Protokół Nr XXIX/13 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 31 października 2013 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hajnówce

 OA.0002.29.2013

Protokół Nr XXIX/13

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 31 października 2013 r.

w sali konferencyjnej

Starostwa Powiatowego w Hajnówce , ul. A.Zina 1

( początek sesji - godz. 13:00, koniec tego samego dnia - godz. 16:36)


 

Do punktu 1-go:

 

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Mikołaj Michaluk.

Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:

- Maria Skwarczyńska – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących;

- Eugenia Karwowska – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych;

- Eugeniusz Saczko – dyrektor Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego;

- Lech Januszko – zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska;

- Lucyna Wawreszuk – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego;

- Walentyna Troc – dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej;

- Edyta Dziekońska – ARTEN Consulting

- Mikołaj Janowski – radny Sejmiku Województwa Podlaskiego;

( lista osób zaproszonych na sesję str…..118..., zał. nr .8.…. ).

 

 

 

Na podstawie listy obecności ( lista obecności str…..119...., zał. nr …..9…. ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 17 radnych, co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

 

 

Do punktu 2-go:

 

Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad wszyscy radni otrzymali. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad.

 

Radni nie zgłosili pytań i uwag.

 

W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji wraz z uzupełnieniem pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad XXIX sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

Porządek obrad brzmi:

 

  1. Otwarcie XXIX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

  2. Przyjęcie porządku obrad sesji.

  3. Przyjęcie protokołu z XXVII i XXVIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

  4. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.

  5. Interpelacje i zapytania radnych.

  6. Informacja o realizacji budżetu za I półrocze 2013r.

  7. Informacja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na terenie powiatu.

  8. Informacja na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno – ekonomicznej szkół i placówek oświatowych powiatu hajnowskiego.

  9. Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych.

  10. Powzięcie uchwał w sprawie:

10.1. zmian w budżecie na 2013r.;

10.2. zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2013-2024;

10.3. emisji obligacji;

10.4. ustalenia wynagrodzenia Staroście Hajnowskiemu;

10.5. ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem i przechowywaniem pojazdów na terenie powiatu hajnowskiego w 2014r.

10.6. przyjęcia „Programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2014r.”;

10.7. utworzenia Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. prof. Simony Kossak oraz regulaminu przyznawania stypendiów dla uczniów szkół średnich prowadzonych przez powiat.

  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

  2. Wolne wnioski.

  3. Zamknięcie obrad XXIX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

 

 

 

Do punktu 3 – go:

 

Do protokołu z XXVII i XXVIII sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XXVII i XXVIII sesji Rady Powiatu. Protokół został przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

 

Do punktu 4 – go:

Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str......116...., zał. nr ……7....) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Panie przewodniczący, szanowni radni. W dniu dzisiejszym zarząd odbył kolejne posiedzenie. W zasadzie podstawową funkcją tego posiedzenia była dobudowanie autokorekty do projektu uchwały o utworzeniu powiatowego funduszu stypendialnego imienia prof. Simony Kosssak, a dokładnie zmian w regulaminie tego funduszu stypendialnego na wniosek komisji spraw społecznych.”

Radna Helena Sapieszko: „Chciałabym się dowiedzieć ile jest miejsc niewykorzystanych w Powiatowym Ośrodku Wsparcia ?

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk powiedział, że ustali to i poinformuje w późniejszym czasie.

 

W związku z brakiem innych uwag i pytań Pan Przewodniczący stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.

 

 

Do punktu 5-go:

 

W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje:

Radny Jan Adamczuk: „Ja bym miał tu zgłoszenie teka regeneracja nawierzchni Czyże Rakowicze drogi, to jest tam na łuku, taki łuk tam jest i on graniczy Czyże i z Rakowiczami na 10 metrach. To nie dużo jest, ale były tam roboty robione, było robione ale z w związku z tym ja bym prosił, żeby to dorobić i byłoby bardzo dobrze. A już też już miałem na myśli zgłosić w Klejnikach jest zakręt Tynkowszczyzna, ale usunęli już pobocze gdzieś na dniach, za to dziękuję, osunęli pobocze za Szostakowem w kierunku Osówki też dobrze zrobili, za to też dziękuję, pięknie zrobili tam i spadek wody będzie. Także na naszym terenie narazie jest porządek, dziękuję serdecznie prosiłbym tylko tym się zająć. Dziękuję.”

Radny Jerzy Wasiluk:Chciałbym zgłosić interpelację odnośnie drogi w samej miejscowości, w Koryciskach. Chodzi o poprawienie nawierzchni. Tam są duże dziury ze względu na to, że jest tam większe nasilenie ruchu, ze względu na to, że jest tam teraz objazd także mieszkańcy prosili tam o poprawienie jeszcze przed zimą tej nawierzchni. W samej miejscowości Koryciski. Dziękuję.”

Radny Lech Jan Michalak: Mam dwa pytania. Pierwsze dotyczy ulicy Wrzosowej. Było obiecane, że chodnik będzie zrobiony, tej ulicy. Został zrobiony 50 metrów i to tak ciekawie, że tam w tym miejscu w którym został on położony, nie jest nic zabudowane a do zabudowań dalej się nie robi tego chodnika. Tak chciałbym się dowiedzieć kiedy on będzie.”

Radny Lech Jan Michalak: „Drugie pytanie dotyczy Orlika, przy szkole przy liceum ogólnokształcącym. W trakcie otwierania Starosta obiecywał, że bieżnia będzie wykonana z tartanu. Mijają 3 lata a dalej tej bieżni przy tej szkole nie ma zrobionego, także myślę że to należy zrobić. Czytałem jakiś tam artykuł w gazecie że jacyś uczniowie pojechali gdzieś tam na zawody nie umieją biegać na tartanie i się przewracają, więc może faktycznie gdzieś na żużlu trenują a tartanu nie ma, także tak to wyglądało pisane było w gazecie. Dobrze by było dochować tego terminu i zrobić w końcu ten tartan dookoła tego orlika. Dziękuję.”

Radna Helena Sapieszko: „Panie przewodniczący ja bym chciała zgłosić pisemną interpelację na ręce pana przewodniczącego i prosiłabym o odpowiedź pisemną dla mnie, a ponieważ dostałam list od mieszkanki Hajnówki i chciałabym o odpowiedź dla obywatelki i dla mnie. Dziękuję.”

 

Do punktu 6-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali uchwałę Zarządu Powiatu w sprawie przyjęcia informacji o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Hajnowskiego, o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej oraz o przebiegu wykonania planu finansowego SP ZOZ za I półrocze 2013 roku i zapytał, czy radni mają pytania związku z przedstawioną informacją.

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: Ja w zasadzie będę mówić tylko o pierwszej części jakby tego punktu o tej informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu. Złożenie takiej informacji jest obowiązkowym zadaniem zarządu powiatu i wynika to z ustawy o finansach publicznych. Odpowiednie przepisy określają też zakres takiej informacji i merytoryczną zawartość, która obok no tej części opisowej zawiera tez bardziej szczegółowe w rozbiciu na paragrafy i tabele dotyczące zrealizowanych dochodów i wydatków. Sprawozdanie w zasadzie jest odbiciem planu budżetu na 2013 rok oraz dokonywanych chyba na każdej sesji rady powiatu i niemal na każdym posiedzeniu zarządu zmian w budżecie. Oczywiście tych wszystkich zmian, które są przetworzone konkretne zapisy księgowe. Niestety mimo swej szczegółowości i zakresu sprawozdanie, moim zdaniem , zresztą zdaniem też fachowców od finansów jest niestety niezbyt obiektywnym źródłem informacji o stanie powiatowych finansów bowiem dynamiczny bieg realizowanych zadań powiązanych z naturalnymi zmianami w budżecie sprawia, że przedstawianie półrocznego sprawozdania z realizacji budżetu teraz w październiku, a taki jest ustawowy termin, zgodnie z takim prawnym obowiązkiem jest już jakby przysłowiową musztardą po obiedzie, bo w tym czasie już się wiele w samorządowych finansach zdążyło zmienić. Mimo to chciałbym zwrócić uwagę na kilka elementów informacji o wykonaniu budżetu za I półrocze 2013 roku. Po pierwsze wydaje mi się, że ważną informacją jest, że dochody własne wzrosły o 2,7 miliona złotych. Wynika to z płatności dotyczących realizowanych projektów unijnych. Po drugie ważną informacją wydaje mi się jest, że zrealizowano 43% dochodów i 41% wydatków zaplanowanych na 2013 rok, przy czym wydatki bieżące stanowią nieco ponad 90% dochodów bieżących, czyli dochody bieżące są wyższe od wydatków. W porównaniu z bilansem 2012 roku, czy z końcem 2012 roku spadło o prawie 2 mln zł zadłużenie powiatu. Z tej informacji, dlatego mówiłem tutaj jakby o braku obiektywności wynika, że na półrocze zanotowano nadwyżkę budżetową w kwocie prawie 1,2 mln zł przy planowanych 300 tys. Oczywiście wszyscy pewnie życzylibyśmy sobie takiej a nawet większej nadwyżki na koniec roku, ale już dziś możemy powiedzieć, że jest to raczej nierealne. Myślę, że istotnym, ale nie obowiązkowym załącznikiem do tego sprawozdania jest informacja o zrealizowanych inwestycjach drogowych przez zarząd dróg powiatowych. Oczywiście w ciągu 3 miesięcy, które minęły po półroczu zdarzyło się już więcej dlatego też dysponujemy już aktualną informacją o realizacji inwestycji i innych zadaniach realizowanych przez zarząd dróg powiatowych, którą przesłaliśmy na prośbę radnego Wasiluka, jeśli ktokolwiek życzyłby sobie takiej informacji możemy ją przekazać, zresztą możemy ją Pani Violu chyba przekazać wszystkim radnym. Chcę również stwierdzić, że Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała informację o wykonaniu budżetu za I półrocze. No oczywiście zamieszczając w uzasadnieniu uwagi, które zapewne wydział budżetowy weźmie pod uwagę przy sprawozdawczości budżetowej. Myślę, że ważny jest również fakt, że stoimy u progu podejmowania decyzji dotyczących budżetu na 2014 rok. Rok , który będzie rozpoczynał nową perspektywę finansową Unii Europejskiej 2014-2020. Decyzje podejmowane jeszcze w ramach budżetu 2013 roku będą miały wpływ na to co stanie się w roku przyszłym, a także w latach następnych. To już dzisiaj musimy myśleć o tym jak przygotować się do nowej perspektywy finansowej mimo iż pierwsze środki nie przyjdą pewnie wcześniej niż w 2015 roku. O tym będziemy rozmawiać przy realizacji kolejnych punktów naszego porządku obrad. To tyle wyjaśnień. Dziękuję bardzo.”

Radny Jan Adamczuk:Panie starosto ja tu słysząc pana wypowiedź po prostu trochę jestem zaniepokojony, tym że krążą słowa z ust radnych, że jest jakiś utajniona 20% pożyczka, ja to mam na myśli że zaciągnięty kredyt. Może pan nadmieni panie starosto co tu jest utajnione u was, bo ja jestem naprawdę zaskoczony jako przewodniczący komisji budżetu i dla mnie to jest naprawdę straszliwe, że ktoś tut utajnia, co to jest ?! może ktoś by to wyjaśnił, bo z ust radnych krążą takie słowa. To jest ważne panie starosto. Czy to jest prawda ?”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Słyszałem oczywiście o takiej plotce bo tylko w takich kategoriach można to rozpatrywać, a jeśli o tym mówią radni to znaczy, że nie śledzą na bieżąco procedur jakie towarzyszą uchwalaniu budżetu i zmianą w budżecie i zaciąganiu ewentualnych zobowiązań. Mogę powiedzieć jedno, że wszystkie informacje czy pogłoski o ukrytym jakimś zadłużeniu po prostu mogę określić mianem bzdury albo być może ja jako starosta czegoś nie wiem, ale nie sadzę aby tak mogło być. Dziękuję bardzo.”

Radny Jan Adamczuk:Dziękuję. Jeżeli to jest prawda panie starosto to dziękuję serdecznie. No bo to jest ważne. Bo jeżeli pan coś utajemnicza to znowu pan będzie ze stołka strącony.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk:Oczywiście że tak, zdaje sobie z tego sprawę.”
Radny Jan Adamczuk:To uważa pan. Uważa pan. Dziękuję bardzo.”


 

Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.

Informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Hajnowskiego, o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej oraz o przebiegu wykonania planu finansowego SP ZOZ za I półrocze 2013 roku została przyjęta przez Radę Powiatu.

 

Do punktu 7-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na terenie powiatu ( zał. nr……6.., str…99-114……).

Przewodniczący Rady Mikołaj Michaluk: „No cóż Panie Inspektorze otrzymaliśmy bardzo szczegółową informacje, każdy z radnych również otrzymał. Mogę tylko na podstawie tej lektury stwierdzić, że stan środowiska naturalnego na terenie naszego powiatu jest chyba coraz lepszy. Z jednej strony przybywa kilometrów wodociągów, kanalizacji, oczyszczalni, od lipca rozpoczęliśmy segregowanie śmieci, pozamykano prawie wszystkie składowiska odpadów na terenie powiatu, no ale mimo wszystko niech Pan przedstawi wszystkim obecnym jaka jest sytuacja w innych dziedzinach, dlatego, że praktycznie na jednej komisji była rozmowa na ten temat a pozostałe komisje nie zgłębiały się, bardzo proszę.”

