Protokół Nr XIV/16 z dnia 21 kwietnia 2016

OA.0002.3.2016

Protokół Nr XIV/16

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 21 kwietnia 2016 r.

w sali nr 12 Starostwa Powiatowego w Hajnówce ( ul. A.Zina 1)

( początek sesji - godz. 13:00, koniec - godz. 15:30)

 

Do punktu 1 – go:

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Lech Jan Michalak. Przewodniczący Rady przywitał radnych (str………., zał. Nr………) oraz obecnych gości (str………., zał. Nr………). W sesji uczestniczyło 16. radnych.

Do punktu 2-go

Przewodniczący Rady przedstawił porządek obrad sesji.

Oto jego brzmienie:

  1. Otwarcie XIV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  2. Przyjęcie porządku obrad sesji.
  3. Przyjęcie protokołu z  XIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  4. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
  5. Interpelacje i zapytania radnych.
  6. Informacja o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz o przeciwdziałaniu bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Zatrudnienia.
  7. Powiatowy Program zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2015-2020.
  8. Sprawozdanie z realizacji Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2015r.
  9. Informacja o realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej z uwzględnieniem działalności Domu Pomocy Społecznej w Białowieży, Domu Dziecka w Białowieży, Powiatowego Ośrodka Wsparcia (Środowiskowego Domu Samopomocy), Warsztatu Terapii Zajęciowej i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
  10. Ocena zasobów pomocy społecznej na terenie powiatu.
  11. Powzięcie uchwał w sprawie:
    • zmian w budżecie na 2016rok.;
    • zmian w Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2016-2023;
    • przyjęcia Lokalnego Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży;
    • darowizny nieruchomości;
    • przyjęcia Powiatowego Programu Przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2016-2021;
    • przyjęcia Powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2016-2022;
    • określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób  Niepełnosprawnych w 2016r.;
    • zmiany uchwały Nr XVI/124/12 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 29 czerwca 2012r. w sprawie określenia zasad zbycia, oddania w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych SP ZOZ w Hajnówce;
    • zmiany uchwały Nr XVII/130/12 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 sierpnia 2012 r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków;
    • wystąpienia z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przyjazny Transport w Czeremsze.

12. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

13. Wolne wnioski.

14. Zamknięcie obrad XIV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

 

W związku z brakiem uwag i pytań Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad XIV sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

Do punktu 3-go:

Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają uwagi bądź pytania do protokołu z  XIII sesji Rady Powiatu.

       W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XIII sesji Rady Powiatu.

       Protokół z XIII sesji Rady Powiatu został przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

Do punktu 4-go:

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu czwartego, Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym. ( str………., zał. Nr………). Proszę Panie Starosto.

 

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w okresie międzysesyjnym Zarząd spotkał się dwukrotnie, … tą informację z tych z dwóch posiedzeń otrzymaliście państwo na piśmie. W dniu dzisiejszym odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu ... dotyczył wniosków i uwag do projektów uchwał, zgłaszanych przez komisje w poniedziałek oraz o dofinansowaniu modernizacji budynku przy ulicy Bocznej z przeznaczeniem na warsztaty terapii.., treningowe, realizowanego w ramach PFRONu przez Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy. Szczegóły będą omówione przy uchwalaniu uchwał. W tym miejscu jeszcze jedna taka uwaga w związku z pytaniami na komisjach dotyczące powołania przedszkola prawosławnego w Hajnówce; otrzymałem dzisiaj decyzję, którą pozwolę przeczytać. „Sprawę organizacji przedszkola prawosławnego w Hajnówce i opiekę duchową poruczam księdzu mitratowi Janowi Barszczewskiemu parafii p.w. Św. Dymitra w Hajnówce”. Podpisane prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. Tyle dziękuję.  

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Czy są jakieś pytania do Pana Starosty? Proszę Pani Radna.

Radna Agnieszka Jarmocik: W tym punkcie chciałam się zwrócić do Pana Starosty o przekazanie informacji w związku z ogłoszonym naborem wniosków z zakresu scalania gruntów, w ramach PROW 2014-2020 w temacie, jakie obiekty są przygotowane założenia do scalenia przez Podlaskie Biuro Geodezji w Białymstoku i na jakie obiekty został złożony wniosek o przyznanie pomocy z zakresu scalania gruntów. Proszę o przekazanie informacji. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Ale pani pyta zarządu, tak?

Radna Agnieszka Jarmocik: Tak.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Jeśli mam odpowiedzieć to proszę bardzo. Mianowicie na ten moment, na ten moment mamy zrobione założenia do obrębu, obrębu jaki Tarnopol, jak też Mikłaszewo- Eliaszuki. 27 otrzymamy założenia do kolejnego obiektu, jakim będzie Kotówka nowiny Koweła, otrzymamy i tutaj w tym momencie uzgodniliśmy tez pracę geodezyjne jakie będą, będą wykonywane na tych wszystkich obiektach, te wszystkie obiekty Tarnopol jak mówię ,drugi obiekt Mikłaszewo, Eliaszuki jak też Kotówka-Nowiny, będą złożone w tym roku do końca maja w konkursie i wierze w to, że po prostu wszystkie, wszystkie zostaną ujęte w programie, przejdą i będą realizowane. Tyle, dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Są jeszcze jakieś pytania do pracy zarządu. Jeśli nie ma informacja została przyjęta.

Do punktu 5-go:

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu numer pięć interpelacje i zapytania radnych. Proszę.

Radny Jan Adamczuk:

Moja interpelacja będzie dotyczyła dróg powiatowych gminy Czyże, a mam tu na myśli, wczoraj jechałem nawet z wójtem, Podrzeczany – Leniewo, było wyprofilowanie, ale niedokładne,  zabrakło jeszcze po bokach przejechać. To trzeba dokonać, bo to jest jakoś nieładnie. Niedobrze, bo to jest robi się koryto. Kiedy tam jeszcze asfaltówa będzie to znak zapytania, ale jeśli się robi daną drogę to proszę ją wyprofilować, żeby ona miała ten spad i do rowu itd. żeby to było dobrze. Proszę to poprawić, pojechać, to jest błąd wielki – była równiarka, trzeba było zrobić dobrze, a teraz trzeba będzie jeszcze raz jechać. No ale to jest nauczka, już nieraz tak było.

Druga to będzie dotyczyła odnośnie, taki radny gminy Czyże mi przesłał, że jest to na granicy gruntów  wsi Leniewo – Klejniki, jest zjazd powyższy wyremontowany w piętnastym roku. Dzisiaj jest zalany wodą z rowu, przy drodze jest do droga powiatowa i uważam, że tam nie ma wielkich ciężarów, ludzie jadą ciągnikami, jakąś rureczkę trzeba ułożyć, niech jadą. Bo tam wczoraj jechałem i stoi woda, faktycznie. Także proszę to zrobić.

Jeszcze bym prosił, to jest droga powiatowa Gorodczyno – Lachy, za co dziękuję, że w zeszłym roku była wyprofilowana, ale przez zimę ona po prostu obsiadła i teraz trzeba było, tam parę jest takich dziur, jam, podwieźć żwirem, bo tam się nie zrobi. Jeżeli nie macie swego materiału, to uważam, że tam była rozmowa z wójtem Narwi, on tam jakiś ma materiał a jaki to ja nie wiem. Bo tam mówili mieszkańcy, że może dać, tylko, żeby ktoś wykonał. Także tam proszę zrobić,  byłoby bardzo dobrze, bo tam też asfaltów się nie doczeka, o, i co jeszcze bym prosił?

Prosiłbym, żeby daną interpelację, którą składa radny, żeby ją uczciwie interpretować, odpisywać. Bo miałem przykład, że 25 lutego na sesji zgłosiłem odnośnie tych kopert przy Urzędzie Skarbowym,  ja nie mówiłem, że brakuje pięć kopert oznakowanych i  brakuje miejsc dla osób niepełnosprawnych, bzdurnie napisane. A ja mówiłem, że jest pięć kopert i proszę przyjechać sprawdzić, dwa wystarczające, jedno, bo pięć to tam nie pisze w ogóle. No i ja dostałem pismo z dróg wojewódzkich, taką panią Aleksiejuk i ja do niej dzwonie, bo tak pisze, pisze jest tako o, ja wam przeczytam, chwileczkę: „Radny argumentuje, że obecny stan oznaczenia postoju dla osób niepełnosprawnych jest niewystarczający”, to jest bzdurnie. Ale przyjechali, ja powiedziałem, że proszę przyjechać, bo czas najwyższy uporządkować, żeby policja nie karała. No i tak się stało, przyjechał przedstawiciel z Urzędu Marszałkowskiego i razem z Panem Telentejukiem, bo mam tu pismo i uzgodnili, że będzie jedna koperta dla niepełnosprawnych i będzie bardzo dobrze. Proszę to zrozumieć, jeżeli ktoś interpretuje, to proszę pisać to co mówi. I chyba zakończę na razie, dziękuję bardzo.

Radny Jan Korcz:

Panie Starosto, pierwsza sprawa ja w ubiegłym roku jesienią składałem na sesji interpelację w sprawie skrzyżowania drogi krajowej z drogą powiatową Suchowolce – Toporki. Tam była wylana jakaś warstwa bitumiczna, tam zostały takie dziury i to jest tam w stanie fatalnym, do dziś nie zostało poprawione. Tam żadnej reakcji nie było, nie dostałem żadnej odpowiedzi, nic nie zostało poprawione. To jest pierwsza sprawa.

Druga sprawa teraz dotyczy- czy jest możliwość ułożenia chodnika w Kleszczelach na stacji Kolejowej. Do POMu jest chodnik wyłożony,  natomiast od POMu do dworca PKP nie ma. Dlaczego o tym mówię? Tam jest bardzo wąska droga powiatowa, zaczyna się sezon i bardzo dużo ludzi jeździ samochodami na Repczyce i dla mieszkańców to jest problem. I rozmawiałem z Panem Burmistrzem, ewentualnie gmina też by uczestniczyła w podziale kosztów, także po połowie, jakby taka możliwość istniała. Także duża prośba mieszkańców, bo tam problem jest. Ja wiem, że tam jest taki wąski, no, jest taki mostek, ale można nad tym popracować, może etapami do mostku, później dalej, dalej, ale tam trzeba zrobić, bo to jest duży problem dla mieszkańców.

Następna sprawa dotyczy drogi powiatowej, która została niezrealizowana już w poprzedniej kadencji, Długi Bród – Witowo. Tam został odcinek 500 m, jest też aprobata Urzędu Gminy w Dubiczach, że oni by też dołożyli. I teraz jeżeli Panie Starosto zostały pieniądze ze schetynkówki, może dla tego zrównoważonego rozwoju naszego powiatu, podjąć temat i spróbować zakończyć tą drogę. To zostało tak dziwnie w ogóle zrobione, z jednej strony jest i z drugiej a po środku 500 m  jest przerwy.

A trzecia sprawa… i czwarta sprawa, niedawno została oddana droga Jagodniki – Dubicze Osoczne. Ja tą drogą jechałem, niedawno wylany został asfalt i już są dziury. Także nie wiem czy ta droga jeszcze jest objęta okresem ochronnym, ale to też radzę zwrócić uwagę. 

Radna Jadwiga Dąbrowska:

Ja mam jedną prośbę od pracowników i pacjentów przychodni przy ul. Piłsudskiego, co by na tyle budynku zwiększyć ilość parkingów a w szczególności tych dla osób niepełnosprawnych. W dni takie jak.. po prostu tych miejsc brakuje.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Przy ul. Piłsudskiego?

Radna Jadwiga Dąbrowska: Przy ulicy Piłsudskiego, tam gdzie jest Hajmed i gabinety na górze, prywatne.  A mój główny wniosek pozwolę sobie odczytać. Jest to wniosek, podpisany głosami 1109 mieszkańców do Starosty Hajnowskiego: My niżej podpisani mieszkańcy miasta Hajnówki zwracamy się z prośbą o przebudowę drogi powiatowej nr 2329B w ciągu ulicy Poddolnej i ks. Antoniego Dziewiatkowskiego w obrębie skrzyżowania drogi poziomej z linią kolejową. Ten odcinek drogi, prowadzący przez osiedle Paszki do centrum miasta jest bardzo uciążliwy dla samochodowych, rowerowych i pieszych użytkowników drogi. Droga jest zbyt  wąska, wyboista i nie posiada ani chodnika ani balustrady chroniącej przed wypadkiem z dużej wysokości. Ponadto, droga jest ulokowana na dużym wzniesieniu, na którym krzyżuje się z torami kolejowymi. W okresie zimowym i w czasie trudnych warunków atmosferycznych, jest utrudniony wjazd na przejazd, a jeszcze trudniejsze jest mijanie się z samochodem jadącym z naprzeciwka i rowerzystami lub pieszymi, dziećmi do szkoły, a zwłaszcza podczas dużego natężenia ruchu w dni świąteczne, kiedy mieszkańcy udają się do lub ze świątyni przy ulicy ks. Dziewiatowskiego. Prosimy o niezwłoczne rozpoczęcie działań w kierunku modernizacji drogi powiatowej nr 2329B we wskazanej lokalizacji. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy byli zaangażowani w zebranie tych podpisów, 1109 osób to podpisało, to jest naprawdę bardzo dużo, są zdeterminowani i nie zacznijmy działać dopiero w tedy, kiedy się coś na tym odcinku drogi stanie. Zacznijmy działać trochę wcześniej. Moja gorąca prośba w imieniu niżej podpisanych mieszkańców.

