Protokół Nr XXV/13 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 27 czerwca 2013 r.

OA.0002.25.2013

Protokół Nr XXV/13

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 27 czerwca 2013 r.

w sali konferencyjnej

Starostwa Powiatowego w Hajnówce , ul. A.Zina 1

( początek sesji - godz. 13:00, koniec tego samego dnia - godz. 15:52)


 

Do punktu 1-go:

 

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Mikołaj Michaluk.

Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:

  • Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie;

  • Krystyna Dackiewicz – dyrektor Domu Dziecka;

  • Walentyna Biryłko – główna księgowa SP ZOZ Hajnówka;

  • Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ Hajnówka;

  • Zenaida Kiendyś – dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia;

  • Michał Bajko – kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej;

  • Mikołaj Golonko – dyrektor Domu Pomocy Społecznej;

  • Mikołaj Janowski – radny Sejmiku Województwa Podlaskiego;

( lista osób zaproszonych na sesję str...156..., zał. nr …8. ).

 

 

 

Na podstawie listy obecności ( lista obecności str…157......, zał. nr …..9.…. ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 17 radnych, co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

 

 

Do punktu 2-go:

 

Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad wszyscy radni otrzymali. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad.

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: W imieniu Zarządu chciałbym zgłosić zmianę porządku obrad dzisiejszej sesji. Dodatkowy punkt 10.2, w którym rozpatrzylibyśmy projekt uchwały w sprawie przystąpienia i upoważnienia Zarządu Powiatu Hajnowskiego do realizacji w ramach umowy partnerskiej Międzynarodowego Projektu Wsparcia Transgranicznych Inicjatyw Społeczności Lokalnych w Euroregionie Puszcza Białowieska. Tak, jak powiedział pan przewodniczący ten projekt był już przedstawiany na posiedzeniach wszystkich komisji. Na dzisiejszej sesji rozpatrzymy go i podejmiemy lub nie podejmiemy uchwałę o upoważnieniu Zarządu.”

 

Radni nie zgłosili pytań i uwag.

 

W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji wraz z uzupełnieniem pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad XXV sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

Porządek obrad brzmi:

 

  1. Otwarcie XXV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

  2. Przyjęcie porządku obrad sesji.

  3. Przyjęcie protokołu z XXIII i XXIV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

  4. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.

  5. Interpelacje i zapytania radnych.

  6. Sprawozdanie z realizacji budżetu powiatu za 2012r.

- podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2012r.;

- podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium.

  1. Informacja o wykonaniu w 2012 roku planu finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce:

- podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok 2012 Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce.

  1. Informacja o realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej z uwzględnieniem działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Domu Pomocy Społecznej w Białowieży, domu Dziecka w Białowieży, Powiatowego Ośrodka Wsparcia i Warsztatów Terapii Zajęciowej.

  2. Prezentacja projektu „Platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju Rejonu Puszczy Białowieskiej”.

  3. Powzięcie uchwał w sprawie:

10.1. zmian w budżecie na 2013r.;

10.2. przystąpienia i upoważnienia Zarządu Powiatu Hajnowskiego do realizacji w ramach umowy partnerskiej międzynarodowego projektu „Wsparcie transgranicznych inicjatyw społeczności lokalnych w Euroregionie Puszcza Białowieska”.

  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

  2. Wolne wnioski.

  3. Zamknięcie obrad XXV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

 

 

 

Do punktu 3 – go:

 

Do protokołu z XXIII i XXIV sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XXIII i XXIV sesji Rady Powiatu. Protokół został przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

 

Do punktu 4 – go:

Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str...154...., zał. nr …7....) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: W dniu dzisiejszym Zarząd Powiatu Hajnowskiego odbył swoje kolejne posiedzenie. W trakcie tego posiedzenia dyskutowaliśmy na temat korekty do porządku obrad oraz autokorekty do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2013r. O szczegółach tej autokorekty również rozmawialiśmy na komisjach i będziemy o tym mówić w momencie procedowania tej uchwały. Zarząd podjął również uchwałę w sprawie zmian w budżecie na 2013r, uchwałę w sprawie zaliczenia drogi do kategorii dróg gminnych na terenie gminy Białowieża, ogłoszeniu konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu turystyki oraz wyrażeniu zgodny na wynajęcie pomieszczeń w SPZOZ w Hajnówce. Zarząd również podjął decyzję w sprawie przekazania w trwały zarząd nieruchomości dla Zarządu Dróg Powiatowych oraz zatwierdził skonsolidowany bilans jednostki samorządu terytorialnego, czyli Powiatu Hajnowskiego.”

 

W związku z brakiem uwag i pytań Pan Przewodniczący stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.

 

 

Do punktu 5-go:

 

W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje:

Radny Jan Adamczuk: „Ja bym chciał zgłosić, to co dotyczy drogi odnośnie bezpieczeństwa ruchu. A mianowicie droga tam gdzie to jechać przykładowo Puciska - Czyżyki dojeżdżasz do Nowokornina do skrzyżowania, jest zakrzaczona z prawej strony. Dla kierowców, którzy pilnują przepisu i przestrzegają to nie jest problem na tym skrzyżowaniu ale większość nie przestrzega przepisów. Uważam, że trzeba tamte krzaczki troszeczkę podciąć, bo to jest z prawej strony, jest problem. Mówię podjeżdżasz pod skrzyżowanie i nagle jakby ktoś wyskoczy, bo z lewej strony nie zagraża ale z prawej to zagraża. Bardzo bym prosił o usunięcie, tamte krzaczki no i zobaczyć, no i uważam, że będzie dobrze. Bardzo bym prosił.”

 

Radny Lech Jan Michalak: „Mam prośbę do pana Starosty o przekazanie nam informacji z tego spotkania z szefem CBA, bo był pan na takim spotkaniu, dostał pan puchar. Puchar pan otrzymał. I chciałbym wiedzieć jak tam wyszło w odpowiedzi tego pana przewodniczącego CBA, dla którego miał pan te pytania zadać. Tak więc chcielibyśmy wiedzieć.”

 

 

Radny Mirosław Romaniuk:Jak pan Adamczuk powiedział nad bezpieczeństwem pomyślałem w tym momencie, żeby jednym ciągiem powiedzieć tutaj, to jest tak, jest droga właśnie skrzyżowanie drogi powiatowej Poddolna - Dolna i z drogą gminną tutaj od strony Nowegoberezowa. Mi się wydaje, że właśnie z tej strony Nowegoberezowa przy tej drodze, co prawda nie jest to droga powiatowa, ale może, że jest to skrzyżowanie z drogą powiatową należałoby albo postawić tak samo, to czego bardzo nie lubię, znak stop od strony Nowegoberezowa albo lepszym rozwiązaniem byłoby jakiś taki najazd żeby samochody nadjeżdżające ze strony Nowegoberezowa mogły ograniczyć albo uderzyły po hamulcach, ponieważ dwukrotnie już na tym skrzyżowaniu jadąc ulicą Targową w stronę ulicy Dolnej tak przemknęły dwa samochody, że byłoby oczywiście po mnie, może ktoś by się ucieszył. Samochody nadjeżdżające od strony Nowegoberezowa nie widzą tego znaku, że jest to skrzyżowanie z drogą, która ma pierwszeństwo przejazdu i ja myślę, że to jest tylko kwestia czasu aż na tym skrzyżowaniu dojdzie do jakiegoś poważnego wypadku śmiertelnego. Także chciałbym zwrócić na to skrzyżowanie uwagę, aby te sprawy bezpieczeństwa spróbować rozwiązać.”

 

Radny Jan Adamczuk: „Przy tym pytaniu ja mam pytanie do pana radnego, panie Romaniuk a jak to rozwiązać? Może pan podpowie.”

 

Radny Mirosław Romaniuk: „Wydaje mi się, że od strony Nowegoberezowa jadąc przed skrzyżowaniem należałoby położyć tą taką najazdówkę.”

 

 

Przewodniczący Rady Mikołaj Michaluk: „ Zanim przejdę do kolejnych tematów to chciałem zwrócić uwagę, żeby nie mylić tego pucharu z jakimiś innymi sprawami. To po prostu jest puchar za zajęcie 6 miejsca w rankingu powiatów organizowanym przez tygodnik Newsweek Polska oraz Związek Powiatów Polskich.”


 


 

Do punktu 6-go:

W powyższym punkcie radni przeszli do omówienia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2012r.

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedłożonym przez Zarząd Powiatu sprawozdaniem.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

Przewodniczący Rady zwrócił się do Starosty Hajnowskiego Pana Włodzimierza Pietroczuka o przedstawienie sprawozdania z realizacji budżetu za 2012r.

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk:Panie i panowie radni, szanowni goście. W związku z tym, że wszystkie komisje Rady Powiatu łącznie z najważniejszą w tej sytuacji komisją rewizyjną zajmowały się problemem realizacji budżetu za 2012rok, w związku też z tym, że na tych komisjach odbyła się dyskusja chciałbym w wielkim skrócie przedstawić wyniki realizacji budżetu 2012 roku. Otóż dochody powiatu zamknęły się w roku 2012 kwotą ponad 40 milionów złotych, dokładnie 40 066 000 i było to 92% planowanych dochodów na początku roku. Od razu rodzi się pytanie gdzie 8% planowanych dochodów, więc wyjaśniam, że 2 753 000zł to nie uzyskane dochody z projektów, z których jeden jest już realizowany w tym roku. Podpisana została umowa na realizację projektu, o którym dzisiaj będzie mowa na sesji Platformy Współpracy Dla Zrównoważonego Rozwoju Regionu Puszczy Białowieskiej. To jest kwota 1 800 000 zł i projektów, które są realizowane przy naszym partnerstwie, projektów ogólno wojewódzkich, na które w zasadzie nie mamy większego wpływu. Takim powiedziałbym niepokojącym sygnałem w dochodach jest spadek udziału w podatkach. Oznacza to, że sytuacja gospodarcza pogarsza się, z tym, że jest to sygnał, który płynie z większości powiatów, z większości gmin, że udział w podatkach od osób prawnych, od osób fizycznych niestety maleje. W dochodach, dochody bieżące stanowiły ponad 36 000 000 zł, dochody majątkowe niespełna 4 000 000 zł. Wydatki, myślę, że tu jest tendencja pozytywna zamknęły się w kwocie 42080 000 zł, a więc 91% planowanych. W tym przypadku powinniśmy się cieszyć z tego, że nie wykonaliśmy tego wydatku w 100% realizując jednak wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia, to znaczy że te przedsięwzięcia zostały zrealizowane niższym kosztem, w tym wydatki bieżące stanowiły prawie 36 milionów zł, wydatki majątkowe nieco ponad 6 milionów zł. Pozytywnym też elementem tego bilansu roku 2012 jest fakt, że planowany deficyt jest o niemalże równo milion bez 9 tys. zł., niemalże o równo milion niższy od planowanego deficytu. Planowaliśmy deficyt na poziomie 3 000 022 zł. Deficyt jest zrealizowany to 2 013 000zł. Sądzę, że biorąc pod uwagę również opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej sądzę, że ten budżet 2012 roku przy aktywnej współpracy wszystkich tutaj radnych, bo większość zmian w budżecie, znaczy wszystkie zmiany w budżecie, które nie są przypisane Zarządowi Powiatu dokonywaliśmy tutaj wspólnie po dyskusji. To jest efekt naszej wspólnej pracy. Myślę, że te wyniki upoważniają mnie do tego, bym się mógł zwrócić do Rady Powiatu, zrobi to oczywiście komisja rewizyjna, ale bym mógł zaapelować do Rady Powiatu o udzielenie absolutorium dla Zarządu z tytułu realizacji budżetu za 2012 rok. Dziękuję.”

Przewodniczący Rady Mikołaj Michaluk: „Chciałem przypomnieć, że Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię ( str…148…., zał…2…..) na przedłożone przez Zarząd Powiatu Hajnowskiego sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za 2012 rok. Natomiast tą sprawą zajmowała się również komisja rewizyjna. Wydała swoje opinie i również z wnioskiem wystąpiła do Regionalnej Izby Obrachunkowej i o tym poinformuje przewodniczący komisji rewizyjnej, pan Stefan Kuczyński.”

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stefan Kuczyński:Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Hajnowskiego na posiedzeniu 10 maja 2013 roku w pełnym składzie po rozpatrzeniu sprawozdania z realizacji budżetu za rok 2012 oraz sprawozdania finansowego za rok 2012, nie stwierdziła naruszenia dyscypliny finansów publicznych. W związku z tym pozytywnie opiniuje sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Hajnowskiego za rok 2012 i wnioskuje za udzieleniem absolutorium Zarządowi Powiatu.”

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stefan Kuczyński odczytał opinię Komisji Rewizyjnej w sprawie rocznego sprawozdania finansowego za 2012r. ( zał. nr…6….., str…152…..) i sprawozdania z realizacji budżetu powiatu za 2012r. ( zał. nr……5.., str…151…..).

Przewodniczący Rady Mikołaj Michaluk:Komisja rewizyjna, tak jak powiedziałem, przedłożyła swój wniosek Regionalnej Izby Obrachunkowej i Izba Obrachunkowa postanawia stwierdzić, że wniosek komisji rewizyjnej Rady Powiatu Hajnowskiego spełnia wymogi określone w ustawie o Samorządzie Powiatowym i w ustawie o Finansach Publicznych. Także opinia jest pozytywna ( str…149…., zał…3……).”

Radny Lech Jan Michalak:Ja miałbym pytanie do tego sprawozdania, które przedstawiał pan Starosta. Jest tu taki punkt stołówki szkolne. I dochody z prowadzenie stołówek szkolnych w 2012 roku, ogółem 157 310zł., w tym ZSzDNJB 157 310zł. Czy mam to rozumieć, że tylko ZSzDNJB przyniósł dochód, czy jak to można rozumieć, bo ogólny dochód, wiem że szkoła, która nie miała do tej pory prywatnej stołówki, prowadzonej przez osoby prywatne dała dochód, a te szkoły, które miały prywatną działalność nie dały. Jak to? Poprosiłbym o to wyjaśnienie i mam tu pytanie do pana przewodniczącego komisji, opinia numer 6 podpisana przez pana: dochód wychodzi 41896408zł a stan ogólnego, to znaczy zadłużenia za 2012 6 686 322zł i zadłużenie ogólne powiatu 20 494 889zł. Chciałbym się dowiedzieć czy pan tu żadnych konsekwencji i innych wyjaśnień, tylko komisja rewizyjna raptem popiera to. Co znaczy, że jest to dobra działalność, gdy ogólne zadłużenie sięga już 20 500 000. Czy to jest dobrze?”

Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: „Jeśli chodzi o stołówki szkolne, jak wiadomo stołówka szkolna funkcjonuje w ramach naszej jednostki organizacyjnej. Dochody są to opłaty uczniów za obiady, które są wnoszone do kasy jednostki. Jednostka budżetowa funkcjonuje w ten sposób, że wszystkie dochody, wszystkie wpływy, które wpływają do kasy są odprowadzane do budżetu, a jednocześnie wszystkie wydatki są pokrywane z budżetu. Także tutaj nawet trudno powiedzieć, że to jest, w takim sensie potocznie rozumianym, że to jest dochód, to jest dochód budżetowy owszem, ale jest także i wydatki budżetowe.”

Radny Lech Jan Michalak: „ To gdzie tu jest ujęty Zespół Szkół Zawodowych i gdzie są inne szkoły?”

Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: „ZSZ, tam gdzie są prowadzone spółki przez jednostki zewnętrzne, opłaty są pobierane zgodnie z umowami podpisywanymi z tymi jednostkami za obiady, przez te jednostki wewnętrzne.”

Radny Lech Jan Michalak: „ Ja myślę, że ja się nie mylę, że to te dwie szkoły ZSZ i pierwsze te liceum wypracowały dochód, którym zapłacono, pokryto niedobory ze szkoły ZSzDNJB.”

Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: „Nie mogło tak być, ponieważ wszystkie te opłaty za obiady wpływają do jednostki tej zewnętrznej. Opłaty za obiady są dosyć niskie w porównaniu z kosztami.”

Radny Lech Jan Michalak: „ No to, to jest w końcu dochód, czy to są tylko wpływy?”

Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: „To jest dochód budżetowy zgodnie z ustawą o finansach publicznych.”

Radny Lech Jan Michalak: „ Inne szkoły nie dały dochodu?”

Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: „Nie, z tego tytułu nie dały. Dochód to są opłaty za obiady. I nie prowadzą spółek, tak więc nie mogły.

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Spróbuję to trochę inaczej wyjaśnić. W budżecie Powiatu Hajnowskiego są ewidencjonowane te dochody, które uzyskuje Powiat Hajnowski. Tutaj tą stołówkę prowadziła jednostka organizacyjna Powiatu Hajnowskiego i na konto tej jednostki, czyli na konto Powiatu, wpływały opłaty za korzystanie ze stołówki szkolnej od uczniów. Te dochody muszą być zgodnie z przepisami obowiązkowo przekazane do budżetu Powiatu Hajnowskiego. Co później Rada Powiatu, Zarząd Powiatu gdzie te środki ulokuje to już jest zupełnie inna sprawa. Jeśli chodzi o dochody, które uzyskały zewnętrzne jednostki prowadzące stołówkę w ZSZ i w Zespole Szkół Ogolnokształcących, to te dochody trafiły na ich konto i my ich absolutnie już nie ewidencjonujemy. Tak samo będzie też od września tego roku 2013 w ZSzDNJB bo już został rozstrzygnięty przetarg na prowadzenie stołówki szkolnej. Również będzie to prowadziła firma zewnętrzna. Wszystkie uzyskane przychody przez nasze jednostki są dochodami Powiatu.”

Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko: „W tym przypadku oddajemy wszystko to co otrzymaliśmy. Po co Panie Leszku snuć jakieś niedomówienia, ja tego nie rozumiem.”

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stefan Kuczyński: „To znaczy ja chcę odpowiedzieć na pytanie pana radnego. A mianowicie budżet powiatu jest jaki jest, jest niedostateczny. Co roku się zadłużamy, bo inaczej nie moglibyśmy w ogóle inwestować. Szanowny kolega radny doskonale o tym wie. Jeśli podnosi rękę za jakąkolwiek inwestycją to zgadza się automatycznie na to, że ta inwestycja będzie kredytowana. To przecież wiemy wszyscy o tym, prawda? Natomiast komisja rewizyjna nie udziela ani pochwał, ani nie może udzielić żadnych nagan. Komisja rewizyjna ocenia po prostu czy została naruszona dyscyplina finansów publicznych i odpowiada na to pytanie. W związku z tym skoro stwierdziliśmy, że ta dyscyplina nie została naruszona wobec tego zawnioskowaliśmy o udzielenie absolutorium. Nie wiem czy jest to odpowiedź dostateczna.”

Radny Lech Jan Michalak: „W tych wszystkich sprawozdaniach i informacjach piszemy, że zaciągamy pożyczki na spłatę długu. Jeśli zaciągamy pożyczki na spłatę długu, to dług nie powinien rosnąć. 6 000 000zł w ciągu roku to jest kupa pieniędzy. To po co są pożyczki?”

Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: „W ostatnich latach zaciągaliśmy pożyczki, kredyty, oczywiście, że na spłatę długu ale nie w całości. Zawsze gdy był planowany deficyt budżetu praktycznie biorąc w każdym przypadku było zaciągnie kredyt na pokrycie deficytu. Zaciąganie kredytu to jest na pokrycie deficytu jeżeli jest deficyt, w naszym przypadku w ostatnich latach, a także na spłatę kredytów już zaciągniętych w poprzednich latach.”

Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko: „Na początku tej informacji są bardzo czytelne liczby. Dochody bieżące i wydatki bieżące i one praktycznie się bilansują. Wydatki nawet są mniejsze, bo takie powinny być. Natomiast przy wydatkach majątkowych mamy 6 000 000 zł z groszami a dochodów mamy niecałe 4 000 000. Jeśli, panie Leszku, pan również głosował za tym, aby deficyt 2 000 000 zł znowu się powiększył na ten rok, bo to były wydatki tylko na inwestycje majątkowe.”

Radny Lech Jan Michalak: „Wstrzymałem się.”

Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko: „No to proszę, pan się wstrzymał. To panie Leszku trzeba troszkę dokładniej czytać cyferki.”

Radny Lech Jan Michalak: „Ale ja czytam dokładnie.”

Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko: „Jakieś troszkę jest takie nie zrozumienie jeżeli chodzi o stołówki. Teraz o te wydatki majątkowe. Myślę, że niedługo będziemy myśleć nad budżetem przyszłego roku i będziemy wnioskować o to, żeby żadnych inwestycji nie robić, bo po prostu znowu będziemy musieli się zadłużać.”

Radny Lech Jan Michalak: Pan o jednym, kolegium regionalne pisze co innego. Cofa nam nasze decyzje z dnia 23 maja. Dobra już skończyłem.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „ To nie dotyczy budżetu 2012 roku.”

Radny Lech Jan Michalak: „Ale budżetu, który myśmy uchwalili na 2013/2014. Cofnięte są decyzje.”

 

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2012r., Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2012r. pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 16 głosów „za”), przy 1 głosie „wstrzymującym się” ( r. L.J.Michalak).

 

    1. Uchwała Nr XXV/182/13

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 czerwca 2013r.

 

w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2012r.

 

( strona .....40....)

Przewodniczący Rady Mikołaj Michaluk: „Następna uchwała, to uchwała w sprawie udzielenia absolutorium. Wniosek Komisji Rewizyjnej ( zał. nr…4…, str…150……) w tej sprawie jest następujący: Na podstawie art. 16 ust.3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym oraz art. 270 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych Komisja Rewizyjna po uprzednim rozpatrzeniu i pozytywnym zaopiniowaniu rocznego sprawozdania finansowego za 2012r., sprawozdania z realizacji budżetu powiatu za 2012r. wraz z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Hajnowskiego sprawozdaniu z wykonania budżetu powiatu za 2012r., informacji o stanie mienia komunalnego zgłasza wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu Hajnowskiego.”

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą uwagi bądź pytania.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 16 głosów „za”), przy 1 głosie „wstrzymującym się” ( r. L.J.Michalak).

 

    1. Uchwała Nr XXV/183/13

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 czerwca 2013 r.

 

w sprawie udzielenia absolutorium.

 

( strona ....39.....)

 

Do punktu 7-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o wykonaniu w 2012 roku planu finansowego SP ZOZ w Hajnówce.

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: „Panie Przewodniczący, panie Starosto, Wysoka Rado, szanowni państwo. W rezultacie został osiągnięty zysk za rok ubiegły w wysokości 298 575zł. I kilka słów komentarza, to wcale nie znaczy, że sytuacja SPZOZ’u jest dobra. To co pan Starosta powiedział na przychody z tytułu podatku są z miesiąca na miesiąc niższe. To też są konsekwencje jeżeli chodzi o wpływ składki zdrowotnej do NFZ. Jeżeli NFZ ma mniej ze składki zdrowotnej w związku z tym może mniej kupić świadczeń zdrowotnych w podmiotach leczniczych. I tak prawdę mówiąc naszą sytuację ratuje każdego roku nadwykonanie. Ryzykujemy i robimy nadwykonania i liczymy na to, że fundusz właśnie za te nadwykonania nam zapłaci. I do tego takie są rozbieżności między planem a wykonaniem, że robiliśmy nadwykonania, fundusz w jakimś tam stopniu, nie mówiąc o szczegółach, zapłacił to i pozwoliło nam pokryć straty finansowe i wypracować lekki zysk. Może będą jakieś pytania na ten temat.”

Radny Jan Adamczuk: „Mam pytanie. Kształtowanie się wyników finansowych za rok 2012. Przychody ze sprzedaży 50 917 801 jak się nie mylę i 66 groszy. Co to znaczy przychody ze sprzedaży? Co tam sprzedawali?”

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: Usługi.”

Główna Księgowa SP ZOZ Walentyna Biryłko: „Może ja tak szczegółowej powiem. Przychody ze sprzedaży. W tym punkcie się mieszczą wszystkie przychody, które otrzymaliśmy ze sprzedaży. To znaczy ze sprzedaży usług medycznych, ze sprzedaży usług wynajmu, podnajmu, ze sprzedaży, ze wszystkiego, z całej sprzedaży co dotyczy działalności bieżącej, statutowej i nie tylko statutowej. Bo na przykład sprzedaż materiałów i towarów, załóżmy czasami występuje. Czy sprzedaż załóżmy jakichś usług innych jak medyczne, to tutaj mamy całość sprzedaży materiałów, towarów i usług. Natomiast tam gdzie pozostałe przychody operacyjne to jest właśnie taka sprzedaż, która ma pojęcie przychodu nie tylko przepływu środków pieniężnych a za razem przychodów takich finansowych stricte tylko i wyłącznie finansowych. W roku 2012 miała taka sytuacja, że została zmieniona ustawa o działalności usługi leczniczej, prawda, i tam była taka sytuacja, że wszystkie środki i inwestycje, które wcześniej otrzymaliśmy środki z darowizn lub pozyskaliśmy z funduszy, mieliśmy obowiązek zaksięgować na fundusz założycielski. W tej chwili było trzeba zrobić takie przeksięgowanie i to właśnie są te takie pozycje. Pozostałe przychody operacyjne, że odnieść wszystkie środki nie zamortyzowane na rozlicznie między okresowe przychodów i równomiernie z opisem amortyzacyjnym odnieść na pozostałe przychody to właśnie ta druga pozycja. Natomiast trzecia pozycja, pozostałe przychody finansowe to są tylko i wyłącznie finansowe, że na przykład odsetki uzyskane od kontrahentów, odsetki na przykład ze środków, które są na koncie w nocy leżą, to takie automatyczne inwestowanie, to są takie właśnie przychody, czyli w tym pierwszym punkcie to są takie wszystko związane z bieżącą działalnością i nie tylko medyczną ale i pozostałą.”

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: Tylko dodam dwa zdania do tego, że 90 parę procent sprzedaży, to jest sprzedaż dla NFZ, czyli jeżeli pacjent do nas trafi do szpitala to my wystawiamy rachunki, faktury Funduszowi Zdrowia i Fundusz Zdrowia płaci za pacjenta, za procedury i to właśnie przychody są ze sprzedaży.”

Radny Jan Adamczuk:Bardzo dobrze wyjaśnione, dziękuję serdecznie. A tu jeszcze zobowiązanie krótkoterminowe. Fundusz socjalny, no jeżeli pisze to ja też się interesuję tym. Wczasy pod gruszą 279 950zł. No to jakieś wczasy. Napisane pod gruszą no to też takie fajne. Pod gruszą, no dobrze. To jest fundusz socjalny. A tu mamy, mamy takie zapisanie. Amortyzacja środków trwałych. Nie wypłacone ryczałty samochodowe pracownikom za 2012 rok 205 zł, to nie dużo. Niewypłacone korekty wynagrodzenia za miesiąc grudzień 1250zł, też nie dużo, ale nie wypłacone składki ZUS od wynagrodzeń za miesiąc grudzień 2012 jest 583 647zł 72gr. Co to znaczy, to proszę przetłumaczyć. Bo to dobrze będzie to wiedzieć.”

Główna Księgowa SP ZOZ Walentyna Biryłko: „Szanowni zebrani jest sprawa, że tutaj akurat radny zaczął analizować wynik finansowy - rachunkowy i finansowy – podatkowy. Co to znaczy? Jest ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie nie wszystkie wydatki, które są kosztem rachunkowym i wydatkiem rachunkowym są wydatkiem podatkowym. Co to znaczy? Na przykład jak pan tam zacytował 583 tysiące to nie opłacone składki ZUS od wynagrodzeń za miesiąc grudzień. A już panu mówię, ponieważ wypłata wynagrodzeń za miesiąc grudzień nastąpiła 30 grudnia, prawda, czyli to jest stary rok 2012, natomiast termin płatności składki ZUS'owskiej jest do 15 stycznia 2013 roku, prawda, czyli to jest koszt rachunkowy. Natomiast zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest kosztem podatkowym. Bo ten koszt będzie dopiero poniesiony, bo kosztem podatkowym będzie w momencie zapłaty. I dopiero on będzie kosztem podatkowym w roku 2013 podatkowym a rachunkowym jest w 2012. I to są te pozycje, które wpływają na zmianę przychodu podatkowego nad przychodem rachunkowym. I tam pisze na dole, przychody podatkowe po uwzględnieniu kwoty nie stanowiącej przychodu wynoszą 50 tysięcy zł i koszty 48 i ma pan w związku z powyższym dochód podatkowy wynosi 2 422 236zł. Przed chwilą pad dyrektor referował i mówił, że zakończyliśmy rok 2012 zyskiem 220 000zł, a tu ma pan 2 400 000zł. Co to znaczy? To jest zysk podatkowy, a tam był zysk rachunkowy. To są takie różnicę między rachunkowością a ustawą podatkową od osób prawnych. A jeszcze wczasy pod gruszą, to już panu odpowiem. W każdym zakładzie pracy jest odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W zależności od osób zatrudnionych jest kwota odpisu. Jest regulamin wykorzystania tych pieniążków z tego zakładowego funduszu i w każdym zakładzie, zakład pracy wspólnie z porozumieniem organizacją związkową ustala na początku roku na co te pieniądze przeznaczy. I część pieniędzy w naszym przypadku przeznaczana jest dla pracowników na wypłatę takich jak kiedyś były takie bony czy talony towaru przed świętami Wielkiej Nocy, przed świętami Bożego Narodzenia i w okresie wakacyjnym jeśli ktoś z pracowników weźmie dwa tygodnie urlopu i pojedzie na wczasy to w zależności od dochodów jakie ma w rodzinie to otrzymuje wypłatę np.: na paliwo, żeby sfinalizować te wczasy pod gruszą czy gdzie on tam pojedzie. I to się tak nazywa wczasy pod gruszą.”