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Pan Lech Januszko: „Panie przewodniczący, radni, szanowni państwo. Uznaję, że państwo ten materiał przekazany na 30 stronach opracowany przez moich inspektorów żeście analizowali. Chciałbym zwrócić uwagę na podsumowanie. Niejako na pewne trzy aspekty jeżeli chodzi o powiat hajnowski. Sprawa pierwsza, która w chwili obecnej leży zarówno naszemu rządowi, naszemu głównemu inspektorowi ochrony środowiska, jak i nam, a mianowicie kwestia właściwego wdrożenia ustawy o odpadach, czyli po prostu chodzi o to postępowanie z odpadami komunalnymi. Jak państwo za pewne wiecie, weszła ustawa, która nakłada na gminę obowiązki całkowitego gospodarowania i całkowitego postępowania zgodnie z przepisami ochrony środowiska z odpadami komunalnymi. Nam nałożono jak zwykle taką niewdzięczną rolę prawda, że mamy kontrolować nie te podmioty, które zostały w drodze przetargu wyłonione dla obsługi mieszkańców poszczególnych miast i wsi, gmin i tak dalej, ale mamy właśnie kontrolować samorządy gminne czy te samorządy niejako egzekwują wszystkie przepisy jakie zaistniały w tej materii właśnie od podmiotów obsługujących obszary gmin. Te obowiązki nałożone na gminę są dość liczne i znaczne. Mają wielką wagę, a przede wszystkim to jest możliwość, ba konieczność, wręcz obowiązek kontroli tychże podmiotów, które wygrały przetargi na odbiór odpadów komunalnych. Tu na terenie że tak powiem powiatu hajnowskiego sprawa jest no nie powiedziałbym że zagmatwana, na razie nie tak do końca wyjaśniona z tego względu, że miały być wybudowane w całym kraju RIPOki – regionalne instalacje przetwarzania i obróbki odpadów komunalnych. Tu że tak powiem na razie taka instalacja nie powstała, natomiast plan gospodarki odpadami opracowany przez sejmik województwa założył, że funkcjonować tu będzie tzw. instalacja zastępcza czyli wykorzystując dotychczasową infrastrukturę instalacji zastępczej w Poryjewie. Ona tu funkcjonuje i nie mamy większych zastrzeżeń do pracy tej instalacji. Natomiast funkcjonują jeszcze 2 składowiska odpadów, gminne wysypiska śmieci, które to wskutek, że tak powiem wydanych aktów prawnych miały być nie ukrywam zamknięte do końca 12 roku. Urząd Marszałkowski mając na uwadze monity samorządu, mając na uwadze potrzeby przedłużył niejako okres działania tych instalacji i te instalacje również funkcjonują. No przepis jest przepisem wobec tego nie wnosimy tu jakichś specjalnych uwag ani zastrzeżeń. One pracują i te odpady tam się gromadzą. Także wracając do mojej poprzedniej części wypowiedzi w tej chwili inspektorat podjął cykl kontrolny kontroli gmin poszczególnych w zakresie wywiązywania się przez podmioty odbierające odpady z wszystkich zapisów ustawowych jak i również z umów czy także zapisów jakichś szczególnych, jakie łączyły gminę z odbierającym odpady a także z tych po prostu gmin, które zostały przypisane artykułami ustawy. To jest jeden aspekt to jest bardzo ważny aspekt w całym kraju że tak powiem, no te sprawy są niejako prowadzone. Co więcej minister środowiska po prostu palcem pogroził wszystkim tym samorządom, które nie przeprowadziły pierwszej części postępowania w tym zakresie, a mianowicie nie ogłosiły przetargów na wyłonienie wykonawców odbiorców odpadów tych komunalnych. Tak na marginesie w tym województwie mamy tylko jedną taką gminę. Ta gmina została niestety zgodnie z zapisami prawa ukarana znaczną sumą. Sprawa jest w odwołaniu. Zobaczymy jak to będzie. W całym kraju jest takich gmin 18. Zresztą wobec nich toczy się postępowanie dyscyplinujące. To był pierwszy temat: śmieci-odpady. Drugi temat jaki chciałem państwu poruszyć to kwestia ochrony powietrza. Generalnie z naszych badań, badań GUSu również, wynika, że emisja na terenie powiatu spada. Może nie zdecydowanie i w niezbyt znaczący sposób ale na przestrzeni ostatnich lat zarówno pyłów do powietrza, jak i gazów emitowanych do powietrza ona spada i brawa zakładom, które podejmują działania, że tak powiem działania z tym związane. Natomiast chciałbym zwrócić tu uwagę, że szczególnie do inspektoratu docierają interwencje i skargi na zakład tu zlokalizowany a mianowicie Gryfskand. Gryfskand jak wiadomo nie posiada tu dyrekcji jakiej takiej, że tak powiem mogącej podjąć, decyzyjnej dyrekcji, która że tak powiem mogłaby podjąć jakieś mądre decyzje związane z ograniczeniem swojej uciążliwości a ta uciążliwość niestety występuje i to serwują nam mieszkańcy tych najbliższych i dalszych terenów w stosunku do zakładu. Zakład no bronił się nie raz w nieczysty sposób przed sankcjami, przed naszymi działaniami dyscyplinującymi, a to obiecując że coś tam zrobi a to przeprowadzając jakieś drobne naprawy które to niby mają wpłynąć na stan środowiska i stan emisji zwłaszcza wszelkiego rodzaju substancji odoru i substancji. Nie mniej nie są to działania skuteczne, a wytłumaczeniem tego wszystkiego, że dyrekcja i właściciele są daleko wobec tego tu zarządzający mają ręce związane i w związku z tym nie mogą nic robić. Ostatnie nasze badania wykazały szereg przekroczeń jeżeli chodzi o emisje dopuszczalnych wartości, zostały nałożone kary. Skierowaliśmy tu wystąpienie między innymi do starostwa aby sprawy w sposób zdecydowany się przyjrzeć. Sprawa jak się dalej sprawa toczy to będziemy słyszeli, bo jak wiemy do starostwa Gryfskand wystąpił ze swoimi uwagami też ze swoimi wnioskami co do podejmowanych nie zawsze skutecznych działań. Trzecia sprawa dotyczy ochrony wód. Generalnie wody, które że tak powiem są zanieczyszczane przez całe miasto, szczególnie przez twórców źródeł, generalnie ścieków, którym jest przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji mają klasę 3, czyli nie są to wody najgorsze ale i nie są to wody najlepsze. Przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji miało szereg problemów w latach ubiegłych. Raz po raz otrzymywaliśmy informacje co potwierdzały nasze kontrole i badania że nastąpił to niekontrolowany, to chciany, to niechciany zrzut ścieków nieczyszczonych, także rzeczka płynąca że tak powiem kilka kilometrów za Hajnówką, była totalnie zanieczyszczona i że tak powiem zarówno i prawda i pracownicy leśni jak i turyści podnosili, że jak to rzeczka może być tak cuchnąca i zanieczyszczona. Podjęte zostały działania w przedsiębiorstwie wskutek pewnych działań organizacyjnych, że podłączono zbiorniki do odbierania ścieków do przetrzymywania ścieków do ich oczyszczania, a co najważniejsze 2 nowe reaktory są w budowie, kolejne 2 są planowane, Tak więc liczymy że to w znacznym stopniu ograniczy uciążliwość tejże oczyszczalni. Liczymy no że w przyszłości żadnych problemów z tym tu nie będzie. Stąd też prawda mój taki wniosek, apel po prostu pomagajcie państwo w swoim zakresie jak możecie, aby ta oczyszczalnia do końca właściwie przeprowadziła remont/modernizację, tak aby skuteczność tychże urządzeń wzrosła a uniknąć przekroczeń i związanych z tym kar oraz innych związanych z tym przykrości. To w zasadzie te 3 aspekty które chciałem poruszyć bo resztę państwo macie dokładnie opracowane tak więc jak są pytania.”

Radny Jan Adamczuk: „Panie inspektorze, jeszcze z tymi odpadami to na wioskach pół biedy. Tam jakoś tam się wie pan bałaganu się nie tworzy, trochę w rowkach i w laskach przejechać jeszcze można. A jak w miastach jest. Bo tam w miastach to i programy są, że nawalone, nie wybierają już tam jest zapachowo jest i tak dalej i tak dalej. Jak pan odbiera to, przecież Pan się chyba tam w Białymstoku się znajduje.”

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Pan Lech Januszko: „ Ale pan pyta o Hajnówkę czy Białystok ?”

Radny Jan Adamczuk :”O Białystok mi chodzi. W Hajnówce nie najgorzej.”
Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Pan Lech Januszko: „ Nie jest dobrze z tego względu, że firmy które wygrały przetargi no powiem szczerze nie przykładają się tak jakbyśmy chcieli jakby to prezydent chciał urząd miasta chciał i nie przykładają się do tego po prostu i nie ukrywam że my mamy takie odczucia że się pogorszyło przed wejściem ustawy. Poza tym nie ukrywam że rada miasta Białegostoku zawiniła tu trochę. Nie zostały utworzone punkty zbierania selekcji odpadów. Już teraz może obecnie zalegania jakie pojawiły się w pierwszych miesiącach funkcjonowania ustawy może tego nie ma już, ale nie mniej nie dzieje się to tak jak się dziać powinno.”

Radny Jan Adamczuk: „A pytanie mam jeszcze do pana, odnośnie tego spalania powietrza. Bo mam na myśli tam program czytałem taki, że o Krakowie było pisane, że tam dużo węgla się spala. Ponoć mają przymiarki, te piece wie pan wymontować a zamontować na energię i na gaz, dobrze by to było, ale kasy trzeba. No, a jak to z dofinansowaniem będzie?”

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Pan Lech Januszko:Ale w Krakowie czy tu w Białymstoku ?”

Radny Jan Adamczuk: „Wszędzie ! Jeżeli Kraków to i wszędzie.”
Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Pan Lech Januszko:W Krakowie będzie ten system, wszyscy na to liczą. Jeżeli chodzi o aglomerację Białostocką. Tu też występują wykroczenia pewnej substancji w powietrzu w składzie pyłu PM 2,5 no jak to w przybliżeniu pył o wielkości niewidoczny gołym okiem był o wielkości 2,5 mikrometra, czyli bardzo niewidoczny gołym okiem, dopiero widoczny pod silnym mikroskopem, który to wdychany może powodować, że tak powiem pewne zdrowotne dolegliwości po iluś tam latach. Urząd marszałkowski podjął działania zmierzające do opracowania programu poprawczego. Ten program poprawczy lada że tak powiem miesiąc zostanie wdrożony, który ma to obejmować te właśnie wszystkie źródła, które są w tej chwili, że tak powiem źródłami tegoż pyłu zanieczyszczenia tego powietrza. Co więcej sprawa być może również trąci też, że tak powiem o indywidualne paleniska bo szczególnie w porze jesienno-zimowej źródłem tego pyłu takiego są indywidualne paleniska, występuje to na osiedlach mieszkaniowych gdzie ludzie w ramach oszczędności, że tak powiem palą co się da jak się da. Szczególnie w nocy jak nikt nie widzi. Stąd też wiem, że mimo że program nie został opublikowany, wiem że takie działania tamże są zapisane w tym programie naprawczym.”

Radny Anatol Łapiński:Panie inspektorze tutaj wspominał pan że będą przeprowadzone kontrole w kwestii funkcjonowania tego systemu. Na czym będą polegały te kontrole i jakie punkty tego systemu zbierania odpadów będą kontrolowane? Czy nazwijmy to, wolne lokalne śmietniki, pojemniki które służą do gromadzenia czy też sposób odbierania już śmieci z tych śmietników, czy też już końcowo w zakładzie zagospodarowania odpadów. I jeszcze drugie pytanie. Czy wy również w jakiś sposób analizujecie funkcjonowanie tej ustawy, w zasadzie można powiedzieć tego gniotu, który stworzono bo w zasadzie nie zmianowo ustawy, to nie jest nowa ustawa tylko jest poprzez nowelizację wprowadziła zamieszanie w którym występuję poprawiając w cudzysłowiu system funkcjonowania bo wręcz pogorszono zepsuto to co już było tworzone i teraz pan mówi że już gmina któraś tam otrzymała karę, teraz jeżeli będą te kontrole to następne gminy, a gmina to przecież my mieszkańcy, zapłacimy za akurat to, co zostało wprowadzone odgórnie. W zasadzie zły system. Bo jeszcze trzeba powiedzieć w tej ustawie jest tyle zapisów niejasnych, które wywołują w całym kraju wiele kontrowersji . Nie wiemy kto to jest właściciel nieruchomości. Nowa jest jakaś definicja właściciela. Czy w budynku wielorodzinnym jest taki właściciel, czy go nie ma. W miarę jasno jest zapisane przy właścicielu domu jednorodzinnego, ale ta ustawa dotyczy wszystkich mieszkańców. Czyli interpretuje się że właścicielem jest osoba, która tam mieszka, natomiast w budynku wielorodzinnym nie wiem prezes spółdzielni mieszkaniowej?, zarząd wspólnoty, który ma decydować o sposobie gromadzenia i segregacji tych odpadów ? Bo nie zarządca czy zarząd spółdzielni czy zarząd powiatu ma decydować i zbiera i produkuje śmieci tylko ten mieszkaniec.”

Radny Sergiusz Kojło: Ja jeszcze mam pytanie. Czy do państwa docierają sygnały dotyczące chlewni w Nowym Berezowie? Wiem też o tym, że nie ma jeszcze metod na ustalenie stężenia, że nie ma jeszcze metod, ale myślę, że jakieś tutaj przemyślenia na ten temat powinny być.”