Radny Jan Adamczuk:

Jeszcze chciałem dołączyć odnośnie wsi Klejniki, to jest na ulicy, tam jest po prostu nie ma odwodnienia, od cerkwi w kierunku Narwi. Byłem na zebraniu w marcu i mieszkańcy narzekają, że nie mogą wyjechać.., rowy niedrożne i przepusty, nie wiem jak to się robi, jest wpisany Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, ta droga ma do rozbudowania być osiemnasty, daj Boże, żeby to ruszyło, ale jak nie ruszy to  mają tam problem mieszkańcy. Tam niedużo, może z 500 m, no nie wiem jak się do tego odnieść, ale jest problem bo z odwodnieniem.., mostki te wszystkie niedrożne, rowy, także proszę, jakby tam można było pojechać i zobaczyć. Bo ludzie mają problemy, bardzo bym prosił.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Michalak: Czy jeszcze są jakieś pytania, interpelację ? Jeśli nie ma zamykam punkt piąty, odpowiedzi Pan Starosta udzieli w punkcie

 

Do punktu 6-go, 7-go:

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Michalak: Przechodzimy do punktu szóstego „informacja o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz przeciwdziałanie bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Zatrudnienia” i razem od razu też punkt 7, bo mamy przygotowaną,  dyrektor medialną dla nas pokaz i to ten siódmy punkt też jest razem się łączy  - powiatowy program zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2015- 2020. Proszę bardzo dyrektorze:

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Roszczenko: Jeżeli chodzi o sytuację na lokalnym rynku pracy w 2015 roku to na koniec grudnia liczba osób zarejestrowanych wynosiła 1715 i była niższa od.., o 144 osoby od liczby osób zarejestrowanych pod koniec grudnia 2014 roku. Stopa bezrobocia w powiecie hajnowskim wynosiła 10,2% w województwie podlaskim było to 11,8, w kraju 9 i 8. Pod względem miernika skali bezrobocia klasujemy się na szóstym miejscu w województwie. W dwutysięcznym.. jeżeli chodzi o liczbę osób bezrobotnych zarejestrowanych w poszczególnych gminach to najwięcej osób bezrobotnych jest zarejestrowanych w mieście Hajnówka ,w gminie Narew i w gminie Narewka, a najmniej w gminie Dubicze Cerkiewne i gminie Czyże. W 2015 roku zarejestrowanych zostało 2720 osób bezrobotnych, w tym 547 osób z prawem do zasiłku i wśród tych zarejestrowanych 455 osób zarejestrowało się po raz pierwszy. Jeżeli chodzi o płynność bezrobocia, wyrejestrowanych zostało 2864 osoby bezrobotne, w tym 1141 osób z powodu podjęcia pracy , objęcia aktywizacją zawodową 569 osób, rozpoczęcie szkolenia 51 osób, odmowy bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji pracy140 osób, niepotwierdzenia gotowości do pracy 530 osób.., 538 osób, dobrowolnej rezygnacji ze statusu 115 osób ,podjęcie nauki 12 osób, osiągnięcia wieku emerytalnego 10 osób, nabycia praw emerytalno - rentowych 20 osób, nabycie prawa do świadczenia przedemerytalnego 89 osób, z innych powodów 179 osób. Tutaj główną przyczyną wyrejstrowań było podjęcie pracy , stanowiło ono prawie 40% od głównych łączeń z ewidencji, wyłączono też 101 osób z tytułu podjęcia prac interwencyjnych, 104 osoby z powodu podjęcia robót publicznych, 15 osób podjęło działalność gospodarczą, 14 osób zostało.., podjęło pracę w ramach refundacji kosztów zatrudnienia bezrobotnego i 7 osób otrzymało bon na zasiedlenie. Z usług pośrednictwa pracy skorzystało 223 pracodawców, w tym 54 z sektora publicznego, i 169 z sektora prywatnego. Ogółem pracodawcy do urzędu zgłosili 1659ofert pracy na łącznych.., na łączną liczbę  miejsc pracy 2246 i z tych 2246, 1462 miejsca były to miejsca pracy nie niesubsydiowane.  Najwięcej ofert pracy było w zawodach: pozostali operatorzy maszyn i urządzeń do obróbki drewna - 300 ofert, robotnik magazynowy - 280, ślusarz -119,spawacz -108, kierowca, operator wózków wiertniowych- 80, operator maszyn do produkcji wyrobów drewnianych -50 i pomocniczy robotnik budowlany- 44 osoby. Z usług pośrednictwa pracy skorzystało 578 osób bezrobotnych, w tym 319 z poradnictwa indywidualnego ,92 osoby z grupowego, z informacji indywidualnej 122 osoby i z informacji grupowych 45 osób. Dla 1570 osób bezrobotnych przygotowano indywidualne plany działania. W ramach zatrudnienia subsydiowanego  pracę interwencyjne, jak wspominałem, podjęło 101 osób, roboty publiczne 104, środki na podjęcie działalności gospodarczej -15, refundację kosztów zatrudnienia bezrobotnego -14, bon za zasiedlenie- 7. Na stażach było.., ze stażu skorzystało 396 osób w tym dodatkowo 4 osoby w ramach bonusu stażowego, prace społecznie użyteczne wykonywało 169 osób bezrobotnych. W 2015 roku ogółem wydatkowano ponad 8 mln złotych na rzecz.., Programu na rzecz promocji zatrudnienia wydatkowano cztery osiemset dziewięćdziesiąt tysięcy, na zasiłki dla bezrobotnych ponad 3 mln i pozostałe wydatki stanowiły 207  741 złotych i plus jeszcze były wydatki krajowego funduszu szkoleniowego prawie 50 tys. W imieniu Starosty wydano 6428 decyzji administracyjnych , dwieście.., 2151 zaświadczeń, 943 informacje o uzyskanych przez bezrobotnego dochodach PIT 11 i 1283 rocznych raportów składek społecznych i zdrowotnych. Udzielono 293 odpowiedzi na zapytania, w tym 100 do sądów i organów ścigania, 24 do organów emerytalno-rentowych do PIPu 5, komorników 96, ośrodków pomocy społecznej 60 i innych 8. Przyznano także 48 dodatków aktywizacyjnych dla osób uprawnionych. To by było jakby z informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy wszystko. Natomiast jeszcze kilka słów na temat realizacji Powiatowego Programu Aktywizacji na lokalnego rynku pracy na lata 2015-2020. W tym Programie określiliśmy trzy priorytety, pierwszy to jest wliczenie aktywności zawodowej osób bezrobotnych do 25 roku życia, wyrównanie szans osób bezrobotnych poszukujących pracy pozostających w szczególnej sytuacji na rynku pracy i wspieranie rozwoju zawodowego osób bezrobotnych i poszukujących pracy. I jeżeli chodzi o priorytet pierwszy, to jest aktywizacja osób do 25 roku życia. I w ramach tego priorytetu z poradnictwa zawodowego skorzystało 139 osób, z informacji zawodowej 15 osób, opracowanej … 8 osób, ze szkoleń 16 osób, ze stażu 133 , bony stażowe- 4, bon na zasiedlenie- 8 , prace interwencyjne -14, roboty publiczne- 13 i ogółem skorzystało 650 osób do 25 roku życia. Priorytet drugi -przeciwdziałanie zwalczaniu bezrobocia w grupach osób bezrobotnych i poszukujących pracy wymagających wsparcia na rynku pracy - tutaj tymi grupami to są osoby długotrwale bezrobotne, bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych i bezrobotni powyżej 50 roku życia. I tutaj z informacji zawodowej indywidualnej i grupowej skorzystało długotrwale 11, bez kwalifikacji 18 i powyżej 50 roku życia 3 osoby. Poradnictwo  zawodowe i indywidualne: odpowiednio 166 osób, 114 i 151. I grupowe 21,42 i 5. Z aktywnych form.., to staże - 154 długotrwale bezrobotni, i bez kwalifikacji- 135 i powyżej 50 roku życia- 45 osób, z prac interwencyjnych 37,30 i 28, roboty publiczne 49, 27 i 46 osób. Prace społecznie użyteczne -142 osoby, 64 osoby, 68 osób. Doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy 7, bez kwalifikacji nie było nikogo i powyżej 50 roku życia 3 osoby. I ze szkoleń - 28 osób długotrwale bezrobotnych , 15 bez kwalifikacji zawodowych i 2 osoby powyżej 50 roku. Przy priorytecie drugim był jeszcze drugi cel „wspieranie  wyrównywania szans kobiet i mężczyzn” - i tutaj jest, zadanie było zwiększenie uczestnictwa kobiet w aktywnych programach rynku pracy. I z poradnictwa indywidualnego skorzystało 165 kobiet, z grupowego 64 z informacji zawodowej indywidualnej 68, z informacji zawodowej grupowej 35. Z aktywnych form na stażach było 266 kobiet , z prac interwencyjnych 56 skorzystało, z robót publicznych 58, prace społecznie użyteczne - 84,wyposażenie lub dopasożenie stanowiska pracy- 4, środki na podjęcie działalności gospodarczej- 4, szkolenia -17. I priorytet trzeci: podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób bezrobotnych. Tutaj w 2015 roku zorganizowano 6 szkoleń, ogółem uczestniczyło 51 osób, w tym 17 kobiet i jedna osoba niepełnosprawna. Z tej ogólnej liczby pracę podjęło 18 osób. Dziękuje.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Czy macie Państwo pytania do Pana Dyrektora? Proszę, Panie Radny.

Radny Jan Korcz: Dyrektorze,  ja mam takie pytanie. Chodzi mi o to, że dana osoba kończy staż, ile takich osób skończyło staż w naszym powiecie a później dostało prace?

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Roszczenko: To znaczy, to jest ok. 70%

Radny Jan Korcz: Dobrze, dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Czy są jeszcze jakieś pytania do Pana Dyrektora?

Radny Stefan Kuczyński: Ja nie mam pytania, ale jest problem do rozwiązania, a mianowicie bezrobotni muszą w terminie zgłaszać się do państwa, żeby potwierdzić załóżmy no jakąś tam sytuację administracyjną, często bywa tak, no, bywa przede wszystkim tak, zacznę od tego, że pewna część zasiłków, które otrzymują to po prostu przeważnie mężczyźni upłynniają, czyli przeznaczają na alkohol. Jak zapije, to wtedy nie zgłasza się w terminie do państwa i wtedy ta pani, która siedzi za biurkiem i załatwia sprawę, mówi tak: pójdź do lekarza przynieś zwolnienie lekarskie, wtedy sprawę załatwimy, .. ja jeszcze nie skończyłem, ja chce dokończyć, przychodzi do mnie ja jestem lekarzem akurat, przychodzi do mnie ten zainteresowany i mówi pani doktorze proszę mi dać zwolnienie lekarskie, bo w urzędzie pracy mi mówili, żebym przyniósł zwolnienie lekarskie. To jest w świetle prawa, to jest nakłanianie do poświadczenia nieprawdy, i to załóżmy może budzić pewne konsekwencje. Ja już raz zwracałem się do państwa w tej sprawie, przez pewien czas sprawa przycichła, teraz znowu odżyła. Bardzo bym prosił, żeby to podregulować, dziękuje serdecznie

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Roszczenko: Było uchylone, bo pracownicy nie powinni..

Radny Stefan Kuczyński: Myślę, że to nie tylko mój problem, ale i innych lekarzy.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Roszczenko: No, uczulę pracowników, żeby jeżeli ktoś tak mówi, to żeby więcej nie było takich sytuacji.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Czy jeszcze są jakieś pytania? Jeśli nie ma dziękuje Panu Dyrektorowi za informację, informacja została przyjęta. Przechodzimy do punktu ósmego: sprawozdanie z realizacji programów współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność użytku publicznego w 2015 roku. Proszę Panie Naczelniku

Do punktu 8-go:

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu ósmego: sprawozdanie z realizacji programów współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność użytku publicznego w 2015 roku. Proszę Panie Naczelniku.

Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Włodzimierz Pietruczuk:  Sprawozdanie dotyczy roku 2015 i tego, jak powiat wspiera organizacje pozarządowe, wiec krótko mówiąc w dwóch formach wsparcie następuje- w formie pozafinansowej oraz finansowej. W formie pozafinansowej to jest tego rodzaju sytuacje, jak mamy stronę internetową, gdzie zamieszczamy wszelkie nadsyłane do nas przez organizacje pozarządowe informacje dotyczące swojej działalności i umieszczamy na naszej stronie, żeby wszyscy mieszkańcy mogli również na naszej stronie zobaczyć w jaki sposób organizację funkcjonują i jakie przedsięwzięcia realizują. Mamy też.., udzielamy też pomocy organizacjom, jeśli się do nas zwracają w sprawach typowych, dotyczących samego funkcjonowania czy nadzoru nad organizacjami, jeśli znamy też o jakichś funduszach to informujemy tutaj organizację na temat ewentualnie możliwości, no sięgania po jakieś fundusze, żeby można było realizować projekty. Kilka organizacji.., dla kilku organizacji udostępniany jest też lokal powiatowy, żeby mogły tam prowadzić swoja działalność statutową. Mogę tez dodać ostatnio, zwróciły się do mnie dwie organizację o tym, żeby nawiązać współpracę z Białorusią, z odpowiednimi.., podobnymi organizacjami na terenie Białorusi i rzeczywiście w tej chwili prowadzimy tutaj rozmowy, próbujemy doprowadzić do nawiązania kontaktu pomiędzy naszymi organizacjami i odpowiednikami na Białorusi, jeśli takowe tam są. A wiemy już, że w przypadku, chodzi tu konkretnie o niewidomych, to jest taki związek i wszystko jest na dobrej drodze i wszystko uda się doprowadzić do wspólnych.., do spotkania i ewentualnie jakichś wspólnych przedsięwzięć, czy projektów ze strona białoruską. Natomiast druga rzecz to jest sprawa finansowa czyli ogłaszanie konkursów na realizację zadań publicznych. W roku 2015 mieliśmy na ten cel w budżecie powiatu przeznaczonych 58 tys. zł. Zostały ogłoszone konkursy w trzech sferach czyli w sferze kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego, drugi konkurs w sferze sportu i kultury fizycznej i trzeci konkurs w sferze turystyki i promocji powiatu. Przyznano środki, w przypadku turystyki był jeden wniosek, jedna oferta dotyczyła ona tzw. centrum turystki regionu puszczy białowieskiej prowadzonego przez Lokalną Organizację Turystyczną i tam zostało przyznane 16 tys. zł. Drugi, ze sportu, też był jeden wniosek, wniosek z Powiatowego Związku Sportowego, wniosek był na 5 tys. i tyle zostało przyznane i w przypadku kolejnym..., w kolejnej sferze, czyli dotyczącej kultury – tam, no, wniosków było znacznie więcej, mieliśmy do podziału 37 tys. i wnioski te.., i ta kwota została rozdzielona. Osiem organizacji otrzymało środki: Ochotnicza Straż Pożarna na prowadzenie orkiestry, Stowarzyszenie Muzyki Cerkiewnej na festiwal, hajnowska muzyka kameralna.., fundacja muzyki kameralnej na spotkania z muzyką kameralną, Pocztówka stowarzyszenie na Wertep, Piknik Rodzinny również otrzymał dofinansowanie, Stowarzyszenie Kultury Ludowej w Czeremsze na Festiwal z Wiejskiego Podwórza, fundacja ONI TO MY na taki program nieduży „nasza ławeczka” i fundacja Muzyka Cerkiewna na Białowieskie Integracje Artystyczne Peretocze. W  sumie przyznano kwotę 37 tys. na te osiem zadań. To tyle krótko.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Czy są jakieś pytania do Pana naczelnika? Jeśli nie ma zamykamy punkt 8.

 

Do punktu 9-go:

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak:  Przechodzimy do punktu 9 - informacje o realizacji zadań powiatowych wynikające z ustawy o pomocy społecznej z uwzględnieniem działalności domu pomocy społecznej w Białowieży i zaczynamy od tego. Pana Dyrektora prosimy o informację.

