Protokół Nr X/15 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 29 października 2015 r.

OA.0002.10.2015

Protokół Nr X/15

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 29 października 2015 r.

w sali nr 12 Starostwa Powiatowego w Hajnówce ( ul. A.Zina 1)

( początek sesji - godz. 13:00, koniec - godz. 15:53)

 

Do punktu 1 – go:

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Lech Jan Michalak.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dzień dobry. Witam wszystkich Państwa. Otwieram obrady X sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. Witam Starostów, witam Państwa radnych, witam gości zaproszonych. Witam Pana dyrektora Eugeniusza Saczko, Panią Eugenię Karwowską – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych, Panią Krystynę Miszczuk – Zarząd Dróg Powiatowych, Panią Walentynę Troc – Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Panią Marię Skwarczyńską – Zespół Szkół Ogólnokształcących, Panią Lucynę Wawreszuk – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, Włodzimierza Pietroczuka – radnego sejmiku, Pana Grzegorza Tomaszuka – dyrektora SP ZOZ i Panią Bożenę Szapiel ( lista osób zaproszonych na sesję str......., zał. nr   …8.... ).

Na dzisiejszej sesji uczestniczy 16 radnych zgodnie z listą obecności i możemy podejmować wszystkie decyzje, obradować i decyzje będą prawomocne ( r. A. Jarmocik była nieobecna; lista obecności str..........., zał. nr  ..…9.  ).

 

 

Do punktu 2-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Wszyscy Państwo radni otrzymali projekt dzisiejszych obrad, czy ktoś ma jakieś uwagi do dzisiejszego planu naszej pracy? Jeśli nikt nie wnosi uwag, przeczytam zaproponowany porządek obrad.

Przewodniczący Rady przedstawił Radzie porządek obrad sesji.

 Oto jego brzmienie:

 

  1. Otwarcie X sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  2. Przyjęcie porządku obrad sesji.
  3. Przyjęcie protokołu z IX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  4. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzyseseyjnym.
  5. Interpelacje i zapytania radnych.
  6. Informacja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na terenie powiatu.
  7. Informacja na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno – ekonomicznej szkół i placówek oświatowych powiatu hajnowskiego.
  8. Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych.
  9. Informacja o realizacji budżetu za I półrocze 2015r.

10. Powzięcie uchwał w sprawie:

10.1.zmian w budżecie na 2015r.;

10.2. zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2015-2023;

10.3. Przyjęcia Programu Rozwoju Powiatu Hajnowskiego do 2020 roku;

10.4. udzielenia pomocy finansowej Gminie Kleszczele;

10.5. udzielenia pomocy finansowej Gminie Narewka;

10.6. udzielenia pomocy finansowej Gminie Czeremcha;

10.7. udzielenia pomocy finansowej Gminie Miejskiej Hajnówka;

10.8. wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Dubicze Cerkiewne do realizacji zadania „Poprawa infrastruktury drogowej poprzez przebudowę dróg gminnych w Dubiczach Cerkiewnych – Etap I” w ramach programu wieloletniego pn. Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 i zabezpieczenia w budżecie na 2016 rok środków finansowych na realizację tego zadania;

10.9. wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Narewka do realizacji zadania „Przebudowa dróg gminnych w Narewce w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 687” w ramach programu wieloletniego pn. Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 i zabezpieczenia w budżecie na 2016 rok środków finansowych na realizację tego zadania;

10.10.wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Miejską Hajnówka do realizacji zadania „Przebudowa ulicy Armii Krajowej i rozbudowa ulicy Zajęczej w Hajnówce” w ramach programu wieloletniego pn. Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 i zabezpieczenia w budżecie na 2016 rok środków finansowych na realizację tego zadania;

10.11. określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2015r.;

10.12. zmiany statutu SP ZOZ w Hajnówce;

10.13. przyjęcia „Programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2016r.”;

10.14. nawiązania współpracy partnerskiej między Powiatem Hajnowskim powiatem Nowosądeckim;

10.15. ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu hajnowskiego na pierwsze półrocze 2016r.;

10.16. uchwalenia „Programu Ochrony środowiska dla powiatu hajnowskiego na lata 2016-2020”;

10.17. ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem i przechowywaniem pojazdów na terenie powiatu hajnowskiego w 2016r.

 

  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
  2. Wolne wnioski.
  3. Zamknięcie obrad X sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

           

       W związku z brakiem uwag i pytań Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad IX sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Do punktu 3-go:

 

      Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają uwagi bądź pytania do protokołu z  IX sesji Rady Powiatu. Pan Przewodniczący przypomniał, że protokół był wyłożony do wglądu w Biurze Rady.

       W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z IX sesji Rady Powiatu.

       Protokół z IX sesji Rady Powiatu został przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

           

Do punktu 4-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu 4, informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym. Proszę Panie Starosto. ( str………., zał. Nr…7……). Czy są jakieś pytania, czy Pan starosta ma coś do uzupełnienia?

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Zarząd w okresie międzysesyjnym zebrał się pięciokrotnie i na kolejnym dzisiejszym spotkaniu. Co do 5 spotkań poprzednich państwo otrzymaliście informację na piśmie. W dniu dzisiejszym na posiedzeniu Zarządu przyjęto autokorekty: do programu rozwoju powiatu hajnowskiego, zmiany wydatków w środkach PFRON i  zmiana adresu punktu aptecznego w Narwi. Powyższe zmiany zostaną omówione podczas omawiania poszczególnych uchwał. Ponadto przyjęto uchwałę Zarządu Powiatu w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż przez SP ZOZ w Hajnówce pieca muflowego; ponadto pozytywnie zaopiniowano wniosek Specjalnego ośrodka Szkolno – Wychowawczego na adaptację dwóch budynków przy ulicy Bocznej obok Zespołu Szkół Zawodowych na mieszkania treningowe dla osób niepełnosprawnych. Środki na adaptację Ośrodek chce pozyskać z funduszy PFRON.

Radna Barbara Wasiluk:  W informacji dotyczącej pracy zarządu pojawiła się informacja dotycząca nowych zadań, jakie spadną na samorząd powiatowy od stycznia przyszłego roku, mianowicie dotyczy to porad prawnych jakie będzie realizował samorząd powiatowy. Chciałabym prosić o przybliżenie tych informacji i działań jakie zostały podjęte w tym zakresie, tak, żebyśmy my radni wiedzieli o tym, a szczególnie nasi mieszkańcy gdyż patrząc na zainteresowanie poradami prawnymi jakie są realizowane w Ośrodku Pomocy społecznej w Hajnówce, w zakresie pomocy ofiarom przemocy, więc widzę, że jest to ogromne zainteresowanie, więc bardzo bym prosiła o informację gdzie te porady będą realizowane, w jakim zakresie, jaka grupa docelowa i z jakich porad będzie można skorzystać.

Radny Jan Adamczuk: Ja tu mam pytanie, jest taki zapis: wyrażenie opinii dotyczącej pozbawienia kategorii drogi powiatowej ( droga powiatowa 1736B Tonkiele – Chrołowice – Chutkowice – Putkowice Nadolne). Co to za miejscowości, bo jakoś sobie nie przypominam? Chciałbym usłyszeć gdzie to jest. I kolejna uchwała w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej pozbawienia kategorii drogi powiatowej ( droga powiatowa Obniże – Śledzianów – Bużyski). Co to za miejscowości?

Jeżeli można dalej, to zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował wniosek w sprawie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej polegającej na rozbudowie drogi gminnej Nr 108627B – ulicy Nowej w Białowieży. Jest bardzo dobrze, że Zarząd podjął taką przymiarkę, że tam trzeba tę drogę naprawić, bo ta Białowieża wymaga już troszeczkę, żeby pomogli.

Zarząd po zapoznaniu się z pismem Ministra Sprawiedliwości w sprawie zorganizowania od 1 stycznia 2016r. dwóch punktów bezpłatnego poradnictwa.

Radna Czesława Wiluk: Przecież Pani Basia o tym przed chwilą mówiła.

Radny Jan Adamczuk: To ja nie zauważyłem. To jak dwóch powiedziało to nie zaszkodzi. Zarząd po zapoznaniu się z pismem PGE Rejon Bielsk Podlaski wyraził zgodę na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane i na budowę na działce nr 797/18 w miejscowości Białowieża. Co to będzie za inwestycja? Ale uważam, że będzie dobra inwestycja, bo tam jest problem z zasilaniem na Grudkach, wiem tam od tych mieszkańców, że dopływy prądu są przerywane. Są tam kwatery agroturystyczne i jest problem, że lodówki się rozmrażają. Uważam, że może to w tym kierunku będzie, jak tak będzie to będzie dobrze. Co by ja tu jeszcze spytał? Może jeszcze o tej Białowieży dwa słowa. Zarząd, po zapoznaniu się z pismem wójta gminy Białowieża w sprawie współfinansowania wykonania dokumentacji na drogę powiatową ul. Gabiec w kwocie 20 tys. zł postanowił spotkać się w powyższej sprawie w celu omówienia przedmiotowej inwestycji. Bardzo dziękuję, że chcecie się spotkać i będzie dobrze. Dziękuję serdecznie.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Wysoka Rado, dobrze by było, żeby Pan Starosta odpowiedział na te pytania w odpowiedziach na interpelacje.

 

            Radni nie zgłosili więcej pytań i uwag do przedstawionej informacji o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

            Informacja o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym została przez Radę przyjęta.

 

Do punktu 5-go:

 

            W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje:

1. Radny Jan Adamczuk –  Moja interpelacja będzie dotyczyła dróg powiatowych. A co mam na myśli? Drogi powiatowe były poobsadzane drzewami. To były topole. Urosły i po 40 latach czas najwyższy je wyciąć, bo zagrażały niebezpieczeństwu. Dobrze, że to się wycina. Ale bym prosił Pana Starostę, Zarząd, żeby na to miejsce coś posadzić, tylko nie topole, ale brzózkę jakąś, lipkę, może na przemian, nawet i owocowe by nie zaszkodziło, ale to koszt byłby. Ale dobrze, żeby, chociaż to zrobić. Bo to teraz jakby pustynia się zrobiła. Jak jedziesz tymi drogami, tam na Szostakowo. Ale dzisiaj pytałem tych pracowników, którzy to wycinają, to tak wszędzie jest, a nawet mówią, posadzą, to rolnicy wyrywają, bo to im będzie przeszkadzało dla ciągnika się zawracać. Ja uważam, że wyrywanie to będzie takie minimalne procentowe. Dobrze byłoby to posadzić. A to posadzić to jest prosto. Ja kiedyś też sadziłem, jak jeszcze chodziłem do szkoły podstawowej. I my, szkoła sadziła. I bardzo dobrze, żeby tak zrobić. Może dany uczeń też się nauczy, jak to się kopie ten dołek, jak to drzewko się wsadza itd. Uważam, że członek Zarządu Pan Kulbacki, leśniczy, ten człowiek też niech się zastanowi nad tym, bo to jest ważne Panie leśniczy; Pan i członkiem Zarządu jest itd. i wie, co tam wsadzić. A może nadleśnictwo dałoby trochę tych drzewek ze szkółki nieodpłatnie. Bardzo brzydko wychodzi, jeżeli ojciec posadzi, a syn zetnie, tak nie może być. Bardzo bym prosił.

2. Radny Jan Adamczuk - Jeszcze bym prosił, tu też naszemu wójtowi w gminie i dla mieszkańców się należy, bo tu te uchwały i Narewka i Białowieża, i Hajnówka, I Dubicze, i Czeremcha dostali po parę złotych. Dobrze, żeby tam do Zbucza tam 40 tys. zł, to nie duża kwota, żeby dwa mostki przebudować, a tam jest przecież droga powiatowa. Ale nie to, że powiat dołoży 40 tys. zł i wójt daje 60 tys. zł, dobrze by było. Ja wiem, że tam ciasno w tym budżecie, ale pomyślmy, co to jest 40 tys. zł. Ja uważam, że to nie jest za dużo, jak na powiat. I niechby te przepusty zostały przebudowane. Ja uważam, że powinniście pomóc; liczę na moją prośbę i uważam, że Zarząd i Pan Starosta się przychyli pozytywnie. A chcę jeszcze podziękować za drogę dla Pani kierownik Zarządu Dróg Powiatowych, że droga Lachy – Gorodczyno wyprofilowana, podwieźli, ja jechałem dwa dni temu i pięknie się jedzie, super. Naprawdę mieszkańcy zadowoleni i mówią, że im nawet o asfalcie się nie marzy. Dobrze, że chociaż podwieźli, wyprofilowali, to jest bardzo dobre. To jest na uboczu naszego powiatu, ale jakoś ja tam też dotarłem i dojechałem. I Pani tam jeździ i Pan Starosta jeździ i Panu też dziękuję. Uważam, że Pana też telefony się urywają z podziękowaniem, Panie Starosto, tak? Prawdę mówię?

