Protokół Nr VIII/15

OA.0002.8.2015

Protokół Nr VIII/15

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 12 czerwca 2015 r.

w sali nr 12 Starostwa Powiatowego w Hajnówce ( ul. A.Zina 1)

( początek sesji - godz. 13:00, koniec - godz. 15:05)

 

Do punktu 1 – go:

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Lech Jan Michalak.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dzień dobry. Otwieram VIII sesję Rady Powiatu Hajnowskiego. Witam serdecznie starostów, witam panie radne, panów radnych. Witam gości zaproszonych. Witam radnego sejmiku, Pana Janowskiego, witam panią dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych, witam panią z Sanepidu, witam panią Miszczuk, witam naczelników referatów. Witam wszystkich obecnych na tej sali. Witam za pośrednictwem telewizji mieszkańców, którzy oglądają dzisiejszą sesję ( lista osób zaproszonych na sesję str........, zał. nr   …4.... ).

Na dzisiejszej sesji uczestniczy 17 radnych zgodnie z listą obecności i możemy podejmować wszystkie decyzje, obradować i decyzje będą prawomocne ( lista obecności str..........., zał. nr  …5.….  ).

Zanim przejdziemy do realizacji porządku naszej dzisiejszej sesji mamy przyjemne sprawy dotyczące wręczenia nagród. Państwo widzicie, że starosta koło siebie postawił ten puchar, ale to nie dla niego. Starostwo jest organizatorem konkursu „Recyklingowy mieszkaniec lasu”. Konkurs skierowany był do klas I-III szkół podstawowych z terenu powiatu hajnowskiego. Celem konkursu było propagowanie selektywnego zbierania odpadów, wtórne wykorzystanie odpadów jako tworzywa artystycznego, czy kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego. Prace wykonane z surowców wtórnych ( rzeźby, makiety) dostarczyło 15 klas. Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie wręczono drobne upominki ( ufundowane przez Starostwo, Burmistrza, Nadleśnictwo Żednia, Nadleśnictwo Bielsk oraz PUK w Hajnówce) oraz słodycze ( PSS Społem, firma KARMEL w Hajnówce). Główne nagrody w konkursie przyznano:

- I miejsce – klasa III Szkoły Podstawowej Nr 3 w Hajnówce z opiekunem Panią Tamarą Kuźma;

- II miejsce – klasa IIb Zespołu Szkół Nr 3 w Hajnówce z opiekunem Panią Niną Nesteruk;

- III miejsce – klasa III Zespołu szkół Nr 2 w Hajnówce z opiekunem Panią Joanną Rejent.

Poproszę te trzy osoby na środek, a starostów proszę o wręczenie nagród.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Gratulujemy serdecznie przede wszystkim dzieciom, które ze względu na to, że mieszkamy na skraju puszczy, że dbają o tę naszą przyrodę, że dbają o to, żeby nam i wam mieszkało się tutaj przyjemnie. Gratuluję młodzieży, dzieciom, szkołom, że szkoły tak gremialnie przystąpiły do tego konkursu i nauczycielom prowadzącym za tą działalność. To są wasze sukcesy i sukcesy na przyszłość powiatu.

(oklaski)

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Jeszcze jest jedna nagroda przyznana dla Pana Jarosława Daniluka za reprezentowanie powiatu hajnowskiego na XXVII Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu. Zapraszamy.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Wszyscy serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że pan nasz powiat tak daleko w Poznaniu prezentował. To jest promocja nas, nas wszystkich, naszych przedsiębiorców, naszych rolników, bo dzisiaj każdy rolnik to taki przedsiębiorca. My, jako powiat cieszymy się i będziemy pomagać wam w tej działalności.

Pan Jarosław Daniluk: Chciałbym podziękować dla starosty za wsparcie, że przyczynia się do czegoś takiego i z mojej strony to chyba tyle i jeszcze raz dziękuję, bardzo mi miło.