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Pan Lech Januszko:To znaczy tak jeżeli chodzi o kontrole gmin. Kontrole gmin będą się odbywać w zakresie zapisów obowiązków jakie ustawa przypisała gminom. My jako inspekcja nie będziemy po śmietnikach biegać. Bo teraz całą rolę bo to jest sedno tej całej ustawy, całą rolę kontroli prawda nad segregacją, nad zbieraniem, nad ilością, nad opróżnianiem, nad opłatami i tak dalej przejęła gmina. I w związku z tym Wojewódzki Inspektorat nie będzie się zajmował takimi przypadkami. Ustawodawca nie dał nam takich kompetencji. My owszem możemy zajmować się środowiskami, możemy się zajmować zakładami, instalacjami przeróbki odpadów natomiast tu kompetencje leżą przy gminie, ale każda czynność musi mieć bat nad sobą, dlatego posłano nas tu po to żebyśmy kontrolowali te gminy. Natomiast to co powiedziałem na wstępie że nałożono karę. Kara nie została nałożona za postępowanie z odpadami, tylko kara została nałożona za to że pierwszy etap wprowadzający do ustawy – chodzi o zorganizowanie przetargu – nie zostało przeprowadzone w danej gminie. A to był jeden z takich zapisów prawda od którego nie sposób było odstąpić. No akurat nie ukrywam, że gospodarze tej gminy zadecydowali że być może ichże jednostki komunalne będą pełniły funkcje tychże odbiorców, a ustawodawca tak sobie nie życzył. Sprawa jest w Warszawie w odwołaniu. Takich spraw z całego kraju jest bardzo dużo i prawda z czasem na pewno one będą wyjaśnione. Natomiast jak pan wspomniał ta ustawa ma faktycznie – nie nazwałbym jej gniotem – ale ma dużo niedociągnięć, dużo niejasności, co więcej niejasności utrudniają nam prace i my widzimy i poszczególne samorządy i poszczególne sejmiki wojewodowie nawet kierują sprawę do ministra środowiska. Już zdaje się jest drobna nowelizacja tych przepisów ona tam nic mocno nie zmienia, ale już są sygnały, że ta ustawa będzie głębiej analizowana więc może w przyszłości dojdziemy do pewnej doskonałości ,no za mocno powiedziałem, że doskonałości, ale będzie ona funkcjonowała. Teraz tak pan pytał w drugim swoim wystąpieniu o spółdzielnie. To jest tu tak, że gmina pobiera opłaty od poszczególnych zarządców budynkami. I wiem że to jest problem nierozwiązany. Tu będą jeszcze negocjacje czy prawda czy te że tak powiem jak będą liczone stawki w jaki sposób to będzie zorganizowane. Musi tu być wprowadzony też odbiorca odpadów który ma niejako spełniać – ceny poszły w górę – w związku z tym ma spełniać wymagania mieszkańców jednocześnie przy akceptacji, wskazaniu gmin. Jak to wszystko będzie to trzeba jeszcze troszkę poczekać. Za wcześnie na to. Czy pana usatysfakcjonowałem ? Pewnie nie .

Proszę pana jeżeli chodzi o chlewnie. Już pan wspomniał, że pan wie o tym że brak ustawy, przepisów jeżeli chodzi o odory, smrody brzydko mówiąc. Mimo że obiecywano nam, że gdy wejdziemy do unii te przepisy się pojawią i że będzie można w jakiś sposób pilnować zarówno wszelkiego rodzaju zakłady obiekty wydzielające zapachy. Niestety to nie jest taka prosta sprawa, żadne przepisy się do tej pory nie pojawiły w związku z tym my gdy mamy do czynienia z jakaś chlewnią, czy z hodowlą jakąś, widzimy tam rażące nieprawidłowości, nieprawidłowości w zakresie gospodarowania obornikiem, gnojówką, gnojowicą czy wodami gnojowymi czy innymi odpadami które generalnie są prawda mogą być źródłem. Tak samo obornik przy braku wentylacji, jest uciążliwy. Też prawda wskutek że tak powiem niewłaściwej gospodarki przykładowo odchodami zwierzęcymi, które wydzielają się te smrody i odory. I tu jeżeli natrafimy na takie nieprawidłowości i wytykamy pani kierownik, zmuszamy do różnych działań, ale nasze działania nie są na miarę potrzeb. Na pewno sprawy jeszcze trwają i to nie jest prosta sprawa do załatwienia tych uciążliwości odorowych.”

Radny Andrzej Szwarc:Panie inspektorze ja chciałem zapytać czy w tego typu ocenach mogłyby się znaleźć na przykład zalecenia do podciągnięcia bardziej czystego paliwa na teren naszego powiatu ze względu na wysokie zapylenie np. o ochronę Puszczy Białowieskiej i takiego typu raporty poszłyby później do Ministerstwa Ochrony Środowiska. Minister Ochrony Środowiska porozmawiałby z Ministrem Gospodarki i może coś by się dało ?”

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Pan Lech Januszko: To mamy między innymi w programach ochrony powietrza i tam takie wytyczne powinny być. Uważam, że programy ochrony powietrza programy ochrony środowiska są proszę państwa na 5 lat. W związku z tym my to przedstawiamy co roku na sejmiku prawda w związku z tym dajemy tu sejmikowi w pewnym sensie narzędzie, natomiast wracając do tego co pan powiedział celowym by było gdyby rada powiatu widzi że to jest zasadne wystosować wystąpienie do sejmiku o coś takiego, aby o tym paliwie pomyśleć. Może udało by się zbudować tą rurkę gazociągu lub inne rozwiązania, które by służyły mniejszemu zanieczyszczeniu powietrza. Ale to o programach ochrony środowiska albo programach naprawczych to powinno być uzgodnione. My jako inspektorat możemy wydać opinię i wskazać: tak to wymaga naprawy.

Radny Jan Adamczuk:Panie inspektorze jest proste, żeby nie zakazić tu puszczy, to zakazać pojazdom tu jeździć najlepiej ,dobrze Szwarc radny tu mówi, żeby najlepiej samochodami nie jeździć. Na pieszo chodzić.”

Radna Barbara Wasiluk: „I nie palić w piecach.”
Radny Jan Adamczuk: „Tak ! I nie palić i będzie dobrze. Bo inaczej to się nic nie zrobi. Nie jeździć samochodami. Rowerami, rowerami trzeba jeździć, pieszo chodzić, o ! To było by dobre.”

Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na terenie powiatu została przez Radę Powiatu przyjęta.

 

 

Do punktu 8-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno – ekonomicznej szkół i placówek oświatowych powiatu hajnowskiego ( zał. nr …5.…, str …82-98…..... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tych materiałach.

Przewodniczący Rady Mikołaj Michaluk: Mam taką propozycję żeby poszczególni obecni tutaj dyrektorowie poinformowali nas o pracy dydaktyczno-wychowawczej swoich szkół. Dlatego, że warto by jeszcze raz posłuchać tego wszystkiego, dlatego że bardzo dużo się robi dobrego, pozytywnego, ale w związku z tym proszę posłuchać jeszcze raz. Także proszę bardzo.”


Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Pani Maria Skwarczyńska:Szanowny panie przewodniczący, Szanowna Rado. Myślę, że my wszyscy moglibyśmy długo na temat swoich szkół dużo mówić, ale ja chciałabym zwrócić uwagę tylko na parę aspektów dotyczących roku 2012/13. Uważam, że ten rok był bardzo udany jeśli chodzi o różne płaszczyzny tej działalności, ale zwrócę uwagę tylko na kilka ważnych rzeczy i kwestii. Liceum Ogólnokształcące wchodzące w skład ZSO jest jak wiemy szkołą przygotowującą do matury i myślę że takim sukcesem, o którym warto powiedzieć, że zdawalność w naszym LO jest cały czas wysoka. Odkąd wprowadzono obowiązkową maturę z matematyki zdawalność troszeczkę się obniżyła, ale jest taka tendencja w całej Polsce, ale skupiając się na ubiegłym roku szkolnym, to maturę z polskiego zdało 100% uczniów, z języków obcych – gdzie zdawany jest język angielski, rosyjski i niemiecki - też 100%, natomiast matematyka na poziomie 96,3%. Więc jeśli chodzi o wskaźnik zdawalności jest on naprawdę wysoki i myślę że jest to jakiś powód do radości, ponieważ nauczyciele pracują nad tym aby utrzymać ten wysoki wskaźnik zdawalności. Drugi aspekt, na który bym chciała zwrócić uwagę to rekrutacja. W tym roku przyjęliśmy taką ilość klas jaką zakładaliśmy w arkuszu. Pomimo tego niżu demograficznego do liceum przyjęliśmy 2 klasy pierwsze i są to pełne klasy z ilością 29-30 osób. Nawet więcej niż w ubiegłym roku o paru uczniów więcej przyjęliśmy. Również utworzyliśmy semestr liceum ogólnokształcącego dla dorosłych i myślę że wielkim osiągnięciem było utworzenie i otworzenie nowej szkoły w ZSO, a mianowicie gimnazjum nr 4 i korzystając z okazji chciałabym bardzo serdecznie podziękować radzie powiatu, panu staroście, panu wicestaroście i zarządowi powiatu hajnowskiego za utworzenie tego gimnazjum, ponieważ starania o utworzenie tego gimnazjum trwały kilka lat jak pamiętamy i owocnie się zakończyły dopiero w tym roku szkolnym. Owocnie zakończyła się rekrutacja do tego gimnazjum, otworzyliśmy – bo były takie założenie z góry – jeden oddział i liczy on 21 uczniów. Mam nadzieje, że w przyszłych latach i w kolejnych latach w rekrutacji przynajmniej będziemy się starali aby ta szkoła się rozrastała. Jestem już po rozmowach z rodzicami, po pierwszych zebraniach. Rodzice są bardzo zadowoleni i prosili o przekazanie tych podziękowań. Więc dziękuję w imieniu rodziców, ale także w imieniu swoim i rady pedagogicznej nauczycieli naszej szkoły, którzy właśnie w tej nowe szkole uzupełniają etaty. Jest to dla nich możliwość uzupełniania etatów, stabilności, większej stabilności jeżeli chodzi o pracę. Kolejną fajną rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę to liczba realizowanych projektów w szkole. Tu co roku są te projekty realizowane. W zeszłym roku kończyliśmy duży projekt pozyskując pieniądze z Unii. Są to pieniądze przeznaczone na zajęcia pozalekcyjne, a także pozaszkolne. Młodzież miała możliwość wyjazdu na uczelnie wyższe na zajęcia laboratoryjne z chemii, fizyki, biologii, matematyki na uczelnie białostockie, zorganizowany też był obóz matematyczny naukowy w czasie wakacji, a także pozyskiwany sprzęt i takie nowoczesne pomoce dydaktyczne typu tablice interaktywne ultrabooki, rzutniki, projektory, taki duży projekt edukacyjny. Może zwrócę uwagę na jeden projekt, który nie przyniósł wymiernych korzyści majątkowych, ale duże korzyści wychowawcze to był projekt realizowany razem z uniwersytetem III wieku. Razem ze słuchaczami uniwersytetu III wieku, a współprace mamy już od dawna nawiązaną natomiast powstał taki pomysł naszych uczniów nauczycieli i pani prezes tego uniwersytetu wspólnie wystawiliśmy sztukę teatralną. Część z państwa miała okazję ją obejrzeć. Była kilkakrotnie wystawiana w szkole, w Hajnowskim Domu Kultury i myślę że jest to też taka fajna i ważna sprawa. No i cóż jeszcze, oby zdrowie i praca to będziemy się starali żeby jakoś to ciągnąć. Dziękuję bardzo.”

Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Eugenia Karwowska: „Ja zacznę może od tego roku bieżącego, a wiec rok szkolny 2013/14 ponieważ ubiegły rok został przedstawiony państwu tutaj na tablicy. W bieżącym roku rozpoczęło u nas naukę 137 uczniów klas pierwszych . Ogólnie mamy 449 uczniów w całej szkole, 25 oddziałów, pracuje 53 nauczycieli. Z tego 16 w stanie pełnego etatu. Utworzyliśmy w tym roku 2 nowe kierunki. Jest technik budownictwa i technik żywienia. Technik budownictwa jest to kierunek taki dość poszukiwany na rynku pracy jak się okazało, już nawiązaliśmy współpracę z firmą z Bielska Podlaskiego. Jest to firma Budimex. Byliśmy tam, zwiedzaliśmy ten zakład, pokazywano na czym polega ich praca i jakich umiejętności oczekują od naszych uczniów. Ponieważ będą odbywać praktyki w tym zakładzie. I od początku są traktowani jako potencjalni pracownicy tego zakładu. Stypendia są przewidziane dla dobrze uczących się, przewidziana jest taka pokazowa lekcja zajęć praktycznych, a wiec raz w miesiącu będzie przyjeżdżał przedstawiciel współpracujący z tym zakładem pokazywał jakie materiały są wykorzystywane aby uczniowie na bieżąco mieli styczność i widzieli na czym praca zakładu polega. Uczniowie byli bardzo zachwyceni, ponieważ bardzo nowoczesny zakład, zmechanizowany w pełni, fizycznie już prawie się tam nic nie robi. Pracownicy mają dobre zarobki, bo już na początku uczniowie pytali. Zakład ma swoje punkty również w Niemczech, wiec jest mobilizacja do nauki języka niemieckiego w a w Hajnówce coraz rzadziej się go uczą. Drugim kierunkiem to jest właśnie technik żywienia i usług gastronomicznych. Jesteśmy w trakcie tworzenia dwóch pracowni. Materiały, regały, jakieś tam wyposażenie do budowy, wszystko będziemy mieli dostarczone tylko potrzebne jest pomieszczenie które teraz remontujemy. Jeżeli chodzi o technika żywienia to pracownia również powstaje w tej chwili. Jest to troszeczkę łatwiej bo pracownia powstanie w miejscu gdzie kiedyś odbywały się zajęcia praktyczne w technikum rolniczym, wiec wystarczy tylko niewielkim kosztem uzupełnić tę salę w sprzęt potrzebny do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i z zajęć praktycznych. Na dzień dzisiejszy mamy 4 stanowiska. Praca będzie w grupach, wykonywanie różnych potraw. Jest to też praca taka pokazowa, bo właściwie uczniowie tam będą wykonywać zajęcia związane z barem, a więc i drinki i kelnerskie nauki obsługi klienta również będą takie. Jesteśmy w trakcie wejścia w projekt unijny dotyczący tego kierunku. Projekt nazywa się czas na staże. Uczniowie będą wyjeżdżać na staże do Niemiec gdzie kelner, kucharz, ciastkarz, piekarz jest bardzo poszukiwanym zawodem i łącznie z nauczycielami będą odbywać tam staż. Współpraca jest również nawiązywania z białostockimi zakładami, hotelami, restauracjami, pizzerie również poszukują osób do nauki tego zawodu, także bardzo trafny kierunek. No i jesteśmy teraz w trakcie zastanawiania się nad otwarciem jeszcze jedno kierunku kształcenia dla dziewcząt. Być może to będzie technik hotelarstwa. Zobaczymy jak tu jest z praktykami. Badamy rynek.”

