Protokół Nr IV/11z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 27 stycznia 2011 r.

OA.0002.4.2011

Protokół Nr IV/11

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 27 stycznia 2011 r.

w sali konferencyjnej

Starostwa Powiatowego w Hajnówce, ul. A.Zina 1 ( sala nr 12)

( początek sesji - godz. 13:00, koniec tego samego dnia - godz. 14:23)



Do punktu 1-go:


Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Mikołaj Michaluk.



Na podstawie listy obecności ( lista obecności str....88..., zał. nr ….9…. ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 17 radnych, co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Do punktu 2-go:


Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad wszyscy radni otrzymali. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad.

W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad IV sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

Porządek obrad brzmi:

  1. Otwarcie IV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokołu z III sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

  4. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.

  5. Interpelacje i zapytania radnych.

  6. Wieloletnia Prognoza Finansowa Powiatu Hajnowskiego na lata 2011-2021:

- powzięcie uchwały.

  1. Budżet Powiatu Hajnowskiego na 2011r.

- powzięcie uchwały.

  1. Powzięcie uchwał w sprawie:

    1. nadania Panu Lechowi Janowi Michalak tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”;

    2. nadania Pani Walentynie Macuta tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”;

    3. nadania Panu Ryszardowi Pater tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”;

    4. nadania Panu Arturowi Tumie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”;

    5. nadania Panu Władysławowi Zin tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”;

    6. nadania Państwu Bożenie i Janowi Walencikom tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”;

    7. nadania Pani Bożenie Lewczuk tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”;

    8. nadania Panu Mikołajowi Miażennemu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”;

    9. nadania Panu Michałowi Kiryluk tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

  2. Wolne wnioski.

  3. Zamknięcie obrad IV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.


 

Do punktu 3 – go:

Do protokołu z III sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z III sesji Rady Powiatu. Protokół został przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).


Do punktu 4 – go:

Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str....80....., zał. nr …5....) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „W dniu dzisiejszym Zarząd Powiatu odbył swoje kolejne, piąte już posiedzenie. W trakcie tego posiedzenia Zarząd przyjął autokorektę do projektu budżetu powiatu i wieloletniej prognozy finansowej. O tych zmianach informowaliśmy na posiedzeniach Komisji. O tych autokorektach będziemy mówili podczas omawiania poszczególnych punktów. Ponadto Zarząd podjął dzisiaj uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie w trybie bezprzetargowym lokali usługowych, chodzi o lokal na oddziale psychiatryczno – odwykowym na usługi Poradni Psychiatrycznej. I druga uchwała to ogłoszenie konkursu na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe. Zarząd rozpatrzył również wniosek Pani Skarbnik w sprawie audytu wewnętrznego. Obowiązek sporządzenia takiego audytu spoczywa na Starostwie Powiatowym z mocy prawa. Ponadto Zarząd rozpatrzył wnioski zwiększenia odpłatności za pobyt dzieci w rodzinach zastępczych i podjęcie decyzji w tej sprawie uzależnia od uzyskania zgód samorządów, z których dzieci przebywają w naszych rodzinach zastępczych. W trakcie dyskusji stwierdziliśmy, że w tej chwili podnoszenie tej odpłatności w warunkach oszczędnościowego budżetu byłoby niejako brakiem konsekwencji w naszym działaniu. Zarząd wysłuchał także informacji komisji konkursowej dotyczącej naboru na stanowisko dyrektora Domu Dziecka w Białowieży. Od razu poinformuję, że na drugi konkurs ogłoszony przez Zarząd wpłynęły 4 oferty. Jedna oferta spełniała wszystkie kryteria formalne. Dzisiaj Komisja przeprowadziła rozmowę z kandydatem. Jest to kandydat mieszkający w Siemiatyczach, ale po głębszym zastanowieniu się i konsultacjach z małżonką zrezygnował z ubiegania się o to stanowisko ze względu na odległość dojazdów do pracy. W związku z tym w dalszym ciągu konkurs nie zostaje rozstrzygnięty i na najbliższym posiedzeniu Zarząd będzie musiał podjąć decyzję o obsadzie tego stanowiska. Ponadto Zarząd postanowił przedstawić dzisiaj Radzie Powiatu Hajnowskiego projekt stanowiska w sprawie naszego niezadowolenia dotyczącego prób zmiany ustawy o ochronie przyrody, która eliminuje samorządy ze współdecydowania o powiększaniu i tworzeniu nowych parków narodowych. ”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Miałbym pytanie do Pana Starosty dotyczące tego podniesienia opłaty za te domy rodzinne, bo wiem, że takowe pismo wpłynęło i czy to pismo nie powinno być skierowane do komisji socjalnej. Pan mówi, że nie ma pieniędzy i nie będzie. Jeden pan pytał mnie, czy to powiat już rozpatrywał, czy nie. Teraz słyszę, że Zarząd się zastanowił i że nic z tego nie będzie.”