3. Radna Olga Rygorowicz – Panie Starosto, 30 kwietnia tego roku składałam interpelację w sprawie chodnika przy przejściu do Powiatowego Biura Pracy, do PCPR, do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, dostałam odpowiedź i wiem, jak urzędnicy to robią, odsyłają do kogo innego, wysłali do Pana dyrektora, a Pan dyrektor też daje taką odpowiedź, że tam krzaczki powinny rosnąć, bo wiadomo jak teraz jest. Ja uważam, że można tę sprawę bardzo szybko i dobrze załatwić. Teraz jest jesień i te krzaczki, ja nie powiedziałam wyciąć, jak składałam interpelację, te zakrzaczenia można ładnie przenieść, bo tam jest plac za tym budynkiem i tam można je posadzić. Pani Krysia wie, jak to się robi, żeby te krzaczki przenieść i tam te krzaczki posadzić. A tu można naprawdę zrobić dla tych osób na kulach chodnik. Panie Przewodniczący, Pan mnie powinien poprzeć, bo tam i Poradnia Cukrzycowa jest, a tam ludzie chodzą na kulach i wspinają się, żeby przejść tym pasażem, przez to podwyższenie. Naprawdę tam chodnik jest potrzebny i potrzebna jest tylko dobra wola i bez odsyłania i przesyłania dokumentów. Pani Krysiu, ja Pani chciałam podziękować jak robiony był tam chodniczek na wejście na to osiedle, Pani pracownicy tam to robili chyba, sprytnie, dobrze, szybko, ładnie to zrobili i tam samo można ten chodniczek przy tym ośrodku zrobić. A krzaków, Panie dyrektorze nie trzeba wycinać, tylko przenieść w stosowne miejsce, a tam miejsca jest dużo, za przychodnią, za PCPR i można to przesadzić, a napewno to będzie z pożytkiem dla wszystkich, bo tam i dzieci chodzą, nawet i ja się poruszam bardzo często tam. Prosiłabym bardzo, bo jest akurat czas, że można by było tę sprawę załatwić ku zadowoleniu mieszkańców miasta i powiatu. Tam bardzo dużo przechodzi mieszkańców, wystarczy popatrzeć, udać się i popatrzeć ile tam ludzi chodzi. Samochody też tam jeżdżą i nie czekajmy, żeby było tam jakieś nieszczęście, a wyjdźmy naprzeciw, żeby wszyscy mogli normalnie się poruszać.

 

4. Radny Jan Korcz – Pierwsza sprawa dotyczy skrzyżowania drogi krajowej Kleszczele – Bielsk z drogą powiatową Suchowolce – Toporki, znowu są tam dziury. To jest interwencja prawdopodobnie w Zarządzie Dróg Krajowych. Te dziury są duże, dodatkowo jeszcze jeździ sprzęt ze żwirem i tutaj bym prosił o interwencję.

 

5. Radny Jan Korcz – Druga sprawa dotyczy, chciałbym uzyskać informację, czy będzie planowany remont torów Bielsk – Czeremcha, bo w obecnym etapie, rozmawiałem z mieszkańcami stacji kolejowej, nasilenie przejazdów jest tak duże, że tam jest jeden wielki huk i to wszystko drży. O ile przewoźnik państwowy Cargo jedzie w miarę powoli i przestrzega prędkości, to prywatne pociągi przejeżdżają bardzo szybko. Ta sprawa dotyczy PKP. Swojego czasu słyszałem, że ma być remontowany ten odcinek, ale trochę to przegapiłem. Jak oglądaliśmy program rozwoju powiatu hajnowskiego, tam była rewitalizacja Hajnówka – Bielsk Podlaski, a o tym nic nie było. Prosiłbym o wyjaśnienie tej sprawy.

 

6. Radna Jadwiga Dąbrowska – W kontekście najczęstszego tematu, jakim są drogi, chciałabym podjąć temat przystanków autobusowych. Chciałabym, żeby ekologiczny wizerunek naszego miasta i powiatu nie sprowadzał się do obecności żubrów wyłącznie, bowiem gdy patrzymy na przystanki komunikacji PKS w powiecie, to albo jest to reklama naszego klubu wiodącego piłki nożnej Jagielloni, bardzo ładne zresztą, koło Łosinki dwa przystanki, ale pozostałe wyglądają koszmarnie. Na dachu mają najczęściej azbest, a tu mówimy o ochronie środowiska, ściany są obdrapane, opatrzone licznymi wulgaryzmami, a wokoło tych przystanków leżą tony śmieci. Czy nie dałoby się zobligować Urzędu Gminy, które odpowiadają za to do przynajmniej zachowania czystości wokół tych przystanków? Tak, jak mówię, żeby jedynie żubr nie stanowił ekologicznego obrazu naszego powiatu. Zadbajmy o to. Większość ludzi jeździ samochodami i może tego nie widzi, ale zatrzymajmy się tak czasami, przy co 10 przystanku i popatrzmy, bo naprawdę wymaga on troski. Tutaj ukłon w stronę wójta gminy Czyże, bo jedynie w Zbuczu jest bardzo ładny, dopasowany do charakteru miejscowości, przystanek. Wszystkie inne pamiętają zamierzchłe czasy PRL, a może jeszcze dawniej, a przede wszystkim przez azbest na dachu. Także moja prośba o zadbanie przynajmniej o czystość. Pracownik gminy raz w tygodniu mógłby pójść tam i posprzątać. Młodzież traktuje przystanki jako miejsce spotkań towarzyskich, piją piwo, jedzą chipsy i te tony śmieci tam leżą i większości ludzi to nie przeszkadza, może się już wszyscy przyzwyczailiśmy, że tak powinno być. Jak Państwo byliście kiedyś na Białorusi, to nie wiem, czy widzieliście, jak pięknie wyglądają tam przystanki, tam jest takie naiwne malarstwo na tych przystankach, ale to jest bardzo ładne, bo jest estetycznie i jest czysto. I za wszystko ktoś może być odpowiedzialny. Te przystanki są czyjeś, a nie niczyje. Dla porównania słupki z tablicą i niekiedy z małym daszkiem, które są własnością prywatnych przewoźników, są w świetnej kondycji, są czyste, zadbane, tablice są czytelne. Także, moja prośba do Pana Starosty, żeby przekazać gminom, żeby zadbać o te przystanki.

 

Do punktu 6-go:

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu 6 – Informacja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na terenie powiatu hajnowskiego. ( str. ……., zał. Nr…1…..). Informację wszyscy radni otrzymali. Miał dzisiaj być u nas Pan inspektor Lech Januszko, wczoraj zadzwonił, że z powodu pracy nie może przyjechać dzisiaj do nas. Prosił, że jeśli będą pytania skierowane w tym temacie, Pani Viola zanotuje te pytania i te pytania zostaną pisemnie wysłane do Pana Januszko i każdy radny dostanie odpowiedź na piśmie. Jeśli macie państwo jakieś pytania w tym temacie, to proszę je zgłaszać. Ta informacja jest obszerna. Ja miałbym pytanie. Proszę zapytać inspektora wojewódzkiego, co należy zrobić, żeby podnieść standard wody w Białowieży, on jest IV kategorii. Myślę, że jako miasto turystyczne nie powinno mieć takiego standardu wody.

Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.

Informacja  Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na terenie powiatu została przez Radę Powiatu przyjęta.

 

Do punktu 7-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu 7 – Informacja na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno – ekonomicznej szkół i placówek oświatowych na terenie powiatu hajnowskiego ( str. …......., Zał. Nr …......2..........). Tym tematem zajmowała się Komisja Spraw Społecznych i Komisja Budżetu. Panie starosto proszę o informację w tym temacie.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Bardzo proszę w tym punkcie Pana naczelnika o przedstawienie informacji.

Naczelnik wydziału spraw społecznych Włodzimierz Pietruczuk: Tak, jak Pan Przewodniczący powiedział dwie komisje zajmowały się tą informacją. Szczegółowo była omówiona dla radnych informacja. Dlatego ja chciałbym odnieść się do kilku elementów, do kilku wniosków, które wynikają z tej informacji, a potem jeśli byłyby ewentualne pytania, to bym odpowiedział tutaj na zgłoszone pytania.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Ja myślę Panie naczelniku, że powinien Pan udzielić informacji, bo jedna komisja tą sprawą się nie zajmowała, są goście, także proszę o złożenie szerszej informacji.

Naczelnik wydziału spraw społecznych Włodzimierz Pietruczuk: Czyli jeszcze raz omówimy to, co mieliśmy na komisjach. Chciałbym tutaj zacząć od spraw związanych z demografią. Największym problemem, który nurtuje naszą edukację to jest demografia. Od lat cały czas spada nam liczba urodzeń i spada nam liczba uczniów w szkołach prowadzonych przez powiat hajnowski. Patrząc na tabele, które tam są przedstawione w informacji, tam są urodzenia podane do roku 2010, to taka sytuacja nadal będzie się utrzymywała, czyli nadal spadek będzie występował, może on nie będzie aż tak drastyczny jak do tej pory, ale nie widać żadnego wzrostu dużego liczby uczniów w szkołach w następnych latach. To powoduje, że sytuacja w szkołach demograficzna, a za tym idzie i sytuacja finansowa, która jest niekorzystna. Jeśli chodzi o tę demografię to w naszej sytuacji zawarta jest symulacja dotycząca tego, jak to się będzie działo w następnych latach. I zatrważająca jest taka informacja dotycząca symulacji, która była robiona w Urzędzie Statystycznym w Białymstoku, która pokazuje, że obecnie na koniec grudnia 2014r. w powiecie mieliśmy 44 tys. mieszkańców, natomiast, jeśli nie zmienią się trendy, nie zmieni się sytuacja to w roku 2050 w powiecie może zostać tylko 25 tys. mieszkańców. To oczywiście wpłynie w następnych latach, na inne spadki i to dość duże, jeśli chodzi o uczniów. To jest temat, który na sesji Rady Powiatu nie jest rozwiązywalny, ale to jest temat, który powinien we wszystkich gminach być tematem dość istotnym do przedyskutowania, co zrobić, żeby zatrzymać spadek demografii. Kolejny temat dotyczący naszej informacji to sprawa struktury naszych szkół. Z roku na rok struktura naszych szkół troszeczkę się zmienia. Nie zmienia się liczba szkół, ale struktura tych szkół. Na terenie powiatu mamy 2 zespoły szkół ogólnokształcących, czyli Zespół Szkół Ogólnokształcących oraz Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego, w ramach, których funkcjonują licea oraz gimnazja. Mamy Zespół Szkół Zawodowych, w ramach, którego funkcjonuje sporo techników, które zostały na przestrzeni ostatnich lat utworzone. Mamy technikum drzewne, które od wielu już lat nie ma naboru. Mamy technikum architektury krajobrazu, które również w tej chwili wygasło i nie ma już tam naboru. Mamy technikum ekonomiczne, informatyczne, mamy technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum budownictwa i najnowsze technikum, które zostało powołane w tym roku to jest technik logistyk. Do tych szkół mamy nabory, ale nie są to już takie nabory jak kiedyś, gdy mieliśmy po 27-28 osób w klasie. Jeśli chodzi o sprawę związaną z nauczycielami. Tu sytuacja wygląda tak, że znacznie mniej ubywa nam nauczycieli w stosunku do uczniów. Uczniów ubyło nam bardzo dużo w ostatnich latach, natomiast nauczycieli znacznie mniej. To wynika z tego, że klasy kiedyś było 30 osobowe i był jeden nauczyciel, przy klasie 15 osobowej też jest to nadal jeden nauczyciel. Oczywiście ubyło nam trochę nauczycieli w tych ostatnich latach, ale nie jest to jakaś znacząca liczba. Co do sprawy związanej z awansem nauczycieli, to ponad 50% nauczycieli ma już najwyższy stopień awansu zawodowego, czyli stopień nauczyciela dyplomowanego. W następnych 3 latach praktycznie już w granicach 70% nauczycieli będzie miało stopień nauczyciela dyplomowanego. Ostatnio zatrudnień, jeśli chodzi o nauczycieli jest niewiele, ponieważ ta kadra, która już pracuje w szkołach niestety nie ma pełnych etatów i często pracuje na kawałkach etatów i dlatego nie ma potrzeby zatrudniania nowych nauczycieli, a wręcz odwrotnie następuje proces odchodzenia nauczycieli, nie jest on tragiczny, ale cały czas ubywa nam po trochę nauczycieli. Jeśli chodzi o sprawy związane z bazą lokalową. Większość naszych szkół jest już odremontowanych, poza Zespołem Zzkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego, który jest tą szkołą, która wymaga termomodernizacji, jak również budynek, gdzie mieści się Poradnia, PCPR oraz PUP, to jest też budynek, który wymaga remontu i termomodernizacji. Jeśli chodzi o Zespół Szkół Zawodowych to tam mamy Warsztaty Metalowe, które wymagają docieplenia, jeśli chodzi o elewację. Mamy drugi budynek internatu, który też czeka na jakiś pomysł realizacji i na środki, żeby go wyremontować. Też są dwa budynki wzdłuż ulicy Bocznej i tutaj Pani dyrektor Specjalnego Ośrodka ma pewien pomysł na wykorzystanie tych budynków i być może uda się je odremontować i zagospodarować na mieszkania treningowe dla osób niepełnosprawnych. Pozostają nam Warsztaty Drzewne, które w tej chwili stoją puste. Ogłaszaliśmy na stronie informację, że może ktoś by chciał wydzierżawić i prowadzić tam jakąś działalność, ale przez dwa lata żadnego odzewu od przedsiębiorców nie otrzymaliśmy. Jest jeszcze budynek administracyjny po byłych warsztatach, który też można byłoby wykorzystać, ale w tym miejscu będzie usytuowany punkt pomocy prawnej. Poza tym jest potrzeba remontu wewnątrz budynku, jeśli chodzi o Zespół Szkół Ogólnokształcących. Tam należy wymienić instalacje elektryczną, instalację cieplną, a szczególnie łazienki, które wymagają jak najszybciej remontu. Tak wygląda stan naszej bazy lokalowej. Jeśli chodzi o finanse, to one nierozerwalnie są związane z demografią, ponieważ subwencja oświatowa to jest subwencja na ucznia. Jeśli jest więcej uczniów, to subwencja jest większa. Niestety koszty stałe utrzymania budynków są takie same, a nawet rosną. Powoduje to taką sytuację, że rokrocznie musimy dokładać do oświaty dość duże pieniądze. W tym roku jest to kwota rzędu 2 mln zł i to jest też dość duży problem dla budżetu powiatu. Kolejna sprawa dotyczy egzaminu. Jeśli chodzi o egzaminy maturalne, to kilka jeszcze lat temu praktycznie wszyscy uczniowie naszych liceów zdawali egzamin maturalny, trochę gorzej było w Zespole Szkół Zawodowych, ze względu na młodzież przychodzącą do tej szkoły. Obecnie dzieje się tak, że również i w liceach młodzież przychodząca ma trochę niższe oceny, z którymi jest przyjmowana i również i tu już pojawiły się osoby, które nie zdają matury, ale powiedzieć, że poziomy, które osiągamy, jeśli chodzi o średnie znacznie przewyższają średnie wojewódzkie i krajowe. Nie jesteśmy na jakimś końcu. Nawet w Zespole Szkół Zawodowych nastąpiła znaczna poprawa zdawalności. Trochę gorzej jest na egzaminach zawodowych, zresztą jest to tendencja w całym kraju, niestety masę młodzieży nie zdaje egzaminów zawodowych. W związku z tym nastąpiła zmiana formuły zdawania tych egzaminów, na tzw. kwalifikacje i liczę na to, że to spowoduje, ze młodzieży może łatwiej będzie zdać te egzaminy, a co będzie dalej to nie wiemy. Już są zapowiadane zmiany przez nowe władze, mówi się o likwidacji gimnazjum. Mówi się o nowej formule egzaminu, mówi się o 6-latkach, więc może czekają nas kolejne zmiany programowe i edukacyjne. Kolejna rzecz to osiągnięcia. Uczniowie nasi są dość zdolni. W informacji pokazaliśmy jak dużo uczniów uczestniczy w olimpiadach, w konkursach na szczeblu wojewódzkim i centralnym. Sporo uczniów otrzymuje stypendia, poczynając od stypendium im. Simony Kossak, gdzie 53 uczniów naszych szkół otrzymuje to stypendium, ale są to też stypendia Prezesa Rady Ministrów i stypendia osób prywatnych, które są fundowane dla uczniów. Są też stypendia socjalne, które otrzymują uczniowie ze strony urzędów gmin. Jeśli są jakieś pytania, to proszę.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Pytania sobie odpuścimy na razie. Chciałbym jeszcze wysłuchać, co mają do powiedzenia dyrektorzy tych szkół. Myślę, że się Panie dyrektorki nie pogniewają, między Paniami jest jeden rodzynek, więc zacząłbym od dyrektora Saczko.