Dyrektor Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego Eugeniusz Saczko: „Panie przewodniczący, panie starosto, szanowni radni. Nie wiem ile mam czasu, bo o sukcesach w szkole można by i ze 3 godziny opowiadać. Także w zależności od potrzeb. Może jak pani dyrektor skupię się na dwóch aspektach. Pierwszy to aspekt edukacyjny. Drugi to organizacyjny. Jeżeli chodzi o edukację i nauczanie to najlepszym miernikiem pracy szkoły są wyniki egzaminów zewnętrznych, czyli wyniki egzaminów gimnazjalnych i wyniki egzaminów maturalnych oraz myślę że bardzo dobrym wskaźnikiem pracy szkoły jest ranking, który jest przeprowadzany przez Perspektywy, Gazetę Wyborczą i wyższe uczelnie. Jeżeli chodzi o ranking to zajmujemy tam cały czas wysokie miejsce jeżeli chodzi o województwo. Od samego początku zajmowaliśmy wysokie miejsce w tym rankingu. Kiedyś nawet w województwie zajmowaliśmy czwarte miejsce, ale zawsze jest to od miejsca 5 do 12. Ten ranking jest opracowany na podstawie sukcesów, olimpiad przedmiotowych. Do tego rankingu się nie przystępuje tylko kapituła zbiera wszystkie wyniki z centralnych komisji i olimpiad, do tego dodaje wyniki egzaminu maturalnego. Zawsze jesteśmy w województwie jednym z czołowych liceów. Jeśli chodzi o egzamin maturalny ubiegłoroczny, to prasa w czerwcu podawała, piękny tytuł, zacytuję: Liceum Białoruskie bezkonkurencyjne, dlatego, że ze wszystkich przedmiotów na poziomie podstawowym mamy najwyższe wyniki w powiecie hajnowskim. Są to wyniki, którymi zbliżamy się już do czołówki liceów województwa podlaskiego, chociaż jeszcze sporo brakuje. Postaramy się, żeby te wyniki były jeszcze lepsze. Prowadzimy bardzo dokładną analizę egzaminu maturalnego. W naszym przypadku z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych mamy bardzo wysoki wynik i wysoki przyrost wiedzy naszych uczniów, natomiast jest trochę gorzej jeżeli chodzi o przedmioty humanistyczne. Tutaj te wyniki są w miarę dobre, ale ten przyrost wiedzy jest troszeczkę mniejszy. Mniej więcej wiemy dlaczego tak się dzieje i staramy się to wszystko naprawić, ale wiele rzeczy nie zależy i od nas. Tu jako ciekawostkę chciałbym podać, bo większość z Państwa to rodzice dzieci, którzy uczą się w szkołach podstawowych lub średnich, otóż z tej analizy wynika, że jest bardzo duża zależność postępu ucznia w nauce od frekwencji. Im więcej obecności, tym większy postęp ucznia. To oznacza, ze musimy zmusić dzieci do tego, żeby frekwencja była jak najlepsza. Duża frekwencja świadczy o tym, że nauczyciele dobrze pracują, bo jeżeli ktoś uczęszcza i pracuje na lekcji to są potem tego efekty. Ogromnym sukcesem ubiegłorocznym jest to, że nasz uczeń Igor Jaworski zajął drugie miejsce w Polsce z olimpiady wiedzy ekologicznej. Nagrodę ma fantastyczną, bo dostał się na Akademię Medyczną w Krakowie. W tej chwili już wszyscy wiedza o tym, że jeżeli chodzi o przedmioty takie, jak matematyka, fizyka, przedmioty przyrodnicze, biologia, to mamy bardzo wysoki poziom. Ośmielam się tak mówić, bo nie ma konkurencji w dostaniu się do liceum, ale jest konkurencja w dostaniu się do konkretnej klasy np. do matematyczno – fizycznej. Jeśli chodzi o dydaktykę w naszej szkole, to jest wszystko w porządku, co nie oznacza, że spoczywamy na laurach, daje nam to jeszcze większego kopa, żeby jeszcze lepsze wyniki osiągać. Chciałbym też przekazać informację, żeby to się rozeszło, to nie jest tak, że jeżeli ktoś chce, żeby dziecko miało bardzo dobry wynik z egzaminu maturalnego i żeby się dostało na bardzo dobra uczelnię, to trzeba koniecznie oddać do Białegostoku do I,II lub III LO, nie, może przyjść do nas, ale jest potrzebna taka zasada, musi się spotkać dobry nauczyciel, musi się spotkać uczeń, który wie czego chce i musi się spotkać rodzic, który też wie czego chce dla swojego dziecka. Jeżeli te trzy argumenty zostaną spełnione, to daję Państwu słowo, ze tego ucznia można przygotować do egzaminu maturalnego gdzie wszystkie uczelnie będą stały przed nim otworem. Jeśli chodzi o organizację, to myślę, że nasza szkoła w tej chwili jest jedną z lepiej wyposażonych szkół nie tylko w województwie, ale i w kraju, bo przyjeżdża do nas wiele polskich i zagranicznych delegacji i też podkreślają, że ta szkoła jest bardzo dobrze wyposażona. W 70% sal mamy tablice interaktywne. Mamy dwie pracownie komputerowe. Mamy piękną halę sportową, mamy basen obok, nie ma problemu, można korzystać z basenu. Jest inny problem, dzieci nie chcą chodzić na basen, bo potem jest krótka przerwa, a dziewczynki chcą się umalować. Po południu pójdą, ale w trakcie lekcji już niechętnie. Jest Orlik pobudowany wspólnie z miastem. Jest bieżnia tartanowa i jest gdzie uczyć biegać. Jeżeli mówimy o tym samym przypadku to jest finał ogólnopolski w radomiu, gdzie się chłopak wywrócił, ale niestety został pchnięty przez kolegę, jeżeli oczywiście mówimy o tym samym przypadku. Na pewno nie przewrócił się dlatego, ze nie umie biegać po bieżni tartanowej. Co nas czeka? Przygotowujemy się do termomodernizacji naszego budynku, ale oprócz docieplenia chcemy zrobić rekuperację i chcemy zrobić oświetlenie ledowe, które jest tańsze w użytkowaniu i lepsze od tego, które teraz jest. Chciałbym podziękować Radzie za podjęcie uchwały, za podjęcie decyzji w sprawie wkładu własnego na tę inwestycję. Tu też potrzebne są pieniądze z zewnątrz. Jeśli chodzi o nabór do liceum, to jestem zdziwiony, w tym roku 114 uczniów, do gimnazjum – mam jedną klasę, 30 uczniów. Nie przyjęliśmy wszystkich kandydatów, 4 uczniów odrzuciliśmy. Realizujemy bardzo ciekawy projekt Sposób na naukę, gdzie uczniowie otrzymali tablety i są specjalne programy do nauczania. W tym roku postanowiliśmy tez przystąpić do programu WF z klasą, nasze gimnazjum i liceum przystąpiło do tego projektu i chodzi o to, żeby zachęcić uczniów do uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego. Prawdą jest, ze bardzo dużo uczniów ma zwolnienia z wychowania fizycznego, co nie jest dobre dla ich zdrowia. Wszystkie dzieci, które potrzebują pomocy, których nie stać na to, żeby wykupić obiad, taką pomoc otrzymują. Nie ma w mojej szkole dzieciaka, który byłby bez obiadu, czy był pozbawiony wyżywienia podstawowego. Są na to pieniądze. Chciałbym podziękować Państwu za jedną rzecz, ja pamiętam czasy kiedy szkoła nie była pod powiatem, organem prowadzącym był inny organ i nigdy nie zakończyliśmy w tamtych czasach roku kalendarzowego na zero, zawsze kończyliśmy z długiem, który był spłacany w styczniu, lutym. Od czasu kiedy jesteśmy pod Państwa władzą nie mieliśmy takiej nieprzyjemności, żeby kończyć rok długiem, zawsze kończyliśmy na zero i mam nadzieję, że po dzisiejszej sesji stanie się to i w tym roku. Chcę powiedzieć, bo długo się przed tym broniłem, a przekazaliśmy stołówkę w prywatne ręce, na dzień dzisiejszy jestem super zadowolony z tego, że tak się stało, jest super właściciel, super obiady i myślę, że to będzie duża oszczędność i dla szkoły i dla budżetu.”

Dyrektor Specjalnego Ośródka Szkolno – Wychowawczego Lucyna Wawreszuk: „Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy trochę inne ma sukcesy, bardziej indywidualne i bardziej lokalne. W tamtym roku szkolnym mieliśmy w szkole 52 uczniów, zatrudnialiśmy 23 osoby kadry pedagogicznej. Zatrudniamy wyłącznie wykwalifikowaną kadrę. Dzieci uczą się na specjalnych programach edukacyjno – terapeutycznych przystosowanych do możliwości uczniów. Szkoła bierze udział w różnego rodzaju festiwalach, przeglądach. Sami również organizujemy dwie imprezy, jest to Przegląd Talentów, który odbywa się w czerwcu i druga impreza to Olimpiada Sportowo – Ekologiczna. Staramy się zdobywać dodatkowe środki, realizujemy w tej chwili projekt Radosna Szkoła, który pomoże nam zbudować plac zabaw przed budynkiem ośrodka, dzięki wkładowi własnemu powiatu hajnowskiego za co serdecznie dziękujemy. Od lutego realizowaliśmy projekt polsko – białoruski; jest to kontynuacja współpracy z Białorusią z ośrodkiem w Kamieńcu. Dziękuję za duży wkład Starostwa Powiatowego, które dało możliwość wyjazdu dzieci na Białoruś. Podczas wakacji dzieci uczestniczyły w innym projekcie finansowanym przez Burmistrza Miasta Hajnówka. W ramach tego projektu dzieci mogły wziąć udział w różnych festiwalach, co jest naszym dzieciom bardzo istotne, bo wówczas mają kontakt z innymi dziećmi. Współpracujemy lokalnie z MOPSEM, GOPSAMI, Powiatowy Ośrodek Wsparcia, Biblioteka, Muzeum w Białowieży, Policja. Mamy nadzieję, że rok działalności ośrodka z takimi sukcesami jakie mamy, że nasze dzieci czują się dobrze w naszym ośrodku, ze mamy bardzo dobre wyposażenie i to jest dla nich i dla nas najważniejsze. Dziękujemy serdecznie za to, ze ten ośrodek w ogóle jest.”

Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Walentyna Troc: „My jesteśmy poradnią, więc instytucją wspierającą szkoły i ośrodek. Naszym celem jest wspieranie rozwoju dziecka począwszy od urodzenia do 24 roku życia, poprzez wydawanie różnych dokumentów, orzeczeń. W poradni działa zespół wczesnego wspomagania. Poradnia obejmuje opieką wszystkie szkoły na terenie powiatu i dzieci mieszkające na terenie powiatu. Wspieramy dzieci, ich rodziców i nauczycieli. Odbywa się to wszystko na wniosek rodzica lub Rady Pedagogicznej jeżeli chodzi o wsparcie nauczycieli. Działalność diagnostyczna jest płynna mimo kadry 9-osobowej. Uruchamiamy różne formy pracy z rodzicami, takie jak grupa wsparcia dla rodziców, grupa wsparcia rodziców dzieci nadpobudliwych, z dysleksją. Prowadzimy też terapie indywidualne, wspierające. Pozyskujemy też drobne środki z wynajmu sal. Dziękuję, że te środki z wynajmu sal trafiają do poradni i dzięki temu możemy doposażyć placówkę.”