Pan Starosta powiedział, że najprawdopodobniej nie.

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „czy do Komisji to pismo trafi, czy nie?”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Możemy przekazać to do Komisji razem z naszymi wnioskami. Ja w tej chwili tylko wyjaśnię, że art. 90a ustawy o pomocy społecznej przewiduje możliwość podwyższenia pomocy, ale nie jest to zadanie obligatoryjne. Jest ustalona sztywna kwota i tę kwotę my realizujemy. A z naszego rozpoznania wynika, że dotychczas żaden z powiatów, z którym próbowaliśmy prowadzić sondaż nie podjął takiej uchwały o podwyższeniu. A nasze wydatki na rodziny zastępcze są i tak stosunkowo wysokie.”


Przewodniczący Rady zapytał, czy będą jeszcze pytania w związku z przedstawioną informacją.

W związku z brakiem innych uwag i pytań Pan Przewodniczący stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.


Do punktu 5-go:


W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje:

  1. Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Chciałbym się dowiedzieć, jak wyglądają podpisane kontrakty przez szpital. Chodzi mi w szczególności o specjalistyczne przychodnie, bo np. diabetologiczna ma zapewnione, że do końca kwietnia da radę przyjmować, a później niewiadomo co z tymi ludźmi chorymi robić. Chciałbym się dowiedzieć, jak zostały dograne, na jakim poziomie i o ile jest mniej tych kontraktów.”

  2. Radny Jarosław Gerasimiuk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Moja interpelacja dotyczy drogi powiatowej Kleszczele – Boćki na odcinku Żuki – Mołoczki. Tam jest wyrwa w tej drodze około 4 m długości. Ta droga staje się w tej chwili nieprzejezdna. Ta droga jest bardzo potrzebna dla mieszkańców gminy Kleszczele i gminy Czeremcha dlatego, że korzystając z tej drogi dojeżdżają do Bociek po zakup materiałów nasiennych i nawozów oraz dostarczają żywiec do sprzedaży. W tej chwili samochodem osobowym w ogóle nie da się przejechać, a ciągnikiem z przyczepą to jest duży problem przejechać.”


Do punktu 6-go:

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie projektu wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2011-2021.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Wieloletnią prognozę finansową uchwalamy po raz pierwszy i jest to wymóg znowelizowanej ustawy o finansach publicznych. Jest to ważny dokument określający możliwości rozwojowe samorządu, ale jednocześnie jest to trochę jakby wróżenie z fusów, bo za podstawę do tej analizy są brane prognozowane dochody i wydatki samorządu, w tym prognozowane dochody i wydatki powiatu hajnowskiego aż do 2021r. Pełne dane, które są brane do analizy, do tworzenia tej prognozy, to są jedynie dane dotyczące dochodów na rok 2011 i to pamiętamy wszyscy, że w tej chwili budżet jest tworzony na podstawie wstępnych informacji o dochodach. Ostatecznych informacji jeszcze samorządy nie mają. Poza tym znamy prognozowane wydatki, bo wspólnie je tutaj ustalaliśmy jeśli chodzi o 2011r., znamy też stan zadłużenia i ewentualne potrzeby spłat kredytów, które zostały zaciągnięte. I to są takie informacje, które są pewne i które można wyrazić w konkretnych cyfrach. Prognoza dotycząca dochodów i wydatków, szczególnie na kolejne lata, jest wysoce niepewna. Dotyczy to przede wszystkim dochodów, które w obliczu rządowych zapowiedzi racjonalizacji wydatków publicznych mogą być niestety niższe. My w prognozie dla powiatu hajnowskiego zakładamy, co potwierdza w swojej opinii Regionalna Izba Obrachunkowa ( zał. nr …….., str………) ostrożny wzrost dochodów o około 2,3% rocznie i jeszcze bardziej ostrożny wzrost wydatków, bo tylko o około 2% rocznie. Czy będziemy w stanie realizować ten reżim, nikt z nas nie potrafi odpowiedzieć. Prognozowanie w perspektywie 2021 roku, czy w perspektywie najbliższych dziesięciu lat, przy tym niestabilnym prawie regulującym finanse samorządów i mało elastycznym budżecie powiatu, czyli przy braku naszej możliwości generowania dochodów własnych, jest zajęciem dosyć niewdzięcznym, ale też taką prognozę zawsze można obarczyć błędem, który nie będzie przez nas zawiniony. Mimo to, wieloletnia prognoza finansowa dla każdego powiatu jest swego rodzaju wytyczną do budowy kolejnych budżetów. Musimy zdawać sobie sprawę, że tak, jak każda uchwała Rady Powiatu, uchwała dotycząca wieloletniej prognozy finansowej może być w trakcie roku korygowana. Dziś również przed uchwaleniem pewnych zmian w projekcie budżetu musimy wnieść autokorektę do wieloletniej prognozy finansowej. Za chwile o tym powie Pani Skarbnik. Na zakończenie chciałbym sformułować wniosek, że mimo tych uwag, które przed chwilą wygłosiłem i niepewnych danych perspektywicznych w naszej prognozie finansowej wnoszę o uchwalenie tej prognozy, bo tylko w komplecie z budżetem powiatu da nam szansę realizacji zdań, które zawarliśmy w budżecie na 2011r.”