 

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą jeszcze uwagi bądź pytania.

 

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok 2012 pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

    1. Uchwała Nr XXV/184/13

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 czerwca 2013 r.

 

w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok 2012 SP ZOZ w Hajnówce.

( strona ...37......)

 

 

Do punktu 8-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej z uwzględnieniem działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Domu Pomocy Społecznej w Białowieży, domu Dziecka w Białowieży, Powiatowego Ośrodka Wsparcia i Warsztatów Terapii Zajęciowej. ( zał. nr …1….…, str ……42-126...... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tych materiałach.

Dyrektor Domu Dziecka Krystyna Dackiewicz: „Szanowni państwo, ja złożyłam sprawozdanie z roku szkolnego 2012/2013. Może ja tak w skrócie powiem o co mi chodzi. Proszę państwa, Dom Dziecka jest placówką całodobową. Powiem tak pracujemy świątek, piątek i niedziela. Nie ma takiej możliwości żebyśmy my pracownicy mieliśmy wolne, ponieważ dzieci są zawsze. Najmniej zdarza się, że jest w okresie dni wolnych od nauki, czyli wakacje, ferie zimowe, święta. Na święta również niestety też pozostają dzieci, więc święta organizujemy w placówce i Boże Narodzenie i Wielkanoc. W tym roku mieliśmy też komunię świętą dwóch wychowanków też w placówce, bo ze względów rodzinnych niestety nie mogli mieć w swoim domu rodzinnym. W placówce pracuje 23 pracowników, w tym 10 wychowawców, pedagog, pracownik socjalny i terapeuta. Z Karty Nauczyciela są cztery osoby. Jak przewiduje ustawa o pomocy społecznej od 1 stycznia 2014 roku zostaną zatrudnieni jako pracownicy samorządowi. Zwolnień nie będzie tu od razu powiem, dlatego że mam 4 pracowników na czas określony zatrudnionych, więc po prostu nie zostaną umowy przedłużone i tak organizacyjnie jak przewiduję to na następny rok szkolny, więc no będzie ok. Mieliśmy kontrolę zewnętrzne, prowadzę tam co jakiś czas kontrolę, sprawdzam finanse, magazyn paliw. Także na dzień dzisiejszy jest wszystko w porządku. Kontrole zewnętrzne mieliśmy, też jest w porządku. Cztery kontrole ze stacji sanitarno - epidemiologicznej były też z wynikiem pozytywnym. I dwie kontrole z Urzędu Wojewódzkiego z wydziału polityki społecznej, też z wynikiem pozytywnym. Więc dlatego na razie nie ma zastrzeżeń, jak dalej pokażą przepisy, jak będzie zobaczymy. Co do wychowanków. Wychowankowie są to dzieci, prawda, z różnych rodzin. Teraz zbliżają się wakacje i jest to bardzo trudny okres dla dzieci, ponieważ nie są pewne czy pojadą do domu rodzinnego, czy mama weźmie, weźmie tata. Czy sąd pozwoli, bo i też takie wnioski muszę pisać jako dyrektor do placówki, do sądu o zezwolenie i wtedy opinie wydaje kurator sądowy jeżeli rodzina ma takiego kuratora, bądź ja jako dyrektor muszę też być zorientowana w tym, bo odwiedzam domy rodzinne, wiem jaka jest sytuacja i wspólnie z zespołem pracowników podejmujemy decyzje czy dziecko może być urlopowane na okres wakacji, czy nie. Ale za nim jeszcze wyjadą do domów rodzinnych niektóre dzieci, to organizujemy dla nich wypoczynek letni, i ten wypoczynek letni jest no myślę, że również, w tym roku może również zostać bogato przedstawiony na wakacje, ponieważ Związek Harcerstwa Polskiego zasponsorował nam dwutygodniowe kolonie w Rydzewie. Nie płacimy nic, jeżeli kieszonkowe dam to w 50% mogę dać tej kwoty a resztę sfinansuje Związek Harcerstwa Polskiego. Mam również zespół taneczny, który wyjedzie na obóz taneczny do Wołomina. I w sierpniu organizujemy dla wszystkich dzieci, które zostaną w placówce dwutygodniowe kolonie w Dubiczach Cerkiewnych, gdzie dzieci będą same sobie przygotowywały posiłki, kupowały prowiant. No część oczywiście dostaną z naszego magazynu żywnościowego. A część niestety jak chleb, mleko, ziemniaki będą kupowały u gospodarzy bądź w sklepie, no i w taki sposób też uczymy ich gospodarować pieniędzmi no i w ogóle czasem wolnym jaki będą mieli trochę inny niż w placówce. Nauka szkolna. Na koniec roku szkolnego, powiem tak dwie osoby ma poprawki z matematyki to jest uczeń klasy 2 gimnazjum, i uczennica 2 klasy technikum gastronomicznego ma również poprawkę z matematyki. Mam nadzieję, że wychowankowie zdadzą. Wykupię im korepetycje u nauczycieli, żeby mogli też się podciągnąć. Zresztą mam też pracownika, który jest dobry z matematyki. To będzie pracować nad tym. Jeden uczeń nie otrzymuje promocji. To jest uczeń klasy czwartej szkoły podstawowej, ale tylko i wyłącznie z tego względu, że jest to fakt zaniedbania środowiskowego i przepuszczenie go do 5 klasy byłoby krzywdą dla niego. Są badania prowadzone w poradni psychologicznej - pedagogicznej i mam nadzieję, że będzie miał obniżony poziom nauczania na następny rok. Co do stanu zdrowia wychowanków to obserwując poprzednie lata to jest bardzo źle, proszę państwa, ponieważ dużo dzieci jest leczonych w poradni zdrowia psychicznego. Po prostu z czym to jest związane, z sytuacją rodzinną, obciążeniami genetycznymi, ale dzieci mają terapie. Na terapie chodzą w placówkach do Białegostoku. Korzystają też z naszej poradni psychologiczno - pedagogicznej. W jakiś sposób postaramy się wyrównać te deficyty i ten rozwój emocjonalny. Doprowadzić do jakiegoś poziomu żeby mogły dobrze funkcjonować w społeczeństwie. Ponadto jeszcze w wielu innych poradniach, ja tutaj wymieniłam, nie będę przytaczała. W sumie dzieci zdrowych mamy 4. Ta 4 nie jest w żadnej poradni specjalistycznej, chyba że stomatologicznej, bo tak trzeba chodzić. Tak więc dzieci są generalnie chore. Niektóre dzieci mają po 3, 4 poradnie specjalistyczne, ale staramy się żeby dzieci korzystały z poradni i były w miarę zdrowe. Warunki bytowe. Powiem tak kieszonkowe otrzymują nasi wychowankowie. Ja również zapraszam do placówki naszej, żebyście zobaczyli jak placówka wygląda, jak są wyposażone pokoje. No myślę, że jest w porządku. Na warunki lokalowe to nie ma co narzekać, bywało gorzej. Ja pracuje 25 lat i wiem jak było kiedyś 25 lat temu. Dzieci otrzymują 4 posiłki. Tak przeliczyłam, że dzienny koszt utrzymania, wyżywienia wynosi 12zł. To jest powiem w przybliżeniu. Nie kupujemy też rarytasów prawda ale staramy się żeby ten posiłek był urozmaicony, i powiem też taką ciekawostkę, że patrzyłam na to jak, kiedy jest najwięcej zjadanych posiłków, gdzie największe zapotrzebowanie jest, to jest po długich weekendach, po feriach, po wakacjach. Tak przez trzy miesiące dzieci muszą, no nie wiem może to też się łączy z tym, że to jest okres jesienny, prawda, to też więcej jedzenia potrzebują ale mają apetyt wzmożony. Rok 2012 zakończyłam na zero, że tak powiem. Nie mam długów i mam nadzieję, że ich nie będę miała. Wręcz przeciwnie mam też wsparcie z różnych instytucji, które nam pomagają w różny sposób ,to rzeczowo, materialnie, finansowo, prawda, i tutaj no chylę czoła wszystkim ludziom, którzy swój grosz przekazują dla nas. Bo mówię no dzięki temu dzieci mogą korzystać z różnych form wypoczynku i mogę na więcej pozwolić by ich dzieciństwo było trochę szczęśliwsze.”

Radny Jan Adamczuk: „Pani dyrektor ja mam pytanie, w jakim najmłodszym wieku trafiają?”

Dyrektor Domu Dziecka Krystyna Dackiewicz: „ To znaczy w tej chwili przepisy są takie, że od 7 roku życia, bo kiedyś było tak, że mieliśmy dzieci dwu i trzyletnie w zależności zresztą, proszę państwa jak nawet zdarzy się taka okazja, że będzie wychowanek 16 letni i będzie miał brata 5 letniego. Ja nie mogę go nie przyjąć, jeśli będę miała miejsce to na pewno przyjmę, bo nigdzie nie jest napisane, że rodzeństwo, znaczy się jest zabronione rozdzielanie rodzeństwa.”

Radny Jan Adamczuk: Jeszcze tu pani nadmieniła 12 zł koszt wyżywienia dziennie i mają apetyt, to trzeba zwiększyć.

Dyrektor Domu Dziecka Krystyna Dackiewicz: „ Nie, to w zupełności wystarczy. Ja mam dobrą kuchnię. Dzieci są najedzone, ubrane, mają czysto. Oby jeszcze trochę zdrowia było i rodzice się bardziej interesowali. Jeszcze powiem tak a pro po rodziny jestem trochę zaskoczona, ponieważ ostatnio wykonałam kilka telefonów do rodziców. I niestety rodzice odmawiają wzięcia córki, bądź syna. To też jest wygodnictwo ze strony rodziców prawda, no bo po co się opiekować, zajmować dzieckiem, które jest problemowe.”

Radny Jan Adamczuk: Uważam, że jest dobrze, komisja za komisją i wyniki pozytywne. Dziękuję.”

Dyrektor Domu Dziecka Krystyna Dackiewicz: No na razie tak. Dziękuję.”

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Mikołaj Golonko:Na piśmie przedstawiłem dosyć obszernie sprawozdanie z działalności DPS-u. Prosiłbym o ewentualne pytania.”

Radny Jan Adamczuk: Pytanie to ja do pana mam. A jakie tu pytanie jak tam byłem u pana, tak pięknie, fajnie. Chciałem panu podziękować co pan prowadzi ten dom. Super no, że koszty są ogromne, ktoś to pokrywa, jakoś tam się trzyma. Dziękuje serdecznie. Także jest dobrze. Panie Golonko super jest. Pan jest dyrektor super.”

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Mikołaj Golonko:Wolne miejsca spowodowane są tym, że jednak gminy są biedne, no i to jest też powodem tego, że taki a nie inny jest koszt. Przygotowałem symulację, koszt 3 168 to jest przy średnim wykorzystaniu miejsc 63,8 mieszkańca, mamy na 71. Natomiast jeżeli miałbym komplet 71 koszt byłby 2 772. Czyli jest dosyć duża różnica i w tym wypadku ośrodki pomocy nie powinny mieć pretensji, że jest wysoki koszt tylko raczej do siebie, bo jakby kierowali, koszt byłby niższy i byłby za to mniejsze. To jest jedna sprawa. Druga sprawa jest związana z dochodami jakby innymi, pozostałymi. Dosyć dużo, w ubiegłym roku mieliśmy wykonanie 190 000 zł z tytułu turnusów rehabilitacyjnych. No na ten rok przywidujemy, że to będzie tylko 50 000. Z uwagi, że Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie drastycznie dostały mniejsze pieniądze z PFRON i to jest też powodem. I tak to wygląda, mam nadzieję, że środki pomocy jednak będą musiały kierować i wtedy to się poprawi.”

Radna Barbara Wasiluk: „To ja mam takie wnioski dla pana dyrektora. Właśnie od naszej komisji spraw społecznych. Ponieważ pan dyrektor powiedział na komisji, że były takie czasy kiedy tak selektywnie były podejścia prawda, ten był przyjmowany ten nie itd., więc może pozbierać tych naszych, którzy są w innych ośrodkach żeby zasilić stan domowników na dzień dzisiejszy. Rozważyć taką możliwość panie dyrektorze.”

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Mikołaj Golonko: „ Ja tego nie mogę zrobić, to jedynie mogą zrobić kierownicy Ośrodka Pomocy Społecznej. Natomiast tu chodzi o coś innego, chodzi wiadomo o to, że jak się kiedyś otrzymywało, jak była dotacja wojewody i otrzymywało się akta, ktoś był inaczej pijący, no to niestety nie był przyjmowany do naszego domu. Na dzień dzisiejszy przykładowo miasto Suwałki zostało oczyszczone z tych ludzi, bo są u nas, a to jest związane z tym, że są takie a nie inne problemy. Ale staramy się radzić i był okres, że mieliśmy wielkie problemy, ale na dzień dzisiejszy sytuacja została opanowana. Są w porządku, może tak powiem. Natomiast my akurat nie wiemy. Natomiast Ośrodki Pomocy Społecznej dokładnie wiedzą gdzie byli podopieczni, w jakich domach są. Ja myślę, że wystarczyło by, jeżeli chodzi o Ośrodki Pomocy z naszego województwa, jeżeli ktoś jest w naszym domu z danego ośrodka, wiadomo, że odchodzi, natomiast środki finansowe są jakby zaplanowane jakby na cały rok i nie wierzę w to, że nie ma osób potrzebujących umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej. Natomiast z doświadczenia wiem jak ośrodki do tego podchodzą. Jeżeli rodzina się zgłasza o umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej, pierwsze pytanie a jaka jest emerytura, do Białowieży, proszę pana tam 3 tysiące kosztuje absolutnie tak nie jest, nie są doinformowani. Po drugie nie jest robiony nawet wywiad tylko po prostu z kwitkiem są odprawiani. Nie jest robiony wywiad, bo ja rozumiem, że można do sądu występować o alimentację, ale wtedy kiedy rodzina jest zobowiązana do płacenia za pobyt. Czy jest dochód na osobę dosyć duży, natomiast są zbywani po prostu bezpośrednio, pójdziemy do sądu będzie pan płacił alimenty nie badając prawda, nie badając tej sytuacji rodziny. My staramy się rodzinę jakby pouczyć, że tak powiem, że nie to nam na zdanie, tylko padnie poleconym listem i wtedy musi być decyzja od której można się odwołać. No ale różnie ośrodki mają jak to uniknąć. Miejmy nadzieję, że będzie lepiej, bo chce powiedzieć, że ludzi potrzebujących jest coraz więcej i będzie jednak taki moment, że zabraknie miejsc w Domach Pomocy Społecznej.”

