Protokół Nr VIII/11 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 1 września 2011 r.

OA.0002.8.2011

Protokół Nr VIII/11

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 1 września 2011 r.

w sali konferencyjnej

Starostwa Powiatowego w Hajnówce, ul. A.Zina 1 ( sala nr 12)

( początek sesji - godz. 13:00, koniec tego samego dnia - godz. 14:00)


Do punktu 1-go:


Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Mikołaj Michaluk.

Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:

  • Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie;

  • Hieronim Poniatowski – kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego;

( lista osób zaproszonych na sesję str...77..., zał. nr …4…. ).



Na podstawie listy obecności ( lista obecności str...78...., zał. nr …5…. ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 16 radnych ( radny M.Kulbacki nieobecny), co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.


Do punktu 2-go:


Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad wszyscy radni otrzymali. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad.

Radni pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady Mikołaj Michaluk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Dotarł do mnie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie powierzenia gminie miejskiej Hajnówka zadania publicznego zarządzanie drogą powiatową. To jest dodatkowa uchwała, którą pod obrady wnosi Zarząd Powiatu.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk powiedział, że projekt tej uchwały dotyczy ulicy 11 Listopada.

W związku z brakiem innych uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji wraz z uzupełnieniem o projekt uchwały zgłoszony przez Zarząd Powiatu pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad VIII sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

Porządek obrad brzmi:

  1. Otwarcie VIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokołu z VII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

  4. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.

  5. Interpelacje i zapytania radnych.

  6. Informacja na temat programów realizowanych ze środków UE przez powiat i jednostki podległe.

  7. Informacja o działalności Starostwa Powiatowego oraz agend rządowych ( ARiMR, PODR) w zakresie rolnictwa na terenie powiatu hajnowskiego.

  8. Powzięcie uchwał w sprawie:

8.1.zmian w budżecie na 2011r.;

8.2.wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Hajnowskiego do realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Integracja sieci drogowej obszaru przygranicznego”;

8.3.uchwalenia Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Hajnowskim na lata 2011-2015;

    1. zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych;

8.5.przystąpienia Powiatu Hajnowskiego do realizacji projektu systemowego pn.” Wsparcie usamodzielnianych wychowanków z powiatu hajnowskiego” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego;

8.6.określenia warunków i trybu finansowania rozwoju sportu w Powiecie Hajnowskim;

8.7.powierzenia Gminie Miejskiej Hajnówka zadania publicznego zarządzania drogą powiatowa.

  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

  2. Wolne wnioski.

  3. Zamknięcie obrad VIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.


 

Do punktu 3 – go:

Do protokołu z VII sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z VII sesji Rady Powiatu. Protokół został przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).


Do punktu 4 – go:

Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str....75....., zał. nr ..3..) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ W trakcie wczorajszego posiedzenia Zarząd przyjął autokorektę do materiałów na dzisiejszą sesję, o czym będę mówił w trakcie realizacji naszego porządku obrad. Zarząd podjął uchwałę w sprawie zmian w budżecie na 2011r. Podstawowa zmiana to uzupełnienie środków budżetowych dla schroniska młodzieżowego w Białowieży. Przy okazji odbyła się dyskusja nad dalszym funkcjonowaniem tej jednostki. Zdecydowaliśmy, że będziemy jeszcze prowadzić rozmowy z gminą Białowieża. Nieoficjalnie wiemy, że radni Gminy Białowieża postanowili przedłużyć funkcjonowanie zawartej teraz umowy o kolejne 5 lat, ale na dotychczasowych warunkach, czyli z przewidzianym czynszem w wysokości 3300 zł miesięcznie, który w tej chwili jest rozliczany przez nas z poniesionych na ten obiekt nakładów. Pełne rozliczenie nastąpi w miesiącu październiku 2012r. i od tego momentu musielibyśmy płacić czynsz za jednostkę, która i tak w tej chwili przynosi straty. Nie wykluczamy w tej sytuacji, że być może będziemy proponowali Radzie podjęcie decyzji o likwidacji schroniska, ale to tylko wstępna dyskusja nad tym problemem. Zarząd przyjął również informację o przebiegu wykonania budżetu powiatu hajnowskiego oraz kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej i przebiegu wykonania planu finansowego SP ZOZ za I półrocze 2011r. Zarząd podjął również uchwałę o przyznaniu stypendium z Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. S.Kossak, uchwałę w sprawie nabycia nieruchomości, chodzi o nieruchomość w Witowie, która stanowi uzupełnienie naszej drogi powiatowej. Koszt zakupu tej nieruchomości wynosi 1950 zł według szacunku. To jest nasza droga powiatowa i nie jest to jedyny przypadek, że przebiegała ona przez teren prywatny. Zarząd podjął też uchwałę w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej pozbawienia kategorii drogi powiatowej; chodzi tu o drogę w powiecie siemiatyckim oraz uchwałę w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko kierownika Zarządu Dróg Powiatowych. Pan Tadeusz Stankiewicz ostatecznie odszedł już na rentę, a Pani Krystyna Miszczuk pełni jedynie obowiązki kierownika Zarządu Dróg Powiatowych.”