Skarbnik Powiatu Pani Aniela Majewska zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Jeżeli chodzi o autokorektę do projektu uchwały, to część zmian już była sygnalizowana na Komisjach Rady. Zmiany będą dotyczyły dochodów i wydatków w kwocie 31.800 zł z przeznaczeniem na realizację projektu „Aktywni strażacy III”. Jest to projekt realizowany przez Komendę Straży Pożarnej. Potrzeba wprowadzenia do budżetu tej kwoty wynika z tego, że ten projekt już jest realizowany. Druga kwota i zapis, który w zasadniczy sposób zmienia wydatki na inwestycje drogowe jest to zapis dotacji, którą otrzymamy od Wojewody Podlaskiego i przeznaczymy na realizację drogi w gminie Czyże. Pieniądze w kwocie 46.600 zł z tzw. schetynówek muszą przejść przez budżet powiatowy. Oczywiście wykonawcą tej inwestycji będzie gmina Czyże. W sumie jest to wzrost dochodów i wydatków o kwotę 78.400 zł i taką kwotę trzeba nanieść w uchwale dotyczącej wieloletniej prognozy finansowej.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 11 głosów „za”), przy 6 głosach „wstrzymujących się” ( L.J.Michalak, J.Gerasimiuk, M.Kulbacki, A.Szwarc, J.Wasiluk, M.Romaniuk).


Uchwała Nr IV/24/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 stycznia 2011 r.


w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2011-2021.

( strona ....14-20....)


Do punktu 7-go:



Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, że projekt budżetu powiatu na 2011r. po uchwaleniu przez Zarząd Powiatu został przekazany radnym i Komisjom Rady celem zaopiniowania. Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania w związku z przedstawionym projektem budżetu na 2011r.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Wstępną informację o projekcie budżetu przedstawiłem już na sesji w dniu 30 grudnia 2010r. i od tego czasu generalnie, jeśli chodzi o konstrukcję budżetu nic się ważnego nie zmieniło. Projekt budżetu był dyskutowany na posiedzeniach wszystkich Komisji. Dzisiaj Komisje wyrażą swoje opinie, ale oczywiście najważniejsza będzie opinia Komisji Budżetu. Powtórzę tylko raz jeszcze, że jest to budżet bardzo trudny do realizacji ze względu na swój oszczędnościowy charakter. Zaplanowane wydatki są niższe o ponad 0,5 mln zł od wykonania 2010r., co ważniejsze te oszczędności o tę kwotę trzeba byłoby znaleźć w tzw. wydatkach bieżących. Już chociażby dyskusja nad informacją o dzisiejszym posiedzeniu Zarządu i pytanie Pana radnego Michalaka, wskazuje na to, że te zachowania oszczędnościowe będą rodziły pewne, może nie konflikty, ale pewne kontrowersje. Zawsze tak się dzieje, kiedy nie są spełniane w całości życzenia, czy to życzenia inwestycyjne, czy to życzenia naszych jednostek działających w ramach budżetu powiatu. Podkreślam również, że uchwalamy dzisiaj budżet opierając się w dalszym ciągu na wstępnych informacjach o dochodach. Jeszcze raz pozwolę sobie wyrazić nadzieję, że te informacje ostateczne będą bardziej optymistyczne dla naszego budżetu. W okresie od tej przedstawionej w dniu 30 grudnia informacji do dnia dzisiejszego doszły pewne zmiany dotyczące min. tytułów inwestycyjnych oraz inne drobne zmiany, o których już mówiła Pani Skarbnik uzasadniając zmiany do Wieloletniej Prognozy Finansowej, ale sa to zmiany, które nie powodują zwiększenia deficytu budżetowego i to jest chyba dobre. Na jednym ze swoich posiedzeń, na którym były dyskutowane sprawy związane z projektem budżetu, a przede wszystkim problemy związane z inwestycjami, Komisja Rozwoju Gospodarczego sformułowała wniosek dotyczący realizacji jeszcze jednej inwestycji – inwestycji drogowej we wsi Puchły. Zarząd na dzisiejszym posiedzeniu dyskutując na ten temat, uznał ten wniosek za zupełnie uzasadniony, jednak, żeby nie burzyć konstrukcji budżetu ( opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej została wyrażona w stosunku do określonych cyfr zawartych w budżecie ) Zarząd Powiatu zobowiązuje się do tego, że w trakcie roku po uzyskaniu już ostatecznych informacji o dochodach budżetowych oraz po uzyskaniu zapewnienia formalnego gminy Narew, że ma przewidziane również w swoim budżecie środki na współfinansowanie tej inwestycji, my będziemy szukać własnych środków i tę inwestycję w 2011r. zrealizujemy.

