwem telewizji witam serdecznie wszystkich mieszkańców Powiatu Hajnowskiego i nie tylko. Nasze obrady tradycyjnie są transmitowane na żywo. i są udostępniane. Transmisja jest udostępniona na stronie internetowej Powiatu Hajnowskiego.

Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w sesji uczestniczy 16 radnych (r. Mirosław Romaniuk był nieobecny; lista obecności zał. nr  ….….)  co stanowi kworum, przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Do punktu 2-go:

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu drugiego porządku obrad, a mianowicie przedstawienie porządku obrad XXVI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. Otrzymałem informację, że są wnioski Zarządu Powiatu o uzupełnienie obrad w punkcie 10, w punkcie dotyczącym podejmowania uchwał. Bardzo proszę Pana Starostę o przedstawienie wniosków.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Dziękuję serdecznie. Panowie Przewodniczący, Szanowna Rado, Szanowni Państwo, Zarząd Powiatu Hajnowskiego podjął dzisiaj decyzję o uzupełnienie porządku obrad i zwracam się z prośbą do wszystkich Państwa radnych o uzupełnienie tego porządku obrad o stanowiska Rady Powiatu w sprawie wsparcia finansowego pomoc de minimis udzielania przedsiębiorcom z branży turystycznej działających w strefie zamkniętej na terenie Powiatu Hajnowskiego, stanowiska w sprawie przebiegu ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej na odcinku Hajnówka -  Białowieża oraz przekazania skargi na Przewodniczącego Rady według właściwości. Panie Przewodniczący mam pytanie, czy teraz przedstawiać uzasadnienie?

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Myślę, że uzasadnienia przedstawimy, jak będziemy rozpatrywali te punkty, dlatego, że niektóre informacje były już podane na Komisjach i Państwo doskonale wiecie, o jakie rozszerzenie chodzi. Myślę, że uzasadnienie już przy projektach uchwał.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Dlatego Panie Przewodniczący, Wysoka Rado bardzo proszę o uzupełnienie porządku obrad o wskazane punkty. Dziękuję serdecznie.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo. Czy są jeszcze jakieś inne propozycje do porządku obrad? Nie widzę związku z tym, ponieważ są zmiany, to pozwolę sobie odczytać porządek dzisiejszej sesji.

Porządek obrad:

  1. Otwarcie XXVI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  2. Przedstawienie porządku obrad sesji.
  3. Przyjęcie protokołu z XXV sesji Rady Powiatu.
  4. Informacja Przewodniczącego Rady dotycząca zgłaszanych interpelacji i zapytań.
  5. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
  6. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Hajnówce za 2021r.
  7. Informacja o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz o przeciwdziałaniu bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Rynku Pracy.
  8. Informacja o realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej z uwzględnieniem działalności Domu Pomocy Społecznej w Białowieży, Domu Dziecka w Białowieży, Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatu Terapii Zajęciowej i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
  9. Sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2021r.
  10. Powzięcie uchwał w sprawie:

10.1. zmian w budżecie na 2022r;

10.2. zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2022- 2034;

10.3. w sprawie zmiany uchwały Nr XXXII/320/18 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 sierpnia 2018 r. w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Hajnowskiego w charakterze Partnera do realizacji projektu "Regionalne Innowacje Społeczne - Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego" finansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej VII Poprawa Spójności Społecznej, Działania 7.1. Rozwój Działań Aktywnej Integracji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

10.4. rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Hajnowskiego;

10.5. rozpatrzenia skargi na działalność dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Hajnówce;

10.6. przyjęcia „Powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w Powiecie Hajnowskim na lata 2022-2026”;

10.7. przyjęcia stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego. w sprawie wsparcia finansowego pomoc de minimis udzielanego przedsiębiorstwom branży turystycznej działających w strefie zamkniętej na terenie Powiatu Hajnowskiego;

10.8. przyjęcia stanowiska Rady Powiatu w sprawie przebiegu ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej na odcinku Hajnówka-Białowieża

10.9. przekazania skargi na Przewodniczącego Rady Powiatu Hajnowskiego według właściwości.

  1. Wolne wnioski i oświadczenia radnych.
  2. Zamknięcie obrad XXVI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

Ponieważ mamy poprawki w porządku obrad, w związku z tym musimy porządek obrad przegłosować. Bardzo proszę o przygotowanie głosowania. O przepraszam bardzo, wnioski Zarządu musimy przegłosować w punkcie 10.7 przyjęcie stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego, w sprawie wsparcia finansowego pomoc de minimis. Bardzo proszę. Kto jest za przyjęciem wniosku Zarządu Powiatu w sprawie uzupełnienia porządku obrad o przyjęcie uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska w sprawie wsparcia finansowego, pomoc de minimis udzielanego przedsiębiorcom w strefie zamkniętej? Proszę nacisnąć przycisk i podnieść rękę, kto się wstrzymał?, kto jest przeciw? "Za" głosowało piętnastu radnych, nie oddał głosu jeszcze, a już oddał "Za" głosowało szesnastu radnych, jednogłośnie.

Rozkład głosów - 16 "za":

  1. Filimoniuk Piotr
  2. Gerasimiuk Jarosław
  3. Gryc Alla
  4. Gutowski Mateusz Damian
  5. Korcz Jan
  6. Kośko Krystyna
  7. Łabędzki Bogusław Szczepan
  8. Łukianiuk Mirosław
  9. Michalak Lech Jan
  10. Moroz Tamara
  11. Ostapczuk Roman
  12. Petruk Krzysztof
  13. Rybak Piotr
  14. Rygorowicz Olga
  15. Saczko Eugeniusz
  16. Skiepko Andrzej

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do przegłosowania drugiego wniosku Zarządu Powiatu o przyjęcie stanowiska Rady Powiatu w sprawie przebiegu ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej na odcinku Hajnówka-Białowieża. Kto jest za przyjęciem wniosku proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku, kto się wstrzymał, kto jest przeciw? "Za" głosowało 16 radnych wniosek przeszedł jednogłośnie.

Rozkład głosów- 16 "za":

  1. Filimoniuk Piotr
  2. Gerasimiuk Jarosław
  3. Gryc Alla
  4. Gutowski Mateusz Damian
  5. Korcz Jan
  6. Kośko Krystyna
  7. Łabędzki Bogusław Szczepan
  8. Łukianiuk Mirosław
  9. Michalak Lech Jan
  10. Moroz Tamara
  11. Ostapczuk Roman
  12. Petruk Krzysztof
  13. Rybak Piotr
  14. Rygorowicz Olga
  15. Saczko Eugeniusz
  16. Skiepko Andrzej

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: I proszę o przygotowanie głosowania trzeciego wniosku w sprawie przekazania skargi na Przewodniczącego Rady Powiatu Hajnowskiego według właściwości. Kto jest za przyjęciem wniosku proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki. Kto się wstrzymał, a kto jest przeciw? zagłosowało 16 radnych, wniosek został przyjęty.

Rozkład głosów - 16 "za":

  1. Filimoniuk Piotr
  2. Gerasimiuk Jarosław
  3. Gryc Alla
  4. Gutowski Mateusz Damian
  5. Korcz Jan
  6. Kośko Krystyna
  7. Łabędzki Bogusław Szczepan
  8. Łukianiuk Mirosław
  9. Michalak Lech Jan
  10. Moroz Tamara
  11. Ostapczuk Roman
  12. Petruk Krzysztof
  13. Rybak Piotr
  14. Rygorowicz Olga
  15. Saczko Eugeniusz
  16. Skiepko Andrzej

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Porządek obrad już wcześniej przeczytałem jak będzie wyglądał. W związku z tym teraz przystąpimy do przegłosowania całości porządku obrad. Kto jest za przyjęciem przedstawionego porządku obrad proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku. Kto się wstrzymał, kto jest przeciw? "Za" głosowało 16 radnych jednogłośnie i porządek obrad został przyjęty.

Rozkład głosów: 16 "za"

  1. Filimoniuk Piotr
  2. Gerasimiuk Jarosław
  3. Gryc Alla
  4. Gutowski Mateusz Damian
  5. Korcz Jan
  6. Kośko Krystyna
  7. Łabędzki Bogusław Szczepan
  8. Łukianiuk Mirosław
  9. Michalak Lech Jan
  10. Moroz Tamara
  11. Ostapczuk Roman
  12. Petruk Krzysztof
  13. Rybak Piotr
  14. Rygorowicz Olga
  15. Saczko Eugeniusz
  16. Skiepko Andrzej

Porządek obrad XXVI sesji Rady Powiatu został przyjęty jednogłośnie (16 głosów „za”).

Do punktu 3-go:

Protokół z XXV sesji został radnym udostępniony i żadnych wniosków do protokołu nie zgłoszono.

W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XXV sesji Rady Powiatu.

Rozkład głosów

16 "za":

  1. Filimoniuk Piotr
  2. Gerasimiuk Jarosław
  3. Gryc Alla
  4. Gutowski Mateusz Damian
  5. Korcz Jan
  6. Kośko Krystyna
  7. Łabędzki Bogusław Szczepan
  8. Łukianiuk Mirosław
  9. Michalak Lech Jan
  10. Moroz Tamara
  11. Ostapczuk Roman
  12. Petruk Krzysztof
  13. Rybak Piotr
  14. Rygorowicz Olga
  15. Saczko Eugeniusz
  16. Skiepko Andrzej

Protokół z XXV sesji Rady Powiatu został przyjęty jednogłośnie (16 głosów „za”).

Do punktu 4-go:

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 4 porządku obrad, informacja Przewodniczącego Rady dotycząca zgłaszanych interpelacji i zapytań. W okresie od ostatniej sesji Rady Powiatu zostały złożone następujące interpelacje: radny Bogusław Szczepan Łabędzki - 1. prośba o przygotowanie za okres od 1 września 2021r. do 28 lutego 2022r. wyczerpującej informacji dotyczącej kosztów ponoszonych przez uczniów Hajnowskich szkół średnich, których organem prowadzącym jest Powiat Hajnowski w związku z realizacją podstawy programowej. 2 - interpelacja radny Bogusław Szczepan Łabędzki prośba o przygotowanie informacji dotyczącej zaleceń pokontrolnych Wojewody Podlaskiego w związku z kontrolą przeprowadzoną przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Środowiskowym Domu Samopomocy, a także formy, w jakiej te zalecenia zostaną zrealizowane oraz konsekwencji, które poniosły lub poniosą osoby odpowiedzialne za zaistniałą sytuację oraz dołączenie informacji dotyczących decyzji kadrowych podjętej w okresie zarządzania Środowiskowym Domem Samopomocy przez Panią Agnieszkę Andrejuk z uwzględnieniem wcześniejszych rekomendacji Wojewody w zakresie tygodniowego wymiaru godzin realizowanych na poszczególnych stanowiskach. Kolejna - radna Krystyna Kosko - prośba o przedstawienie odpowiedzi do zastrzeżeń z kontroli przeprowadzonej przez Wojewodę w Środowiskowym Domu Samopomocy w Hajnówce sporządzonej przez kancelarię radców prawnych, przedstawienie zmian które zostaną wprowadzone w regulaminie organizacyjnym ŚDS w Hajnówce w związku z zaleceniami Wojewody, wydania protokołów z posiedzenia Komisji Skarg Wniosków i Petycji w sprawie skargi dotyczącej postępowania konkursowego na dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy oraz skargi na Wicestarostę Joannę Kojło, zasadności opracowania procedur w urzędzie Wojewódzkim związanych z konkursem na stanowisko dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy opracowanych przez kancelarię prawną. Kolejna, radny Bogusław Szczepan Łabędzki - prośba o przygotowanie wspólnie z Urzędem Miasta Hajnówka informacji dotyczących dalszego funkcjonowania budynku po byłym dworcu PKP w Hajnówce, jego obecnego stanu prawnego oraz ewentualnych założeń i planów na zagospodarowanie w związku z opublikowaną dnia 28 marca 2022 w mediach społecznościowych wiadomością od Stowarzyszenia Kulturalnego Pocztówka o zaprzestaniu działalności.

Treść interpelacji oraz udzielonych odpowiedzi podana została do publicznej wiadomości poprzez publikację w Biuletynie Informacji Publicznej i wywieszenie na tablicy informacyjnej w Starostwie Powiatowym. Treść interpelacji oraz odpowiedzi zostały przesłane drogą elektroniczną wszystkim radnym. Czy ktoś jeszcze z Państwa chciałby zabrać głos w tym punkcie? Nie widzę.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Informacja dotycząca zgłoszonych interpelacji i zapytań została przez Radę przyjęta.

Do punktu 5-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 5 porządku obrad, informacja o pracy zarządu w okresie międzysesyjnym. Informacja do radnych została przesłana.     

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu kolejnego, Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym, informacja do radnych została przesłana plus Zarząd Powiatu w dniu 12 kwietnia, czyli dzisiaj rozumiem, że Pan Starosta dzisiaj to jeszcze przedstawi. Tak. Czyli już jest przesłana tak? Czy są pytania bądź uwagi, proszę bardzo Pan radny Bogusław Łabędzki.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado. Mam pytania, które dotyczą posiedzenia Zarządu Powiatu Hajnowskiego z dnia 16 marca 2022 roku. Wówczas to, w protokole w informacji z prac Zarządu przeczytaliśmy informację przedstawioną przez Pana Starostę Pana Andrzeja Skiepko, który poinformował o zaleceniach pokontrolnych Wojewody Podlaskiego w związku z kontrolą przeprowadzoną przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Środowiskowym Domu Samopomocy w Hajnówce. I zgodnie z powyższymi zaleceniami należy dokonać zmian w regulaminie organizacyjnym oraz odwołać obecnego dyrektora, ponieważ uprawnienia, które były nabyte przez tą Panią podczas pracy w Warsztacie Terapii Zajęciowej nie są wystarczające do zajmowania stanowiska dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy. Po opublikowaniu, przesłaniu nam tej informacji, zwróciłem się z interpelacją, o której wspomniał Pan Przewodniczący przed chwilą. Otrzymałem, wydaje mi się, że pełną odpowiedź, za co bardzo dziękuję. W materiałach pokontrolnych przygotowanych przez Podlaski Urząd Wojewódzki czytamy potwierdzenie tej informacji Pana Starosty. A więc znajdujemy tutaj sformułowanie, że w trakcie kontroli stwierdzono, że osoba zatrudniona na stanowisku dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy nie posiada co najmniej trzyletniego stażu pracy w pomocy społecznej. Dalej czytamy też o tym, że dyrektor odmówił podpisania protokołu z kontroli z powodu nieuwzględnienia zastrzeżeń dotyczących braku trzyletniego stażu pracy w pomocy społecznej. Następnie jest mowa też o tym, o przekazaniu zaleceń pokontrolnych skierowanych do Dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce, a także sformułowana prośba w następującym brzmieniu "... proszę o zapewnienie kierowania Środowiskowym Domem Samopomocy w Hajnówce przez osobę posiadającą kwalifikacje zgodne z artykułem 122 ustęp 1 ustawy o pomocy społecznej". I na koniec zobowiązania, aby w terminie do trzydziestu dni od otrzymania zawiadomienia o stwierdzonych istotnych uchybieniach powiadomić Wojewodę Podlaskiego o podjętych czynnościach. I takie stosowne pismo, stosowne zawiadomienie zostało Panu Wojewodzie Podlaskiemu przesłane. I zawierało ono informację o tym, że na posiedzeniu na początku marca 2022 roku Zarząd Panią Dyrektor odwoła, a następnie, czy jednocześnie powoła ją na osobę, jako osobę pełniącą obowiązki Dyrektora do czasu rozstrzygnięcia konkursu na wyżej wymienione stanowisko. I tak przedstawia się sprawa, która była przedmiotem obrad Zarządu Powiatu. Ja pozwolę sobie pokrótce wrócić do ubiegłego roku, kiedy po ogłoszeniu wyników konkursu, kiedy po tym jak spływały do nas informacje dotyczące przebiegu, zastrzeżeń i uwag pozwoliłem sobie na wystąpieniu na jednej z sesji powiedzieć, że tak naprawdę żadna osoba biorąca udział w tym konkursie na dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy nie może czuć się, nie może czuć się wygraną, ani żadna osoba, a każda osoba biorąca w nim udział może czuć się w równym stopniu pokrzywdzoną i miałem wtedy na myśli i osoby, które tego konkursu nie wygrały jak też osobę, która wygrała ten konkurs, jak widzimy z kontroli Wojewody z istotnymi uchybieniami. I mamy teraz sytuację taką, że Pan Wojewoda przedstawił swoje stanowisko pokontrolne, oparł je o obowiązujące prawodawstwo i mamy też w tej mierze istniejące orzecznictwo dotyczące zatrudniania osób na podstawie ustawy o pomocy społecznej w związku z tym artykułem 122 ustęp 1, czyli mówiącym o tym, jakie kwalifikacje ta osoba powinna spełniać, mamy prośbę Pana Wojewody, no i istnieje takie wrażenie, że Wojewodę Podlaskiego w tej mierze lekceważymy, nie traktujemy jego uwag i zastrzeżeń, wezwania do naprawienia błędu w sposób, który powinien takiemu wystąpieniu towarzyszyć. Z drugiej strony oczekujemy od Pana Wojewody, że będzie, że będzie nas traktował jako partnerów i wtedy, kiedy mamy do niego jakąś sprawę, kiedy oczekujemy wsparcia finansowego, na przykład które jest udzielane za jego pośrednictwem, natomiast wtedy, kiedy, kiedy popełniamy błąd i powinniśmy ten błąd w ocenie Pana Wojewody naprawić, tego nie robimy. Jednego dnia, 30 marca, osoba, co do której kwalifikacji Pan Wojewoda ma zastrzeżenia zostaje odwołana ze stanowiska i tego samego dnia powierza się pełnienie obowiązków tej samej osobie. Panie Starosto, mamy orzecznictwo także w takich sytuacjach, mówimy o nagłej sytuacji w przypadku tego powierzenia obowiązków osobie bez kwalifikacji. Orzecznictwo dotyczy także takich przypadków. Nagła sytuacja nie uzasadnia powierzenia przez samorząd zastępstwa osobie nie spełniającej kryteriów ustawowych. I to jest interpretacja z dostępnego orzecznictwa i dalej w tym orzecznictwie możemy przeczytać, że w ocenie organów nadzoru badających legalność takich i podobnych zarządzeń są one wydawane z istotnym naruszeniem prawa w zakresie braku spełniania przez osobę wyznaczoną na pełniącego obowiązki tych podstawowych kryteriów. I na koniec Panie Starosto, chciałbym, żeby się Pan do tego odniósł jak i do całej mojej wypowiedzi. Brzmienie przepisu artykułu 122 ustęp 1 ustawy o pomocy społecznej jest kategoryczne. Nie wprowadza żadnych odstępstw w tej, w tej materii i wprost z jego sformułowania wynika, że kierownikiem tego typu jednostki może być wyłącznie osoba spełniająca przytoczone w tym przepisie warunki, skoro zarządzeniem powierzono te obowiązki osobie niespełniającej wymogów ustawowych, to stwierdzenie nieważności przedmiotowego zarządzenia jest w pełni uzasadnione. Konsekwentnie należy przyjąć, że realizując powołane zadania, organ nie może działać w sposób sprzeczny z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa i powoływać się w tym zakresie i wyłącznie na wyjątkowość i nagłość sytuacji. Jednocześnie, jak już dotykamy tego tematu, Panie Starosto, to proszę o sprawdzenie czy są w Środowiskowym Domu Samopomocy osoby zatrudnione, osoby, które w tym samym czasie pracy wykonują obowiązki służbowe również w innych podmiotach, w tym będących jednostkami samorządu powiatowego. Ale to już jakby wniosek dodatkowo. Będę wdzięczny za odpowiedź. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo. Czy są jeszcze inne pytania dotyczące, proszę bardzo Pani radna Krystyna Kośko.

Radna Krystyna Kośko: Wysoka Rado, Szanowny Panie Starosto, Panie i Panowie radni, miałam później głos zabrać, ale jednak zdecydowała, że teraz odczytam informację, że pragnę w dniu dzisiejszym złożyć interpelację w sprawie uchwał Nr 126/279/2022 i 126/280/2022 Zarządu Powiatu Hajnowskiego w sprawie odwołania Dyrektora Środowiskowego Domu Społecznego w Hajnówce, następnie powierzenia obowiązków Dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce ze względu na brak kwalifikacji ustawowych do zajmowania stanowisk kierowniczych w pomocy społecznej, a następnie powołania pani Agnieszki Andrejuk na pełniącą obowiązki dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce pomimo, iż w ciągu jednego dnia ze stuprocentową pewnością mogę stwierdzić, że nie nabyła trzyletniego stażu pracy w pomocy społecznej, który jest wymagany przy sprawowaniu tej funkcji. Po przeprowadzeniu kontroli kompleksowej Wojewoda stwierdził, że wyżej wymieniona nie posiada kwalifikacji do zajmowania kierowniczych stanowisk w pomocy społecznej. Pragnę zaznaczyć, że za niewywiązywanie się z zaleceń pokontrolnych grozi kara finansowa do dwunastu tysięcy złotych. W przedstawionej powyżej sprawie dochodzi do kuriozum, ponieważ w celu ominięcia prawa odwołuje się osobę bez kwalifikacji ze stanowiska dyrektora, by następnie powołać odwołanego dyrektora na pełniącą obowiązki. Takie działanie jest bezprawne i niczym nieuzasadnione, albowiem w Środowiskowym Domu Samopomocy Społecznej w Hajnówce pracują osoby z uprawnieniami i wieloletnim doświadczeniem. W tym miejscu prezentuję orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, który uznał w wyroku z 1 grudnia 2008 roku, że stosowanie formuły "po" za omijanie przepisów dotyczących wymagań kwalifikacyjnych oraz obowiązku obsadzania kierowniczych stanowisk urzędniczych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Szanowni Państwo, narażanie podatników na dodatkowe koszty nie sprawia większych problemów Zarządowi Powiatu Hajnowskiego, ponieważ kancelaria prawna Elizy Rurewicz otrzymała sowitą zapłatę za opinię, która doprowadziła do zatrudnienia na stanowisku kierowniczym osoby bez kwalifikacji określonej przepisami prawa.Za okres lipiec 2021 do stycznia bieżącego roku obsługa prawna przez kancelarię Rurewicz opiewa na kwotę 8.364zł  brutto, podobno pracowała również nad zastrzeżeniami do protokołu pokontrolnego i do zaleceń pokontrolnych wydanych po kontroli kompleksowej w Środowiskowym Domu Samopomocy przez Wojewódzką Pomoc Społeczną Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Czyżby dyrektor jednostki pomocy społecznej wybrany najlepszy z najlepszych nie potrafił ocenić nieprawidłowości i uchybień, a następnie skonstruować odpowiedzi na pisma Pana Wojewody? Nie będę przytaczać przepisów prawa i orzeczeń sądowych w przedmiocie przepisów dotyczących kwalifikacji zawodowych osób pełniących obowiązki w jednostkach pomocy społecznej, jednakże zaznaczam, iż powiadomiłam Wojewodę Podlaskiego o istotnym naruszeniu prawa oraz działaniach Zarządu, który w celu ominięcia prawa odwołał dyrektor bez kwalifikacji, by następnie powołać tą samą Panią na pełniącą obowiązki dyrektora ŚDS w Hajnówce. Do wiadomości wysokiej Rady podaję, że Warsztaty Terapii Zajęciowej są jednostką działającą w obszarze rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i nie ma to nic wspólnego z pracą na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej. Zatem nie posiada trzyletniego stażu pracy z pomocy społecznej. Mam pytanie, ile środków finansowych dotychczas wydano na obsługę prawną w sprawie toczącego się postępowania w sprawie Dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo, czy ktoś z Państwa, czy ktoś z Państwa radnych chciałby jeszcze zabrać głos w tym punkcie. Nie widzę. Czy Pan Starosta odpowie teraz, czy w sprawach różnych? Teraz, tak? Bardzo proszę.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panowie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Każdy konkurs wzbudza wiele emocji i ten również, bardzo dużo emocji i przez ostatnie tygodnie ma miejsce tutaj i na obradach sesji, ale również w urzędzie. Ja tylko tak z przekorą przypomnę mój wybór tutaj na dyrektora Hajnowskiego Domu Kultury, ile to było różnych opinii, kto to przychodzi, a tak po dziesięcioletniej pracy tutaj w Hajnowskim, prawie dziesięcioletniej pracy w Hajnowskim Domu Kultury wychodzę z podniesionym czołem. Ja myślę, że przerwę teraz swoją wypowiedź, bo mamy wspaniałego gościa, ale tu Pan Przewodniczący rządzi.

[na salę obrad wszedł Marszałek Województwa Podlaskiego Pan Artur Kosicki]