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą jeszcze pytania w związku z przedstawioną informacją.

W związku z brakiem uwag i pytań Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.


Do punktu 5-go:


W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje:

  1. Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Do mnie zgłosili się mieszkańcy naszego miasta i powiatu z prośbą, żeby rozwiązać problem komunikacji pieszej i samochodowej na ulicy Dziewiatowskiego i Poddolnej w obrębie przejazdu kolejowego i dalej ulicą Poddolną do istniejącego już chodnika. Ulice te leżą w obrębie przejazdu i są wąskie, nierówne i mało widoczne z obu stron i stanowią zagrożenie dla pieszych, rowerzystów i samochodów. Proponuję ułożenie chodnika na ulicy Dziewiatowskiego i ulicy Poddolnej w obrębie przejazdu.”


  1. Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Zwracam się z zapytaniem dotyczącym Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 w Hajnówce. Jaka jest prawda? Czy prawdą jest to, że Liceum ma być zamknięte, zlikwidowane? Z drugiej strony słyszałam, że zaplanowana jest realizacja termomodernizacji budynku liceum jeszcze w tym roku. Proszę o informację, co dalej z tą szkołą?”


  1. Radny Jan Adamczuk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Zgłaszałem już tę sprawę, ale jeszcze dzisiaj ponaglę. Może dobrze, że nie zrobili tego słupka na moście Rakowicze – Osówka, bo jeszcze i drugi teraz został zdemolowany. Przykro mi mówić, że nasza wioska tak się zachowała; przyjechały jakieś osoby postronne i drugi słupek poszedł na tej barierce na moście. Druty powyrywali, znaki drogowe zniszczyli. Policja była, ale chciałbym, żeby jakieś kroki podjąć, bo tak dalej nie może być. Przecież to wygląda tak, jakby tam bardzo duży wypadek był, wszystko wyrwane.”


Do punktu 6-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację na temat programów realizowanych ze środków UE przez powiat i jednostki podległe ( zał. nr …1…, str ….47-63...... ).

Pani Walentyna Gorbacz – naczelnik wydziału promocji zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Jeśli chodzi o realizowane projekty, to podzieliliśmy je na różne grupy. Są to projekty realizowane przez SP ZOZ, Powiatowy Urząd Pracy, szkoły powiatowe i przez wydziały Starostwa Powiatowego. W wielu projektach jesteśmy partnerami i to zostało w tabeli wyszczególnione. Te projekty są w realizacji w mniejszym lub w większym stopniu. Projekty na etapie oceny merytorycznej, to chciałabym powiedzieć o jednym z projektów odnośnie platformy współpracy. Na pewno słyszeliście Państwo już o tym projekcie. W 2009r. rozpoczęliśmy przygotowanie. Ten projekt w pierwszej ocenie merytorycznej został oceniony pozytywnie przez centrum koordynacji projektów środowiskowych, jest to jednostka powołana przez Ministerstwo, która zajmuje się projektami kluczowymi. Ten nasz projekt był projektem kluczowym. Warunkiem przejścia do następnej oceny merytorycznej drugiego stopnia było utworzenie rady nadzorczej, która składałaby się z przedstawicieli min. organizacji proekologicznych, samorządów, leśników. Myśmy zgodnie z zaleceniami przygotowaliśmy wszystko to, co wymagali eksperci. Powołaliśmy tę radę koordynującą, ramową, która powinna być powołana w trakcie realizacji projektu. Eksperci zażądali od nas utworzenie tej rady programowej wcześniej. Niestety nasze organizacje ekologiczne nie zgłosiły chęci do pracy w tej radzie programowej. Wszystkie dokumenty, które były potrzebne do drugiej oceny merytorycznej również przygotowaliśmy; są to dokumenty dosyć obszerne. Eksperci stwierdzili, że ponieważ nie spełniliśmy warunku, że w radzie programowej nie przedstawicieli organizacji pozarządowych ekologicznych, to oni kierują ponownie nasz wniosek do oceny pierwszego stopnia. Tym razem pierwszą ocenę merytoryczną ponowną otrzymaliśmy negatywną i projekt został odrzucony. Jest to dla nas bardzo duże zaskoczenie, ponieważ ten projekt już raz przechodził ocenę merytoryczną i został oceniony pozytywnie z kilkoma sugestiami. Czyli nasz projekt zmienił się na plus, bo dostosowaliśmy się do poleceń ekspertów. Historia tego projektu jest bardzo długa i wymagała od nas dużo pracy i szkoda, że eksperci ponownie oceniając ten projekt doszli do wniosku, że nie może on być dalej realizowany. Jeśli chodzi o projekt związany z linią kolejową Nieznany Bór – Białowieża, to w tej chwili analizowane są nasze dokumenty, które przedstawiliśmy i poproszono nasze jeszcze o uzupełnienie. Nie ma jeszcze oficjalnej odpowiedzi, ale również ze względu na pewne wątpliwości związane z ekonomicznymi aspektami uruchomienia tej linii, z ewentualnymi protestami ekologów, być może ten projekt też nie zostanie zweryfikowany pozytywnie. Za trzy tygodnie będzie ostateczna decyzja strony szwajcarskiej.”