Chciałbym tutaj również zwrócić uwagę, przepraszam, że to robię, ale zwrócić uwagę na pewien zapis w naszej uchwale dotyczący procedury uchwalania budżetu. Jest tam zapis w § 5 mówiący o tym, że wprowadzenie nowego wydatku lub zwiększenie wydatku już przewidzianego w projekcie budżetu jest możliwe tylko po wskazaniu źródła jego sfinansowania. Wniosków niespełniających powyższych warunków nie poddaje się pod głosowanie. Taki jest zapis w naszej procedurze, co nie znaczy, że nie możemy dokonać zmian już w trakcie roku, bo w tym przypadku wskazania innych źródeł finansowania tego wydatku nie było.

Autokorekty zostały przedstawione na piśmie ( zał. nr…2….., str…75…; zał. nr …3…., str…76...). Jeśli będą jakieś dodatkowe pytania dotyczące budżetu i przedstawionej autokorekty jesteśmy tutaj z Panią Skarbnik do dyspozycji.

Zwracam się do Wysokiej Rady z prośbą, z wnioskiem w imieniu Zarządu Powiatu o uchwalenie budżetu w takim kształcie jaki został Wysokiej Radzie przedstawiony wraz z autokorektami, które prezentujemy dzisiaj.”

Przewodniczący Rady Pan Mikołaj Michaluk powiedział, że wszystkie Komisje Rady omawiały projekt budżetu i wypracowały w tym temacie opinie. Przewodniczący zwrócił się z prośbą do Przewodniczących Komisji o przedstawienie opinii w sprawie projektu budżetu powiatu na 2011r.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Pan Andrzej Szwarc odczytał opinię Komisji ( opinia w załączeniu, zał nr …6……., str…84…….).

Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Pani Barbara Wasiluk odczytała opinię Komisji (opinia w załączeniu, zał nr …7……., str……85….).

Przewodniczący Komisji Budżetu Pan Jan Adamczuk odczytał opinię Komisji (opinia w załączeniu, zał nr ……8…., str…86…….).

Przewodniczący Rady Pan Mikołaj Michaluk powiedział, że radni w swoich materiałach sesyjnych otrzymali także opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej do projektu budżetu powiatu na 2011r. ( zał. nr…4…., str…78-79…..). Najważniejszym zapisem w tej opinii jest zapis mówiący o tym, że skład orzekający opiniuje pozytywnie projekt uchwały budżetowej powiatu hajnowskiego na 2011r. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawioną opinią przez Regionalną Izbą Obrachunkową.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Pani Skarbnik chce ustosunkować się do uwag Regionalnej Izby Obrachunkowej, bo pewnie to radnych interesuje.”