Radny Jan Adamczuk: „Słuchając Waszych wypowiedzi to myślałem, że to będzie dużo gorsza ta sytuacja. Spodziewałem się takich wypowiedzi, a teraz mogę się pocieszyć. Szkolnictwo wiąże się z wydatkami ogromnymi, a tu brakuje w tym powiecie pieniędzy i jest kredyt, subwencji mniej, ale już teraz trochę mnie rozweseliło, że ten kredyt gdzieś tam trafia, trafia między innymi i do waszych szkół, bo z waszej wypowiedzi to można wywnioskować, że nie jest najgorzej. Cieszę się z tego. Chciałbym wam życzyć dalszej takiej pracy, żebyście się wywiązywali, a widzę, że potraficie. Widzę , że już jest bardzo dobrze i dyrektor Saczko mówi, że tych uczniów tez się zwiększa. Ja bardzo bym chciał te wszystkie szkoły zobaczyć i z zewnątrz i we wnętrz. Jeszcze raz dziękuję, że doceniliście Pana Starostę, Zarząd, Radę Powiatu, także nie ma co narzekać.”

Radny Lech Jan Michalak: „Ja miałbym pytanie do Pana dyrektora Saczko, powie mi Pan od kiedy basen jest Pana własnością, szkoły?”

Dyrektor Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego Eugeniusz Saczko: „Nigdy nie był własnością szkoły i nigdy nie będzie własnością szkoły.”

Radny Lech Jan Michalak: „To dlaczego Pan mówi, mamy basen. Tak wyglądało z Pana wypowiedzi, ze to jest Pana własność i tak Pan przyciąga dzieci do szkoły.”

Dyrektor Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego Eugeniusz Saczko: „Jeżeli wyglądało z mojej wypowiedzi, że ja przywłaszczyłem sobie basen, to bardzo przepraszam, bo zawsze podkreślam, że basen jest basenem miejskim, natomiast my wykorzystujemy wszystkie elementy, żeby jak najwięcej dzieci ściągnąć do naszej szkoły, bo od ilości dzieci zależy subwencja, im będziemy mieli więcej dzieci w naszej szkole, tym będzie więcej subwencji, nie tylko dla nas, ale i dla powiatu. Jeżeli my w swojej promocji wykorzystujemy obecność krytej pływalni przy naszej szkole to ja powinienem za to dostać pochwałę, a nie naganę. Dzięki temu ściągamy dzieci z Narewki, Czeremchy, które nie mają takiego dostępu. Wiem, że dzieci z Zespołu Szkół Zawodowych i z ZSO i Zespołu Szkół Nr 6 na basen jeżdżą tak samo, jak i moje, a może i więcej. Jeśli z mojej wypowiedzi wynikało, że przywłaszczyłem sobie basen, to przepraszam nie chciałem tego zrobić, basen jest miejski.”

Radny Sergiusz Kojło: „Nie było przejęzyczenia w wypowiedzi, Pan dyrektor powiedział, że basen jest po sąsiedzku.”

Radny Jerzy Wasiluk: „W jaki sposób nasze szkoły się promowały, chodzi mi o lata poprzednie i ten rok. W jaki sposób próbowały ściągnąć tych uczniów, które są teraz w gimnazjach, chodzi mi tu o Czeremchę, Kleszczele. Myślę, ze tez trzeba wyjść poza powiat, trzeba sięgnąć po Gminę Orla. W jaki sposób ta promocja jest przez was robiona?”

Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Eugenia Karwowska: „Nasza szkoła w ubiegłym roku wyjeżdżała delegacja uczniów i nauczycieli plus jeszcze pracowni PRONARu, gdyż współpracujemy z PRONAREm przy odbywaniu zajęć praktycznych. Pracownik reklamował naszą szkołę i spotykaliśmy się z uczniami każdej ze szkół, która pozwoliła nam uczestniczyć, jak również i z rodzicami. Takie spotkania się odbywały. Oprócz tego były tez dni otwarte gdzie zaprosiliśmy wszystkie szkoły gimnazjalne, miejskie szkoły były, z terenu gorzej. Ogłoszenie w telewizji kablowej tez cały czas wisiało. Były banery reklamowe i gadżety dla uczniów. W tym roku też już planujemy takie wyjazdy. Uważamy, że lepiej jest dotrzeć do ucznia w jego szkole, niż zaprosić go do siebie. Doszliśmy do wniosku, że uczeń w swojej szkole jest bardziej zainteresowany tym, że ktoś przyjechał, że ktoś mówi, ze opowiada o sobie, bo jak na miejscu reprezentowaliśmy, to oni się rozglądali i nie słuchali. Te spotkania były tylko na powiecie hajnowskim.”

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Pani Maria Skwarczyńska: ”We wszystkich szkołach tak się trochę podobnie dzieje. My też mieliśmy dni otwarte szkoły, na które zaprosiliśmy wszystkie szkoły z powiatu. W niektórych szkołach sami promowaliśmy nasza szkołę. Wydaliśmy ulotki i banery reklamowe. Byliśmy w Ośrodku Kariery, gdzie były też szkoły z Bielska, które mogły się u nas reklamować i to było trochę dziwne, bo do Bielska nikt nas nie zaprosił. Wydaje mi się, że dużo robimy w tej materii, ale problem jest w dojazdach uczniów z niektórych miejscowości, bo te dojazdy są bardzo kiepskie. W tym roku będziemy się starali zrobić wszystko, żeby jak najwięcej uczniów pozyskać z naszego powiatu.”

Dyrektor Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego Eugeniusz Saczko: „Ja powiem tak, promocja szkoły trwa cały rok. Bo to nie jest cos co robimy od lutego, czy od maja i temu służy bardzo wiele działań, oczywiście wszystko to, o czym Panie dyrektorki mówiły i dni otwarte i odwiedzanie szkół, rozmawianie z rodzicami. My zrobiliśmy jeszcze kilka rzeczy dodatkowych, innych. W tej chwili dzieci cały czas siedzą w komputerze, więc od zeszłego roku nasza szkoła jest na facebooku, wszystkie ciekawe wydarzenia, co tylko w szkole się dzieje natychmiast trafia na facebook i proszę mi wierzyć, że zanim jeszcze dzieci wyjdą ze szkoły już 300-400 osób tam zajrzy, nie wiem, może na lekcjach, może na przerwach, ale to się rozchodzi momentalnie. I tam oglądalność artykułów jest najwyższa, bo do 1000. Myślę, ze tam zaglądają także uczniowie podstawówek. Ja już się temu przestałem dziwić. Nas na teren szkół w Hajnówce nikt nie wpuści i ja im się wcale nie dziwię, bo jak my im zabieramy dzieci z podstawówki, to kto nas rozsądny wpuści. Powiedzą, że ten dyrektor działa przeciwko sobie. Jeżeli chodzi o szkoły średnie, to ja w tym roku odwiedziłem wszystkich dyrektorów szkół z całego powiatu hajnowskiego. Zostało utworzone przy naszej szkole nowe stowarzyszenie o nazwie Nasza Szkoła, są tam nauczyciele, rodzice. To stowarzyszenie stara się pozyskiwać dodatkowe środki i organizuje Piknik z Białorusem. Jest to impreza, gdzie pokazujemy nasza młodzież, co potrafi robić, jak śpiewa, jak deklamuje. W tym roku Ambasada obiecała nam zespół z Białorusi. Robimy to na naszym parkingu, z muzyką, jest grill, jest kiełbaska. Żadna reklama, żadne banery nic nie dadzą, tylko wyniki egzaminu maturalnego, jeżeli są dobre, to rodzice wiedzą, ze warto tam dziecko posłać i to jest najważniejsze. Dobre licea z Białegostoku nigdzie się nie promują, tam dyrektorzy przebierają, bo mają wyniki, a mają wyniki, bo przebierają.”

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: „Z dyskusji wynika, że jest problem z dojazdem i to wynika także, ja ostatnio byłem na sesji w Dubiczach Cerkiewnych, że Gmina Dubicze Cerkiewne nie ma połączenia do Hajnówki. Ciągle jest narzekanie, w Czeremsze narzekają na dziury, w Dubiczach narzekają na dziury, natomiast już wójt czy burmistrz nie myśli perspektywicznie, że musi wspomóc powiat, żeby dziecko z tej gminy trafiło do Hajnówki. Może pomyśleć o dofinansowaniu, może jakieś karnety ulgowe zaproponować tylko po to, żeby tych 120 dzieciaków ściągnąć do Hajnówki. Może dofinansować dojazd tych uczniów razem z gminami, bo to naczynia połączone.”

Naczelnik wydziału spraw społecznych Włodzimierz Pietruczuk: „Corocznie spośród wszystkich kończących gimnazjum do naszych szkół trafia około 63% absolwentów gimnazjów, natomiast 37% uczniów szczególnie z Czeremchy, Kleszczel i Narwi trafia do Białegostoku i do Bielska. W innym gminach też obserwujemy to, ze uczniowie wyjeżdżają do szkół bielskich i białostockich, nawet z Hajnówki. W tej chwili rozmawiamy z przewoźnikami na temat , żeby jednak jakiś dojazd był. Pojawia się problem braku kierowców. Okazuje się, że mimo dużego bezrobocia nie ma ludzi do tej pracy. Wiem, że jedna z firm przewozowych ma nawiązać kontakt z Urzędem Pracy i może uda się kierowcę zatrudnić i uda się ruch na trasie Kleszczele – Hajnówka przywrócić z rana, żeby można było dzieci dowieźć do szkół. Jeśli chodzi o stronę dydaktyczno – wychowawczą to jest bardzo dobrze, natomiast jeśli chodzi o minusy, to największy problem to jest demografia. Wielki problem będziemy mieli za rok, ten ubytek ponad 110 uczniów wychodzących z gimnazjum spowoduje i pokaże co się będzie działo w naszych szkołach już w następnym roku.”

Radny Andrzej Szwarc: „Szanowni Państwo dyrektorzy, cieszę się bardzo, ze sytuacja finansowa szkół jest dość dobra, mam nadzieję, że Państwo rozumiecie sytuację finansowa naszego powiatu i nie będą mieli za złe dla nas jeżeli odrobinę się pogorszy w najbliższym czasie.”

Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno – ekonomicznej szkół i placówek oświatowych powiatu hajnowskiego została przez Radę Powiatu przyjęta.

(Dyrektorzy szkół opuścili salę obrad)

 

Do punktu 9-go:

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady powiedział, że zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie powiatowym Przewodniczący Rady, Starosta, Wojewoda oraz Naczelnik Urzędu Skarbowego zobowiązani są do przedłożenia Radzie informacji o złożonych oświadczeniach majątkowych.

Przewodniczący Rady przedłożył Radzie:

- analizę danych zawartych w złożonych oświadczeniach przez radnych powiatu hajnowskiego ( pismo w załączeniu, str......80......, zał. nr 3…);

- analizę oświadczeń majątkowych złożonych przez sekretarza, skarbnika, kierowników jednostek organizacyjnych oraz przez osoby wydające decyzje w imieniu starosty (pismo w zał., str......79.., zał. nr …2…);

- pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hajnówce zawierające analizę oświadczeń majątkowych ( pismo w załączeniu, str.......78......, zał. nr …1..);

- pismo Wojewody Podlaskiego zawierające analizę oświadczeń majątkowych Przewodniczącego Rady i Starosty Hajnowskiego ( pismo w załączeniu, str......81....., zał. nr …4….).

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedłożonymi informacjami. Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą do radnych o zapoznanie się z przedłożonymi pismami, żeby w przyszłości podczas wypełniania oświadczeń majątkowych nie popełniać podobnych błędów.

W związku z brakiem pytań Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Powiatu przyjęła informację o złożonych oświadczeniach majątkowych za 2012r.

 

Do punktu 10-go:

10.1.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2013r.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały oraz do przedstawionej autokorekty Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

 

Uchwała Nr XXIX/196/13

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 31 października 2013 r.

 

w sprawie zmian w budżecie na 2013r.

( strona ........)

 

 

10.2.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2013-2023.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

 

Uchwała Nr XXIX/197/13

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 31 października 2013 r.

 

w sprawie zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2013-2023.

( strona ........)

 

10.3.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie emisji obligacji.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Radny Jerzy Wasiluk: „Mam prośbę do Pana Starosty, że w miarę jak będą nam wyjaśniane te sprawy, żeby została nam przedstawiona analiza finansowa jaka była robiona, najlepiej na piśmie.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Cały raport, który przygotowywała nam firma zewnętrzna jesteśmy w stanie przekazać.