(Radny J.Adamczuk opuścił salę obrad)

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym potwierdzić, ze rzeczywiście dzisiaj wpłynęło pismo z centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych dotyczący tego projektu, który został tak naprawdę zainicjowany przez i wpisany na listę projektów kluczowych przez Ministerstwo Środowiska, a działo się to w sytuacji kiedy minister Nowicki inicjował swój program związany z powiększeniem parku narodowego. W momencie kiedy decyzje gmin zostały podjęte, gminy nie uzgodniły pozytywnie powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego, to zaczęły się problemy z tym projektem. Nie wiem czy powinniśmy się tutaj specjalnie martwić. Ja nie zdążyłem zapoznać się dokładnie z uzasadnieniem zawartym w tym piśmie, przeczytałem to dosyć pobieżnie przed sesją, ale z zawartych tam sformułowań wynika, że eksperci, którzy oceniali ten projekt oczekiwali, że w wyniku tego projektu nastąpi powiększenie BPN. My nigdy takich zobowiązań nie składaliśmy, wręcz przeciwnie, pisaliśmy, że dopiero w trakcie prowadzenia tego dialogu w ramach platformy mogą zostać wypracowane najlepsze metody ochrony Puszczy Białowieskiej i wcale nie musi to być park narodowy. W każdym bądź razie moja pierwsza reakcja i myślę, że na posiedzeniu Zarządu również zostanie to podtrzymane, żeby mimo wszystko złożyć protest w tej sprawie, coś w rodzaju odwołania, po to, żeby wyjaśnić te wszystkie niuanse związane z realizacją tego projektu, bo jeżeli będziemy w tej sprawie milczeć, to okaże się, że zgadzamy się z tym uzasadnieniem. Jest tutaj niezrozumiałe zupełnie, że projekt, który wcześniej został oceniony pozytywnie, po poprawieniu go zgodnie z sugestiami ekspertów otrzymuje ocenę negatywną.”

Radny Mirosław Romaniuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Czy mamy szansę na realizację jakiejkolwiek inwestycji w przypadku, gdy wszystko może być oprotestowane przez ekologów. Z tego projektu szwajcarskiego też może nic nie wyjść, gdyż boją się, że ekolodzy zaprotestują. „

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Możemy realizować wszystkie inwestycje, które uzyskają pozytywną opinię w raporcie – oddziaływanie na środowisko. Stanowisko szwajcarów jest na razie nieoficjalne, oni ciągle rozpatrują nasz projekt, ale jesteśmy w kontakcie z ludźmi z sekretariatu technicznego i mamy jakieś informacje na ten temat. Najprawdopodobniej dostaniemy postawiony warunek, żeby uzyskać raport oddziaływania tej inwestycji na środowisko i w trakcie prac nad raportem na pewno spotkamy się z protestami organizacji ekologicznych. Jak to potraktują ci, którzy dają pieniądze, czyli fundusz szwajcarski, to trudno w tej chwili wyrokować. Nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, które radny Romaniuk zadał. Na razie inwestycje, które podejmujemy, polegające na budowie dróg nie potrzebowały takich ocen i wszystko toczyło się normalnie. Jest to na pewno problem, bo jest to problem ograniczenia swobody inwestycyjnej, z tym, że to nie jest tylko nasz problem, jest to problem, który wynika z naszego prawa i przepisów prawa europejskiego.”

Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja na temat programów realizowanych ze środków UE przez powiat i jednostki podległe została przez Radę Powiatu przyjęta.

Do punktu 7-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o działalności Starostwa Powiatowego oraz agend rządowych ( ARiMR, PODR) w zakresie rolnictwa na terenie powiatu hajnowskiego ( zał. nr …2..…, str …64-74...... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tych materiałach.

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „ W informacji jest podane, że 7 decyzji wydano i siedmiu rolnikom wypłacono renty strukturalne do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. Czy to oznacza, że tyle było tylko wniosków, czy w rzeczywistości było więcej, a tyle tylko przyznano.”

Radny Andrzej Szwarc ( zastępca kierownika ARiMR w Hajnówce) odpowiadając na powyższe pytanie, powiedział, cytuję: „ Jeżeli chodzi o wnioski w sprawie rent strukturalnych, to wpłynęły do biura 33 wnioski, natomiast te wnioski zbierane są w skali kraju i następuje punktacja tych wniosków. W zależności od wielkości gospodarstwa, od przekazania na młodą osobę lub powiększenie gospodarstwa wnioski są w skali kraju punktowane i te z największą liczbą punktów trafiają na listę do przyznania decyzji o wypłacaniu renty strukturalnej. W ten sposób 7 naszych rolników otrzymało rentę strukturalną. Najbardziej punktowane jest zrzeczenie się ziemi na powiększenie innego gospodarstwa. W tym roku był ostatni nabór tych rent strukturalnych, przynajmniej do roku 2013. Jeżeli po roku 2013 będą zaprogramowane renty strukturalne, to być może jeszcze takie zabiegi będą, ale na dzień dzisiejszy zostało to już zakończone i na razie więcej już się nie przewiduje.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Czy cudzoziemiec, który kupi grunta na terenie powiatu hajnowskiego może ubiegać się o dopłaty?”

Radny Andrzej Szwarc powiedział, że udzieli odpowiedź w późniejszym terminie, bo nie było w powiecie hajnowskim jeszcze takiego przypadku.

Radny Stefan Kuczyński zapytał, do jakiego wieku można być młodym rolnikiem.

Radny Andrzej Szwarc powiedział, że do 40 r.ż.

Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o działalności Starostwa Powiatowego oraz agend rządowych ( ARiMR, PODR) w zakresie rolnictwa na terenie powiatu hajnowskiego została przez Radę Powiatu przyjęta.



Do punktu 8-go:


8.1.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2011r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).


Uchwała Nr VIII/51/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 1 września 2011 r.


w sprawie zmian w budżecie na 2011 rok.

( strona ..11-19......)

8.2.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Hajnowskiego do realizacji zadania inwestycyjnego pn.: „Integracja sieci drogowej obszaru przygranicznego”.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).


Uchwała Nr VIII/52/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 1 września 2011 r.


w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Hajnowskiego

do realizacji zadania inwestycyjnego pn.: „Integracja sieci drogowej obszaru przygranicznego”.



( strona ....20....)

8.3.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Hajnowskim na lata 2011-2015.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).


Uchwała Nr VIII/53/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 1 września 2011 r.



w sprawie uchwalenia Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Hajnowskim na lata 2011-2015.


( strona ....21-37....)

8.4.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).


Uchwała Nr VIII/54/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 1 września 2011 r.


w sprawie zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych.



( strona ....38-40....)


8.5.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przystąpienia Powiatu Hajnowskiego do realizacji projektu systemowego pn.: „Wsparcie usamodzielnianych wychowanków z powiatu hajnowskiego” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).


Uchwała Nr VIII/55/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 1 września 2011 r.


w sprawie przystąpienia Powiatu Hajnowskiego do realizacji projektu systemowego pn.: „Wsparcie usamodzielnianych wychowanków z powiatu hajnowskiego” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.