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Dziękuję. Mam nadzieję, że Państwo Radni pozwolicie, że na chwilę przerwiemy obradowanie. Bardzo serdecznie witam na naszej sesji Pana Marszałka Artura Kosickiego, serdecznie witamy. Pan Marszałek jest z drogi, ale chyba od razu, bardzo serdecznie poprosimy o wystąpienie, bo z moich informacji wynika, że Pan Marszałek przyjechał z dobrymi nowinami. Bardzo proszę.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki: Panie Starosto, Pani Starosto, Szanowni Państwo, Szanowni radni, bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie, jeśli chodzi o Radę Powiatu nie miałam okazji jeszcze być u Państwa tutaj w Hajnówce na takim wydarzeniu, miałem okazję być na innych wydarzeniach kulturalnych, oczywiście też bardzo ważnych dla miasta, dla regionu, ale też myślę, że i dla naszego kraju. Także bardzo serdecznie dziękuję. Szanowni Państwo, dzisiaj do Państwa przyjechałem, żeby przekazać w sposób uroczysty dofinansowanie w ramach funduszu gmin i powiatów, które Zarząd Województwa Podlaskiego wspólnie z Sejmikiem Województwa Podlaskiego postanowił przekazać dla Powiatu Hajnowskiego. Jest to kwota 1.450.000 zł na modernizację, przebudowę infrastruktury drogowej, infrastruktury, która jak w każdym myślę o naszym miejscu jeśli chodzi o Województwo Podlaskie jest bardzo istotna i dużo jest jeszcze do zrobienia i nie będziemy ukrywali, że ja reprezentując Zarząd Województwa Podlaskiego mówiłem to zawsze i będę to powtarzał ciągle, wiele inwestycji dzieje się w różnych sferach, ale ta podstawowa infrastruktura drogowa u nas jeszcze jest do naprawienia i dużo tych działań, czy to na poziomie gminnym, powiatowym czy też wojewódzkim jest do wykonania. Ja może zrobię w taki sposób, że na początku w sposób symboliczny bardzo, znaczy przekażę symboliczny czek dla Pana Starosty korzystając też z tego, że jest Pan radny wojewódzki Pan Mikołaj Janowski, to przekażemy wspólnie dla Pana Starosty, bo nad tym dofinansowaniem głosują radni Sejmiku Województwa Podlaskiego, a później jeżeli Państwo będą mieli do mnie jakieś pytania, bo ja dobrym mówcą nie jestem, ale bardzo chętnie wchodzę w dyskusję i bardzo chętnie rozmawiam o różnego rodzaju problemach bo takie mam poczucie misji, to znaczy rozwiązywanie problemów, a nie pięknie wypadać i pięknie mówić. Chociaż to czasami też jest potrzebne. Dlatego jestem tutaj do Państwa dyspozycji i lepiej bym się czuł, jeżeli byśmy mogli porozmawiać o różnego rodzaju problemach, o różnego rodzaju przedsięwzięciach, które zapewne i Państwa nurtują, bądź z którymi się Państwo borykacie. Jesteśmy w przededniu podpisania nowej perspektywy unijnej na lata 2021-2027. Dla Województwa Podlaskiego została zaproponowana przez rząd Polski kwota 1 miliarda 251 milionów złotych. To jest kwota bardzo, przepraszam euro, że się pomyliłem. To jest kwota bardzo duża, dlaczego bardzo duża i znacząca? Z tego powodu, że jest to o prawie 40 milionów euro więcej niż w perspektywie 2014-2020. Tylko cztery województwa z całej Polski dysponują alokacją wyższą do tej, która już do tej perspektywy, która już się kończy. Także to jest sukces naszego województwa, a to się będzie przekładało na to, że będzie można te pieniądze zainwestować w naszym województwie. To jest na przykład przebudowa jakiejś drogi wojewódzkiej, to jest modernizacja jakiś obiektów, czy też inwestycja w różnego rodzaju ścieżki rowerowe albo inne przedsięwzięcia, czy to dla przedsiębiorców, czy to dla organizacji samorządowych. Także te pieniądze będą. Wiemy już, że Komisja Europejska otrzymała nasz program Funduszy Europejskich na lata 2021-2027, czekamy na uwagi i zaraz jak tylko on zostanie zaakceptowany będziemy to podpisywali i ten projekt wdrażali. Chcemy, żeby już na początku następnego roku, najpóźniej, albo jeszcze może na koniec tego pierwsze konkursy już zostały ogłoszone, ale proszę to traktować no w sferze, że byśmy chcieli. Na pewno na początku następnego roku. Szanowni Państwo oczywiście drugą taką bardzo istotną rzeczą to jest program Polski Wschodniej. Jak zaczynałem swoją pracę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego na stanowisku Marszałka Województwa nie było mowy o tym, żeby ten program był. Program, z którego też Państwo na pewno korzystaliście. Udało się po dwóch i pół latach, po dwóch, po dwóch, trzech latach ciężkiej pracy, bo naprawdę nie było to łatwe, faktycznie można powiedzieć wywalczyć, bo tak to dokładnie wyglądało program dla Polski Wschodniej. Jest to też suma o 20 milionów tak czysto matematycznie większa dla naszego województwa niż była w perspektywie 2014-2020. 20 milionów przy tym kursie to jest sto milionów złotych. No to sami możecie sobie odpowiedzieć co można za to zrobić tak, że no tych pieniędzy jest więcej, są oczywiście programy rządowe, ale za to ja nie odpowiadam za to odpowiada rząd, ale oczywiście tutaj staramy się wspierać jak najbardziej czy to Powiat Hajnowski czy też tereny z tego subregionu południowego naszego województwa i chcemy żeby ten rozwój jaki ma miejsce w naszym województwie naprawdę był taki rozwojem zrównoważonym nie tylko z nazwy ale z czynów, dlatego też w naszej strategii wyodrębniliśmy ten południowy subregion, gdzie też dedykujemy konkretne pieniądze czy to w ramach współpracy z partnerstwami, które też przygotowują swoje strategie, czy też w ramach LGD, czy też nawet na projekty strategiczne dla tej części Województwa Podlaskiego. Także to nie jest tylko rozwój z nazwy zrównoważony, ale też z czynów. I na te czyny i na te dowody są konkretne dokumenty, także tutaj chcemy, żeby to naprawdę wyglądało tak jak powinno w mojej ocenie wyglądać od samego początku. Ja chcę podziękować Panu Staroście za współpracę, bo myślę, że się współpracuje w miarę dobrze, przyzwoicie. Oczywiście nie zawsze się zgadzamy. To jest rzecz naturalna, ale chyba potrafimy normalnie rozmawiać i dochodzić do różnego rodzaju konsensusu. Chcę też podziękować Panu radnemu Mikołajowi Janowskiemu, z którym też pomimo tego, że jesteśmy w różnych miejscach politycznie bardzo dobrze się współpracuje i rozmawia. Różnimy się oczywiście bo to jest naturalne nie zawsze się zgadzamy, ale w tych kluczowych rzeczach tych istotnych rzeczach dla rozwoju naszego województwa widzimy, że faktycznie no potrafimy się porozumieć i potrafimy wyciągnąć wnioski. Ja od początku swojej pracy przyszedłem też słuchać radnych i jeżeli są te projekty radnych czy propozycje do, choćby budżet Województwa Podlaskiego, konstruktywne i merytoryczne, poparte różnego rodzaju poprawną argumentacją, to też przy ostatnim budżecie Województwa Podlaskiego pokazałem, że jestem w stanie uwzględnić i uwzględniliśmy jako Zarząd Województwa Podlaskiego wszystkie poprawki radnych z opozycji jeżeli były dobre to już formalnie które zostały do nas złożone to czemu mu ich nie uwzględnić. Także życzę Państwu też tego, bo naprawdę żadna awantura, żadna kłótnia, żadne spory nie są w stanie przysłonić tego, że mieszkańcy nas zatrudnili w tych miejscach, gdzie tutaj jesteśmy po to, żebyśmy rozwijali nasze regiony, czy to Wasz Powiat, czy to też Nasze Województwo, a też i mam takie przeświadczenie, że i cały Nasz Kraj. Także ja jestem do Państwa tutaj dyspozycji. Jeżeli macie jakieś pytania, mam chwilkę czasu na to, żeby z Wami podyskutować, dlatego już kończę, nie będę przedłużał, ale nim to nastąpi to pozwolę sobie przekazać dla Pana Starosty czek, Pan Starosta powiedział, że już jest na koncie.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Marszałku, Szanowny Panie Marszałku, bardzo chcę serdecznie podziękować za naprawdę wspaniałą współpracę w tej kadencji. Ja pamiętam pierwsze spotkanie na początku, kiedy rozpocząłem pracę jako starosta, Pan Marszałek jako marszałek Województwa Podlaskiego i muszę powiedzieć, że było to niezwykle merytoryczne i robocze spotkanie, na którym Pan Marszałek powiedział, że bardzo zależy mu na rozwoju wszystkich powiatów i takich miast jak Hajnówka. I chcę Państwu powiedzieć, że Pan Marszałek dotrzymuje słowa. Dlatego też w ostatnich latach przypomnę tylko w 2019 roku otrzymaliśmy na modernizację dróg powiatowych 1 mln złotych. W ubiegłym roku milion dwieście. Na ten rok milion czterysta pięćdziesiąt, do tego dochodzą prace scaleniowe i poscaleniowe na kwotę ponad kilkudziesięciu milionów złotych, a tak z ostatniej chwili podpisaliśmy niedawno umowę na dodatkowe scalenia i prace poscaleniowe na obiektach, które jakby dodatkowo otrzymały kwoty jeszcze na to zagospodarowanie. Również chcę powiedzieć o pomocy w zakresie chociażby takiej nagłej zarządzania kryzysowego, kiedy w ubiegłym roku pod koniec ubiegłego roku wiadomo każdy samorząd borykał się z tymi bieżącymi wydatkami, jeżeli chodzi o zarządzanie kryzysowe, Pan Marszałek na spotkaniu w Krynkach już zadeklarował tą pomoc i radni uchwalili kwotę otrzymaliśmy 30.000zł. Wydatkowaliśmy, przekazaliśmy sprzęt do Powiatowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Również modernizacja mieszkań treningowych plus wyposażenia, nie wspomnę o wspaniałej współpracy Departamentu Rolnictwa Wojewódzkiego Biura Geodezji, który nadzoruje Pan Marszałek, do tego oczywiście mój ukochany sport i kultura, naprawdę wspaniały Departament z którymi współpracujemy, no i oczywiście nasz region, który bardzo mocno podupadł, jeżeli chodzi o branżę turystyczną, ale również tam realizujemy projekty i Panie Marszałku, za to wszystko bardzo, bardzo serdecznie dziękuję. Pan naprawdę dotrzymuje słowa i traktuje każdego samorządowca jako partnera. Dziękuję serdecznie, a przy okazji oczywiście Mikołaj Tobie, jest dobrym zarządcą, jeżeli chodzi o drogi powiatowe, tak się staraj dalej.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki: Do paru kwestii tak pozwolę sobie się odnieść, bo oczywiście jeśli chodzi o roboty scaleniowe to tych pieniędzy będzie jeszcze więcej tak mogę powiedzieć, bo już są wstępne informacje z Ministerstwa Rolnictwa, że nasz wniosek wygląda powiedzmy na razie dobrze i będziemy mogli wyrównać do tej kwoty 1900 euro dla każdego. Także jeżeli umowa została podpisana jak najbardziej to dofinansowanie wpłynie, tylko musimy trochę poczekać, bo tam procedura wygląda w taki sposób, a nie inny. Jeśli chodzi o te kwestie, które Pan Starosta tutaj poruszył, oczywiście tak jak mówię, wspieramy wydarzenia kulturalne, wydarzenia sportowe, wspieramy instytucje, w tym momencie mogę tylko Państwu podać taki przykład, jak wspólnie z radnymi głosowaliśmy w 2021 roku nad funduszem wsparcia gmin i powiatów, mieliśmy w budżecie wtedy 10 milionów złotych. Wpłynęło niestety tyle wniosków, mówię niestety, bo faktycznie to przerosło nasze oczekiwania. To jest taki nasz fundusz gmin i powiatów, który Sejmik Województwa, który został wymyślony przez Zarząd Województwa Podlaskiego zaproponowany sejmikowi po to, żeby można było wspierać inicjatywy w gminach, w powiatach, żeby one mogły realizować dla nich istotne inwestycje. Mieliśmy 10 milionów, wniosków wpłynęło tyle, że praktycznie no zastanawialiśmy się co w tej sytuacji zrobić no i cóż zrobiliśmy jako Zarząd Województwa Podlaskiego. Uwzględniliśmy wszystkie, wszystkie wnioski uwzględniliśmy z dziesięciu milionów. Była taka możliwość dzięki konstruktywnej pracy w Sejmiku Województwa Podlaskiego zwiększenia alokacji i poszły te wszystkie czeki tak jak tutaj te symboliczne czeki, ale przede wszystkim finalnie te pieniądze o wysokości 23 milionów złotych. W tym roku też będzie taka sytuacja, że już 20 milionów złotych zostało rozdysponowanych, ale jest około jeszcze dwudziestu wniosków do załatwienia i też nikogo nie zostawimy. Też każdy od nas dostanie wsparcie. A tam nie ma tylko i wyłącznie wniosków z PiS-u, Platformy, tam są różnej barwy wnioski, ale my tych barw nie oceniamy, oceniamy zasadność wniosków i uważamy, że nie powinniśmy nikogo zostawić samego, bo jeżeli się zwraca z wnioskiem i ten wniosek wpisuje się w to, że faktycznie jest to potrzeba tego danego samorządu, no to staramy się to załatwić i już mogę powiedzieć, że w tym, na tej sesji Sejmiku która będzie 28 kwietnia znów stanie dodatkowe 9 milionów poza tymi 20 dlatego żeby uzupełnić pomoc dla gmin i powiatów jeszcze na 9 milionów złotych, także staramy się pomagać i staramy się żeby ta pomoc też wyglądała w miarę równomiernie. To tylko tak celem uzupełnienia, jeśli chodzi o scalenia i cóż jestem do Państwa dyspozycji także co mogę to i co pamiętam to odpowiem.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Panowie Przewodniczący, Panie Marszałku, Panie Starosto, Szanowni radni, Szanowni Państwo, Panie Marszałku bardzo ważne słowa, które tutaj padły to były następujące, że Pan Marszałek podchodzi gospodarczo na terenie naszego województwa, a nie politycznie. Ja jako radny z opozycji też uważam, że powinniśmy do spraw naszego województwa podchodzić gospodarczo, gospodarka, gospodarka, gospodarka jest najważniejsza i tutaj dobrze się dzieje, że jeżeli nasze województwo się rozwija, nasz region się rozwija, nasz powiat rozwija się, nasze gminy się rozwijają, nasze sołectwo i za to, za takie podejście serdeczne podziękowanie, ale Panie Marszałku z tych głównych rzeczy których Pan tutaj nie powiedział, a pewnie ma Pan informację, to została podpisana umowa na budowę drogi Bielsk Podlaski-Hajnówka może parę, parę słów. Jest projekt poprawiony, projekt uzupełniany projekt na drogę Zwodzieckie-Juszkowy Gród, Tarnopol- Siemianówka. Jest robiony projekt na przebudowę drogi i ścieżki rowerowej z Jelonki do Kleszczczel,4 kilometry, których nam kiedyś zabrakło przy budowie drogi z Hajnówki do Jelonki, ale tam był rezerwat i dlatego żeśmy zostawili ten odcinek. No i problemowa ścieżka rowerowa do Białowieży i tutaj dziękuję Panie Marszałku za odwagę, za podjęcie decyzji w sprawie projektów, bo projekt jest drogi, za podjęcie ponownych rozmów, bo decyzja środowiskowa była negatywna, za kontynuowanie tego tematu. Ścieżka jest nieodzowna, by połączyła Białowieżę przez Hajnówkę z miejscowością Michałowo, z miejscowością Zabłudów, może Białymstokiem, a także z miejscowością Połowce, Bielsk Podlaski przez Kleszczele. Ale Panie Marszałku dobrze by było powrócić, ja wiem, że to jest trudny temat i nie nasz temat połączenia kolejowego do Białowieży. Ja serdecznie dziękuję za pociąg "Żubr" Inter City, "Biebrza", który jedzie z Warszawy przez Morze nad morze, przez Białystok do Gdańska. Nigdy się nie spodziewałem, że taki pociąg ruszy, jest ten pociąg i wspaniałe połączenie i bym prosił o wsparcie. Ja wiem, że to decyzja nie Marszałka, ale czynników zewnętrznych, żeby Pan Marszałek wpływał na to, żeby te pociągi utrzymać, a także połączenie kolejowe to już w gestii Marszałka, Zarządu Województwa, a także radnych, do Siemianówki, które zostało uruchomione połączenie kolejowe. No i temat scalenia, tutaj Powiat Hajnowski chyba jest wiodącym i tutaj Panie Starosto dziękuję, że Podlaskie Biuro Geodezji, którego byłem założycielem, funkcjonuje bardzo dobrze i te środki to dzięki Wam na Powiat Hajnowski i robimy wspaniałe drogi, w tym drogi powiatowe, z czego się bardzo cieszę. I jeszcze Panie Marszałku jeden temat, bo nie wiem czy coś się stało, ale ostatni tydzień, te tygodnie są bardzo nerwowe i tyle gromów ile się otrzymuje przez zniszczone drogi, trudne warunki na drogach, mam nadzieję, że Pana starania i wtedy starania Pana Marszałka kiedy na wniosek Marszałka był Premier w Krynkach i ta zakładka specjalna zakładka na remont dróg po wybudowaniu zapory na granicy będzie dokonany na naszym powiecie, dotyczy to połowy dróg w których uczestniczy się,  w tej strefie nadgranicznej, to jest 207 kilometrów na 475 kilometrów wszystkich dróg, czyli połowa dróg to jest no w skrajnym ciężkim stanie. Także Panie Marszałku myślę, że ja wiem, że to nie dotyczy Pana osobiście, ale znowu dotyczy, bo jest droga z Juszkowego Grodu do Jałówki, droga wojewódzka w podobnym stanie jak drogi powiatowe tutaj nasze. Także ja dziękuję za wszystko, za podejście gospodarcze w naszym województwie.

Radny Roman Ostapczuk. Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Panie Marszałku. Na początek zacznę od tego, że jestem radnym z gminy Narew i z tego miejsca na Pana ręce, na ręce mam nadzieję, że przekaże Pan moje serdeczne podziękowanie dla całego Zarządu, tutaj dla obecnego radnego wojewódzkiego Mikołaja Janowskiego, dla wszystkich radnych, za wybudowanie, jak gdyby pięknej drogi nam, łączącej nas z województwem, Nowosady  -Białystok, do Zabłudowia, a już dalej jak gdyby z samym Białymstokiem, ale najbardziej dziękuję za remont tak zwanego starodroża, które my jako powiat przejmujemy od Państwa pod władanie mieszkańcom. Jest to bardzo ważna arteria i no bez Pana i Zarządu jak i wszystkich radnych nie udałoby się na pewno jej wyremontować i doprowadzić do stanu takiego, jak w jakim jest obecnie. Jeszcze raz serdecznie dziękuję. No i tutaj już Pan Starosta i Pan radny, jak gdyby uprzedzili trochę i moje pytanie. Jeżeli by Pan mógł to jeszcze trochę więcej informacji na temat drogi Zwodzieckie-Juszkowy Gród, która jest no bardzo ważną arterią, nie tylko gminy Narewka, powiatu, ale i myślę całego województwa więc, no warto wspomnieć również o tym. Jeszcze raz Panie Marszałku dziękuję bardzo w imieniu swoim i mieszkańców.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki: Szanowni Państwo ja tak na tyle ile pamiętałem te wszystkie pytania. Zacznę na początku od funduszu naszego funduszu z budżetu województwa na remont tak można powiedzieć przebudowę, remont bardziej dróg, które ucierpiały w wyniku tej sytuacji, z którą mamy do czynienia na granicy i z budową tego muru i też z tymi działaniami jakie były podjęte celem ochrony granicy. Pierwsza kwestia to oczywiście my jako sejmik Województwa Podlaskiego mamy tu 2 mln złotych na takie bieżące remonty, taką ustaliliśmy rezerwę celową, ta rezerwa teraz na kwietniowej sesji sejmiku Województwa Podlaskiego zostanie znów podzielona i przekazana, czyli tam jest chyba z tego co pamiętam około dwudziestu pięciu gmin wziętych w to wsparcie to będzie to około 60 tysięcy i ponad czterdzieści tysięcy, sześć starostw w tym Starostwo Hajnowskie to, jeśli chodzi o nasze środki. Oczywiście był Pan Starosta na spotkaniu w Krynkach. Spotkanie z mojej inicjatywy, ale też i z inicjatywy Pana Premiera, bo to nie jest tak, że rząd Polski tego problemu nie widzi, jak najbardziej widział, żeśmy się zdzwonili, stwierdzili, że takie spotkanie jest potrzebne. Tak, pracujemy cały czas, znaczy KPRM, dokładnie z MSWiA pracuje non stop nad funduszem, który chcemy, żeby był dedykowany właśnie na przebudowę, na remont tych dróg, które ucierpiały w związku z sytuacją na granicy. Pan Premier Mateusz Morawiecki obiecał, że taki fundusz będzie. Myśmy już występowali do gmin i powiatów o to, żeby wskazywały nam które drogi, teraz jeszcze dopytywaliśmy o dokładny kilometraż i no przygotowujemy się do tego funduszu. Dlaczego mówię, że się przygotowujemy, a nie go robimy, bo oczywiście jeżeli są takie bieżące potrzeby to w ramach rezerwy z budżetu państwa, gminy, powiaty mogą składać odpowiednie wnioski do Wojewody. Tam tych pieniędzy nie ma dużo, ale można na te bieżące naprawy te pieniądze otrzymywać. My też ze swojej strony jako Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego tę wspomnianą sumę 2 miliony rozdzielimy i też przekażemy, tylko chcemy, żeby zakończyły się wszystkie roboty związane z ogrodzeniem, z zaporą na granicy, bo cóż, jeżeli my będziemy, znów wybudujemy tą drogę czy poprawimy, znaczy wybudujemy ją w takiej klasie jak powinno być, a znów zostanie to ciężkim sprzętem zniszczone. Dlatego no ta sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia, którą ja oceniam no bardzo tak negatywnie ze strony Białorusi no chciałbym i życzyłbym sobie naprawdę innych relacji, szkoda, że one się w jakiś sposób popsuły, bo wyglądało to całkiem poprawnie, no ale cóż wyszło i ta sytuacja całej zabezpieczenia granicy, infrastruktury na granicy, dróg musi zostać uporządkowana włącznie z wybudowaniem tej zapory, tego ogrodzenia. Jak to zostanie zrobione, to z informacji, które ja posiadam wiem, że taki fundusz zostanie uruchomiony. Szczegółów jeszcze Państwu nie mogę podać, bo to jest cały czas analizowane, ale nie sądzę żeby tutaj Pan Premier czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zostawiło tą sytuację, a wprost odwrotnie, cały czas jest to analizowane, cały czas jest jakby no przymiarka do tego, czy to ma być w jednym roku czy to w dwóch latach, bo jeżeli zostanie zakończona budowa tej zapory na przykład w czerwcu i wtedy będzie już można porządkować tak to nazwijmy sobie docelowo tą infrastrukturę, no to za mało jest pół roku czasu na to żebyście Państwo przetargi rozpisali i wykonali to, tak? Dlatego no trzeba do tego podejść trochę szerzej, dlatego stąd podział na takie działania ad hoc, czyli te niezbędne, żeby no zabezpieczyć tą przejezdność, ale to nie jest docelowym rozwiązaniem. Docelowym jest taki fundusz, który byśmy chcieli, żeby był na wzór tego jaki był przeznaczony choćby dla Województwa Podkarpackiego, wtedy jak była powódź i też na budowę czy poprawę, przebudowę, remont infrastruktury drogowej Województwo Podkarpackie uzyskało. I to nie była kwota dziesięciu milionów czy dwudziestu tylko to była kwota 150 milionów złotych. Dlatego tutaj no chcielibyśmy, żeby podobny fundusz, też o nie mniejszej kwocie był skierowany dla Województwa Podlaskiego i nad tym pracujemy i to jest w obecnej sytuacji poza wsparciem i pomocą dla przedsiębiorców rzecz najistotniejsza. Oczywiście te działania nasze i działania z budżetu państwa, bo one będą tutaj kluczowe, z tego co mi przekazał Pan Premier jak najbardziej prace trwają, tylko tak jak mówimy jest wiele pytań, jeśli chodzi o infrastrukturę, są drogi, które zostaną przyjęte na przykład przez MON będą typowo w strefie nadgranicznej, no tutaj jeszcze jest dużo do wyjaśnienia spraw i też kwestia tego, żeby już to rozwiązać docelowo. My tutaj też jesteśmy beneficjentem, bo nasza droga Juszkowy Gród - Jałówka też jest w pewnym stopniu, no nie w takim stanie jak byśmy chcieli i także też jesteśmy tym żywo zainteresowani, ale też tak jak Państwo mówiliśmy przekazywałem wielokrotnie opinii publicznej będę chciał, żeby to nie tylko samorząd województwa sam załatwił, ale żeby te wszystkie gminy, powiaty mogły z tego funduszu skorzystać i wszystko wygląda na to, że tak będzie. Jeśli chodzi o, bo tu parę rzeczy padło ja bym od razu się do tego ustosunkował. Ulica Bielska w mieście Hajnówka, przebadaliśmy, nasz Zarząd Dróg Wojewódzkich przeanalizował dokładnie tą sprawę, na początku był taki postulat żebyśmy poprawili nawierzchnię. No, stwierdziliśmy, że jeżeli już to robić, to robić to porządnie, tak porządnie, to znaczy tak jak mi przedstawił to dyrektor PZDW, to krawężniki, obrzeża betonowe, chodniki z kostki brukowej, nawierzchnia tak i przede wszystkim naprawa kanalizacji deszczowej, bo wiemy, że takowa jest tam zniszczona, no i to mogę Państwu powiedzieć, że jeżeli się wyrobimy tak powiem kolokwialnie to może jeszcze w tym roku zaczniemy, a jeżeli nie to na pewno w następnym roku to zrealizujemy, tam jest około 700 metrów, postaramy się w tym roku, tylko jeszcze jest za mało informacji, nie wiemy też, Państwo wiecie, Pan dyrektor też radny Mikołaj Janowski nie tylko jest, przecież radnym, ale jest też dyrektorem, wie że ceny wszystkich tych komponentów do poprawy infrastruktury drogowej no szaleją i tutaj też my musimy zweryfikować swoje kwoty, ale znamy ten problem i myślę, że w następnym roku już będziemy go na pewno rozwiązywać, a postaramy się jeszcze w tym. W kwestii dotyczącej, tam była jeszcze ścieżka, tak kwestię ścieżki Hajnówka-Białowieża przejąłem pod osobisty nadzór. Ja uważam, że Białowieży nikomu nie trzeba reklamować jest to wspaniały teren jak najbardziej pod względem turystycznym bez względu czy będzie ta, znaczy może, oczywiście to ogrodzenie będzie miało wpływ na to, co się tam będzie działo, ale sama Puszcza jest piękna i nawet jeżeli to ogrodzenie powstanie, to i tak musimy dbać o Puszczę Białowieską, to tereny rozwijać turystycznie i tutaj jest to w moim bezpośrednim nadzorze, tak mogliśmy od tego odstąpić po postanowieniu Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, ale czekaliśmy na to tylko po to, żeby dojść do pewnego etapu. No i niestety musimy wrócić, od nowa przygotować odpowiednie procedury, projekt. Porozumieliśmy się z częścią tych organizacji jakie mają wątpliwości, przedyskutowaliśmy przebieg i mam nadzieję, że teraz wspólnym staraniem przejdziemy to, mówię wspólnym, bo widzę też po stronie organizacji ekologicznych też do tego podejście racjonalne, no bo kto mówi, że nie bo nie, no to z nim trudno jest rozmawiać, ale ci którzy mówią Panie Marszałku, no nie tak, może trochę inaczej, inną technologią, no ona będzie droższa - dobrze no to będzie, to w tej sytuacji mówimy o dziedzictwie Unesco Puszczy Białowieskiej o tym co przez tysiące lat i wieków funkcjonowało tutaj i nie możemy tego zniszczyć i  mamy tą świadomość, że to będzie inwestycja trochę droższa, ale jesteśmy na to przygotowani i tutaj będziemy chcieli żeby albo z naszego, bo zobaczymy jeszcze jak będzie wyglądała Polska Wschodnia tak w ostatecznym rozdaniu, bo mamy taką możliwość, że będzie to realizowane albo z Programu Operacyjnego Polski Wschodniej albo jeżeli nie no to wtedy będzie aplikował Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich do naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata dwa tysiące dwadzieścia jeden dwadzieścia siedem, to jest, to mogę Państwu na pewno obiecać, że, to będziemy jak najbardziej realizowali, tylko teraz nie chcemy się śpieszyć z tego powodu, że no mamy do czynienia z bardzo wrażliwą materią. No i tutaj pośpiech jest złym doradcą dlatego tak jak już powiedziałem na początku, wziąłem to pod swój nadzór, Pan dyrektor się tłumaczy tylko mi i przede wszystkim dla mojej osoby i uzgadniamy każdy krok po kolei tak, żeby tutaj żadna uwaga żadnej organizacji ekologicznej nie została bez odpowiedzi, tylko oczywiście mówię o tych uwagach, które są merytoryczne, a nie uwagach, które bym powiedział są takie, że no nie ja nie chcę i koniec, nic nie może być. No był już taki jeden co mówił, że nic nie może być tak? No to nie jest, nie tędy jest droga w mojej ocenie. Także to, jeśli chodzi o ścieżkę, no oczywiście przebudowa i rozbudowa drogi wojewódzkiej Tarnopol - Siemianówka i Juszkowy Gród - Zwodzieckie. Przyjęliśmy jako Zarząd Województwa Plan Transportowy, droga ta jest na trzecim miejscu w ramach Programu Operacyjnego Polski Wschodniej to już wiemy. Zarówno infrastruktura drogowa, to znaczy, w Polsce Wschodniej i w Regionalnym Programie Operacyjnym mamy przeznaczone pieniądze z taką lekką nawet nadwyżką na te projekty, te 4 główne projekty, które chcemy realizować w ramach naszej strategii transportowej i te drogi, które wymieniłem, no powiedzmy tak to nawet jeden ciąg komunikacyjny, bo tak to traktujemy chociaż rozbity na dwie części w pewnym sensie, będzie realizowany. Na razie poprawiamy dokumentację, ale chcemy, żeby w tej perspektywie finansowej w 2023 roku jak najbardziej już taki wniosek do dofinansowania, czy to w ramach Polski Wschodniej, czy to w ramach naszego Programu Operacyjnego w naszym Programie Operacyjnym na lata 2021-2027 jest to inwestycja strategiczna dla rozwoju Województwa, czyli wpisana z imienia i nazwiska. Ta droga, także tutaj czy to tak, czy inaczej no musicie mi Państwo jeszcze trochę wybaczyć, że mówię i tak, i tak, bo my jeszcze jesteśmy na etapie negocjacji z Komisją Europejską jak mają wyglądać nasze programy, czy to krajowe dotyczące Polski Wschodniej, czy też regionalne. Dlatego nie do końca jeszcze wiemy, ale no bo się zabezpieczamy jak to się mówi na dwie strony, także jeżeli tutaj by było jakieś potknięcie no to żebym nie przyjechał do Państwa nie, powiedział, no ja jestem dobry, no komisja jest zła, tak? No nie, tylko żeby po to, żeby wyjść z założenia i żeby to zrobić po prostu, a nie tam się przerzucać jakimiś rzeczami, tak, że tu mogę Państwu w 100 % obiecać, że droga zostanie i będzie realizowana. Tak na to nam wychodzi z naszych wyliczeń, że cała. Także te dwa etapy, czyli całość tej inwestycji my tu liczymy na około 280 milionów złotych zostanie zrealizowane. Jeśli chodzi o kwestię związaną z drogą, ścieżką, przepraszam przebudowa drogi i budowa ścieżki rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej 685 Jelonka - Kleszczele tu Pan radny pytał, to opracowujemy dokumentację do końca tego roku ta dokumentacja ma być gotowa tak żeby można było w następnym roku budżetowym podjąć tą inwestycję i ją wpisać do budżetu województwa bądź ewentualnie będziemy dyskutowali o tym czy nie zgłosić też w ramach Polskiego Ładu, no bo tutaj jako samorząd oczywiście patrzymy, żeby jak najwięcej tych środków, ile można było pozyskać ze źródeł zewnętrznych, dopiero to, że dzisiaj możemy się dzielić z Państwem w ramach tego Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów to jest to jest, tylko i wyłącznie możliwe z tego powodu, że ja zawsze, tu Pan radny pewnie pamięta, ale wskazałem jedną zasadniczą rzecz, swoje pieniądze wykładamy na samym końcu. Na początku chcemy je uzyskać z rządu, ewentualnie z Unii Europejskiej, a dopiero na końcu wykładamy swoje i tak to wielokrotnie robiliśmy, jak na przykład ostatnio oddawaliśmy drogę wojewódzką tam był chyba no, bo nie Sokółka tak tak Sokółka, Sokółka - Dąbrowa. To też była taka sytuacja, że jak zaczynaliśmy swoją pracę, to tam było pół na pół z Unią, no podwyższyliśmy ten wkład. Wartość inwestycji dwieście 220 milionów, o 100 milionów praktycznie zwiększyliśmy wkład UE. Sto milionów było w województwie tak mamy tych pieniędzy nie zabieramy, my z nich korzystamy później jest możliwe to wsparcie, o którym tutaj mówimy i pozmienialiśmy ten warunek finansowania, te proporcje, te pieniądze gdzieś wykorzystaliśmy tutaj. Jeśli chodzi o kolej, z tym mogę powiedzieć wprost jest najciężej na dzień dzisiejszy, bo jeśli chodzi o trasę Hajnówka - Białowieża tak bo o tym mówimy, no to tutaj się sprawa bardziej skomplikowała i na dzień dzisiejszy no jesteśmy jak można powiedzieć na etapie szukania finansowania jeśli chodzi o finansowanie tego projektu, no tutaj jeszcze mamy trochę do dyskutowania tak i z Panem Starostą i tak dalej, tak bo to na dzień dzisiejszy nie jest nasz ciąg kolejowy tak mogę to określić, nasza linia kolejowa, ale no jesteśmy otwarci do dyskusji, ale tak jak mówię no tu jeszcze, będzie trzeba troszeczkę popatrzeć bo inaczej już wyglądają te programy niż wyglądały w tamtej perspektywie unijnej i nie ma do końca no takich wytycznych, żeby to było można podpiąć pod Polskę Wschodnią, na dzień dzisiejszy nie za bardzo się nie chce ktoś na to zgodzić no, ale cały czas analizujemy i podsyłamy argumenty żeby to dopisać. Cóż mogę powiedzieć, Szanowni Państwo, to z tego co zapamiętałem to chyba wszystko, przepraszam, bo nie zapisywałem tego, także się trochę nie przygotowałem i dlatego mówię z głowy, podpieram się jakimiś tutaj bym powiedział swoimi notatkami tylko trochę, ale jeżeli Państwo mają jakieś jeszcze pytania to oczywiście postaram się je gdzieś tam przygotować i Państwu na nie odpowiedzieć. Bielsk - Hajnówka, jeszcze no Bielsk - Hajnówka to to co mówiłem ten wlot do Hajnówki. Ale to budowa. O jeszcze o czym? A no to realizujemy na razie tak ta droga jest cały czas realizowana nie ma tam żadnych bym powiedział, no znaczy różne pogłoski chodzą, no na razie my nie mamy żadnych informacji oficjalnych żeby coś gdzieś nie funkcjonowało, no droga jest realizowana, zgodnie z planem powinna zostać oddana do użytkowania, tylko też mamy na uwadze to co się dzieje w tej sferze polityki międzynarodowej i też Szanowni Państwo podchodzimy do tego z pewnym dystansem, z pewnym takim no, troszkę też chcemy też zrozumieć przedsiębiorców, bo widzicie Państwo sami co się dzieje, no te łańcuchy dostaw im się też w pewnym sensie urwały, jest ciężko, no i staramy się też być wyrozumiali. Naszym zadaniem nie jest bycie takim twardym urzędnikiem, ale jeżeli są możliwości, żeby gdzieś tam z przyczyn obiektywnych gdzieś coś wydłużyć, bo jest taka, a nie inna sytuacja i jest to uzasadnione w sposób merytoryczny, no to staramy się wychodzić naprzeciw takich oczekiwań. No na razie nie mam takich informacji, żeby tutaj były jakieś poważniejsze opóźnienia, czy ktoś by chciał zejść z placu budowy, no takich informacji nie mam, bo słyszałem, jakieś słuchy dochodziły tutaj do Państwa, no ja takich informacji nie mam, oczywiście, że te inwestycje były inaczej szacowane wcześniej, inaczej teraz no i to budzi pewne wątpliwości i kłopoty, ale no staramy się rozmawiać, staramy się rozmawiać i staramy się no tak, żeby to nie było przegranego, tylko żeby obie strony były po prostu wygrane bo pewne rzeczy też rozumiemy, te ceny paliwa, ceny bym powiedział materiałów, no wiemy przecież jak wygląda cena asfaltu tak? jak wzrosła praktycznie o drugie tyle tak? dlatego, no to są takie kwestie, które są istotne i gdzieś pewnie będziemy się liczyli z różnymi robotami dodatkowymi no ale trudno jest mi o tym mówić jeżeli nie znam już konkretnego wniosku i  konkretnego problemu to wtedy już na to reagujemy tak można powiedzieć jak już mamy konkretny materiał dowodowy.