Skarbnik Powiatu Pani Aniela Majewska zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Praktycznie z tych sześciu uwag, finansowa uwaga, to jest uwaga nr 2 i dotyczy rezerwy na zarządzanie kryzysowe. W poprzednich latach przepisy prawa mówiły o innym poziomie finansowania. W zasadzie to można było do 1%, a w tej chwili jest od 0,5% w zwyż. Także w momencie planowania budżetu w listopadzie wzięliśmy tę mniejszą kwotę. Teraz po przeliczeniu wydatków ta kwota powinna wynosić w granicach 50 tys. zł. Jak pamiętamy w projekcie uchwały budżetowej rezerwa celowa na zarządzanie wynosiła 5 tys. zł. Także teraz zostaje ona zwiększona o 45 tys. zł. Pozostałe uwagi, to praktycznie są to uwagi techniczne, bądź też takie, które nas nie dotyczą, jak np. wydatki na bursy oraz na ośrodki adopcyjno – wychowawcze, a takich jednostek na dzień dzisiejszy u nas nie ma. Można też dyskutować z punktem 3 i 4, ponieważ nasz budżet jest w układzie paragrafowym, najbardziej takim szczegółowym i tutaj wydzielenie jeszcze jednej kolumny spowodowałoby, że ten budżet stałby się jeszcze bardziej nieczytelny.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym się dowiedzieć, jak to się stało, że w budżecie na 2011r. zginęły nam dwie ulice. Od 2009 były już przeznaczone pieniądze na ul. 11 Listopada, a w 2010r. była też mowa o ul. Prostej. I tak, 29 października, na sesji ustalono, że remont ul. 11 Listopada nastąpi w roku 2010. Rok 2010 się skończył, nic nie widzimy dalej. Uchwałą z 18 czerwca 2009r. przeznaczyliśmy 19 tys. zł na poprawę dokumentacji dotyczącą ul. 11 Listopada, bo ta która była złożona, to mówiono nam, że trzeba poprawić, więc były przeznaczone pieniądze i uchwałą nr XXV budżetu była ujęta zaplanowana pożyczka 805 tys. zł na remont tej ulicy. Chciałbym się dowiedzieć, czemu one poginęły, jeżeli już poszły koszta. Można to sprawdzić w uchwałach, że takowe sumy były przeznaczone. Teraz druga sprawa. Chciałbym się dowiedzieć, jak to jest, że na docieplenie budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących przeznaczamy 205 tys. zł, na ile to wystarczy i co za tyle pieniążków można zrobić. Czy to ocieplenie będzie się ciągnęło, jak wymiana okien w tym liceum, czyli przez 7 lat. Można to sprawdzić w dokumentach. Teraz się planuje, że w tym roku na ocieplenie tego budynku szkoły przeznaczy się 205 tys. zł. Czy nie będzie to taka sytuacja, że to, co w tym roku ocieplimy, za 7, czy 10 lat trzeba będzie poprawiać. Fajnie jest, że jest rezerwa budżetowa 100 tys. zł. Poprosiłbym o informację, jak są planowane te 80 tys. zł na konkursy. Jaka kwota została przeznaczona po ogłoszeniu konkursu na Muzykę Kameralną, a jaka kwota została przeznaczona na Muzykę Cerkiewną. Myślę, że te 15 tys. zł, których tutaj w rozliczeniu brakuje jest dalej jako rezerwa na jakieś specjalne rzeczy, które są nieprzewidziane i wtedy te 15 tys. zł da tę sumę 100 tys. zł.”

Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Chciałabym się dowiedzieć, ile przypada teraz średnio na jedno dziecko przebywające w rodzinie zastępczej. Z takim pytaniem zwrócili się do mnie mieszkańcy. Chciałabym się też dowiedzieć, co jest ze starym ośrodkiem zdrowia w Białowieży. Czy już został sprzedany?”

Radny Mirosław Romaniuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Przesuwa się 9 tys. zł na drogi powiatowe na terenie miasta w celu oczyszczania dróg powiatowych. Jest to fajna rzecz, tylko ja chciałbym zapytać, na czym to czyszczenie miałoby polegać, bo ja bym wolał, żeby było dofinansowanie do modernizacji ulic po zimie, niż na czyszczenie. Na czym to czyszczenie miałoby polegać?”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Zacznę od wyjaśnień dotyczących ulicy 11 Listopada. Rzeczywiście były przeznaczone pewne środki na modernizację ulicy 11 Listopada, ale tez trzeba pamiętać o tym, że modernizacja tej ulicy była uwarunkowana pewnymi zdarzeniami, tzn., że uzyskamy na jej modernizację środki zewnętrzne. W momencie, kiedy po złożeniu do schetynówki inwestycji polegającej na modernizacji ul. 11 Listopada – ona nie uzyskała dofinansowania, to zadanie to stało się bezprzedmiotowe i po prostu go nie realizowaliśmy. Jeśli chodzi o poprawę dokumentacji, to rzeczywiście była taka sytuacja, że tam dokumentacja przewidywała przepompownię. Ta przepompownia nie mogła być finansowana ani w ramach środków z RPO, ani w ramach schetynówki. Dokumentacja została przerobiona i przeznaczone na ten cel pieniądze w kwocie 19 tys. zł zostały na zmianę tej dokumentacji skonsumowane. W tej chwili również doszliśmy do wniosku, że składanie po raz kolejny do schetynówki ul. 11 Listopada nie ma sensu, bo ta ulica nie otrzyma odpowiedniej ilości punktów ze względu na to, że tam punktowane są połączenia z drogami wyższej kategorii, a tu akurat ta sytuacja nie występuje i trzeba będzie tych środków poszukiwać w innych dostępnych programach, które mamy nadzieję, że będą jeszcze ogłaszane, bo cześć tych środków unijnych z oszczędności, które wynikły z wykorzystania przez województwo podlaskie, ale też środki, które województwo otrzymuje jakby w nagrodę za dobre wykorzystanie – będą przeznaczone na inwestycje drogowe i tutaj będziemy próbowali złożyć odpowiedni wniosek, z tym, że nie sądzę, żeby to było realizowane jeszcze w 2011r.