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Białowieży, Mikołaj Golonko: Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, w latach poprzednich dosyć szczegółowo przedstawiałem informację o działalności domu, pamiętam było przede wszystkim na bazie domu, w tym roku za ubiegły rok, powiemy o najważniejszych rzeczach, natomiast jeżeli można dzisiaj porozmawiać..., od zewnątrz mieszkańców, osoby tam zatrudnione. Dom Pomocy Społecznej jest to ostatnie ogniwo w łańcuchu opieki nad osobami, tej opieki potrzebującej, gdy zawiedzie rodzina, gdy już nie da rady, czy też pomoc jest racjonalnym … czy organizacje pozarządowe, wówczas te osoby zostają skierowane do domu pomocy społecznej. Na koniec 2015 roku, przebywało w naszym domu 72 osoby, obecnie jest 73, no i pomalutku tworzy się kolejka. Powodem jest to, że to co kiedyś mówiłem, starzenie się społeczeństwa, nie ma modelu rodziny wielopokoleniowej, ale to też nie zawsze można, jeżeli ktoś pracuje zapewnić opiekę, a przeważnie te osoby potrzebują opieki całodobowej. Nie bez znaczenia ma tez obniżenie kosztów pobytu w naszym domu, na 2015 rok z Panem Starostą zaryzykowaliśmy zeszliśmy poniżej 3 tys. złotych no i efekty widać, mamy komplet a przedtem było to 5-6 wolnych miejsc. Dom nasz jest domem koedukacyjnym, a wiec mieszkają w nim kobiety i mężczyźni od 18 roku życia. Przekrój wiekowy naszych mieszkańców: jest 16 osób do 50 roku życia, 36 osób w przedziale od 50 do 75 lat i 20 osób powyżej 75 lat. Najmłodszy mieszkaniec ma 25 lat, natomiast najstarsza ma 98 i na dzień dzisiejszy ma się bardzo dobrze, uczestniczy w zajęciach, chętnie wyjeżdża na jakieś imprezy integracyjne. Chce też powiedzieć, że w ciągu 26 lat istnienia naszej, naszej placówki setne urodziny obchodziło 10ciu naszych mieszkańców. 52 osoby orzeczony mają stopień o niepełnosprawności, natomiast pozostałe 20 osób, to są osoby w wieku starczym. Jeżeli chodzi o schorzenia naszych mieszkańców, wiadomo przeważają choroby serca, są osoby po udarach mózgowych, z porażeniem …, stwardnieniem rozsianym, padaczką, autyzmem, chorobą Parkinsona, Widla, oczywiście są z Haymerem, z zespołem odmóżdżeniowym, niedorozwojem umysłowym, ze … i oczywiście z otępieniem starczym. Dodatkowo osoby, które przychodzą do nas z zewnątrz, no musimy walczyć z wszawicą a nawet ze świerzbem. Dom nasz jest domem otwartym, nie ma tam ustanowionych ani dni ani godzin odwiedzin, w sumie od godziny 7 rano do godziny 21 można nas odwiedzać, mieszkańcy chętnie przyjmują odwiedziny. Zróżnicowanie wieku, różnorodność chorób, ale też i charakterów naszych mieszkańców stwarza przed personelem ogromne wyzwania i tu chyle czoło przed moimi pracownikami, serdecznie im dziękuje za to co robią, za wynagrodzenie nie współmierne do wysiłku, jaki prawda, wkładają w opiekę nad mieszkańcami. Pracować a właściwie pełnić służbę  w takiej placówce nie każdy może, dużo osób podejmowało pracę, ale też odchodziły, nie to, że nie chcieli pracować, po prostu nie mogli pracować. Na dzień dzisiejszy jest 10 osób, które rozpoczęły pracę 26 lat temu, czyli od samego początku, dalej pracują, można ich nazwać prawdziwymi samarytaninami. Na dzień dzisiejszy w domu jest zatrudnionych 47 osób na 44 i pół etatach, bezpośrednio zajmuje się mieszkańcami 33 osobowy zespół opiekuńczo-terapeutyczny, czyli m.in. wchodzą opiekunowie, pielęgniarki, pokojowe, ale codzienny kontakt nie tylko ten zespół ma, ale również pozostały personel, panie z księgowości, gdzie wszystkie dni tygodnia, dni robocze, wypłacane są depozyty, panie kucharki, gdzie chętnie nasi mieszkańcy kuchnie ten przybytek odwiedzają, zresztą mieszkańcy również pomagają w kuchni, obierają ziemniaki, wynoszą zlewki. W naszym domu można powiedzieć te stanowiska, na którym pracują są umowne. Od początku właściwie istnienia domu pracownicy wzajemnie się uzupełniali, tak jak właściwie w prawdziwym domu. Panie nasze pokojowe maja ogromną powierzchnie do sprzątania, powierzchnia użytkowa to jest ponad 3 tys. metrów, natomiast pokoi mieszkalnych a jest ich 35,to jest ok 700 m. Ich praca nie polega tylko na sprzątaniu prawda tych pokoi, ale również przy kąpaniu mieszkańców, przy.., pomoc przy posiłkach, tu może się skupię na kąpieli. To nie jest tak, że kąpiel trwa 10 czy pół godziny, przy nie których to trzeba poświęcić parę godzin, po prostu negocjacje, bo mówią, że dwa tygodnie temu się kąpałam i dlaczego mam dziś znowu, jeżeli nie dojdziemy do skutku, następnego dnia od nowa prawda, trzeba, rozpoczynać. No i ciężary, obecnie co prawda mamy podnośnik elektryczny, gdzie osoby leżące na wózek … przy pomocy tamtego podnośnika przenoszone, mamy rolki, łóżko do mycia. Jeżeli chodzi o naszych mieszkańców, możemy się pochwalić wieloma przykładami, wspomnę może tylko o paru. Jakieś 10 lat temu trafiła do nas młoda dziewczyna, była ona na poziomie komunikacyjnym, półtora roku była w szpitalu, została przywieziona na noszach, lekarze orzekli, że nie będzie w ogóle chodziła, mało tego na wózku siedziała nawet, ale po 8 miesiącach na święto Bożego Narodzenia zobaczyć pojechała na wózku inwalidzkim, po półtora roku poznała naszego mieszkańca, wiec wzięli ślub i na przyjęciu weselnym nawet parę tańców wykonała. Dziś po prostu chodzi przy pomocy asysty, ale potrafi również sama chodzić. Do nas też przybyła taka Iwonka, która w ogóle nie chodziła, miała jakieś 29 lat, doszliśmy do wniosku, rodzina nam nie mówiła jak to zrobić, ale wyglądało na to, że wychowywała się razem z psem, bo lubiła sobie ręce podeprzeć identyko jak moja suczka to robi, ostatnio trafiła do nas Ewa, jest taka paskudna choroba odmóżdżeni, że jak nie śpi pół godziny siedzi oparta o stół ręką no to powstają odleżyny. Także od rana do wieczora potrzebna jest opieka drugiej osoby. Można powiedzieć, ze rzeczy niemożliwe robimy od ręki, na cuda trochę czasu potrzebujemy. Chcę powiedzieć, że w ubiegłym roku, obchodziliśmy taki mały jubileusz, od 20 lat prowadzimy turnusy rehabilitacyjne. W naszym województwie jest to jedyny dom, a w całej Polsce jest to drugi dom, jest jeszcze dom pomocy w Stegnie, my jesteśmy zarówno ośrodkiem jak i organizatorem, gdzie mamy zezwolenie wojewody na prowadzenie turnusu i przyjmowanie turnusowiczów w naszym ośrodku. Turnus trwa 2 tygodnie, z tego turnusu bardzo chętnie korzystają mieszkańcy naszego powiatu, z uwagi na to, że to jest blisko, nie musza wydawać pieniędzy na dojazdy, poza tym w soboty, niedziele rodziny odwiedzają, jest przyjazna atmosfera, bardzo dobre jedzenie, mamy jeszcze wolne miejsca w tym roku to może chętnie zaprosimy. To by było na tyle, jak są jakieś pytania, bo można parę godzin opowiadać. Dziękuje

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Czy są jakieś pytania do Pana Dyrektora? Jeśli nie ma przyjęliśmy informację Pana Dyrektora. Następne, proszę o zabranie głosu panią dyrektor Kiendyś. Bo pani dyrektor ma medialne, także od razu zrobimy, załatwimy medialne sprawy, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy.

Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Zenaida Kiendyś: To jest sprawozdanie z zadań, które realizowaliśmy w 2015 roku jako Powiatowy Ośrodek Wsparcia w Hajnówce, ale od 1 stycznia 2016 roku zmieniliśmy nazwę na Środowiskowy Dom Samopomocy. Zmiana wynikała z dostosowania się do nazewnictwa z ustawy o pomocy społecznej. A tak wygląda nasz Powiatowy Ośrodek Wsparcia , ja pozwolę sobie na tą zmianę już obowiązującą czyli Środowiskowy Dom Samopomocy. Mieścimy się na ulicy Ptaszyńskiego, tu są numery kontaktowe naszego ośrodka, pracujemy od piątku do soboty od godziny 7.30 do 15.30. To jest jedno z takich naszych ważniejszych wydarzeń, oprócz zmiany w ubiegłym roku z okazji dnia pracownika socjalnego nasz Ośrodek otrzymał wyróżnienie za prace na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi. Myślę, że jest to wyróżnienie takie bardzo ważne dla pracowników, którzy na co dzień zajmują się tą specyficzną grupą osób. Teraz chciałam troszkę powiedzieć o uczestnikach, kto to, co to są za osoby, a mianowicie są to osoby dorosłe od 18 roku życia, do naszego Ośrodka mogą przybyć osoby z całego terenu z powiatu hajnowskiego, a za to osoby z upośledzeniem umysłowym, tak jak z rozporządzenia z 2010 roku dotyczącego funkcjonowania domów środowiskowych, jest to grupa B, grupa A, są to osoby z zaburzeniami psychicznymi m.in. schizofrenia, depresja, …, zachowania, zaburzenia neurologiczne  i posiadamy 55 miejsc. A nasza kadra, pomimo, że tutaj jest tak dużo wypisanych tych stanowisk, kadry merytoryczne to jest 9 osób plus dziesiąta to jestem ja. Czyli tak jedna księgowa, pracownik socjalny, opiekunów jest dwóch, terapeuci 3, jedna pielęgniarka, psycholog, na ¼ etatu sprzątaczka, instruktor terapii zajęciowej i kulturalno-oświatowej.  To, że są wypisani instruktorzy zajmują się terapią zajęciową, ale chciałam powiedzieć jeszcze bardzo ważną rzecz , że to, że prowadzimy zajęcia to jeszcze każdy z pracowników ma przypisane sobie konkretne osoby , które prowadzi w ciągu dnia, opiekuje się nim również. Dokumentacja, osoba, aby mogła uczęszczać do naszego ośrodka powinna złożyć wniosek do MOPS-u i GOPS-u w zależności czy to będzie teren miasta Hajnówki czy gmina, dostarczyć zaświadczenie od lekarza psychiatry lub neurologa, zaświadczenia od lekarza rodzinnego, orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności i te dokumenty, ilość dokumentów i to przykład z ostatniego półtora tygodnia, osoba była bardzo zainteresowana pobytem w naszym Ośrodku, ale się dowiedziała ile tych dokumentów, że są terminy, że tak jest brak miejsc, po prostu powiedziała, że ona na razie rezygnuję. Tak jak już wcześniej wspomniałam, każdy z uczestników ŚDŚ ma opracowany indywidualny plan wspierająco- aktywizujący, który jest przez niego zaakceptowany i podpisany. Plan jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych uczestnika i każdy z uczestników ŚDŚ ma swojego opiekuna, który nadzoruje i realizuje plan wspierająco-aktywizujący. Treningi. Trening, treningi są z podziałem na grupy A i grupy B, są one opracowane w odniesieniu do potrzeb i możliwości psychofizycznych. Rodzaje treningów: zajęcia w pracowniach, są zawarte w rocznym programie pracy i planie pracy, który jest akceptowany przez wojewodę podlaskiego i starostę hajnowskiego. Treningi to są m.in. trening funkcjonowania w codziennym życiu, trening higieniczny, gospodarowanie własnymi środkami i umiejętności praktycznych, umiejętności interpersonalnych, rozwiązywanie problemów, i ciąg dalszy to jest trening umiejętności spędzania czasu wolnego, trening kulinarny i terapia ruchowa. Z prawej strony zobaczycie państwo w grupie B, nie ma umieszczonej psychoedukacji, ponieważ psychoedukacja dotyczy tylko i wyłącznie grupy A, czyli osób psychicznie chorych, psychoedukację prowadzi pani psycholog i to są tematy poruszane z kręgu chorób psychicznych właśnie i tak wyglądają nasze treningi. To jest trening psychiczny pań, treningi kulinarne, treningi właśnie z grupą B czyli upośledzeniem, tu są różnego rodzaju zajęcia, które mogą być wykonywane przez te osoby, czyli takie bardziej praktyczne, prasowanie, mycie, trzepanie, jakieś zajęcia takie porządkowe, zajęcia gimnastyczne w naszej mini-mini salce, ale są prowadzone. Mamy fotel masujący, z którego bardzo chętnie korzystają nasi uczestnicy. I ośrodkowy nordic walking ,o ile tylko pogoda nam pozwala, to właśnie ćwiczymy na terenie naszego Ośrodka na placu , gabinet lekarski, gdzie dokonywane są pomiary ciśnienia, waga, wydajemy również leki, ale leki są wydawane tylko i wyłącznie tym osobom, których wydaje wniosek lekarz. Dodatkowo prowadzone jest poradnictwo psychologiczne odnosi się to zarówno do naszych uczestników, jak również i do rodzin. Pomagamy w załatwieniu spraw urzędowych to jest cała gama, wachlarz spraw i problemów, które się wiążą, a których po prostu nasi uczestnicy nie są w stanie sami przebrnąć. Pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych i praca z rodziną, która jest bardzo ważna i to jest baza i podstawa do pomocy i wspierania tej grupy osób. I mamy pracownie terapeutyczne czyli pracownie kulturalno-oświatowe , plastyczna, techniczna, haftu i szycia i sala gimnastyczna, niektóre zajęcia w pracowni kulturalniej, to jest zajęcia reedukacyjne, zajęcia komputerowe, programy edukacyjne na przykład ten „KLIK” , muzykoteria czynna i bierna, bajkoterapia, kąciki czytelniczy, geograficzny, muzyczny, filmowy. Prowadzimy stronę internetowa i kronikę placówki, występy artystyczne zarówno na terenie naszego ośrodka jak i na zewnątrz, są to zajęcia dotyczące grupy A i B i tutaj właśnie zajęcia w naszej pracowni kultutalno-oświatowej widzicie państwo są to zajęcia przy komputerze, oprawiane są dyplomy, zajęcia z czytania i pisania, i chyba ta muzykoterapia, ja nie widzę z tej odległości za bardzo. Uczestniczymy również na różnego rodzaju przeglądach m.in. przegląd kolęd i pastorałek w Siemiatyczach.., to jeszcze Siemiatycze są, przegląd piosenki biesiadnej w Białymstoku, uczestniczmy również w przeglądzie piosenki patriotycznej i religijnej w Drohiczynie i Bielsku Podlaskim w ubiegłym roku, ale również żeby było miło to również mamy dyskoteki ośrodkowe, obchodzimy walentynki, 8 marca, andrzejki, dzień pracownika socjalnego. Od paru lat właśnie z okazji dnia pracownika socjalnego staramy się spotykać naszym ośrodku z naszymi pracownikami socjalnymi z GOPSu i z MOPSu z terenu powiatu hajnowskiego. To jest taka dobra okazja do wspólnego porozmawiania, do wspólnego zastanowienia się czasami nad naszymi wspólnymi priorytetami i z tej okazji staramy się zaprosić osobę czy to psychologa lub lekarza psychiatrę, który wygłasza krótkie referaty związane właśnie z problematyką funkcjonowania osób w środowisku. Mamy pracownie plastyczną, to jest różnorodność prac w tej pracowni. To jest ciąg dalszy pracowni, to również kolorowe, piękne rzeczy tworzą. Bardzo mozolne, niektóre wymagają skrupulatnej i długotrwałych.., czasu, alby ta praca powstała. Nasze choineczki, bombki świąteczne. Pracownia techniczna, te wypalanki, które państwo widzicie one są te medycznie związane z baśniami Andersena, wypalane przez naszych uczestników, m.in. jest pani, która właśnie wypaliła i przygotowała pracę na wystawie, mieliśmy wystawę w naszej miejskiej bibliotece. To są inne prace wykonywane w naszej pracowni technicznej, jak widzicie państwo są tylko panowie, panowie pani tylko jedna się nam trafiła, a to jest nagroda zbiorowa sztuki nieprofesjonalna rzecz naszego ośrodka. Pracownia haftu i szycia, tu państwo widzicie w prawym górnym rogu dyplomy to ja mówię jest świadectwo i poświadczenie to co my robimy, to są prace reprezentowane na zewnątrz i uznawane za pracę do nagród. Również pracownia haftu i szycia, mamy mini biblioteczkę, część książek dostaliśmy z urzędu podlaskiego, a część z biblioteki i również mamy akwarium, którym się opiekują nasi uczestnicy. Pracownia terapeutyczna - tam wykonujemy przedmioty użytkowe takie jak kartki, stroiki, ozdoby okolicznościowe, przygotowujemy prace na różne wystawy tematyczne na terenie miasta i poza nim. Rozwijamy i kształtujemy prawidłowe nawyki , przygotowanie i dbanie o stanowisko pracy, nabywanie umiejętności, sprzątanie po zakończonych zajęciach. Pracujemy również nad zwiększeniem koncentracji uwagi, to jest bardzo ważne u grupy A, poprawa sprawności manualnej i wzrokowej i nabycie umiejętności współpracy i działań w grupie, zwiększenie poczucia własnej wartości, co jest cechą bardzo pożądaną u osób niepełnosprawnych. Integracja ze środowiskiem lokalnym w formie przeglądów artystycznych, udziału w nordic walking, biblioteką, współpracujemy z Muzeum Białoruskim, z oddziałem psychiatrycznym, to jest bardzo ważna współpraca jeżeli chodzi o osoby psychicznie chore. Na oddział psychiatryczny parę razy w roku wychodzimy z naszą częścią artystyczną. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, klub abstynenta, OSiR, park wodny i inne. I to jest taka wizytówka właśnie z naszej współpracy ze środowiskiem lokalnym. Ogólnopolskie mistrzostwa, miejska biblioteka, mieliśmy właśnie z panią Koftą.., uczestniczyliśmy w spotkaniu , muzeum białoruskie wystawę oglądamy albo my prezentujemy. Dzień wiosny z ośrodkiem szkolno-wychowawczym, aktualnie realizujemy wspólnie projekt muzyczny z Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczym i Warsztatami Terapii Zajęciowej do maja 2016 roku. I to właśnie też mamy warsztaty terapii zajęciowej, poezja żyje pana Waszkiewicza, uczestniczyliśmy w spotkaniu, występy w bibliotece, w klubie DOP, spartakiady sportowe, basen miejski, właśnie odwiedzamy inne ośrodki tego typu m.in. Dzięciołówka, i w okresie majowym kiedy odbywają się przeglądy międzynarodowe muzyki cerkiewnej nasi uczestnicy mają możliwość słuchania prób chórów. I też mamy wakacje, ale to nie są wakacje takie jak oświata ma my pracujemy również w wakacje, jest troszeczkę inne kiedy nie prowadzimy już takich treningów to są takie zajęcia wolniejsze. Więc wakacje są pracowite, ale również i rekreacyjne. Ja bym jeszcze wróciła na moment, z prawej strony właśnie to jest zdjęcie, którym to jest początek naszej pergolki ogrodowej, którą w ubiegłym roku wykonali właśnie nasi uczestnicy. To jest tam czy również jakieś dodatkowe takie prace gospodarskie jak widać- przesadzanie kwiatków, przesadzanie ogródka, ale są różnego rodzaju wyjścia nie tylko na basen, ale na orlik, wycieczki piesze i rowerowe, poznajemy naszą najbliższa okolicę. Gurniańskie łąki, Szczekotowo, Topiło i zdjęcia z poszczególnych pór roku. Uczestniczymy również w imprezach miejskich, tak jak wspomniałam my również jesteśmy domem, więc obchodzimy corocznie, organizujemy spotkanie wigilijne w naszym ośrodku na które z dużym zniecierpliwieniem czekają nasi uczestnicy. Współpracujemy również z takimi podmiotami jak ośrodki pomocy społecznej, PCPR, MOPSy, GOPSy, poradnie zdrowia psychicznego, inne poradnie, z zakładami energetycznymi, ZUS, KRUS, banki, spółdzielnie mieszkaniowe, organizacje pozarządowe, Klub Dąb, Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej. To jest spotkanie z rodzicami, które organizujemy rokrocznie w maju. Utrzymujemy współprace z urzędem pracy,… ,Warsztaty Terapii Zajęciowej i Komenda Powiatowa Straży Pożarnej. W ubiegłym roku mieliśmy prelekcje z białoruskim językiem nauczania w ramach środowego dnia osób niepełnosprawnych. Wspólnie mieliśmy święto pieczonego ziemniaka z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej. Nordic walking, również warsztaty terapii zajęciowej i to właśnie straż pożarna była ewakuacja budynków a również po tej części się odbył pokaz narzędzi, urządzeń, które znajdują się w tym wozie strażackim. No, mieliśmy bardzo fajne, sympatyczne spotkanie z panią kosmetyczką, a ja swoją prezentację kończę takim elementem kwiatowo-wiosennym. Jeszcze nasze takie motto, naszej działalności ośrodka ,,Jeżeli masz kłopoty ze zdrowiem psychicznym, jeżeli odczuwasz przygnębienie, lęk, osamotnienie i nie wiesz jak sobie z tym poradzić, jeżeli opuściłeś właśnie szpital i nie wiesz co ze sobą począć zapraszamy do nas, nie pozostaniesz sam ze swoimi problemami”. Ja państwu serdecznie dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Dziękujemy pani dyrektor za informacje czy macie państwo jakieś pytania. Jeśli nie to proszę o zabranie głosu panią Krystynę Dackiewicz dyrektor Domu Dziecka w Białowieży.