Dyrektor Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego Eugeniusz Saczko: Myślałem, że będę ostatni, ale trudno. Tutaj już trudno cokolwiek uzupełnić Pana naczelnika, gdyż powiedział dosyć dużo na temat naszych szkół. Ja tylko dodam to, co już powstało po złożeniu tej informacji; otóż jest pewien dobry sygnał, gdyż w porównaniu do roku ubiegłego w tym roku mamy większy nabór i do liceum i do gimnazjum. W gimnazjum w stosunku do roku ubiegłego zwiększyła nam się liczba uczniów o 20, mieliśmy w ubiegłym roku 39 kandydatów, w tym roku mamy 59, jest o znaczny wzrost. Natomiast w liceum mieliśmy 67, natomiast w tym roku mamy 76 uczniów, czyli jest wzrost o 9 uczniów. Kolejna taka ciekawostka, to chciałbym powiedzieć, bo o tym rozmawialiśmy już kiedyś, że dużo uczniów z naszego powiatu wybiera się do szkół w Białymstoku. Otóż w tym roku już od 1 września przyjąłem do szkoły 4 uczniów, którzy zrezygnowali z nauki w białostockich szkołach i to zrezygnowali z nauki nie w byle jakich szkołach, ale III LO i w II LO i wrócili do naszej szkoły. Mam nadzieję, że ten sygnał, który poszedł w tym roku, będzie w przyszłym roku kontynuowany i część uczniów, zwłaszcza z miejscowości pod Hajnówką, zdecyduje się od razu startować do naszych szkół, dlatego, że nawet, jeżeli pójdą do szkół białostockich to matury na 110% nie zdadzą, bo się po prostu nie da, natomiast maturę na poziomie rozszerzonym w granicach 90 czy 100% zdaje wielu uczniów z naszego liceum, bo tutaj Pan naczelnik mówił o średniej, natomiast na średnią składają się także wyniki słabsze, ale i wyniki bardzo dobre. Ja tutaj mogę zapewnić, że ci uczniowie, którzy trafią do naszej szkoły i będą chcieli się uczyć, bo to jest pierwszy zasadniczy warunek, na pewno zdadzą maturę i na pewno zdadzą maturę na takim poziomie, że dostaną się na najlepsze uczelnie w naszym kraju. Natomiast, co jest w szkole najlepszego, czym się można pochwalić, żeby już nie mówić o szczegółach, to przede wszystkim kapitał ludzki. Mamy fantastycznych uczniów gimnazjum i liceum, wszyscy oni są zdolni, tylko nie wszyscy wykorzystują swoje możliwości do końca, ale gdyby każdy z nich przyłożył się do nauki to wspólnie z nauczycielami potrafią osiągnąć sukces. Dla jednego sukcesem będzie zdanie matury na 100%, a dla drugiego sukcesem będzie w ogóle zdanie matury. To też są sukcesy, które odnosimy. Druga rzecz, jeśli chodzi o kapitał ludzki to nauczyciele. Mamy w szkole fantastycznych nauczycieli, którzy są zaangażowani w prace, którzy pracują nie tylko w trakcie tych godzin płatnych wynikających z karty Nauczyciela, ale organizują zajęcia dodatkowe, które są płatne, ale jest też wiele zajęć dodatkowych niepłatnych. Bardzo mocno stawiamy na współpracę z uczelniami wyższymi, żeby nasze dzieci miały możliwość uczestniczenia w zajęciach na Uniwersytetach. Mamy nawiązaną współpracę z Uniwersytetem w Białymstoku, przyjeżdżali do nas profesorowie na wykłady i nasza młodzież tez tam jeździ na wykłady. Zaczynamy też realizować ten projekt, który Starostwo podpisało z Politechniką Białostocką. Wczoraj byłem u Pana dziekana. Mamy już pewne pomysły na realizacje tego projektu. Przygotowujemy kilka projektów. Pan naczelnik powiedział o konieczności termomodernizacji. Mamy przygotowany projekt termomodernizacji. W tej chwili przygotowujemy wniosek do RPO, żeby starać się o pozyskanie funduszy europejskich na termomodernizację, dlatego, że nasza termomodernizacja ma być bardzo głęboka, nie tylko docieplenie ścian, ale też wprowadzenie rekuperacji, wprowadzenie oświetlenia LED, a także zainstalowanie fotowoltaiki. Koszt tego będzie ponad 5 mln zł. W tej chwili nauczyciele także pracują nad nowym projektem, ponieważ został ogłoszony konkurs na działanie dla szkół o ubieganie się o dodatkowe środki, więc przygotowujemy duży projekt, który będzie obejmował zajęcia dodatkowe, projekt, który będzie obejmował wyjazdy naszej młodzieży nie tylko do Białegostoku, ale chcemy też pokazać większe ośrodki akademickie, jak Gdańsk, Wrocław, czy Kraków. Pieniądze unijne na to pozwalają jest tylko kwestia napisania projektu i pozyskania dodatkowych funduszy. Z sukcesów, które są najważniejsze z poprzednich lat, to jest gimnazjum, który ma potężne sukces, bo po pierwsze spośród wszystkich gimnazjów województwa podlaskiego, które brały udział w olimpiadach przedmiotowych w ubiegłym roku, to nasze gimnazjum zajęło 6 miejsce. Mieliśmy 16 laureatów konkursów przedmiotowych, takiego miejsca jeszcze nie mieliśmy. N podsumowaniu egzaminu gimnazjalnego, które jest organizowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjna w Łomży, wśród miast liczących 20 tys. i więcej mieszkańców, nie licząc Białegostoku, są dwa gimnazja, które mają wyniki wysokie ze wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych i to jest gimnazjum  z dodatkową nauką języka białoruskiego w Hajnówce i ciekawostka gimnazjum z dodatkową nauką języka białoruskiego w Bielsku Podlaskim. To było bardzo miłe, że te dwie szkoły były wymienione. Jeśli chodzi o licealistów, to także mamy sukcesy. Cały czas jesteśmy wysoko, jeśli chodzi o województwo. W rankingu organizowanym przez Perspektywy, który bierze pod uwagę opinię uczelni o szkole, udział w olimpiadach przedmiotowych, a także wyniki egzaminu maturalnego, więc w kraju jest to w drugiej połowie pierwszej setki, to niby daleko, ale jest to duży wynik, gdyż liceów jest ponad 500. Proszę też pamiętać o tym, że my przyjmujemy wszystkich uczniów, którzy złożą dokumenty do naszej szkoły, natomiast konkurujemy ze szkołami, które przyjmują tylko i wyłącznie laureatów konkursów i tylko uczniów z czerwonym paskiem, jak II, czy III LO w Białymstoku. Ci uczniowie, którzy wrócili to opowiadali, że w klasie, w której byli nie było ani jednej osoby, która nie jest laureatem jakiegoś konkursu, a więc otrzymują na wstępie bardzo zdolnych uczniów. Na zakończenie to tylko wypada mi podziękować wszystkim uczniom i za pomocą telewizji też wszystkim rodzicom, którzy zdecydowali się powierzyć naszej opiece swoich uczniów i chciałbym zapewnić, że robimy wszystko, żeby młodzież czuła się w szkole jak najlepiej i osiągnęła jak najlepsze wyniki. A przy okazji chciałbym też podziękować Radzie Powiatu, Panu Staroście osobiście, zarządowi za pomoc, bo, powiem tylko tak, bo my często spotykamy się z dyrektorami z innych miast i tak sobie wzajemnie opowiadamy, czy mamy zajęcia dodatkowe, czy nie mamy, to jak ja im opowiadam, jakie my mamy zajęcia dodatkowe dofinansowane przez organ prowadzący to zawsze mi mówią, ale ty masz dobrze. I oby tak zawsze było.