Chciałbym na wstępie przypomnieć, że o obligacjach rozmawialiśmy już przy uchwalaniu budżetu na 2013r. i Rada Powiatu podjęła decyzję o emisji obligacji. W międzyczasie zaszły tutaj zmiany, prowadziliśmy negocjacje w sprawie restrukturyzacji naszego zadłużenia z bankami i okazało się, że to ze względów formalno – prawnych jest niemożliwe, więc do tego tematu wracamy. Obligacje komunalne są instrumentem, który coraz częściej zaczyna być wykorzystywany przez samorządy. Może ta forma finansowa jest mniej popularna w województwie podlaskim, ale chociażby Hajnówka, Białystok i przymierzają się niektóre samorządy powiatowe do emisji tych obligacji. Sięgamy po obligacje przede wszystkim w celu wygenerowania dodatkowych środków na wkłady własne przy realizacji projektów z programów UE, ale nie tylko dlatego. Ja myślę, że w naszej sytuacji finansowej jest to szczególnie ważne, bo emitując obligacje dajemy szansę, żebyśmy mogli efektywnie korzystać z tych środków w latach 2014-2020. Uchwała Rady Powiatu nie jest automatycznie przyjęciem zobowiązań wynikających z emisji obligacji. Ona tylko otwiera drogę do stosowania dalszych procedur i jest tym pierwszym krokiem i podstawą prawną do emisji obligacji. O szczegółach będzie mówiła Pani Edyta Dziekońska, prezes firmy Consulting, która na nasze zlecenie dokonała analizy finansowej powiatu i tutaj Pan radny uzyska odpowiedź na swój wniosek, a raport oczywiście będzie dostępny w formie elektronicznej dla wszystkich radnych. Uprzedzając ewentualne głosy w dyskusji chciałbym przypomnieć, że zadłużenie powiatu nie wynika z jakiś rozpasanych wydatków bieżących tylko z zaangażowania inwestycyjnego, które być może było za wysokie w stosunku do naszych możliwości. Złośliwi mówią, że budżety samorządowe to nic innego jak równomierne rozłożenie rozczarowań, ale tak naprawdę jest to wypadkowa możliwości samorządu i społecznych oczekiwań. Tym oczekiwaniom staraliśmy się jak najlepiej w ciągu tych 14 lat sprostać. Czy to się nam udawało, to z reguły przy każdych wyborach samorządowych oceniają wyborcy. To prawda, że obligacje są też pewna szczególną formą kredytu, ale forma bardziej elastyczną, formą, która pozwala na elastyczne dostosowanie terminów i wielkości spłat do możliwości finansowych i planów inwestycyjnych. Dają możliwość bardziej racjonalnego obciążenia budżetu. Obligacje emitują nie tylko samorządy, które są w kiepskiej sytuacji finansowej, ale emitują również samorządy, których zadłużenie jest dalekie od norm przypisanych ustawą o finansach publicznych. Nie zgadzam się z pojawiającymi poglądami, że obecnie rządząca większość, która zgodnie z zasadami demokratycznymi uchwala budżet i go realizuje chce zostawić te długi następcom. Wydaje mi się, mogę nawet zapewnić, chociaż nie robię tego w swoim imieniu, że wcale ta rządząca większość nie zamierza przegrywać następnych wyborów. Nie można tego traktować jako kukułcze jajo, które chcemy podrzucić innym. W naszym przypadku obligacje mają umożliwić spełnienie wskaźników wynikających z art. 243 ustawy o finansach publicznych i dać szansę na wykorzystanie środków UE w zbliżającej się perspektywie finansowej. I tylko takie motywy przyświecały Zarządowi proponując przyjęcie tej uchwały.”

Prezes firmy ARTEN Consulting Edyta Dziekońska: „Chciałabym Państwu podziękować za możliwość pracy z Państwem, to jest duże zaufanie, za które bardzo serdecznie dziękujemy i chcielibyśmy ten kredyt spłacić. W jaki sposób? Najlepiej co można zrobić to przynieść klientowi pieniądze. Państwo jako samorząd jesteście podmiotem, który realizuje bardzo ważne zadania. Miałam dzisiaj okazje wysłuchać tego czym się Państwo zajmujecie. Powiem szczerze, że jak mam swoje dzieci to chciałabym, żeby chodziła do szkoły Państwa. Wzrusza mnie, że Państwo w taki odpowiedzialny sposób budujecie swoją przyszłość i przyszłość mieszkańców. Jestem pod dużym wrażeniem Państwa osiągnięć edukacyjnych. Wiem, jak trudno jest dzisiaj zarządzać budżetami samorządowymi. Miałam przyjemność wygrać u Państwa konkurs, zgłosiło się wiele podmiotów i ja go wygrałam. Prowadziłam podobne projekty dla Gminy Boćki i miasta Wasilków. Dzisiejsze spotkanie ma na celu przybliżyć temat obligacji. Czy to jest kredyt, czy to jest obligacja to jest to tylko techniczna różnica dająca dzisiaj więcej możliwości klientowi. Najpierw spojrzeliśmy na powiat z punktu widzenia waszych celów, czyli po co państwu całe to zamieszanie z obligacjami. Obligacje zgodnie z ustawą o obligacjach są papierem wartościowym emitowanym w seriach, gdzie są dwie strony transakcji emitent i obligatariusz, który nabywa te obligacje. W przypadku obligacji komunalnych w praktyce te obligacje trafiają do banków. I w przypadku kredytu i obligacji są odsetki. W przypadku obligacji odsetki obliczane są o wibor sześciomiesięczny. To jest zaleta i wada, bo on co 6 miesięcy jest przeszacowywany, ale w praktyce płacimy odsetki tylko dwa razy do roku, a nie co miesiąc, jak przy kredycie. Jest to bardziej przewidywalny proces. Jak patrzymy na proces emisji obligacji, to patrzymy na niego z trzech punktów widzenia, jeden to wskaźnik 243, drugi to oszczędność kosztów, a trzeci to elastyczność. Z państwa punktu widzenia, wskaźnikowego punktu widzenia, kiedy stoicie Państwo przed faktem spełnienia wskaźnika 203, jest obniżanie kosztów w 2013 i 2014, które z punktu widzenia wejścia na ten nowy wskaźnik są najbardziej krytyczne. W przypadku emisji obligacji możecie wyemitować obligacje i podzielić je na serie, po to, żeby każda inwestycja, którą planujecie ma inne terminy płatności faktur i to są duże kwoty i można tak podzielić obligacje, żeby kilka serii podzielić pod konkretną inwestycję. Możecie też zaplanować serie pod termin wykupu, czyli to my decydujemy kiedy chcemy wykupić te poszczególne serie. Każda seria spalana jest w konkretnym terminie zapadalności. Kolejną kwestią jest to, że te obligacje nie chodzą po rynku, nie możemy ich sobie dowolnie kupić, to są obligacje, które znajdują się w banku lub w funduszach emerytalnych. W procesie emisji występuje gwarant i bank, który gwarantuje objęcie emisji i często jest tak, że duża cześć obligacji samorządowych trafia do Banku Polskiej Spółdzielczości z banku zrzeszającego poprzez Dom Maklerski, gdzie Dom Maklerski zbiera zapisy, oferuje, że obejmie taką emisję, a banki spółdzielcze zapisują się na te obligacje. Obligacja jest substytutem kredytu bankowego. Nie poczujecie tego w swojej wieloletniej prognozie finansowej, gdyż są to tylko zapisy różniące się procedurą i technicznym uruchomieniem. I kredyt i obligacja są bardzo podobnym narzędziem. W przypadku obligacji możecie być podmiotem, który może negocjować z bankiem warunki, czego nie daje kredyt. Obligacje dają szansę na negocjowanie oferty i zapisów. Samorządy, które w ostatnim czasie emitowały obligacje naprawdę tego nie żałują. Dzisiaj warunków emisji obligacji nie znamy, bo to zawsze jest przedmiot konkursu. Samorządy często zmieniają strukturę swojego finansowania. Zaciągane były zobowiązania na krótki termin i były bardzo szybko spłacane i to działało bardzo dobrze, ale z punktu widzenia wskaźnika 243 takie ćwiczenia nie są pożądane. Wiele samorządów w tej chwili restrukturyzuje swoje zadłużenie, czyli zmienia jego strukturę, czyli rozkłada raty kredytów tak, żeby sprostać wskaźnikowi 243 i to w tej chwili jest stosowane przez wszystkie samorządy. Do niedawna zwracaliście uwagę tylko na dwa parametry, zadłużenie jednostki ogółem i obsługa zadłużenia do dochodów ogółem. Od 1 stycznia 2014r. będzie obowiązywał wskaźnik wyliczany dla każdego samorządu indywidualnie. Ten wskaźnik wygląda okropnie, otóż lewa strona tego równania w praktyce to są nasze spłaty rat kapitałowych i odsetek w liczniku do naszych dochodów ogółem i w praktyce, żeby spełnić oczekiwania ministra finansów tak naprawdę można tutaj dostosowywać się tutaj dwoma parametrami, można przedpłacać zobowiązania przypadające na 2014r, albo zwiększać dochody ogółem w 2014r. Prawa strona tego równania dotyczy trzech lat, czyli 2012, 2013 i 2014. W 2014 roku mamy już wszystkie kwestie budżetu zamknięte i nie możemy już nic zrobić. W przypadku 2013 roku patrzymy na strukturę dochodów bieżących plus sprzedaży majątku minus wydatki bieżące. Możecie sprzedać majątek, czego nikt nie chce, ale możecie też zmniejszać wydatki bieżące, czyli oszczędzać, ale to jest trudna sprawa. To jest bardzo trudny wskaźnik do przejścia przez samorządy. Trudno jest teraz zmienić strukturę wydatków w samorządzie. W praktyce samorządy robią dwie rzeczy, zwiększają poziomy dochodów w roku 2013 i zwiększają dochody ze sprzedaży w 2013. To są zabiegi techniczne, które mogą być zrobione. Najlepiej byłoby zwiększać udział środków unijnych w budżecie, ale wtedy trzeba mieć środki na wkład własny. Powiaty mają najtrudniej, bo tu dochody nie zależą od samorządu. Dla jednostek samorządowych, które nie spełnią wskaźnika 243 jest coś takiego jak program naprawczy i wiele samorządów do takiego programu w przyszłym roku się szykuje. Państwo po to planujecie te obligacje, żeby dalej robić projekty inwestycyjne, aby dalej się rozwijać, aby kreować możliwości pozyskania środków unijnych. Czasami przy wskaźniku 243 logika nie ma znaczenia i górę bierze matematyka. Matematycznie musicie ten wskaźnik spełnić, żeby realizować inwestycje. Dobrze jest jak w jednostce dochody wzrastają i wydatki wzrastają, a jeżeli dochody spadają, to wydatki też muszą spadać i to jest bardzo trudne do osiągnięcia, bo nie zawsze jest tyle subwencji i dotacji, żeby wystarczyło na wszystkie zadania i czasami trzeba finansować deficyt. Jeżeli dochody i wydatki będą się układały w stabilny sposób, to jesteśmy w stanie przewidywać wskaźnik, a jeżeli będą nieprzewidywalne zdarzenia, jak długa zima. Najlepiej byłoby, żeby była zachowana rezerwa na takie nieprzewidywalne zdarzenia. Wskaźnik zadłużenia wynosi 60%, a państwa poziom zadłużenia nie jest zły, bo nie dobijacie do magicznych poziomów, bo wynosi on około 42%, to nie jest źle. Państwo musicie zwracać uwagę na odchylenia od dochodów i wydatków. Dzisiaj ten wskaźnik jest tak ułożony, że gdybyście o 1% zmieniali poziom dochodów, to trzeba będzie bardzo ostrożnie patrzeć na wydatki, czyli o 1% trzeba zmniejszyć wydatki. Trzeba prężnie analizować dochody i wydatki w każdym miesiącu, żeby się nigdzie nie pośliznąć. Już takie małe różnice powodują, że istnieje ryzyko, że możecie państwo nie spełnić wskaźnika 243. W państwa rękach jest kwestia tej odpowiedzialności, bo to państwo uchwalacie budżet. Państwa dzisiejsze decyzje będą miały silne odzwierciedlenie już za kilka lat. Jeżeli wskaźnik będzie w 2014 roku spełniony, w 2015 i 2016 też, to w praktyce to są trzy lata kiedy państwo będziecie się przygotowywali do pozyskania środków unijnych i tu nie chodzi tylko o drogi, ale także o projekty miękkie, czyli np. dotyczące wykluczenia osób starszych, możliwość korzystania z aspektów edukacyjnych i warto się o to bić dzisiaj, żeby ten wskaźnik dawał nam szansę realizacji projektów inwestycyjnych. W 2014 roku macie 150 tys. zł różnicy, czyli jeżeli nasze dochody i wydatki zmienią się, to macie tylko tyle zapasu, żeby spełnić wskaźnik. Bardzo krytycznym parametrem jest koszt obsługi zadłużenia. Wiele kredytów, które macie może być zrestrukturyzowanych i może zostać zaproponowana struktura emisji obligacji, która może byłaby tańsza. Warto się bić o te restrukturyzację, bo każde dodatkowe 20 tys. zł daje wam luz, którego teraz bardzo potrzebujecie. Każda kwota, którą tutaj dodacie ma znaczenie. To w praktyce pokazuje, że ta emisja obligacji służy dokładnie temu, aby spłacić obecne zadłużenie, na spłacenie kredytów. Została zaproponowana awersja emisji obligacji na 9,5 mln zł po to, żebyście mogli przedpłacić kredyty, które teraz macie w portfelu, które są droższe niż obligacje. W praktyce chodzi o to, żeby spełnić wskaźnik 243. Wasza sytuacja na tle innych powiatów nie jest wyjątkowa, bo wiele jednostek robi dokładnie to samo. ”

Radny Jerzy Wasiluk: „W tym programie widzimy inne serie emisji niż w uchwale?”

Prezes firmy ARTEN Consulting Edyta Dziekońska: „Jeżeli tak jest to jest to mój błąd. Najmocniej za to przepraszam. Kilka razy była zmieniana struktura tych obligacji, żeby dostosować się do struktury waszego wskaźnika.”

Radny Jan Adamczuk: „Pani jest doradcą finansowym i jak Pani to odbiera?”

Prezes firmy ARTEN Consulting Edyta Dziekońska: „Powiem Panu szczerze. Ja zawsze pracowałam w banku przez kilkanaście lat. Mam te przyjemność, że pracuję także z przedsiębiorcami, natomiast samorządy na mojej drodze pojawiły się wtedy kiedy okazało się, że wiele samorządów ma bardzo drogie kredyty i nie potrafi sobie tego ułożyć, żeby zrobić taniej. Zrobiłam kilka takich analiz, jak obniżyć koszty finansowania. Chodziło o to, żeby spojrzeć okiem bankowca, że jeżeli można czasami nie zapłacić pewnych odsetek lub prowizji, to po prostu ich nie zapłacić. Jest super kiedy można pracować ze stabilnymi bankami, które są państwa partnerami, bo trzeba mieć do siebie zaufanie, że jak są czasy dobre to trzeba sobie pomagać, ale jak są czasy trudniejsze, to też trzeba sobie pomagać.”