Przewodniczący Rady Mikołaj Michaluk:W każdym bądź razie pan dyrektor ma problem z zapełnieniem w 100% frekwencji w Domu Pomocy Społecznej, no przy tym nie chce się reklamować, ale niektóre gminy wywiązują się z tego obowiązku.”

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Mikołaj Golonko: „ Gmina Czeremcha 3 osoby, mogę tutaj dodać, że mamy 28 mieszkańców na starych zasadach gdzie jest dotacja wojewody. Ta dotacja nie pokrywa w całości kosztów utrzymania, na jedną osobę miesięcznie brakuje ok. 600, 700 zł. To co myśmy wypracowaliśmy w ramach turnusów, kateringu itp., itd.”

Dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia Zenaida Kiendyś: „Ja chciałam tylko szanownym radnym przypomnieć, że w Powiatowym Ośrodku Wsparcia w Hajnówce uczestniczą na zajęcia osoby z zaburzeniami psychicznymi. I tu jest taka ważna informacja aby rozróżnić dwie grupy osób, które korzystały z naszych usług. Pierwsza grupa są osoby niepełnosprawne intelektualnie. Druga grupa osób są to osoby psychicznie chore. Tak się składa, że w każdym ośrodku dużo osób to są psychotycy. Mniejszą część stanowią osoby z upośledzeniem. I ta grupa psychotyków niestety ze względu na specyfikę choroby, troszeczkę sprawia nam problemów. Czasami mamy do czynienia z agresją w stosunku nie tylko do domowników, ale również i do pracowników. Więc na razie będziemy we własnym zakresie rozwiązywać te problemy, ale właśnie zastanawiamy się co dalej jak uniknąć takich sytuacji, ponieważ właśnie ta specyfika choroby ona czasami gdzieś tam jest tak w ukryciu i wybucha gwałtownie i momentalnie. Jak mówię my nie mamy na to żadnego wpływu. Właśnie choroby psychiczne mają to do siebie, że właśnie nasi uczestnicy to właśnie ta pierwsza grupa, czyli psychotycy to są często na oddziałach psychiatrycznych, to są długie nieobecności miesiąc, dwa miesiące nawet i dłuższe. To jest taka jakby informacja ogólna, taki problem wiążący się z naszymi warunkami, to jest takie zjawisko, które uaktywniło się w ubiegłym roku, a dotyczy to osób, które ponoszą odpłatność za pobyt w naszym ośrodku. W ubiegłym roku z naszych świadczeń zrezygnowały dwie osoby i w tym roku również dwie osoby zrezygnowało z uczestnictwa w ośrodku ze względu na ponoszoną opłatę. A jak wiadomo, że dotacje na utrzymanie ośrodka otrzymujemy od wojewody i to jest dotacja na jednego uczestnika. W związku z tym, że osoby nie mają dotacji, mamy bardzo niską dotację i ona wynosi 1000zł na osobę. Więc my miesięcznie otrzymujemy 55 000 i w ramach tej kwoty musimy zapewnić opiekę, terapię, zajęcia, wynagrodzenia, wodę, olej, itd. Czyli na wszystko mam 55 000, to jest takie nowe zjawisko, nowy etap. Troszeczkę jesteśmy zaniepokojeni. To takie jakby minusy. Plusy to jest to, że realizujemy bardzo ciekawy program terapeutyczny z naszymi uczestnikami, realizujemy programy wspierające – aktywizujące z uczestnikami tak gdzie jest możliwość to wspólnie z rodziną mamy szeroki wachlarz działań integracyjnych, działań psychologicznych. W ubiegłym roku, to jest też takie nowe, że nasi uczestnicy mogą w ramach wolontariatu korzystać z pomocy lekarza psychiatry. Raz w miesiącu mają możliwość skorzystania z konsultacji u doktor Chodar. Oprócz tego mamy bardzo rozwinięta współpracę z różnymi dystrybucjami, urzędami jeżeli chodzi o ta szeroko pojętą integrację społeczną. W związku z tym, że moi poprzednicy mówili , że byliście państwo w Domu Pomocy, w Domu Dziecka więc ja z tego miejsca mam przyjemność zaprosić państwa do Powiatowego Ośrodka Wsparcia. Bardzo bym się ucieszyła gdyby Radni mogli uczestniczyć w spotkaniu i być w moim Ośrodku Wsparcia w Hajnówce. Więc ja tyle ze swojej strony. Jeżeli państwo, panowie i panie Radni mają pytania to proszę bardzo.”

Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Michał Bajko:Warsztat Terapii Zajęciowej też zajmuje się osobami zwłaszcza niepełnosprawnymi. No taka jest statystyka, że z roku na rok ten poziom schorzeń jest jakby wyższy, więc w tym roku mamy 18 osób ze schorzeniami ze znacznym stopniem, z umiarkowanym 15. Ten wskaźnik mówi o tym, że trzeba więcej uwagi i wysiłku włożyć w celu rehabilitacji społecznej i zawodowej bo tym się zajmuje Warsztat Terapii Zajęciowej. Ja nie będę mówił tutaj o sukcesach czy jakichś tam osiągnięciach. Oczywiście najwięcej przemawiają liczby i złotówki. Więc tak Warsztat Terapii Zajęciowej powstawał w Polsce, gdzieś historia sięga 15 lat temu. To więc 100% pokrywało PFRON. Oczywiście polityka zmieniła się no i to częściowo chcieli przesunąć na powiaty. Założone było tak, że w pierwszym roku 5% powiat reszta PFRON. Następnie 10%, powiat 15% itd. Oczywiście to obciążałoby powiaty w związku z tym były protesty i jakieś motywacje. Więc nie sposób żeby powiat utrzymywał. Więc na dzień dzisiejszy zatrzymało się na 10% i dofinansowanie miesięczne 1 233zł miesięcznie na jednego uczestnika z PFRON i 137zł w przeliczeniu na jednego uczestnika z powiatu. Więc tak to wygląda liczbowo. Z kolei ja bym chciał zasygnalizować pewne problemy, które wynikają właśnie z uczestnikami, którzy mają, niektóre sprzężone schorzenia, więc i psychiczne i tam inne, inne. Nawet trzy czy więcej. W orzeczeniu lekarzy jest wszystko wyszczególnione i są takie problemy, zjawiska które wykraczają poza naszą działalność. Jeden taki był tutaj poważny już nie chciałbym myśleć, tutaj z pan Wasiluk został rozwiązany. Gdzie uczestnik jest w rodzinie patologicznej. Udało to tam się pozytywnie załatwić. Drugi taki przykład. No ja tak tutaj do szanownych radnych sygnalizuję, pojawia się przykładowo rodzina patologiczna, trzy osoby niepełnosprawne, dziewczyna, uczestniczka, która przyszła mając lat 19 teraz ma 20, prawie 21. Strojna, wyrosła, wymiarowa jak można tak powiedzieć w cudzysłowie, ale słabo pisząca, słabo licząca. Kończy się to zjawisko tak, że poznała pana, który ma siedmioro dzieci, gdzieś tam na Buczka mieszka. Żona gdzieś tam na Chemicznej, mieszka z teściową, ona gdzie indziej sobie no i po prostu przyszła do niego i mieszkają razem. Pan gdzieś tam pojechał. Jego miejsce zastąpił jakiś jego kolega, który przyszedł z więzienia no i tam życie rośnie, kwitnie. Więc tutaj jest patologia, my jesteśmy bezradni w jaki sposób psycholog i inni terapeuci włączamy się żeby jakoś tej dziewczynie wybić z głowy, że to nie partnerstwo, a ona stwierdza mnie kocha i obiecał, że będzie z nią żyć. Ona zajmuje się wychowaniem tych dzieci no i już nie będę dalej szczegółów opowiadać. Więc są problemy, to jest świeży problem, który no chcemy rozwiązać. Więc takie zjawiska będą powtarzać się masowo i zazwyczaj występują w tych rodzinach patologicznych. Proszę bardzo ja mogę tutaj dłużej mówić, nie wiem czy państwa to interesuje. Oczywiście mamy regulamin organizacyjny warsztatów. Jest siedem pracowni, każda pracownia się czymś zajmuje więc wytwarzamy jakieś tam pamiątki, nie pamiątki rożnego rodzaju, czasami jesteśmy widoczni na jarmarku, czy na innych spotkaniach, sprzedajemy to turystom, jeśli to przykładowo weekend więc jedziemy do Białowieży. Kupiliśmy namiot terapii zajęciowej oczywiście, że wykonały wszystkie niepełnosprawne osoby. No w jakiś sposób pokazujemy się w mieście, pokazujemy się na wsi.”

Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Paweł Szymaniuk: „Panie i Panowie Radni tu była mowa o sprawach finansowych i w ogóle wszelkie problemy społeczno – gospodarcze, które dotykają tutaj nasz region w jaki sposób przekładają się na ilość spraw, na ilość klientów naszego centrum. Im się dzieje gorzej czy tam z bezrobociem, czy w innych dziedzinach to wszyscy chcą, po prostu zgłaszają się do centrum i z tego tytułu mamy dużo interesantów. Z jednej strony to jest dobrze, że do nas trafiają. Z drugiej strony to jest problem, bo środki, którymi my możemy, dysponujemy, są to środki w tym roku zostały mocno okrojone w stosunku do roku 2012. Natomiast są też inne formy wsparcia takie niepieniężne, one są takie nie wymierne, bo również możliwość udzielenia tych form typu poradnictwo prawne czy pedagogiczne one jest ograniczone, bo ono w zasadzie odbywa się ze środków pozyskiwanych z zewnątrz. Jeżeli są jakieś konkursy z Ministerstwa Pracy to staramy się te pieniądze pozyskać i w ramach tego, zatrudnić tych specjalistów. W sprawozdaniu przekazanym jest dużo różnych cyferek. Do naszych zadań jest między innymi, moi przedmówcy opowiadali o swoich jednostkach. To naszym zadaniem w stosunku do tych jednostek jest wydanie dokumentów, które w sposób prawny regulują pobyt lub korzystanie z usług tych jednostek.”

Przewodniczący Rady Mikołaj Michaluk:W każdym bądź razie, że jakoś podsumować to, chciałem stwierdzić, że na podstawie złożonych, pisemnych sprawozdań oraz tu wystąpień przedstawicieli poszczególnych organizacji, to chciałem stwierdzić, że wszystkie te placówki realizują zadania powiatowe w zakresie ustawy o pomocy społecznej, i chciałbym za to podziękować, dlatego że jest to, przyznam, ciężki kawałek chleba, dlatego że w zakresie pomocy społecznej, w zakresie spraw społecznych, oczywiście nie da się tego zrobić bardzo dobrze i wszystkich zadowolić. Tak, że za dotychczasową pracę serdecznie dziękuję i życzę powodzenia w następnych latach.”

Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja z realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej z uwzględnieniem działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Domu Pomocy Społecznej, Domu Dziecka, Powiatowego Ośrodka Wsparcia i Warsztatów Terapii Zajęciowej została przez Radę Powiatu przyjęta.

 

Do punktu 9-go:

 

W powyższym punkcie radni zapoznali się z realizacją projektu „Platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju Rejonu Puszczy Białowieskiej.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk:Zanim pani Marta tutaj uruchomi, a już jest uruchomione, ja chciałem tylko powiedzieć że już dzisiaj w innym kontekście mówiliśmy o Platformie, to ten projekt, który nie wszedł w fazę realizacji w ubiegłym roku. W tym roku w marcu została podpisana umowa i generalnie ten projekt jest obliczony na poszukiwanie dialogu w sprawie konfliktu, który toczy się wokół Puszczy Białowieskiej. Pani Marta Grzelak jest pracownikiem biura koordynacyjnego tego projektu, występuje przed Radą Powiatu po raz pierwszy. Ma pewnie tremę, ale myślę, że wszystko pójdzie dobrze i opowie nam o tym jakie przedsięwzięcia są planowane w ramach tego projektu, a także o strukturze organizacyjnej tego projektu, to nie jest dla całej sprawy bez znaczenia.”