Jeśli chodzi o ulicę Prostą i o okolice, jest to chyba ciąg ulic, który najlepiej kwalifikuje się do schetynówek. Burmistrz miał wykonać, zgodnie z naszym porozumieniem, dokumentację. Dokumentacja została zlecona, a firma niestety nie wywiązała się z obowiązków. Burmistrz Sirak rozmawiał już z wykonawcami i jest zobowiązanie, że do końca marca ta dokumentacja zostanie zrobiona. Składanie wniosku na schetynówki jest do końca kwietnia i będziemy próbowali tę drogę tam jeszcze raz umieścić, z tym, że realizacja tej drogi nie będzie możliwa w 2011r.

Kwota 205 tys. zł na docieplenie budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących, to jest tylko kwota na docieplenie. Tak, jak Pan mówił, długo to trwało, ale stolarka okienna w tym budynku została już wymieniona. Ta kwota została skalkulowana na podstawie szacunków docieplenia. Zasięgaliśmy opinii spółdzielni, która docieplała swoje budynki. Czy ta kwota jest wystarczająca, to okaże się po realizacji przetargu. Być może trzeba będzie poszukiwać środków dodatkowych.

Nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć na pytanie, jaka kwota będzie przeznaczona na Muzykę Kameralną, a jaka na Muzykę Cerkiewną, bo o tym Zarząd Powiatu zadecyduje po przeprowadzeniu postępowania konkursowego. Dzisiaj zostały ogłoszone konkursy. Nie przewidujemy teraz środków na Muzykę Kameralną, bo z rozpoznania Wydziału Spraw Społecznych wynika, że to zadanie będzie realizowane w II półroczu. Ogłaszamy teraz konkurs na I półrocze 2011r.

Jeśli chodzi o rodziny zastępcze, to odpowiedzi udzieli Pan Wicestarosta.

Niestety Ośrodek Zdrowia w Białowieży nie znalazł do tej pory nabywcy. Był ogłaszany przetarg po raz drugi i nabywcy nie ma. Powstał taki pomysł, mam nadzieję, że mówiąc o tym nie zapeszę tego, by w ramach Programu Polska – Białoruś – Ukraina spróbować aplikować o środki na adaptację tego budynku na potrzeby Domu Dziecka, bo jak wiemy Dom Dziecka ma swoją siedzibę w budynku, który jest własnością Skarbu Państwa, a użytkowany jest przez Lasy Państwowe.

Jeśli chodzi o 9 tys. zł na oczyszczanie, to być może ta informacja nie jest zbyt precyzyjna. Chodzi tutaj o nasze porozumienie zawarte między powiatem a samorządem miasta Hajnówka na utrzymanie w czystości wszystkich dróg powiatowych na terenie miasta. Tam była przewidziana kwota 90 tys. zł, a po negocjacjach ustalono kwotę 99 tys. zł i stąd potrzeba zwiększenia o 9 tys. zł. Ja myślę, że to jest dobre rozwiązanie, bo miasto ma lepszy sprzęt i środki by utrzymywać czystość na ulicach.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ W uchwale, w załączniku z września 2010r. była pożyczka wzięta na ul. 11 Listopada – 805.000 zł. Czy to było pobrane?”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nie, ona była zakładana w budżecie, ale pożyczki żadnej nie braliśmy.”

Wicestarosta Hajnowski Pan Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Jeśli chodzi o pytanie odnośnie kwoty utrzymania dzieci w rodzinach zastępczych, to średnio od 900 do 1000 zł; z tym, że jest to uzależnione od wieku dziecka i stopnia niepełnosprawności. I tak to się waha nawet od 660 zł do 1241 zł. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, malutkie, to ta kwota jest większa.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą Zarządu Powiatu pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 16 głosów „za”, 0 głosów „przeciw”, 1 głos „wstrzymujący się” ( r. L.J.Michalak).