Radny Jerzy Wasiluk: „Jaka jest szacunkowa cena wykupu tych obligacji. Mamy cenę nominalną 1000 zł i jakie będą ceny przy wykupie?”

Prezes firmy ARTEN Consulting Edyta Dziekońska: „Bardzo dziękuję za to pytanie, bo pytanie jest proste, ale w praktyce już nie tak do końca. Państwo mając emisję obligacji na konkretną serię, to spłacając ją, spłacacie odsetki i kapitał, aż do wygaśnięcia zobowiązania. Pana pytanie jest także bardzo sprytne, ponieważ są czasami sytuacje, że samorządy życzą sobie wcześniej wykupić obligacje i to też można zrobić, ale bardzo często jest tez tak, że samorządy mówią sobie mamy możliwość realizacji projektów unijnych i nie chcemy tego wykupywać, ale niech nam bank zamieni te nasze obligacje na inaczej oprocentowane w czasie i bardzo wiele samorządów nauczyło się, że jak miały obligacje wcześniej, które były droższe, to wykupują i spłacają tańszymi obligacjami. Gdyby się okazało, że za kilka lat obligacje będą jeszcze tańsze, to państwo możecie sobie przedpłacić to zadłużenie. Jak państwo nauczycie się tej procedury emisyjnej, to zobaczycie, że ona jest bardzo elastyczna.”

Radny Jerzy Wasiluk: „Nasze obligacje będą o nominale 1000 zł. Dodajmy ten współczynnik wibor 6m, dodajmy do tego marżę, chociaż nie wiem jaka ona będzie, bo to zależy od przetargu. Nas interesuje jaki będzie koszt tej całej operacji, koszty obsługi.”

Prezes firmy Consulting Edyta Dziekońska: „Ja liczyłam same koszty odsetek, które państwo zapłacicie z tytułu emisji obligacji. Musimy mieć na uwadze jedną rzecz, że i tak płacicie dzisiaj odsetki od tych kredytów.”

Radny Jerzy Wasiluk: „Ja rozumiem, że Pan Starosta też robił takie analizy, co się nam bardziej opłaca, czy tkwić w tym kredycie, czy wyemitować obligacje.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Oczywiście, że tak, dlatego dzisiaj proponujemy tę uchwałę.”

Prezes firmy ARTEN Consulting Edyta Dziekońska: „Ja nie prezentowałam tego na prezentacji, ale w 2014r. prognozowane roczne odsetki to jest 522 tys. zł. My prognozujemy, że wibor może być 4,5%, bo my nie wiemy jaki on będzie w przyszłym roku. Wiemy jedno, że państwo musicie spełnić wskaźnik. Taki maksymalny poziom kosztów jaki będziecie mieli to jest 2015 i 2016 rok i to jest 570 tys. zł samych odsetek od obligacji. To jest zgodnie z założeniem, że liczymy marżę na 1,5% plus 4,5, więc może być tylko lepiej. O tym będziemy wiedzieli wtedy, gdy wyłonimy emitenta.”

Radny Andrzej Szwarc: „Takie analizy wieloletniej prognozy finansowej to ja już widzę od 2010r. i cały czas spłata naszych długów przerzuca się coraz dalej i dalej i coraz bardziej się zadłużamy. Moje pytanie tylko do radnych, czy są w stanie w następnych latach wyhamować dalsze pogłębianie się naszego długu, bo jeżeli doszliśmy już do poziomu maksymalnego naszego zadłużenia, to owszem wyhamowaliśmy w tym momencie i nie wzięliśmy kredytu i tutaj nasze zadłużenie zaczyna spadać. Jeżeli my weźmiemy te obligacje, to zagwarantujecie państwo, że w następnym roku nie weźmiemy kredytu na nowe inwestycje. Dlaczego radni nie dostali razem z projektem uchwały tej analizy i analizy szczegółowej, która została wykonana.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Ale Pani informuje.”

Radny Andrzej Szwarc: „Czy Pan od razu podpisuje umowę przy kupnie samochodu, czy Pan musi ja najpierw przeczytać.”

Prezes firmy ARTEN Consulting Edyta Dziekońska: „Raport, który sporządziliśmy został przekazany. Nie ukrywam, że państwa budżet, dochody i wydatki zmieniają się w każdym miesiącu. W raporcie zmieniliśmy kilkakrotnie te analizę i zaproponowaliśmy kilkustronicowy załącznik do tego raportu. Przygotowując dwa tygodnie temu te uchwałę dostosowywaliśmy te dochody i wydatki do tej aktualnej wiedzy, którą państwo posiadacie. Raport sprzed miesiąca już dzisiaj jest nieaktualny.”

Radny Andrzej Szwarc: „Ale my nie widzimy tych tabelek teraz, żebyśmy mogli to przestudiować.”

Prezes firmy ARTEN Consulting Edyta Dziekońska: „Państwo macie tę całą informację w wieloletniej prognozie finansowej. Żałuje, że nie byłam u państwa dwa tygodnie wcześniej i tego nie powiedziałam, wtedy można byłoby się zaprzyjaźnić z tym tematem, ale mi zależało na tym, żebyście mogli być tutaj wszyscy. To są tylko kawałeczki państwa WPF.”

Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko: „Jeżeli umiemy czytać WPF, to wszystko będzie zrozumiałe.”

Radny Jerzy Wasiluk: „Zadałem pytanie i pan Starosta odpowiedział, że były robione analizy co się lepiej opłaca, czy kredyt, czy obligacje. Wiemy, że obsługa tych obligacji w 2015 i 2016 będzie nas kosztowała 570 tys. zł samych odsetek i mam pytanie, ile by nas kosztowały kredyty w 2015 i 2016, które mamy teraz zaciągnięte.”

Prezes firmy ARTEN Consulting Edyta Dziekońska: „Nieważne ile one by państwa kosztowały, ale jak byście państwo nie spełnili wskaźnika, to moglibyście państwo płacić połowę tych odsetek, ale co państwu po tym, bo jeżeli okazałoby się, że mielibyście tańsze kredyty, ale co by się okazało, że mielibyście na tym samym poziomie wydatków za obsługę, a nie spełnilibyście wskaźnika. My tym ćwiczeniem nie bawimy się u państwa w restrukturyzację finansową, my ćwiczymy z matematyką, która jest bezwzględna przy wskaźniku.”

(r. L.J.Michalak, r. M.Kulbacki, r. M.Romaiuk opuścili salę obrad)

Radny Jerzy Wasiluk: „Czyli rozumiem, że sytuacja budżetowa powiatu jest na tyle zła, że możemy nie spełnić tego wskaźnika jeżeli nie wyemitujemy obligacji.”

Prezes firmy ARTEN Consulting Edyta Dziekońska: „Ja tego nie powiedziałam, powiedziałam tylko to, że państwa sytuacja jest podobna do innych powiatów i większość powiatów przygotowuje się do wejścia tego wskaźnika od 2014r. już dziś. Niestety matematyka jest bezwzględna i jak ktoś to liczy to w 2014r. może nie nadrobić pewnych rzeczy, które już dzisiaj musi sobie poukładać.”

Radny Jan Adamczuk: „Dobrze Pani mówi.”

Prezes firmy ARTEN Consulting Edyta Dziekońska: „Państwo dzisiaj matematycznie układacie ten temat. Moglibyście tego nie robić, ale przychodzi przyszły rok i na dzisiaj nie wiecie jakie będą dotacje i subwencje. To nie jest tak, że państwo robicie coś innego niż inne samorządy. Wszyscy mają to samo o czym my tu dzisiaj mówimy. Państwo zarządzacie w tej chwili budżetem przyszłej rady, żeby przyszła rada mogła pociągnąć środki unijne.”

Radny Jerzy Wasiluk: „Czyli się zadłużać. Jeżeli środki unijne są wykorzystane, zostaną zainwestowane i się zwrócą i zarobią na siebie, to są prawidłowo wydane pieniądze, a jeżeli zostaną przejedzone, to bez sensu jest branie tych pieniędzy, prowadzi to tylko do zadłużenia powiatu.”

Prezes firmy ARTEN Consulting Edyta Dziekońska: „Pan powiedział złotą regułę każdego inwestora.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Ja tylko odwrócę pytanie, na czym mają u nas te środki inwestycyjne zarobić. My możemy tylko zaoszczędzić inwestując środki unijne w wydatkach bieżących, możemy realizować oczekiwania społeczne. My nie możemy zarabiać. My nie jesteśmy przedsiębiorstwem komercyjnym.”

Prezes firmy ARTEN Consulting Edyta Dziekońska: „Ja jestem pod ogromnym wrażeniem przemówienia pana dyrektora i gdyby moje dziecko było tutaj, to chodziłoby do państwa szkoły, ale państwa szkoła wymaga termomodernizacji i czy możecie zrobić to za kilka lat, czy lepiej zrobić to teraz, bo jak macie zrobić to z własnych środków, to lepiej poczekać, ale jeżeli tutaj i teraz są dofinansowania, to jak państwo nie weźmiecie, to nie zrobicie.”

Radny Jerzy Wasiluk: „To jest fakt jeżeli chodzi o szkołę.”

Prezes firmy ARTEN Consulting Edyta Dziekońska: „To nie jest tak, ze państwo robicie to co chcecie, państwo macie tabelkę z zadaniami zleconymi i nie możecie pomóc pani dyrektor w przedszkolu, nawet jeżeli pani dyrektor jest fajna, nie, bo państwo jesteście powiatem a nie gminą i macie takie zadania a nie inne. W kontekście całego społeczeństwa odpowiadacie za ten kawałek. Do państwa się świetnie jedzie i gdyby nie te drogi, które robicie to ja jechałabym dużo dłużej. To jest właśnie ta państwa dobra robota, którą przez wiele lat robiliście. Tu się naprawdę świetnie jedzie. Natomiast znając życie są jeszcze tematy przed państwem. Dzisiaj nikt nie wie na co będą środki z nowego rozdania unijnego. Jechałam do państwa przez Michałowo i przeszczęśliwa byłam jadąc ta trasą. Widać z każdego roku na rok, że państwo nakręcacie te inwestycje i tym samym miejsca pracy. Państwa budżet może dać zatrudnienie wielu osobom rocznie, bo dzięki temu ci ludzie nie wyjeżdżają gdzieś do pracy tylko zostają na miejscu.”

Radny Jan Adamczuk: „Pani bardzo dobrze mówi, super, szkoda, ze Pani wcześniej nie przyjechała.”

Radny Stefan Sadowski: „A jaka inwestycja była nietrafiona?”

Przewodniczący Rady Mikołaj Michaluk: Najważniejsze rzeczy zostały dzisiaj wyjaśnione.”

Radny Andrzej Szwarc: „Czy Zarząd Dróg Powiatowych nie może przynosić dochodów, czy geodezja nie może przynosić dochodów?”

Wicestarosta Hajnowski Andrzej Szwarc: „Nie może, powiaty nie mogą prowadzić działalności gospodarczej.”

Przewodniczący Rady Mikołaj Michaluk: Ponieważ są niedomówienia to te sprawy można rozwiązać na jakiejś komisji, albo na jakiejś sesji przeznaczyć na to punkt.”

Radny Stefan Sadowski: „Tak to wygląda na tej sesji jakbyśmy kradli pieniądze i gdzieś tam je lokowali.”

Prezes firmy ARTEN Consulting Edyta Dziekońska: „Jeżeli ktoś z państwa miałby pytania do mnie, to Pani Skarbnik ma do mnie kontakt i ja z ogromną przyjemnością i zaangażowaniem znajdę odpowiedź na każde państwa pytanie. Państwo robicie naprawdę bardzo odpowiedzialne rzeczy i to co kolegialnie tutaj ustalacie to jest decyzja nie na dzisiaj i nie na jutro, tylko na wiele, wiele lat. Chciałabym, żebyście państwo mieli pełen komfort przy podejmowaniu tej decyzji i spokój w sercu, że to co robicie ma po prostu sens.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Po dzisiejszej dyskusji odnoszę wrażenie, że zbyt późno przystąpiliśmy do emisji obligacji, mogliśmy to zrobić parę lat wcześniej.”

Radny Jerzy Wasiluk: „Zbyt późno przystąpiliśmy do rozmowy na ten temat.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 10 głosów „za”), przy 2 głosach „przeciw” ( r. A.Szwarc, r. S.Kojło) i 2 głosach „wstrzymujących się” ( r. B.Wsailuk, r. J.Wasiluk).

 

 

Uchwała Nr XXIX/198/13

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 31 października 2013 r.

 

w sprawie emisji obligacji.

( strona ........)

 

10.4.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia wynagrodzenia Staroście Hajnowskiemu.

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Pan Przewodniczący pozwoli, żeby nie krępować ewentualnej dyskusji, ja sobie zrobię przerwę.”

(Starosta opuścił salę obrad)

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 13 głosów „za”).

 

 

Uchwała Nr XXIX/199/13

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 31 października 2013 r.

 

w sprawie ustalenia wynagrodzenia Staroście Hajnowskiemu.

( strona ........)

 

10.5.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem i przechowywaniem pojazdów na terenie powiatu hajnowskiego w 2014r.