Dyrektor Zespołu Szkół  Zawodowych Eugenia Karwowska: Ubiegły rok szkolny obfitował w Zespole Szkół Zawodowych w liczne uroczystości i przedsięwzięcia. Uczniowie naszej szkoły pod okiem nauczycieli zaangażowali się również w różnego rodzaju akcje odbywające się w mieście, jak i w powiecie. We wrześniu ubiegłego roku 46 uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w trzecim pucharze Polski Nordic Walking co zaowocowało zdobyciem dwóch miejsc na podium, pierwszego miejsca przez uczennicę klasy Technikum Ekonomicznego oraz trzeciego przez uczennicę Żywienia i Usług Gastronomicznych. Braliśmy też udział w konkursie „Zostań mistrzem....”. Swoje talenty sportowe naszej szkoły mieli okazję zaprezentować również podczas mistrzostw powiatu w indywidualnych biegach przełajowych. Uczennice Zespołu Szkół Zawodowych zajęły zaszczytne pierwsze miejsce, zaś uczniowie drugie miejsce. Niebagatelny sukces na polu sportowym odniósł uczeń Technikum Budowlanego, Hubert Jakubiuk, który pobił rekord Polski w swojej grupie wiekowej w wyciskaniu sztangi leżąc, natomiast już w maju 2015r. Podczas Mistrzostw Świata na Ukrainie został rekordzistą i mistrzem świata w swojej dziedzinie. Zgodnie z kalendarzem uroczystości szkolnych w roku szkolnym 2014/2015 w Zespole Szkół Zawodowych zorganizowane zostały liczne apele i akademie, min. Dzień Edukacji Narodowej, Święto Niepodległości oraz spotkanie opłatkowe. Prezentowane podczas tych uroczystości programy artystyczne uczniowie naszej szkoły przedstawiali również słuchaczom Uniwersytetu III wieku, z którym od wielu lat współpracujemy. Współpraca polega również na zorganizowaniu zajęć słuchaczom, zajęć z informatyki, języka angielskiego i niemieckiego. Uczniowie wspólnie z nauczycielami naszej szkoły chętnie angażowali się w różne akcje społeczne i charytatywne. W ramach działalności charytatywnej uczniowie i pracownicy ZSZ po raz kolejny włączyli się w szereg rozmaitych przedsięwzięć, zbiórkę odzieży organizowanej przez samorząd uczniowski i PCK, Górę Grosza organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom oraz samorząd uczniowski, Świąteczną zbiórkę żywności, świąteczny poczęstunek dla mieszkańców Hajnówki organizowany przed Urzędem Miasta w Hajnówce przez uczniów Żywienia i Usług Gastronomicznych, akcję oddawania krwi zorganizowaną przez regionalną stację krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Hajnówce, Piknik Rodzinny zorganizowany przez Akcję Katolicką i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Hajnowski Dom Kultury. Mimo licznych zajęć i obowiązków szkolnych uczniowie chętnie uczestniczą w różnego rodzaju akcjach. Braliśmy również z sukcesami udział w licznych olimpiadach i konkursach. Sukcesem była 23 edycja Ogólnopolskiej Olimpiady promocji zdrowego stylu życia, gdzie uczennica naszej szkoły zajęła pierwsze miejsce na etapie rejonowym, potem reprezentowała szkołę na szczeblu okręgowym. Wysokie noty otrzymaliśmy w Konkursie poezji religijnej, uczennica klasy Technikum Ekonomicznego została laureatką, 8 uczniów uczestniczyło w olimpiadzie teologii katolickiej, dwie uczennice zakwalifikowały się do etapu diecezjalnego. W szkole organizowane były wycieczki, wycieczki również zawodowe, uczniowie odwiedzili różne firmy na terenie powiatu, ale także miejsca pamięci narodowej. Odbywały się również wycieczki piesze, rowerowe, wyjazdy do kina i filharmonii. W lutym 2015r. ZSZ otrzymał tytuł „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”. W gronie laureatów znalazła się nie tylko nasza szkoła, ale także nauczycielka historii Pani Joanna Sapieżyńska. W marcu zorganizowaliśmy Dzień otwarty szkoły, skierowany do potencjalnych uczniów ZSZ. Zarówno organizacja dnia otwartego, jak i inne działania promocyjne okazały się skuteczne i wielu uczniów gimnazjum powitaliśmy we wrześniu w naszej szkole, dokładnie 107 osób. Nowym kierunkiem, który powołaliśmy w tym roku szkolnym jest Technik Logistyk o profilu mundurowym. Nasza szkoła również posiada wielu zdolnych uczniów. 10 uczniów otrzymywało stypendium za wyniki w nauce ufundowane przez firmę Danwood, 11 uczniów otrzymywało stypendium prof. Simony Kossak, stypendium Prezesa Rady Ministrów – 1 uczennica i 37 osób otrzymało stypendium szkolne. Od wielu lat realizujemy projekty unijne, a więc w czerwcu 2015r. zakończyliśmy projekt Czas na staż, w ramach, którego uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych odbyli staż w Niemczech i hotelu Białowieskim. W roku 2014 rozpoczęliśmy realizację projektu Erasmus+ w ramach, którego uczniowie Technikum Mechanicznego odbyli trzytygodniową praktykę w Niemczech. W 2015 złożyliśmy również nowy projekt z Erasmusa+ i jesteśmy na liście rezerwowej. W ramach tego projektu przewidziany jest wyjazd uczniów Technikum Ekonomicznego i budowlanego do Niemiec, a nauczycieli do Hiszpanii. W ramach Projektu Rozwoju Puszczy Białowieskiej złożyliśmy projekt Nowoczesne kształcenie zawodowe szansą na współczesnym rynku pracy na lata 2016-2018 na kwotę 5 mln zł. Dziękuję bardzo.

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Maria Skwarczyńska: Panie Przewodniczący, Szanowna Rado. Ja nie przygotowałam wprawdzie tak bardzo obszernej informacji, co robimy w każdym miesiącu i w każdym dniu. W naszej szkole również bardzo dużo się dzieje. Chciałabym zwrócić uwagę na pewne rzeczy i pewne aspekty, bo jak każda szkoła wypełniamy swoje zadania statutowe i uważam, że robimy to bardzo dobrze, na co wskazują różnego rodzaju kontrole jak chociażby z Kuratorium Oświaty i nie tylko, które potwierdzają wysoką jakość świadczonych przez nas usług. Natomiast chciałam również odnieść się do tego, co mówił Pan naczelnik i kolega dyrektor Saczko, że rzeczywiście z powodu niżu demograficznego my przyjmujemy teraz różną młodzież, młodzież z różnymi ocenami na świadectwie i dla każdego z tych uczniów sukces jego będzie miał inny wymiar i znaczenie. To podkreślał już dyrektor Saczko i ja jeszcze raz to powtórzę, że jednego ucznia sukcesem będzie udział w olimpiadach, w konkursach, zdanie egzaminu maturalnego na 100%, natomiast dla innego zdanie z klasy do klasy, otrzymanie promocji w liceum, bo jakiś tam poziom, uważam, reprezentujemy, albo też po prostu zdanie matury, chociażby na najniższym poziomie, to tez dla niego będzie sukces. Też mogłabym mówić dużo o tym, co się dzieje w szkole, ale to możecie Państwo przeczytać na naszej stronie internetowej. Szkoła jest placówką, która powstała w 1959 roku i jest starą placówką. To nie jest budynek, który został wybudowany 20, czy 30 lat temu. Rzeczywiście w ciągu ostatnich lat były inwestycje, które pozwoliły na inny wygląd, była wymiana stolarki okiennej, budynek został docieplony, zyskał wizerunkowo. Szkoła nie przechodziła nigdy termomodernizacji, nie był robiony audyt, tak, jak mówił Pan naczelnik potrzebujemy teraz środków na takie pilne remonty, chociażby związane z centralnym ogrzewaniem, bo to jest ogrzewanie, które pochodzi z 1959 roku, także jest stare, jest awaryjne, bywa tak zimą, że w niektórych pomieszczeniach jest bardzo gorąco, a w niektórych jest wręcz zimno i nic się z tym nie da zrobić. Zwracam też uwagę na pilną potrzebę remontu łazienek szkolnych uczniowskich, które też nie przechodziły tego remontu od 59 roku, tylko jakieś drobne naprawy i remonty były robione. Ja wiem, że to są duże nakłady finansowe, ale już wiele wniosków i ode mnie i od rady rodziców zostało skierowanych tutaj do organu prowadzącego. Chcę jeszcze zwrócić na jedną rzecz uwagę, że my jako szkoła, nauczyciele bardzo staramy się o pozyskiwanie różnych środków na projekty unijne, projekty edukacyjne, które pozwolą odciążyć budżet szkoły, ale sprawiają, że ta szkoła dla uczniów staje się atrakcyjniejsza. Są to bardzo liczne projekty. Pozwolę sobie wymienić kilka i są to duże nakłady finansowe, które pozwalają realizować różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy edukacyjne i tym samym pozwalają podnieść wartość szkoły. Realizowaliśmy w ubiegłym roku wiele takich projektów edukacyjnych, czasami samodzielnie pisząc projekty, a czasami z podmiotami zewnętrznymi. Takim dużym projektem realizowanym w ciągu dwóch lat był e-przyrodnik realizowany z Instytutem Biologii Ssaków PAN w Białowieży. To były wyjazdy, warsztaty młodzieży, to były również środki pozyskane na doposażenie pracowni. W ramach takich projektów pozyskaliśmy doposażenie w tablice interaktywne, komputery, laptopy, więc staramy się uatrakcyjnić i nadążyć za postępem technologicznym. Również w ubiegłym roku nasza młodzież przystąpiła do projektu Młodzi – Aktywni – Skuteczni. Otrzymaliśmy fundusze na zorganizowanie warsztatów filmowych dla młodzieży. W tym roku wygraliśmy również ten projekt i będą organizowane warsztaty fotograficzne. Przy współudziale Starostwa Powiatowego braliśmy udział w projekcie Platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju Puszczy Białowieskiej, odbywały się wyjazdy edukacyjne młodzieży, ale też pozyskaliśmy liczne pomoce dydaktyczne na doposażenie pracowni i w tym miejscu chcę bardzo serdecznie podziękować. Od tego roku też dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego uruchamiamy e-dziennik, dziennik elektroniczny został już wprowadzony i uruchomiony, dziennik elektroniczny, z którego bardzo cieszą się rodzice, nauczyciele, może trochę mniej uczniowie. Rodzice mają na bieżąco wgląd w oceny uczniów i frekwencję. Do szkoły otrzymaliśmy 28 małych laptopów, również doposażenie na sprzęt komputerowy w sekretariacie szkoły. Także w ubiegłym roku moi nauczyciele napisali projekt, który się nazywa Erasmus+. Wiem, że wygraliśmy ten projekt. To jest kwota dofinansowania około 21 tys. euro na realizację tego projektu. Projekt polega na wyjazdach młodzieży do krajów partnerskich UE. To będą wyjazdy do Niemiec, Finlandii, Holandii, Portugalii, Włoch. Już w listopadzie grupa młodzieży z nauczycielami wyjeżdża do Bolonii, także myślę, że to taka fajna sprawa. A te projekty, które kiedyś nazywały się Comenius realizujemy już z powodzeniem od wielu lat. Chciałabym również powiedzieć, że sukcesem u mnie w szkole jest również rozwijające się gimnazjum. To jest trzeci rok działalności gimnazjum. Startowaliśmy z klasą 16 osobową. Ta klasa zwiększyła w trakcie liczbę uczniów do 25, natomiast teraz do klasy pierwszej przyjęliśmy 26 uczniów, także te klasy u nas też bywają liczne i jak na dzisiejszy niż demograficzny są to klasy liczne. Korzystając z telewizji kablowej chciałabym bardzo serdecznie podziękować i moim nauczycielom za pracę, ale też za wsparcie rodzicom, bo naprawdę są dużym wsparciem dla naszej szkoły. Dziękuję również rodzicom, którzy zaufali naszej szkole i przysyłają dzieci do nas. Dziękuję serdecznie.

            Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Walentyna Troc:  My zajmujemy się wspomaganiem bardzo szeroko rozumianym rozwoju dziecka, młodzieży, ale także wspomaganiem pracy szkół, przedszkoli, wspomaganiem też wychowawczym rodziny. Wszystkie wyniki mają Państwo przedstawione w informacji pisemnej, natomiast chciałabym zwrócić uwagę na niektóre aspekty pracy poradni. My zajmujemy się dziećmi od 0 do 24 roku życia i to, co ostatnio się nasila, to więcej diagnozujemy dzieci bardzo małe, więc musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że w powiecie wzrasta liczba dzieci niepełnosprawnych i nasila się aspekt zdrowia psychicznego już u malutkich dzieci. Wszyscy słyszymy o autyzmie, zespole aspergera, nadpobudliwości, ostatnio afazji dziecięcej i z tym rodzice mają wielki problem, ponieważ nie mamy w powiecie diagnostyki medycznej. Tutaj korzystając okazji mam bardzo serdeczną prośbę do Pana dyrektora Tomaszuka, aby w przyszłym roku postarał się pomóc rodzicom sprowadzić tutaj psychiatrię dziecięcego, bo na razie nasi rodzice korzystają z usług Łomży, Siedlec i Białegostoku. W Białymstoku oczekują na diagnozę dziecka około roku. Ci, którzy starają się pomóc dzieciom to wykładają duże pieniądze, aby w niepublicznych przychodniach dokonać diagnozy. Bez takiej diagnozy medycznej niemożliwe jest wsparcie. Wsparcie małe dziecko otrzymuje poprzez wydanie przez nas opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju, a następnie realizację w Ośrodku Specjalnym u nas, bądź w innych jednostkach w Białymstoku. Następny problem, który mamy, wywołany jest przez przyspieszenie obowiązku szkolnego. W ubiegłym roku wpłynęło do Poradni ponad 80 wniosków rodziców o odroczenie spełniania obowiązku szkolnego, były to dzieci przeważnie urodzone w II półroczu. Takich opinii wydaliśmy ponad 70. Jest problem, bo w tej chwili wracają do nas dzieci, które już rozpoczęły naukę w klasie I, wracają po konsultacje, bo nie radzą sobie w szkole, być może coś się zmieni w rozporządzeniach. Na razie pomagamy im jak możemy, usprawniamy zaburzone funkcje, prowadzimy terapie indywidualne, wspomagamy rodziców. Następny problem to jest problem logopedyczny, prawie 80% ma wady wymowy. Zrobiliśmy w tym roku, jak i w poprzednich latach na terenie przedszkoli powiatu hajnowskiego logopedyczne badania prognostyczne dojrzałości i gotowości szkolnej i wyselekcjonowanych dzieci zabieramy na szczegółowe badania, aby zapobiegać trudnościom szkolnym. Nie możemy wszystkich objąć pomocą. W szkołach, przedszkolach i na terenie gmin nie ma nigdzie logopedów. W przedszkolach hajnowskich logopedzi pracują z dziećmi 5-letnimi, ale etat logopedy to jest 20 godzin. W rozporządzeniach wskazuje się, że jedna godzina zajęć logopedycznych to jest 60 min, więc nawet w przedszkolu logopeda nie może objąć swoich dzieci pełną pomocą. Jest to problem, bo u nas też czekają dzieci na terapię logopedyczną i na konsultację. Przez lata dorzucane są Poradni różne zadania. Od roku 2016 Poradnie będą wspomagały również pracę nauczycieli, pracę szkół od diagnozy po pomoc w realizacji. Większość Państwa pewnie pamięta, ze dwa lata temu realizowaliśmy wspólnie ze Starostwem projekt – Doskonalenie zawodowe nauczycieli powiatu hajnowskiego i jako Poradnia utrwalamy te produkty i rozwiązania wypracowane w ramach projektu już drugi rok. Również jest to praca w sieci, czyli sieci samokształcenia i doskonalenia pracy nauczycieli i przejęliśmy dwie sieci – praca z uczniem młodszym, jako jedna z lepiej pracujących sieci w powiecie, ale również i w kraju była bardzo wysoko oceniona i w ramach pracy tej sieci w ubiegłym roku odbył się też powiatowy konkurs ortograficznych. Również chcę podziękować Panu Staroście za ufundowanie nagród, bo wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Myślę, że w tym roku też taki konkurs zorganizujemy. Kolejną siecią jest – nauczyciel pracuje zespołowo. Jest to sieć pedagogów i psychologów, ona istniała u nas już przed projektem i jest to jedna z bardziej efektywnych sieci. Nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy szkolni spotykają się i rozwiązują różne problemy wspólne dla szkół, dzielą się doświadczeniem, organizujemy im też szkolenia różnego rodzaju według ich potrzeb. W tym roku wysłaliśmy zaproszenia również do szkół na dwie kolejne sieci – sieć terapeutów pedagogicznych. Te formy przewidziane są rozporządzeniem do prowadzenia w 2016r. My jesteśmy troszkę do przodu z działalnością sieci, bo wypracowaliśmy je już w projekcie. Jeżeli nie będzie doprecyzowania w rozporządzeniach to jesteśmy jedyną placówką wspomagającą szkoły w powiecie. Zapisano w rozporządzeniu, że szkoły wspomagane są także przez biblioteki pedagogiczne, ale w naszym powiecie takiej instytucji nie mamy. W innych powiatach podjęto już takie innowacyjne decyzje, jak powołanie Centrum Rozwoju Edukacji, być może trzeba będzie powrócić do rozmów, już z panem starostą rozmawialiśmy na ten temat i próbować taką instytucję powołać u nas, aby wspierać szkoły, rodziców i uczniów. My prowadzimy różnorodne zajęcia w poradni, ale nie tylko w poradni. W poradni prowadzimy zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, prowadzimy badania diagnostyczne, prowadzimy zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, różnego rodzaju terapie, a także terapię systemową rodzin, warsztaty dla nauczycieli, warsztaty dla rodziców. Troszeczkę robi się nam ciasno lokalowo i tutaj prośba i dobre takie myśli o nas, żebyśmy mogli się rozwijać i swoje zadania dobrze wykonywać. Ja dziękuję za zainteresowanie i dla Pani Starosty, która towarzyszyła mi niejednokrotnie w różnych miejscach i na szkoleniach, aby dobrze przygotować się d wspomagania szkół w 2016r. I za rozmowy te, które już się odbyły, aby coś tworzyć w naszym powiecie, abyśmy mogli sprostać oczekiwaniom. Dziękuję koleżankom i kolegom ze szkół, bo dla nich istniejemy, że jest dobra współpraca, jest wymiana doświadczeń i informacji, że możemy wspierać ich pracę. Jeżeli są pytania, to chętnie odpowiem. Bardzo jeszcze raz proszę Pana dyrektora, żeby pomyślał o rodzicach tych najmłodszych dzieci, bo problem jest naprawdę bardzo duży. Dziękuję bardzo.

            Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Lucyna Wawreszuk: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy działa już czwarty rok. W skład ośrodka wchodzi szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła przysposabiająca do pracy oraz internat. W ramach działalności ośrodka mamy także wczesne wspomaganie dziecka, tak, jak w Poradni. Zaczynaliśmy od 5 dzieci, teraz mamy 20 dzieci plus ich rodzice. W Ośrodku działa Rada Rodziców razem z samorządem uczniowskim, organizują kiermasze, pikniki i zabawy choinkowe. W ramach realizacji zajęć dydaktyczno – wychowawczych zgodnie z podstawą programową dla dzieci niesprawnych intelektualnie mamy 11 oddziały i 3 oddziały dla dzieci ze spektrum autyzmu. W tym roku powstał nowy oddział, przyszły do nas dzieci z Zespołu Szkół Nr 2, są to dzieci już dorosłe, zaadoptowały się w naszym ośrodku bardzo dobrze, zostały przed nimi 3 lata nauki. Prowadzimy też nauczanie indywidualne, jest 3 uczniów na nauczaniu indywidualnym. Pracuje u nas 31 nauczycieli i 9 osób kadry administracyjno – obsługowej. W Ośrodku przebywa 52 dzieci. W ramach zajęć internatu odbywa się wiele wyjść do miasta, wyjazdów, internat pełni bardzo ważną funkcję w rozwoju naszych dzieci. Prowadzimy zajęcia sks i tutaj chciałam podziękować dyrekcji Zespołu Szkół zawodowych za udostępnienie sali gimnastycznej, której my nie mamy. W ramach działań internatu mamy  też wyjazdy na żagle do Siemianówki, jeżeli chodzi o nasze dzieci niepełnosprawne to jest to takie duże wyzwanie, ale dzieci przyjeżdżają szczęśliwe, oczywiście są bezpiecznie prowadzone i bezpiecznie wracają do szkoły. W ramach zajęć rewalidacyjnych odbywają się zajęcia logopedyczne, psychoterapeutyczne, dogoterapeutyczne, socjoterapeutyczne, jest też muzykoterapia, rehabilitacja ruchowa, terapia tańcem. Organizujemy wiele uroczystości szkolnych, czyli Dzień Nauczyciela, Dzień Niepodległości, Dzień Dziecka, Dzień Matki, Jasełka. Organizujemy również imprezy plenerowe, konkursy i olimpiady. Organizujemy tez przegląd talentów osób niepełnosprawnych i tu korzystamy z sali w Hajnowskim Domu Kultury. Internat organizuje olimpiadę sportową, która bardzo często odbywa się na OSiRze. Organizujemy również konkursy recytatorskie. Wiele naszych działań jest zawartych na stronie internetowej naszego Ośrodka i na facebooku. Organizujemy projekty różnego rodzaju współfinansowane przez Starostwo Powiatowe, Burmistrza Hajnówki, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, PFRON i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Takim projektem był projekt „Książki naszych marzeń”, który polegał na wyposażeniu biblioteki szkolnej w atrakcyjne książki dla dzieci, pierwszy piknik integracyjny, który odbył się w maju z udziałem uczniów i rodziców naszej szkoły. My się zimy nie boimy, jest to projekt, który odbywa się już od 8 lat, podobnie w wakacje też realizujemy projekt zapewniając dzieciom miłe spędzenie wakacji. Są to projekty finansowane przez Burmistrza Hajnówki. Organizujemy również konferencje, min. konferencja wczesnego wspomagania. Mieliśmy również forum w ramach 50-lecia szkolnictwa specjalnego w powiecie hajnowskim, forum opiekunów i terapeutów osób niepełnosprawnych. Dzisiejszego dnia odbyła się gra miejska, która była finansowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku. Uczestniczyło w tej grze 5 szkół z województwa podlaskiego. Polega ten projekt na poznaniu najciekawszych miejsc Hajnówki i miejsc użyteczności publicznej. Już niedługo, 3 i 4 grudnia w Hajnowskim Domu Kultury odbędzie się II Międzynarodowe Forum Opiekunów i Terapeutów Osób Niepełnosprawnych. Jest to projekt finansowany przez PFRON. Jednym z prelegentów będzie osoba autystyczna, osoba z zespołem Aspergera, która przyjedzie do nas ze Szkocji, osoba, która zna 13 języków i w języku polskim będzie prowadzić wykłady. Chciałabym tutaj szczególnie podkreślić tych prelegentów, ponieważ autyzm jest to temat bardzo trudny dla wszystkich i dla rodziców i dla nas jako specjalistów, jest to temat jeszcze do końca nieodkryty. Zapraszam serdecznie na to forum. Współpracujemy z Ośrodkiem Terapeutyczno – Opiekuńczym dla dzieci i młodzieży z cechami autyzmu i tu prelegentem będzie Pani Ewa kowalewska, która przedstawi nam wzorową pracę z uczniami autystycznymi. Również będą warsztaty dotyczące komunikacji z dziećmi autystycznymi za pomocą tabletu. Jest to innowacja, która wprowadzona jest od roku i my taką innowację również u siebie chcemy wprowadzić. Naszym takim ostatnim marzeniem, które przedstawiłam podczas Dniu Nauczyciela i dzięki obecności Pana Starosty dowiedzieliśmy się, że są dwa budynki, które są opuszczone i chcielibyśmy z tej szansy skorzystać i w miarę zdobywania środków finansowych organizować tzw. mieszkania treningowe. SA to mieszkania, które przypominają zwykłe mieszkania, z tym, że te pomieszczenia SA niezwykłe Dela naszych dzieci, gdyż będąc w internacie z wielu czynności wyręcza się te dzieci, ponieważ nie przygotowują sami posiłków, nie piorą, nie prasują, one będą się tego uczyły w takich mieszaniach. Chcemy, żeby były organizowane treningi różnego rodzaju, które by zdolności naszych dzieci rozwijały. Przede wszystkim chodzi o uspołecznianie i o usamodzielnianie. Wierzymy w to, że dojdzie do realizacji projektu i do zdobycia środków finansowych, w tym celu składamy wniosek do PFRON. Dziękuję.

            Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Szanowna Rado, dostaliśmy dużą dawkę wiedzy na temat naszych szkół, ośrodków. Otwieram dyskusję, czy są pytania do Państwa dyrektorów.

            Pani Bożena Szapiel: Ja się nazywam Szapiel Bożena. Jestem nauczycielem z Zespołu Szkół Zawodowych i zauważam różnego rodzaju problemy i chciałabym Pani dyrektor w waszej obecności zadać kilka pytań.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Nie, nie. Pytania będzie Pani zadawała Pani dyrektor w szkole. To nie jest miejsce do zadawania pytań.

Pani Bożena Szapiel: Wobec tego powiem, jaki jest problem.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Proszę Panią była Pani na spotkaniu ze Starostą, z Wicestarostą, z Panem naczelnikiem i ze mną, Pani sprawa została wyjaśniona i proszę rozwiązywać swoje problemy z Panią dyrektor na terenie szkoły. Sesja nie jest do rozwiązywania tych problemów. Jeśli Pani ma tylko takie problemy to zabieram Pani głos.

Pani Bożena Szapiel: Ja chciałam tylko jedną rzecz powiedzieć, że bardzo proszę, żeby Rada zwracała uwagę na to, że egzaminy zawodowe w szkole odbywają się trzy razy w ciągu roku, nie tylko jeden raz i uczniowie po raz drugi, trzeci, czwarty podchodzą do tego samego egzaminu i jest mnóstwo skreśleń w szkole. Dziękuję.

Radna Alla Gryc: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado. Ja myślę, że to jest moment, żeby podziękować Państwu za pracę, co się dzieje w szkołach w trudnych czasach, gdy dotyka nas patologia, zagrożenia sieciowe, jednak Państwo potraficie ten poziom edukacji w swoich szkołach utrzymać, jest duża liczba stypendystów, jest duża liczba konkursów w szkołach. Ja myślę, że ten wasz sukces to nasza radość. Jako dyrektor biblioteki bardzo się cieszę, że bardzo aktywnie uczestniczy młodzież szkół w zajęciach poświęconych historii Hajnówki, upamiętnianiu sylwetek hajnowskich. Ten rok jest rokiem jubileuszu patrona dr Tadeusza Rakowieckiego, minęło 50 lat od jego śmierci, pamiętamy, realizujemy lekcje i uczestniczy w nich młodzież szkolna. To dzięki Państwa zaangażowaniu i Państwa pracy. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Szanowni Państwo, ja też w imieniu Rady dziękuję dyrektorom za waszą pracę, za tę młodzież, którą szkolicie, myślę, że co raz, jak słyszeliśmy z waszych wypowiedzi poprawia się system zdawania matur. W imieniu całej Rady bardzo Państwu dziękujemy, myślimy, że będziecie Państwo dalej pracowali nad tym, żeby ta nasza młodzież zdobywała zawody, różne szkoły i wracała wszystka do Hajnówki, żeby to nasze miasto odżyło i nie groziło nam, że w 2050r. ma nas być 10, czy 15 tys. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk:  Chciałbym odnieść się do apelu Pani dyrektor Poradni w sprawie zatrudnienia w szpitalu lekarza psychiatrii dziecięcego. Niesamowicie trudny problem, lekarzy tej specjalności w województwie podlaskim jest 6 czy 8. Chcę powiedzieć, że na terenie województwa podlaskiego nie ma żadnego oddziału psychiatrii dziecięcej. Mamy też taki problem, jeśli do nas trafiają pacjenci z takimi schorzeniami, to jest dzieci i młodzież do 18 roku życia, bo u nas oddział psychiatrii przyjmuje pacjentów powyżej 18 roku życia. My transportujemy tych pacjentów do szpitala pod Warszawą i w Olsztynie. Nadal Fundusz Zdrowia robi różne starania, żeby otworzyć taki oddział na terenie województwa podlaskiego. Z takim zamiarem noszą się Siemiatycze, ale mają niesamowite kłopoty z powodu braku lekarzy. Mają przeznaczone do tego celu pomieszczenie, natomiast nie ma porozumienia z lekarzami. Od jutra już bym zatrudnił lekarza gdyby to ode mnie zależało. Tyle mogę powiedzieć na ten temat.

Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.

Informacja na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno – ekonomicznej szkół i placówek oświatowych powiatu hajnowskiego została przez Radę przyjęta.