Uchwała Nr IV/25/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 stycznia 2011 r.



w sprawie uchwalenia budżetu powiatu hajnowskiego na rok 2011.

( strona ...21-55.......)



Do punktu 8-go:

8.1.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania Panu Lechowi Janowi Michalak tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).


Uchwała Nr IV/26/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 stycznia 2011 r.


w sprawie nadania Panu Lechowi Janowi Michalak tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

( strona ....56-57....)

Radny Lech Jan Michalak podziękował radnym.


8.2.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania Pani Walentynie Macuta tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).


Uchwała Nr IV/27/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 stycznia 2011 r.


w sprawie nadania Pani Walentynie Macuta tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

( strona ...58-59.....)


8.3.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania Panu Ryszardowi Pater tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).


Uchwała Nr IV/28/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 stycznia 2011 r.


w sprawie nadania Panu Ryszardowi Pater tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

( strona .....60-61...)


8.4.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania Panu Arturowi Tumiel tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).


Uchwała Nr IV/29/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 stycznia 2011 r.


w sprawie nadania Panu Arturowi Tumiel tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

( strona ...62-63.....)


8.5.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania Panu Władysławowi Zin tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).


Uchwała Nr IV/30/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 stycznia 2011 r.


w sprawie nadania Panu Władysławowi Zin tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

( strona ..64-65......)


8.6.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania Państwu Bożenie i Janowi Walencikom tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).


Uchwała Nr IV/31/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 stycznia 2011 r.


w sprawie nadania Państwu Bożenie i Janowi Walencikom tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

( strona ......66-67..)


8.7.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania Pani Bożenie Lewczuk tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).


Uchwała Nr IV/32/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 stycznia 2011 r.


w sprawie nadania Pani Bożenie Lewczuk tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

( strona ...68-69.....)

8.8.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania Panu Mikołajowi Miażenny tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością ( 13 głosów „za”, 3 głosy „przeciw” ( r.M.Kulbacki, r.A.Szwarc, r.J.Wasiluk), 1 głos ‘wstrzymujący się” ( r. L.J.Michalak).


Uchwała Nr IV/33/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 stycznia 2011 r.


w sprawie nadania Panu Mikołajowi Miażennemu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

( strona ....70-71....)


8.9.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania Panu Michałowi Kiryluk tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).


Uchwała Nr IV/34/11

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 stycznia 2011 r.


w sprawie nadania Panu Michałowi Kiryluk tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

( strona ...72-73.....)


Do punktu 9-go:


Odpowiadając na interpelacje Wicestarosta Hajnowski Pan Andrzej Skiepko, powiedział, cytuję: „Jeżeli chodzi o kontrakty szpitala, to generalnie zostały zwiększone jeżeli chodzi o szpital, z tym, że tam doszło do zmniejszenia na intensywnej terapii, natomiast były zwiększenia na internie. Jeżeli chodzi o poradnie specjalistyczne to kontrakt został utrzymany na poziomie poprzedniego roku.

Jeżeli chodzi o ubytek w drodze na odcinku do Żuk, to zaraz po sesji zadzwonię do Zarządu Dróg Powiatowych i to zostanie naprawione.”


Do punktu 10-go:


Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym prosić Wysoką Radę o przyjęcie stanowiska, które dotyczy naszego protestu przeciwko inicjatywie obywatelskiej. W tej sprawie organizacje ekologiczne zebrały ponad 240 tys. podpisów. Podpisy były zbierane oczywiście w bardzo różny sposób, jak chociażby w Poznaniu przed koncertem Stinga były wyłożone listy i podpisywano je, a tak naprawdę nie każdy wiedział, o co chodzi w tym podpisywaniu. A hasło, które towarzyszyło temu, nie było mowy o tym, że to jest zmiana ustawy o ochronie przyrody, ale przede wszystkim hasło „Ratujmy Puszczę Białowieską”. Kto by nie chciał ratować Puszczy Białowieskiej, każdy i my też. W związku z tym proponuję, żebyśmy do naszych parlamentarzystów wystosowali nasze stanowisko mówiące o naszym sprzeciwie. Tekst tego stanowiska przekazaliśmy Państwu. Proszę o uwagi, bo to jest tylko projekt.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Powinniśmy do tego projektu dopisać to, że podczas zbierania podpisów nie było wiadomo, że to dotyczy zabrania władzy tutejszym gminom, tylko dotyczy ochrony Puszczy Białowieskiej. Może dopisać, że ta duża ilość podpisów była złożona mylnie, że ludzi wprowadzono w błąd.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Problem w tym, że informację na ten temat mamy z zewnętrznych przekazów i nikt z nas tego nie stwierdził. My nie mamy dowodów, że tak było. My tę informację mamy zasięgniętą z forum internetowego i z mediów.”