( strona .....41...)


8.6.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia warunków i trybu finansowania rozwoju sportu w Powiecie Hajnowskim.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Zarząd wprowadził autokorektę do projektu tej uchwały i ta autokorekta wynika z dyskusji na Komisji Spraw Społecznych. Zarząd zaakceptował ten postulat i występuje z tą autokorektą. Chodzi tutaj o usunięcie w § 2 ust.1 pkt1 słów „określonych w załączniku do niniejszej uchwały.” W tym paragrafie pozostanie zapis „Rozwój sportu w Powiecie Hajnowski, o którym mowa w § 1 będzie realizowany poprzez: 1) udzielanie dotacji na rzecz klubów sportowych,” Chciałbym również wrócić uwagę na zmianę tytułu tej uchwały. W zawiadomieniu, które dostaliśmy na dzisiejszą sesję jest zapis – udzielanie dotacji celowych klubom sportowym działającym na terenie powiatu hajnowskiego w sportach zespołowych. Odeszliśmy od zawężania tylko do sportów zespołowych i radni otrzymali już nowy projekt uchwały, który został skorygowany już po przekazaniu zawiadomień i obecny zapis jest – w sprawie określenia warunków i trybu finansowania rozwoju sportu w Powiecie Hajnowskim. Jest to zapis, który dosłownie jest zapisany w ustawie o sporcie.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).


Uchwała Nr VIII/56/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 1 września 2011 r.



w sprawie określenia warunków i trybu finansowania rozwoju sportu w Powiecie Hajnowskim.


( strona ...42-44....)


8.7.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie powierzenia Gminie Miejskiej Hajnówka zadania publicznego zarządzania drogą powiatową.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Gmina miejska Hajnówka w wyniku prowadzonych wcześniej rozmów wystąpiła z wnioskiem o przekazanie tej drogi w zarządzanie, czyli jest to inicjatywa gminy miejskiej Hajnówka. Rada Miasta Hajnówka na swojej sesji przyjęła uchwałę wyrażającą wolę przyjęcia tej drogi w zarządzanie. Cały ten zabieg jest spowodowany tym, że gmina miejska Hajnówka chce złożyć wniosek o realizację tej inwestycji w ramach schetynówek i przekazując ją w zarządzanie to gmina miejska Hajnówka będzie prowadziła wszystkie procedury, ale zyskujemy w ten sposób jakby dodatkową punktację, bo ta droga zarządzana przez gminę miejską Hajnówka łączy się w ten sposób z drogami o wyższej kategorii, czyli dwiema drogami powiatowymi – Batorego i Lipową.”

Radny Mirosław Romaniuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Fajnie, że ta droga będzie remontowana, bo wszyscy na to czekamy już bardzo długo. Natomiast jeśli tak przedstawia się sytuacja, że łatwiej dla miasta pozyskać finanse, to może w tym punkcie można się zastanowić nad ulicą Prostą, która tez łączy drogę powiatową z drogą wojewódzką i która jest tez w opłakanym stanie. Może też ją przekazać gminie miejskiej Hajnówka, co by może przyczyniło się do jej realizacji.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zachodzi tu pewne nieporozumienie, gdyż 11 Listopada po przekazaniu w zarząd miasta będzie się łączyła z dwiema drogami wyższego rzędu, z drogami powiatowymi. Jeśli nie zostanie przekazana, to ona jest drogą powiatową i nie ma punktów za łączenie z drogami powiatowymi. Jeśli chodzi o ul. Prostą to nie ma po co wykonywać tego zabiegu, bo ona i tak łączy się z drogą wojewódzką, czyli tutaj punktację zachowujemy i chciałbym Pana radnego uspokoić, że zamierzamy również wystąpić jako powiat o pozyskanie środków ze schetynówki na ten cel. Podobny zabieg był praktykowany z gminą Czyże jeśli chodzi o drogę Zbucz – Czyże.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 14 głosów „za”), przy 1 głosie wstrzymującym się ( r. L.J.Michalak).


Uchwała Nr VIII/57/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 1 września 2011 r.



w sprawie powierzenia Gminie Miejskiej Hajnówka zadania publicznego zarządzania drogą powiatową.


( strona ...45.....)