 

Do punktu 8-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Zgodnie z art. 25c ust. 12 ustawy o samorządzie powiatowym wszystkie nasze oświadczenia majątkowe zostały złożone w terminach. Starosta, ja, były Starosta i były Przewodniczący żeśmy poskładali je podwójne, bo składaliśmy jeszcze je do Wojewody. Reszta Państwa składała do Urzędu Skarbowego. Każdy z radnych otrzymał informację na temat swoich usterek, nie ma tam żadnych wielkich usterek, chodzi o to, że nie ma rozdziału majątku. W każdym bądź razie ani Wojewoda, ani Urząd Skarbowy nie wniósł jakiś szczególnych uwag do tego, tylko prosili, żeby nasze następne oświadczenia były wypełniane w każdych linijkach, żebyśmy je podpisywali, bo też się tak zdarzyło. Pani Rygorowicz złożyła odwołanie, bo było podane, że pominęła jedną informację. Pan Naczelnik Urzędu Skarbowego przysłał informację do nas przepraszającą Panią Rygorowicz za to, że oni tam w urzędzie zrobili pomyłkę. Gdybyście Państwo chcieli spoza Rady dowiedzieć się, jakie są nasze oświadczenia majątkowe, to są one umieszczone na BIP i można w każdej chwili zajrzeć i zobaczyć. Nie ma tam żadnych uchybień. Jeżeli będziemy składali na koniec roku oświadczenia to proszę tylko, żebyśmy ładnie i stylistycznie pisali, chociaż ja miałem też tam napisane, a ja pisałem to na komputerze, nie wiem jak można komputer namówić, żeby dokładniej pisał, ale też taką informację o moim oświadczeniu otrzymałem.

Przewodniczący Rady przedłożył Radzie:

-  analizę danych zawartych w złożonych oświadczeniach przez radnych powiatu hajnowskiego ( pismo w załączeniu, str............, zał. nr ..4…);

-  analizę oświadczeń majątkowych złożonych przez sekretarza, skarbnika, kierowników jednostek organizacyjnych oraz przez osoby wydające decyzje w imieniu starosty (pismo w zał., str........, zał. nr …3…);

-  pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hajnówce zawierające analizę oświadczeń majątkowych ( pismo w załączeniu, str............., zał. nr …5..);

- pismo Wojewody Podlaskiego zawierające analizę oświadczeń majątkowych Przewodniczącego Rady i Starosty Hajnowskiego ( pismo w załączeniu, str........6..., zał. nr …….).

       W związku z brakiem pytań Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Powiatu przyjęła informację o złożonych oświadczeniach majątkowych za 2014r.

 

 

Do punktu 9-go:

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Kolejna informacja to informacja o przebiegu wykonania budżetu powiatu hajnowskiego za I półrocze 2015 roku. Tematem tym zajmowała się Komisja Budżetu; nie wniosła żadnych uwag; jest również pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej  w Białymstoku. Czy radni mają jakieś uwagi, pytania?

Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: Mimo tego, że 30 czerwiec to już historia i wykonanie budżetu było jakie było. Chcę przedstawić kilka danych, które charakteryzuje to. Dochody wyniosły 22.554.000 zł , co stanowiło 50% planowanych dochodów na dany rok, także można powiedzieć, że tutaj 50% jest, bardzo dobrze. Wydatki były też realizowane w sposób oszczędny i zrealizowane w 44% w stosunku do planu i wyniosły 20.428.000 zł. Z tych dwóch wartości nadwyżka budżetowa, która wyniosła 2.127.000 zł też mówi o tym, że mamy płynność finansową, mieliśmy tą płynność finansowa i możemy dalej funkcjonować. Jeśli chodzi o zadłużenie. Zadłużenie na koniec czerwca jest 18.166.782 zł, w I półroczu zaczęliśmy już regularną spłatę kredytów, które były zaciągnięte w poprzednich latach. Spłaciliśmy 55 tys. zł w I półroczu, jednak do końca roku, po zmianach w budżecie, planuje się spłacić 789.967 zł, także o tyle się zmniejszy nasze zadłużenie na koniec roku. Są to praktycznie podstawowe wskaźniki, które charakteryzują nasz budżet na dzień 30 czerwca.

            Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Hajnowskiego, o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej oraz o przebiegu wykonania planu finansowego SP ZOZ za I półrocze 2015 roku została przyjęta przez Radę Powiatu.

 

Przewodniczący Rady ogłosił 10 min. przerwy.

 

            Do punktu 10-go:

 

10.1.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2015r. Projekt uchwały był rozpatrywany przez 2 Komisje Rady: Komisję Rozwoju Gospodarczego i Komisję Budżetu i ich opinie są pozytywne.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania związane z projektem uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

Uchwała Nr X/73/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie zmian w budżecie na 2015r.

( strona ........)

           

10.2.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie  zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2015-2023. Projekt uchwały był rozpatrywany przez 2 Komisje Rady: Komisję Rozwoju Gospodarczego i Komisję Budżetu i ich opinie są pozytywne.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr X/74/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2015-2023.

 

( strona ........)

10.3.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przyjęcia Programu Rozwoju Powiatu Hajnowskiego do 2020 roku. Pozytywną opinię do projektu uchwały wydała Komisja Rozwoju Gospodarczego, Komisja Spraw Społecznych i Komisja Budżetu. W tej sprawie będzie autokorekta Zarządu.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Szanowna Rado. Powyższa uchwała – Program Rozwoju Powiatu Hajnowskiego składa się jakby z trzech części, czyli z dokumentu strategia zrównoważonego rozwoju powiatu hajnowskiego na lata 2015 – 2020, z planu inwestycyjnego, jak też kolejnym załącznikiem są zadania inwestycyjne i nieinwestycyjne tego działania. Tu chciałbym dodać, że została sporządzona prognoza oddziaływania na środowisko i została pozytywnie zaakceptowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, jak też Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Białymstoku. Zanim przejdziemy do głosowania chciałbym wnieść do niniejszej uchwały autokorektę. Wnoszę o ujęcie w załączniku zadania inwestycyjne i nieinwestycyjne następujących przedsięwzięć: na stronie 13 niniejszego dokumentu, w miejscu umieszczenie w celu strategicznym 5.2. - poprawa stanu technicznego dróg punktu 54 – przebudowa drogi powiatowej drogi 1647B Dubiny – Postołowo, następnie dodanie punktu 55 – przebudowa drogi powiatowej 1648B Hajnówka – Lipiny, jest to od zakończenia ulicy Lipowej do Lipin. Ponadto dodanie w obszarze gospodarczym niniejszego dokumentu w celach strategicznych 3.1.1 – rozwój współpracy nauki, biznesu i samorządu przedsięwzięcia w punkcie 1 – stworzenie ośrodka badawczego o charakterze projektowo – disanerskim. Także proszę o przyjęcie tych autokorekt.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Czy są pytania do Pana Starosty w tej sprawie.

Radny Stefan Kuczński: Chciałbym zapytać co to za ośrodek naukowo – badawczy? Żeby troszkę szerzej o nim.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: W tym momencie to zwrócili się do nas mieszkańcy powiatu hajnowskiego, którzy jakby chcą, są zainteresowani przy Zespole Szkół Zawodowych utworzyć taki ośrodek, który miałby wspomagać edukację dzisiejszej szkoły zawodowej.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

Uchwała Nr X/75/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie przyjęcia Programu Rozwoju Powiatu Hajnowskiego do 2020 roku.

 

( strona ........)

 

10.4.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Kleszczele. Pozytywna opinia Komisji Budżetu i Komisji Rozwoju Gospodarczego. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

                                                                                                    Uchwała Nr X/76/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Kleszczele.

 

( strona ........)

10.5.

 Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Narewka. Pozytywna opinia Komisji Budżetu i Komisji Rozwoju Gospodarczego. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

                                                                                                   Uchwała Nr X/77/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Narewka.

 

( strona ........)

 

10.6.

 Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Czeremcha. Pozytywna opinia Komisji Budżetu i Komisji Rozwoju Gospodarczego. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

                                                                                                    Uchwała Nr X/78/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Czeremcha.

 

( strona ........)

10.7.

 Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Miejskiej Hajnówka. Pozytywna opinia Komisji Budżetu i Komisji Rozwoju Gospodarczego. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

 

 

                                                                                                    Uchwała Nr X/79/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Miejskiej Hajnówka.

 

( strona ........)

 

10.8.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Dubicze Cerkiewne do realizacji zadania „Poprawa infrastruktury drogowej poprzez przebudowę dróg gminnych w Dubiczach Cerkiewnych – Etap I” w ramach programu wieloletniego pn. „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” i zabezpieczenia w budżecie na 2016 rok środków finansowych na realizację tego zadania. Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Budżetu zajmowały się tą sprawą i są opinie pozytywne.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

 

                                                                                                   Uchwała Nr X/80/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Dubicze Cerkiewne do realizacji zadania „Poprawa infrastruktury drogowej poprzez przebudowę dróg gminnych w Dubiczach Cerkiewnych – Etap I” w ramach programu wieloletniego pn. „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” i zabezpieczenia w budżecie na 2016 rok środków finansowych na realizację tego zadania.

 

( strona ........)

 

10.9.

 Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Narewka do realizacji zadania „Przebudowa dróg gminnych w Narewce w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 687” w ramach programu wieloletniego pn. „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” i zabezpieczenia w budżecie na 2016 rok środków finansowych na realizację tego zadania. Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Budżetu zajmowały się tą sprawą i są opinie pozytywne.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

                                                                                                    Uchwała Nr X/81/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Narewka do realizacji zadania „Przebudowa dróg gminnych w Narewce w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 687” w ramach programu wieloletniego pn. „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” i zabezpieczenia w budżecie na 2016 rok środków finansowych na realizację tego zadania.

 

( strona ........)

10.10.

 Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Miejską Hajnówka do realizacji zadania „Przebudowa ulicy Armii Krajowej i rozbudowa ulicy Zajęczej w Hajnówce” w ramach programu wieloletniego pn. „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” i zabezpieczenia w budżecie na 2016 rok środków finansowych na realizację tego zadania. Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Budżetu zajmowały się tą sprawą i są opinie pozytywne.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

                                                           Uchwała Nr X/82/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Gminą Miejską Hajnówka do realizacji zadania „Przebudowa ulicy Armii Krajowej i rozbudowa ulicy Zajęczej w Hajnówce” w ramach programu wieloletniego pn. „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” i zabezpieczenia w budżecie na 2016 rok środków finansowych na realizację tego zadania.

 

( strona ........)

 

10.11.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2015r. Komisja Rozwoju Gospodarczego, Komisja Budżetu i Komisja Spraw społecznych zajmowały się tą sprawą i są opinie pozytywne. Czy w tej sprawie są jakieś pytania? Będzie autokorekta Zarządu.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: W tym punkcie poproszę Panią Halinę Surel Wicestarostę Hajnowskiego o przedstawienie autokorekty.

Wicestarosta Hajnowski Halina Surel: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w 2015 roku otrzymało z państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie środki na następujące zadania: na rehabilitację zawodową 180 tys. zł i zadanie to było realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy i na rehabilitację społeczną 808.508 zł i zadanie to było realizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Środki na rehabilitację społeczną przez PCPR zostały wykorzystane do połowy miesiąca września br. Natomiast dnia 21 września, 8 października i 27 października Powiatowy Urząd Pracy wystąpił pismami o rezygnacji z części środków PFRON na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej na ogólną kwotę 121.437 zł i przekazał tą kwotę do wykorzystania przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Z wyżej wymienionej kwoty PCPR zaproponowało przeznaczyć w zakresie rehabilitacji społecznej na następujące zadania: dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych kwotę 32 tys. zł, dofinansowanie do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze kwotę 87.437 zł i dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych kwotę 2000 zł.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały wraz z autokorektą, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

                                                           Uchwała Nr X/83/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2015r.

 

( strona ........)

 

10.12.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie zmiany statutu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce. Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Spraw Społecznych zajmowały się tą sprawą i są opinie pozytywne.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

                                                                                                   Uchwała Nr X/84/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie zmiany statutu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce.

 

( strona ........)

 

10.13.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2016r.” Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Spraw Społecznych zajmowały się tą sprawą i są opinie pozytywne.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

 

                                                                                                   Uchwała Nr X/85/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie przyjęcia „Programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2016r.”

 

( strona ........)

10.14.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej między Powiatem Hajnowskim a Powiatem Nowosądeckim. Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Spraw Społecznych zajmowały się tą sprawą i są opinie pozytywne.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Radny Jan Adamczuk: Ja mam pytanie, jak to się nawiązało, przecież to nie są sąsiedzi. To nie jest tak blisko. Chciałbym usłyszeć, dlaczego z tym powiatem taka jest współpraca partnerska?

 

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ten temat był omawiany na komisjach, ale chciałbym powtórzyć, a mianowicie miasto Hajnówka dotychczas współpracuje doskonale z miastem Muszyną położoną w obrębie tego powiatu. W tym roku delegacja powiatu nowosądeckiego przyjechała do nas z propozycją współpracy. Propozycja będzie dotyczyła czy to wymiany młodzieży, doświadczeń naszych, przedsiębiorców, ośrodków, które my mamy u siebie. Także ja myślę, że ta współpraca przyniesie nam oczekiwane rezultaty.