Marta Grzelak: Szanowni państwo, chciałabym właśnie przedstawić projekt „Platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju rejonu Puszczy Białowieskiej”, a mianowicie 19 marca tak jak już pan Starosta wspominał bieżącego roku w siedzibie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych oraz w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostały podpisane umowy. Zostały podpisane właśnie umowy o dofinansowanie projektu. Okres realizacji projektu przedstawia się w następujący sposób: marzec 2013 / grudzień 2014. Dofinansowanie w wysokości 1 530 000 zostało przyznane z dotacji ze środków programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko co stanowi 85% wartości projektu, z dotacji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 180 000 zł, co stanowi 10% wartości projektu oraz 5% stanowi wkład własny Powiatu Hajnowskiego w wysokości 90 000 zł. Celem projektu jest wypracowanie wspólnego modelu współpracy i dialogu na rzecz ochrony środowiska, rozwoju gospodarczego i rozwoju społecznego regionu. Te trzy elementy składają się na zrównoważony rozwój powiatu. Kto jest odbiorcą projektu. Odbiorcą projektu są wszyscy zainteresowani mieszkańcy, którzy poprzez swoje uczestnictwo w działaniach będą mieli możliwość wygłaszania swoich poglądów, konfrontacji zdań. Będą wspólnie właśnie współpracować w czasie tworzenia standardów ochrony Puszczy Białowieskiej, a także podczas tworzenia dokumentów strategicznych. W ramach projektu została utworzona Rada Programowa, w skład której wchodzi 25 przedstawicieli. Są to między innymi przedstawiciele takich instytucji władzy lokalnych, Parku Narodowego, instytucji naukowych, przedsiębiorców, przedstawicieli sektora turystycznego, usługowego oraz przewodnickiego, organizacje pozarządowe, pracownicy jednostek organizacyjnych lasów państwowych. Wspomnę również, że Rada Programowa jest otwarta i wszyscy chętni, wszyscy zainteresowani współpracą mogą się dołączyć w skład tej rady. W ramach projektu przewidziano 10 spotkań otwartych dla mieszkańców powiatu. Jedno z nich miało już miejsce 21 czerwca. Odbyło się w ZSzDNJB. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rady programowej a także mieszkańcy powiatu i okolicznych gmin. Głównym tematem spotkania był temat: oczekiwania mieszkańców odnośnie rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej. Omówione były właśnie potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Na spotkaniu prowadzonym przez dwie panie, również spotkanie prowadził pan ekspert Rafał Garbiel , który dokonał prezentacji z wyników analizy ankiet. Ta ankieta jest dostępna na stronie internetowej, wspomnę też, że działa już strona internetowa. Wyniki tych ankiet możemy też przesłać państwu na maila. Mogłabym też zaprezentować, ale myślę, że czas niestety chyba na to nie pozwoli. Kolejne spotkania, które przewidziano w projekcie, jest ich 10 prawda, pierwsze już miało miejsce, dotyczą np: planowania przestrzennego organizacji zarządzania ruchem turystycznym, między innymi edukacje ekologiczne, promocji regionu. Tematy tych spotkań i kolejność będzie ustalana przez Radę Programową, więc tak jak jest tutaj wymienione, prawda, tematy tutaj będą mieć całkiem inną kolejność. Kolejnym ważnym działaniem, które ma służyć osiągnięciu głównego celu, jest opracowanie dokumentów strategicznych. Są to między innymi: dokumenty analiza zapotrzebowania wykorzystania surowców w regionie, projekty planów urządzania lasów, analiza dostępności komunikacyjnej, waloryzacja przyrodnicza i kulturowa gmin, strategia zarządzania i promocja turystyki w regionie Puszczy Białowieskiej, oferta inwestycyjna i strategia zrównoważonego rozwoju Powiatu Hajnowskiego. Kolejnym ważnym zadaniem projektu są działania szkoleniowe. Działania szkoleniowe mają na celu podniesienie poziomu wiedzy ludności na temat funkcjonowania obszarów chronionych. Skierowane są do wszystkich zainteresowanych, do mieszkańców, do młodzieży, do przedstawicieli samorządów, do instytucji działających na terenie powiatu. Zaplanowano przeprowadzanie następujących szkoleń. Pierwsze z nich miało miejsce 21 maja, było to szkolenie dla członków Rady Programowej. Kolejne szkolenie, które planujemy zorganizować, będzie szkoleniem dla samorządowców odnośnie planów zagospodarowania przestrzennego. Będą to szkolenie podzielone na 4 części. Inne szkolenia dla młodzieży w zakresie agroturystyki. To szkolenie będzie ściśle związane z wyjazdem do gospodarstw agroturystycznych działających na zasadzie wzajemnej współpracy. To są pozostałe szkolenia. Kolejnym elementem jest też edukacja ekologiczna skierowana również do wszystkich mieszkańców. Próbowaliśmy tutaj uwzględnić takie propozycje skierowane do wszystkich grup wiekowych. Zaplanowaliśmy 8 spotkań w świetlicach wiejskich. Po jednym spotkaniu w każdej z gmin. Również zajęcia terenowe, wyjazdy studyjne, wyjazd przedstawicieli organów wykonawczych i uchwałodawczych do Białowieskiego Parku Narodowego, tak jak wcześniej wspominałam przy organizacji szkolenia z zakresu agroturystyki. Wyjazd właśnie młodzieży do tych właśnie gospodarstw. Zaplanowano też, że szkoły w powiecie zostaną wyposażone w pomoce dydaktyczne, które w ujmujący sposób będą zawierać treści przyrodnicze. Zostaną wydane broszury informacyjne oraz wydawnictwa edukacyjne i książkowe dla dzieci i młodzieży. Istotnym elementem jest również promocja regionu Puszczy Białowieskiej, która ma na celu zainteresowanie turystów do przyjazdu nie tylko w okresie tym takim atrakcyjnym w sezonie letnim ale również w zachęcenie do odwiedzania regionu w tych innych okresach i także skupienie się na atrakcjach nie tylko jakie proponuje sama Białowieża i Puszcza Białowieska ale również okoliczne gminy. Kolejnym działaniem jest zakup pakietów promocyjnych na portalach internetowych a także promocja utworzonych produktów turystycznych na różnych imprezach masowych na terenie kraju. Zaplanowano także nakręcenie filmu promocyjnego o regionie Puszczy Białowieskiej i emisję tego filmu w Telewizji Warszawa. Ponieważ mamy takie informacje, że najwięcej turystów akurat odwiedza nas z tego terenu. W ramach projektu będzie taka usługa sms, sms'owy system komunikacji z mieszkańcami Powiatu Hajnowskiego, który daje taką możliwość, będzie skierowanych zarówno do mieszkańców jak i do turystów. Będzie możliwość uzyskiwania informacji na temat wydarzeń, na temat też komunikatów, które będą wysyłane przez jednostki straży pożarnej czy też policji. Tak jak wspominałam utworzona została już strona internetowa projektu www.puszczailudzie.pl. Na tej stronie, tak jak można zauważyć jest prezentacja wyników ankiety dla mieszkańców powiatu. Można pobrać i przeanalizować to, prawda. W trakcie trwania projektu zaplanowano organizację 4 przedsięwzięć masowych. Jednym z nich jest rodzinny maraton, sztafeta w Puszczy Białowieskiej, święto miodobrania, puchar Polskie nordic walking i rodzinne spotkania z ekologią. Dwa pierwsze zostaną zorganizowane jeszcze w tym roku. Kolejne dwa w roku następnym. Dziękuję bardzo za uwagę.”

 

Radny Jan Adamczuk:No ja mam tu pytanie, program tu nie jest najgorszy, ale kto to realizował i to opisywał, zapomniał napisać w pierwszym punkcie, żeby ten bałagan posprzątać w tej Puszczy. No bo to można zrobić wszystko pięknie ładnie i ścieżki, i jechać, ale co? W te pokrzywę, w ten bałagan tam po zarośnięte. Tam można wejść i nie wyjść stąd już. To jest problem z tą puszczą. O to zapomniał ktoś kot to realizował. Pani podpowie tam, dobrze. No, bo to jest ważne, bałagan niesamowity. Wszędzie. Gdzie by nie pojechał i na Białowieżę, i na Browsk. W każdym kierunku i północ, południe, wschód i zachód i wszystko na bałagan natknie. Bo to jest ważne, a że tam opisują pięknie, ładnie, zebrania. Co z tych zebrań. My potrafimy sami te zebrania zorganizować nie trzeba nam pomocy dużej. Ale, że ten bałagan niesamowity już na niego patrzeć nie można. Jak się jedzie do tej Białowieży, Boże kochany i na prawo i na lewo bałagan niesamowity to jest, tylko tyle chciałem powiedzieć, ale jeśli to się posprząta to jest znak zapytania duży. A ja bym prosił żeby posprzątać. Samo nie, ale trzeba już. Nie ma, nie ma takich drzwi żeby otworzyć i być wysłuchanym. Nie ma. Nie wiem czego się spotykają, jeżdżą. Urzędy Wojewódzkie, posłowie, i my ich wybieramy i tak dalej. Mówić głośno, wstawać i dyskutować, że koniec z tym bałaganem. O czym dalej mamy dyskutować. Toż to gnije, jak to się rozwija. Ona się rozwija, ona się niszczy. To tak jakby my dzisiaj przyszli ubrani w podartych marynarkach, koszuli, wybrudzone. O to, to byłoby rozwinięcie. Rozumiecie? No tyle chciałem.”

 

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk:Ja tylko chciałbym powiedzieć, że w ramach tego projektu, bo te cele, te zadania projektu zostały przekazane zupełnie skrótowo ale zauważyliśmy wszyscy, że jest tam analiza potrzeb surowcowych Powiatu Hajnowskiego, więc chodzi też tutaj o drewno. Na tym pierwszym spotkaniu była dyskusja na ten temat, że część tego tak zwanego martwego, leśnicy mówią, że nie ma martwego terenu. Martwe drewno jest nikomu nie potrzebne, poza przyrodą. Część tego drewna można wykorzystać dla celów może nie tyle surowcowych, ale dla celów opałowych bo wszyscy zgadzamy się z tym, że z tego drewna już niewiele da się zrobić, które już padnie i leży. Jeśli byłoby ono wycinane wcześniej zanim to drzewo zachoruje ale to mogą ocenić tylko leśnicy, tak i oto właśnie w tym projekcie też chodzi. Mówiąc o pokrzywach, o tych zaroślach itd., no to musimy się zdecydować, czy chcemy mieć park, czy chcemy mieć puszczę. Bo jeśli chcemy mieć naturalną puszczę no to raczej musimy eksploatować jak najmniej. Chodzi też o to by doprowadzić w ramach tego projektu do takiej sytuacji, że oto drewno pozyskiwane w puszczy będzie trafiało przede wszystkim do odbiorców z powiatu hajnowskiego. Do rzemieślników powiatu, do tych którzy zajmują się przemysłem drzewnym, ale także na opał dla mieszkańców powiatu hajnowskiego. Leśnicy twierdzą i słusznie, że w tej chwili w tych ramach prawnych, w tej chwili jest to niemożliwe, ale ktoś te ramy prawne ustalał, prawda, i ktoś je pewnie może zmienić. Głównym celem projektu jest to żebyśmy usiedli i rozmawiali ze sobą, żebyśmy rozmawiali i szukali wspólnych wyjść. Kompromis polega na tym, że każdy musi pół kroku ustąpić po to żeby znaleźć wspólny cel. Wczoraj, to tak jakby oderwane od tego uczestniczyłem w polsko – białoruskim forum gospodarczym, w które odbywało się w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Było bardzo dużo słów, wydawało się, że no ta współpraca układa się zupełnie dobrze. Biznesmeni ze sobą współpracują. Problemy zaczęły się gdy zaczęto rozmawiać na temat szczegółów, na temat granicy, przejść granicznych, sposobu przekraczania przejść granicznych, kontroli granicznych, itd. W końcu jeden z dyskutantów mówi, powiedział w ten sposób, aha ktoś mówi, że musimy się dogadać i te wszystkie przeszkody znieść, jeden z dyskutantów powiedział jak możemy się dogadać skoro ze sobą nie rozmawiamy. Spotykają się przedstawiciele biznesu, przedstawicie samorządów, rozmawiamy, staramy się ze sobą współpracować a na szczeblu rządowym nikt ze sobą nie rozmawia. Trudno znaleźć wyjście jeśli między sobą się nie rozmawia. I ten projekt ma właśnie taki cel, żebyśmy siadali wspólnie do stołu i wspólnie szukali takich rozwiązań. Ja nie daje gwarancji, że ten projekt się powiedzie, ale mam nadzieję, że po jego zakończeniu wszyscy będziemy bliżej kompromisu i racjonalnego wykorzystania puszczy, tak żeby ona służyła i człowiekowi, i żeby tej przyrody puszczańskiej również nie zniszczyć.

 

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: „Ja mam pytanie panie przewodniczący, panie Starosto, bo w tej ulotce jest nasza, naszego powiatu znak graficzny, po pośrodku godło i to znaczy, że jesteśmy koordynatorem tego projektu. Tutaj pan Starosta celnie zauważył, że powinniśmy wszyscy rozmawiać, ale do tego dojdę później. Chcę powiedzieć tak, dobrze, że jest hasło, które na początku tego projektu „Platforma współpracy” więcej nie będę mówił 21.11.2014 roku zapadnie decyzja. Natomiast według mnie ten projekt 1 800 000 zł to są kolejne cukierki tutaj dla naszego Powiatu. Dobre cukierki, słodkie cukierki, ja bym się cieszył, żeby z tego 1 800 000 zł tych cukierków jak najwięcej trafiło tutaj do naszego powiatu, żeby nasi mieszkańcy z tego 1 800 000, z tych cukierków, jak najwięcej tych cukierków słodkich zjedli i powiedzieli, że kiedyś było słodko, bo były słodkie cukierki. I chcę powiedzieć jeśli chodzi o współpracę to strategicznie jeżeli nie zostanie zmieniona ustawa o ochronie i o decyzji w sprawie powiększenia Białowieskiego Parku to jest tam zapisane w ustawie, że zgodę na powiększenie Białowieskiego Parku wydaje gmina, powiat i nie ma trzeciego.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Nie ma takich zapisów panie Mikołaju.”

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Jest, uchwałę musi wydać gmina, rada gminy, rada powiatu i jest trzeci jeszcze samorząd Urząd Marszałkowski, którego tutaj nie ma. Ja jestem trochę zaskoczony, niemile zaskoczony, że coś jakaś platforma istnieje, a nie wszystkie samorządy w tym uczestniczą.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: Ja może wyjaśnię, bo pan Mikołaj jakby deprecjonował ten projekt. Ja przynajmniej odniosłem takie wrażenie, że uważa, że to jest tylko cukierek, którego da się polizać i później się zabierze, tak jak dziecku można lizaka polizać i zabrać go i skarcić w ten sposób dziecko. Nie o to chodzi. Jeśli uważa pan, że nie trzeba na ten temat rozmawiać to nie musi pan przychodzić na spotkania i rozmawiać.”

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Ale ja pierwszy raz słyszę o czymś takim jako radny, bo Urząd Marszałkowski słyszał jako samorząd województwa.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „ To ja się bardzo dziwię bo na ten temat tu na forum rady rozmawiamy co najmniej od 2,5 roku. Ten projekt rodził się 2,5 roku. Każdy kto chce coś usłyszeć to usłyszy. I myślę, że nie kłóćmy się w tej chwili o to kto jest tutaj koordynatorem, kto jest beneficjentem tego projektu. Ja też bym bardzo chciał żeby te 1800 000 spożytkować w nieco inny sposób. Ale niestety ramy programów Infrastruktura i Środowisko w tym akurat rozdziale są takie, że inaczej tego zrobić nie było można. Ten projekt zmieniał się w ciągu trzech lat. Był dyskutowany, ramy zostały w zasadzie narzucone przez ekspertów zewnętrznych, którzy ten projekt oceniali. Mogliśmy to przyjąć, mogliśmy z tego zrezygnować. I jeśli nie będziemy rozmawiać to dalej będziemy tkwić w tym samy konflikcie. Ja rozumiem, że niektórzy wolą protestować, strajkować inni wolą rozmawiać. Ja należę do tych którzy chcą rozmawiać. Ja również się dziwię, że nie ma tutaj nikogo na przykład z przeciwników dialogu. A powinni się zgłosić. Decyzja o przystąpieniu do projektu nie zależy od tego czy my kogoś zaprosimy, czy nie. Decyzja o przystąpieniu do projektu zależy od woli tego kto chce lub nie chce w nim uczestniczyć. Przystąpiły do tego administracja lasów państwowych, są przedstawiciele ministerstwa środowiska, są przedstawiciele samorządu, te które chciały być i są. Ja chętnie zaproszę osobiście do udziału również przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, najlepiej żeby to był któryś z marszałków, znalazł się w Radzie. Z góry wiem, że to jest nierealne.”

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Ale nie spróbował Pan.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „ A skąd pan wie, że nie próbowałem?”