Dyrektor Domu Dziecka w Białowieży Krystyna Dackiewicz: Dom Dziecka w Białowieży jest placówką opiekuńczo-wychowawczą typu socjalizacyjnego zapewniającą całodobową opiekę i wychowanie dzieciom i młodzieży trwale lub częściowo pozbawionych opieki rodzicielskiej. Placówka jako instytucjonalna forma pieczy zastępczej zapewnia realizację planów pracy z dzieckiem i z jego rodziną, przygotowanie dziecka do samodzielnego i odpowiedzialnego życia, nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z rodziną i rówieśnikami, dbania o potrzeby bytowe, zdrowotne, edukacyjne i kulturalno-rekreacyjne. W placówce obecnie przebywa 28 wychowanków w wieku od 15 miesiąca życia do 20 roku życia. W placówce dzieci są umieszczane na podstawie decyzji sądu. Ograniczenie władzy rodzicielskiej ma 21 dzieci, pozbawionych władzy rodzicielskiej - 2 dzieci, pełnoletni wychowankowie to 5 osób. W placówce przebywają dzieci ze względu na sieroctwo, sierotą jest tylko jedna, półsieroty są dwie. Z rodzin pełnych jest 10 dzieci, z rodzin rozbitych 14 dzieci. W placówce przebywają dzieci z powiatów: powiatu hajnowskiego - 21, siemiatyckiego - 1, mazowieckiego - 2, grajewskiego - 2, suwalskiego - 1 i łomżyńskiego - 1. W roku 2015 uzyskało pełnoletność 3 wychowanków i tym samym zostali usamodzielnieni. Decyzją sądu zostało adoptowanych dwoje dzieci, decyzja sądu umieszczonych w rodzinie biologicznej również dwoje dzieci. Dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej, gimnazjalnej i średniej na terenie gminy Białowieża, na terenie Hajnówki oraz mieszkają w internatach, gdzie weekendy spędzają w placówce. Jedno dziecko pozostaje pod opieką wychowawcy, kiedy wychowanka idzie do szkoły. Jedno dziecko chodzi do przedszkola, 6 dzieci do szkoły podstawowej, 8 do gimnazjum. Do szkoły specjalnej w Hajnówce - 4 dzieci. Szkoła specjalna zawodowa w Białymstoku - 1 dziecko, chłopak mieszka w internacie a weekendy spędza w placówce. Szkoła średnia: do technikum uczęszcza czworo wychowanków, też mieszkają w Białymstoku. I do szkoły zawodowej 3 dzieci. Wychowankowie potrzebują w placówce indywidualnej pomocy wychowawców i dlatego też, no, staramy się wspierać edukację dzieci. I tak tutaj chcę nadmienić, że dostawanie wymogów szkolnych ma 5 wychowanków. Jest to orzeczenie przez poradnię psychologiczno - pedagogiczną. Kształcenie specjalne też orzeczone przez poradnię - 5 dzieci i orzeczenie o niepełnosprawności - 1 dziecko, orzeczenie jest wydane na stałe. Stan zdrowia dzieci jest bardzo różny, bo dzieci są leczone w poradniach specjalistycznych, najczęściej w Bielsku Podlaskim, w Białymstoku, bądź też wozimy do Warszawy, czy do innych miejscowości, gdzie no, wiemy że ktoś może pomóc temu dziecku, bo dzieci niestety przychodzą do nas z różnymi deficytami. Nie będę już.., no może nadmienię  do jakich poradni dzieci wozimy: poradnia okulistyczna, neurologiczna, kardiologiczna, ortodontyczna, nefrologiczna, audiologiczna, ortopedyczno-chirurgiczna, laryngologiczna, alergiczna, rehabilitacyjna, poradnia zdrowia psychicznego. W placówce przebywa 6 dzieci, które nie są leczone w żadnych poradniach, poza wyjątkiem stomatologa, więc na te 28 dzieci to no, większość potrzebuje opieki, stałej opieki. Co do warunków bytowych wychowanków: wychowankowie mają zapewnione posiłki w placówce, jest to 6 posiłków. Koszt całodzienny wyżywienia wynosi 11,50. Odzież, obuwie kupowane jest w sklepach według potrzeb. Wychowankowie otrzymują, otrzymują też pomoc materialną od sponsorów w formie rzeczowej lub bonów towarowych do realizacji w sklepach. Takie bony towarowe w ostatnich latach sponsoruje nam Izba Celna z Białegostoku, więc dzieci dwa razy do roku jeżdżą pod opieką wychowawców na zakupy i samodzielnie mogą, no, realizować te bony. Środki czystości są zakupywane przez placówkę, ale nie tylko, bo na rzecz naszego domu organizowane są różne akcje charytatywne, gdzie, no, najczęściej środki czystości są przekazywane naszej placówce. Wychowankowie mają zapewnione podręczniki, przybory szkolne oraz korzystają z księgozbioru bibliotecznego w placówce, na terenie szkoły i gminy. Mieszkają w 2, 3, 4-osobowych pokojach. Pokoje są dobrze wyposażone. Mają do dyspozycji salę komputerową, świetlicę. Są dwie grupy wychowawcze, więc każda grupa ma kuchenkę, no, własną kuchenkę do dyspozycji, gdzie mogą sobie przyrządzać posiłki, mogą się tam uczyć gotować, robić kanapki. Mają też pralkę do własnej dyspozycji, także i pranie żeby zrobić też, no, muszą się, muszą się tego nauczyć. Organizacja czasu wolnego w naszej placówce, w taki.., kładziemy nacisk na to, żeby, może ze względu na to, że mamy też sporo dorosłych już wychowanków, żeby uczyli się zawodu, żeby chcieli pracować i później radzić sobie w dorosłym życiu. Dlatego też na zajęciach terapeutycznych prowadzimy rozmowy z tymi dziećmi, zapraszamy osoby, które chcą się dzielić z naszymi wychowankami swoimi doświadczeniami życiowymi, ale też i zapraszam dyrektorów innych instytucji, zakładów pracy, żeby przedstawili wychowankom jak ich zakład pracy wygląda,  co się tam robi. I, no, pełnoletni wychowankowie na dzień dzisiejszy, a ich jest 5, chodzą do restauracji Żubrówka i tam uczą się pracować, pracują jako.., jako kucharz, jako pomocnik gospodarczy. Wpierw to jest do, no, wyuczenia, a później myślę, że zatrudni ich też szefostwo. Już jedną taką dziewczynkę, która się usamodzielniła zatrudnił, także no, jestem dumna z tego, bo jest chwalona przez pracowników i dyrektora. Na terenie naszej placówki organizujemy różne konkursy plastyczne. W ogóle dzieci są uzdolnione plastycznie i muzycznie i teatralnie. Staramy się w nich rozwinąć te wszystkie zainteresowania, pobudzić ich do aktywności, żeby później w dorosłym życiu to zaprocentowało. Prowadzimy też konkursy na terenie naszego, naszego domu i jest to konkurs recytatorski, już po raz 5 w tym roku był organizowany. Prowadzimy również zajęcia sportowe dla naszych wychowanków i organizujemy turnieje sportowe. Jest to turniej piłki nożnej i piłki siatkowej, gdzie zapraszamy inne domy dziecka z województwa podlaskiego, ale i nie tylko. Jeździmy również do innych domów dziecka i dzielimy się swoimi doświadczeniami, czy też z wychowankami wspólnie reprezentujemy nasz dom w zajęciach teatralnych, czy sportowych, czy tanecznych. Działania placówki w ostatnim okresie były wspierane przez Podlaski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta w Hajnówce, Urząd Gminy Białowieża, Mielnik, Orla, Bielsk Podlaski, Brańsk, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych, Instytut Biologii i Ssaków w Warszawie, Białowieski Park Narodowy, Nadleśnictwo Białowieża, Browsk, Bielsk Podlaski, Krynki, Supraśl, Dojlidy, Hajnówka, Czarna Białostocka, Izbę Celną w Białymstoku oraz Oddziały Celne w Połowcach i Czeremsze, Blachy Pruszyński, Auto-Breczko, Bazy Paliw nr 15 w Narewce, Piekarnię Herman Białowieża, firmę Budimex z Warszawy, firmę ... z Warszawy. Staram się też pozyskiwać środki na różne działania edukacyjne, czy sportowe dla dzieci, czy rekreacyjne. I tak, Fundacja Przyjaźń z Płocka, napisałam.., napisałam wniosków już przez ostatnie trzy lata 4 i zawsze wyjazdy na wakacje były finansowane właśnie ze środków Fundacji Przyjaźń z Płocka. Fundacja Oni to My też nam bardzo dużo pomaga, i manualnie, ja to zawsze mówię manualnie i intelektualnie, dlatego że manualnie organizuje warsztaty na terenie naszej placówki, a intelektualnie, że moje dzieci dzięki tej fundacji mogą wyjeżdżać do opery, do teatru, do kina w Białymstoku, także no, bardzo fajnie, fajnie współpraca się układa i, i dziękuję tutaj Pani Natalii. Zbliżają się wakacje, więc chciałabym powiedzieć, że moi wychowankowie w tym roku wyjadą na obóz harcerski do Rydzewa..., a właśnie, zapomniałam o drużynie harcerskiej. To jest też bardzo takie fajne, że moi pracownicy chcą coś robić ponad wychowywanie dzieci, bo dzięki swoim zainteresowaniom dzieci mogą uczestniczyć w różnych formach zajęć. I właśnie ta drużyna harcerska jest takim dobrym, dobrym początkiem, żeby moje dzieciaki uczyły się życia odpowiedzialnego i po dwóch latach istnienia tej drużyny mogę powiedzieć, że naprawdę fajne, kawał fajnej roboty robią i tym bardziej, że zachęcają jeszcze dzieci ze środowiska, że nie tylko te 10 osób aktywnie uczestniczy w zjazdach, ..., w różnych, zlotach, ale i, i zachęcają dzieci z Białowieży i przychodzą na zbiórki do nas, także, także fajnie, fajnie jest. Wyjazd też planuję do Niemiec dla 12 dzieci oraz wyjazd nad morze na obóz terapeutyczny i na obóz terapeutyczny do ... Brennej. Dziękuje bardzo, ja jeszcze chcę  powiedzieć, że te pieniążki, które otrzymam od otrzymam od sponsorów i od fundacji PERN w Płocku, będą, no, dofinansowaniem do wypoczynku letniego wychowanków, dziękuje bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Czy są pytania do pani dyrektor? Jeśli nie ma proszę o zabranie głosu Pana Pawła Szymaniuka , kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i to od razu będzie podłączony punkt dziesiąty:  Ocena zasobów pomocy społecznej na terenie powiatu.