 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

 

                                                                                                     Uchwała Nr X/86/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej między Powiatem Hajnowskim a Powiatem Nowosądeckim.

 

( strona ........)

10.15.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Hajnowskiego na pierwsze półrocze 2016r.  Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Spraw Społecznych zajmowały się tą sprawą i są opinie pozytywne. Będzie do tego autokorekta Zarządu.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: W tym punkcie autokorekta dotyczy zmiany nazwy ulicy z ulicy Mickiewicza na ulicę Piaski 1 w miejscowości Narew.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały wraz z autokorektą, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie (16 głosów „za”).

 

 

                                                                                                   Uchwała Nr X/87/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Hajnowskiego na pierwsze półrocze 2016r.

 

( strona ........)

10.16.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie uchwalenia Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Hajnowskiego na lata 2016-2020. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

Radna Olga Rygorowicz: Panie Starosto, Wysoka Rado. Być może ze względu na okulary może czegoś i nie doczytałam, ale nie widzę w Programie Ochrony Środowiska dla Powiatu Hajnowskiego nie widzę, żeby gdziekolwiek z jedno zdanie było zapisane, że czyni starania doprowadzenia gazu do Hajnówki, nigdzie nie ma tego zapisanego, a tam piszemy, że powietrze zanieczyszczone z tytułu tego, że ogrzewamy węglem i in., że powietrze jest zanieczyszczone. Mój wniosek formalny jest taki, żeby dopisać takie jedno zdanie i ono na pewno nie zaszkodzi, żeby czynić starania w celu pozyskania gazu sieciowego do powiatu hajnowskiego.

Radny Andrzej Szwarc: Taką zmianę można dopisać w punkcie na stronie 32 odnośnie gazu, tam jest taka zmiana, że mieszkańcy korzystają z gazu z butli. Natomiast mam jeszcze taką uwagę, jak daleko idące skutki dla naszego powiatu wniesie uchwalenie tego Programu, bo np. na stronie 14, tam gdzie jest dział przemysł jest zapis, że przemysł stanowi zagrożenie dla środowiska, natomiast albo ten punkt o zagrożeniach usunąć, jeżeli można, a jeśli nie można tego usunąć, to przynajmniej zapisać, że przemysł może stanowić zagrożenie, bo nie każdy przemysł stanowi zagrożenie. To samo jest w dziale rolnictwo, że rolnictwo stanowi zagrożenie, natomiast może stanowić zagrożenie. I to miałbym takie uwagi do tego.

            Wniosek radnej Olgi Rygorowicz został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

            Wniosek radnego Andrzeja Szwarca został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”) przy 1 głosie „wstrzymującym się”.

 

 

 

                                                                                                    Uchwała Nr X/88/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie uchwalenia „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Hajnowskiego na lata 2016-2020”.

 

( strona ........)

10.17.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem i przechowywaniem pojazdów na terenie powiatu hajnowskiego w 2016r. Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Budżetu zajmowały się tą sprawą i są opinie pozytywne.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

                                                                                                    Uchwała Nr X/89/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2015 r.

 

w sprawie ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem i przechowywaniem pojazdów na terenie powiatu hajnowskiego w 2016r.

 

( strona ........)

 

Do punktu 11-go:

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Odpowiadając na interpelacje zacznę od pomocy prawnej zgłoszoną przez radną Barbarę Wasiluk. Korzystając z telewizji chciałbym więcej powiedzieć na ten temat. Ustawą z sierpnia 2015r. o nieodpłatnej pomocy prawnej będzie od 1 stycznia 2016r. taka pomoc udzielana i z tej pomocy będą mogły korzystać następujące grupy: osoby do 26 roku życia, osoby, które ukończyły 65 lat życia, osoby, którym w ciągu ostatnich 12 miesięcy zostało udzielone świadczenie z pomocy społecznej i w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie takiego świadczenia, ponadto osoby, u których wystąpiły klęski żywiołowe i osoby, które posiadają legitymację weterana. Pomoc będzie udzielana tylko dla osób wyżej wymienionych i tylko osobiście, za wyjątkiem spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego oraz związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zostaną utworzone dwa punkty pomocy bezpłatnej. Zostaną one utworzone w pomieszczeniach warsztatów metalowych przy ulicy 3 Maja 25A. W związku z wydanym zarządzeniem Starosty Hajnowskiego określającym punkty oraz harmonogram działania tych punktów. Jeden punkt czynny będzie od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 12 i będzie prowadzony przez Okręgową Adwokacką i Izbę Radców Prawnych w Białymstoku; drugi punkt czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 16 i został przeznaczony dla organizacji pozarządowych. W tym zakresie został ogłoszony konkurs na wybór organizacji. Oferty będą przyjmowane do 10 listopada. W przypadku niewyłonienia organizacji punkt będzie prowadzony przez Okręgową Izbę Adwokacką i Izbę Radców Prawnych w Białymstoku. Na ten cel Minister Sprawiedliwości na 2016r. Przeznaczył kwotę 123.000 zł, z tego 119.000 zł ma stanowić wynagrodzenie dla radców i adwokatów. Jest to kwota niewystarczająca do funkcjonowania ośrodka, winniśmy też dopłacić część swoich własnych środków. Brak zapisanych środków na wyposażenie punktu i dla pracownika Starostwa w tej uchwale. Kwota na funkcjonowanie w granicach 4 tys. zł nie wystarczy dla prowadzenia tego punktu. Informacja o konkursie oraz zarządzenie będą umieszczone na stronie internetowej, także proszę wszystkich o szukanie tych informacji na stronie internetowej. Powiadomimy wszystkie ośrodki w miesiącu grudniu, po rozstrzygnięciu konkursu. Będą mogły też z tego korzystać osoby, które maja kartę dużej rodziny.

Odpowiadając na kolejne zapytania Pana radnego Adamczuka – wyrażenie opinii dotyczącej pozbawienia kategorii dróg powiatowych, to wynika z przepisów, że powiat ościenny zwraca się do nas o wyrażenie takiej zgody. Te drogi dotyczą powiatu siemiatyckiego. To samo, jeśli chodzi o rozbudowę drogi gminnej – ulica Nowa w Białowieży to dotyczy tego samego, że gmina do nas się zwróciła i my zaopiniowaliśmy pozytywnie. Ta droga będzie realizowana ze środków gminy Białowieża. Jeżeli chodzi o wniosek PGE to jest to transformator. Kolejne to 20 tys. zł, to wójt gminy Białowieża złożył propozycję dofinansowania w przyszłym roku projektu na ulicę O.Gabiec w Białowieży i przy konstrukcji budżetu na przyszły rok będziemy to brali pod uwagę.

Wniosek odnośnie chodnika, jest jeszcze z nami obecny dyrektor na sesji. Ja widzę to w ten sposób, że zarówno potrzebny jest tam chodnik, jak tez i ten cały wjazd powinien być zrobiony, bo jak zaczynamy coś robić to róbmy to właściwie po gospdarsku, żeby nie wynikło w ten sposób, że robiąc dzisiaj chodnik, obok pozostanie parking, albo wjazd do tych instytucji w takim stanie, jaki dzisiaj widzimy, jaki mamy. Przy wysiłku i samorządu miejskiego i tutaj może Pan dyrektor ze swojej strony, przy konstrukcji, będziemy mieli to na uwadze.

Radna Olga Rygorowicz – Dyrektor to wnosi przynajmniej działkę, bo tam wszystkie instytucje są powiatowe, Panie Starosto i to jest dojazd do instytucji powiatowych. Myślę, że przy dobrej woli dyrektora, działka, a ja już nie mówiłam o wjeździe, żeby nie poszerzać kosztów, bo zaraz dowiemy się, że duże koszta i wniosek upadnie, a tak, chodniczek zrobić a potem powoli będzie można poprawić wjazd.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ja to rozumiem i widzimy to w taki sposób, że winno się to robić właściwie i żeby porządek był i wizualny i praktyczny.

Kolejna interpelacja dotyczyła wycinania topoli i nasadzeń. To tutaj informacji udzieli członek Zarządu Pan Mirosław Kulbacki.

Jeżeli chodzi o Suchowolce, to zwrócimy się do Zarząd Dróg Krajowych o uzupełnienie tych ubytków.

Jeżeli chodzi o tory Bielsk – Czeremcha, to tutaj przypomnę, że to przedsięwzięcie jest warunkowym przedsięwzięciem zapisanym w Kontrakcie Terytorialnym, priorytetowym działaniem jest odcinek drogi Czeremcha – Hajnówka i Hajnówka – Lewki i Białystok. Też zwrócimy się z zapytaniem do PKP.

Jeżeli chodzi o przystanki autobusowe to tutaj zwrócimy się pismem z prośbą do wszystkich gmin powiatu hajnowskiego.

Jeżeli chodzi o przepusty w Zbuczu, to ja mam nadzieję, że uda nam się przy konstrukcji budżetu znaleźć tych 40 tys. zł i te przepusty będą na przyszły rok zaplanowane i zrobione, ale zaczekajmy na budżet przyszłoroczny.

Radny Jan Adamczuk: To dobrze, niech coś tam na gwiazdkę będzie.

Radny Mirosław Kulbacki: Dziękuję Panu radnemu Adamczukowi za wywołanie mnie do odpowiedzi, nie zawsze mam okazję coś powiedzieć na sesji, ze względu na to, że jestem członkiem Zarządu, a w imieniu zarządu występuje Pan Starosta i Pani Wicestarościna. Odpowiadając na pytanie, to chciałbym powiedzieć, że zadrzewienia, czy nasadzenia poboczy dróg można rozpatrywać w dwóch kwestiach, estetyki otoczenia i w aspekcie bezpieczeństwa. Jak wiemy, większość dróg w powiecie hajnowskim jest nasadzona topolami z okresu 60, 70 lat. Obecnie to już półwiekowe są topole i one pochodzą z takiej kampanii gdzie były sadzone wokół dróg, stadionów, zakładów przemysłowych ze względu na to, że kiedyś były większe emisje przemysłowe, a ze względu na dobrze rozbudowany aparat asymilacyjny topoli, dwutlenek węgla wymieniał się na tlen itd. i z tego tytułu mamy dzisiaj sporo odcinków dróg z takimi nasadzeniami. Uważam, że one stanowią zagrożenie, bo w takim wieku mają już uschnięte konary. I Tu można dyskutować, czy warto sadzić topole, czy nie, aczkolwiek powiem, że również są strony pozytywne tego, bo odbywają się aukcje teraz i to jest dochód dla Starostwa. Czy sadzić topole to jest sprawa dyskusyjna. Na pewno nie polecałbym sadzić drzew owocowych ze względu na to, że drzewa owocowe przyciągałyby zwierzynę, szczególnie w latach urodzaju, co stanowiłoby to zagrożenie dla ruchu drogowego, szczególnie w porze nocnej. Na pewno jarzębiny bym też nie sadził, bo tworzylibyśmy wówczas remizy ptasie, a wiemy, że ptaki również stwarzają zagrożenie na drodze. Proponowałbym gatunki, które nie obradzają tak obficie, takie jak dąb, sosna, która ma te nasiona, szyszeczki, które nie są zjadane, lekkonasienne jak brzoza, której nasionka są przenoszone na dalsze odległości. Z takich liściastych to bym jeszcze polecił klon, jesion, które mają takie nasiona, że nie za dużo zwierzyny by było. Można powiedzieć, ze żyjemy w takiej krainie przyrodniczej gdzie faktycznie mamy dużo tej przyrody, że obecnie wiem, że są odkrzaczane pobocza dróg. Można w takich odkrzaczeniach wyłuskać taki egzemplarz dobry, wypielęgnować i to może też estetykę by poprawiło wokół tych naszych dróg. Uważam, Panie radny Adamczuk, że jak z terenu będą napływać jakieś wnioski odnośnie nasadzeń to na pewno pochylimy się nad tym tematem wspólnie z Panią kierownik Krystyną Miszczuk i na pewno rozwiążemy ten problem. Prosiłbym Panią kierownik o uzupełnienie mojej wypowiedzi w kwestii merytorycznej, jakie są procedury odnośnie nasadzeń.

Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Krystyna Miszczuk: Bardzo obszerna odpowiedź Pana członka Zarządu. Ja tylko chciałam uzupełnić. Otrzymując decyzję na wycinkę drzew, Zarząd Dróg Powiatowych ma obowiązek dokonywanie nasadzeń i rok rocznie dokonujemy takich nasadzeń. Termin dokonania takich nasadzeń jest w ciągu 3 lat od daty wycięcia drzewa. Co roku składamy takie informacje gminom, które nakazały nam wykonanie nasadzeń. Nasadzamy sadzonkami powyżej 3 lat, one są mniej widoczne, ale wykonujemy takie nasadzenia.