Radna Tamara Moroz: Bardzo miło usłyszeć Panie Marszałku, że już ruszy budowa tej drogi Zwodzieckie - Juszkowy Gród, bo o tę drogę mieszkańcy Gminy Narewka zabiegają od wielu lat. Ciągle była przekładana z roku na rok, na dzień dzisiejszy uważam, uważamy, że to jest droga pierwszej potrzeby w Województwie Podlaskim no i jest najgorsza droga i na dzień dzisiejszy też chociażby odpowiednie które odcinki są naprawdę nieprzejezdne, Pan Starosta może potwierdzić to, ale bardzo jesteśmy wdzięczni i sądzimy, że naprawdę, skoro już jest dokumentacja tam przerabiana i może przewidywany termin podać rozpoczęcia budowy Pan Marszałek? Dziękuję bardzo.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki: Szanowna Pani radna powiem tak. Oczywiście musimy zaktualizować trochę dokumentację, bo parę rzeczy się zmieniło, termin, chciałbym, żeby w dwa tysiące najpóźniej dwudziestym trzecim na koniec dwa tysiące dwudziestego trzeciego roku wszystkie te inwestycje już były w realizacji, tak to mogę powiedzieć, tylko, że muszę mieć też inną rzecz tak w świadomości swojej i na którą musimy jako Sejmik Województwa uważać. Część tych inwestycji była skredytowana, ja tutaj nie krytykuję tego, ale przez wcześniejszy Zarząd i te inwestycje musimy roztropnie rozkładać na lata, z tego powodu, że mamy raz, że zobowiązania do spłacenia jako Województwo Podlaskie, te które były przy realizacji wcześniejszych inwestycji i teraz pod te inwestycje co będziemy robili no też wkład własny będzie z kredytu, dlatego tak najbezpieczniej mówiąc chciałbym żeby do 2023 roku, do końca wszystkie drogi te trzy pierwsze, które są w strategii transportowej już były realizowane, a nawet te cztery, o tak, bo później już jak będziemy uzupełniali wkład własny no to już od nas zależy, ale muszę mieć już pewien obraz całości finansów i wtedy będę mógł powiedzieć z czystym sumieniem, że robimy, no ja bym chciał żeby do końca kadencji wszystkie te drogi były zaczęte. Kadencja ma się ponoć skończyć w dwa tysiące albo dwudziestym trzecim na jesień albo w dwa tysiące dwudziestym czwartym na wiosnę, to chcę do tego czasu no to jest chyba oczywiste stanąć przed Państwem tak jak przed innymi mieszkańcami i powiedzieć, że ja swoje zadanie wykonałem.

Radny Jan Korcz: Panie Marszałku, ja się bardzo cieszę, że będzie ta dokumentacja ścieżki rowerowej Jelonka-Kleszczele, bo akurat to mój okręg wyborczy, ale to bardzo fajnie, ale ja chciałem zapytać, bo w ubiegłym roku jak śledziłem to dużo było, że Urząd Marszałkowski pomagał przy remoncie obiektów sakralnych, kościoły, cerkwie, że jakieś programy były i teraz chciałbym się zapytać, czy to będzie coś zrealizowane w tym roku, czy mogą parafie ewentualnie składać, czy w ogóle to jest, jak to wygląda na dzień dzisiejszy?

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki: Szanowni Państwo, sytuacja, jeśli chodzi o zabytki, bo o tym pewnie Pan mówi, no był teraz konkurs ogłoszony można było składać wnioski do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Także taki nabór został zakończony. Te wnioski zostały złożone. One są teraz w analizie formalnej i merytorycznej. Lada dzień powołamy na Sejmiku, już znaczy lada dzień ja powołam zarządzeniem Komisję, bo tutaj to jest akurat moja prerogatywa i przejdziemy do tej oceny merytorycznej. Ja podam tylko taki przykład, muszę to zrobić, bo obraz tego co jest bardzo istotne, jak przychodziliśmy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego na zabytki było rok w rok trzysta czterysta może mniej może trochę więcej pieniędzy, teraz nie ma kwoty mniejszej niż 2 miliony złotych. W tym roku jest dwa miliony dwieście, także tych pieniędzy na zabytki też jest więcej, bo wiemy, ile tych zabytków w naszym województwie jest. Jeżeli do tego dołożymy pieniądze jeszcze z programu krajowego, którym dysponuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jeszcze regionalne środki na zabytki, którymi dysponuje Pani Konserwator Zabytków, no to mi się zdaje, że możemy dużo w tej materii uczynić. Z tego co mi wiadomo, radni przekazują tak samo od Państwa, radni przekazują te wnioski, no staramy się tutaj je uwzględniać, mogę już powiedzieć, że ta kwota dwa dwieście to jest kwota, która jest zapisana na ten cel, ale to nie znaczy, że taka faktycznie zostanie, co to oznacza, że już pewną tradycją będę wnioskował do rady o to żebyśmy zwiększyli, bo tych wniosków już wiem, bo Biuro Kultury i Dziedzictwa Narodowego też podlega bezpośrednio pode mnie jest na kwotę o wiele, wiele większą. Dlatego będziemy chcieli też tutaj wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom przynajmniej w jakiejś części i faktycznie tych wniosków bardzo dużo uwzględnić.

Radny Krzysztof Petruk: Szanowny Panie Marszałku, cieszę się, że tak dużo dzisiaj słów padło o Białowieży i tak tu mówiliśmy o ścieżce rowerowej, jestem naprawdę pełen podziwu za to, że zaangażował się Pan w ten projekt niesamowicie, bo przez wiele lat zawsze słyszałem jedno, nie da się, co ja mogę zrobić. Nagle okazuje się, że przy zaangażowaniu i oczywiście jeszcze do tego celu troszeczkę brakuje, ale mam nadzieję, że wszystko będzie się toczyło jak najbardziej ku wspólnemu dobru, czyli połączenie Hajnówki i Białowieży czy Białowieży i Hajnówki ścieżką rowerową. Pan radny wojewódzki wspominał tutaj o kolei łączącej Hajnówkę czy Białystok i Białowieżę, jak najbardziej, ale ja mam też jedną sprawę Panie Marszałku, korzystając z Pana obecności, ponieważ dzisiaj mamy, mam nadzieję, podejmiemy uchwałę odnośnie stanowiska w sprawie pomocy dla przedsiębiorców  działających w tej strefie zamkniętej, aczkolwiek cały ten problem to nie dotyczy także tych działających tak, bo wiemy, że pomoc de minimis jest jak najbardziej słuszna, tylko, że niestety w tym krótkim czasie niektórzy już z tych przedsiębiorców większych z tej pomocy już nie mogą korzystać. Mniejsi jeszcze korzystają, ale problem pomocy czy problem funkcjonowania tych instytucji, że tak powiem w branży turystycznej jest bardzo poważny i bardzo szeroki. Ładnie Pan to powiedział, że Białowieża jest na tyle znana, że już nie trzeba jej reklamować, aczkolwiek szkoda, że urwała się ta turystyka transgraniczna bo niestety przez ostatnie lata to rzeczywiście rozkwit, bardzo dużo ludzi przyjeżdżało tutaj żeby przejechać na stronę Białoruską, ale w moim odczuciu teraz nie wiem być może Pan mnie tutaj poprawi brakuje mi takiej strategii rozwoju, co będzie kiedy strefa zamknięta zniknie, czy mamy jakieś działania skierowane właśnie do tych ludzi, żeby przygotować plan działania na sytuację po likwidacji tej strefy zamkniętej? No i jeszcze jedno takie pytanie już w imieniu jakby też przedsiębiorców czy może jest przygotowywana strategia reklamowa taka jaką mają na przykład Województwo Dolnośląskie, jak ma Województwo Świętokrzyskie, żeby jednak przypomnieć tym wszystkim ludziom, że ta Białowieża istnieje, ponieważ tak jak mówiłem tutaj na posiedzeniu Komisji, wiemy, że w lipcu teoretycznie po otwarciu tej strefy, która jest obecnie, wielu turystów nie od razu zacznie przybywać w nasze strony, Białowieża jest taką, powiedzmy sobie troszeczkę miejscowością napędową, ale to dotyczy wszystkich tych, którzy w tej strefie tutaj działają, czyli tych, którzy są w strefie zamkniętej, ale tych, którzy mają swoje przedsiębiorstwa poza strefą tak, czy to będzie tą Dubicze, Kleszczele, czy to będzie Narewka. To oczywiście jest to wspólny cel, co zrobić, żeby ten ruch turystyczny na te tereny powrócił? Dziękuję.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki: Jeśli chodzi o kwestię przedsiębiorców, to Państwo o tym mogą nie wiedzieć, ale co poniektórzy bardziej tak, no mocniej zajmujących się polityką, to wyłapali. Jak pojawił się problem przedsiębiorców i była ta kwestia dotycząca pomocy publicznej to ode mnie pierwszego poszło pismo do rządu polskiego o to, żeby zmienić odpowiednie zapisy w przepisach prawa. To nie był poseł Ziemi Podlaskiej, który stawał na konferencji, tylko ode mnie, mogę to z pełnym przekonaniem powiedzieć wyszło pierwszego to pismo, jak pojawił się ten problem. To ode mnie pierwszego wyszło pismo do Komisji Europejskiej, czy możemy przeznaczyć kwoty z naszego programu dedykowane dla przedsiębiorców, coś w rodzaju tego bonu covidowego, tak samo jak było, tylko dla branży turystycznej, która ucierpiała w związku z sytuacją na granicy. Otóż, Szanowni Państwo, dla Komisji Europejskiej nie ma problemu na granicy. I mówię to z pełnym przekonaniem. Nie ma. COVID był wspólny dla całej Unii Europejskiej. Kwestia granicy jest kwestią Polską. Ja nie chciałem dodatkowych pieniędzy. Ja chciałem przeklasyfikowania pewnej części pieniędzy na to, żeby było można szybko uruchomić coś na wzór podlaskiego pakietu gospodarczego, bo wtedy jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy, uruchomiliśmy pomoc dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w covidzie. Pierwsi. Myśmy pierwsi to zrobili w Polsce. Na pomoc w covidzie dla przedsiębiorców szeroko pojętą pomoc myśmy już przeznaczyli ponad 250 milionów złotych, tylko my z pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej oczywiście też w dużej części, tylko, że tutaj no Komisja Europejska nie zgodziła się na to, żeby faktycznie pozwolić nam na przekwalifikowanie tego, no i podjęliśmy następną próbę, to znaczy zmian legislacyjnych jeśli chodzi o ustawodawstwo polskie, żebyśmy my mogli wspierać bo wnioski mogą być cały czas składane do Pana Wojewody i wiem, że Pan Wojewoda na bieżąco wypłaca te odszkodowania. Tam były na początku różnego rodzaju problemy, ale on to wypłaca i ta pomoc jest kierowana. Chcieliśmy się w to zaangażować, nie możemy tego zrobić, nie pozwala nam na to, nie pozwalają na to przepisy prawa no i dlatego teraz podejmujemy ostatnie z działań to znaczy w ramach tych środków, które jeszcze mamy wymyśliliśmy konkurs, który będzie dedykowany dla tych przedsiębiorców, ale póki jeszcze nie uzgodnimy tego do końca z Komisją Europejską, no to niestety no nie mogę Państwu obiecać, że takie coś będzie. Oczywiście mamy w budżecie województwa taką zakładkę, zresztą to było od radnych z opozycji taka propozycja padła, żeby taki milion złotych zabezpieczyć na pomoc dla branży turystycznej. Zabezpieczyliśmy, jednak nie mamy podstaw prawnych i nie ma tutaj woli do tego, żeby zmienić te przepisy prawa, żebyśmy my mogli też wspierać tego typu, inaczej wypłacać te rekompensaty, które wypłaca Wojewoda. To chodziło, tylko i wyłącznie o to żebyśmy my też mieli taką możliwość pomocy przedsiębiorcom czy to z własnego budżetu czy to za naszym pośrednictwem, jeżeli te pieniądze były wypłacane, no to różne propozycje i pomysły były. Na pewno teraz pracujemy nad takim naszym ostatnim już projektem, żebyśmy mogli jeszcze rozpisać jeden konkurs, tylko dla branży turystycznej. Oczywiście, jak już będą jakieś uzgodnienia, to już wtedy Państwu to opinii publicznej to przekażemy, ale już tak troszeczkę jak to się mówi no szukamy różnych wyjść tak i ciężko tutaj Departament zajmujący się funduszami unijnymi nad tym pracuje, ale tak jak mówiłem, jeśli chodzi o pomoc publiczną to ode mnie pierwszego te pismo wyszło. I z tego co wiem, zmiany zostały wdrożone. Czekamy chyba na przepisy wykonawcze, z tego co pamiętam. Już pewnie nieformalnie, a zaraz już pewnie formalnie wyjdzie zapytanie co się z tym dzieje i żeby to mogło jak najszybciej nastąpić, bo wiem, że większość jakby tych działań w postaci tych rekompensat tak to możemy nazwać jest realizowana. Jeśli chodzi o kwestię takiej strategii czy promocji Białowieży, no mamy tutaj jedne z Partnerstw Południowych bardzo dużego Partnerstwa, które żeśmy też wzięli do takich do takiego projektu, żeby została napisana strategia dla tego Partnerstwa, ona się nazywa bodajże z tego co pamiętam Południowe i ona, to Partnerstwo to jest tam około dwudziestu, czy ile tam wchodzi trzydzieści gmin nawet tak, a nawet o tu Pan Starosta podpowiada myśmy nawiązali współpracę pomimo, że w konkursie to Partnerstwo w Ministerstwie Funduszy i Rozwoju Regionalnego no przepadło bo, tylko trzy Partnerstwa przeszły, to nie przeszło, ale tak jak powiedziałem my nikogo nie zostawiamy. Wzięliśmy to Partnerstwo Południowe z naszych środków przygotowujemy wspólnie z tym Partnerstwem strategię no i będziemy chcieli szukać tutaj pomysłów na rozwój tej części województwa. Do tego oczywiście będziemy też realizowali, tutaj zgłosiła się do nas Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego z pomysłem na rozwój typowo Puszczy Białowieskiej i też z takim zapytaniem czy my z budżetu nie sfinansujemy takiej strategii. Oczywiście za tą strategią będą szły działania. Zgodziłem się, powiedziałem, że nie ma żadnego problemu, jak najbardziej będę rekomendował Sejmikowi, żeby taka strategia przez tą Fundację została napisana. Ona też ma służyć nad promowaniem Puszczy, tak, nad rozwojem tej turystyki i wszystkiego co się wokół Puszczy dzieje i tutaj takie, tylko warunki postawiłem, bo tam było wcześniej to trochę tak samorządami zrobione, a ja poprosiłem o to, tylko żeby to trochę zmienić żeby to było przez pryzmat tego dobra co mamy jakim jest Puszcza, żeby to Puszcza była i łączyła wszystkich nas tam w tym projekcie, a nie samorządy, bo to, że Puszcza jest na terenie samorządów takich, a nie innych to wiemy, ale to mi się zdaje to już taki niuans, ale moim zdaniem bardzo istotne. No i w ramach naszej promocji Województwa Podlaskiego cały czas mamy zakładkę bodajże ponad sto pięćdziesiąt tysięcy złotych na działania promocyjne w sferze turystyki po tych obostrzeniach jeżeli one zostaną bym powiedział już zniesione, tylko czekamy na to bo już ta kwestia promocji jak to ma wyglądać to już mamy tak ogólnie dopracowane, czyli na taką promocję którą byśmy chcieli żeby no wiadomo, no zachęcić potencjalnych turystów, żeby faktycznie z powrotem wrócili, bo oni już tu byli tak, ale żeby nie, tylko byli nowi, ale też i wrócili ci którzy tutaj byli i korzystali z uroków tej części województwa, także tutaj czekamy, no nie możemy na razie tego uruchomić bo wiemy co się dzieje, jest budowane ogrodzenie, jest ta cała sytuacja. Może nasilić się z powrotem kryzys graniczny, no i boimy się czysto tak mówiąc kolokwialnie, żeby te pieniądze nie przepadły, tak, także czekamy na to, kiedy mamy z taką promocją ruszyć. Ale to już są takie rzeczy proszę Pana niezależne trochę od nas, tak, bo my byśmy mogli już te tereny promować, ale co z tego jak ktoś nie wjedzie tu, no i będzie no taka sytuacja, dlatego jesteśmy jakby w pogotowiu, mamy już takie swoje przemyślenia, co będziemy robili i jak to będzie wyglądało, do tego się jeszcze włączy PROT Podlaski i wtedy będziemy mogli, że tak powiem to realizować, ale musimy już widzieć ten powiedzmy no zakończenie tego kryzysu, że ok jest to ogrodzenie i wtedy możemy się włączyć już w promocję tego terenu. Także tak mogę, tylko odpowiedzieć no niestety czekamy na to samo co Państwo, no czekamy, żeby to się skończyło, tylko wiecie Państwo, że to jest niezależne od Państwa, ode mnie i też od naszego Rządu, bo łatwo jest mówić z boku, ale o wiele trudniej jest podejmować decyzję, ja widziałam co się działo w covidzie kiedy trzeba było podjąć decyzję one były trudne, ale trzeba było je podjąć i nie zawsze one są popularne i nie zawsze one są bym powiedział no, jeżeli są dobre dla jednej części społeczeństwa to mogą być niedobre dla drugiej, no cóż. Ponad trzy lata pracy na stanowisku Marszałka, z czego ponad dwa lata pandemia, kryzys migracyjny i jeszcze wojna na Ukrainie. Marzyłbym o takiej kadencji jak inni moi poprzednicy, ale tak pan Bóg chciał ja to przyjmuję i na pewno łatwo skóry nie oddam tak kolokwialnie, także to mogę Państwu na pewno obiecać przedsiębiorców też nie zostawimy, bo pokazaliśmy to podczas pandemii, że będziemy o nich się upominać i się upominamy, tylko tak jak Państwu mówię, no próbujemy wszystkiego co może być tak, ta Komisja Europejska w przypadku covidu, nie żebym narzekał, ale działała sprawnie bardzo szybko, te zmiany kwalifikacji przerzucania środków między działaniami było bardzo proste Komisja można powiedzieć nawet ust nie pozwalała w przypadku kryzysu granicznego tak to nazwijmy już tak nie jest już tak nie jest to już to co to kryzys dotyczy Polski tak no to tam nie mamy tu jakieś super specjalnej procedury na, dla tego typu działania no i te zmiany programów trwają albo te pytania wszystkie które są kierowane do Komisji no przychodzą nam po jakimś tam czasie, my tutaj tak jak mówię no przygotowaliśmy jeszcze jedną możliwość jesteśmy gotowi czekamy na odpowiedzi z Komisji Europejskiej już nawet nie pytamy na piśmie, tylko pytamy ich mailowo czy, że tak powiem no nie wiem formie nawet ustnej przekazywania pewnych pomysłów.

Naczelnik wydziału spraw społecznych Nina Łukasik: Szanowny Panie Marszałku, Szanowni Państwo, o wielu działaniach dzisiaj Pan Marszałek mówił bardzo dużo, pieniędzy tutaj rozumiem na drogi jest przeznaczone ja powiem, że uczestniczyłam w konferencjach organizowanych przez Pana Marszałka, przez Pana pracowników dotyczących szkolnictwa zawodowego, a właściwie to wypromowania tego szkolnictwa zawodowego w naszym Województwie przede wszystkim i przy tych takich licznych tych działaniach, które są prowadzone mam takie pytanie czy jeszcze Pan Marszałek wygospodaruje jakieś pieniądze na szkolnictwo zawodowe, bo powiem, że w naszej Hajnówce, nasza szkoła zawodowa licząca prawie pięciuset uczniów ma ogromne potrzeby dotyczące tegoż właśnie szkolnictwa zawodowego. Nasi uczniowie, nasi nauczyciele marzą o tych nowoczesnych pracowniach, zazdrościmy troszeczkę dla Białegostoku takich ładnych pracowni, chcielibyśmy też mieć takie mam nadzieję Panie Starosto, że Panie Marszałku, przepraszam, że może jakieś pieniądze się znajdą na to szkolnictwo zawodowe. Dziękuję bardzo.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki: Pani naczelnik odpowiem krótko, tak. Szkolnictwo zawodowe jest bardzo istotne, jeśli chodzi o szeroko pojęty rozwój naszego Województwa i mogę Państwu powiedzieć, że nawet jednym z programów, projektów przepraszam strategicznych w przyszłej perspektywie finansowej jest taki projekt, który przygotował klaster metalowy, który też dotyczy budowania laboratoriów i tak dalej i tak dalej, który opiera się na realizacji inwestycji w każdym powiecie w naszym województwie, ale oprócz tego jeszcze są dedykowane środki typowo na szkolnictwo zawodowe, ile? ja Panu Staroście teraz przepraszam już z pamięci nie powiem, bo nie pamiętam akurat tego, ale ustalę i dla Pani naczelnik za pośrednictwem Pana Starosty, czy Pana radnego przekażę. Tak, będzie wspierane szkolnictwo zawodowe, są na to pieniądze, a ile dokładnie to Pani Naczelnik wybaczy, ale już nie powiem z pamięci tych cyfr jest tak dużo, że trudno mi to wszystko spamiętać, a ja już rano byłem w Augustowie teraz przyjechałem do Państwa i chciałem, a jeszcze muszę jechać do Warszawy, także wybaczcie mi Państwo jeszcze na pewno obiecuję, że jeżeli będzie taka potrzeba chętnie przyjadę i jeszcze porozmawiamy. Ja mówię, że nie boję się, nie boję się dyskusji merytorycznej dyskusji jeżeli ona się zamyka w jakichś fajnych ramach, mówię o fajnych, kulturalnych, bo powinniśmy ze sobą rozmawiać, ja też słucham, bo wiele propozycji czy to do budżetu, czy to do strategii, czy do innych dokumentów, czy nawet typowo na sesji uwzględniamy, po prostu uwzględniamy jeżeli to jest dobre i nadaje się do tego, żeby to uwzględnić, przekonuje nas, no to to to po prostu znajduje to miejsce w naszych tam działaniach, także tak jak mówię, tutaj w przypadku Hajnówki różne mogą być opinie, ale proszę naprawdę się nie martwić, ja mogę ze swojej strony wprost powiedzieć Pan radny Mikołaj już chyba nie pozwoli na to żeby, żeby tutaj Hajnówka ucierpiała. Naprawdę. Także ja Państwu to przekazuję i robię to z czystą sympatią i z takim podejściem, że uważam, że fajnie jest już mówiąc tak językiem kolokwialnym, że udaje się wspierać każdą część tego regionu. Ja nie wiem czy każdy punkt, ale już część na pewno. Ja naprawdę swego czasu jak nie było pandemii uruchomiliśmy taką inicjatywę Marszałek Wszystkich Gmin, bo chciałem odwiedzić wszystkie gminy no i przyszła pandemia trudno było to zrobić, tak, ale solidnie się przygotowaliśmy do tego, jakie pieniądze na co, ile, gdzie przyszło i nie mamy się tutaj jako Zarząd Województwa Podlaskiego, ale też jako Sejmik, czego wstydzić. Jeżeli radni pozwolą mi dalej funkcjonować i będę mógł korzystać zarówno z tych bym powiedział oficjalnych uprawnień, ale i z tych swoich możliwości nieoficjalnych które wykorzystuję tylko i wyłącznie dla dobra naszego województwa, no to tak jak Państwo widzą, no była taka potrzeba żeby Pan Premier się zjawił, Pan Premier widział taką potrzebę, był, powiedział, ja mam takie relacje, że ja wiem, że jak mi Pan Premier obieca, to na pewno nie będzie inaczej, oczywiście będzie jeszcze gra szczegółów co, gdzie, jaki fundusz, ile tych pieniędzy, no to będziemy się targowali. Ale no taka jest już natura rzeczy, ale na pewno te problemy są. No ja staram się, żeby tych środków do naszego Województwa było jak najwięcej ściągniętych, czy to z budżetu państwa, czy to, czy to nawet środków europejskich. O europejskich to już Państwu powiedziałem, jak to wygląda, na programie operacyjnym Polski Wschodniej 100 milionów więcej tak można po obecnym kursie wziąć. W przypadku programu Regionalnego ponad 200 milionów więcej. To są cyfry, one świadczą same za siebie. Teraz cały czas współdziałamy z Rządem, no my też zwróciliśmy się o inwestycje w ramach Polskiego Ładu wiem, że Państwo też się zwrócili, na pewno niektóre z tych inwestycji zostaną pozytywnie rozpatrzone i cóż no i trzeba wspólnie się też wspierać i dziękuję za to wsparcie też ze strony Pana Starosty bo bez tego też ja nie mogę wszystkiego zrobić i dziękuję za te Wasze uwagi, Wasze głosy tutaj, to jest moje naturalne środowisko do tego, żeby właśnie dyskutować i też słuchać bo, no bo po to tu przyszedłem mówię nie, tylko tu, ale też i na stanowisko Marszałka Województwa Podlaskiego. Także dziękuję Państwu bardzo jeszcze raz, pewnie przed świętami się nie będę widział także życzę Państwu zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych, dużo spokoju i dużo odpoczynku, no a później cóż no zapraszam wszystkich do wspólnej pracy. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Panie Marszałku ja tak też czekałem cierpliwie, ale jedno pytanie jeszcze mam. Pan Marszałek tutaj mówił o ulicy Bielskiej, użył takich słów, że być może w tym roku, a na pewno w przyszłym i nawet zapisałem. Natomiast użył Pan tu słowa 700 metrów i 700 metrów to mniej więcej chyba może jedna trzecia tej ulicy, bo ona ma około 2 kilometrów i bardzo słusznie Pan Marszałek zauważył, że na pewno zaczniecie remont od burzówki, tak, bo są tam duże problemy. Natomiast problem polega na tym, że z tego co ja wiem to planowane te 700 metrów to jest od wjazdu do Hajnówki do ulicy Górnej, natomiast największe problemy z burzówką, to niestety są w tej drugiej części tam przy Pogotowiu Ratunkowym, tam po każdych wielkich opadach stoją ogromne, ogromne kałuże i moje pytanie jest takie, czy to jest początek inwestycji pod tytułem remont ulicy Bielskiej w całości rozłożone na kilka lat i wtedy nawet to może odpadać w tym roku, a żeby zostało to na pewno od przyszłego roku, czy to tylko plan jest na te 700 metrów a tam będziemy czekali, no bo ta ulica czeka chyba już jeśli dobrze pamiętam mniej więcej od trzydziestu albo i więcej lat na remont.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki: To znaczy 700 metrów to jest nawierzchnia, z tego co ja powiedziałem około 700 metrów, to jest kwestia dotycząca nawierzchni, ta kwestia tej kanalizacji jest o wiele dłuższa, jak najbardziej. Ja powiem tak jeszcze dokładnie, bo mówię to był pierwszy ogląd, tak, że trudno mi jest do końca coś powiedzieć, to co dostałem na dzień dzisiejszy to Państwu jakby przekazałem. Kanał, jeśli chodzi o infrastrukturę jak najbardziej dłużej tak, bo tam ten kanał w większej można powiedzieć o długości jest, wymaga robót, tak czy to przebudowy, czy nawet gdzieniegdzie odtworzenia tego. Tylko tak jak mówię, no jeżeli będzie taka potrzeba no to oczywiście będziemy realizowali to w takim zakresie, żeby to zrobić raz, a porządnie, to jest oczywiste tak, tylko, że na dzień dzisiejszy mamy taki pierwszy ogląd, także proszę to traktować właśnie w taki sposób, że to nie są jeszcze dane takie no dokładne, tylko z pierwszych oględzin, z pierwszych oględzin, bo już się pojawił temat tej samej drogi w Bielsku.  Szanowni Państwo ja bym chciał wszystko zrobić, naprawdę, czysto z serca bym chciał wszystko zrobić, tak jak bym chciał jak to na początku było na pewnym etapie, że no były różnego rodzaju konkursy i załatwialiśmy wszystkie wnioski, które zostały pozytywnie ocenione, to wszystkie otrzymały dofinansowanie, choćby tak było na przykład przy termomodernizacji budynków. Tylko, że żeby przed Państwem stanąć i powiedzieć w 100% tak zrobimy to, to muszę być 100% pewny, a na razie jesteśmy po pierwszych oględzinach i są te kwestie orientacyjnie podane i tutaj jeżeli jest tak jak Pan mówi to jeszcze oczywiście zapytam Pana Dyrektora czy to dokładnie bo on mi podał tylko 700 metrów, że nawierzchnia typowo wymaga zmiany, a kanał oczywiście w dłuższej, jest o wiele większy zakres tego kanału do zrealizowania, ale to tak jak mówię sprawdzę i wtedy Państwu już na 100% odpowiem. Ja myślę, że tak czy inaczej to zaczniemy, to jest oczywiste, tylko czy to rozdzielimy na dwa lata, czy to w jakiś sposób no podzielimy. W tym roku bym chciał zacząć już tak no, bo to chodzi o to, że też Państwo, wiecie, że tam jest dzisiaj wykonawca i łatwiej by było na dzień dzisiejszy pewne rzeczy zrobić. Dlatego trochę byśmy chcieli się pospieszyć w tej sytuacji, no bo po co oddawać drogę później znów zamykać, tak, o te rzeczy, trochę jakby tutaj świadczą o tym, żeby to w tym temacie no trochę szybciej zacząć działać, ale zobaczymy ja to sprawdzę jeszcze raz, nawet jak będę jechał przy okazji to nawet sprawdzę to osobiście. Dobrze, dobrze także na pewno to zaczniemy realizować, a w jakim zakresie proszę mnie trzymać za słowo, że to będziemy robili, a w jakim zakresie to niech to będzie druga część naszej umowy, ale dopiero wtedy jak już będę na 100% pewny, że to jest taki czy inny zakres. Ja po prostu przepraszam inaczej nie umiem. Jeżeli nie jestem czegoś już w 100 % pewny tego, to Państwu nie obiecam. Dziękuję bardzo,

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Pan Przewodniczący dobry wniosek powiedział, Pan Marszałek powiedział, że koniec kadencji będzie w 2024 i myślę rozłożyć na 3 lata inwestycje to zakończymy na rondzie Jana Pawła II przy kościele cały ten odcinek nie tylko Bielska, ale 3 Maja zrobimy i tam Panie Marszałku będę ...