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: „Bo pan teraz powiedział, że spróbuje zaprosić.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Informowaliśmy o tym projekcie wszystkich. Pisała o tym prasa. Kto chciał to się dowiedział. Nikt nie koncesjonował tutaj poza pierwszą wersją, która została tutaj narzucona przez ekspertów, że muszą tam być przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele samorządów, administracji lasów państwowych i przedstawiciele środowiska naukowego. I oni wszyscy są. Jeśli ktoś chce dołączyć do realizacji projektu, w każdej chwili droga jest otwarta. Wystarczy żeby, jeśli jest to organizacja poza rządowa, statutowe premium tej organizacji przyjęło uchwałę, że włącza się do realizacji tego projektu i deleguje przedstawiciela do Rady. I już jest. Tak naprawdę zaczynam się zastanawiać, że chodzi tutaj o to, że nagle urodziło się coś co jakby burzy przyjęty tutaj standard nie bo nie. Ja nie twierdzę, że w ramach tego projektu ma zapaść decyzja dotycząca tego jak puszcza będzie zarządzana. Mnie bardziej interesuje to, co możemy korzystając z zasobów przyrodniczych, z zasobów kulturowych puszczy, co możemy z niej wyciągnąć dla lokalnej społeczności. Podnoszenie sprawy, że w Puszczy przerasta powiedzmy 2 000 metrów sześciennych drewna, czy nawet niektórzy twierdzą nawet, że 300 000 metrów sześciennych drewna i że to możemy bez szkody dla puszczy wyciąć i sprzedać, jest tworzeniem takiej no podcinaniem gałęzi, na której sami siedzimy. Ja chętnie zgodziłbym się z tym co powiem, że mamy w tej puszczy wyciąć tyle ile jest potrzebne dla naszej lokalnej społeczności. A ciąć to tylko po to, żeby wywieść do innych rejonów, może nie tylko Polska ale i innych rejonów Europy to nie jest chyba nasz tutaj lokalny mieszkańców rejonu puszczy interes. Być może jest to interes dla tych, którzy zajmują się eksploatacja drewna. Nie szukamy w ramach tego projektu nie szukamy konfliktu. Szukamy kompromisu. Ja również ubolewam nad tym, że tych ludzi zainteresowanych dialogiem jest mniej niż się spodziewaliśmy. Być może były tu jakieś niedoskonałości organizacyjne, być może wielu z nas nie wiedziało o tym, że to pierwsze spotkanie się odbywa. Ale ja chciałbym tak jak tu mówił radny pan Adamczuk, przyszedł na to spotkanie i powiedział wprost, że ma na ten temat takie zdanie, że ci którzy mają inne zdanie niech spróbują pana przekonać, że jest inaczej. Nie wiem, jeszcze raz powtarzam, ja nie gwarantuję za efekt, ale mam mino wszystko nadzieję, że będziemy coraz bliżej kompromisu, a kompromis szczególnie w tej sprawie będzie potrzebny.”

Radny Jan Adamczuk:Ja tak słuchając to wszystko myślę, żeby nas tu CBA nie pociągnęło za jakąś działalność, a kto wie. Reprezentuje tu znowu Powiat Hajnowski. Duży znak zapytania. Ale myślę, że może nas tu jeszcze nie wyłapią.”

Radny Jerzy Wasiluk: „Panie Starosto tutaj widzimy zaplanowano szereg szkoleń. Szkolenie dla młodzieży, szkolenie dla samorządowców ale nie widać szkoleń dla rolników nie wiem dlaczego, przecież też są mieszkańcami tego terenu. Mam prośbę, żeby jeszcze włączyć w te szkolenie rolników, aby moim zdaniem promować, aby się rolnicy łączyli w grupy producentów i pod wspólnym hasłem, pod wspólnym jednym logiem produkować i sprzedawać swoje towary poza powiat.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: Ta ulotka jest skrótową ulotką tylko po to żeby informować o głównych zasadach. W projekcie jeśli dobrze pamiętam są elementy dotyczące rozwoju rolnictwa ekologicznego, dotyczące rozwoju produkcji nowej żywności i te elementy tutaj na pewno są. Należą one przecież do naszych jakiś działań rozwojowych, to byśmy chcieli w naszym przyrodniczym cennym terenie rozwijać. Ja przepraszam, że odpowiadam siedząc, ale takie elementy są, takie elementy na pewno znajdą się w przygotowanej strategii rozwoju powiatu hajnowskiego. Bo jednym z elementów będzie dostosowanie strategii, która traci już aktualność. Bo ona została tylko uchwalona i ważna jest tylko do 2015 roku. dostosowanie tej strategii do zmieniającego się otoczenia, do zmieniającej się rzeczywistości. Bardzo słuszna uwaga, jeśli oddać się lekturze całego projektu to te elementy, jeśli dobrze pamiętam są.”

Radny Mirosław Romaniuk: „Dodam żeby mieszkańcom ewentualnie, żeby tego drewna też było na możliwości tutaj gospodarcze i rozwoju naszych przedsiębiorców nie tak zupełnie, żeby tą puszczę zupełnie wyciąć. Natomiast pierwszy raz zdarza się rzeczywiście, żeby ktoś po prostu wynegocjował takie pieniądze na rzecz, dlatego żeby móc rozmawiać. Bo to taki ewenement, żeby dla spotkań, dlatego żeby wprowadzić ten dialog. Znaczy się tutaj też nasuwa mi no ten dialog jest cały czas prowadzony, jak do tej pory przez te same podmioty, które tutaj uczestniczą w tym projekcie. Jak też tu jest napisane, że odbiorcami projektu są mieszkańcy. Jak najbardziej można za mieszkańców uważać również te podmioty, które będą uczestniczyć, inaczej może by napisać, że beneficjentem to są na te podmioty, które biorą udział, które są tutaj jakby przedstawicielami. Odnośnie tych pieniędzy, które tutaj, nie no tu myślę, daj Boże żeby w powiecie znalazło się z tego fizycznie powiedziałbym 300, 500 tysięcy to by było chyba. Reszta pieniędzy myślę, że to będą jakieś tam druczki i te inne rzeczy co jest zrozumiałe. Tutaj fajnie, że znajdą się pieniądze można by powiedzieć na takie jakieś plakaty i inne rzeczy których być może w inny sposób się nie napisało. Ja mam tylko taką prośbę jeśli już to z tymi mediami żeby szerzej. O tak pisze się prasa lokalna, telewizja lokalna my te sprawy znamy dlatego żeby szerzej mówić jeśli patronat pełni tutaj Unia Europejska czy Ministerstwo itd. No to może by tak z tego projektu zrobić centrum przyrody, jeśli to ma być na tle przyrodniczym bo o gospodarce jeśli chodzi o zapisane te informacje, które mamy to nie piszę się gospodarczo, tak silnie gospodarczo co da nam miejsca pracy, pieniądze do, tylko mówi się o sensie przyrodniczym mocno, czyli raczej ja upatruje to, że jakby zadania są postawione żeby dogadać się odnośnie właśnie puszczy. Czy to ma być puszcza, czy to ma być park w tym kontekście, a mniej tu właśnie tych spraw gospodarczych. A nam po prostu zależy zawsze rozpatrując różnie czy to platforma rozwoju, czy puszczy, czy regionu, czy jak. Zawsze chcielibyśmy żeby w ślad za tym poszły działania czy inwestycje, które dadzą nam miejsca pracy, ponieważ tutaj też pisze się o szkoleniach, że w drugim punkcie edukacja ekologiczna, o dzieciach i o osobach starszych. Tutaj jeśli chodzi o dzieci to za rok czy dwa, czy parę no to tych dzieci będzie tak mało, że nie będzie kogo szkolić. Chodzi o to żeby tych dzieci, wszystko trzeba zrobić żeby te dzieci były. ale dzieci będą jak będą miejsca pracy.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „ Ja tylko jeszcze raz powiem, że w ramach tego priorytetu programu infrastruktura i środowisko nie możemy wykorzystać tych środków na wydatki majątkowe. W ramach tego projektu niestety jest to niemożliwe, a jeśli tak jak pan mówi doprowadzi do tego, że pojawią się dodatkowe miejsca pracy no to będziemy wszyscy szczęśliwi.”

 

Do punktu 10-go:

10.1.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2013r.

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk:O tej korekcie mówiliśmy już na wszystkich komisjach powiatu, bo te zadania pojawiły się nieco wcześniej. Chodzi o zapisanie w dochodach i wydatkach kwoty 100 000 zł jako pomoc finansową gminy Narew na drogę do wsi Waniewo. Zapisanie w dochodach kwoty 16 000zł, które wyasygnowała gmina Czyże na drogę w Pobrzecznach i drogę Olchówka – Szostakowo i zwiększenie wydatków na ogólną kwotę 32 000 z tym, że to 16 000 również zostanie pokryte z dochodów bieżących Powiatowego Zarządu Dróg. Zwiększone dochody i wydatki o kwotę 32 400 zł na realizację programów edukacyjnych. To jest zasługa obecnej tutaj pani Krystyny, która zdobyła te środki od darczyńców.”

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały oraz do przedstawionej autokorekty Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

 

Uchwała Nr XXV/181/13

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 czerwca 2013 r.

w sprawie zmian w budżecie na 2013r.

( strona ...29-36.....)

 

 

10.2.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przystąpienia i upoważnienia Zarządu Powiatu Hajnowskiego do realizacji w ramach umowy partnerskiej międzynarodowego projektu „Wsparcie transgranicznych inicjatyw społeczności lokalnych w Euroregionie Puszcza Białowieska”.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

 

Uchwała Nr XXV/185/13

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 czerwca 2013 r.

w sprawie przystąpienia i upoważnienia Zarządu Powiatu Hajnowskiego do realizacji w ramach umowy partnerskiej międzynarodowego projektu „Wsparcie transgranicznych inicjatyw społeczności lokalnych w Euroregionie Puszcza Białowieska”.

( strona ....41....)

 

Do punktu 11-go:

 

Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Interpelację pana Jana Adamczuka odnośnie odkrzaczania drogi Puciska – Nowykornin przekażemy do Zarządu Dróg Powiatowych. Natomiast miałem spotkanie w poniedziałek z panią Krystyną i o odkrzaczaniu rozmawialiśmy. Jest kilka takich punktów na naszych drogach, szczególnie właśnie na połączeniach, na krzyżówkach i tak te prace zostaną zrobione do 15 lipca, to też dopiszemy. Jeżeli chodzi o Poddolną i Dolną faktycznie ja też tam jechałem i przede mną też samochód nie ustąpił pierwszeństwa. Przejechał, no na szczęście też nikogo nie było. Przekażemy to oczywiście do Urzędu Gminy Hajnówka aby tam ustawili taki znak, bo to jest droga gminna.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk:Pytanie pana radnego Michalaka dotyczyło spotkania z szefem CBA. To spotkanie odbyło się w ramach publicznego, to nie było moje indywidualne spotkanie, w ramach publicznego panelu dyskusyjnego, który odbywał się w trakcie kongresu regionów w Świdnicy. Byłem tam przez 1 dzień. Kongres trwał 4 dni, po to by odebrać to wyróżnienie dla Powiatu Hajnowskiego za zajęcie 6 miejsca w rankingu powiatów, powiatów do 60 000 mieszkańców, w rankingu organizowanym przez Związek Powiatów Polskich i tygodnik Newsweek. W ramach tego kongresu w ostatnim jego dniu odbyło się właśnie spotkanie, panel dyskusyjny z szefem CBA z Pawłem Wojtunikiem. Oczywiście nie mogłem sobie odmówić przyjemności wzięcia udziału ze względu na swoje osobiste perypetie, odmówić przyjemności udziału w tym spotkaniu. Spotkanie miało charakter najpierw ogólnoinformacyjny. Spotkanie to prowadził zastępca dyrektora naczelnego magazynu Forbs i dotyczyło w ogóle pracy CBA. Spotkanie odbywało się pod hasłem, które cały czas widniało nad fotelami, nad głowami rozmówców: CBA strażnik interesu publicznego czy łowca potknięć samorządowców. I ku naszemu zdumieniu obecnych tam wielu samorządowców ciągle w trakcie tej dyskusji nie uzyskiwaliśmy odpowiedzi na to pytanie, które w końcu nas najbardziej interesowało. Dopiero wystąpienia samorządowców, którzy zostali w jakiś sposób, ale nie tylko Ci, którzy zostali w jakiś sposób dotknięci akcją CBA, w tym moim, sprowokowało pana Wojtunika do ustosunkowania się do tego pytania. No oczywiście, ja też bym robił to samo na jego miejscu, bo zawsze punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Oczywiście pan Wojtunik zaprzeczył, żeby tutaj CBA organizowało jakieś specjalne akcje łowienia potknięć samorządowców. Na moje pytanie dotyczące, sugestię dotyczącą absurdalności przepisów w ustawie antykorupcyjnej, które przecież zniechęcają wielu przedstawicieli samorządów do aktywności publicznej w organizacjach pozarządowych, a po drugie są po prostu nieskuteczne, pan Wojtunik przyznał rację, że widzi absurdalność tej całej sytuacji z tym, że jego biuro, którym kieruje obowiązuje zasada legalizmu. Jeśli w prawie jest zapisane, że tak i tak to on musi to realizować. Zapytałem więc czy działalność non profit prowadzona przez organizacje pozarządowe, często działalność, która kwalifikuje się do zaliczenia jej jako działalności pożytku publicznego zgodnie z ustawą o pożytku publicznym i wolontariacie, czy to jest również działalność gospodarcza? Odpowiedział, że z jego punktu widzenia osobistego on miałby wątpliwości, ale taka jest wykładnia prawna. No i kolejny jakby argument przedstawicieli samorządów, czy zasada legalizmu mimo, iż prowadzi do absurdu powinna być taka rygorystycznie stosowana. Odpowiedź była tego typu, że mamy po prostu inne spojrzenie, inną interpretację zasad legalizmu. Ja przekazałem panu Wojtunikowi list otwarty, który napisałem, w którym po raz pierwszy opublikowaliśmy, i tutaj przekazuję go do wielu instytucji naszego państwa, do parlamentarzystów, do kancelarii premiera, prezydenta, do ministrów itd., którzy mogli by być tą sprawą zainteresowani. Przekazałem mu ten list i na tym się nasze spotkanie zakończyło. W kuluarach oczywiście rozmowa toczyła się w nieco innej konwencji, ale nie była to już rozmowa, która była rejestrowana przez telewizję przy której nie było już dziennikarzy. Tyle na temat tego spotkania, a list jest opublikowany tutaj w gazecie.”

Radny Jan Adamczuk:Mam pytanie do pana Starosty, to na tym spotkaniu to ten puchar to CBA panu wręczyło.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk:Nie, nie. To było zupełnie na innym spotkaniu ale szef CBA też w tym spotkaniu uczestniczył. Spotkanie z szefem CBA było od godziny 16 gdzieś do godziny 18, a gala już wręczenia tych nagród była gdzieś około godziny 20.”