Z sali: Panie przewodniczący, jeszcze Warsztaty Terapii Zajęciowej zostały.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Ja nie powiedziałem że minęły. Tylko medialnie, pan Paweł przedstawi i wtedy będą...

Do punktu 10-go, 9-tego:

Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Paweł Szymaniuk: Panie Przewodniczący, Panie i Panowie Radni. Moja informacja tu składana będzie tak, jak w tej reklamie będzie zawierała się… Ta informacja dotyczy dwóch punktów, jak już wspomniał Pan Przewodniczący. Obowiązek przedstawiania tych materiałów, które tutaj są prezentowane na tej akurat planszy wynika z naszej ustawy o pomocy społecznej i jakoś tak się stało że ustawodawca zobowiązał zarówno stronę społeczną szczebla powiatowego jak i gminnego obowiązkiem przekładania bardzo dużej ilości informacji. Pani Katarzyno, proszę o szybsze puszczanie slajdów. Przepraszam, ale jednak okulary które tutaj mam są za słabe żeby zobaczyć. W skutek tego że jest bardzo dużo różnych cyfr i nie jestem w stanie z daleka ich dojrzeć. Tutaj, tak można od tego slajdu zacząć, jakie są obszary problemowe. Tutaj moi przedmówcy, koleżanki i koledzy z jednostek pomocy społecznej przedstawiali swoje problemy a zadaniem powiatowego centrum jest między innymi przedkładanie wszelkiej dokumentacji, która reguluje pod względem prawnym pobyt tych osób w tych jednostkach, czy też korzystanie z ich usług. Choć nie będziemy tych cyfr mówić bo w części one były wspominane przez moich przedmówców i tak samo tutaj jeszcze będzie, co prawda na tym slajdzie była mowa o WTZ-cie ale na pewno pan kierownik Michał Bajko tą informacje przekaże. Natomiast do naszych zadań, oprócz tego że wydajemy różnego rodzaju decyzje, to również wspieramy osoby fizyczne i tu między innymi można zobaczyć jakim budżetem, jakimi pieniędzmi, oczywiście to nie są pieniądze ani dla pracowników powiatowego centrum ani... tylko jaką kwotą wspierana jest pomoc społeczna na terenie powiatu. To jest ponad, prawie 2.900.000 zł i tu są rozpisane kwoty na.., z poszczególnych jakby takich zadań i żeby te pieniądze wydać to musimy przygotowywać różnego rodzaju dokumenty, na tym slajdzie taką decyzje administracyjne różne umowy cywilno-prawne, porozumienia między samorządami, pisma przyznające środki, takie są wnioski, noty księgowe. To wszystko nie byłoby możliwe przy naszej obsadzie kadrowej gdyby nie było skomputeryzowania pewnych procesów. W tym dużą pomoc są różnego rodzaju programy. Do takich programów.., część programów jest bezpłatnych, udostępniania nam przez jednostki nadrzędne takie jak ministerstwo pracy. Część musimy zakupywać tych programów i tutaj kolejnym obszarem którym my się zajmujemy już poza tą obsługą naszych jednostek to jest taki dział: Wspieranie rodzimy i system pieczy zastępczej. Jest to nowa ustawa, która obowiązuje od 2012 roku. W tej pieczy zastępczej mamy na dzień dzisiejszy 75-cioro wychowanków i to są wychowankowie umieszczeni w 42 miejscach i to są rodziny zastępcze spokrewnione, nie zawodowe, zawodowe, rodzinne domy dziecka też mamy 2 instytucjonalne. Pierwszy zastępczy Dom Dziecka w Białowieży to już tu była mowa. Tu jest opisany proces umieszczania dzieci w pieczy zastępczej. Wychowankowie w pieczy zastępczej są umieszczani na podstawie postanowień sądów. To sąd podejmuje decyzje. Do nas wpływa postanowienie i po kolei my musimy szukać miejsca. Nie ma problemu jeżeli to dziecko od razu jest wskazane, gdzie ono ma przebywać. Jeżeli ma trafić do rodziny najbliższej, do dziadków to sprawa jest prostsza, czasami są sytuacje że trzeba tych miejsc szukać. Mamy te rodziny zawodowe, rodzinne domy dziecka, są osoby również, które deklarują że w razie potrzeby są w stanie przyjąć jeszcze kolejne dziecko, ale lepiej żeby takich sytuacji nie było. Tutaj jeszcze raz są powtórzone te cyfry. Tutaj może są te przepływy, tak wygląda że w roku ubiegłym w pieczy zastępczej zostało umieszczonych 15 wychowanków, z pieczy wybyło 13, z tym że tutaj 7 wychowanków z rodziny zastępczej zawodowej przeszło do rodzinnego domu dziecka. Zwyczajnie rodzina zawodowa, w której są dzieci nie z naszego powiatu tylko z powiatu Łęczna i powiat Rydzki, została przekształcona w rodzinny dom dziecka i dlatego te cyfry jakby zwiększają ogólną liczbę tych osób, które są umieszczane i których jest ubytek tych osób w rodzinnej pieczy zastępczej. Tutaj są te same cyfry powtórzone w układzie w jakich rodzajach.., w jakich formach pieczy zastępczej przebywają. Ponad połowa wychowanków przebywa w rodzinach spokrewnionych. To ta sama liczba dzieci jest przedstawiona w jakim one są wieku. Są to osoby.., najwięcej jest osób w wieku szkoły podstawowej i gimnazjum. Natomiast zdarzają się dzieci takie małe, bo to są dzieci urodzone i akurat najbliższa rodzina się nimi zaopiekowała. Sąd podjął decyzję o umieszczeniu tych wychowanków w tej rodzinie. Pomoc, wsparcie udzielane rodzinom zastępczym. To takie przypomnienie, bo to na każdą pomoc pieniężną wydawana jest decyzja, to nie są jakieś tam cyfry, które są ogólnodostępne. To są przepisane w ogóle z ustawy. One są na dzień dzisiejszy czytelne, bo w poprzedniej ustawie o pomocy społecznej trochę było inaczej. Inna była pomoc dla dzieci w wieku od 0 – 7 lat, inna od 7 – 18, jeszcze inne powyżej 18-stu. Teraz jest, nie wiem czy prostsze czy nie, ale jest 660 w rodzinach spokrewnionych i 1000 w pozostałych typach rodzin. Jeżeli jest dziecko chore 200 zł. Tego przypadku z literki 1D nie mamy, to dzieci które są umieszczone na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. To taka już młodzież która sama sobie tak jakby zasłużyła swoim życiem na trafienie. Rodzina zastępcza niezawodowa, zawodowa może otrzymać środki finansowe z tytułu funkcjonowania lokalu, domu w którym ta rodzina istnieje. Natomiast w przypadku, mamy takie przypadki chyba 3, że rodziny mają powyżej 3-ki dzieci. Z mocy ustawy jest obowiązek udzielania takich świadczeń. Rodziny zawodowe.., tutaj też są warunki rodzin zawodowych. One są tu opisane. Wynagrodzenie, jakie jest minimalne i u nas w naszym powiecie takie wynagrodzenie jest zapewnione. Musi być zapewnione. Umowy są zawarte na 5 lat. Tak mówi prawo. Okres przebywania wychowanków, no... dziecko trafiające do rodziny zastępczej, jeżeli w pierwszym okresie nie zostanie, jeżeli jest oczywiście w odpowiednio małym wieku, najlepiej to w wieku tym przedszkolnym, to jest szansa że to dziecko może trafić do rodziny biologicznej lub być adoptowanym. Natomiast jak już.., im dłużej przebywa w pieczy zastępczej, tym trudniej.., im jest starsze, tym jest coraz trudniej żeby to ono z tego systemu wybyło i ono z reguły jest aż do ukończenia 18 lat, nawet dłużej, bo pomoc finansowa przysługuje również po ukończeniu 18 lat pod warunkiem, że ten wychowanek uczy się. Tu są podane cyfry z poprzedniej, jednej z tabel gdzie te dzieci trafiły. No jedno zostało na szczęście adoptowane, przeniesione do innej pieczy zastępczej. No, ale są różne sytuacje. Dochodzimy do tego, że dziecko już jest.., kończy 18 lat. Uczy się lub się kończy uczyć no i również wtedy na takiego wychowanka już takiego młodego człowieka przysługują różne formy pomocy. Pomoc na kontynuowanie nauki to jest co miesiąc. Pomoc jednorazowa pieniężna i pomoc na zagospodarowanie zwana pomocą rzeczową i tu są różne warunki uzyskiwania tej pomocy, bo to inaczej jest dla rodzin spokrewnionych, inaczej jest dla innych rodzin. Są jeszcze tutaj.., są jeszcze inne formy wsparcia, niepieniężne. Ustawa mówi o pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych i zawsze się zastanawiam, jaka pomoc może być udzielona jeżeli powiat nie ma zasobów mieszkaniowych. Pomoc w zatrudnieniu – to współpracujemy z urzędem pracy i wychowankowie..,  pomagamy im tam, mobilizujemy, żeby się zarejestrowali, żeby mieli ubezpieczenie i ewentualnie pomoc w formie jakichś prac subsydiowanych i innych. Kolejnym naszym działem, którym się zajmujemy jest ustawa o rehabilitacji. Tutaj, może nie będziemy się nad tym za długo.., temu się przyglądać, bo tam jeszcze te dane będą w jednym w programów będą, który będzie uchwalany. Żeby się z tym nie powtarzać. Oprócz tych pieniędzy które powiat uzyskuje z PFFONu, które się należą jakby z urzędu, są pieniądze uzyskiwane z tak zwanych programów celowych. Takim programem jest Aktywny Samorząd. On w roku ubiegłym był mocno okrojony, bo część obszarów była... Nie było pieniędzy na te obszary, zwyczajnie. One było tzw. nieaktywne. Natomiast w bieżącym roku są wszystkie obszary z wyjątkiem zakupu wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym. A pozostałe te 2 pierwsze tam gdzie pisze: obszar nieaktywny. W tym roku są dostępne i też już otrzymaliśmy środki. Jesteśmy w trakcie przygotowania umów dla osób, które studiują. Osób uczących się. Niepełnosprawnych. To są przypomnienia cyfr. 39 osób otrzymało wsparcie w roku ubiegłym. Również wydaliśmy prawie 125.000 zł. Trzeba tu wspomnieć że ten program Aktywny Samorząd jest kierowany stosunkowo do wąskiej grupy osób, bo dotyczą osób niepełnosprawnych, które muszą posiadać co najmniej stopień umiarkowany lub znaczny. Dysfunkcja też jest ważna, czyli na ruch lub wzrok i wiek aktywności zawodowej. Powiatowy zespół też jest naszym, taką... dużo tam się przewija naszych klientów, gdyż zespół.. Może kolejny poproszę slajd. Tutaj może na chwilę się zatrzymamy na tym slajdzie. Proszę zobaczyć w 2000 roku zespół został utworzony i ma systematyczny wzrost liczby orzekanych osób. Mam nadzieje że już tych osób w naszym powiecie ubywa. W związku z tym nie wiem czy te liczby powinny być stabilne, nie powinny już tak mocno wzrastać na plus, choć to są zawirowania. Rok 2015 był tym rokiem w którym zmieniono prawo do wydawania kart parkingowych. Wprowadzono tam wielką rewolucję w tych przepisach i to spowodowało bardzo dużą liczbę osób, które składały wnioski żeby uzyskać ponownie prawo do karty parkingowej. No tutaj może też nie będziemy się specjalnie przy tym zatrzymywać, bo tutaj jest z kolei.., jest tam błąd u góry bo to jest za rok 2015. Tutaj.., o czym mówiłem? O tych kartach parkingowych. One spowodowały że około 300 osób składało wniosek aby uzyskać kartę parkingową na nowych zasadach i za rok 2015 wydaliśmy tych kart aż 392. To też jest bardzo dużo. Inne zadania u nas nie występują. Taka bardziej ciekawostka, było u nas 4 repatriantów w latach 2002 – 2004. Straż graniczna z nami współpracuje. Czasami informacje żąda czy nie było zarejestrowanych tych uchodźców. Miejmy nadzieję, że nasze położenie peryferyjne naszego powiatu nie będzie zachęcające do osiedlenia się, bo to byłoby jak gdyby dodatkowa robota, praca. Współpraca z organizacjami pozarządowymi. Są wymienione i tutaj jeszcze może cofnijmy się do tego drugiego punktu, który się nazywa „Ocena zasobu pomocy społecznej”. Od 4 lat Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło taki... tą ocenę zasobu pomocy społecznej, jest to osoba... składa się z pewnych chyba z 10-ciu rodzajów tabel. Część danych do tego, oceny zasobu pomocy społecznej wypominane jest automatycznie po ukazaniu się sprawozdania i u nas akurat i ono się częściowo sprawozdanie z działalności powiatowego centrum, jak też ocena zasobów, one się w części pokrywają. W każdym rozdziale tej oceny zasobów pomocy społecznej są same tabele, natomiast przy każdej tabeli jest możliwość jakby oceny w ustosunkowaniu się do jej zawartości i nie wiem gdzie tu jest nagrana ta tabela.., ocena zasobów. Ona składa się też z ponad 30- tu stron. Ale ilość tych.., zawartość tych tabel, ani Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ani ośrodki pomocy społecznej nie mają wpływu na, to bo układ graficzny tych tabel jest narzucony odgórnie, a jednostki pomocy społecznej na różnym szczeblu mają obowiązek je wypełnić. I to tyle, dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Dziękujemy Panu, czy są jakieś pytania do Pana Pawła? Jeśli nie ma, proszę o informację Pana Michała Bajko, kierownika terapii zajęciowej.

Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Michał Bajko: Panie Przewodniczący, Szanowna Rado. Ja pozwolę sobie w sposób krótki, nie wiem czy mi się uda przedstawić sprawozdanie z terapii zajęciowej w Hajnówce. Otóż nasza placówka działa 11 rok. W niej uczestniczy 35 uczestników. Grupa wiekowa to jest tak: od 21 – 29 lat jest 17 osób. W wieku 30 – 39 jest 14 osób i powyżej 40 roku życia 4 osoby. Z kolei najwięcej uczestników jest z miasta Hajnówki. To jest 18 osób. Gmina Hajnówka - 4 osoby, Gmina Białowieża- 5 osób, Gmina Czyże - 4 osoby, Gmina Narew- 3 osoby. Z kolei najwięcej uczestników którzy mają schorzenie, więc to są upośledzenia miejscowe – 14 osób i niepełnosprawność rozszerzona -ponad 15 osób. Z kolei, jeśli będziemy dzielić na niepełnosprawność, to najwięcej jest ze stopniem znacznym- 20 osób, umiarkowanym - 15 osób. W ubiegłym roku 2015 – 4 osoby musieli opuścić Warsztat Terapii Zajęciowej, z różnych to przyczyn. Oczywiście nas obowiązuje regulamin, no i jak ktoś regulamin naruszy, wówczas jest albo skreślony albo oddelegowany do innej placówki. Na te miejsce są przyjęte następne 4 osoby. Warsztat Terapii Zajęciowej, to jest głównym zadaniem jest rehabilitacja społeczna i zawodowa. Z kolei musimy przygotować do zawodu i tak się dzieje. Co 3 lata robimy podsumowanie. Po 3 latach uczestnik ma się czegoś nauczyć i już go oceniamy czy on jest zdolny podjąć pracę czy nie. Jeśli nie, to przesuwamy na następne 3 lata i na następne 3 lata. Tak się składa, że część uczestników już opanowali pewne zajęcia, pewne prace, no i jest taka, powstaje pustka. Więc my powinniśmy to … do ZAZów, Zakładu Aktywizacji Zawodowej.  No niestety w naszym mieście tego nie ma, ja wiem że już podejmowane są działania w tym kierunku. W jednych częściach kraju to sprawnie działa, a to jest taka bardzo pilna sprawa, że no, warto z tym się pospieszyć. Jeśli chodzi o kadrę,  która u nas tutaj zajmuje się rehabilitacją to mamy 15 osób które działają.., które mają..,  to jest 10 i pół etatu. W tej grupie 15 osób, 11 osób jest..,  ma wykształcenie wyższe. Warsztat Terapii Zajęciowej działa w pracowniach. W każdej pracowni jest instruktor i w grupie 5 osób uczestników. Więc działają takie pracownie jak: dnia codziennego, komputerowa, artystyczna, plastyczna, techniczna, rehabilitacyjno-rekreacyjna, muzykoterapeutyczna i ikonograficzna. Prowadzimy zajęcia społeczne, które w jakiś sposób ich uspołeczniają. Więc chodzi o to że różne formy zajęć, które są prowadzone są opracowane programy rehabilitacyjne na każdy rok. Są prowadzone dzienniki, no i w jakiś sposób to się realizuje. Jeśli rok się kończy to robimy podsumowanie czy dany uczestnik pokonał właśnie to zadanie, które zostało mu podsumowane. Oczywiście to robimy kolektywnie. Jest rada programowa do której wchodzą wszystkie.., wszyscy pracownicy. W tym oczywiście psycholog. No i oczywiście podsumowujemy punktowo. Prowadzone jest tak zwane jeszcze bardzo ciekawe trening umiejętności zachowań społecznych. Prowadzimy trening ekonomiczny. Polega on na tym, że każdy uczestnik otrzymuje pieniążki i każdy jednak ma tak zaplanować... oczywiście te pieniążki są... punktem wyjścia jest 5 zł więc jak przyjdzie do warsztatu otrzyma 5 zł, jeżeli przyjdzie 20 dni to w miesiącu będzie 100 zł i on pisze plan i co chce kupić. Oczywiście część uczestników są w wieku 20, 30 i więcej lat są, którzy nie umieją czasami czytać, pisać, niemniej pomagamy im w ułożeniu planu treningu ekonomicznego i oni to realizują. Idą po zakupy, uczą się planować, wykonywać zakupy planowane, które już przedtem są opisane. Dalej są w jakiś sposób podsumowują to i czy się zmieścili w tym budżecie, którzy został zaplanowany. Prócz tych zajęć podstawowych oczywiście uczestniczymy w różnego rodzaju konkursach. Ja już tylko tak może ogólnie wymienię. Oczywiście w przeglądach kolęd Hajnówka, Siemiatycze, Bielsk, HDK, wyjeżdżamy do teatru, Białystok, Bielska Podlaskiego współpracujemy z WTZem. Oczywiście no tutaj już nie będę powtarzać i pani Zenka już tutaj dużo wspomniała o tej naszej współpracy. Oczywiście działamy, współpracujemy z innymi placówkami, szkoła specjalna. No z takich ważniejszych wydarzeń, które tutaj miały miejsce to było 10-cio lecie obchodów naszego warsztatu i w związku z czym wystawialiśmy wystawę w Białymstoku, W Białostockim Muzeum Archidiecezji. Ta wystawa nasza wisiała przez cały miesiąc, która cieszyła się dużym powodzeniem i zainteresowaniem. Oczywiście uczestniczymy w różnego rodzaju konkursach plastycznych, artystycznych. No jako takie już wymienię takie ciekawsze to jest nasza jedna uczestniczka organizowała w ... Podlaskie festiwalu piosenki Anny German w Ciechocinku. Bardzo ciekawą, mieliśmy takie spotkanie, kilka spotkań to tak: w Białymstoku, w bibliotece w Hajnówce, w bibliotece w Białowieży spotkanie z książką Marcina Waszkiewicza „Poezją Żyję”, to jest uczestnik który pisze wiersze, no i to cieszyło się dużym takim zainteresowaniem. Teraz, najświeższe  takie wystawiliśmy spektakl Teatrzyk rzepka, z której się cieszą przedszkolaki, już byliśmy w 4 przedszkolach i jeszcze tutaj mamy zamówienie na 2 spektakle. Więc tutaj w ocenie fachowców, wychowawczyń przedszkoli, dyrektorów mamy podziękowanie, co nas bardzo cieszy. No oczywiście to dzięki kadrze, która pracuje i w jakiś sposób to urozmaica naszą pracę. Oczywiście współpracujemy z rodzicami. Różna forma współpracy. Współpraca ze środowiskami lokalnymi. Tu już nie będę wymieniał. Oczywiście nie tylko z miasta ale i spoza miasta. Ponadto, no oczywiście byliśmy w tamtym roku, wyjazd do Brześcia. Mamy zaprzyjaźnioną taką placówkę też niepełnosprawnych, no mają podobne problemy. Oni inaczej rozwiązują, wymiana doświadczeń, co nas bardzo cieszy. Oczywiście to był takie pierwszy wyjazd za granicę, nowym przeżyciem niemniej myślę że to jest budujące i pocieszające. My w naszym warsztacie w jednej z pracowni drukujemy raz na kwartał taką naszą gazetkę i chciałbym tutaj dla państwa przekazać (załącznik nr….. str………..). Kosztem tego że wszystkiego może nie przekazałem, to tutaj jest taka informacja, co działo się w tym kwartale. Ale jest na stronie starostwa, zakładka warsztat terapii zajęciowej. Myślę że Państwo jeśli będą zainteresowani to poczytają. Proszę bardzo. Może na zakończenie, ja przepraszam że sam zakończyłem, jeśli są pytania to proszę bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Czy są jakieś pytania do pana kierownika? Jeśli nie ma to dziękuję.

Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Michał Bajko: Może na zakończenie chciałbym tutaj, ze względu na to że taka u was atmosfera bardzo poważna, dla rozluźnienia macie dopiero połowę sesji jeszcze. Uczestnik, który wydał wierszyk ja pozwolę zacytować jego wierszyk najświeższy. „Podróżując z siwym drożynką, słucham jak wróbelek śpiewa pod świerczynką. Wdzięcznie treluje, nastroszywszy piórka do wróbelkowej panny z podwórka. Ćwir Ćwir Ćwir słychać od samego rana choć pora mglista i jeszcze zaspana. Czy dostaniemy troszeczkę pszenicy lub żyta? Czy będzie udana nasza do korytka kurzego wizyta. Kurki zapewniły wróbelkę dostojnie że za ćwierkanie nagrodzą ją hojnie. Tak więc wróbelek z wróbelkową ćwir ćwir ćwir wpadli w poprawnego życia wir. Stąd morał taki się rodzi co koncept sam płodzi. Choć wróbelek ptaszek mały, za to głosik jego wręcz wspaniały.” Życzę państwu żeby głosiki jak najdłużej trzymały i były wspaniałe. Wszystkiego dobrego.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Dziękuje, czy są jakieś pytania do pana kierownika? Jeśli nie ma, w imieniu Rady dziękuję państwu dyrektorom, kierownikom za przekazaną nam informację na temat waszej pracy. Wiemy że jest wam ciężko, są takie fundusze jakie są, ale z przekazanych informacji wygląda, że państwo bardzo dobrze dbacie o swoich podopiecznych którzy do was się zgłaszają, z którymi pracujecie, także jeśli u pana dyrektora osoby dożywają 100 lat, także znaczy że tam atmosfera jest dobra i też dbanie o tych swoich ludzi pan ma. Także dziękuję w imieniu rady wszystkim państwu za przekazaną informację i ogłaszam 15 minutową przerwę.

Po przerwie:

Do punktu 11-go:

11.1

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2016r. Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne. Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk poprosił Panią Skarbnik o przedstawienie autokorekty do projektu uchwały.

Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: Pierwotna uchwała.., projekt był tutaj opiniowany przez Komisje. Jednak w dniu dzisiejszym została dokonana autokorekta jeszcze tej uchwały. I autokorekta dotyczy praktycznie sprawy wprowadzenia do budżetu projektu Warsztaty treningowe dla osób niepełnosprawnych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym i jest to projekt zgłoszony do dofinansowania przez PFRON i tutaj otrzymana została jak gdyby informacja, że oto PFORN w kwocie 290 000 tys. zł dofinansuje  ten projekt, z tym że tego projektu na dzień dzisiejszy nie ma w budżecie. Jego trzeba wprowadzić. Żeby go wprowadzić to także trzeba przeznaczyć własne środki na ten projekt. Powiem, że ogólny koszt tego projektu jest to 649 648 tys. zł, także środków własnych trzeba 359 648 tys. zł. Zarząd tutaj proponuje przesunięcie środków, które są zapisane w dziale 600 - Transport i łączność. Są tam środki, które pozostały w wyniku przeprowadzonych przetargów na drogę Prosta –Targowa, a także na drogę miejską. Tam też przetarg jest już przeprowadzony, także te środki, które były pierwotnie wpisane, są mniejsze do obsługi tego. I tutaj praktycznie w kwocie.., ogólnej kwocie 359 648 tys. zł proponuje się właśnie przesunąć, żeby móc realizować ten projekt. Oprócz tego w tym też także 200 000 tys. jest, które pochodziły z projektu pod nazwą Termomodernizacja Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego. Na dzień dzisiejszy jest już wiedza na ten temat, że w tym roku ten projekt się nie załapał do realizacji, no być może będzie dopiero jesienią składany. No, ale to już sprawa realizacji przyszłego roku była.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XIV/126/16

z dnia 21 kwietnia 2016r.

w sprawie zmian w budżecie na 2016 rok

(strona………..)

11.2

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XIV/127/16

z dnia 21 kwietnia 2016r.

 w sprawie zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2016-2023

(strona…………..)

11.3

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XIV/128/16

z dnia 21 kwietnia 2016r.

w sprawie przyjęcia Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży

11.4

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała  Nr XIV/129/16

z dnia 21 kwietnia 2016r.

w sprawie darowizny nieruchomości

(strona………..)

 

11.5

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne. Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk poprosił Kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pawła Szymaniuka o wyjaśnienie korekt w projekcie uchwały.

Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Paweł Szymaniuk: Panie Przewodniczący Wysoka Rado, .. Komisji Spraw Społecznych  zostały wniesione uwagi do składanych projektów uchwał, szczególnie do załączników dotyczących uchwał w związku z tymi sugestiami, że należałoby w niektórych zapisach dokonać zmian. Dzięki wsparciu Pani Dyrektor, Pani Radnej Barbary Wasiluk zostały naniesione te poprawki, które  w sposób niedużo, w ogóle z całego Programu.., są to w zasadzie zmiany kosmetyczne. Na dzisiejszym Zarządzie re zmiany zostały zatwierdzone, w związku z tym prosilibyśmy w takiej wersji ten projekt uchwalić.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Rady Nr XIV/130/16

z dnia 21 kwietnia 2016r.

w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016 - 2021

(strona………..)

 

11.6

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne. W sprawie projektu uchwały głos zabrał:

Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Paweł Szymaniuk: Również sytuacja jak z poprzednią uchwałą, zostały naniesione kosmetyczne poprawki, w związku z tym w takim kształcie dzisiejszy Zarząd to przyjął i jest prośba o jej w takim kształcie przyjęcie. 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XIV/131/16

z dnia 21 kwietnia 2016r.

w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2016 - 2022.

 (strona……….)

11.7

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne. Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk poprosił Kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pawła Szymaniuka o wyjaśnienie korekty w projekcie uchwały, w związku z wnioskiem radnego Mikołaja Aleksiuka w trakcie posiedzenia komisji.

Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Paweł Szymaniuk: Na jednej z komisji został zgłoszony postulat, kwoty … zaproponowane na następujące zadania: rehabilitacja zawodowa, czyli to co … Powiatowy Urząd Pracy, 74 450 tys. zł i na rehabilitację społeczną 968 584 tys. zł. Z tej kwoty jest wydzielona suma 99 860 zł na bieżącą działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej. Jest to kwota, której nie można przesuwać. W związku z tym, po uwzględnieniu tych dwóch kwot czyli na działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej i na to, co realizuje zadania Powiatowy Urząd Pracy, zostały zaproponowane następujące kwoty: uwzględniając wniosek komisji, kwota, która była zaplanowana na dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych  w turnusach rehabilitacyjnych, została zmniejszona ze 135 zł..,  tyś. na 120 czyli na 15 tys. Te 15 tyś. zł zostało dodane do zadania – dofinansowanie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. W związku z tym, kwota zwiększyła się o 15 tyś. i po dodaniu tych środków wynosi  248724 zł. Pozostałe zadania nie były zmieniane, ale powtórzę: jest dwa zadania – dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji osób niepełnosprawnych 5000 tyś. zł i dofinansowanie likwidacji barier 35 tyś. zł. Razem jest 1 043 034 zł. to jest kwota mniej więcej na poziomie roku ubiegłego. Jest nawet ponad 10 tyś. więcej, bo wykonanych było 1 032 000 tyś. a tu jest 1 043 000 też z groszami. Kwoty w ogóle w obrębie rehabilitacji społecznej, analizując wykonanie roku ubiegłego i lat poprzednich wynika, że były to środki niewystarczające, gdyż w roku ubiegłym przykładowo na funduszu rehabilitacyjnym było sporo … Również zbyt mała jest ilość środków na przedmioty ortopedyczne. W roku ubiegłym było wykonanie ponad 286 tyś. zł. Żeby zaspokoić wszystkie potrzeby trzeba po prostu obniżać kwoty, a nie za bardzo się da. Raczej, bo ja tak rozważałem, były lata, szczególnie na początku, na początku lat dwutysięcznych, czyli rok 2000, w którym Zarząd PFORNU dodawał pewne kwoty. Ale ostatnich latach tego nie było, do roku 2015, kiedy Państwo pamiętacie, że Minister Pracy dając pieniądze na ten…, dając dla samorządów powiatowych dodatkowe pieniądze, prosił o przeznaczenie tej kwoty na finansowanie działalności Warsztatów Terapii Zajęciowych. Każdy podział środków między poszczególne zadania no jest bardzo trudny… Przesuwanie z jednego miejsca na drugie, to się zadowala jedną grupę albo drugą. To tak tytułem wstępu przed głosowaniem.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała ze zmianami została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

Uchwała  Nr XIV/132/16

z dnia 21 kwietnia 2016r.

w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2016 r.

(strona……...….)

 

11.8

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XIV/133/16

z dnia 21 kwietnia 2016r.

w sprawie zmiany uchwały Nr XVI/124/12 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 28 czerwca 2012 r. w sprawie określenia zasad zbycia, oddania w dzierżawę, najem użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce.

(strona………...)

 

11.9

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Rady Nr XIV/134/16

z dnia 21 kwietnia 2016r.

w sprawie zmiany uchwały Nr XVII/130/12 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 sierpnia 2012 r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.

(strona……….)

 

11.10

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Przechodzimy do Projektu uchwały 11.10 Projekt uchwały w sprawie wystąpienia z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przyjazny Transport w Czeremsze.

Radna Barbara Wasiluk: Tam była uwaga odnośnie tego tytułu – wystąpienia kogo?

Z sali: Powiatu Hajnowskiego.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Dalej to brzmi w sprawie wystąpienia z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przyjazny Transport w Czeremsze.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ja proszę tutaj o przegłosowanie uchwały, żeby w tytule znalazło się wystąpienie powiatu hajnowskiego, z taką poprawką proszę o przegłosowanie.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała ze zmianą została przyjęta większością 13 głosów „za”, 1 „przeciw” 2 „wstrzymujące się”.

 

Uchwała Nr XIV/135/16

z dnia 21 kwietnia 2016r.

w sprawie wystąpienia Powiatu Hajnowskiego z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przyjazny Transport w Czeremsze.

(strona……..)

 

Do punktu 12-go:

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Mam na wstępie jedną prośbę – jeśli, to co dotyczy dróg, ubytków czy po zimie, które się mają prawo zdarzyć, bardzo proszę o takie, szybkie bezpośrednie zawiadomienie i ile są takie uwagi do Kierownika Zarządu, także żeby one sprawnie, natychmiast były usuwane. Natomiast, co do zadanych dzisiaj zapytań spróbuję się ustosunkować. Pierwsze zapytanie radnego Adamczuka dotyczące wyrównania poboczy ma odcinku drogi Podrzeczany – Leniewo: rzeczywiście tam przeszła równarka, jeden raz w tym roku, z racji faktu, że w tym momencie ta droga będzie realizowana, będzie przebudowywana, na co wójt gminy przeznaczył 65 tysięcy na odcinku pięciuset km…,

Z sali: Metrów.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Pół kilometra.

Radny Jan Adamczuk: Jeżeli można sprostować od razu, tak, ale to jest odcinek jeszcze zostanie chyba z 500 metry i to może tam będzie w przyszłym roku zrealizowane przez powiat., a tam jest naprawdę.. Dobrze by było tak jeszcze ruszyć od rowu. Można byłoby, ale już nie zrobione no to nie po gospodarsku.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Radny, w ramach przebudowy, będzie to oczywiście, to co nie będzie, będzie poprawione, jak też chciałbym w tym miejscu, od razu ustosunkuje się do tej prośby o dowiezienie.., dowiezienie żwiru, piasku na odcinku Gorodczyno – Lachy, które było w zeszłym roku poprawiane w ramach realizacji przebudowy tej drogi. Jednocześnie zostanie to dowiezione i wyrównane. Następnie, pytanie odnośnie kopert dla osób niepełnosprawnych – to tutaj przyjmuje tą uwagę do realizacji. Jeśli chodzi o zapytanie dotyczące wsi Klejniki i odwodnienie, to o tym możemy rozmawiać przy konstrukcji budżetu na przyszły rok.

Radny Jan Adamczuk: Tam ciągnie się parę lat Panie Starosto i tam nie wiem, kiedy to się zrobi ta droga, Narew, Bielsk i tak dalej. A rolnicy mają problem, ja widziałem, to i oni widzą i wszyscy, mówią nieprzejezdna. Tam nie jest takie, może z 500 m , tam więcej nie ma , przez drogę idzie przepust, to jest zawalone.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Będziemy Panie Radny rozważać przy konstrukcji budżetu na przyszły rok.

Radny Jan Adamczuk: Tam było jeszcze jedno jeszcze.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Tu odnośnie Leniewo – Klejniki to poproszę o ustosunkowanie się Panią Kierownik, ale to może troszkę później, jak ja już skończę.

Radny Jan Adamczuk: Tam ten mostek, mostek co ja nadmieniałem.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Tak, tak to Pani Kierownik się, zaraz…

Radny Jan Adamczuk: Jakiegoś tam kręga włożyć, przecież to są jakieś wytrzymałości, niech by to tam mieli, bo to zgłaszał radny na sesji w Czyżach, a wójt mówi to nie moja działka.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: To może niech w tym momencie Pani Kierownik się ustosunkuje.

Kierownik Zarządu Dróg Krystyna Miszczuk: Zjazd na drogę rolniczego wykorzystania… Elementy drogi są takie, że są zjazdy, które są zjazdami publicznymi i zjazdami indywidualnymi. Utrzymanie tych zjazdów wraz z przepustami znajdującymi się pod zjazdami należy do właścicieli nieruchomości przyległych. To jest zapisane, Panie Radny, w ustawie o drogach publicznych. Myśmy chcieli tam pomóc, po prostu tylko i wyłącznie pomóc, spróbujemy w tym roku to zrobić, ale jeśli chodzi o środki finansowe i o koszty, to wspólnie z wójtem gminy, dlatego, że to jest droga nie kategorii drogi gminnej, czyli nie ma numeru nadanego..

Radny Jan Adamczuk: To jest powiatowa droga.

Kierownik Zarządu Dróg Krystyna Miszczuk: Ale zjazd, zjazd z drogi powiatowej. A zgodnie z ustawą zjazdy, budowa i utrzymanie należy do właścicieli nieruchomości przyległych.

Radny Jan Adamczuk: Kto tam Pani będzie ich robił, to rolnik będzie..? Dalej będzie postępować.

Kierownik Zarządu Dróg Krystyna Miszczuk: Przynajmniej ten zjazd, to ja uważam, że wspólnie z wójtem coś zrobimy.

Radny Jan Adamczuk: Tak i trzeba zrobić, bo wójt mówi, że ja to sam już nie mam i kasy za dużo, tako mówi.

Kierownik Zarządu Dróg Krystyna Miszczuk: Ja rozumiem, ale on należy właściwie do wójta.

Radny Jan Adamczuk: Nie no, wy razem to zrobicie, ja wiem, że razem to zrobicie.

Kierownik Zarządu Dróg Krystyna Miszczuk: Razem, my pomożemy.

Radny Jan Adamczuk: I bardzo dobrze.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Wracając dalej do zapytań… Odnośnie zapytań radnego Korcza… Pierwsze to było Suchowolce – Toporki. Jeśli chodzi o to skrzyżowanie, już zwracaliśmy się do Dyrekcji Generalnej Dróg Krajowych i Autostrad, bo to jest droga krajowa w Suchowolcach. Zwrócimy się jeszcze raz o poprawę tego miejsca. Co tyczy się chodnika, od POMu do Stacji Kolejowej w Kleszczelach, ja myślę, że też odnośnie tego powinniśmy się zastanowić przy konstrukcji budżetu. Dobrze tutaj, że Pan Burmistrz po prostu chce być też uczestnikiem budowy tego chodnika. Ja tylko dodam, że ta droga na tym odcinku drogi wojewódzkiej do zalewu Repczyce jest w naszym programie zapisana, w całości do realizacji, także powinniśmy zaczekać na tą możliwość budowy całej tej drogi. Kolejne pytanie dotyczyło budowy, przebudowy, uzupełnienia, znaczy budowy nawierzchni na odcinku drogi Długi Bród – Witowo, 500 m. W tym miejscu może powiem tyle, że cały czas trwają prace i konsultacje z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych, z Panem Tomaszewskim. Byłem na takim spotkaniu, uczestniczyłem w poniedziałek i Pan Dyrektor odwiedzi nas już tutaj na miejscu w przyszły poniedziałek i będziemy omawiać realizację dróg powiatowych, gminnych jak też leśnych. Tak, żebyśmy mogli też niektóre odcinki, o których Pan Radny tu wspomniał, zrobić jeszcze nawet w tym roku, o ile się uda. Także ja myślę, że o tych już ustaleniach, które, jak będą realizowane, będę chciał Państwu przedstawić na kolejnych sesjach. Kolejne zapytanie – dotyczyło poprawy nawierzchni drogi Jagodniki – Dubicze Osoczne. Ta droga w tym momencie jest w zarządzie wójta Dubicze Cerkiewne, na tą chwilę na 27 kwietnia jest ustalony przegląd komisyjny drogi, już po zimie, także po prostu móc te wszystkie usterki uzupełnić, być może zalać dodatkową nawierzchnię, tak, żebyśmy po prostu przez kolejne lata już do tego nie wracali, z poprawkami. W ramach tu dodam, w ramach gwarancji. Kolejne pytania, to były radnej Dąbrowskiej, dotyczyły parkingu dla osób niepełnosprawnych przy przychodni na ulicy Piłsudskiego. Ja myślę, że rzeczywiście dla tych osób, tych parkingów mogło by tam być więcej niż jest. O to zwrócimy się do Zarządu Dróg Wojewódzkich z taką prośbą. Kolejne pytanie dotyczyło budowy drogi ulicy Poddolnej w Hajnówce, z przejazdem do ulicy Dziewiatowskiego. O tym, żeśmy już mówiliśmy, że czekamy przede wszystkim na przebudowę , modernizację torów kolejowych, to co kolej obiecuje zrobić. Będzie to się wiązało też chyba na ten moment z usunięciem jednego z przejazdów kolejowych na tej drodze. Wspomnę tylko, że przebudowa tego samego przejazdu to jest koszt ok. 800 000 tysięcy, czyli żeby móc to zrobić, musimy zabiegać o też fundusze zewnętrzne, ponieważ na pewno dla nas jest to duży, ogromny, ogromny…

Radna Jadwiga Dąbrowska: Samo przejście?

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Samo przejście, musimy po prostu zrobić to w ten sposób, że kolej ostatecznie ułoży tory, torowisko i w tym miejscu i wtedy winniśmy wspólnie, myślę, że przy współpracy kolei dokonać właśnie przebudowy tego całego przejścia. Tutaj też jesteśmy przy Poddolnej, może dodam tyle, że w tym miejscu już ulica Prosta, Targowa, na odcinku droga wojewódzka do ulicy Prostej została przekazana wykonawcy do realizacji. Także za trzy miesiące te ulice zostaną zmodernizowane i oddane do użytku z myślą, że w przyszłym roku wspólnie zastanowimy się nad realizacją kolejnego odcinka ul. Targowej z ulicą Dolną. Dziękuję.

 

 

Do punktu13-go:

W punkcie wolne wnioski głos zabrali:

Radny Jan Adamczuk: Ja chciałem się odnieść do Marszu Wyklętych. To było 27 lutego. No, dwa miesiące upłynęło, ale organizator Marszu, Łabędzki się wypowiadał w gazecie, to o mam, 29 luty, że marsz był udany. I bardzo dobrze, że będzie w następnym roku. Panie Łabędzki, jeżeli Pan mnie oglądasz, słyszysz – nie był udany. A dlaczego, to nadmienię: marsz byłby udany, zaczynaliście iść od Kościoła, trzeba było zajść do Kościoła się pomodlić o tych, co zginęli żołnierze i tych, co zginęli te wioskowe chłopy, nie byli w mundurach, tylko w porwanych kożuchach. To jest nieudany marsz. I dlaczego takie były okrzyki, wśród marszu byli naprawdę ludzie grzeczni, mądrzy i szli spokojnie, ale krzyczeć – sierpem czy młotem w czerwoną hołotę? Ludzie, wstyd i hańba dla organizatora marszu. Kto to widział, jak tak można? Gdzie 10 przykazań, który katechetą jest, uczy młodzież? To jest nie… nie do zrozumienia, ludzie. I to był marsz udany? W dużych miastach też się odbywali marsze, ale takich okrzyków „sierpem czy młotem w czerwoną hołotę” nie było. Kto tu jest czerwona ta hołota? Ludzie, to jest nieładnie, to jest wstyd, to nie jest pojednanie. Papież Franciszek łączy ludzi, on każdego ucałuje, każdego uhonoruje, a tu co się robi? 70 lat minęło, takich okrzyków nie było, o to jest data historyczna Panie Przewodniczący. Bo Pan kiedyś powiedział, na pierwszej sesji: „Dzisiaj jest data historyczna, bo Ziemia Hajnowska straciła władzę”. Tu nic tu nie ma, tu z historią nie ma nic wspólnego. To jest niedobrze, i bardzo bym prosił, więcej tego nie róbcie. Jeszcze pluton policji przyjechał z Białegostoku. Kogo ochraniać tutaj? Ludzie, no pluton policji przyjechał. Bardzo nieładnie. I jakby słuchał ten Pan Łabędzki, ja bardzo go proszę, skoro on jest katechetą, uczy, to niech idzie drogą 10 przykazań, on nie spełnia żadnej. To jest niemożliwe, to jest wstyd dla nas wszystkich tutaj. Kogo tu dzielić, nie można tak. Dużo ludzi, mieszkańców Hajnówki mówi: nie wychodzili nawet, no bo a dlaczego duchowni zamknęli kościół, nie wyszli, trzeba już razem duchowni i wyznania katolickiego i prawosławnego, przejść, pomodlić się za tych, za tych, co przykładowo zginęli. Tych i szkoda i żołnierzy, byli żołnierze, nikt nie mówi na tych żołnierzy, że oni nie walczyli. Oni byli torturowani, ale Ci chłopi, jak jeden tu się wypowiada z gazety, mówi, nałożę okulary, jeżeli pozwolicie, przeczytam: „To ten na plakacie zabił mojego dziadka, Grzegorza Dymitruka”, mówi ze łzami w oczach pani Eugenia z Hajnówki, pokazywała postać Romualda Rajsa. Idzie tu, o proszę, o niosą. Kto to widział, po co tak robić ? Ja bardzo bym prosił, żeb się zastanowili. Bo nie ładnie to jest. Tutaj, na uboczu Hajnówki, a co tam… i jeszcze raz proszę, kogo tu sierpem czy młotem w czerwoną? Kto tu za hołotę jest? Gdzie ta hołota? Nieładnie. Bardzo przepraszam, ale ja nic złego nie powiedziałem, powiedziałem całą prawdę, bo tak się nie robi. Dziękuję.