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki: Wniosek formalny.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: I tego się trzymajmy.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: I tego się trzymajmy.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Tylko Panowie chcę przypomnieć, że to jest transmitowane i tutaj padła jakaś data 2024 to ... Ale data w sensie końca kadencji mówię, że padła. Ciekawe. Panie Marszałku jeszcze raz bardzo serdecznie w imieniu nas wszystkich, ale przede wszystkim w imieniu mieszkańców naszego Powiatu dziękujemy za zaangażowanie, za chęć pomocy naszemu powiatowi, za takie no gospodarcze podejście, bo to chyba jest najważniejsze żebyśmy pracowali ponad wszelkimi podziałami i pracowali dla dobra społeczeństwa, żeby w każdym powiecie było w miarę dostatnie na miarę możliwości, bo doskonale zdajemy sprawę, że wszystkiego nie zrobi się tak jak Pan Marszałek powiedział na raz, ale drobnymi kroczkami można też zrobić bardzo bardzo dużo, bo czas mija bardzo szybko. Także jeszcze raz dziękuję serdecznie za udział, za te przekazane już pieniążki i za te deklaracje. Dziękuję bardzo.

[Marszałek Województwa Podlaskiego Pan Artur Kosicki opuścił salę obrad]

[Przewodniczący Rady Powiatu ogłosił 10 minut przerwy [14:49 – 15:01]]

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Wznawiam obrady po przerwie. Przypominam, iż jesteśmy w punkcie 5- informacja o pracy zarządu w okresie międzysesyjnym. I przerwaliśmy w momencie udzielania odpowiedzi na pytania radnego Łabędzkiego, Pana Starosty, więc bardzo proszę Pana Starostę o kontynuowanie, kontynuację wypowiedzi.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, no trochę zostałem wybity z rytmu, ale postaram się szybciutko odnieść się do tych wypowiedzi pana Bogdana Łabędzkiego i Pani Krystyny Kośko. Tak jak mówiłem, każda, każdy wybór to wielkie emocje i komentarze, nie ukrywam, że moja praca w Domu Kultury, pomimo że konkurs wygrałem jednogłośnie, wiele przytyków było przez moją pracę, ale to tak jest po prostu na tych stanowiskach kierowniczych. Pamiętam również Panie Bogdanie, jak Pan był wybierany do IPN-u i ile to było różnych artykułów prasowych w gazetach, ale Pan pracuje po prostu dobrze i to się chwali. Dlatego też się odniosę do wszystkich moich dyrektorów, kierowników jednostek samorządowych którzy działają bardzo dobrze albo wybitnie. I przez ten okres pracy Pani Agnieszki Andrejuk oceniam ją jako dyrektora wybitnego. Szanowni Państwo, praca w WTZ, to jest praca na rzecz osób niepełnosprawnych. Ja nie wiem, czy praca w takich instytucjach, gdzie się pomaga osobom niepełnosprawnym, współpracuje się z nimi na co dzień przez 8 godzin i dłużej podczas wyjazdów najróżniejszych między innymi do Urzędu Wojewódzkiego jak pamiętam, do Urzędu Marszałkowskiego na prezentację osiągnięć. Tam, gdzie Pani Agnieszka pracowała to trudno odnieść się do tego, że to nie była praca związana z osobami niepełnosprawnymi, jak najbardziej. Również są różne interpretacje prawne, jeżeli chodzi o stanowisko, czy dana osoba może pracować? Uważam, że każda, która pracuje na rzecz osób niepełnosprawnych, ale pracuje przecież w określonych godzinach, na pełnym etacie i tutaj uważam, nie ma żadnych przeciwwskazań. Natomiast, tak jak powiedziałem, są różne wyroki, ja z tym mogę się zgadzać czy nie zgadzać. Natomiast postanowiliśmy, aby uszanować też to, co było przekazane przez służby Pana Wojewody i tu, Panie Bogdanie nie mogę się z Panem zgodzić, że oto Starosta czy Zarząd lekceważy Pana Wojewodę, czy służby Wojewody. Absolutnie nie. Bardzo szanujemy, szanuję ogromnym szacunkiem Pana Wojewodę za to co robi dla całego Województwa, a przyszło się zarządzać w tym bardzo ciężkim okresie i pandemii i sytuacji na granicy, mieliśmy kontakty non stop, także bardzo proszę nie używać takich słów, że ktoś lekceważy. Wybraliśmy firmę zewnętrzną, to już powtarzałem na kilku spotkaniach naszych z tego względu, że Pani, która świadczy nam pracę akurat oferuje w urzędzie, w Starostwie Powiatowym, odmówiła pracy w tym zakresie. Tak jak powiedziałem interpretacje są naprawdę bardzo różne. Dzisiaj jest mecenas Pani Eliza Rurewicz, która pewnie to potwierdzi i chciałbym, żeby w tym zakresie również zabrała głos. Dziękuję bardzo.

Radca Prawny Eliza Rurewicz: Dzień dobry, nazywam się Eliza Rurewicz, jestem radcą prawnym od ponad dwudziestu lat prowadzę Kancelarię radców prawnych Rurewicz i Partnerzy. I na samym początku rozwiewając wszelkie wątpliwości, które również i do mnie docierały, chcę Państwu nie zadeklarować, tylko oświadczyć, iż przez cały okres mojej pracy, czyli ponad 20 lat, zajmuję się obsługą samorządów, jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych na różnych szczeblach tego samorządu terytorialnego. Dziękuję bardzo Panie Przewodniczący, Panie Starosto i Wysoka Rado za uwagę w kwestii, która jak rozumiem doznaje tutaj u Państwa pewnych wątpliwości, jeśli chodzi o, czy zastrzeżeń, jeśli chodzi o sposób procedowania, żeby nie zajmować zbyt dużo Państwa czasu, chciałabym tylko przedstawić kwestię czysto formalną od strony prawnej i to jest ten zakres zadań w zakresie, którego Zarząd Powiatu poprosił mnie o pomoc prawną. Kancelaria nie znalazła się w Państwa Powiecie, że tak powiem bez powodu, ponieważ tylko i wyłącznie świadczymy usługi w tym zakresie, w którym Państwa radca prawny wykonujący tutaj zawód na etacie wyłączył się z udzielania w tym zakresie jakichkolwiek porad prawnych. W związku z tym nie ma co się dziwić, że Zarząd Powiatu poprosił o wsparcie prawne kancelarię, która zajmuje się sprawami jednostek samorządu terytorialnego przez okres tak jak powiedziałam od 20 lat. Jeśli chodzi o Środowiskowy Dom Samopomocy w Hajnówce, to zaczynając od kwestii najdawniejszej, czyli organizacji konkursu, otóż był to temat, który był przedmiotem rozpoznania przez różne organy. Otóż pismo, które zostało skierowane przez Panią radną Krystynę Kośko do Wojewody Podlaskiego, które może nie zawierało nazwy, tak, ale chyba nosiło charakter skargi, nie zostało rozpoznane pozytywnie przez Wojewodę. Ja mówię tylko o faktach i o tym, co dzisiaj wiadomo od strony formalno- prawnej. Pani Krystyna Kośko również zaskarżyła ten konkurs do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, skarga została odrzucona, nawet nie oddalona, a odrzucona. W tym zakresie również i mnie się, ja byłam osobą co do której złożono skargę na wypowiadanie się w sprawach, co do których mówiąc krótko nie jestem kompetentna, bo nie mam doświadczenia zawodowego w tym zakresie. Taką skargę złożono na mnie do Okręgowej Izby Radców Prawnych, która odmówiła wszczęcia, wiedząc jaki jest mój dorobek zawodowy i czym się zajmuję przez te lat dwadzieścia. Wracając do kwestii organów uprawnionych do kontroli tego rodzaju rozstrzygnięć, organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego to jestem zapoznana w dosyć dużych szczegółach z całą procedurą z korespondencją, z aktami, które są wynikiem działań Wojewody Podlaskiego, uczestniczę w rozmowach i uczestniczyłam w rozmowach, które odbywały się w Departamencie Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego i mogę Państwu powiedzieć, że fakty wyglądają w ten sposób, otóż przedmiotem kontroli była działalność taka jaka jest prowadzona przez każdą jednostkę tego rodzaju, w tym przypadku podmiotem kontrolowanym był Środowiskowy Dom Samopomocy w Hajnówce. Była to kontrola nie wyrywkowa, nie incydentalna, tylko planowana, taka która się odbywa w tego rodzaju jednostkach w pewnej regularności czasowej. Na skutek tej kontroli został wydany protokół, w którym stwierdzono i tego chyba nikt nie ukrywa pewne nieprawidłowości, natomiast te nieprawidłowości zaistniały w latach poprzednich, w latach funkcjonowania tego domu w poprzedzającym okresie w stosunku do powołania nowej Pani Dyrektor. Na ten protokół zostały wniesione pewne zastrzeżenia, jak również została sporządzona informacja o sposobie i czasie, w którym te nieprawidłowości zostaną wyeliminowane. Wojewoda Podlaski posługując się działaniami Dyrektora Departamentu Polityki Społecznej zaakceptował sposób wdrożenia tych zmian jakie były niezbędne, zaakceptował w dniu, bodajże,7 marca pisemnie zmiany w Regulaminie Organizacyjnym tego Środowiskowego Domu Samopomocy, natomiast 28 lutego tego roku Zarząd Powiatu Hajnowskiego poinformował na piśmie Wojewodę Podlaskiego o zamierzonym działaniu, które się ziściło w marcu tego roku, a dokładnie 30 w drodze dwóch uchwał, które ma zmierzać do odwołania Pani Dyrektor z zajmowanego stanowiska i powołania jej dalej na to stanowisko w charakterze pełniącej obowiązki, czyli nie dyrektora, tylko osoby pełniącej obowiązki dyrektora do czasu wyłonienia w konkursie osoby, która będzie pełniła tę funkcję. Po przesłaniu takiego pisma w dniu 28 lutego tego roku Wojewoda nie wniósł ani zastrzeżeń, ani nie miał uwag do tak zamierzonego sposobu działania w wykonaniu takiego pisma i Zarząd Powiatu Hajnowskiego w dniu 30 marca tego roku wdrożył w życie wcześniej zapowiedziany Wojewodzie Podlaskiemu sposób postępowania co znalazło przejaw w dwóch uchwałach o stosownych numerach o ile dobrze pamiętam 128 i następne Zarządu Powiatu Hajnowskiego. Wszelkie zalecenia Wojewody zostały wykonane, co więcej na piśmie Departament Polityki Społecznej stwierdził, iż zostały wykonane prawidłowo. To rozwiewając te wszystkie wątpliwości. Jeśli chodzi zaś o orzeczenia, na które dwoje z Państwa radnych się powoływało, ja pozwolę sobie wskazać, że orzeczenie, na którą się Pani radna powoływała z 2008 roku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie zostało wydane na gruncie już nie obowiązującego stanu prawnego. W obecnym stanie prawnym. najbardziej reprezentatywna jest uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, która dotyczy możliwości pełnienia funkcji nawet funkcji dyrektora instytucji pomocy społecznej w trybie artykułu 122 ustawy o pomocy społecznej, gdzie jest mowa nie o stażu w instytucjach pomocy społecznej, tylko o stażu w pomocy społecznej. Czyli ja, Eliza Rurewicz przekładając to na język bardziej, że tak powiem przystępny, będąc radcą prawnym mogłabym wolontarystycznie świadczyć jakąś pomoc osobom tego potrzebującym przez okres wymagany przepisem tej ustawy i później, później legitymując się stosownym wykształceniem i taką, takim doświadczeniem świadczenia tej pomocy również mogłabym się skutecznie ubiegać o pełnienie funkcji w takiej instytucji. Co do tego jest powoływane również orzecznictwo, najnowsze orzeczenie jest z 2018 roku zostało wydane na skutek skargi, która została wywiedziona od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 2017 roku. Dotyczy dokładnie tego zagadnienia, o którym w tej chwili mówimy, innego orzeczenia innej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego do dnia dzisiejszego jak przed Państwem występuję nie ma. Więc uważam, że Zarząd Powiatu korzysta z możliwie najnowszych zdobyczy legislacyjnych i z najnowszych interpretacji i dorobku orzecznictwa w tym zakresie. Jeśli zaś mowa o możliwości powoływania osoby w charakterze pełniącej obowiązki na danym stanowisku to tym się to różni od powołania faktycznego, iż to powołanie w charakterze osoby, która pełni obowiązki, a nie je rzeczywiście sprawuje, bo przeszła procedurę konkursową, odbywa się na określony czas. Tak też się stało w tej uchwale, czyli do czasu wyłonienia osoby w drodze konkursu i nie ma takiego przepisu prawa, który by nakazywał, ażeby obowiązki pełniła osoba pełniąca obowiązki musiała spełniać dokładnie takie same wymagania jak osoba, która może zostać powołana w drodze konkursu, tym między innymi te dwie instytucje się różnią, ażeby zapewnić funkcjonowanie jednostce do czasu wyłonienia osoby w drodze konkursu powołuje się na tak zwane mówiąc kolokwialnie p.o. takiej osoby, która mogłaby do tego czasu w sposób zgodny z prawem, podkreślam, taką funkcję piastować. Orzeczenie, na które się powoływał Pan radny jest mi znane i dotyczy zupełnie innego stanu faktycznego, otóż to orzeczenie dotyczy takiej sytuacji, kiedy na skutek usprawiedliwionej nieobecności w pracy powodowanej zwolnieniem lekarskim długoterminowym osoba, która pełniła funkcję dyrektora instytucji pomocy społecznej przebywała na tym zwolnieniu, nie wykonując w ten sposób pracy w sposób powiadam usprawiedliwiony. Wówczas zastępca, bodajże, burmistrza został powołany, została, bo to była kobieta, powołana na osobę pełniącą obowiązki tej Pani, która była na zwolnieniu lekarskim. Oczywiście, że jest to sytuacja niedopuszczalna, bo w ten sposób doszło do obsadzenia tego samego stanowiska dwoma osobami, natomiast jest to zupełnie inny stan faktyczny. Tutaj nie było stanowiska, osobę odwołano z pełnienia tej funkcji, to stanowisko się uwolniło i powołano na to, nie ma znaczenia czy tę samą czy inną osobę, ale w statusie pełnienia obowiązków, a nie na zasadzie osoby powołanej na czas nieokreślony w wyniku przeprowadzonego konkursu. To w największym skrócie jak mogłam, żeby Państwu wiele dłużej nie zajmować czasu na ten temat. Jeśli macie Państwo od strony prawnej rzecz jasna jakieś pytania, które tego dotyczą ja mam tutaj cały materiał mogę Państwu też jak rozumiem za zgodą Pana Starosty dać do wglądu całą korespondencję i wszystkie, całą dokumentację, która w tej sprawie jest prowadzona. Dziękuję bardzo.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado. Jeżeli chodzi o wywód Pani radcy, no zaprezentowała Pani po kolei tak to co nas tutaj spotkało i trudno z tym polemizować. Jeżeli chodzi o kategorię znaczy to orzeczenie dotyczące kategoryzmu zapisu ustawowego powoływałem się na inne orzeczenie w innej sprawie niż to które Pani przytoczyła. Powoływałem się na sprawę dotyczącą osoby, która zrezygnowała, złożyła dymisję z zajmowanego stanowiska i powołano na jej miejsce inną osobę, ale to jest, jak gdyby inna sprawa. Mnie bardziej interesuje to, co sformułowałem w swoim pytaniu Panie Starosto, kiedy konkurs, czy to nie będzie też tak, że w Pana zamyśle przeczekamy jeszcze dwa lata, aż Pani nabierze uprawnień, nawet trzy, bardzo Panu dziękuję za tę informację, czyli jednak Pani radca przyzna, że Pan Starosta podziela opinię, że do zajmowania tego stanowiska potrzebny jest odpowiedni staż pracy, bo zapowiedział to mówiąc o tym oczekiwanym okresie na najbliższy konkurs. Dziękuję bardzo.

 

Radna Krystyna Kośko: Szanowna Rado, droga Pani mecenas, ładnie Pani zaprezentowała stanowisko prawne z różnych względów i odwołania i powierzenia. Ja mam do Pani pytanie na jakich przepisach innych pracuje Urząd Wojewódzki zalecając odwołanie osoby dyrektora Domu Środowiskowego. To moje jedno pytanie jest. I dlaczego się takiej osobie powierza, tam jest jasno napisane stwierdzone w tym protokole pokontrolnym, że trzeba powierzyć obowiązki, można osobie, która spełnia wymagania kwalifikacyjne. Pani doskonale o tym wie, że pracują w Domu takie osoby w Środowiskowym, które w pełni w stu procentach spełniają wymagania kwalifikacyjne. Dlaczego Pani wydając opinię nie uwzględniła interpretacji prawnych z Ministerstwa, o którą ja występowałam o interpretację przepisów jakie trzeba spełniać warunki, żeby nabyć staż trzyletni w pomocy społecznej. I dlaczego się po prostu Pani podjęła tego zadania, jaka była droga wyłonienia wyboru kancelarii prawnej? Dlaczego to Pani Kancelaria, a nie inna i to są moje pytania. Oczekuję odpowiedzi. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Czy Pani mecenas chciałaby odpowiedzieć? Czy Pan Starosta? Pani mecenas tak? Bardzo proszę. Tak bardzo prosimy w kwestii prawnych.

Radca Prawny Eliza Rurewicz: Wysoka Rado, jeszcze raz chciałabym powtórzyć to co czytam z przepisów i z korespondencji, bo tak nazwę te liczne pisma, które były wymieniane pomiędzy Wojewodą, a Środowiskowym Domem Samopomocy, Panią radną Kośko, informuję i zapraszam żeby Państwa wszystkich tutaj nie kłopotać i nie zajmować Państwu czasu, iż z Pisma Wojewody wynika jasno, iż na stanowisko dyrektora Środowiskowego Domu Pomocy może być powołana osoba, która spełnia określone wymogi, natomiast z pisma tego nie ma, może powiem inaczej nie zawiera się w tym piśmie żadne zdanie, ani żadne stwierdzenie sprowadzające się do takiej oto tezy, że na pełniącą obowiązki może być powołana, tylko i wyłącznie osoba która spełnia kryteria ustawowe. Wysoka Rado to prowadziłoby do swoistego absurdu, ponieważ po co byłaby instytucja pełnienia obowiązków. Jest to instytucja znana w przepisach samorządowych, która jest regulowana zarówno ustawą o samorządzie powiatowym jak i o samorządzie gminnym jak i o samorządzie województwa w zakresie nieuregulowanym ustawą o pracownikach samorządowych te kwestie reguluje, ja Państwu nie chcę przytaczać rozlicznych przepisów i podstaw prawnych w tym zakresie, natomiast temu ta instytucja służy ażeby można było powierzyć na pewien czas, który jest wyznaczony albo datą albo zdarzeniem pełnienie obowiązków do momentu aż na to stanowisko zostanie powołana osoba, która musi przejść odpowiednią procedurę w tym przypadku konkursową. W piśmie Wojewody nie ma ani jednego zdania takiego któremu przed chwileczką żeśmy słyszeli to jest jedna kwestia prawna, natomiast odnosząc się do interpretacji ja się opieram na przepisach i na orzeczeniach sądów, które tworzą linie orzecznicze, które należy stosować w stosowaniu prawa w praktyce, natomiast to czy ktoś ma osobiście czy nawet taką czy też inną opinię ja to szanuję, natomiast w swoim doradztwie kieruję się interpretacjami które mają charakter oficjalny legalny i pochodzą od sądów i taką też interpretację w tej sprawie zastosowano. W kwestiach prawnych myślę, że to już wszystko dziękuję.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Kancelaria prawna Pani Rurewicz ma ogromne doświadczenie, jeżeli chodzi o pracę i współpracę z samorządami i dlatego została wybrana, to doświadczenie jak ponad dwudziestoletnie o czymś świadczy. Dziękuję bardzo.

Radni więcej pytań nie zgłosili.

Informacja o pracy Zarządu Powiatu okresie międzysesyjnym została przez Radę przyjęta.

Do punktu 6-go:

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 6. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Hajnówce za 2021 rok. Pani Rzecznik nie widzę. Panie Starosto czy jest ktoś kto mógłby kilka słów na ten temat powiedzieć, czy nie, mamy zastępstwa? Nie mamy, dobrze. Informacja była radnym podana to w takim razie, ponieważ dochodzą do mnie takie informacje, od mieszkańców, że radni wiedzą o czym my rozmawiamy, natomiast nie zawsze wiedzą mieszkańcy w związku z tym ja pozwolę przynajmniej ze dwa, trzy tutaj punkty przeczytać z tego sprawozdania czym się zajmuje Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Podstawę prawną, może zostawimy, Biuro Rzecznika mieści się to rzeczywiście to, żeby Państwo wszyscy wiedzieli nie tylko my, ale i mieszkańcy Biuro Rzecznika mieści się w budynku Starostwa Powiatowego w Hajnówce w pokoju nr 21 na I piętrze. Porady udzielane są osobiście, telefonicznie pod numerami, a także można wysyłać sprawy mailowo rzecznik@powiat.hajnowka.pl. I oczywiście te sprawozdania wynikają z przepisów prawnych. Natomiast podstawowym zadaniem rzecznika jest udzielanie bezpłatnych porad i informacji konsumentom każdy konsument, każdy mieszkaniec, który ma problemy, może się zgłosić do Rzecznika praw konsumentów i Rzecznik z urzędu zajmie się jego sprawą. Jeśli chodzi o sprawy - w ubiegłym roku to one dotyczyły następujących zagadnień, były to sprawy związane z nawiązaniem umowy, odstąpieniem, wypowiedzeniem, wygaśnięciem, 20 spraw wady towarów i nienależyte wykonanie umowy, 17 spraw warunki umowy niedozwolone postanowienie umowy,4 sprawy nieuczciwe praktyki rynkowe 26 spraw. Razem było 20 o przepraszam 68 wystąpień Rzecznika. No oczywiście jeszcze były też telefoniczne, ale to już zostawimy. Zakres problemów z jakimi zgłaszali się konsumenci do rzecznika był bardzo szeroki i różnorodny i najczęściej zgłaszane sprawy podobnie jak w latach ubiegłych, one dotyczyły problemów związanych ze składaniem reklamacji, odmowy uznania reklamacji towaru przez przedsiębiorcę, przewlekłości postępowania reklamacyjnego, załatwiania reklamacji niezgodnie z prawem, różnic między gwarancją, a niezgodnością towaru z umową, prawo odstąpienia od umowy możliwości zwrotu towarów. Chcę tutaj jeszcze dodać, że mamy tu w tym sprawozdaniu jeśli dobrze pamiętam bo nie wiem czy w tej chwili to znajdę, ale chyba ponad dziewięćdziesiąt spraw ponad dziewięćdziesiąt procent spraw którymi się zajmował rzecznik, o już je znalazłem działalność powiatowego rzecznika konsumentów w 2021 roku dotyczyła ochrony praw i interesów konsumentów w indywidualnych sprawach w których zainteresowani zwrócili się o pomoc lub poradę zdecydowana większość sprawą około dziewięćdziesiąt procent zakończyła się dobrowolnym spełnieniem przez przedsiębiorców w uzasadnionych roszczeń konsumentów po uzyskaniu porady lub wskutek interwencji. W związku z tym myślę, że jest to bardzo ważne zdanie dla mieszkańców, jeżeli mamy problemy z umowami, problemy z reklamacją zachęcamy do zwracania się do Rzecznika Praw Konsumentów, bo jak Państwo widzicie ponad dziewięćdziesiąt, ponad dziewięćdziesiąt procent spraw zostały załatwione pozytywnie, a więc warto nie odkładać tych spraw a zgłosić się do Rzecznika. To taka krótka informacja.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

Rada Powiatu przyjęła sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

Do punktu 7-go:

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy w takim razie do kolejnego punktu porządku obrad. Punkt 7 informacja o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz o przeciwdziałaniu bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Rynku Pracy. Informację przedłożył Radzie Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Pan Marek Roszczenko, w związku z tym poproszę Pana Dyrektora o jeszcze krótką informację, streszczenie tej obszernej informacji, żeby też mieszkańcy wiedzieli co jest w niej zawarte.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Roszczenko: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowni radni. Jeżeli chodzi o sytuację na lokalnym rynku pracy, to tak jak w sprawozdaniu na koniec grudnia mieliśmy zarejestrowanych 1186 osób bezrobotnych, natomiast na koniec marca było to już 1177 osób, czyli widzimy, że następuje spadek liczby osób zarejestrowanych. Jeżeli chodzi o rok 2021 to do urzędu, w urzędzie zarejestrowało się tysiąc trzysta trzydzieści pięć osób, natomiast wyrejestrowało się tysiąc czterysta siedemdziesiąt cztery osoby w tym osiemset czterdzieści jeden z tytułu podjęcia pracy, co stanowiło ponad pięćdziesiąt procent ogółu wyłączonych z ewidencji. Na instrumenty rynku pracy, prace interwencyjne, staże i inne formy ogólnie wydatkowano ponad trzy miliony osiemset tysięcy. Łącznie objęto czterysta siedemdziesiąt sześć osób. Jeszcze w ubiegłym roku do czerwca były też wypłacane środki covidowe dla przedsiębiorców i tutaj w ubiegłym roku łącznie wypłaciliśmy ponad dwa miliony siedemset tysięcy. Dodatkowo jeszcze prawie trzy miliony na zasiłki i inne świadczenia obligatoryjne przewidziane w naszej ustawie, ponadto w imieniu Starosty wydano trzy tysiące trzysta trzydzieści dwie decyzje, ponad tysiąc dwieście różnego rodzaju zaświadczeń, czterysta osiemdziesiąt sześć informacji Pit 11 i sześćset dwadzieścia osiem rocznych rozliczeń składek zusowskich. Ponadto w pierwszym kwartale tego roku do urzędu zgłosiły się trzysta dziewięćdziesiąt jeden osób, natomiast czterysta trzydzieści osób zostało wyrejestrowanych. Dwieście sześćdziesiąt sześć zostało wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy. W ramach subsydiowanych miejsc w tym roku już zostało na prace interwencyjne skierowane czterdzieści dziewięć osób, na roboty publiczne czterdzieści dwie, osiem osób podjęło działalność gospodarczą, trzy osoby zostały zatrudnione w ramach refundacji kosztów zatrudnienia przez pracodawcę, dwie osoby rozpoczęło szkolenie, czterdzieści dziewięć osób rozpoczęło staż, prace społecznie użyteczne na terenie, na terenach gmin rozpoczęło dwadzieścia dwie osoby. To, jeżeli chodzi o ten kwartał, natomiast też w miesiącu marcu znaczy w lutym i w marcu w wyniku sytuacji na Ukrainie i przyjęciem specustawy mogą w Urzędzie Pracy rejestrować się obywatele Ukrainy, którzy tutaj u nas przebywają. Do dnia wczorajszego zarejestrowało się szesnaście osób w tym piętnaście kobiet. I jeżeli chodzi o pomoc, to w tej chwili z 5 osobami zostały podpisane już umowy i zostanie skierowanych na staże, 2 wnioski jeszcze jest w rozpatrzeniu z uwagi na to, że doszły informacje, że prawdopodobnie te osoby, które są wskazane we wnioskach, zamierzają powrócić na Ukrainę. I tutaj jeszcze taka informacja taka ważna informacja, że obywatele Ukrainy zarówno ci którzy przybyli do Polski po 24 lutym jak i ci którzy już byli wcześniej mogą legalnie podjąć pracę u każdego pracodawcy w Polsce bez żadnych dodatkowych zezwoleń, tutaj jedynym obowiązkiem, który spoczywa na pracodawcy jest poinformować, zgłoszenie tego faktu zatrudnienia obywatela Ukrainy poprzez system elektroniczny, praca gov.pl w ciągu 14 dni od zatrudnienia. Także w skrócie tyle, jeżeli są pytania. Dziękuję bardzo.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado ja może nie tyle do Pana Dyrektora mam pytanie, co chciałbym takie dosyć istotne informacje, ze sprawozdania zaprezentować mieszkańcom Powiatu, szczególnie rodzicom, których pociechy w najbliższym czasie będą dokonywały wyboru zawodu, którego będą się uczyły. Przy okazji polecam nasze szkoły średnie prowadzone przez Powiat Hajnowski, bo uważam, że to bardzo dobry wybór, natomiast z tego sprawozdania i z wcześniejszych jeszcze dokumentów, które Powiatowy Urząd Pracy nam prezentował wynika, że w 2021 roku mieliśmy dosyć duże zapotrzebowanie na pracowników, specjalistów w zakresie obróbki metalu czy obróbki drewna, czy chociażby zapotrzebowanie dotyczyło 181 stanowisk pracy spawacza, 173 ślusarza, 130 tokarza w metalu, 122 operatora obrabiarek numerycznych, a w zakresie obróbki drewna zapotrzebowanie zgłoszono w 93 przypadkach na operatorów maszyn do obróbki drewna, w 30 przypadkach na pozostałych operatorów tychże maszyn do obróbki drewna oraz w 26 na stolarzy czyli jakby też widzimy, że powraca to zainteresowanie zawodami czy zawodem stolarza czy drzewiarza, który jest dla naszego kształcenia zawodowego podstawowym od początku istnienia szkolnictwa zawodowego w Hajnówce. Panie Starosto ja chciałbym korzystając z tego, że mamy tutaj Panią Naczelnik oświaty poprosić o przedstawienie oferty chociażby takiej, która dotyczy kształcenia w tych zawodach żebyśmy mogli z tą informacją do rodziców i do kandydatów do szkół średnich w ten sposób dotrzeć, jeżeli Pan pozwoli to poproszę Panią Naczelnik. To gdybym mógł prosić Panią Naczelnik o zaprezentowanie oferty edukacyjnej, która pozwoli młodym ludziom kształcić się w zawodach, na które mamy zapotrzebowanie na rynku pracy w Hajnówce w Powiecie Hajnowskim.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Pani Naczelnik już może powoli iść, póki dojdzie, ja zakończę na pewno. Szanowni Państwo przede wszystkim o ofercie programowej powie, o ofercie przy naborze do poszczególnych szkół powie Pani Naczelnik, natomiast ja chcę powiedzieć jakimi metodami będziemy chcieli dotrzeć do uczniów do szkół. Pierwsza sprawa aplikacja na Facebooku, po drugie chcemy wydać specjalne wydanie Wieści Podlaskich, gdzie dotrzemy do każdego ucznia z tym wydaniem, do każdego ucznia na terenie Powiatu Hajnowskiego, kolejna sprawa informacja u nas na stronie internetowej jak również jestem po rozmowach z wójtami i burmistrzami poszczególnych gmin o umieszczeniu na stronach urzędów gminy jak również szkół na terenie których te szkoły działają, a o konkretach powie już Pani Naczelnik.