 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 13 głosów „za”).

 

 

Uchwała Nr XXIX/200/13

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 31 października 2013 r.

 

w sprawie ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem i przechowywaniem pojazdów na terenie powiatu hajnowskiego w 2014r.

 

( strona ........)

 

10.6.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przyjęcia Programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2014 roku.


 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 13 głosów „za”).

 

 

Uchwała Nr XXIX/201/13

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 31 października 2013 r.

 

w sprawie przyjęcia Programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2014 roku.

 

( strona ........)

 

10.7.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie utworzenia Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. prof. Simony Kossak oraz regulaminu przyznawania stypendiów dla uczniów szkoł ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Hajnowski.

Naczelnik wydziału spraw społecznych Włodzimierz Pietruczuk: „Jest autkorekta Zarządu do tego projektu uchwały. Komisja Spraw Społecznych wniosła poprawki do projektu uchwały polegające na tym, żeby w § 3 regulaminu zostawić tylko punkt, że stypendium może być przyznane uczniowi, który w klasyfikacji rocznej otrzymał średnią ocen co najmniej 5,0 i wzorowe zachowanie. Komisja proponuje wykreślić § 4 z tego regulaminu. Zostaje tylko jeden element w tym stypendium.”


 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały wraz z autokorektą, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 13 głosów „za”).

 

 

Uchwała Nr XXIX/202/13

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 31 października 2013 r.

 

w sprawie utworzenia Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. prof. Simony Kossak oraz regulaminu przyznawania stypendiów dla uczniów szkoł ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Hajnowski.

 

( strona ........)

 

(Starosta wrócił na salę obrad)

 

Do punktu 11-go:

 

Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko: „Pierwsze pytanie Pani Heleny Sapieszko odnośnie ilości wolnych miejsc w Powiatowym Ośrodku Wsparcia. Otóż na 55 miejsc, które Ośrodek posiada, na dzień dzisiejszy jest 58 osób. To zmienia się z miesiąca na miesiąc.

Wracając do interpelacji o drogach, chcę powiedzieć dwa słowa na temat na temat ustawy o samorządzie powiatowym, otóż nasz samorząd nie może prowadzić działalności gospodarczej, natomiast sprzedaż drewna to jest tak samo jak zbycie działki, czy tez budynku, który jest niepotrzebny i to nie jest w zakresie działalności, tylko sprzedaży majątku.

Jeżeli chodzi o interpelację radnego Adamczuka Jana, to przekażemy tę interpelację do Zarządu Dróg Powiatowych o regenerację nawierzchni drogi Czyże – Rakowicze na tym krótkim odcinku. Również przekażemy interpelację radnego Wasiluka Jerzego do Zarządu Dróg Powiatowych o poprawę drogi w Koryciskach. Chcę dodać, że pieniądze się skończyły i my sami zadajemy pytanie, że coś tam trzeba naprawić, na ul. Wrzosowej trzeba zrobić chodnik, ale na wszystko są potrzebne pieniądze. Z ulicą Wrzosową, to wszystko co mieliśmy zapisane w zadaniach, to zostało zrealizowane, a tej inwestycji nie było zaplanowanej na całej drodze. Ja przynajmniej nie obiecałem bieżni tartanowej przy Orliku. Ja swoje zdanie na temat Orlika wypowiem takie, jeżeli chodzi o budowę bieżni tartanowej, że dobrze byłoby, żeby takie inicjatywy wychodziły także od dyrektorów szkół, którzy zarządzają takim obiektem, a nie tylko poprzez złożenie interpelacji przez radnego, że potrzebne jest boisko lub bieżnia. Trzeba też poszukać samemu środków i ewentualnie o ten wkład Starostwa poprosić.”

Radna Helena Sapieszko: „Ja na poprzedniej sesji poruszałam sprawę, że nie można tutaj przed urzędem parkować samochodu.”

Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko: „Jest przejście dla pieszych i musi być odległość odpowiednia zachowana do przejścia. Ja widzę, że tam parkują, Policja nie reaguje.”

Radna Helena Sapieszko: „Jak nie reaguje, jak ja mandat dostałam.”

 

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: Ja nie pamiętam, żebym obiecywał, że wokół tego Orlika w jakimś konkretnym terminie powstanie bieżnia tartanowa, ale skoro Pan radny to pamięta, to być może mówiłem o tym, że dobrze by było, żeby tam ta bieżnia powstała i w dalszym ciągu jestem tego samego zdania. Z tym, że to jest kolejny przykład tego, jak oczekiwania rozmijają się z możliwościami. Powinna to być inicjatywa szkoły poszukiwania środków zewnętrznych, a my na pewno jako radni, jako Zarząd Powiatu taką inicjatywę będziemy wspierać.

 

 

Do punktu 12-go:

 

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: „Informacyjnie wystąpiłem do Pani minister Bieńkowskiej o remont trasy kolejowej Siedlce – Czeremcha – Hajnówka do Siemianówki, a także o remont trasy kolejowej Bielsk Podlaski – Białystok i także trasy kolejowej Lewki – Bielsk Podlaski – Hajnówka. Chciałbym podziękować dla wicestarosty Anatola Łapińskiego za jego wnioski na poprzedniej sesji odnośnie drogi do Białowieży. Panie wicestarosto, serdecznie dziękuję za te wnioski, bo mnie zmobilizowały do lepszej pracy i rozmów na temat dalszej budowy odcinka do Białowieży. Ja chciałbym w tym miejscu podziękować także dla marszałka Dworzańskiego, dla marszałka Baszki i dla dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich za to, że wsparli wniosek w sprawie remontu tej drogi z Hajnówki do Białowieży. Dzisiaj miał być ostateczny termin zakończenia tego remontu i mimo unieważnienia przetargu i nieposzerzenia o pół metra z każdej strony, nie zawsze udaje się tak, jak chcielibyśmy, ale myślę, że tak, jak jest to należą się podziękowania i tutaj myślę, że starosta wystosuje takie pismo w imieniu Rady Powiatu z podziękowaniem. Jeżeli chodzi o wyjaśnienia techniczne, które dotyczą tej budowy, to wszyscy radni otrzymali. Na mój wniosek, na komisji udało się wstępnie założyć zwiększenie budżetu na remonty dróg o 12, a może nawet o 15 mln zł i tutaj powinny być wspólne nasze działania w sprawie remontu drogi na ul. Bielskiej z wymiana krawężników, a także wylaniem asfaltu, a także remontu drogi w stronę Bielska i z Kleszczel do Siemiatycz. Dobrze byłoby dokończyć odcinek do Białowieży, gdzie ekolodzy podejmują rozmowy w tematyce wyrażenia zgody poszerzenia o jeden metr, bez decyzji środowiskowych. Na następny rok zarezerwowane są w budżecie środki na budowę drogi z Nowosad do Zabłudowia oraz Zwodzieckie – Juszkowy Gród.”

Przewodniczący rady Mikołaj Michaluk: „Dziękuję bardzo za te optymistyczną wypowiedź odnośnie inwestycji.”

Radny Stefan Kuczyński: „Ja zrozumiałem, ze druga część do Białowieży będzie szersza, a ta co zrobiona, to będzie taka wąska?”

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: „Niektórzy mają pretensję, że za dużo powiedziałem poprzednio, wiec teraz nic nie powiem na ten temat. Pan otrzymał pismo dlaczego zostało tak, a nie inaczej zrobione.”

Radny Stefan Kuczyński: „Ja w tym roku jeździłem miesiąc do Białowieży i ta droga jest za wąska, ponieważ nie można wyprzedzić ciężarówki, ani ciągnika.”

Radny Jan Adamczuk: „Do Białowieży? A czego tak szybko jechał?”

Radny Stefan Kuczyński: „To mam jeździć z prędkością ciągnika?”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Pan wicestarosta poinformował mnie, ze zostało mi przyznane wynagrodzenie, dziękuję bardzo, nie będę musiał pracować za darmo, będę otrzymywał wynagrodzenie. Bardzo za to dziękuję. Wracając do drogi do Białowieży, to ja tu słyszę rożne rzeczy. W piśmie, które Podlaski zarząd Dróg Wojewódzkich załączył do swojej odpowiedzi, w piśmie Regionalnej dyrekcji Ochrony Środowiska nie ma ani słowa o jakichkolwiek protestach. Ja rozmawiałem osobiście z dyrektorem RDOŚ i on tez mi nie mówił o żadnych protestach. Nikt nie protestował a droga jest jaka jest. Pan radny Janowski dziękuje tutaj dla Anatola Łapińskiego za to, ze zdopingował go do tego, a na sesji Pan radny Janowski mówił, że nasze pytanie zadane do zarządu dróg wojewódzkich nazwał skargą i z wypowiedzi wynikało, że to, żeśmy się o cos pytali u źródła zaszkodzi potencjalnym inwestycjom drogowym. Ja osobiście nie uczestniczyłem w tej sesji, ale oglądałem to w telewizji kablowej i wynikało z tego, że ktoś kto zapytał to będzie sprawcą jakiegoś nieszczęścia, które tutaj dotknie nasz teren. My jako Zarząd mieliśmy obowiązek jeśli na sesji zgłaszane jest pytanie, to my musimy reagować na te interpelacje i próbować odpowiedzieć. Ja nie mogłem na to odpowiedzieć, bo nie miałem żadnych informacji źródłowych. Czasami nasze rozmowy tutaj toczą się na takiej zasadzie, podobno pan radny to potwierdzi, podobno na sesji sejmiku, na której była oceniana realizacja budżetu za I półrocze tego roku, Skarbnik Województwa ogłosił konkurs, kto jest autorem wypowiedzi – Miała być demokracja a znowu każdy wygaduje co chce. Nie wiem czy konkurs został rozstrzygnięty, ale czasami mam wrażenie, że my też działamy na takiej samej zasadzie. Spróbujmy wspólnie działać dla dobra tej społeczności. Czy ta większość, która dzisiaj przegłosowała obligacje, to znaczy, że co, że tylko ratuje swój, mówiąc wulgarnie, tyłek, czy tez myśli o tym, żeby w przyszłości można było cos pożytecznego w tym powiecie zrobić. Ja nie mam pretensji o to, kto jak głosował, bo tu zachowujemy te zasady demokracji przy glosowaniu, ale mam wrażenie, że szukamy dziury w całym. Mówiłem na jednej z komisji do radnego Wasiluka, że czasami nasi radni zachowują się tak, jak moja żona, ze jak coś można zrobić, to mówi, rób jak chcesz, a może lepiej nie, ale w końcu zgodzi się na to, a później, jak coś nie wyjdzie, to mówi, a nie mówiłam. To jest prawo opozycji i ja się temu nie dziwię, ale nie wiem czy powinniśmy tu na Radzie Powiatu uprawiać tego rodzaju politykę. Pan Mikołaj mówi, że wystąpił z wnioskiem do minister Bieńkowskiej. Nie trzeba do minister Bieńkowskiej występować z wnioskami o remont linii kolejowej Lewki, bo ta linia została wpisana na zupełnie czyjś inny wniosek w strategii transportowej województwa podlaskiego i ona jest tam zapisana.”

Radny Jerzy Wasiluk: „Panie Starosto, od projektu do realizacji to jest długa droga i trzeba tę inicjatywę popierać.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Zgadzam się z tym, ale nie można sobie przypisywać tych wszystkich sukcesów, które stworzył ktoś zupełnie inny. Celowo o tym mówię, my nie potrafimy się , jak to mówił poeta, pięknie różnić.”

Radny Andrzej Szwarc: „Chciałbym zapytać o termin emisji tych obligacji. Najlepiej byłoby, żeby były emitowane w 2016r., a do tego czasu powinniśmy się wstrzymać z inwestycjami, bo każda złotówka zatrzymana w tym okresie w następnym okresie przyniesie 100% zysku.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Projekt tej uchwały otrzymał Pan w terminie 7 dni przed sesją. W projekcie uchwały jest napisane, w paragrafie 3 punkt 2 – emisja obligacji zostanie przeprowadzona w 2013r.”

 

Radny Andrzej Szwarc: „Moim zdaniem trochę za wcześnie.”

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: „Chciałbym spytać wicestarostę Skiepko, jak jest temat przekazania drogi powiatowej z Tarnopola do Siemianówki w gestii Zarządu Dróg Wojewódzkich.”

Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko: „Nasza decyzja jest taka, żeby tę drogę przekazać dla Zarządu Dróg Wojewódzkich. Zainteresowaliśmy tą sprawą Pana wojewodę.”

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: „Bo tu jest kwestia uchwal i ujęcia w następnym roku w projekcie drogi Zwodzieckie – Juszkowy Gród ująć także budowę tego odcinka drogi.”

Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko: „Zdecydowanie tak, tylko Zarząd Dróg Wojewódzkich miał się wstrzymać na razie, nie wiem z jakich przyczyn.”

Radny Jan Adamczuk: „Ja bym tylko prosił, żeby się nie kłócili, bo ile tego życia.”

 

Do punktu 13-go:

 

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XXIX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.

 

Protokołowała Przewodniczył

Przewodniczący Rady Powiatu

Violetta Miniuk

Mikołaj Michaluk

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Violetta Miniuk Wydział Organizacyjno-Administracyjny

Wytwarzający/odpowiadający: * informatyk

Data wytworzenia: 2014-01-02

Wprowadzający: * informatyk

Data wprowadzenia: 2014-01-03

Data modyfikacji: 2014-01-09

Opublikował: * informatyk

Data publikacji: 2014-01-03