Wicestarosta Hajnowski Pan Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Przed wyborami samorządowymi uczestniczyłem w wielu spotkaniach, byli też parlamentarzyści i gdy podpisy zbierano deklarowali wszyscy, bez względu na opcję polityczną, że wszyscy będą przeciwko tej ustawie. W tej chwili było już pierwsze czytanie i z tego, co wiem, to PSL zagłosował przeciwko. Będzie jeszcze drugie czytanie i takie skierowanie stanowiska będzie dobrym przypomnieniem dla parlamentarzystów.”

Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Czy nasze samorządy też zbierały podpisy, bo ja słuchałam wywiadu pani wójt gminy Hajnówka i mówiła też, że zbiorą więcej podpisów niż ekolodzy. Czy było coś na ten temat mówione we wszystkich samorządach, czy nie?”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja myślę, że było to zdanie wypowiedziane przez panią wójt na takiej zasadzie, że moglibyśmy zebrać. Żadnej takiej kontrinicjatywy nie było.”

Radny Andrzej Szwarc zabierając głos, powiedział, cytuję: „ W Czyżykach były zbierane podpisy w tym celu przez panią wójt, za pośrednictwem sołtysów.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja nie znam takiej inicjatywy. Może to były te same podpisy, które mi przedstawiono w sklepie w Nowosadach, kiedy kupowałem piwo, że podano mi listę, na której miałem się opowiedzieć przeciwko powiększeniu Białowieskiego Parku Narodowego, a nie przeciwko zmianom ustawy. Kiedy zapytałem, gdzie jest druga lista, bo ja mam inne zdanie, to powiedziano, że drugiej nie mają. Być może chodzi o te podpisy, ale to było grubo przed wyborami samorządowymi.”

Przewodniczący Rady Pan Mikołaj Michaluk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym zapytać, czy Zarząd Powiatu przedstawiając to stanowisko, to nie oczekuje teraz głosowania, bo radni chyba muszą zapoznać się z tym.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja myślę, że zwlekanie z tym do następnej sesji byłoby reagowaniem trochę spóźnionym, bo tutaj pan radny mówił, że nie wszystkie kluby poselskie opowiedziały się ”za”. Wszystkie kluby opowiedziały się za przekazaniem projektu ustawy do pracy w komisjach. Żaden z klubów nie zgłosił wniosku o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu, czyli jakby wszyscy oczekują na to, że ta sprawa będzie procesowana dalej. I dobrze byłoby, żeby teraz to stanowisko trafiło do komisji sejmowych.”

Przewodniczący Rady Pan Mikołaj Michaluk poddał pod głosowanie stanowisko przedstawione przez Zarząd Powiatu.

Stanowisko zostało przyjęte jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

Stanowisko w załączeniu ( str…74, zał. nr 1).

Przewodniczący Rady Pan Mikołaj Michaluk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Dziękuję wszystkim radnym za udział w naszej wieloletniej akcji pomocy dzieciom z Domu Dziecka. Wszyscy radni wpłacili po 100 zł. Za kwotę 1600 zł zakupiono telewizor, a za 103 zł kupiono słodycze. Jeszcze raz dziękuję.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Byłem na tej uroczystości i młodzież była bardzo zadowolona z tego prezentu.”

Wicestarosta Hajnowski Pan Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Starostwo Powiatowe i Rada Powiatu w Środzie Śląskiej zaprosili nas na VIII Mistrzostwa Radnych Województwa Dolnośląskiego w Piłce Halowej. Zachęcam do udziału w tych zawodach. Termin wyjazdu to 18-20 lutego 2011r. Dwa razy byliśmy na IV miejscu, a raz taki turniej wygraliśmy.”




Do punktu 11-go:



W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady IV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.


Protokołowała

Violetta Miniuk

Przewodniczył

Przewodniczący Rady Powiatu

Mikołaj Michaluk


 











Metryka strony

Udostępniający: Biuro Obsługi Rady Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Zabrocka

Wprowadzający: Katarzyna Zabrocka

Data wprowadzenia: 2011-03-03

Data modyfikacji: 2011-03-03

Opublikował: Katarzyna Zabrocka

Data publikacji: 2011-03-03