Naczelnik wydziału spraw społecznych Nina Łukasik: Szanowni Państwo, jeśli chodzi o rekrutację do szkół w tym roku oczywiście rekrutacja przez nasze szkoły została rozpoczęta i każda ze szkół prezentuje tam na swoich stronach swoją ofertę na swoich stronach internetowych. I jest oferta oczywiście każdej ze szkół przedstawiona na naszej stronie internetowej można tam wejść na taki przewodnik tam jest opisane jakie oddziały są otwierane jakie kierunki, ile miejsc, ponadto też jest informator Kuratoryjny, gdzie można też wejść na ten informator i przeczytać o tych otwieranych oddziałach. Ponadto jeszcze, bo rozumiem, czy chcecie Państwo, żeby wymienić teraz, jakie to kierunki mają być? Jeśli chodzi o Zespół Szkół Zawodowych no to mamy tam technikum i mamy szkołę branżową, w technikum jest planowane otwarcie takich kierunków jak technik logistyk, technik usług żywieniowych dalej technik informatyk, technik mechanik, technik budownictwa, ponadto powiem Państwu, że też jest propozycja taka żeby dodać dodatkowy też przedmiot na kierunku tym mechanicznym dodatkowy przedmiot dotyczący spawania, żeby uczniowie mogli też się nauczyć jeszcze dodatkowo, natomiast na tym kierunku budowlanym żeby jeszcze też dołożyć dodatkowe przedmioty dotyczące OZE, taka jest propozycja. Jeśli chodzi o szkołę branżową no to tam oczywiście tych kierunków kształcenia jest więcej czy to cukiernik czy to elektryk, mechanik samochodowy. Proszę wejść na tą stronę w technikum naszą dokładnie można przeczytać jakie to są kierunki. I tak już to Pan Starosta wspomniał to będzie właśnie dostępna gazeta dla każdego ucznia, ale też zrobiliśmy coś takiego, szkoły robiły, jeszcze robią Dni Otwarte, może przy tej okazji zwrócę się do Państwa też Dyrektorów wszystkich szkół z naszego powiatu, do Państwa, Burmistrzów i do Państwa Wójtów, żeby umożliwić swoim uczniom przyjazd do szkół jeżeli te szkoły zapraszają, a zapraszają do siebie, żeby pokazać od wewnątrz i opowiedzieć o sobie wszystko gdzie można, że każdy uczeń będzie mógł dokładnie zapytać o wszystkie informacje go interesujące związane z wyborem danego kierunku, czy wyborem danych przedmiotów dotyczących rozszerzenia w liceach, gdzie może się bardzo dokładnie zapoznać, porozmawiać z nauczycielami i porozmawiać też z uczniami uczącymi się w danej szkole, którzy też są bogatym źródłem wiedzy o danej szkole o tym jak ona kształci. Co jeszcze można powiedzieć na temat, no mam tą taką prośbę ogromną, że nie żałujcie Państwo pieniędzy inwestujcie w naszych uczniów w naszą młodzież, niech mają możliwość zobaczenia obejrzenia wszystkiego co jest proponowane i też proszę jeżeli już się zdecydujecie już jest decyzja, że mogą Wasi uczniowie wyjść do danej szkoły, to może nie na czterdzieści pięć minut bardzo proszę o troszkę dłużej, bo czterdzieści pięć minut to, tylko tyle chyba, żeby przejść się na spacer ze szkoły do szkoły, i proszę też umożliwić wszystkim swoim oddziałom czy tam no klasom które funkcjonują jako ostatnie klasy nie tylko jakiejś tam wybranej jednej. Rozumiemy, że może nie wszyscy uczniowie skorzystają z tej oferty, ale warto na pewno się przejść, zobaczyć co my mamy tutaj na tym naszym hajnowskim podwórku. Dziękuję bardzo.

Rada Powiatu przyjęła informację o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz o przeciwdziałaniu bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Rynku Pracy.

 Do punktu 8-go:

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 8 porządku obrad. Informacja o realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej, z uwzględnieniem działalności Domu Pomocy Społecznej w Białowieży, Domu Dziecka w Białowieży, Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Informacje przedłożyli Pani Dyrektor Jolanta Prusinowska, Pani Krystyna Dackiewicz, Pan Mikołaj Golonko, Pani Agnieszka Andrejuk, Pani Iwona Romańczuk. Informacje były przedmiotem obrad Komisji Spraw Społecznych, ale jednak poproszę Panie i Panów. Może zaczniemy od Pani Dyrektor Jolanty Prusinowskiej. Kilka słów na temat informacji o pracy w Państwa dziedzinach bardzo proszę.

Dyrektor PCPR Jolanta Prusinowska: Szanowni Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado moje informacje są dosyć rozległe. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie działa na podstawie kilku ustaw i realizuje zadania na płaszczyźnie, na kilku płaszczyznach. Rozpocznę może od ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Środki na realizację zadań otrzymujemy głównie od Zarządu PRRON-u, w ubiegłym roku otrzymaliśmy kwotę 1477343 zł. Są to środki wyliczane zgodnie z algorytmem. Zostały one wykorzystane w następujący sposób: Warsztat Terapii Zajęciowej otrzymał kwotę 759.360 zł na uczestników trzydzieści pięć osób. Z dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych skorzystało trzydzieści osób na kwotę sześćdziesięciu sześciu tysięcy sto trzydziestu pięciu złotych, dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego otrzymało dziesięć osób na kwotę siedem tysięcy sto dziewiętnaście złotych. Jeśli chodzi o kolejne dofinansowania, to znaczącą i największą część było to dofinansowanie do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom z niepełnosprawnością. Skorzystało z tego wsparcia 632 osoby wpłynęło 1509 wniosków, kwota 450085 zł. Kolejnym zadaniem było dofinansowanie do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, w związku z panującą pandemią mieliśmy przeznaczony początkowy plan w wysokości stu trzydziestu tysięcy złotych, jednak w związku z licznymi rezygnacjami, w tym punkcie wykorzystano sto dwadzieścia sześć tysięcy osiemset siedem złotych, dziewięćdziesiąt cztery osoby wraz z opiekunami skorzystało z dofinansowania do turnusu. Oprócz tego jedną z części środków Państwowego Funduszu zawsze realizuje Powiatowe Urząd Pracy. W ubiegłym roku była to kwota dziewięćdziesięciu czterech tysięcy pięciuset złotych przeznaczona była na zwrot wydatków na instrumenty i usługi rynku pracy oraz jednorazowe dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wiem, że tych środków jest bardzo mało w porównaniu do potrzeb osób dlatego też budzą ogromne kontrowersje i nasze zadania nasze zasady, które przyjmujemy przy wydatkowaniu tych środków w bieżącym roku pomimo tego, że otrzymaliśmy więcej środków na realizację zadania jednak potrzeby znacznie wzrosły. Rozpocznę może od kontrowersyjnych turnusów rehabilitacyjnych. Otrzymaliśmy na to, Rada Powiatu przyjęła wysokość środków przeznaczonych w bieżącym roku sto cztery, w wysokości stu czterdziestu tysięcy złotych i do dnia 28 lutego skorzystały z tego dofinansowania osoby przede wszystkim dzieci, które mogą korzystać co roku z tego wsparcia, a także osoby uczące się i niepracujące do dwudziestego czwartego roku życia oraz osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Zostało złożonych sto siedemdziesiąt sześć wniosków w tym dwudziestu sześciu opiekunów, osiemdziesiąt sześć osób otrzymało dofinansowanie, tutaj już mówię o roku bieżącym. Ponadto nadmienię, że ogromnym zainteresowaniem i potrzebą, istnieje potrzeba wsparcia w dofinansowaniu zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne. W bieżącym roku Rada Powiatu przyznała środki w wysokości 486822 zł., otrzymaliśmy do końca marca ponad 400 wniosków na realizację tego zadania. Oprócz środków z algorytmu otrzymujemy również środki na realizację programu Aktywny Samorząd. Aktywny Samorząd jest to program realizowany przy współpracy z Oddziałem Podlaskim PFRON i jego działania uzupełniają plany naszej Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów i Program Działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Formy wsparcia przewidziane w Programie dotyczą likwidacji barier ograniczających społeczne i zawodowe funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością. W ubiegłym roku osoby, które złożyły wnioski i kwalifikowały się, spełniały formalne warunki do pozyskania środków skorzystały z dofinansowania przy zakupie sprzętu elektronicznego, cztery osoby na kwotę dwudziestu czterech tysięcy sześciuset osiemdziesięciu dziewięciu złotych. Skorzystały osoby w dofinansowaniu do sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego i była to kwota siedmiuset sześćdziesięciu trzech złotych. Pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego cztery osoby, na kwotę czterdziestu sześciu tysięcy dwustu pięćdziesięciu złotych. Dofinansowanie do utrzymania sprawności technicznej posiadanego wózka na kwotę ośmiu tysięcy trzystu złotych. Pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania to jest protezy co najmniej na trzecim poziomie skorzystały tutaj dwie osoby na kwotę stu siedemdziesięciu tysięcy złotych dwudziestu stu siedemdziesięciu siedmiu tysięcy dwudziestu czterech złotych. A także dofinansowaliśmy zakup skutera inwalidzkiego. na kwotę siedmiu i pół tysiąca złotych. Drugim modułem w Programie Aktywny Samorząd jest pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym mogą tutaj ubiegać się o wsparcie studenci z niepełnosprawnością z umiarkowanym lub znacznym stopniem bądź też słuchacze szkół policealnych. W ubiegłym roku mieliśmy złożonych trzydzieści pięć wniosków osiemnastu osób i rozpatrzonych pozytywnie zostało tyle samo 35 wniosków na kwotę 76534 zł. Rehabilitacja społeczna i ustawa, która określa jeszcze inne zadania to jest Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Pomimo pandemii przez cały czas Zespół pracuje i wydaje orzeczenia. W ubiegłym roku zostało wydanych tysiąc pięćset trzydzieści orzeczeń dla osób, które składały wnioski o wydanie tychże orzeczeń, wydajemy też karty parkingowe, ponad trzysta i legitymacje osoby z niepełnosprawnością. Jeśli chodzi o ustawę o rehabilitacji to chyba na tym zakończę informację. Kolejna ustawa to ustawa o pomocy społecznej. Ustawa o pomocy społecznej obliguje nas do współpracy, współpracy ze Środowiskowym Domem, do współpracy z Domem Pomocy Społecznej. I tutaj nasza praca polega głównie na wydawaniu decyzji kierujących, analizowaniu dokumentacji czy decyzji o odpłatności dla osób, którzy przybyli do Domu Pomocy Społecznej przed końcem 2004 roku. Współpraca przebiega poprawnie i dobrze. W ubiegłym roku do Domu Pomocy wydaliśmy osiemnaście decyzji i osiemnaście osób wybyło z tegoż domu w ubiegłym roku. Pozostałe działania z pomocy społecznej to też prowadzenie 2 mieszkań chronionych. Mieszkania chronione nasze są to mieszkania treningowe. W ubiegłym roku w 2 mieszkaniach przebywało 4 osoby, 2 osoby, które w związku z pożarem swojego domu musiały chwilowo przebywać poza miejscem własnego domu, a także dwóch wychowanków z pieczy zastępczej, usamodzielnianych z Domu Dziecka w Białowieży, obecnie mamy jednego wychowanka jednak mamy nadzieję, że w okresie wakacji kolejna osoba już zgłaszała chęć do zamieszkania w tym mieszkaniu chronionym. Poza tym udzielamy pomocy osobom usamodzielnianym nie tylko z Domu Dziecka, ale też które opuszczają Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze czy też inne resocjalizacyjne ośrodki. W ubiegłym roku dwie osoby, które kontynuowały naukę otrzymały comiesięczną pomoc z tego tytułu. Pomoc społeczna. również nawiązuje do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy rodzinie, bo mówimy tutaj o potrzebie funkcjonowania ośrodka interwencji kryzysowej, no niestety w naszym Powiecie nie mamy takiego ośrodka. I do tej pory w ubiegłym roku właściwie nie wpłynął wniosek, z gminy który mówiłby o tej potrzebie. W Województwie Podlaskim funkcjonują dwa specjalistyczne takie ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy w rodzinie, jeden jest w Kolnie drugi jest w Suwałkach i jeżeli jest taka potrzeba to jesteśmy w stanie pośredniczyć i rozmawiać na temat umieszczenia naszych mieszkańców. Kolejną ustawą, którą realizujemy jest to ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ustawę o wspieraniu rodziny, możemy podzielić na takie dwie części jedna część podstawowa i bardzo ważna no pewnie nie mniej niż ta druga dotyczy rodzin zastępczych, funkcjonowania rodzinnej pieczy zastępczej. Na koniec dwa tysiące dwudziestego pierwszego roku w naszym Powiecie funkcjonowały czterdzieści dwie formy rodzinnej pieczy zastępczej rodzin spokrewnionych mieliśmy dwadzieścia dziewięć. Niezawodowych dziewięć, zawodowych jedną i 3 Rodzinne Domy Dziecka. Rodzina zawodowa oraz jeden z Rodzinnych Domów Dziecka Jest prowadzony przez inne Powiaty z Województwa Lubelskiego. W naszym Powiecie przebywają dzieci na koniec roku, czyli na dzień trzydziestego pierwszego grudnia ogółem przybywało siedemdziesięcioro troje dzieci. Z naszego powiatu łączna liczba naszych dzieci, które przebywają na naszym terenie i poza naszym terenem pięćdziesiąt cztery. Na naszym terenie w rodzinnej pieczy zastępczej w rodzinach spokrewnionych przebywa najwięcej, bo czterdzieścioro dzieci, w rodzinach niezawodowych dwanaścioro, w rodzinie zawodowej troje dzieci i w Rodzinnych Domach Dziecka osiemnaścioro dzieci. Dzieci do 18 roku życia, które opuściły w ubiegłym roku pieczę zastępczą, było ich dziesięcioro, z tego powrót do rodziny naturalnej sześcioro dzieci, umieszczenie w innej rodzinie zastępczej jedno dziecko, umieszczenie w Domu Dziecka dwoje dzieci i jedno dziecko zostało przysposobione. W dwa tysiące dwudziestym pierwszym roku opuściło również pieczę zastępczą ośmiu dorosłych wychowanków z rodzin spokrewnionych pięcioro, z rodzin niezawodowych dwoje w Rodzinnych Domach Dziecka jedno. Wszystkim usamodzielnianym wychowankom z naszego terenu bądź wychowankom, którzy osiedlają się na naszym terenie udzielamy pomocy na kontynuowanie nauki i pomocy rzeczowej na usamodzielnienie oraz pomocy jednorazowej z tytułu usamodzielnienia. Rodzinna piecza zastępcza to też dodatkowe zadania i wsparcie tych rodzin w którym jako Powiatowe Centrum zajmujemy się pełni funkcję organizatora rodzinnej pieczy zastępczej. Z tego tytułu zatrudniamy trzech koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, każdy koordynator zgodnie z zapisem ustawy nie może objąć opieką więcej niż piętnaście rodzin. W pełni zaspokajamy potrzeby naszych rodzin, mają wskazanych opiekunów, dwie rodziny, które nie wyraziły zgody na pracę koordynatora są objęci wsparciem pracownika socjalnego oprócz trzech koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej u organizatora pracuje jeszcze pracownik socjalny który tutaj głównie zajmuje się finansowaniem dbaniem o środki na wypłatę comiesięczną pomocy na częściowe utrzymanie dziecka w pieczy zastępczej, a także dba o finanse związane z usamodzielnieniem dzieci. Oprócz pomocy comiesięcznej, która przysługuje rodzinie wszystkie dzieci do 18 roku życia, otrzymywały też dodatek wychowawczy. Zadanie to było finansowane ze środków Wojewody. Kolejna ustawa, na podstawie której pracujemy jest to ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie co roku diagnozuje sytuację i w tej kwestii sprawdza liczbę rodzin objętych pomocą, opracowuje informator który przesyła do różnych instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy czyli do Zespołów Interdyscyplinarnych, do Ośrodków Pomocy do Gmin, ale też do Komendanta Policji do Prezesa Sądu do Prokuratury, realizuje Powiatowe Centrum również programy korekcyjno- edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie, jest to również zadanie finansowane przez Wojewodę. W ubiegłym roku zrealizowane zostały dwa cykle programów korekcyjno - edukacyjnych zakończyło pozytywnie udział w tych programach czternaście osób. Czterech w warunkach wolnościowych i dziesięć osób w programie, który był realizowany w Areszcie Śledczym w Hajnówce. Ponadto nasze działania polegają na prowadzeniu kampanii dążącej do przeciwdziałania przemocy w rodzinie do przekazywania informacji o możliwości wsparcia. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy konferencję dotyczącą przeciwdziałania przemocy z udziałem Komendy Wojewódzkiej Policji i współpracowała z nami poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Hajnówce. Tematem była przemoc wobec osób zależnych, dzieci, osób starszych, a część prowadzona przez Poradnię dotyczyła pracy z dzieckiem krzywdzonym. Mam właściwie na koniec taką prośbę przekazałam wcześniej informacje, że poszukuję, poszukujemy kandydatów do szkolenia celem być może ustanowienia w przyszłości rodzin zastępczych, to jest takie działanie troszeczkę z premedytacją zależy nam na tym żeby osoby które nie mają odwagi być może gdzieś tam myślały by o tym żeby przyjąć dziecko żeby nim się zaopiekować i stanowić też ustanowić mu rodzinę choćby na jakiś krótki czas bo jak nazwa mówi rodzina zastępcza powinna trwać krótko powinna przeminąć, dlatego też bardzo proszę wszystkich o zapoznanie się z tą informacją i mam nadzieję, że znajdą się osoby chętne które zechciałyby zgłosić się do nas porozmawiać na temat udziału w szkoleniu rokrocznie organizujemy obecnie to szkolenie przy współpracy z Ośrodkiem Adopcyjnym w Białymstoku, w ubiegłym roku kwalifikowaliśmy dziewięć osób, pięć osób ukończyło takie szkolenie. Może jeszcze króciutko powiem na temat programu przeciwdziałania przemocy, a zmierzam do tego, że jednym z kolejnych punktów będzie przyjęcie projektu tego programu na lata 2022-2026. Dotychczas nasza realizacja polegała tak, jak już mówiłam na organizowaniu konferencji na współpracy z innymi ośrodkami ze służbą zdrowia z oświatą, tak w kolejnych latach chcemy realizować nasze cele poprzez również takie działania polegające na zmniejszeniu zjawiska przemocy w rodzinie i naszym głównym celem jest ograniczenie zjawiska przemocy w rodzinie na terenie Powiatu Hajnowskiego oraz zapewnienie skutecznej kompleksowej pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie. Będzie to polegało na podniesieniu poziomu wiedzy i świadomości społecznej poprzez podejmowanie działań profilaktycznych ochrona i pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie i rozwój usług świadczonych w zakresie przeciwdziałania przemocy, zatrzymanie przemocy w rodzinie zmiana zachowań oraz zwiększenie świadomości osób stosujących przemoc w rodzinie, wzmocnienie poczucia wartości osób doznających przemocy, podniesienie jakości i dostępności świadczonych usług poprzez zwiększenie profesjonalizmu służb zajmujących się rodzinami w sytuacjach kryzysowych, badanie skuteczności pomocy udzielanej rodzinom dotkniętym przemocą poprzez monitorowanie rezultatów podejmowanych działań. I to jest nasz program, który w części też realizowany jest przez pracowników w Domu Dziecka w Białowieży, który od 1 stycznia ubiegłego roku jest w strukturach naszego Centrum. Dom Dziecka, w Domu Dziecka na koniec roku przebywało dwanaścioro dzieci. Obecnie jest to tam piętnaścioro dzieci. Siedmioro dzieci przebywa pochodzących z naszego powiatu, natomiast ośmioro dzieci to nie są mieszkańcy naszego powiatu, w tym dwoje jest dzieci, Irakijczyków i jedno dziecko, które niedawno przybyło w niedzielę do nas. Jest to szesnastoletnia Ukrainka. Wszyscy wychowawcy, pracownicy dołożyli wielkich starań, żeby móc komunikować się z dziećmi, dzieci sobie bardzo łatwo między sobą poradziły z komunikacją, nam troszeczkę przychodziło to trudniej, ale myślę, że na obecną chwilę dzieci są bardzo dobrze zaopiekowane, korzystają przede wszystkim z udziału w zajęciach szkolnych to jest takie ważne, korzystają też dodatkowo z dodatkowych zajęć, których finansowaliśmy z pieniędzy sponsorów otrzymanych w ubiegłym roku. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Czy są pytania do Pani Dyrektor? Nie widzę, dziękuję bardzo. Myślę, że Pani Dyrektor już o Domu Dziecka też mówiła, czy Pani Wicedyrektor chciałby jeszcze coś uzupełnić? Tak, wszystko? Dobrze dziękuję ślicznie i teraz poproszę Panią Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Panią Agnieszkę Andrejuk, bardzo proszę.

Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Agnieszka Andrejuk: Panie Przewodniczący. Panie Starosto i Szanowni Państwo radni. Witam Państwa wszystkich bardzo serdecznie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Hajnówce działa zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2010 roku w sprawie środowiskowych domów samopomocy. Środowiskowy Dom Samopomocy w Hajnówce jest finansowany z budżetu Wojewody Podlaskiego w ramach zadań zleconych z zakresu pomocy społecznej, jest ośrodkiem dziennego pobytu dla 55 osób. Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy to osoby przewlekle psychicznie chore z niepełnosprawnością intelektualną, wskazujące inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych z niepełnosprawnością sprzężoną. W 2021 roku z usług naszego domu skorzystało 50 mieszkańców miasta Hajnówka i 12 osób z terenu Powiatu Hajnowskiego, 7 osób opuściło placówkę, 2 umieszczono w Domach Pomocy Społecznej.5 z powodu pogorszenia stanu zdrowia, 7 osób dołączyło do listy uczestników. Przedział wiekowy naszych podopiecznych to najmłodszy ma 25 lat najstarszy 86 lat. W 2021 roku nasz Dom na bieżąco realizował zadania statutowe na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi. Głównym zadaniem Środowiskowego Domu Samopomocy jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnościami, jak również podtrzymywanie i rozwijanie u osób z niepełnosprawnościami, umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia i funkcjonowania w najbliższej społeczności lokalnej. W związku z powyższym były prowadzone różnorodne formy działań usprawniających realizowanych w ramach zajęć grupowych oraz indywidualnych planów wspierająco aktywizujących, dostosowanych do potrzeb psychofizycznych uczestników. Prowadziliśmy następujące formy działalności - treningi funkcjonowania w życiu codzienne treningi umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, trening umiejętności spędzania czasu wolnego, trening umiejętności komunikacyjnych. W Środowiskowym Domu Samopomocy w Hajnówce funkcjonują następujące pracownie: kulturalno - oświatowa, plastyczna, haftu i szycia, techniczna, kulinarna, funkcji poznawczych i relaksacji. Szerokie spektrum zajęć prowadzonych w pracowni, które umożliwiło aktywizację uczestników na wielu płaszczyznach i poziomach, rozbudzanie, kreowanie i rozwijanie różnych zainteresowań i pasji. Podopieczni naszego Domu w 2021 roku mieli również zapewnione wsparcie psychologa, logopedy, rehabilitanta. Uczestnicy korzystali z jednego gorącego posiłku w ramach zadań własnych gmin, miasta Hajnówka gmina Hajnówka gmina Czeremcha w sumie 12 osób, pozostali uczestnicy korzystali z gorącego posiłku w ramach budżetu Środowiskowego Domu Samopomocy, dostawcą posiłku był Garniec Podlaski. W ramach promowania naszego ośrodka podjęliśmy następujące kroki: plakat reklamujący ośrodek został umieszczony w miejscach, gdzie mogą przebywać potencjalnie podopieczni to znaczy między innymi na oddziale dziennym psychiatrycznym, przychodni neurologicznej, Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, przez Radio Białystok zostały nagrane dwa reportaże o naszym Domu audycja "Bez barier" i audycje w języku białoruskim "Pod znakam Pahoni". Telewizja kablowa nagrała krótki reportaż o naszej placówce do fleszu tygodnia. Prowadzona jest również strona internetowa na której na bieżąco relacjonujemy działalność naszego Domu i prowadzimy również stronę na fejsbuku. Formą promocji i reklamy są również wszelkiego rodzaju działania artystyczne konkursy i przeglądy spotkanie autorskie w których braliśmy udział. W 2021 roku braliśmy udział między innymi w licznych imprezach artystycznych sportowych. Odbyło się kilka wycieczek rowerowych. Wyjeżdżaliśmy do Bielska Podlaskiego, Korycina, na plażę Garbary. Odwiedziliśmy nasze lokalne firmy, zapoznając się z ich działalnością: Straż Pożarna, Sery z Puszczy Białowieskiej, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Schronisko Ciapek, Telewizję Kablową, Runo. Po raz pierwszy podopieczni wzięli udział w polskiej akcji społecznej narodowe czytanie. W ubiegłym roku współpracowaliśmy rodzina, opiekunowie i inne osoby bliskie naszych podopiecznych, ośrodki pomocy społecznej oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Poradnie Zdrowia Psychicznego, Szpitale Psychiatryczne i inne zakłady opieki zdrowotnej. Była kontynuowana współpraca z Poradnią Zdrowia Psychicznego, Odziałem psychiatrycznym zespołem leczenia środowiskowego w Hajnówce, Zakładem Pielęgnacyjno - Opiekuńczym. W ramach współpracy z oddziałem dziennym psychiatrycznym spotkaliśmy się z pracownikami i podopiecznymi oddziału na grillu integracyjnym na terenie naszego ośrodka i raz w miesiącu odwiedza nas asystent zdrowienia. Współpracowaliśmy również z Powiatowym Urzędem Pracy. Nawiązaliśmy współpracę z Aresztem Śledczym w Hajnówce. W ramach tej współpracy udało się nagrać wspólnie z osadzonymi aresztu śledczego i podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej Audiobook "Mały książę". Nawiązaliśmy współpracę z Agatą Łuksza grafikiem komputerowym. Pani Agata nieodpłatnie zaprojektowała logo naszego ośrodka. Nawiązaliśmy współpracę również z Gospodarstwem Ogrodniczym Bożeny Dmitruk, otrzymaliśmy sadzonki kwiatów, z Zarządem Dróg Powiatowych, Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych. Lokalną Grupą Działania Puszcza Białowieska, z kwiaciarnią Lawenda, z Hurtownią Mango z piekarnią, Żubrówka Podolszyńscy, z Nadleśnictwem Hajnówka, PSS Społem Hajnówka i tutaj wspólnie zorganizowaliśmy konkurs plastyczny "Moje zakupy w Gamie" skierowany do podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. W 2021 roku wykonaliśmy następujące prace na rzecz poprawy jakości usług świadczonych w naszym domu: konserwacja i wymiana podzespołów centralnego ogrzewania w tym wymiana zespołów termostatycznych z głowicami przy grzejnikach, płukanie instalacji centralnego ogrzewania, wymiana pompy centralnego ogrzewania, montaż separatora zanieczyszczeń centralnego ogrzewania, została wymieniona instalacja i została wymieniona wyeksploatowane instalacja wyeksploatowanego sprzętu komputerowego w sekretariacie z tym został wymieniony komputer router oraz 2 przełączniki, przebudowa sieci elektrycznej zgodnie z przepisami BHP wymieniliśmy również wymianę drzwi zewnętrzne i udało się wyczyścić dach. To tak pokrótce. Dziękuję. Bo było bardzo dużo działań. Naprawdę mogłabym dużo mówić.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: I czy są pytania do Pani Dyrektor. Nie widzę, dziękuję za przedstawienie informacji i poproszę teraz Panią Iwonę Romańczuk, Kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Iwona Romańczuk: Szanowni radni w 2021 roku do warsztatu uczęszczało 35 uczestników. Uczestnikiem warsztatu może być każda osoba, która posiada stopień niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Warsztat Terapii Zajęciowej jest przede wszystkim placówką dziennego pobytu, uczestnicy przebywają od godziny ósmej do piętnastej, jest prowadzona terapia zajęciowa oraz rehabilitacja w siedmiu pracowniach. Są to pracownie dnia codziennego, komputerowa, artystyczna plastyczna muzykoterapeutyczna, techniczna ikonograficzna. W ramach zajęć uczestnicy mogą korzystać z pracowni rehabilitacyjnej oraz ze wsparcia psychologa. W dwa tysiące dwudziestym pierwszym roku w przedziale wiekowym najwięcej mieliśmy uczestników pomiędzy trzydziestym, a trzydziestym dziewiątym rokiem życia. Najwięcej osób uczęszcza do nas z miasta Hajnówki oraz z gminy Czyże oraz Białowieża, dwadzieścia jeden osób posiadało stopień znaczny, zaś czternaście stopień umiarkowany. ze względu na ograniczenia wiele zadań i musieliśmy zawiesić, jednak udało nam się przeprowadzić cykl zajęć z psem przeprowadzono 40 spotkań w 2 grupach zajęciowych. Uczestnicy w ramach terapii mogli korzystać ze wsparcia psychologa. Zostały wprowadzone indywidualne oraz zbiorowe zajęcia. Nasi uczestnicy brali udział w licznych konkursach, przeglądach, prezentacjach, udało nam się zorganizować 6 kiermaszy, na których zostały sprzedawane prace naszych uczestników. Dochód ze sprzedaży w pełni został przeznaczony na integrację społeczną uczestników. W 2021 roku zorganizowaliśmy 3 większe wycieczki. Jedna z nich odbyła się w Krzyżewie gdzie uczestnicy mogli skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych i udało nam się zorganizować spotkania integracyjne w Warsztacie, jak również Jesienny Rajd Nordic Walking dla placówek naszego miasta w 70 lat praw miejskich Hajnówki. Ja myślę, że tak pokrótce po prostu szybko.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Dziękuję, czy są pytania nie widzę, dziękujemy za informację i poproszę Pana Dyrektora Mikołaja Golonko Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Białowieży.