 

Do punktu 12-go:

Przewodniczący Rady Mikołaj Michaluk: „Żeby uprzedzić ewentualne pytania, to chciałbym poinformować, że w sprawie pana Starosty na ostatniej sesji powiedziałem, że ruch będzie teraz należał do pana Wojewody. I wojewoda taki ruch wykonał. Takie pismo wpłynęło do Rady w dniu wczorajszym i jedno ze zdań tego pisma zacytuję: W świetle powyższych ustaleń w okresie miesiąca od podjęcia przedmiotowej informacji Rada Powiatu Hajnowskiego powinna podjąć uchwałę w ciągu jednego miesiąca od daty wpływu pisma”. Planuję w związku z tym zwołanie Rady Powiatu w tej sprawie na 25 lipca.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk:Ja przede wszystkim chciałbym serdecznie podziękować za udzielenie absolutorium, mówię to w imieniu własnym, mówię to w imieniu członków zarządu. To ważne i dla mnie osobiście i myślę, że i dla wszystkich członków zarządu, że te nasze działania są przez Radę akceptowane. Bilans 2012 roku myślę, że to jest efekt naszej wspólnej pracy. Pracy zarządu, pracy radnych, pracy kierowników i pracowników jednostek organizacyjnych powiatu, ale również pracy pracowników Starostwa Powiatowego jak też naszych gości, którzy również na naszych sesjach udzielali nam rad, wskazówek, z których często korzystamy. Podziękowania należą się więc wszystkim. Nie chcę oczywiście polemizować tutaj z radnym Michalakiem, ale demokracja przecież polega na tym, że to większość podejmuje decyzję i to czy jedna osoba czy dwie osoby jest sprzeciw lub wstrzymuje się nie ma większego znaczenia, ale uwiarygodnia niejako demokrację, bo każdy z nas ma prawo podjąć taką decyzję w trakcie głosowania jaką uważa za słuszną. I nie powinniśmy mieć tutaj do nikogo o to pretensji. Zgadzam się z wypowiedziami, że zadłużenie powiatu jest dość wysokie, że możemy mieć problemy z osiągnięciem nowych wskaźników, które obowiązują w tej chwili w ustawie o finansach publicznych przy budowaniu budżetu na 2014 rok. Łatwo jednak policzyć, że te 20 000 000 zadłużenia to jest jednak mniej niż dotąd wydaliśmy na różnego rodzaju inwestycje i wydatki majątkowe. I to znaczniej mniej. Przy okazji dyskusji na temat obligacji robiliśmy takie zestawienie i przedstawialiśmy taki efekt. Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękuję, dziękuję za pracę na rzecz realizacji budżetu powiatu hajnowskiego w 2012 roku. Fakt, że Rada pozytywnie oceniła na dzisiejszej sesji tą realizację powinien dawać satysfakcję nam wszystkim. Dziękuję bardzo.”

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Panie przewodniczący, panie i panowie radni, panie Starosto. Po pierwsze serdecznie chciałbym pogratulować dla Starosty i zarządu otrzymania dzisiaj absolutorium. Jest to 5 z niewielkim minusem. Nauczyciel, dobry nauczyciel, pedagog jak widzi jakieś błędy popełnione to czasami daje na zachętę lepszą ocenę po to żeby zachęcić do lepszej pracy. Natomiast nauczyciela ocenia pracodawca. Pracodawcą dla Rady jest wyborca, i wyborca 21 listopada 2014 oceni nauczycieli czyli radnych. 21 listopad 2014 roku oceni nauczycieli, czyli Radę. Szanowni państwo ja chciałem podziękować za dobrą współpracę w niektórych zagadnieniach a w szczególności już powtarzałem, któryś raz z rzędu wspólna praca byłego wójta Michała Wróblewskiego, Wicestarosty, Starosty na rzecz przejścia i Wójta w Narewce, przejścia fitosanitarnego w Siemianówce. Mamy nadzieję, że to przejście będzie się rozwijało i powstanie. To jest bardzo dobra współpraca nas wszystkich szczebli samorządowych, gminnych, powiatowych i mnie jako radnego wojewódzkiego. Chciałbym podziękować także za bardzo dobrą współpracę, za spotkanie merytoryczne w sprawie drogi Jelonka – Hajnówka w Dubiczach, gdzie był Starosta, Wicestarosta, gdzie był Burmistrz, gdzie byli Wójtowie, gdzie była dyrekcja Zarządu Dróg Wojewódzkich. Ustaliliśmy i dzisiaj szanowni państwo mamy wspaniałą sprawę za 57 jak dobrze pamiętam milionów, jak była budowana droga i to dzięki temu, że wszystkie szczeble są wspólnie, dobrze funkcjonowały. Ja to mam taką, jeżeli mogę prośbę bo tak jeżeli chodzi jakby było z mojej inicjatywy ja chciałbym także żeby Starostwo, Zarząd Powiatu bo radni porzucają ich tematy bo mnie jako radnego wojewódzkiego, ja bym chciał żeby Starostwo, pan Starosta lub członkowie zarządu dawali mi tematy lżejsze, trudniejsze, dobre, złe do wspólnej współpracy, bo jak ja pamiętam jak jestem radnym wojewódzkim żadnego tematu nie otrzymałem ani od Starosty, ani od Zarządu. Od radnych tak. Ja bym prosił żebym te tematy, żebym miał te tematy do realizacji. A ze względu na to, że dzisiaj jak pan radny Michalak powiedział, że 20 000 000 powiat jest zadłużony, to należałoby poszukiwać takich rozwiązań, które by przyczyniały się do rozwoju naszego powiatu, naszego terenu, naszej pięknej ziemi hajnowskiej, Puszczy Białowieskiej z okolicznymi miejscowościami, które by nie obciążały budżetu powiatu. Przedstawiam panie przewodniczący w 10 minut. Przedstawię tematy myślę nasze wspólne do naszej wspólnej współpracy, prac radnych, Starosty, Zarządu, pracowników starostwa, gmin, mnie jako radnego i innych instytucji. Pierwsze przemyślenia, temat do współpracy to Centrum Naukowo – Dydaktyczne na bazie lasów państwowych, Technikum Leśnego, Politechniki Białostockiej i instytucji naukowo – samorządowych. Dwa wsparcie lokalnych przedsiębiorców doradztwo, promocja, zwykła pomoc. Urzędnik w służbie dla społeczeństwa, decyzyjność administracyjna w jedną godzinę, a nie w trzy miesiące albo więcej. Inspirowanie, wpieranie, podpowiadanie, pomoc we wszystkich dziedzinach gospodarczych, regionalnych, kulturalnych, sportowych itd. Wsparcie powstania strefy ekonomicznej w Siemianówce, Hajnówce, Czeremsze, Kleszczelach. Wykorzystanie Puszczy Białowieskiej do celów marketingowych Zdrowy Produkt z Krainy Żubra, którą tutaj Radni Powiatu Hajnowskiego uchwalili taką kapitułę. Jest kapituła. Jest uchwalone, tylko nikt nie wspominał o tym, że żeśmy zastrzegli znak graficzny i produkujemy naprawdę zdrowy produkt z Krainy Żubra a nawet te na szpitale, te usługi medyczne, kulturę i inne to powinno iść pod zdrowym produktem z Krainy Żubra. Mamy taki znak marketingowy zastrzeżony, opracowany statut, kapituła też jest. Zainicjowanie powstania obiektu uzdrowiskowo – wypoczynkowego w trójkącie jednostka wojskowa, Krynoczka, budynki socjalne, pod nazwą Krynoczka. Szanowni państwo budynki socjalne zostały wykupione, ja nie wiem z jakich przyczyn czy z nijakich przyczyn i po prostu może należałoby dla tego właściciela podpowiedzieć, pomóc, żeby na tym miejscu powstało coś wspaniałego, pod tą wspaniałą naszą nazwą jaką jest Krynoczka. Połączenie kolejowe jest bardzo ważne Warszawa – Hajnówka – Siemianówka. Dalej połączenie kolejowe Brześć Wysokolitewsk – Czeremcha – Siemianówka – Świsłocz. I połączenie kolejowe tutaj dopisałem pomysł pana Starosty do wspólnej realizacji Brześć Wysokolitewsk – Czeremcha – Grodno. To jest coś wspaniałego i to by ożywiło nasz region. Lobbing na rzecz remontu torów kolejowych Czeremcha – Białystok. Otóż szanowni państwo ja wiem, że niektórzy mnie nazywają misjonarzem, niektórzy mówią o moich snach, które miewam, ale za ten sen odnośnie remontów tego połączenia kolejowego i tego pociągu ekspresowego z Warszawy do Moskwy przez Hajnówkę, Siemianówkę, które opowiedziałem na festiwalu Muzyki Cerkiewnej dla wiceministra transportu, za które to minister za ten sen wypijał toast ja nie wiem czy to jest takie no. Niech sen się sprawdzi. Ale trochę jest mi przykro, że ten sen jest wykorzystywany jako taka, moja przenośnia, że Janowski ma sny. Jeżeli ma sny i takie sny to przypominam, że kiedyś do Wilna pociąg jeździł przez Hajnówkę i było bardzo, bardzo dobrze. Drogi powiatowe przygotować do ewentualnego przekwalifikowania. Drogi powiatowe zrobić projekty pod nowe rozdanie środków unijnych. Otóż w posiadanych przeze mnie informacjach na drogi gminne będą środki w PROWie. Dalej idąc przygotować się dobrze do scalania gruntów. W scalaniu gruntów jest możliwość dofinansowania budowy dróg gminnych w wysokości 100%. I po to szanowni radni dzisiejszej, na której to sesji podjęliśmy uchwałę przekazanie drogi powiatowej dla gminy, bo gmina jedna miejscowość w Narewce, w Olchówce będzie prowadzone scalanie gruntów. I jest możliwość dofinansowania 100% do drogi w ramach scalania gruntów. Myśmy zaprzepaścili ten temat. Temat Łapuchówki, Kotłówki, Koweły, Nowin można było zrobić w ramach scalania gruntów wykorzystać środki i 100% wyremontować dróg.100% przejścia, wszystko jest cała infrastruktura scalania gruntów jest zrobiona. Nie zostało to zrobione, ale należałoby pomyśleć nad następnym rozdaniu. I tutaj w ramach nadzoru panie Starosto nad melioracjami, bo melioracje nadzoruje starosta administracyjnie, ale czy nie należałoby także wesprzeć spółki wodnej mieszkańców w takich projektach, bo tu dzięki Andrzejowi Szwarc melioracja powstaje w Czyżykach, ale dobrze by było żeby była Kotówka, był Nowykornin, były Jagodniki, żeby był kanał Koryciski i otóż szanowni państwo przez niedopatrzenie, przez jakąś słabą mobilność naszą województwo podlaskie oddało 14 000 000 zł do województwa pomorskiego w sprawie melioracji gruntów. A u nas są takie obiekty jak Jagodniki, Koryciska, które kosztuje 14 000 000 zł. Także wiem, że papiery były w Starostwie, ale nie wiem jaki tam dalej skutek. Szanowni państwo bardzo proszę także o wspólną pracę na rzecz wsparcia, proszenia, lobbingu na rzecz drogi, budowy drogi Hajnówka – Bielsk Podlaski, Nowosady – Zabłudów z obwodnicą w Narwi i Zwodzieckie – Juszkowy Gród. I oto szanowni państwo Zarząd Wojewódzki przedstawił propozycje zrobienia dwóch projektów na dwie z tych trzech dróg. I była dyskusja między radnymi, no może i stąd, no i doszliśmy, bo był taki argument, że proszę zrezygnować z jednej drogi na rzecz drugiej drogi. I na obecnym etapie jest tak, że na 90,5%, że znajdą się środki na trzy projekty. Na trzy projekty, na trzy te drogi, które powiedziałem. Nie na dwie tylko na trzy: Hajnówka – Bielsk Podlaski, Nowosady – Zabłudów i Juszkowy Gród – Zwodzieckie. Temat obwodnicy jeszcze jest niejasny i tutaj by było dobre wasze wsparcie. Dokończenie remontu, bo będzie pierwszy odcinek drogi Białowieża – Hajnówka remontowany, z Hajnówki do skrzyżowania Budy w Teremiskach. Będzie to robione po pierwszym lipca z tego względu, że na ochrony ptaków po tym terminie będzie robione. Ważne żeby wspólnie popracować aby dokończyć drogę w następnym roku do Białowieży od tego skrzyżowania. Także szanowni państwo może to nie dotyczy naszego powiatu, ale ostatnio jadąc ze względów zdrowotnych, jechałem w kierunku Warszawy Anina przez Sokołów Podlaski i otóż my chcemy tutaj ale dla nas jest ważne połączenie na Warszawę. Tam do Sokołowa Podlaskiego z, nie pamiętam miejscowości, jest zrobiona super droga. Aby tą drogę pociągnąć nie tylko u nas bo Jelonka będzie zrobiona, ale zacząć myśleć o Siemiatycze – Drohiczyn, w tamtym kierunku, też byłoby dobrze, byłyby dobre połączenia. I druga droga strategiczna dla nas, dla naszego powiatu i rozwoju to jest droga Hajnówka – Brańsk – Ciechanowiec – Brok – Warszawa. Też to jest bardzo ważna sprawa i tam niewielki odcinek zrobić to nic, że to nie u nas w powiecie ale to jest strategicznie dla naszych terenów. Temat doprowadzenia gazu jest już wszystkim znany. Myślę, że był on już poruszany przez radnego nawet w Bielsku Podlaskim podczas obrad w sprawie strategii, przebudowa i możliwość dostępu do energii elektrycznej. Dalsza rozbudowa przejścia drogowego w Połowcach i kolejowego w Siemianówce, pozyskiwanie i uzbrojenie terenów pod inwestycje. Mamy działki, samorządy mają działki nawet wielkości 40 hektarów. Nasze samorządy w powiecie mają działki 40h pod inwestycje. To jest coś wspaniałego, coś wspaniałego i należałoby to promować, lobbować aby na tych miejscach powstawały, inwestorzy by się znaleźli a to jest niedaleko przejścia, tylko pokazać tą działkę i wspólnie poszukać inwestora. Następna sprawa tutaj należałyby się podziękowanie dla naszych tutaj strategicznych przedsiębiorców pana Martyniuka, ale bardzo ważna sprawa tutaj dla naszych lokalnych społeczności to są miejsca pracy dla naszych pań. Dla naszych pań, bo mężczyźni dojadą daleko gdzieś tam. Tutaj należałoby w Hajnówce stworzyć zakład typowo dla pań bo jest to bardzo, bardzo ważne. Dziedzictwo kulturowo – wyznaniowe, gościnność Puszcza Białowieska z zapleczem turystyki. Działka przeznaczona, przekazana dla starostwa przez Urząd Marszałkowski na drodze do Białowieży powinna żyć z turystyki. Dla turystyki jest potrzebna woda. Wspólnie panie Starosto żeśmy chodzili koło tego żeby kupić i trzeba coś z tym dalej robić. Zbiornik Siemianówka dąży do zmiany operatu rybnego, ułatwi dostęp do wody poprzez od koszenie brzegów na plażę, wodny wyciąg narciarski. Dalsze wspieranie imprez i atrakcji już istniejących nad Siemianówką. Zbiorniki wodne w Białowieży, Hajnówka, Leniewo, Pasieczniki. W gruntach w posiadaniu miasta w okolicach szpitala przekazać za symboliczną złotówkę w drodze przetargu dla strategicznego inwestora pod względem turystycznym, może to być IKEA. Może taki dziwny pomysł ale Dom Weselny w Zbuczu, Białoruski Dom Weselny. Wsparcie ośrodków kulturalnych w tym Muzeum Białoruskiego. Spływ kajakowy Białowieża – Narewka – Ploski, zachowanie architektury, projekty budowlane oddające wizerunek naszego powiatu. Współpraca gospodarcza z Białorusią. Większa mobilność euroregionu w Puszczy Białowieskiej, operatywność. Centrum Informacyjno – pomocowe, pisania wniosków pomocowych do różnych instytucji tych środków pomocowych, unijnych ale innych. Dla wszystkich beneficjentów. To nic nie kosztuje. Mamy ludzi i przy tym budżecie co mamy to może przyjdzie się nam zwalniać pracowników, nie trzeba zwalniać pracowników, tylko znaleźć dla nich zajęcia po prostu żeby wesprzeć bez strat finansowych ten rozwój. Przełamanie marazmu, stereotypu, że ktoś za nas coś zrobi wśród rządzących i społeczeństwa lokalnego. Wsparcie każdej najdrobniejszej inicjatywy. Wymiana pokoleniowa w strukturach zarządzania. Wymiana mentalności i przystosowanie do nowej rzeczywistości. Współpraca wszystkich szczebli samorządu w każdym aspekcie lokalnym. Wyroby z drewna, nie ważne, że dostęp do materiałów jest ograniczony ale nabywcy z Polski i ze świata kojarzą nas z okręgiem z drewna, więc trzeba umacniać ich w tym przekonaniu. Projekty typu biogazownie upadają bo społeczeństwo zna tylko jedną stronę medalu zwykle negatywną, dlaczego nikt nie zachęci ludzi na tak, na przykład pokazując im zalety, organizując wyjazdy.”