Radny Jan Adamczuk: Dziękuję za odpowiedź, ale odpowiedź nie była mnie taka zadowolona. Ja o topolach nie mówiłem, czy je sadzić, czy zostawić. Topole trzeba wyciąć, ale w to miejsce, jeszcze tam pytać kogoś, opinia będzie rolników, czy z wioski. Panie Kulbacki masz tych drzew ful tam w lesie kolo Gruszków, ale nam brakuje tego. Jak ja jadę przykładowo, teraz jadę przez Szostakowo, to wiecie, strach, wycięte, aż nieładnie, a Pani mówi, że po 3 latach tam sadzić. Już trzeba sadzić. Ja nie mówię, że sadzić topole, ale taką brzózkę, czy lipę, to nie zagraża. Ja rozmawiałem dzisiaj z tym, co to wycina te, z Rybakiem, mówi, Panie cały powiat wycięty już, a nikt nie sadzi. To jest problem, bo czasami zimą tyle śniegu da do rowu, że nawet do rowu wpadniesz, bo nie widzisz drogi. Nawet mówi, że jak jedziesz latem, ja wie Pani, nie będę już jeździł teraz Osówka – Szostakowo, bo cienia nie ma, bo przy upałach to jest szok. To jest szok, ludzie, tam nikt nie pojedzie. Trzeba brać samochód, rower z tyłu i na Białowieżę jechać. Tak to jest. Musimy posadzić. To nieładnie, że tak robimy.

Radna Czesława Wiluk: I będziemy jeździć i te drzewka podlewać, tak? Ja często jeżdżę trasą Bielsk – Czeremcha i tam też były wycinki drzew, sukcesywnie co ileś tam metrów były posadzone drzewka, nawet przymocowane kijkiem i Pan się przejedzie i zobaczy ile po lecie tych drzewek zostało.

Radny Jan Adamczuk: Zgadzam się, będą tacy, że wyrwą to drzewo, ale wszystkich nie wyrwą, ale to jest mały procent. Trzeba posadzić, bo to jest nieładne. Droga musi być obsadzona, fajnie, zieleń jest za parę lat, jedziesz, pięknie, słoneczko świeci, nie dociera, głowa nie boli, wszystko jest fajnie i to musi tam być, to nie może, że nie. Z tym się nie zgadzam i trzeba posadzić.

Radny Mirosław Kulbacki: Panie radny, jasno się wyraziłem, że czekamy na wnioski radnych i wspólnie z Panią kierownik Miszczuk pochylimy się nad tematem i podejmiemy decyzję. Nie ma wniosku, nie ma dyskusji. Przecież parę minut temu mówiłem o tym, czekamy na wnioski, a Pan zarzuca jakąś pasywność tutaj.

Radny Jan Adamczuk: Panie Klubacki, już są wnioski i proszę do tych wniosków się przychylić.

Radny Mirosław Kulbacki: Ale jakie wnioski?

Radny Jan Adamczuk: A ja składam na sesji wnioski i proszę bardzo. A co mało?

Radna Czesława Wiluk: Najlepiej zrobimy czyn tak jak kiedyś i wszyscy radni pójdą tam, gdzie Pan będzie chciał i posadzimy te drzewka.

Radny Jan Adamczuk: Na pewno będzie dobrze, ja tu złego wniosku nie postawiłem i uważam, że to jest dobry wniosek i trzeba się do niego przychylić.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Pani kierownik odpowiedziała Panu, tak, jakie są przepisy i Pani kierownik nie może łamać przepisów, a Pan nie może rozkazywać.

Radny Jan Adamczuk: Dobrze Panie Przewodniczący, poczekamy 3 lata.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Do 3 lat.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: W tym temacie ja jeszcze dwa zdania. Z jednej strony to cieszy, że te drogi są jakby takie odsunięte, bo często są też interpelacje dotyczące zakrzaczenia i że te drogi są niewidoczne. Ja myślę, że 2 listopada będziemy mieć nowy ciągnik ze sprzętem, który będzie nasze te pobocza kosił, wycinał wycinkę tych zakrzaczeń. Chciałbym w tym miejscu powiedzieć o inicjatywie podobnej do Pana Adamczuka. W tym momencie mieszkańcy Dubicz Osocznych złożyli wniosek do Zarządu Powiatu o zasadzenie na odcinku między drogą wojewódzką a miejscowością Dubicze Osoczne brzózek, chcą sobie zrobić aleję brzozą, oczywiście w tym miejscu przed paroma laty zostały topole wycięte i dzisiaj mają taką chęć i potrzebę. I tutaj Zarząd Powiatu wyraził taką opinię na zasadzenie tych drzewek i myślę, że w tym momencie, kiedy będą to mieszkańcy sadzić na pewno te drzewa będą rosły i zadbają, żeby ich nikt nie usunął.

 

Do punktu 12-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Oglądając wczoraj sesję Rady Miasta Hajnówka słyszałem taką rzecz, którą poruszył Pan radny Łabędzki na temat wydawania kart zgonów przez lekarza, że jeśli pacjent umrze w domu to oni czekają 7, 8 godzin, tak, jak było teraz w Białowieży i nie ma, komu wypisać aktu zgonu. Nie dość, że ktoś umrze z rodziny i jeszcze jak nie można już z nimi nic zrobić, to, co powinno im się należeć w ostatnich chwilach, rodzina czeka, bardzo to przeżywa. Chciałbym się dowiedzieć Panie dyrektorze, jak to będzie, bo to dotyczy nie tylko Hajnówki, ale całego powiatu. Czy istnieje zatrudnienie takiego lekarza, on się nazywa koroner i myślę, że to Zarząd powinien z Panem uzgodnić i z wójtami, żeby jednak taki lekarz w szpitalu był i był on dyspozycyjny, ja nie wiem czy w szpitalu, to pan będzie najlepiej wiedział, ale dobrze byłoby, żeby taki lekarz był cały czas do dyspozycji mieszkańców całego powiatu i żeby rodziny nie musiały przeżywać takich wstrząsów, że ktoś umarł i nie można go zbadać i wystawić zgonu. Wiem, że przyjeżdża firma, jedzie pod szpital i kombinują jakiegoś lekarza, żeby przyjechał i dał to zaświadczenie. Co Pan planuje, żeby rozwiązać tą sytuację?

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: Ja niczego nie planuję, ja mogę tylko wyjaśnić, jakie w tym zakresie są przepisy. Jest dzisiaj luka prawna i jest problem z tym i borykają się z tym i mieszkańcy powiatu i SP ZOZ w Hajnówce. Jak przepisy stanowią. Stwierdzenie zgonu wydaje lekarz rodzinny, do którego dany pacjent jest zapisany. Są problemy jeżeli trafi się pacjent z innego powiatu, z innej części kraju, to wówczas dochodzenie prowadzi prokurator, Policja i zazwyczaj telefonują do szpitala i mamy rzeczywiście problem, dlatego, że musimy prosić lekarzy, którzy są zajęci przy innej pracy, żeby pojechali i stwierdzili zgon. Jeżeli chodzi o pogotowie, to pogotowia nie można wzywać, jeżeli nastąpił zgon. Pogotowie wyda akt zgonu wówczas, jeżeli jedzie do akcji ratowniczej i w czasie tej akcji pacjent umiera to wówczas wydaje akt zgonu. Bardzo istotne są problemy w powiatach gdzie nie ma publicznej ochrony zdrowia, a są takie powiaty, gdzie lekarze rodzinni są sprywatyzowani, to praktycznie nie ma komu jechać do takiego przypadku. W ubiegłym roku była taka inicjatywa ministra zdrowia, żeby w ramach zlecenia powiatom, żeby starostowie powołali koronerów, to jest lekarz opłacany przez Starostwo, z tym, że to się rozbiło o pieniądze, bo chciano jakby zlecać te czynności w ramach administracji rządowej, ale w ślad za tym nie szły żadne środki finansowe. W niektórych powiatach to funkcjonuje, ale są to nieliczne powiaty, gdzie są powołani koronerzy i zajmują się tylko tą czynnością. Myślę, że takie rozwiązania muszą nastąpić, bo w tym temacie jest duży problem. Chociażby taki przykład dnia codziennego, przyjeżdża z innej części kraju mieszkaniec innego województwa i umiera na dworcu i wówczas policja, prokuratura i telefonują do nas i proszą, żeby wysłać lekarza, a nasi lekarze są po prostu zajęci przy pacjentach. Jeżeli nastąpi takie rozwiązanie powołanie koronerów to będzie dobrą decyzją, z tym, że nie ma też za bardzo lekarzy chętnych. Zazwyczaj są to lekarze, którzy są już na emeryturze.

Naczelnik wydziału spraw społecznych Włodzimierz Pietruczuk: Ja bym chciał jeszcze dodać tu parę słów, ponieważ ten problem rzeczywiście niedawno z Panem dyrektorem rozwiązywaliśmy, kiedy znalezione zostało ciało człowieka w lesie i później przez dłuższy czas policja to zabezpieczała zanim doszło do wysłania lekarza. To nie jest jakiś duży problem, dlatego, że jeżeli człowiek jest zapisany do lekarza rodzinnego to lekarz rodzinny musi to stwierdzić. To jest tylko w przypadkach takich jak gdzie osoby są nieubezpieczone, albo z innego terenu. Chcę tylko powiedzieć, że ten problem dotyczy całej Polski i tutaj tym problemem zajął się Związek Powiatów Polskich i tam są prowadzone rozmowy, żeby uregulować ten problem chociażby powołania koronera, bo w naszym prawie jeszcze nie ma pojęcia koroner. Więc najpierw trzeba byłoby zmienić prawo, które jest z lat 50-tych i to wszystko trzeba byłoby poprawić. Rozmowy też trwają w tym kierunku, że jeżeli to zadanie zostanie zrzucone na powiat, to żeby za tym poszły pieniądze, żeby powiat nie musiał ich wykładać. Myślę, że w ciągu roku ten temat zostanie ogarnięty od strony prawnej, bo bardzo stare mamy przepisy i trzeba je uregulować.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Wysoka Rado. W dniu 27 października br. wpłynął wniosek z Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce o wygaszenie trwałego zarządu na nieruchomość o numerze 1315/5 zabudowaną dwoma budynkami mieszkalnym i gospodarczym. Zespół Szkół Zawodowych prosi o wyrażenie zgody na wygaszenie trwałego zarządu. Nieruchomość powyższa zostanie przekazana na trwały zarząd Specjalnemu Ośrodkowi szkolno – Wychowawczemu, który ma pomysł na zagospodarowanie tychże budynków na mieszkania treningowe dla osób niepełnosprawnych, co było przedstawione przez Panią dyrektor. Zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami, aby zarząd mógł wygasić trwały zarząd n nieruchomość Rada Powiatu powinna wyrazić na to zgodę. Panie Przewodniczący proszę o poddanie tego wniosku pod głosowanie.

            Powyższy wniosek został zaakceptowany przez Radę jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

Radna Olga Rygorowicz: Panie Przewodniczący, Panie Starosto. Chcę kilka słów wyjaśnienia, bo usłyszałam, jak to my przegraliśmy w sprawie tego, że tutaj na sesji występowaliśmy, chodziło o to, że Starostwo wydało zezwolenie dla firmy MPO w Białymstoku na składowanie odpadów ze spalarni po 20 tys. ton rocznie na 10 lat i my tutaj oponowaliśmy. Ta jedna osoba złożyła odwołanie, tam było dużo podpisów mieszkańców, Pani Katarzyna Leszczyńska i wielka jest radość w Starostwie z tego tytułu, że zostało to utrzymane w mocy. Chciała tak powiedzieć, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku rozpatrywało tylko w takiej formie, że ta działka nie jest własnością tej Pani, bo ona tylko sąsiaduje z tą działką i nie ma prawa składać odwołania. I dlatego zostało odrzucone jej odwołanie. Chciałam tu tak powiedzieć, że Panie Starosto i szanowny Zarząd i pracownicy mówiłam to dlatego z takim mocnym akcentem, żebyście zapamiętali Państwo, ze my jesteśmy samorządem, a samorząd, co to znaczy, że my idziemy wspólnie z naszymi mieszkańcami i rozwiązujemy sprawy i wszystkie problemy. Wyobraźcie Państwo każdy z was osobnie, niech po sąsiedzku koło waszej działki nikt nie pytając będzie coś tam robił. Prawo po prostu jest prawem, nie wszystko, co jest zgodne z prawem to jest zgodne z życiem ludzkim i z potrzebami ludzkimi. Ja dowiedziałam się, że chyba MPO wycofało się z tego i nie będzie składować, ten wniosek wycofało. Mam prośbę, że przy różnych takich, bo to bardzo wielka była decyzja, dla ludzi krzywdząca, żeby konsultować, zajechać tam na wieś i powiedzieć, słuchajcie wpłynęło takie i takie pismo, chcą u was to i to składować, czy wyrażacie zgodę, niech ludzie wiedzą, że są potrzebni nie wtedy jak się głosuje na radnych, ale wtedy jak rozwiązuje się ich problemy. Chciałam powiedzieć dla tych, co w internecie pisali, że czuję się w porządku, bo akcentuję to, żeby wszyscy, co rządzą w powiecie wsłuchiwali się w ludzi.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Odnosząc się do wypowiedzi pani radnej, dodam tylko tyle, że rzeczywiście MPO zgłosiło wniosek o wygaszenie decyzji, także 3 listopada będzie można taką decyzję podjąć.

           

Do punktu 13-go:

 

            W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady X sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym za aktywny udział w sesji.

           

                 

 

                      Protokołowała                                                                   Przewodniczył

                                                                                                   Przewodniczący Rady Powiatu

                    Violetta Miniuk                                                            

                                                                                                               Lech Jan Michalak           

 

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Violetta Miniuk, Wydział Organizacyjno - Administracyjny

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Miszczuk

Data wytworzenia: 2015-12-16

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data wprowadzenia: 2015-12-16

Data modyfikacji: 2015-12-16

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2015-12-16