Dyrektor DPS Mikołaj Golonko: Witam Panów Przewodniczących, Pana Starostę, Panie i Panów. Dom Pomocy Społecznej w Białowieży jest to ostatnie ogniwo w łańcuchu pomocy społecznej i powiem tak jak pomoc środowiskowa już nie może to wtedy takie osoby trafiają do nas. Funkcjonuje jako placówka stałego pobytu dla 73 osób przewlekle somatycznie chorych, to są 52 osoby somatycznie chorzy i w podeszłym wieku 21 osób. Są to mężczyźni i kobiety w przedziale wiekowym mieści się w granicach od 32 roku do 96 lat. Korzystają z różnych ofert, które my im proponujemy. Ale powiem w ten sposób może, praca w domu pomocy społecznej, jeżeli chodzi o pielęgniarki, opiekunów medycznych różni się od pracy w szpitalu. W szpitalu dyżur trwa 8 czy 12 godzin, jednego dnia przychodzi drugiego dnia już tej osoby nie ma, natomiast u nas w Domu Pomocy Społecznej to są mieszkańcy, którzy, mamy w tej chwili my dwie osoby, które żyją już od 30 lat, i podobnie jest z innymi. Pracownicy to jest to, powiem tak, praca jest bardzo stresująca, jest to wypalenie zawodowe, ale z tymi mieszkańcami nasi pracownicy się zżywają, to są nasze babcie, nasze siostry czy bracia, czy dziadkowie i niestety, jeżeli odchodzą ci co długo przebywają, jednak to się odbija prawda na charakterze też pracowników, ja ich podziwiam za to, że jeszcze są, że pracują. Także, pozwólcie Państwo, że tutaj na tej sali podziękuję im, nisko się kłaniam za to, że są, że się opiekują naszymi mieszkańcami. Szczególnie, że te ostatnie 2 lata to była naprawdę, że tak powiem można powiedzieć, że gehenna, obserwowało się w telewizji jak w innych domach odchodzą, uciekają z tej pracy, natomiast od nas nikt nie odszedł, były takie mieliśmy miejsca wytchnieniowe oczywiście trudno tu już nie było tak, że na nasze pracownice, które były też zarażone one w domu nie zostawały były u nas w tym pomieszczeniu i w ubraniach opiekowali się mieszkańcami, którzy też byli zarażeni. Może teraz trochę inaczej, gminy z których pochodzą nasi mieszkańcy, nasi mieszkańcy pochodzą trzydziestu gmin najwięcej jest jednak z Hajnówki naszego Powiatu naszego Hajnowskiego. Statutowa jak powiedziałem liczba mieszkańców jest 73 osoby, natomiast mieszkańców na dzień trzydziestego pierwszego grudnia ubiegłego roku było sześćdziesiąt pięć miejsc. Było tak że osiemnaście osób przyszło i osiemnaście osób odeszło, na dzień dzisiejszy mamy wolnych 8 miejsc. Jest taka no powiem, że jak to można nazwać to fałszywa informacja, że w Domu Pomocy w Białowieży, że jest drogo, tylko nawet pracownicy socjalni, jak rodziny się pytają, że chcą do domu pomocy w Białowieży, więc dla nich jest odpowiedź. a ile jest emerytury? bo tam jest 4 200. Nie informują ośrodki pomocy, jak jest w rzeczywistości, mieszkaniec, który przychodzi do nas płaci 70% swojego swojej emerytury, renty lub też zasiłku stałego. Są u nas tacy mieszkańcy, którzy, że tak powiem nie skalali się pracą i też u nas przebywają. No wiadomo, że koszt jest dużo większy, więc Ośrodek Pomocy do nas kieruje. On sprawdza dochody osób zobowiązanych do alimentacji. Jeżeli przekracza pewną kwotę, to wówczas ta rodzina w formie umowy. zawartej z kierownikiem ośrodka dopłaca, a tak to ponosi prawda albo koszty dopłaca Wójt albo Burmistrz, czy jeżeli chodzi o Białystok to Prezydent. Tu wspomniałem o pracach, o pracy pracownikach naszych, na dzień dzisiejszy pielęgniarek mamy, że tak powiem 1,5 etatu, półtorej osoby. Mieliśmy 12 pielęgniarek. Niestety te dziewczyny, bo to były, jednak kobiety, odeszły do SP ZOZ w Hajnówce. Ja tu się pokusiłem o taką tabelę, gdzie pielęgniarka z wyższym wykształceniem, u nas akurat nie ma takich, bo podchodzimy do SP ZOZ zarabia pięć sześćset trzydzieści jeden złotych pielęgniarka z wykształceniem średnim pięć dwieście piętnaście, a u nas trzy tysiące pięćset. Jeżeli chodzi o ratowników medycznych z wykształceniem wyższym, w szpitalu jest pięć dwieście piętnaście, natomiast u nas brak zainteresowania taką pracą. Opiekun medyczny wykształcenie średnie w SP ZOZ ma cztery siedemset siedemdziesiąt jeden u nas w trzy trzysta pięćdziesiąt. Jeżeli chodzi o pracownika socjalnego w szpitalu pięć pięćset czterdzieści osiem u nas trzy czterysta. Terapeuta zajęciowy w szpitalu cztery trzysta dwadzieścia siedem u nas czy sześćset, natomiast pokojowa tam, natomiast solowa u nas trzy sześćset w szpitalu trzy sześćset to u nas trzy dwieście. Chcę też powiedzieć, że z tych środków z tych emerytur, które te 70%t my pobieramy oni opłacają składki zdrowotne, gdzie powinny mieć zapewnioną prawda pomoc medyczną ze strony pielęgniarek, natomiast tak nie ma. W ubiegłym roku w ramach świadczeń z NFOZu nasi mieszkańcy korzystali z pomocy z różnych dziedzin, w poradniach specjalistycznych transportowani tam byli naszym busem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych. I tak powiem: w Hajnówce do Poradni chirurgicznej były 32 wizyty, w Poradni neurologicznej 6 wizyt, w Poradni stomatologicznej w Hajnówce 41 wizyt, w Poradni K 9 wizyt, w Poradni laryngologicznej 6 wizyt, w Poradni Endokrynologicznej 3 wizyty, w Poradni kardiologicznej 6 wizyt, w Poradni Diabetologicznej 5 wizyt, w Poradni ortopedycznej 25 i wizyt w Poradni urologicznej 7 wizyt, w Poradni onkologicznej 5 wizyt w Poradni okulistycznej 12 wizyt w Poradni chorób zakaźnych, jedna wizyta. Również byli wożeni do Bielska Podlaskiego i też tam do Poradni laryngologicznej dwie osoby w kardiologicznej dwie wizyty były Poradni okulistycznej dwie wizyty i w poradniach w Białymstoku poradni chirurgii naczyń dwie osoby wizyty w poradni zaburzeń rytmu serca jedna wizyta w poradni onkologicznej pięć wizyt no i Białowieża, w Białowieży to jest ci którzy nie mogli prawda same przyjść dojść, do poradni stomatologicznej było pięćdziesiąt jeden wizyt. Razem w 2021 roku było dwa tysiące trzydzieści jeden wizyt w tych wizytach mieszkańcom oprócz kierowcy towarzyszyły również pielęgniarka albo opiekun, podobnie jak w dwutysięcznym dwudziestym roku dalej walczyliśmy z pandemią covid. No mieszkańcy na bieżąco byli informowani w sprawach dotyczących pandemii pobytu w DPS, Dom Pomocy do kwietnia był zamknięty. Rodziny mogły odwiedzać się, jeżeli byli zaszczepieni, ewentualnie przez telefon albo poprzez Internet. Korzystaliśmy również z tych środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to mieszkańcy, którzy byli przeszli koronawirus byli wskazani tu otrzymaliśmy osiemdziesiąt sześć tysięcy złotych. Zakupiliśmy z tego tytułu rotory kończyn górnych i dolnych, fotel masujący. I to byłoby tyle. Proszę o pytanie, jeżeli są. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Czy są pytania? Nie widzę dziękuję bardzo za przedstawienie sprawozdania i dziękuję wszystkim Państwu dyrektorom za sprawozdania i za pracę przez ten cały rok, proszę także podziękować wszystkim pracownikom, doceniamy, myślę, że mieszkańcy tak doceniają i wszyscy ich pracę. Sprawozdania przyjmujemy bez głosowania.

Rada Powiatu przyjęła informację o realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej, z uwzględnieniem działalności Domu Pomocy Społecznej w Białowieży, Domu Dziecka w Białowieży, Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

[radny Lech Jan Michalak opuścił salę obrad]

Do punktu 9-go:

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 9 porządku obrad, sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2021 roku. Sprawozdanie przygotowała Pani naczelnik wydziału spraw społecznych Pani Nina Łukasik, bardzo proszę o kilka słów.

Naczelnik wydziału spraw społecznych Nina Łukasik: Szanowni Państwo, w 2021 roku Powiat Hajnowski współpracował finansowo z organizacjami pozarządowymi i wsparte zostały pozarządowe organizacje i wspieraliśmy w dwóch sferach. A mianowicie w sferze kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego oraz w sferze kultury fizycznej i sportu. Na działania w sferze kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego wydatkowano kwotę sześćdziesiąt siedem tysięcy osiemset złotych, dotację przyznano sześciu organizacjom właściwie to nie wydatkowano, tylko przyznano w ogólnej kwocie dla w obu sferach i teraz w sferze kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego dotacje przyznano sześciu organizacjom na kwotę czterdzieści osiem tysięcy osiemset złotych i takie organizacje te dotacje uzyskały między innymi Ochotnicza Straż Pożarna w Hajnówce Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze ,Fundacja na rzecz budowy otwartego społeczeństwa "Oni to my", Hajnowska Fundacja Muzyki Kameralnej i Organowej oraz Parafia Prawosławna Zaśnięcia Najświętszej Mari Panny w Dubinach. Natomiast w sferze kultury fizycznej i sportu dotację przyznano dwóm organizacjom na kwotę dziewiętnastu tysięcy złotych i dotacje otrzymali Powiatowy Szkolny Związek Sportowy oraz Klub Sportowy "Puszcza". Organizacje wszystkie środki wykorzystały w całości. Zadania zostały rozliczone pod względem merytorycznym i finansowym. Ponadto współpracowaliśmy też z organizacjami w następujący sposób: na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Hajnówce w zakładce organizacje pozarządowe zamieszczano informacje pomocne organizacjom pozarządowym między innymi dotyczące ogłoszonych przez nas otwartych konkursów do ich rozstrzygnięcia, informacje o prowadzonych konsultacjach czy też formularze uzupełnialiśmy to formularzami które były potrzebne do opracowania takiego wniosku. Ponadto wspieraliśmy organizacje pozarządowe w uzupełnianiu czy wypełnianiu tych wniosków, a także w rozliczaniu wniosków dotacyjnych. Udzielono też pomocy przy sporządzaniu dokumentacji do Krajowego Rejestru Sądowego. Udzielano też pomocy, może udostępniano zainteresowanym organizacjom materiały związane z konkursem ofert na realizację zadań publicznych. I takie jeszcze w 2021 roku nowe zadanie też wykonywaliśmy, a mianowicie nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych, w ramach której w tej współpracy Powiat Hajnowski przystąpił do projektu Wspieraj Lokalnie. Projekt ten umożliwia organizacjom pożytku publicznego na bardziej efektywne pozyskiwanie funduszy z 1% podatku dochodowego i każdy podatnik może skorzystać z formularza z aplikacji zamieszczonej na naszej, oczywiście chętny podatnik, na naszej stronie internetowej, skąd ma ułatwione może takie ułatwioną możliwość odliczania jednego procenta na organizacje pozarządowe działające w naszym powiecie. Jesteście Państwo jeszcze w momencie rozliczania swoich PIT także można skorzystać, aplikacja jest dosyć prosta w swojej obsłudze i są tam od razu organizacje działające w tej aplikacji w naszym powiecie, gdzie można przekazać jeden procent ułatwiający im działalność. Dziękuję bardzo.

Rada Powiatu przyjęła sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2021 roku.

Do punktu 10-go:

10.1.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2022r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: Szanowni Państwo, zmiany w budżecie  dotyczą następujących spraw: zwiększenie dochodów w sumie na dwieście dziewięćdziesiąt dwa tysiące zero dwadzieścia jeden złotych i praktycznie jest dochód po tych zmianach w wysokości siedemdziesięciu czterech milionów siedemset pięćdziesiąt dziewięć tysięcy sześćset dziewięćdziesiąt cztery złotych, wydatki po zmianach wynoszą siedemdziesiąt osiem milionów dziewięćset trzydzieści cztery tysiące dziewięćset trzydzieści dziewięć złotych i osiemdziesiąt groszy. Na te dwieście dziewięćdziesiąt dwa tysiące zero dwadzieścia jeden złotych składa się część oświatowa subwencji ogólnej w kwocie trzydziestu pięciu tysięcy dziewięćset pięćdziesiąt jeden złotych została ona przyznana na wsparcie szkół w zakresie zorganizowania dodatkowych zajęć specjalistycznych z zakresu pomocy psychologiczno - pedagogicznej. Następna sprawa przyznania środków to jest 12000 zł decyzją Wojewody z przeznaczeniem na realizację zadań w ramach priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata dwa tysiące jeden -dwadzieścia pięć, następna kwota zwiększająca budżet jest to 200.000 zł z tytułu opłat pobieranych przez Zarząd Dróg Powiatowych z przeznaczeniem na wydatki bieżące. I następna kwota zwiększająca budżet jest to czterdzieści cztery tysiące siedemdziesiąt złotych z funduszu przeciwdziałania covid 19 i dotyczy ona Domu Pomocy Społecznej. Oprócz tego zmieniono klasyfikację środków budżetowych dotyczących scaleń na kwotę czterysta trzydzieści jeden tysięcy złotych dotyczy to prac związanych z zagospodarowaniem poscaleniowym obiektu Tarnopol Gmina Narewka, a także drugiego obiektu Kotłówka Gmina Narew. Oprócz tego zapisano środki, a w zasadzie przesunięto te środki w ramach już budżetu czterdzieści sześć tysięcy na sporządzenie dokumentacji na drogę 1626 B, Koweła do drogi powiatowej numer 1619 B jest odcinek trzystu osiemdziesięciu ośmiu metrów. Także, dziękuję wszystko, jeśli chodzi o tą uchwałę.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Dziękuję, czy są pytania do Pani Skarbnik?  Nie widzę, mamy też pozytywną opinię Komisji Spraw Społecznych oraz Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego. W związku z tym przystąpimy do przegłosowania uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2022 rok. Bardzo proszę o przygotowanie głosowania. Mamy jakieś problemy? Szanowni Państwo bardzo proszę wszystkich Państwa radnych o wylogowanie się z portalu, a następnie ponowne się zalogowanie, ponieważ długo nic nie było robione i są problemy, więc bardzo proszę wylogować się wszystkim, a potem się jeszcze raz zalogować. Kto z Państwa jest za przyjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2022 rok proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku, kto się wstrzymał kto jest przeciw. 15 radnych głosowało „za” przyjęciem uchwały, nikt się nie wstrzymał, nikt nie jest przeciw. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Rozkład głosów

15 "Za", 0 przeciw, 0 wstrzymał się:

  1. Filimoniuk Piotr
  2. Gerasimiuk Jarosław
  3. Gryc Alla
  4. Gutowski Mateusz Damian
  5. Korcz Jan
  6. Kośko Krystyna
  7. Łabędzki Bogusław Szczepan
  8. Łukianiuk Mirosław
  9. Moroz Tamara
  10. Ostapczuk Roman
  11. Petruk Krzysztof
  12. Rybak Piotr
  13. Rygorowicz Olga
  14. Saczko Eugeniusz
  15. Skiepko Andrzej

Uchwała Nr XXVI/218/2022 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 12 kwietnia 2022 r. w sprawie zmian w budżecie na 2022r.

10.2.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 10.2 uchwała w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej na lata 2022 – 2034. Jest pozytywna opinia Komisji Spraw Społecznych oraz Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego. Ta uchwała jest konsekwencją uchwały pierwszej, więc myślę, że to nie trzeba uzasadniać, czy jakieś dodatkowe pytania są. Nie widzę związku z tym przystąpimy do głosowania. Kto jest za przyjęciem uchwały w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2022 2034 proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku. Kto się wstrzymał, kto jest przeciw? Za głosowało 15 radnych, uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Rozkład głosów

15 "Za", 0 przeciw, 0 wstrzymał się:

  1. Filimoniuk Piotr
  2. Gerasimiuk Jarosław
  3. Gryc Alla
  4. Gutowski Mateusz Damian
  5. Korcz Jan
  6. Kośko Krystyna
  7. Łabędzki Bogusław Szczepan
  8. Łukianiuk Mirosław
  9. Moroz Tamara
  10. Ostapczuk Roman
  11. Petruk Krzysztof
  12. Rybak Piotr
  13. Rygorowicz Olga
  14. Saczko Eugeniusz
  15. Skiepko Andrzej

Uchwała Nr XXVI/219/2022 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 12 kwietnia 2022 r. w sprawie zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2022-2034.

10.3.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 10.3 - uchwała w sprawie zmiany uchwały Nr XXXII/320/18 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 sierpnia 2018 r. w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Hajnowskiego w charakterze Partnera do realizacji projektu "Regionalne Innowacje Społeczne - Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego" finansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej VII Poprawa Spójności Społecznej, Działania 7.1. Rozwój Działań Aktywnej Integracji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Jest obecny Pan Marcin Bołtryk, który jest koordynatorem tego projektu, bardzo proszę o kilka słów na temat tej uchwały.

Pan Marcin Bołtryk: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowni radni. W ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 - 2020 w Powiecie Hajnowskim swoją działalność realizuje Centrum Integracji Społecznej. Centrum integracji społecznej to jednostka zajmująca się reintegracją zawodową i społeczną. Intencją działalności CIS jest pomoc osobom zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Projekt skierowany jest do osób niepełnosprawnych, bezrobotnych, w tym bezrobotnych długotrwale i bez względu na wiek, płeć czy niepełnosprawność, idea projektu opiera się na zasadach zrównoważonego rozwoju równych szans i niedyskryminacji. W wyniku realizacji projektu w Województwie Podlaskim w 2019 roku powstało 7 takich instytucji. Liderem projektu jest miasto Łomża. Partnerami powiaty Hajnowski, Łomżyński, Siemiatycki, Zambrowski, Wysokomazowiecki, Kolneński i Gmina Boćki. Całkowita wartość projektu to ponad 25 milionów, z czego do Powiatu Hajnowskiego trafiło ponad 2,6 miliona. Wkład własny to ponad pięćset osiemdziesiąt cztery tysiące z funduszu pracy, który jest dysponowany przez Powiatowy Urząd Pracy, jednak realizacja projektu nie obciąża budżetu samorządów, gdyż to są środki krajowe. Działalność CIS-u przyniosła i przynosi cały czas wymierne korzyści dla lokalnej społeczności. Głównym celem jest zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej ponad siedmiuset osób w całym projekcie we wszystkich gminach. CIS działający w Powiecie Hajnowskim do tej pory objął takim wsparciem około osiemdziesięciu pięciu osób plus i ich otoczenie. Uczestnik, który zgłasza się do CIS może liczyć na kompleksową pomoc z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej już może nie będę czytał tutaj szczegółów. Na osiemdziesięciu pięciu uczestników, o których mówiłem program zatrudnienia socjalnego podpisało siedemdziesięciu pięciu uczestników, egzamin zawodowy zewnętrzne ukończyło pięćdziesięciu dziewięciu uczestników co jest bardzo ważne dla nas, wskaźnik zatrudnienia to sześćdziesiąt jeden procent uczestników gdzie minimalnym założeniem w projekcie to było dwadzieścia pięć procent, czyli nasz wskaźnik jest na drugim miejscu wśród wszystkich wpisów tych siedmiu CISów, które realizują swój projekt, więc myślę, że nie mamy się czego wstydzić. To co ja osobiście założyłem sobie jako kierownik Centrum Integracji Społecznej to, aby w jak najszerszy sposób do współpracy zaprosić lokalnych przedsiębiorców i specjalistów, stąd catering i szkolenia zawodowe realizują firmy z Hajnówki, zakupy do codziennego funkcjonowania Centrum Integracji Społecznej staraliśmy się również realizować u naszych lokalnych przedsiębiorców oraz specjaliści psycholog, terapeuta uzależnień, psychoterapeuta również to są mieszkańcy Hajnówki. Uczestnicy naszego projektu wykonali pracę na rzecz naszego miasta i powiatu, między innymi remont pomieszczeń I Liceum im. Marii Skłodowskiej - Curie na potrzeby PCPR, pomoc przy remoncie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, remont pomieszczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hajnówce, sprzątanie terenów wokół Muzeum Białoruskiego, pomoc w odświeżeniu elewacji budynku Muzeum Białoruskiego, pomoc w odśnieżaniu w schronisku Ciapek w Hajnówce, sprzątanie parku miejskiego skateparku w Hajnówce, prace porządkowe w Narewce, wsparcie organizacyjne w czasie finału Nordic Walking, wsparcie organizacyjne w czasie XV festynu archeologicznego w Zbuczu, wsparcie organizacyjne w przygotowaniu świetlicy wiejskiej do przyjęcia uchodźców z Ukrainy we wsi Czyże. W ramach szkoleń zawodowych dokonano ocieplenia elewacji budynku Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce oraz zrobiliśmy kapitalny remont kuchni w świetlicy na ulicy Górnej. Uczestniczyliśmy również w warsztatach, pokazach, spektaklach, koncertach realizowanych na terenie miasta Hajnówka. W ramach działań środowiskowych został zorganizowany wyjazd edukacyjny do Warszawy dla uczestników oraz ich bliskich. Włączyliśmy się również aktywnie w pomoc Kubusiowi i Mikołajowi, chorym na SMA. Uczestnicy zdawali krew w punkcie krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Hajnówce. Zapoczątkowana przez nas akcja zachęciła naszych uczestników do cyklicznego oddawania krwi. Tutaj ze względu na oszczędności, które z powodu choćby covidu zostały poczynione Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych która jest realizatorem Projektu podjęła decyzję po konsultacjach z Urzędem Marszałkowskim o zorganizowaniu jeszcze jednego naboru z mniejszą ilością uczestników. Jest to dziesięć osób, które już realizują program, z tego powodu właśnie jest ta uchwała i proszę o jej przyjęcie. Chcę tylko dodać, że w ramach CIS rozpoczynamy wolontaryjne wsparcie osób, które uciekając przed wojną trafiły do naszego regionu wsparcie będzie polegało na utworzeniu Klubu Integracji, gdzie nasi goście będą mogli spotykać się w gronie innych osób z Ukrainy, będziemy realizowali naukę języka polskiego, wprowadzimy animacje dla dzieci, wsparcie w szukaniu pracy oraz pomoc w kwestiach administracyjnych. Jeżeli są pytania. Dziękuję.

Wicestarosta Joanna Kojło: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado wkradł się błąd w projekcie z 28 marca. Ta data w paragrafie pierwszym ustęp 3 realizacja projektu, o którym mowa w ustępie pierwszym obejmuje okres jest zapisany od 1 maja 2019 roku, powinno być od 1 stycznia 2019 roku. To nie rzutuje, po prostu omyłkowo. Teraz 12 kwietnia zostało to poprawione i omyłkowo wkradła się ta data. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Odnośnie tej poprawki właśnie przed chwilą skonsultowałem, to jest ewidentny błąd, tak, a więc dokonujemy tej poprawki i bez głosowania.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, ja chciałbym wrócić do swoich wątpliwości, którymi dzieliłem się na Komisji. Paragraf 26 Statutu Rady Powiatu mówi o tym, że uchwała powinna mieć dołączone uzasadnienie. W tym przypadku nie mamy, ja liczyłem na to, że z 2018 roku uchwała takie uzasadnienie zawiera. Przynajmniej w publikacji na BIP tego uzasadnienia nie znalazłem, więc nie wiem, ale bardzo proszę o opinię radcy prawnego, tak, czy w takim w takim przypadku możemy tę uchwałę przyjąć.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Już opinię radcy prawnego mamy, że każda uchwała powinna mieć uzasadnienie w związku z tym rozumiem, że to uzasadnienie jest tak? Dzisiaj zostało przesłane do wszystkich radnych. Panie radny czy wszystko w porządku? Bardzo proszę Pani radna Ala Gryc, a Pan radny proszę teraz sprawdzać.

Radna Alla Gryc: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowni radni, ja tak korzystam trochę z prywaty, w międzyczasie, póki Pan Bogusław sprawdzi uzasadnienie, chciałam bardzo serdecznie podziękować Panu Bołtrykowi Marcinowi. Widzieliśmy tak dużo zrealizowanych działań w ramach projektu, w jakiś sposób dotknęło to również nasze miasto i moje środowisko. Otóż na ulicy Górnej znajduje się taki prawie stuletni domek, w którym ma swoją siedzibę świetlica osiedlowa. I tak zupełnie bezinteresownie gdzieś tam przypadkiem Pani Przewodnicząca Stowarzyszenia nagrała sprawę i świetlica zyskała zupełnie nową piękną kuchnię. Kuchnia jest ocieplona, ma nową elektrykę, wyposażona i za to chciałam podziękować. Chcemy również podkreślić, że stowarzyszenie działa bardzo aktywnie i w tej chwili staramy się odbudować w tej świetlicy klimaty podlaskie. Myślę, że jak już osiągniemy efekty, które zostały zamierzone, to spotkamy się tam nawet z naszą Radą przy okazji jakiegoś relaksu czy odpoczynku, bo będzie to miejsce ogólnodostępne, bezpłatne za zachowaniem porządku i warunków jakichś takich grzecznościowych, będzie to miejsce dostępne wszystkim mieszkańcom do którego zaprosimy. Ja dzisiaj Panu Marcinowi bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję. Przepraszam bardzo, że zakłóciłam troszeczkę rytm rady, ale czułabym ogromny dyskomfort, gdybym nie podziękowała Panu Marcinowi. Dziękuję bardzo.

 Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Jeżeli nie ma więcej pytań to możemy przystąpić do głosowania Bardzo proszę o przygotowanie głosowania. Mamy problemy ponownie. No to, jeżeli mamy problemy to przystąpimy do głosowania imiennego. Szanowni Państwo znowu musimy wszyscy się wyłączyć, żeby się znowu włączyć. Pierwszy raz taka długa sesja, no zdarza się głosujemy uchwałę w sprawie zmiany uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Hajnowskiego w charakterze partnera do projektu, Kto z Pań i Panów radnych jest za proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku. Kto się wstrzymał, a kto jest przeciw. Piętnastu radnych głosowało za, uchwała została przyjęta jednogłośnie. Dziękuję.

Rozkład głosów

15 "Za", 0 przeciw, 0 wstrzymał się:

  1. Filimoniuk Piotr
  2. Gerasimiuk Jarosław
  3. Gryc Alla
  4. Gutowski Mateusz Damian
  5. Korcz Jan
  6. Kośko Krystyna
  7. Łabędzki Bogusław Szczepan
  8. Łukianiuk Mirosław
  9. Moroz Tamara
  10. Ostapczuk Roman
  11. Petruk Krzysztof
  12. Rybak Piotr
  13. Rygorowicz Olga
  14. Saczko Eugeniusz
  15. Skiepko Andrzej

Uchwała Nr XXVI/220/2022 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 12 kwietnia 2022 r. w sprawie  zmiany uchwały Nr XXXII/320/18 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 sierpnia 2018 r. w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Hajnowskiego w charakterze Partnera do realizacji projektu "Regionalne Innowacje Społeczne - Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego" finansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej VII Poprawa Spójności Społecznej, Działania 7.1. Rozwój Działań Aktywnej Integracji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

10.4.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 10.4 uchwała w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Hajnowskiego. Bardzo proszę Pana Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pana Piotra Rybaka o krótkie przedstawienie skargi i proponowanego rozstrzygnięcia.

Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Piotr Rybak: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowni radni, 12 lutego 2022 roku do Komisji Skarg i Wniosków i Petycji wpłynęła skarga dotycząca działalności Starosty Hajnowskiego, skarżący zarzucał i tutaj cytuję: "... Nie dba o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu poprzez brak należytej kontroli nad podległymi jemu osobami. To jest: Naczelnik Wydziału Komunikacji i Dróg, który nie wizytuje dróg w Czeremsze lekceważy brak znaków informacyjnych przejść dla pieszych. Na Inspektora Nadzoru Budowlanego, który to niszczy mieszkańców Powiatu, a nie nadzoruje budowli gminy Czeremcha, gdzie giną ludzie. Brak należytego utrzymania dróg powiatowych podczas tej zimy, gdzie praktycznie śniegu nie ma, a Powiat oszczędza na życiu kierowców" Koniec cytatu, w związku z powyższym Przewodniczący Komisji wystąpił z pismem do Starosty o zwrócenie się do poszczególnych osób o wyjaśnienia w tej sprawie. Odpowiedzi wpłynęły w formie pisemnej na stawiane zarzuty przez skarżącego. W związku z powyższym Komisja w dniu 31 marca zapoznała się ze skargą oraz ze złożonymi dokumentami. Z otrzymanych dokumentów wynikało, że wszystkie działania prowadzone są zgodnie z obowiązującymi przepisami i w granicach prawa w związku z czym Komisja proponuje, aby skargę uznać za bezzasadną. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo i mamy pozytywną opinię Komisji Spraw Społecznych oraz Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego, czy są jeszcze dodatkowe pytania. Nie widzę w związku z tym przystąpimy do głosowania. Bardzo proszę Panią radną Krystynę Kośko o wylogowanie się i ponowne się za logowanie, bo Pani komputer wypadł. Przystępujemy do głosowania, kto jest za przyjęciem uchwały na działalność Starosty Hajnowskiego. Proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku. Kto się wstrzymał, kto jest przeciw? Za zagłosowało 14 radnych, jeden radny wstrzymał się od głosu. Uchwała została przyjęta. Dziękuję.