Radna Olga Rygorowicz: Panie Starosto, mam taką prośbę, wiem, że było spotkanie z dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych w Warszawie i czy jakieś tam były ustalenia? Żeby Pan troszkę przybliżył nam ten temat. I druga sprawa – to chciałam powiedzieć, że w telewizorze bez przerwy idzie nagonka na Pana Ministra Szyszko za to, że on wydaje takie decyzje. I mam prośbę – żeby na następną naszą sesję przygotować nasze stanowisko naszej Rady, takie wspierające go, pozytywne, za to że jego działania jest właściwie.., właściwe, że pierwszy minister, leśnik z zawodu, który zobaczył co się działo przez tyle lat z tą Puszczą Białowieską. Bo nasze głosy, samorządów do tej pory odbywały się tak, że wysłuchiwali, chcieli nas oszukiwać rożnymi metodami, żeb tylko poszerzyć park. Dzisiaj widzimy, że jest co innego, że wchodzi się normalnie do Puszczy, ale w telewizji to po prostu serce boli i w prasie, wszędzie, że co to minister, że tnie Puszczę, wycina i taka jest manipulacja. Myślę, że nasze stanowisko pozytywne, popierające działania ministra Szyszki byłoby po prostu tutaj dla niego, przynajmniej podtrzymujące, żeby on wiedział, że w powiecie są ludzie I radni, którzy wspierają jego działania. Dziękuję.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Odpowiadając tutaj na też pytanie Pani Radnej Rygorowicz – jadąc w poniedziałek bieżący do Pana Dyrektora Tomaszewskiego, to było spotkanie zainicjowane tutaj przez nas, ja mówię w liczbie mnogiej, bo ja uważam, że zawsze winniśmy występować  jako zespół, jako grupa, jako samorządowcy  wspólnie i razem. W tym spotkaniu uczestniczyli wójt gminy Dubicze Cerkiewne, wójt gminy Hajnówka, wójt gminy Narewka i Białowieża, y, i zastępca burmistrza w Hajnówce. Tutaj jechaliśmy z takim, no też pytaniem, co odnośnie wprowadzenia tego,  strefy referencyjnej, bo w piątek ukazał się artykuł, że będzie strefa referencyjna w puszczy, gdzie nie będzie można wstąpić ani zbierać grzybów. Oto, oto dyrektor Tomaszewski ustosunkował się też i do tego zapytania twierdząc, że rzeczywiście taka strefa została wyznaczona w Nadleśnictwie Białowieża, 4000 ha i to obejmuje obszar jak jadąc od strony Hajnówki, poczynając od Zwierzyńca w stronę Białowieży, po prawej stronie. Te 4000 ha i 1000.., ok. 1300 ha w Nadleśnictwie Browsk od Babia Góra, tu z góry, północ Puszczy Białowieskiej. Ale co do tych stref jak najbardziej dalej będą mogli korzystać z tego wszyscy mieszkańcy, jak też i ze zbieraniem grzybów jak też.., jak dotychczas będą mogli korzystać czy ze ścieżek turystycznych, rowerowych, jak było to do tej pory. Tutaj może dodam taki news, że być może to drewno, które będzie pozyskiwało Nadleśnictwo Białowieża może nawet będzie dowożone przez leśników dla mieszkańców Białowieży na potrzeby tych mieszkańców. To odnośnie, jeśli chodzi o te rzeczy.  Następnie rozmawialiśmy też..,  właśnie o tym, o czym już dzisiaj wspomniałem, żeby fundusz leśny pomógł nam w realizacji i modernizacji naszych dróg w powiecie. Tutaj Pan Dyrektor.., dzisiaj do godziny 10 przedstawiliśmy, przedłożyliśmy informację, jakie drogi, jakie mamy potrzeby, to dotyczy dróg powiatowych, gminnych jak też dróg leśnych. I tutaj i my jako Starostwo i te wymienione gminy przez mnie, jak też poprosiłem, żeby to obejmowało pozostałe gminy w powiecie hajnowskim, jest tutaj.., dotyczy tylko..,  co dotyczy gminy Czyże, która nie posiada w obrębie swojej gminy Puszczy jakby…

Z sali: Zasadzim jeszcze.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: To zobaczymy jak ona zostanie potraktowana. Natomiast Pan Dyrektor obiecał ,że jeszcze w tym roku kalendarzowym spróbują nam część  tych dróg uzupełnić i naprawić. Także.., natomiast no, nie chciałbym w tym momencie też mówić Państwu, które to będą odcinki, które to będą drogi, ponieważ wyjdzie to z konsultacji z Panem Dyrektorem w poniedziałek.

Radna Olga Rygorowicz: Dziękuję bardzo, ale ja jeszcze po prostu mimo wszystko temat, który bez przerwy poruszam i chcę przypomnieć dla Pana Starosty, że nie odstępować od tematu gazyfikacji naszego terenu. Jeszcze raz mówię, że w Trywieży jest wszystko przygotowane, żeby powstał zakład. Tylko sprawa doprowadzenia gazu jest istotna i myślę, że tutaj.., przez to zatrzymamy choć trochę tych młodych ludzi, może.., bo mówią, że już powiat hajnowski się zwija, a może akurat będzie się rozwijał. Następna sprawa również, bo jak będzie spotkanie, mam prośbę, żeby kolegów namówić, żeby odnośnie ogniw fotowoltaicznych, paneli raczej, fotowoltaicznych, bo to tak poprawnie, przepraszam, żeby dla naszych mieszkańców dać to, żeby nie.., bo patrzę, że powstają wiatraki,  no, dla gmin powiem szczerze jest to bardzo dochodowa sprawa, bo od wiatraka duża kwota podatku rocznie będzie wpływała do gminy. Ale to po prostu, no, wiemy, że już niektóre państwa zachodnie z wiatraków schodzą, a my po prostu, co już gdzieś się zestarzało, nie sprawdziło, u nas budujemy. Mam prośbę, panele fotowoltaiczne mają to do siebie, że produkowaliby dla każdego mieszkańca, bo to mieszkańcy by odczuli. Bo to drewno opałowe, które dadzą dla Białowieży.. – proszę państwa, no , ze świerków wiecie jaka moc opałowa jest tego drewna. Ale może na co innego się przyda, może na podgrzanie zupy i to dobrze. Ale panele fotowoltaiczne zasilaliby w prąd nasze gospodarstwa domowe. Przez to, że my mamy w Polsce najdroższą energię elektryczną, z tego tytułu, że mamy linie przesyłowe najdłuższe i płacimy za linie przesyłowe. I tu po prostu, ze względu na zubożały portfel naszego społeczeństwa, mielibyśmy taką korzyść. No, znowu powtarzam, nie może być, bo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ma pieniądze. Minister Środowiska ma wpływ na.., bo on powołuje Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska  i żeby wpłynąć na to, żeby małą tylko część dokładali mieszkańcy a oni sfinansowali nam te panele fotowoltaiczne, bo.., jest do tej pory, że oni finansowali 40%, a mieszkaniec 60. Wyglądało tak, że przeciętny mieszkaniec musiałby dołożyć w granicach 18 tys. czy ile. Jest to dla takiego przeciętnego mieszkańca naszego powiatu za duża kwota, może kto bogatszy i tak. Ale po prostu dobrze by było, żeb oni sfinansowali przynajmniej tych 90.., 80 % , jak już nie 90. Ale zawsze trzeba zaczynać z  górnego pułapu, żeb troszkę obniżyć. I to by było wszystkim korzyść. Naprawdę, jeżeli tu ochrona środowiska i ja już tak mówiłam, że w ten temat zaangażować tych, co tak chcą chronić środowisko, niech oni pomogą.  No, mam wątpliwości czy oni pomogą, bo tych rzeczy trzeba domagać się bezpłatnie. Dziękuję.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Jeśli mogę jeszcze się ustosunkować, te słowa, które przed chwilą wypowiedziała Pani Radna, no przyznam się,  że rzeczywiście z moich ust też one tam padły, no, widzę, że muszę bardziej mówić szerzej, mniej oszczędnie, bo rzeczywiście szeroko omawiałem nasz program, cały program, rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej, który jest przygotowany, jak też działanie związane z OZE, które po prostu w tym programie są bardzo szerokie i które, w założeniu miały by doprowadzić, tak jak ja zawsze mówiłem do samowystarczalnego powiatu, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. I te wszystkie, rzeczywiście, fakty były przeze mnie przytaczane, jak też, jak też prośba o to, żeby w tym spotkaniu właśnie w Białowieży, w poniedziałek, wziął udział właśnie Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Pan Dyrektor Generalny obiecał, że zechce z nim do nas przyjechać. Być może przyjedzie też Prezes Banku Ochrony Środowiska, tak, żeby móc rozmawiać o tych kredytach, o tej możliwości, jakie.. Ale wolałem zaczekać na poniedziałek i wtedy o konkretach powiedzieć. Natomiast..

Radna Olga Rygorowicz: Ale to gwoli przypomnienia.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Natomiast konkrety, o konkretach będę mógł mówić w późniejszym terminie. Dziękuję

Radny Jan Korcz: Panie Starosto, ja chciałem dopytać o tych lasach, bo ustawa, która ma wejść lasach, zakłada, że będą powierzchnie doświadczalne, gdzie będzie zakaz wstępu dla turystów, zakaz zbierania owoców i może właśnie Pan dopyta na tym spotkaniu. Bo był chyba protest też mieszkańców, chyba rada Białowieży podjęła taką uchwałę, że protestują przeciwko temu. Także proszę ewentualnie o zapytanie.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: To znaczy ja mogę powtórzyć jeszcze te moje pytanie, odnośnie tego terenu referencyjnego.

Z sali: Nie referencyjnego…

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Znaczy tu jest mowa o terenach referencyjnych, tak to jest określone w tym rozporządzeniu wydanym przez dyrektora. I nasze.., moje pytanie było jednoznaczne: czy mieszkańcy będą mogli korzystać i.., z tych terenów, jak też turyści. Odpowiedź była zdecydowana, że tak. Także, oczywiście jest pytanie, będzie na pewno to pytanie zadawane podczas pobytu w poniedziałek Pana Dyrektora, ale tyle mogę dzisiaj powiedzieć, dziękuje.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Ja jeśli mogę w tej sprawie chciałbym dodać, że ukazała się informacja, że nie będzie zakazu wchodzenia do lasów, zbierania runa, turyści też będą. W dzisiejszej prasie jest już decyzja pana dyrektora na ten temat, także jest to nieobowiązujące, że będzie jakieś w tym kwartale w tych trzech tysiącach czy prawie czterech tysiącach hektarów ludzie nie będą mogli wejść.  Jest decyzja dzisiaj już podana w prasie, że dyrektor taką decyzję podjął. Czy są jeszcze jakieś wnioski, pytania? Proszę, Pan Radny.

 Radny Piotr Filimoniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, składam oficjalny wniosek w formie pisemnej radnych…, radnych na ręce Pana Przewodniczącego, wniosek dotyczy.., wniosek jest o odwołanie Starosty Hajnowskiego Mirosława Romaniuka.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Proszę uzupełnić, jakich radnych. Kto to składa ten wniosek. Radni, znaczy wszyscy?

Radny Piotr Filimoniuk: Radni Klubu PSL.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: W wolnych wnioskach chciałbym Państwu przypomnieć, że do 30 kwietnia mamy złożyć wszyscy sprawozdania majątkowe nasze. Jeśli ktoś nie złoży, wtedy, nom, traci mandat. Także do 30 kwietnia oświadczenia majątkowe proszę złożyć, zbiera je Pani kadrowa, tak Pani Sekretarz? Druga sprawa, wszyscy tak mówimy o drogach, zostało zaplanowane na 12 maja wyjazd, objazd tych naszych dróg powiatowych, nie wszystkich, ale te drogi, które są, one zostaną objechane, chcielibyśmy to zacząć o godzinie 9.00, żeby radni byli i później zakończenie tego objazdu zakończy się u Pana Golonki w Białowieży. Tam też odbędzie się spotkanie z grupą z Łotwy, także to tak by wyglądało. Także zapisy prowadzi Pani Kasia, także do Pani Kasi proszę się zgłaszać i zapisu Pani Kasia dokona. Teraz Szanowni Państwo…

Radna Barbara Zdzisława Wasiluk: Mogę jeszcze?

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak:  Proszę.

Radna Barbara Zdzisława Wasiluk: Ja Panie Radny.., Przewodniczący jeśli można, to bardzo proszę nas zapoznać z tym wnioskiem, który Pan otrzymał i kto podpisał.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak:  Radni Powiatu Hajnowskiego, wniosek o odwołanie Starosty Powiatu Hajnowskiego Mirosława Romaniuka. Na podstawie artykułu 31 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym składamy wniosek o odwołanie Pana Mirosława Romaniuka z funkcji Starosty Uzasadnienie – brak współpracy z radnymi, członkami Zarządu oraz pracownikami starostwa, niedecyzyjność uniemożliwiająca prawidłową pracę urzędu starostwa. I raz dwa, trzy, cztery, pięć

Z sali: Proszę odczytać nazwiska.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak:  Piotr Filimoniuk, Andrzej Szwarc, Joanna Kojło, Jarosław Gerasimiuk, Agnieszka Jarmocik, Wiluk Czesława, Kulbacki Mirosław. Takie są podpisy. Myślę Pani Radco, że to zgodnie z artykułem tym, który tu jest podany, 31, … to to sprawa.

Do punktu 14-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak za pośrednictwem TV złożył życzenia z okazji zbliżających się świąt Wielkanocy, w związku z wyczerpaniem porządku obrad, zamknął XIV sesję Rady Powiatu Hajnowskiego.

 

 

Protokołowała                                               Przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu 

 

Katarzyna Nikołajuk                                                             Lech Jan Michalak

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Nikołajuk

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2016-08-04

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2016-08-04