Radna Helena Sapieszko:Panie Mikołaju pan tak mówi szybko, że ja z tego nic nie rozumiem.”

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski:Pani Radna dosłownie jeszcze minutę. Położenie w okolicy Puszczy Białowieskiej bardzo często nie skoszonego terenu to nasze źródło pieniędzy. Trzeba szukać chętnych do wspierania centrów sportowych np.: szkolenia sportowców, rehabilitację, sanatoria, prywatne domy opieki społecznej, starości. I otóż szanowni państwo jest jeden inwestor, który by chciał wybudować dom spokojnej starości. Ekskluzywny dom spokojnej starości, ale on chce wybudować dla ludzi powracających z Kanady, Argentyny, ze Stanów. Obsługa takiego kosztu będzie 10 000 zł. Jest taka osoba. I drobna sprawa szanowni państwo plenerowe kino letnie w amfiteatrze. Promocja medialna taka jak przygotował to Bielsk Podlaski. I jeszcze jedna moja prośba panie Starosto, panowie z zarządu, szanowni radni zróbcie anonimową ankietę wśród waszych wszystkich pracowników i zróbcie anonimową skrzynkę, niech każdy z waszych pracowników wrzuci propozycję ewentualnych pomysłów w temacie naszego rozwoju naszego powiatu. Zobaczycie jaki posiadacie wielki potencjał intelektualny ludzkich chęci do działania, robienia, tworzenia. Ja w pewnym miejscu to zrobiłem i jestem bardzo, ale to bardzo ogromnie zaskoczony. Mam tutaj, nie spisałem, nie zdążyłem część pomysłów, które mi tu przedstawiono. Mam ankiety, propozycje i jestem bardzo, bardzo pozytywnie zaskoczony jak nasi mieszkańcy powiatu hajnowskiego myślą o naszym wspólnym dobrze, o Hajnówce. Dziękuję bardzo.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk:Ja powiem tylko, że nie jestem wcale tym zaskoczony panie Mikołaju, ja od dawna wiem, że nasi ludzie mają wielki potencjał. I ci, którzy tutaj pracują nie musimy im robić anonimowych skrzynek. Oni przyjdą i powiedzą. Atmosfera w naszych urzędach jest taka, że nie musimy uciekać do anonimowych badań. Ja bym chciał tylko prosić, żeby te pomysły, które tutaj zostały tak szybko powiedziane, żeby one trafiły do nas jeśli jest to możliwe na piśmie a my się oczywiście skrupulatnie tym zajmiemy i przemyślimy co się da zrobić, na co da się znaleźć pieniądze i wspólnie będziemy działać na rzecz ich realizacji. Bo teraz to zabrzmiało powiedzmy jakby to było w przed dzień 21 listopada przyszłego roku.”

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski:Panie Starosto jest tak, może i ma pan rację. W Bielsku, otóż przyroda wytworzyła porządną cechę genetyczną, żeby przetrwał gatunek to powinna być konkurencja. I konkurencja może, nie miałem tego mówić, ale pan Starosta poruszył ten temat, i może taka konkurencja jaka jest w Bielsku Podlaskim jest potrzebna żeby przetrwał gatunek. Przetrwał nasz region. A pani radna, pani nie zrozumiała. Wszystkie rzeczy są nagrane na dyktafonie i niektórzy, bo konsultowałem ten temat czy poruszyć dzisiaj na Radzie Powiatu czy nie. Większość powiedziała tak, chcesz mieć wrogów to powiedz. Tak i tak nikt nie posłucha. Tak i tak Cię nazwą misjonarzem. Ale zrobiłem to tylko z jednego względu. Otóż jeżeli za 10, 20, 30 lat mój wnuk, prawnuk będzie pisał pracę magisterską i historyczną, i będzie miał za zadanie od promotora temat Powiatu Hajnowskiego i odnajdzie taki protokół tutaj w archiwum protokół z posiedzenia rady i powie, że mój dziadek to chociaż nic nie zrobił, ale się starał. Dziękuję.”

Radna Helena Sapieszko: Panie Mikołaju ja bardzo się cieszę, że ma pan takie pomysły, ale pan mówił za szybko i ja tego wszystkiego nie mogłam załapać. Zadam pytanie te domy koło Krynoczki to chodzi o wojskowe.”

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski:Osiedle mieszkaniowe wojskowe. To jest prywatne, ja nie wiem czy jest możliwość prywatnego podciągnięcia do konsekwencji, że nie dba o infrastrukturę czy inne ze względów technicznych. Może jego zaczynać podszczypywać ja nie chce inwestować.

Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko: „Szanowni radni ja w kilku zdaniach bo to co powiedział pan Mikołaj to się znajdzie pewnie tutaj w protokole, chciałbym się odnieść do kilku punktów. Tak czułem, że pan pouczy nas dzisiaj jak mamy pracować z pracownikami i jak są w niektórych sprawach niekompetentni, bo tam można w ciągu godziny załatwić sprawę a my w trzy miesiące. Otóż chcę przekazać, bo tak po punktach przechodzę. Stefy ekonomiczne, panie Mikołaju między innymi ochrona środowiska też podlega podemnie. Ta strefa, która się tworzy na Siemianówce w tej chwili zrobiliśmy tyle roboty dobrej z naszej strony, tylko jesteśmy uzależnieni od województwa. My na to wpływu nie mamy. Ja bardzo króciutko, uzdrowisko Kryniczka. Faktycznie nawet znałem tych panów, którzy kupili to. Mieli ogromne zapędy, żeby wybudować ośrodek rehabilitacyjny z możliwością już ulokowania sportowców już na euro 2012. Niestety napotkali tez na wiele problemów związanych oczywiście z ochroną środowiska. Scalanie gruntów. Odpowiadam akurat za scalania gruntów. Panie Mikołaju proszę takiej demagogii nie siać. Sprawdziłem po raz kolejny na Kowele i tamtych wioskach nie ma pełnej dokumentacji. Prosiłem i sołtysów i prosiłem wójta ale niestety procedury są takie albo 50% powierzchni wtedy możemy scalać albo ponad 50% procent chętnych do scalania. Nie możemy tego uzyskać a pan cały czas twierdzi na naszych spotkaniach, że powiat winny. Idę dalej dwa scalania w tej chwili prowadzone są: jedno na Olchówce to nadzoruję i to co pan powiedział to jest prawda. Tan będą drogi zrobione, tam będą chodniki zrobione, będą drogi polne. W tej chwili jest zrobiona pełna dokumentacja jak tylko ogłoszą przetarg na następną wieś w Tarnopolu. Mamy dokumentację niepełną na Dubicze Cerkiewne ale na pewno ją uzupełnią i my czekamy dalej na inne możliwości, aby te projekty po prostu realizować. Dlatego takie hasło powiedzieć tam mnie dopełniliście, tam jest źle zrobione. Ja to wszystko sprawdziłem i ponaglałem jednych i drugich. Ja jako Starosta, czy któryś z radnych nie będzie chodził po mieszkańcach. A tych mieszkańców jest np.: w Kowele 30% a 70% w Białymstoku ich to w ogóle nie interesuje. Melioracje, z tego co wiem bardzo dużo środków zostało przekazanych właśnie z naszego województwa, ale też na scalanie gruntów i to w Siemiatyckie i to jest raz, dwa oczywiście te nie wykorzystane gdzieś tam poszły. Jeżeli chodzi o melioracje, które będą ewentualnie w Dubiczach Cerkiewnych, zabiegamy bardzo aby znalazły się środki. W tej chwili w Urzędach Marszałkowskich nie ma pieniędzy na to. Parking odkupiliśmy po negocjacjach . Dziękuję panie Mikołaju, że pan pomógł tutaj od Urzędu Marszałkowskiego. Natomiast mamy przygotowaną pełną dokumentację opracowaną aby ten parking mógł być zagospodarowany, oczekujemy na pieniądze i oczywiście wniosek jest jakby już gotowy tylko złożyć jak będzie rozdanie też w Urzędzie Marszałkowskim. Odkaszanie zbiornika to na pewno nie do nas tylko do Zarządu Melioracji w Białymstoku. I Dom Starości. Panie Mikołaju ja znam, bardzo dużo pomogłem tam był konflikt drogi powiatowej z przebiegnięciem przez posiadłości gminy Narew. Jest potencjalny inwestor, który chce wybudować z prawdziwego zdarzenia. Wszystkie pozwolenia, on tutaj przychodził do mnie z 5 razy i do mnie i do Starosty dziękował za szybkie załatwienie sprawy. Bo niestety te sprawy, które są związane z ochroną przyrody są bardzo ciężkie, nie chodzi o nas a o wyższy stopień załatwiania w Białymstoku. I tak jeszcze na koniec powiem odnośnie urzędników naszych i białostockich to jest taka różnica, że pozwolenia wodno – prawne na rozbudowę jakiejkolwiek drogi na terenie np.: Siemiatycz, czy Bielska bo tylko my możemy wydać, no oczywiście minister musi wskazać, załatwiamy w przeciągu dwóch tygodni. Natomiast na Białystok czekaliśmy 4 miesiące Urząd Miasta to nam załatwił. Dziękuję bardzo.”

Radny Jan Adamczuk:Ja może tak dwa słowa. O scaleniu nie ma nas co uczyć. Ja mam 20 działek w Czyżach już dawno proszę wójta. Jaką szansę mam, żadnej bo nie mam. Mam 50ha, ale to takie punkty działek, że nie ma scalenia. Odnośnie melioracji ja mam grunt pod meliorację a nie zrobię bo trzeba mieć hektary. To żaden problem dotrzeć do tej inwestycji. Na terenie Dom Weselny tam w Czyżach, panie Janowski trzeba być spokojnym o tej budowie, bo ona tam nie może być, a dlaczego bo wójt chciał tam pobudować restaurację, to cerkiew pobudowali w Zbuczu. I znowu pobudują cerkiew. Tak. Nie ma szans, a parafia jest mocna i da redę. I to jest to. I co jeszcze. Dobre pomysły pan masz, ale kiedy je zrealizować. Drogi dobre, te trzy drogi, które pan wymienił, czwartą trzeba, ja jestem za tym, ale kiedy to się stanie to cholera wie. I co tu dalej jeszcze mówić. Tyle pan tu nagadał. A co z tymi kobietami. Bo to jest ważne, może to będzie dobry pomysł. Ale ja popieram pana Janowskiego. On zawsze coś tam wymyśli i powie dobrze. Dziękuję bardzo. Te Czyżyki to powiem, to nie dzięki Szwarcowi to dzięki panu tam powstała melioracja, bo to jest prawa. Pan tam zna takiego co tam balonem latał chciał być też w Urzędzie Wojewódzkim no i się zrobiło. Ale to jest prawnie, bo to się nazbierało hektarów, to żaden problem zrobić.”

Michał Bajko: „Ja bardzo rzadko jestem na sesjach tak od początku do końca i cieszę się że wśród radnych jest jeden tak aktywny radny pan Adamczuk z Czyż ale ja mam do pana pytanie, więc pan jest radnym nie tylko gminy Czyże ale i gminy Białowieża. Che powiedzieć ale myślę, że pan ten wątek rozszerzy bo pan jest aktywny. A więc jadąc z Hajnówki do Białowieży, znajdowały się, częściowo się znajdują 4 zabytkowe mostki, które mają ponad 100 lat. To jest zarejestrowane u konserwatora oczywiście. Jest przechowywane w kartotekach. W naturze wygląda następująco, ktoś tam rąbnął, przęsło upadło a to z żeliwa, ktoś na złom nie ma. Na dzień dzisiejszy z tych zabytkowych z 4 zostało 1,5, więc taka prośba i apel jest. Uruchomić pewne służby, które odpowiadają za zabytki, żeby w jakiś sposób zabezpieczyć.”

Radny Jan Adamczuk: „ Nie ma problemu. Znam szefa zabytków w Białymstoku i ja tam do niego zajdę i podyskutuję. Nie ma problemu. Dziękuję.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: „ Ale mam prośbę panie kierowniku, dyrektorze i panie radny. Zostawcie tą sprawę bez załatwienia i znajomości. Jeżeli nie będziecie załatwiać to będziemy mieli poszerzoną drogę o 80 centymetrów do Bud. Jak pan radny chce interweniować zróbmy to za dwa lata.”

Radny Jan Adamczuk: „ Ja znam ten temat o poszerzeniu, panie Janowski.”

Przewodniczący Rady Mikołaj Michaluk: „Panie radny to się spotkajcie we trójkę, bo są różne zdania.”

Do punktu 13-go:

 

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XXV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.

 

 

Protkołowała

Violetta Miniuk

Przewodniczył

Przewodniczący Rady Powiatu

Mikołaj Michaluk

 

Metryka strony

Udostępniający: Violetta Miniuk Wydział Organizacyjno Administracyjny

Wytwarzający/odpowiadający: * informatyk

Data wytworzenia: 2013-08-05

Wprowadzający: * informatyk

Data wprowadzenia: 2013-08-05

Data modyfikacji: 2013-08-05

Opublikował: * informatyk

Data publikacji: 2013-08-05