Rozkład głosów

14 "za", 0 przeciw:

  1. Filimoniuk Piotr
  2. Gerasimiuk Jarosław
  3. Gryc Alla
  4. Gutowski Mateusz Damian
  5. Korcz Jan
  6. Łabędzki Bogusław Szczepan
  7. Łukianiuk Mirosław
  8. Moroz Tamara
  9. Ostapczuk Roman
  10. Petruk Krzysztof
  11. Rybak Piotr
  12. Rygorowicz Olga
  13. Saczko Eugeniusz
  14. Skiepko Andrzej

1 "Wstrzymał się":

  1. Krystyna Kośko

Uchwała Nr XXVI/221/2022 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 12 kwietnia 2022 r. w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Hajnowskiego

10.5.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 10.5, uchwała w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Hajnówce. Jest pozytywna opinia Komisji Spraw Społecznych, Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego, tradycyjnie poproszę Pana Przewodniczącego Piotra Rybaka o krótkie przedstawienie skargi i rozstrzygnięcie.

Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Piotr Rybak: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowni radni. Kolejna skarga dotyczyła działalności Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Hajnówce. Skarżący zarzucił Dyrektorowi, że został wprowadzony w błąd, co doprowadziło do jego wyrejestrowanie się jako osoba bezrobotna. Skarga wpłynęła 24 lutego do Komisji Skarg Wniosków i 8 marca Komisja otrzymała odpowiedź od Dyrektora Urzędu Powiatowego Urzędu w Pracy, w którym poinformował, że osoba która złożyła skargę dobrowolnie wyrejestrowała się zasobów osób bezrobotnych w związku z tym nie było już sposobu innego postępowania. 9 marca na posiedzeniu Komisji Skarg Wniosków i Petycji członkowie Komisji zapoznali się ze skargą jak również z otrzymanym pismem, stwierdzili, iż skargę należy uznać za bezzasadną w związku z powyższym proponuje się przyjąć projekt zaproponowała projekt uchwały, która uznaje skargę za bezzasadną. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo, czy są jakieś pytania, nie widzę w związku z tym przystąpimy do głosowania. Kto jest za przyjęciem projektu uchwały proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisków i kto się wstrzymał, kto jest przeciw. Za głosowało 15 radnych, projekt uchwały został przyjęty jednogłośnie.

Rozkład głosów

15 "Za", 0 przeciw, 0 wstrzymał się:

  1. Filimoniuk Piotr
  2. Gerasimiuk Jarosław
  3. Gryc Alla
  4. Gutowski Mateusz Damian
  5. Korcz Jan
  6. Kośko Krystyna
  7. Łabędzki Bogusław Szczepan
  8. Łukianiuk Mirosław
  9. Moroz Tamara
  10. Ostapczuk Roman
  11. Petruk Krzysztof
  12. Rybak Piotr
  13. Rygorowicz Olga
  14. Saczko Eugeniusz
  15. Skiepko Andrzej

Uchwała Nr XXVI/222/2022 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 12 kwietnia 2022 r. w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Hajnówce

10.6.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 10.6, uchwała w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w Powiecie Hajnowskim na lata 2022-2026. Mamy pozytywną opinię Komisji Spraw Społecznych oraz Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego i poprosimy Panią dyrektor króciutko w tym punkcie.

Dyrektor PCPR Jolanta Prusinowska: Szanowni Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rada, bardzo proszę o przyjęcie Programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, który pozwoli nam na podjęcie działań i pozyskiwanie dodatkowych środków w latach kolejnych aż do 26 roku. Mam nadzieję, że podjęte działania zapisane w projekcie pomogą nam we wsparciu osób doznających przemocy, ale też pomogą w kształceniu i dokonaniu zmian, w osobach które stosują przemoc. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo, Pani Dyrektor mówiła też o Programie przeciwdziałania, który był realizowany wcześniej, a to już mamy zupełnie nowy, czy są jeszcze pytania do Pani dyrektor. Nie widzę, w związku z tym przystąpimy do głosowania i proszę o przygotowanie głosowania, kto jest za przyjęciem projektu uchwały i proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku, kto się wstrzymał, kto jest przeciw. Za głosowało 15 radnych, uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Rozkład głosów

15 "Za", 0 przeciw, 0 wstrzymał się:

  1. Filimoniuk Piotr
  2. Gerasimiuk Jarosław
  3. Gryc Alla
  4. Gutowski Mateusz Damian
  5. Korcz Jan
  6. Kośko Krystyna
  7. Łabędzki Bogusław Szczepan
  8. Łukianiuk Mirosław
  9. Moroz Tamara
  10. Ostapczuk Roman
  11. Petruk Krzysztof
  12. Rybak Piotr
  13. Rygorowicz Olga
  14. Saczko Eugeniusz
  15. Skiepko Andrzej

Uchwała Nr XXVI/223/2022 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 12 kwietnia 2022 r. w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w Powiecie Hajnowskim na lata 2022-2026

10.7.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 10.7., uchwała w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie wsparcia finansowego pomoc de minimis udzielonego przedsiębiorstwom branży turystycznej działającej w strefie zamkniętej na terenie Powiatu Hajnowskiego, bardzo proszę Pana Starostę o przedstawienie krótko projektu uchwały.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panowie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, w zasadzie dzisiaj już na sesji była mowa o tej sytuacji bardzo dramatycznej sytuacji w branży turystycznej na terenie terenów zamkniętych w całym Województwie Podlaskim jeżeli chodzi o tereny zamknięte z branży turystycznej, które najbardziej ucierpiały, to oczywiście Kruszyniany w Powiecie Sokólskim, ale nas najbardziej interesuje Powiat Hajnowski i tutaj zdecydowanie Białowieża, jak również Gruszki w Gminie Narewka. Szanowni Państwo tak, jak dzisiaj było już mówione 6 grudnia spotkaliśmy się w Krynkach na temat sytuacji w pasie przygranicznym, gdzie teren został objęty jako teren zamknięty. Na tym spotkaniu z Panem Premierem poruszałem bardzo trudną sytuację branży turystycznej, szczególnie dużych obiektów, które tak naprawdę utraciły dochody już w okresie pandemii mogły skorzystać z pomocy de minimis, która tak naprawdę obowiązuje w przeciągu 3 lat w wysokości 200000 Euro. Natomiast te firmy wykorzystały tą pomoc właśnie w pandemii, natomiast w okresie, gdzie teren został zamknięty w związku z sytuacją na granicy polsko - białoruskiej zostali wykluczeni z dalszej działalności. Jeszcze takim dobrym symptomem ich działalności było to, że w hotelach byli zakwaterowani żołnierze, niestety 28 lutego musieli opuścić hotele, zostali przekwaterowani, natomiast hotele zostały tak naprawdę puste ze swoją załogą, a w dwóch dużych ośrodkach pracuje aż 160 osób. Dlatego też były podjęte inicjatywy o których mówił Pan Marszałek Artur Kosicki w związku ze zmianą zapisów w ustawie o pomocy de minimis tak aby mogły również przedsiębiorstwa skorzystać, które już wykorzystały taką pomoc Dlatego też bardzo aktywnie tutaj się włączyła nasza Lokalna Organizacja Turystyczna poprzez organizację spotkań z przedsiębiorcami, jak również była mowa w zasadzie na każdym spotkaniu czy to otwartym czy też poprzez wideokonferencję z Panem Wojewodą. O tych sprawach również na każdym spotkaniu mówiłem i przekazywałem o bardzo trudnej sytuacji w branży turystycznej. W związku z tym, że okres terenu zamkniętego mija trzydziestego czerwca, a tak naprawdę nie wiemy czy tak się stanie bardzo trudno nawet to co nas dzisiaj rozmawialiśmy ruszyć z promocją naszych terenów tak aby turyści mogli przyjechać już 1 lipca, bo tak naprawdę jeszcze nie wiemy czy te tereny zostaną otwarte, dlatego tutaj w naszym stanowisku które zostało przygotowane a uzasadnienie to jest wniosek Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego, który został przekazany wczoraj dzisiaj Zarząd Powiatu przyjął to stanowisko i zwracam się do wszystkich Państwa radnych o przyjęcie takiego stanowiska i przekazanie do władz centralnych. Tak, jak jest w uchwale bardzo proszę o przyjęcie tego stanowiska.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Dziękuję, czy są dodatkowe pytania do Pana Starosty, nie widzę, w związku z tym przystąpimy do głosowania. Kto z Pań i Panów radnych jest za przyjęciem projektu uchwały proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku, kto się wstrzymał, kto jest przeciw. Za głosowało 15 radnych, projekt uchwały został przyjęty i dziękuję.

Rozkład głosów

15 "Za", 0 przeciw, 0 wstrzymał się:

  1. Filimoniuk Piotr
  2. Gerasimiuk Jarosław
  3. Gryc Alla
  4. Gutowski Mateusz Damian
  5. Korcz Jan
  6. Kośko Krystyna
  7. Łabędzki Bogusław Szczepan
  8. Łukianiuk Mirosław
  9. Moroz Tamara
  10. Ostapczuk Roman
  11. Petruk Krzysztof
  12. Rybak Piotr
  13. Rygorowicz Olga
  14. Saczko Eugeniusz
  15. Skiepko Andrzej

Uchwała Nr XXVI/224/2022 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 12 kwietnia 2022 r. w sprawie wsparcia finansowego pomoc de minimis udzielonego przedsiębiorstwom branży turystycznej działającej w strefie zamkniętej na terenie Powiatu Hajnowskiego

10.8.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 10.8, uchwała w sprawie przyjęcia stanowiska w sprawie przebiegu ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej na odcinku Hajnówka - Białowieża. Bardzo proszę Pana Starostę.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Szanowni Państwo, budowa ścieżki rowerowej tak naprawdę to kwestia różnych rozmów i poczynania by ją wybudować tak naprawdę od kilkunastu lat. Dzisiaj też była mowa na spotkaniu z Panem Marszałkiem o tym, że Pan Marszałek jest bardzo mocno zaangażowany i pilotuje ewentualną budowę ścieżki rowerowej z Hajnówki do Białowieży. Uzasadnieniem tego stanowiska są oczywiście konsultacje, które odbywają się na terenie Powiatu Hajnowskiego między innymi się odbyły w Hajnowskim Domu Kultury i tutaj w ubiegłym tygodniu w Enklawie Białowieskiej. Do końca 28 kwietnia można złożyć własne spostrzeżenia, własne opinie drogą elektroniczną w ramach konsultacji społecznych. Szanowni Państwo my od samego początku jako samorządowcy i oczywiście we współpracy z różnymi organizacjami turystycznymi uznaliśmy, że najlepszy przebieg ścieżki rowerowej jest wzdłuż drogi wojewódzkiej Hajnówka - Białowieża. Gdy pojawił się inwestor, który chce wybudować tą drogę, a to jest Urząd Marszałkowski Zarząd Województwa Podlaskiego, w imieniu którego działa Zarząd Dróg Wojewódzkich jedyna możliwa budowa ze środków właśnie Urzędu Marszałkowskiego jest wzdłuż drogi wojewódzkiej. I co jest najważniejsze w tym wariancie budowy ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej, bo pojawiły się również inne, bardziej na południe, bardziej wchodząc w Puszczę Białowieską poprzez zagospodarowanie dróg typowo leśnych, ale Szanowni Państwo, żeby wyprowadzić w ogóle ruch rowerowy z drogi wojewódzkiej ta ścieżka musi być w pobliżu drogi wojewódzkiej, gdy ona będzie oddalona dość daleko od drogi wojewódzkiej znowu pojawi się ruch rowerowy na tej drodze wojewódzkiej. Wszyscy turyści, którzy wyjeżdżają chociażby z Białowieży w kierunku Rezerwatu Żubra jadą drogą wojewódzką, jeżeli to będzie przy drodze wojewódzkiej, pojadą na pewno tą ścieżką, która jest wyznaczona, a myślę, że takim ekspertem, z którym bardzo wspólne zdanie mamy jako samorządowcy, aby przebiegała ona się wzdłuż drogi wojewódzkiej jest Pani profesor Jędrzejewska. Szanowni Państwo warianty różne się pojawiają, ale czasami mam takie myśli, że komuś może zależeć, żeby tej w ogóle ścieżki nie wybudować. Skoro jest inwestor, skoro są chęci, są środki i nawet w niektórych miejscach trochę drożej wybudować ją to trzeba jak najwięcej sił zebrać i ustalić przebieg tej ścieżki wzdłuż drogi wojewódzkiej. Jestem przekonany, że po tych spotkaniach konsultacyjnych i w HDK-u i w Enklawie Białowieskiej wypracuje firma, która zajmuje się przygotowaniem przebiegu ścieżki, najrozsądniejsze z możliwych przebiegów, tak, ażeby nie zakłócić również przyrodzie, a taki przebieg widzimy jedynie wzdłuż drogi wojewódzkiej, także bardzo proszę o przyjęcie tego stanowisko na dzisiejszej radzie. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Dziękuję czy przepraszam, czy są pytania do Pana Starosty. Nie widzę bardzo proszę, Pan Radny Gutowski.

Radny Mateusz Gutowski: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Państwo, radni może nie pytania do Pana Starosty, choć generalnie oczywiście się zgadzam z tym, co Pan Starosta mówi tak dla jasności to, że ona jest wzdłuż drogi wojewódzkiej to jak się wniknie w szczegóły to ona cały czas wzdłuż tej drogi nie tylko wchodzi trochę w las, ale właśnie ta propozycja zaproponowana przez profesor Jędrzejewską i przez profesora Kowalczyka spełnia wszelkie rekomendacje, które dawał RDOŚ. Rozwiązuje też problem przede wszystkim bezpieczeństwa, bo każdy inny przebieg omijający Rezerwat Żubrów czy Zwierzyniec nie zmniejszy ruchu na tej drodze wojewódzkiej, ludzie i tak będą jeździć drogą wojewódzką, bo będą jeździć tak jak mają tam, gdzie mają najbliżej. Ja mam tylko jeden wniosek do tej uchwały chodzi mi o paragraf 2 komu to przekazujemy i mamy tutaj Marszałka Województwa, Wojewodę Podlaskiego i Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich ja bym Panie Starosto, jednak dodał, cały ten komitet sterujący przy konsultacjach, czyli WWF Polska Gmina Białowieża, miasto Hajnówka, Gmina Narewka, BPN, Nadleśnictwa Hajnówka i Białowieża Leśnictwo, Hajnówka i Białowieża i RDOŚ niech oni też to dostaną od nas i to tylko tyle. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Pani mecenas kiedyś było, że musimy mieć bardzo konkretny wniosek, bo to jest zmiana uchwały.

Radny Mateusz Gutowski: Składam wniosek, aby w paragrafie 2 który brzmi stanowisko o którym mowa w paragrafie pierwszym należy przekazać Marszałkowi Województwa Podlaskiego Wojewodzie Podlaskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich dodać WWF Polska Gminy Białowieża, miasto Hajnówkę Gminę Narewka Gminy Hajnówka Gminy Narewka Białowieski Park Narodowy, Nadleśnictwo Hajnówka, Nadleśnictwo Białowieża oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, bo jest w komitecie sterującym przy konsultacjach i nie powinniśmy nikogo z tego komitetu pomijać.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Dobrze, dziękuję bardzo i rozumiem, że tą poprawkę musimy przegłosować. Mam nadzieję, że wszyscy zapamiętali i jeżeli nie ma dodatkowych pytań to najpierw przegłosujemy poprawkę do projektu uchwały. a następnie całą chwałę. Mamy już przygotowane. Kto jest za przyjęciem wniosku radnego Mateusza Gutowskiego w sprawie wniesienia poprawki? Proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku. Kto się wstrzymał, kto jest przeciw? za głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu, wniosek został przyjęty.

Rozkład głosów

14 "za":

  1. Filimoniuk Piotr
  2. Gerasimiuk Jarosław
  3. Gryc Alla
  4. Gutowski Mateusz Damian
  5. Kośko Krystyna
  6. Łabędzki Bogusław Szczepan
  7. Łukianiuk Mirosław
  8. Moroz Tamara
  9. Ostapczuk Roman
  10. Petruk Krzysztof
  11. Rybak Piotr
  12. Rygorowicz Olga
  13. Saczko Eugeniusz
  14. Skiepko Andrzej

1 "wstrzymał się", 0 "przeciw":

  1. Jan Korcz

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: I teraz proszę o przygotowanie głosowania całej uchwały. Kto jest za przyjęciem projektu uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego sprawie przebiegu ścieżki rowerowej proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku, kto się wstrzymał kto jest przeciw, za oddano 15 głosów, projekt uchwały został przyjęty jednogłośnie.

Rozkład głosów

15 "Za", 0 przeciw, 0 wstrzymał się:

  1. Filimoniuk Piotr
  2. Gerasimiuk Jarosław
  3. Gryc Alla
  4. Gutowski Mateusz Damian
  5. Korcz Jan
  6. Kośko Krystyna
  7. Łabędzki Bogusław Szczepan
  8. Łukianiuk Mirosław
  9. Moroz Tamara
  10. Ostapczuk Roman
  11. Petruk Krzysztof
  12. Rybak Piotr
  13. Rygorowicz Olga
  14. Saczko Eugeniusz
  15. Skiepko Andrzej

Uchwała Nr XXVI/225/2022 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 12 kwietnia 2022r. w sprawie przebiegu ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej na odcinku Hajnówka - Białowieża.

10.9.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 10.9, uchwała w sprawie przekazania skargi na przewodniczącego rady według właściwości, tu Pan Starosta kilka słów tak bardzo proszę.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Szanowni radni, Szanowni Państwo bardzo krótko, organem właściwym do rozpatrywania skarg tych związanych z funkcjonowaniem Rady Powiatu jest Wojewoda i w tym przypadku również właściwym do przekazania jest tej skargi Pan Wojewoda, dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo. Czy są pytania? Nie widzę przystępujemy do głosowania i bardzo proszę o przygotowanie. Kto jest za przyjęciem uchwały w sprawie przekazania skargi na przewodniczącego Rady Powiatu Hajnowskiego według właściwości proszę o podniesienie ręki naciśnięcie przycisku. Kto się wstrzymał? I kto jest przeciw. Za głosowało 15 radnych, uchwała została przyjęta jednomyślnie.

Rozkład głosów

15 "Za", 0 przeciw, 0 wstrzymał się:

  1. Filimoniuk Piotr
  2. Gerasimiuk Jarosław
  3. Gryc Alla
  4. Gutowski Mateusz Damian
  5. Korcz Jan
  6. Kośko Krystyna
  7. Łabędzki Bogusław Szczepan
  8. Łukianiuk Mirosław
  9. Moroz Tamara
  10. Ostapczuk Roman
  11. Petruk Krzysztof
  12. Rybak Piotr
  13. Rygorowicz Olga
  14. Saczko Eugeniusz
  15. Skiepko Andrzej

Uchwała Nr XXVI/226/2022 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 12 kwietnia 2022 r. w sprawie przekazania skargi na przewodniczącego rady według właściwości

Do punktu 11-go:

Radny Mateusz Gutowski: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, ja w sumie chciałem w imieniu inicjatorów budowy pomnika Pamięci Sybiraków w Białowieży podziękować całemu Zarządowi za przekazanie działki na ten pomni. Ten pomnik został niedawno odsłonięty i przedstawiciele, Pan Starosta i Zarząd brał w tej uroczystości udział. Inicjatorami powstania pomnika była profesor Jędrzejewska, dyrektor technikum Leśnego Pani Anna Kubacka oraz Pan Lech Nowacki, no i na pewno bez działki Starostwa ten pomnik by nie mógł powstać. Korzystając z chwili, korzystając z okazji o wywózkach mieszkańców regionu Puszczy Białowieskiej na Syberię oraz o samej budowie pomnika powstał film nakręcony przez Panią Beatę Chyży - Czapińską on jest już był raz puszczony w telewizji Białystok, ale wszystkich zachęcam do obejrzenia, film się nazywa "Dziki tulipan" i najbliższe emisje będzie 14 kwietnia o siedemnastej trzydzieści i 19 kwietnia o osiemnastej pięćdziesiąt pięć i 21 kwietnia o siedemnastej trzydzieści ponownie na programie TVP Białystok. Film się nazywa "Dziki tulipan", a to jest w ramach programu "Świadkowie czasu", to jest o nas samych tak naprawdę, więc warto obejrzeć, dziękuję bardzo

Radny Roman Ostapczuk: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowni radni, na początku chcę podziękować dla Pani Dyrektor I Liceum, która się pojawiła u nas na sesji, pomimo tak późnego zaproszenia, jeszcze raz dziękuję, że Pani tutaj jest. Poprosiłem osobiście o to, żeby Pani się dzisiaj tutaj pojawiła z tego względu, że docierają do nas informacje od mieszkańców, od rodziców, jak i tutaj od samych radnych, z zaniepokojeniem względem obchodów, może nie tyle obchodów rocznic, co dotyczy ślubowania uczniów I naszej wojskowej klasy, I liceum im. Marii Skłodowskiej - Curie, więc ja bym prosił Panią dyrektor o kilka słów wyjaśnienia. Dodam tylko, że uroczystości te zostały zorganizowane, jak gdyby bez wiedzy organu prowadzącego, co wydaje się niezbyt stosowne. Ale na początek Pani Dyrektor proszę o kilka słów wyjaśnienia w tej sprawie.

Dyrektor I LO Wioletta Januszkiewicz: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowna Rado, więc odnosząc się do pytania Pana radnego, organ prowadzący został powiadomiony i organ prowadzący otrzymał zaproszenie i również uczestniczył w tych obchodach, zanim dotarło zaproszenie ja rozmawiałam telefonicznie z Panem Starostą i ta informacja została przekazana. Cóż może być niepokojącego w ślubowaniu uczniów podczas uroczystości upamiętniającej katastrofę Smoleńską czy Zbrodnię Katyńską. W dniu jutrzejszym w mojej szkole odbywa się spotkanie wieczorne z rodzicami o godzinie 17 gdzie ślubowanie również klasy cywilnej, na który również jest zaproszony organ prowadzący i z tego co wiem będzie uczestniczyła Pani Wicestarosta w jutrzejszym naszym wydarzeniu i wieczór również upamiętnia Zbrodnię Katyńską. Jako dyrektor szkoły jestem zobligowana do wychowania młodzieży w duchu patriotycznym i przekazywania wartości zarówno patriotycznych jak i chrześcijańskich zgodnie z wypowiedzią wczorajszą Ministra Edukacji i Nauki profesora Czarnka. Korzystając z tego, że tak jak Pan radny wspomniał uczniowie klasy wojskowej zanim złożyli takie ślubowanie musieli mieć mundury i oczywiście, że następuje w procesie praktycznym planowanie pewnych uroczystości i wydarzeń trudno znaleźć w kwietniu inną rocznicę niż ta, podczas której ślubowanie się odbyło. Myśleliśmy również o dacie 3 maja, niemniej, jednak jest to długi weekend, podczas którego młodzież wyjeżdża, więc jest to dzień wolny od zajęć edukacyjnych. Wiedzieliśmy również o obecności Pana Wiceministra Edukacji i Nauki Dariusza Piontkowskiego, Posła, Wojewody i bardzo szerokim echem odbiła się ta uroczystość, bardzo pochlebne słowa padły w kierunku zarówno szkoły jak i uczniów. Uczniowie otrzymali wspaniałe prezenty zafundowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, czuli się dowartościowani, docenieni, a wręcz wyróżnieni. W uroczystości uczestniczyły wszystkie sztandary, może przepraszam może nie wszystkie, ale bardzo dużo sztandarów szkół hajnowskich, władze samorządowe i nie widzę nic niestosownego wręcz przeciwnie uważam, że to było jak najbardziej potrzebne zarówno szkole jak również uczniom. Odnosząc się do jakiś skarg żadne skargi do mnie nie wpłynęły, oczywiście wychowawca również rozmawiał z rodzicami, rodzice byli obecni na tej uroczystości, jak również byli obecni nauczyciele mojej szkoły. Także jeżeli jakieś skargi są to proszę mi je przekazać i będziemy się do tego odnosić. Dziękuję bardzo.

Radny Roman Ostapczuk: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, Pani Dyrektor jestem daleki od tego żeby zabraniać uczniom czy komukolwiek uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach obojętnie gdzie by one się odbywały w którym z kościołów czy też zgromadzeń wyznaniowych to nie o to mi chodzi tak jak Pani powiedziała we wszystkich lub prawie wszystkich tego typu obchodach rocznicach uczestniczą poczty sztandarowe czy też delegacje ze wszystkich szkół, nie tylko naszych jest to słuszne powinna młodzież wiedzieć o naszej historii czy też o tym co się dzieje na bieżąco. Pytanie ode mnie i od rodziców jest nie o to, dlaczego uczestniczyli w tych obchodach, tylko dlaczego ślubowanie odbyło się właśnie w tym miejscu. Ja chcę Pani przypomnieć, że najlepszym miejscem na tego typu ślubowanie jest szkoła, a jeżeli szkoła mówi, że na przykład nie ma takiego miejsca może jest za ciasno, może warunki nie są odpowiednie, to chcę przypomnieć Pani, że wszystkie służby mundurowe bez wyjątku, które znajdują się na terenie naszego miasta i powiatu obchody obchodzą przed urzędem miasta, powiatu i gminy. To jest właściwe miejsce i tutaj już wtedy nikt nie ma zastrzeżeń do tego, że odbywa się, czy to w kościele, czy to w cerkwi, czy w innym miejscu. po prostu każdy może przyjść w to miejsce bez przypisywania do jakiegokolwiek powiedzmy wyznania, jest to wolny plac, wolne miejsce i tam powinny, jeżeli nie w szkole podkreślam odbywać się tego typu uroczystości. W tej chwili mieszkańcy mówią także jedna z partii politycznych zawłaszcza sobie szkołę i jeden z kościołów, jak gdyby pod to się podpina, tak nie powinno być Pani dyrektor. Ja apeluję do Pani dyrektor jak i do pozostałych osób, żeby więcej to się nie powtarzało. Jeszcze raz podkreślam, nic nie mam ani te osoby, które zgłaszały do mnie te zastrzeżenia przeciwko temu, żeby uczniowie uczestniczyli w tego typu uroczystościach. To jest, jak gdyby zrozumiałe i zawsze tak było natomiast już samo ślubowanie ja chcę przypomnieć wniosek kolegi Łabędzkiego, z komisji który powiedział, że odbyło się to na prywatnej działce. Dobrze pamiętam Panie Bogusławie, więc to tym bardziej niepokoi do tego pamiętam jak na zapytanie również kolegi Łabędzkiego była Pani no zniesmaczona delikatnie powiem, że takie zachowanie i takie i takie pytania nie służą dobremu imieniu szkoły. To nie było tylko zadane pytanie do Pani szkoły, tylko ogólnie do szkół prowadzonych przez organ, czyli przez Powiat. W tym wypadku Pani uważa, że jest to rzecz normalna i pozwoli Pani, że tak jak i osoby z którymi rozmawiałem nie zgodzę się z takim podejściem i apeluję o zaprzestanie tego typu praktyk obojętnie z jakiej okazji i powinny być one rozdzielone tak jak wspomniałem organizowane przez Kościół jak najbardziej, tak i uczestniczenie młodych ludzi w obchodach, tak jak było to w naszych zaproszeniach. Ja chcę przypomnieć, że na wszystkich tego typu uroczystościach Pan Starosta, jeżeli nie może uczestniczyć lub też Pani Wicestarosta, zawsze jest ktoś z członków Zarządu, staramy się również, żeby tak nie było, że kogoś z nas tam nie ma. Nie zawsze wszystkim pasuje, ale na pewno delegacja od nas również na takich uroczystościach zawsze jest. Natomiast my nie rozmawiamy o tym, rozmawiamy o samym ślubowaniu. Prosiłbym bardzo, żeby na przyszłość takie rzeczy się nie powtarzały. Dziękuję.

[Radny Jan Korcz i radny Mateusz Gutowski opuścili salę obrad]

Dyrektor I LO Wioletta Januszkiewicz: Wypadałoby się chyba odnieść do wypowiedzi Pana radnego, więc proszę Państwa z tego co wiem w poprzednich latach również uczestniczyłam w tych uroczystościach i zawsze ta uroczystość była przygotowywana przez Prawo i Sprawiedliwość, więc tutaj, nie, mówię o samej uroczystości, tak, to tutaj należałoby się zapytać dlaczego inne partie nie organizują uroczystości o charakterze patriotycznym, bo moja szkoła i moja klasa ma szczególne przesłanie do tego, żeby te dzieci były wychowane w duchu patriotycznym i oczywiście, że tak. Panie radny to ja jestem dyrektorem tej szkoły, to ja wiem na czym polega funkcjonowanie tej klasy, to ja wiem z kim ja utrzymuję kontakt zdając relację z wydarzeń o charakterze patriotycznym, w których uczestniczą moi uczniowie. Bardzo doceniam te uwagi, które Pan przed chwilą mi przekazał, na pewno będę brała to pod rozwagę, ale tutaj nie chciałabym, żebyście Państwo mieli wyobrażenie takie, że na przykład szkoła uczestniczy dlatego, że akurat ta partia a nie inna zorganizowała uroczystość. Nie, to była uroczystość o charakterze narodowym i dlatego z tego względu uczestniczyliśmy i to była uroczystość, która akurat w kalendarzu szkolnym terminem pasowała nam do złożenia tego ślubowania, w maju zaczynamy matury, więc to też nie będzie, wcześniej nie mieliśmy mundurów to są, to jest szereg sytuacji, które wpływają na dane zdarzenia i nie uważam tego proszę tego nie odebrać jako absolutnie moje tłumaczenie, ponieważ ja nie widzę tutaj absolutnie żadnego złego zachowania swojego jako dyrektora moich uczniów i moich rodziców, z  całym szacunkiem Panie radny. Naprawdę nie rozumiem tego i uważam, że w ogóle dalece krzywdzącym sformułowaniem jest to, że Pan radny mówi, że jeden z kościołów, Panie radny ja jestem osobą, która jest bardzo wierzącą, ale jestem osobą również która bardzo sobie ceni ekumenizm, u mnie zarówno jednego wyznania jak i drugiego i uczniowie, i nauczyciele i tak samo katecheci są traktowani bardzo, bardzo z wielkim szacunkiem. I nabożeństwo było ekumeniczne, uczestniczył w tym również batiuszka. Ja powiem więcej, ponieważ może Państwo nie wiecie, bo akurat sytuacja ślubowania była sytuacją bardzo medialną, ale wcześniej podczas pasterki moi uczniowie również uczestniczyli we mszy, która była mszą z okazji Świąt Bożego Narodzenia rzymskokatolicka pasterka, była to msza polowa, w której uczestniczył generał Kukuła i właśnie kapelan prawosławny dzwonił do mnie z 14 batalionu i właśnie z kapelanem prawosławnym ustalaliśmy jak możemy wesprzeć, czy uczniowie się zgodzą oczywiście, czy rodzice się zgodzą czy żeby uczestniczyli w tej pasterce, wiadomo obchodzą święta jest to wigilia nie każdy wcześnie wstanie o 21 od stołu i pójdzie na mszę polową. Proszę sobie wyobrazić, że moi uczniowie, dwudziestu uczniów uczestniczyło i w znakomitej większości byli wyznania prawosławnego. Uczestniczyli z własnej woli za zgodą swoich rodziców i to jest piękne i tutaj te podziały takie wytykanie ten kościół, tamten kościół jest zupełnie niepotrzebne, Panie radny.