Do punktu 9-go:


Odpowiadając na interpelacje Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk, powiedział, cytuję: „ Udzielając odpowiedzi na interpelację pani radnej Sapieszko dementuję plotkę o zamiarach likwidacji Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Nigdy Zarząd nie rozpatrywał takiej możliwości i nie podejmował żadnych kroków w tym kierunku. Słyszałem takie plotki, były też bezpośrednie pytania również kierowane do mnie i odpowiadałem, że dopóki będą uczniowie w szkole, to szkoła będzie, ale jeśli nie będzie uczniów, to czy ten samorząd w tym składzie, czy w innym składzie będzie musiał się zastanowić nad potrzebą funkcjonowania tej szkoły. Do tej pory nikt nie podejmował żadnych kroków w kierunku likwidacji tej szkoły. Potwierdzam informację, że w środkach budżetowych na ten rok jest zaplanowana termomodernizacja. Zgłosiliśmy ją również do tego programu poselsko – senatorskiego, żeby zwiększyć nieco pulę środków i mam nadzieję, że w tym roku dokonany termomodernizacji tej szkoły.”

Radny Lech Jan Michalak zapytał, czy na stołówki zostały już podpisane umowy.

Starosta hajnowski Włodzimierz Pietroczuk powiedział, że już zostały podpisane umowy z dzierżawcami stołówek i kuchni szkolnych na przygotowywanie obiadów dla uczniów.

Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Od dzisiaj w Zespole Szkół Ogólnokształcących jest już od dzisiaj firma, która realizuje termomodernizację.

Jeżeli chodzi o komunikację obok przejazdu kolejowego, to sprawę przekażę do Zarządu Dróg Powiatowych. Jeżeli chodzi o zdewastowane znaki drogowe i ten słupek w gminie Czyże, to ta sprawa też zostanie przekazana do Zarząd Dróg Powiatowych.”

Radna Helena Sapieszko zapytała, jaka firma będzie w liceum robiła ocieplenie.

Wicestarosta Hajnowski udzielając odpowiedzi, powiedział, że będzie to firma Sato z Białegostoku.


Do punktu 10-go:


Radny Stefan Kuczyński zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Wnioskuję, żeby ewentualnie poinformować Zarząd Dróg Powiatowych, że nierówność na drodze Narew – Bielsk Podlaski, tuz za odejściem żwirówki do Tyniewicz Dużych została poprawiona, ale niewystarczająco. Tam są dwa dołki przedzielone wygarbieniem, oni czymś bardzo plastycznym tam wypełnili i to się wybiło z powrotem. Bardzo proszę o przekazanie, żeby coś bardziej trwałego zastosowali.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk poinformował wszystkich obecnych na sesji o zaproszeniu samorządu powiatowego ze Środy Śląskiej na Święto Wina w dniach 10-11 września 2011r.

Radny Andrzej Szwarc zabierając głos, powiedział, cytuję: „Na skrzyżowaniu Nowe Berezowo z drogą bielską został postawiony po ostatnich wypadkach znak stop, ale jest tam zakrzaczenie dosyć duże i nie widać samochodów z żadnej strony.

Jeszcze mam jedną prośbę. Komisja Rozwoju Gospodarczego chciałaby zrobić komisje wyjazdową w celu oceny gospodarki leśnej do Nadleśnictwa Browsk i do Białowieskiego Parku Narodowego. Także zapraszamy Pana Starostę i pozostałych radnych i chcielibyśmy uzgodnić jakiś dogodny termin, który pasowałby wszystkim.”

Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko powiedział, że wnioski odnośnie dróg powiatowych przekaże do Zarządu Dróg Powiatowych.

Radny Andrzej Szwarc zabierając głos, powiedział, cytuję: „Odpowiem na pytanie, które była zadane wcześniej. Obcokrajowiec, który u nas będzie zamieszkiwał i będzie miał nasz adres zamieszkania to będzie mógł się ubiegać o płatności bezpośrednie.”

Do punktu 11-go:


W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady VIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.

 

 

 

Protokołowała

Violetta Miniuk

Przewodniczył

Przewodniczący Rady Powiatu

Mikołaj Michaluk


 









Metryka strony

Udostępniający: Violetta Miniuk Wydział Organizacyjno - Administracyjny

Wytwarzający/odpowiadający: * informatyk

Data wytworzenia: 2011-10-27

Wprowadzający: * informatyk

Data wprowadzenia: 2011-10-27

Data modyfikacji: 2011-10-27

Opublikował: * informatyk

Data publikacji: 2011-10-27