Radny Roman Ostapczuk: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, próbuje Pani znowu wypaczyć moje słowa, nie powiedziałem ani słowem na temat obchodów ekumenicznych, powiedziałem, że jest to wysoce stosowne, powinna młodzież w nich uczestniczyć. Nie zgadzam się, tak jak i osoby z którymi rozmawiałem na temat miejsca do przeprowadzenia ślubowania, jeżeli organem prowadzącym jest Starostwo, a patronackim jest jednostka, jeżeli wszystkie służby Straż Pożarna, Policja również Wojsko, przepraszam, jeżeli któryś ze służb nie wymieniłem wszystkie uroczystości tego typu są przeprowadzane jak mówiłem wcześniej przed Urzędem Miasta, Gminy, Powiatu. Mówiłem o samym ślubowaniu, proszę nie zmieniać moich słów i ich znaczenia i nie zarzuciłem Pani, ani nikomu, że młodzież nie powinna w tego typu uroczystościach uczestniczyć. Czym innym są obchody tak jak były tutaj rocznica Katastrofy czy też obchody mordu Katyńskiego, natomiast czym innym jest sam akt ślubowania. Pani próbuje, jak gdyby to połączyć, mówiąc, że ja jestem przeciwko jak gdyby ekumenicznym obchodom, to jest nieprawda. Zaznaczałem to na samym początku i proszę tego nie robić. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Ja myślę, że już chyba zostało dosyć dokładnie wyjaśnione i Pani Dyrektor stanowisko i Pani, i Pana radnego i proszę bardzo Pan radny Łabędzki.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado ja to tylko pokrótce odniosę się do słów radnego Ostapczuka, bo przywołał mnie w swojej wypowiedzi. Tak się składa, że na terenie Hajnówki najczęściej zlokalizowane są miejsca Pamięci Narodowej na terenach prywatnych, na prywatnym terenie znajduje się miejsce, w którym wspólnie miasto i Parafia Rzymskokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego organizuje 15 sierpnia uroczystości związane z Bitwą Warszawską, to jest Cudem nad Wisłą. Mam tutaj na myśli miejsce na międzytorzach, to jest prywatna działka Parafii Podwyższenia Krzyża i tam są te uroczystości organizowane. Nikt nie widzi problemu w tym, że one w taki sposób się odbywają. Na prywatnej działce znajduje się także pomnik poświęcony Powstańcom Styczniowym, ponieważ jest to też działka Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Na prywatnej też działce znajduje się pomnik Smoleński i Katyński razem, i tak jak w przypadku Pomnika Powstania Styczniowego, tak w przypadku tego Pomnika Smoleńskiego i Katyńskiego pierwsze inicjatywy, pierwsze propozycje budowy tych upamiętnień były kierowane do samorządu lokalnego. Samorząd lokalny nie znalazł odpowiedniej lokalizacji dla tych miejsc, więc one znalazły się na terenie prywatnym i tam te uroczystości się odbywają. Powiem Panu jeszcze i adwersarzom, czy osobom które oczekują wyjaśnienia, że uroczystość 8 kwietnia odbywała się jakby z trzech takich elementach, etapach, w częściach, pierwsza część to była msza święta, druga część to była część poświęcona rocznicy 82 Zbrodni Katyńskiej i 12 Katastrofy Smoleńskiej, natomiast trzecia część była ślubowaniem uczniów Oddziału Przygotowania Wojskowego i ona była prowadzona już nie przez organizatorów wcześniejszych uroczystości, ale przez dowódcę uroczystości z 14 batalionu, który zarazem reprezentował dowódcę pierwszej Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej na tych uroczystościach i ona miała swój przebieg zgodny z ceremoniałem i odbyła się odbyła się przy pomniku, który bezpośrednio tym młodym ludziom przypomina historię Oręża Polskiego, w tym przypadku historię smutną, zbrodnie ciągle niepoliczoną, ciągle nie rozliczoną, jak wszystkie zbrodnie Rosyjskie przeciwko narodowi Polskiemu, które nigdy nie doczekały się ani tego, że zostaną osądzone, ani tego, że zostaną ukarane. Odbyła się ta przysięga w szczególnym czasie. Ja nie muszę Państwu przypominać o tym, jaki czas przeżywamy, w jakiej atmosferze ci młodzi ludzie zakładają ten mundur i z czym, oczywiście oby to się nie dopełniło i to w każdym słowie wypowiedzianym 8 kwietnia się pojawiało, żeby nigdy nie musieli korzystać z tej wiedzy, którą ona będą w czasie szkolenia wojskowego, w praktyce, ale mają świadomość tego w jakich czasach przyszło im żyć i w jakich czasach przyszło im tę przysięgę składać. Ja mam tylko tyle do powiedzenia w tej sprawie. Natomiast w tej części wolnych wniosków i oświadczeń mam dwie sprawy, dzisiaj praktycznie każdy z nas ma wpięte barwy ukraińskie, wojna na Ukrainie wiele rzeczy nam uświadamia. Wiele dobroci ujawniła w naszych, może nam samym nieznanych postawach, ale też polaryzuje bardzo wiele różnych stanowisk, postaw, tak, jak każda sytuacja ekstremalna jest właśnie taką i powoduje to, że wiele osób może się samookreślić, przyjąć jakieś stanowisko i tego stanowiska bronić. Oprócz tego, że mamy takie gesty jak właśnie wpinanie barw narodu ukraińskiego, solidaryzujemy się przez pomoc niesioną i tym uchodźcom, którzy zamieszkali między nami, ale także tym osobom, które na Ukrainie pozostały. To też powinniśmy podejmować takie działania, które będą pokazywały, że my faktycznie angażujemy się czynnie nie tylko w pomoc, ale także manifestujemy taką postawę sprzeciwu, wobec tego co Federacja Rosyjska zgotowała naszym sąsiadom. Ja mam przed sobą list Podsekretarza Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcina Przydacza, który został skierowany do poszczególnych resortów, a zawiera stanowisko MSZ-tu w kwestii stosunków i wytyczne dotyczące kontaktów z przedstawicielami Republiki Białorusi. Pismo dotyczące stosunków z Federacją Rosyjską było przesłane 28 lutego, to natomiast z 21 marca powołuje, przywołuje fakt współodpowiedzialności Białorusi za rosyjski atak na Ukrainę, który nie budzi wątpliwości biorąc pod uwagę, że Mińsk udostępnia armii rosyjskiej swoje terytorium, wspiera ją logistycznie oraz akceptuje ataki dokonywane przez wojsko rosyjskie z terytorium Białorusi. I Ministerstwo Spraw Zagranicznych w kontaktach instytucjonalnych z przedstawicielami Białorusi sugeruje następujące zasady, przede wszystkim ograniczenie relacji z partnerami Białoruskimi do niezbędnego minimum, a o wszelkich próbach MSZ sugeruje, by informować właśnie przedstawicieli resortu Spraw Zagranicznych. Jest tam też mowa o tym by podejmować ewentualne samodzielne kontakty z Białoruskimi partnerami wyłącznie na szczeblu roboczym i by podejmować kontakty z Białoruskimi partnerami wyłącznie w celu realizacji istotnych interesów Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku pojawienia się ewentualnych wątpliwości, pomocą w kwestiach merytorycznych służą pracownicy Departamentu Wschodniego MSZ. Panie Starosto, ja w związku z tym miałbym taką prośbę, żebyśmy przyjrzeli się temu jak w tej chwili te relacje instytucjonalne pomiędzy Powiatem Hajnowskim a Partnerami Białoruskimi wyglądają. Kiedy zaczął się atak hybrydowy na polską granicę pytałem na Komisji Spraw Społecznych o to, czy faktycznie powinniśmy realizować w dalszym ciągu projekty, które chociażby są zapisane w budżecie naszym, to też istotna informacja, że mamy tam zobowiązania finansowe. Kiedy ten konflikt graniczny z Białorusią eskalował, kiedy nasze służby mundurowe miały najwięcej chyba pracy, myśmy dokonywali przelewów w ramach jednego z projektów, ponad 20000 € było przelewanych, to był listopad. Chciałbym wiedzieć tak czy oprócz tego, czy inne zaangażowanie finansowe od momentu, kiedy ten konflikt graniczny mamy, czy inaczej też angażowaliśmy się finansowo w relacjach ze stroną Białoruską. Radny Mateusz Gutowski dzwonił do mnie zaraz po rozpoczęciu wojny na Ukrainie z pytaniem czy poparłbym wniosek o zerwanie stosunków partnerskich z Rejonami, z którymi takie umowy Powiat Hajnowski łączą, ale rozumiem, że nie doczekała się ta inicjatywa dalszego procedowania. Myślę, że zaraz też będzie możliwość rozmowy na ten temat. Panie Starosto, ja chciałbym, żeby Pan zlecił sprawdzenie w jakim zakresie Starostwo Powiatowe oraz instytucje podlegające, w tym też placówki oświatowe kontynuują współpracę z podmiotami białoruskimi i jakie są to podmioty, czy jest to współpraca konieczna. Wnoszę też o skierowanie takiego zapytania do Departamentu Wschodniego MSZ jak my w tej sytuacji powinniśmy, jakich rozwiązań powinniśmy używać, chociażby i w zakresie tych zobowiązań finansowych, bo mamy w tych projektach realizowanych właśnie tą część finansową, czy MSZ ma jakieś sugestie dotyczące rozwiązania tej sytuacji, ale także w związku z tym, że są między nami, mieszkają między nami  uchodźcy z Ukrainy, ja nie mówię, że tak jest i nie chcę tutaj twierdzić, że to, że z taką sytuacją mamy do czynienia, ale jeżeli w tych w ogólnie dostępnych miejscach, lokalach Starostwa Powiatowego czy placówek instytucji podległych Starostwu, w lokalach dostępnych dla klientów, pracownicy, jako nie wiem, pamiątki z podróży na Białoruś, czy do Federacji Rosyjskiej przechowują jakieś elementy z symboliką nawiązującą do właśnie symboliki Federacyjnej, czy Republiki Białorusi, żeby je usunąć, bo po co mają po co mają razić oczy, tak, naszych gości z Ukrainy. Także to są takie moje sugestie. Ja mam też nadzieję, że Pan się odniesie do tego jak te dotychczasowe istniejące umowy partnerskie z rejonami na Białorusi rozwiązać. I druga sprawa Panie Starosto dotyczy korespondencji, przyzna Pan sam, że dosyć delikatnie tę kwestię do tej pory traktowałem, chciałem zasugerować działanie, które spowodowałoby zaprzestanie praktyki polegającej na opłacaniu przez młodzież zajęć w jednej z klas Zespołu Szkół Zawodowych, opłacaniu zakupu produktów i półproduktów wykorzystywanych na zajęciach praktycznej nauki zawodu. Panie Starosto ta korespondencja uświadomiła mi wiele rzeczy. Próby odpowiedzi oparte o to, że tam dyrekcja szkoły nie wie, ile kosztują ubrania i tak dalej to, jak gdyby ja pytałem wprost jakie koszty uczniowie ponoszą w związku z realizacją w szkole podstawy programowej, to jest Panie Starosto podstawa programowa. Ja tutaj sobie pozwoliłem Panu na oddzielnej kartce, ja Panu przekażę podstawę programową, żeby Pan, żeby Pan miał do wglądu, ja na pierwszej stronie pozwoliłem sobie Panu takie podstawowe elementy tej podstawy programowej wypunktować. Między innymi, co jeszcze istotne, ta podstawa programowa obowiązuje nas od 1 września 2019 roku, czyli dwa roczniki, dwa roczniki Technikum Żywienia w Zespole Szkół Zawodowych już ta podstawa programowa obejmuje i ona wprost mówi na stronie 1821, że szkoła zapewnia wyposażenie w niezbędne produkty i półprodukty do przygotowania poszczególnych dań określonych w podstawie programowej i nie ma innej możliwości zabezpieczenia tych produktów uczniom do zajęć praktycznych jak zakup ich ze środków budżetowych. Możemy powiedzieć, że od 2019 roku niezgodnie z prawem uczniowie ponoszą tego koszty. I teraz Panie Starosto proszę rozważyć w porozumieniu z Radą Rodziców w tej szkoły czy my nie powinniśmy w jakiś sposób zrekompensować tych kosztów ponoszonych przez okres dwóch lat uczniom. Ja mam nadzieję, że ten temat się zaczął w lutym, że od lutego już ci uczniowie nie płacą za te produkty i półprodukty, że to co, że te pytania zwróciły uwagę organu prowadzącego na to, że to była praktyka niezgodna z prawem. Mam taką nadzieję. Panie Starosto chciałbym zwrócić uwagę jeszcze na jeden element w tej korespondencji, Pan swoim podpisem zalegalizował, jakby w odpowiedzi Dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych, no jeden istotny element niezgodny z prawdą. W odpowiedzi jest mowa o tym, że produkty żywnościowe kupowane są przez samych uczniów, tak, nie jest to uregulowane przepisami prawa oświatowego. Właśnie fragment prawa oświatowego przekazałem Panu przed chwilą. Prawo oświatowe reguluje właśnie w tym zakresie. Rozumiem, a jak, a jak nie przyniosą tego na zajęcia to wtedy nic nie mają, tak? Ale to co mają. No, ale to z tych odpowiedzi to nie wynika. Z tych odpowiedzi wynika, że jest to dobra praktyka. Tutaj, tak takie odpowiedzi mam, czyli wynika z tego, że jak sami nie przyniosą to, jednak nic nie mają. Panie Starosto, na tej samej zasadzie możemy powiedzieć, że na zajęcia w klasie mechanicznej też powinni przynosić ze sobą swój materiał, wytoczyć dla taty wałek jakiś i zanieść do domu. No natomiast tutaj tłumaczenie szkoły, że wszystko jest w porządku i że prawo oświatowe tego nie reguluje, prawo oświatowe to reguluje, Panie Starosto ja mam taką nadzieję, że mówię, że oni już od lutego nie ponoszą tych opłat. I mam taką nadzieję, że Pan w porozumieniu z Radą Rodziców ustali formę zrekompensowania tych kosztów, które przez 2 lata ponosili uczniowie niezgodnie z prawem, po prostu na to mam nadzieję. Dziękuję bardzo.

Radny Krzysztof Petruk: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado. Mój przedmówca tak długo tutaj przemawiał, że niestety nie mam możliwości zadania pytania do Pani Dyrektor, nie wiem, czy ona wyszła na chwilę czy za chwileczkę Pani Dyrektor wróci, aczkolwiek dobrze, że w swoim zakończeniu nawiązał do sprawy, którą poruszałem już na Komisji i też ona dotyczy odpowiedzi udzielonej na interpelację Pana radnego, który zapytał o koszty ponoszone, o koszty które są ponoszone przez uczniów. Akurat tutaj zwróciła moją uwagę odpowiedź właśnie Pani dyrektor i chciałem zadać to pytanie, bo dotyczyła ona, znaczy trochę jej nie niezrozumiałym szczerze mówiąc, ale wygląda na to, że w odpowiedzi na interpelację Pani Dyrektor zawarła zdania, które pozwolę sobie przytoczyć "... uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego nie ponoszą kosztów umundurowania oraz wyposażenia wojskowego niezbędnego do realizacji zajęć. Jedynym kosztem jest zakup butów..." I dalej zdanie, które naprawdę nie rozumiem. "... uważam, że rozpowszechnianie takich informacji mówiących o kosztach ponoszonych przez uczniów Oddziału Przygotowania Wojskowego nie służy promocji zarówno szkoły, jak i też tego Oddziału". I nie wiem kto i jakie informacje rozpowszechniał, które miałyby zaszkodzić, że tak powiem, temu Oddziałowi, bo przypomnę, że chyba wszyscy akurat byliśmy za utworzeniem tego, tej klasy przygotowania wojskowego i chciałbym uzyskać taką właśnie odpowiedź dotyczącą właśnie tego, tej kwestii, czyli inaczej biorąc ponieważ no nie widzę Pani dyrektor chciałbym uzyskać to na piśmie, że kto i kiedy i w jakich okolicznościach miał rozpowszechniać informacje, o których było, które były wymienione w piśmie i które nie służą promocji szkoły. I drugie pytanie jest bardzo proste czy prowadzący szkołę, czy jakąkolwiek działalność nie powinien przekazywać pełnych informacji o funkcjonowaniu akurat w tym przypadku Oddziału Przygotowania Wojskowego, bo tak troszeczkę ad vocem jeżeli w tej szkole o kierunku żywieniowym należy jakby sponsorować produkty i nie wiem akurat czy postawa tutaj programowa mówi o tym żeby uczniowie sami sobie zakupywali buty wojskowe, aczkolwiek z doświadczenia wiem, że rzeczywiście dobrze jest jak każdy potencjalny żołnierz zadba o dobre wygodne obuwie. Dziękuję.

Radny Roman Ostapczuk: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, na część ja, gdyby odpowiedzi które się same nasuwały to już tutaj radny Petruk powiedział, natomiast ja chciałbym wrócić do tego, co powiedział Pan radny Łabędzki. O wyrzucaniu pamiątek z wakacji, nieutrzymywaniu jak gdyby stosunków  żadnych z Białorusinami tutaj chodziło akurat, więc ja myślę, że Pan Starosta jeszcze się wypowie na temat kończących już jak gdyby wygasających programów, które nas wiążą i na temat jak to się musi odbyć, więc nie będę wyręczał Pana Starosty, natomiast jeżeli już Pan tak idzie głęboko Panie Łabędzki z tymi różnymi pamiątkami jak Pan to określił, to jak pójdziemy tym tokiem to ja już nie będę mówił, że współpracują u nas tutaj prywatne firmy z prywatnymi firmami na terenie Białorusi i jest to ich jedyny dochód, co będzie jeżeli one zrezygnują, ale to już jak gdyby gospodarczo i pytanie takie można by zadać już do naszego Rządu czy też Ministerstwa Spraw Zagranicznych, natomiast wrócę do tych pamiątek. Jeżeli dalej będzie Pan w to brnął, to jak rozumiem będzie toczyła się wojna, zabroni nam Pan śpiewać piosenek, zabroni nam Pan się wypowiadać tak jak my to mówimy po swojemu, bo będzie się Panu to źle kojarzyło, czy nie za daleko Pan idzie. Czy w pewnym momencie nie powinniśmy powiedzieć stop, bo cóż ma do tego pamiątka kupiona na wakacjach do sytuacji politycznej?  I nawoływanie do podobnych rzeczy no jest wysoce niestosownym, Panie Łabędzki. Dziękuję.

Radna Tamara Moroz: Panie Starosto, Szanowna Rado, do Pana Starosty dzisiaj otrzymaliśmy bon w kwocie miliona czterysta pięćdziesiąt tysięcy złotych i może Pan poinformuje z jakim to przeznaczeniem na jakie cele nas czy na jakie gminy trafi ta kwota, tylko tyle dziękuję.

Radna Alla Gryc: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowni radni jedno pytanie, ulica Górna, stan i perspektywy, nadzieje, co się dzieje niech mieszkańcy wiedzą. Dziękuję bardzo.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panowie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, tak po kolei i przejdę do ustosunkowania się do wypowiedzi poszczególnych koleżanek i kolegów radnych. Pan Mateusz Gutowski mówił o Pomniku Sybiraków, faktycznie cały Zarząd był na fantastycznej uroczystości upamiętniającej te tragiczne chwile sprzed wielu lat, wywózkę właśnie z tego miejsca, ze stacji towarowej w Białowieży mieszkańców Białowieży, mieszkańców Powiatu Hajnowskiego. Miałem możliwość akurat tam zabrania głosu, z czego się oczywiście bardzo cieszę, bo nie zawsze są okoliczności, żeby zabrać też głos. Szanowni Państwo 8 kwietnia była niezwykle podniosła uroczystość w związku z Tragedią Smoleńską, w związku z sytuacją, która się wydarzyła się przed osiemdziesięcioma dwoma laty Mordem Katyńskim i myślę, że te uroczystości, te trzy, które się zbiegły w jednym momencie miały też wpływ w związku z bardzo ważnymi osobami które przybyły na tę uroczystość z Panem Ministrem Dariuszem Piątkowskim, z Bogdanem Zielińskim Ministrem i Posłem, z Panem Wojewodą Podlaskim Bohdanem Paszkowskim i aby ze względów organizacyjnych było sprawniej i łatwiej wszystko skumulowano w jedną całość. Ja otrzymałem telefon od Pani Dyrektor o uroczystościach, bo tak naprawdę one miały się odbyć tak jak i Pani Dyrektor mówiła w maju, natomiast zapytałem też, gdzie będzie ślubowanie, nie uzyskałem odpowiedzi i też nie mogłem przekazać swoim członkom Zarządu, później przyszła informacja o uroczystości związanej i z mszą, i z upamiętnieniem, ale również ze ślubowaniem. Pan Bogdan Łabędzki odniósł się do uchodźców z Ukrainy. Szanowni Państwo taki meeting poparcia, apel poparcia odbył się przed Urzędem Miasta, uczestniczyliśmy niektórzy z nas w tym meetingu i tu chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim moim pracowników Starostwa, którzy zaangażowali się w zbiórkę finansową i również rzeczy, również dziękuję niektórym radnym, którzy również pomoc finansową okazali na ten cel. Chcę przypomnieć, że tir z darami, gdzie byliśmy inicjatorem wspólnie z Burmistrzem miasta Hajnówka tych darów wyjechał do Białegostoku, następnie wyjechał bezpośrednio na Ukrainę. Natomiast trzy karetki przewozowe jechały bezpośrednio na granicę polsko - ukraińską wioząc materiały opatrunkowe na granicę, stamtąd też przywieziono kilku uchodźców, którzy chcieli przybyć do Hajnówki. Ja już mówiłem nie raz, że na terenie Powiatu Hajnowskiego przybywa kilkaset osób w różnych miejscach użyteczności publicznych, miejscach, które przede wszystkim gminy posiadają, ośrodki i świetlice, ale również chociażby na terenie miasta Hajnówki w hotelach, gdzie te osoby przebywają. Miałem możliwość uczestniczenia w przyjeździe takich dwóch rodzin, odebraniu ich i zakwaterowaniu w hotelu. Na pewno każdy z nas czuje potrzebę okazania szczególnego takiego zaangażowania emocjonalnego też dla obywateli z Ukrainy. Bo u nich też pojawiały się łzy rozpaczy, że zostawiają swoich bliskich, mężów, braci na Ukrainie, ale również łzy takiego szczęścia, że mają tutaj ogromne wsparcie, jeżeli chodzi o mieszkańców naszego powiatu. I tutaj chcę serdecznie podziękować wszystkim włodarzom poszczególnych Gmin, Wójtom, Burmistrzom za to, że wszyscy jednogłośnie przyczynili się do tego, aby te osoby, które chcą zostać u nas w Hajnówce, w Powiecie Hajnowskim są bardzo życzliwie przyjmowane. Również było sporo telefonów od osób prywatnych, które mają działki w pobliżu samej Hajnówki, mają swoje dacze również deklarowały taką pomoc i takie mieszkania nadal czekają, ktoś dojeżdża, ktoś wyjeżdża jest ruch, ale jest przede wszystkim ogromna życzliwość mieszkańców Powiatu Hajnowskiego. Mówił Pan też o współpracy polsko - białoruskiej, chcę powiedzieć, że kilka tygodni temu działalność w ramach Euroregionu Puszcza Białowieska, a więc z tymi rejonami z którymi utrzymywaliśmy kontakty Swisłocz, Kamieniec, Prużany została zakończona. Natomiast, pod koniec roku albo na początku tego roku wystosowaliśmy pismo do władzy wdrażającej co z projektami, czy realizować, czy nie będzie zwrotów pieniędzy, dopiero po jakimś czasie przyszła informacja, że projekty na ten moment być może Pani Wala tutaj  precyzyjnie wskaże datę przysłania tych pism z Warszawy o zakończeniu współpracy również tej finansowej na ten dzień to, co było rozliczone, zostało rozliczone, natomiast dalsze koszty możemy pokrywać i realizować tutaj, tylko na terenie Powiatu dla naszych odbiorców. Ale tak naprawdę to byliśmy w dwóch projektach tylko partnerem, bo generalnie Białowieski Park Narodowy był wiodącym, gdzie my byliśmy partnerem czy też akurat strona białoruska była wiodącym, a my tylko partnerem. Także ta współpraca została zakończona takie listy podpisaliśmy wspólnie z Panem Burmistrzem jako Prezesem, a ja jako wiceprezes Stowarzyszenia Euroregionu Puszcza Białowieska przy aprobacie wszystkich samorządów należących po stronie polskiej do tego Stowarzyszenia. Panie Bogdanie, Pan się dziwi, że ja podpisałem odpowiedzi dyrektorów, to co ja miałem przekreślać te odpowiedzi, otrzymałem takie odpowiedzi na Pańskie pytanie, Dyrektorzy udzielili odpowiedzi ja przestałem to pismo i chyba jest wszystko w porządku. Nie chciałbym polemizować o tych wpłatach uczniów, tylko tak naprawdę przygotowują, taki miałem też przekaz przygotowują, bo chcą kupić te rzeczy, które bardzo lubią, przygotują no i później konsumują. Na te sugestie, które tutaj podnosił Pan radny Petruk myślę odpowie Pani już Dyrektor konkretnie. Szanowni Państwo, przecież ja pamiętam jeszcze z dawnych lat szkolnych i moi synowie zawsze jakieś tam składki były w tej szkole. Nic tak za darmo nie ma. Pan był wychowawcą, też pamiętam zbierał, bo mego syna akurat tak, że musiałem też przynosić jakieś tam pieniądze na wyjazdy. Także Panie Bogdanie musimy trochę, jak jakby hamować to wszystko, bo to jest naprawdę niepotrzebne. Pani Tamara Moroz pyta na jakie drogi będą przeznaczone te środki na modernizację dróg powiatowych na terenie Powiatu Hajnowskiego, wójtowie poszczególnych gmin wskazali te odcinki dróg, które mogą być wyremontowane w przypadku Gminy Narewka to jest Lewkowo Nowe - Podlewkowie, tysiąc sto metrów tak jak pamiętam. Każdy wójt z poszczególnej gminy podał swoje odcinki dróg. Dzisiaj można też zadać pytanie, dlaczego nie inne. Szanowni Państwo, ja ciągle wracam do tematu jakby ważności dróg powiatowych na terenie chociażby Gminy Narewka, Siemianówka, Leśna, Mikłaszewo, tylko ona jest w tej chwili tak mocno rozjeżdżana przez samochody które budują zaporę przez wojsko to co i Pan Marszałek dzisiaj mówił, że specjalna zakładka myślę, że będzie i zostaną zrealizowane te inwestycje dopiero po zakończeniu tych robót na granicy to jest jak najbardziej logiczne. I takich dróg w Powiecie Hajnowskim mamy dość dużo, natomiast staramy się, aby te przygraniczne, te które są rozjeżdżane, a prowadzą do granicy były właśnie odbudowane później po remontach, po zakończeniu budowy, przepraszam. Pani radna Alla Gryc mówi o ulicy Górnej, tak jak przekazywałem informację, z Funduszu Samorządowego Dróg ta ulica została dofinansowana przez Rząd Polski. Jesteśmy na liście dofinansowania. W tej chwili przygotowujemy dokumentację do przetargu. Trochę się wstrzymujemy, z czym to jest związane, tak cena paliwa wzrosła, a więc i cena asfaltu, Pan Marszałek tutaj mówił km dwukrotnie wzrósł, w niektórych miejscach nawet 3 krotnie, prawda? W zależności od być może rejonu Województwa Podlaskiego, ale są też takie przypadki, że nawet cena asfaltu na kilometrze wzrosła tak dużo. Ona będzie realizowana w cyklu dwuletnim także środki mamy zabezpieczone i proszę przekazać, że z resztą ja przekazuję tutaj mieszkańcom, którzy słuchają, że ten pierwszy odcinek od ulicy Bielskiej do torów będzie realizowany chociaż wartość też jest duża, bo prawie cztery miliony złotych. Tak w tym roku, tak w tym roku. Szanowni Państwo, wracając jeszcze do uroczystości Smoleńskich, chcę powiedzieć, że również członkowie Zarządu, czy też pracownicy uczestniczyli wspólnie tutaj z Panią Wicestarostą, chociażby w cerkwi przy tablicy Arcybiskupa Mirona, również uczestniczyłem z Panią Olgą też w takich bardzo dostojnych uroczystościach odsłonięcia Pomnika również Biskupa Mirona w Supraślu i tam również była msza  i w Cerkwi i później taka molebień przed pomnikiem, ale wspominano wszystkich którzy stracili życie na czele z Lechem Kaczyńskim z małżonką naszym prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, który również stracił tam życie. Także Szanowni Państwo mi się wydaje, że staramy się zachowywać się tak, jak trzeba, czasami sami nawzajem troszkę podnosimy ciśnienie, życie tak krótkie jest, lepiej porozmawiać nie wszystko może nawet i tutaj z mównicy przemawiać można zawsze trochę inaczej. I w tym kontekście w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, za kilka dni mamy Święta wyznawców w Kościele Katolickim, za półtora tygodnia czy troszkę więcej w Kościele Prawosławnym w Cerkwi Prawosławnej, wszystkim Państwu i wszystkim mieszkańcom Powiatu Hajnowskiego życzę przede wszystkim spokojnych i radosnych Świąt. Tak naprawdę to po dwuletniej przerwie te Święta będą takie już dużo chyba spokojniejsze, jeżeli chodzi o pandemię, ale i na pewno na naszych stołach będzie zawsze przejawiała się ta nuta niepokoju co się robi na Ukrainie. Przede wszystkim życzę spokoju, pokoju w tej części właśnie sąsiedniego kraju, a wszystkim Państwu wszystkiego najlepszego. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo, oczywiście ze swojej strony także przyłączam się do życzeń Pana Starosty dla nas wszystkich, dla radnych, dla mieszkańców, życzę spokojnych Świąt i dużo dużo dużo nadziei na przyszłość, bo na pewno będzie nam potrzebna.

Do punktu 12-go:

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XXVI sesji Rady Powiatu.

Protokołowała Violetta Miniuk

Przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko           

 

 

 

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Eugeniusz Saczko

Data wytworzenia: 2022-07-14

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2022-07-14

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2022-07-14