(oklaski)

 

 

Do punktu 2-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Wszyscy Państwo radni otrzymali projekt dzisiejszych obrad, czy ktoś ma jakieś uwagi do dzisiejszego planu naszej pracy? Jeśli nikt nie wnosi uwag, przeczytam zaproponowany porządek obrad.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, cochałbym wnieść uzupełnienie do porządku obrad i przyjęcie następujących uchwał:

- zmiany w budżecie powiatu na 2015r.

- zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej powiatu na lata 2015-2023;

- określenie zadań, na które przeznacza się środki PFRON na rok 2015;

- utworzenie Związku Powiatów Województwa Podlaskiego;

- statutu Domu Dziecka w Białowieży;

- ustalenia rozkładu godzin aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu na II półrocze 2015r. Szczegółowe wyjaśnienia do poszczególnych projektów zostaną przedstawione przy podejmowaniu decyzji odnośnie uchwał. Poza projektem odnośnie zmian rozkładu godzin pracy aptek, wszystkie pozostałe były analizowane na posiedzeniach Komisji. Uchwała w sprawie zmiany czasu pracy aptek została zgłoszona 10 czerwca 2015r. Proszę o przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Kto jest za wprowadzeniem tych dodatkowych uchwał zaproponowanych przez pana starostę.

Powyższy wniosek został przegłosowany jednogłośnie ( wszyscy „za”).

 

Przewodniczący Rady przedstawił Radzie porządek obrad sesji.

 Oto jego brzmienie:

 

  1. Otwarcie VIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  2. Przyjęcie porządku obrad sesji.
  3. Przyjęcie protokołu z VII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  4. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzyseseyjnym.
  5. Interpelacje i zapytania radnych.
  6. Sprawozdanie z realizacji budżetu za 2014r.:

- podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2014r.;

- podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Hajnowskiego.

  1. Informacja o wykonaniu w 2014 roku planu finansowego SP ZOZ w Hajnówce:

- podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok 2014 SP ZOZ w Hajnówce.

  1. Sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej.

9. Powzięcie uchwał w sprawie:

      9.1. przyjęcia statutu Związku Powiatów Województwa Podlaskiego;

      9.2. zasad zwrotu radnym powiatu hajnowskiego kosztów podróży służbowych;

      9.3. wyłączenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Hajnówce z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce;

      9.4. likwidacja Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Hajnówce;

      9.5. wyłączenia Centrum Kształcenia Ustawicznego w Hajnówce i wchodzącej w jego skład Szkoły Policealnej dla Dorosłych z Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce;

      9.6. likwidacja Centrum kształcenia Ustawicznego w Hajnówce;

      9.7. stanowisko Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie remontu drogi krajowej Nr 66 na odcinku Kleszczele – Bielsk Podlaski;

      9.8. zmian w budżecie na 2015r.;

      9.9. zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu na lata 2015-2023;

      9.10. określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2015r.;

      9.11. utworzenia Związku Powiatów Województwa Podlaskiego;

      9.12. statutu Domu Dziecka w Białowieży;

      9.13. ustalenia rozkładu godzin aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu na II półrocze 2015r.

  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
  2. Wolne wnioski.
  3. Zamknięcie obrad VIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

 

       W związku z brakiem uwag i pytań Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad VIII sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

Do punktu 3-go:

 

      Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają uwagi bądź pytania do protokołu z VII sesji Rady Powiatu. Pan Przewodniczący przypomniał, że protokół był wyłożony do wglądu w Biurze Rady.

       W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z VII sesji Rady Powiatu.

       Protokół z VII sesji Rady Powiatu został przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

           

Do punktu 4-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu 4, informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym. Proszę Panie Starosto. ( str………., zał. Nr…3……). Czy są jakieś pytania, czy Pan starosta ma coś do uzupełnienia?

 

 Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: W okresie międzysaesyjnym Zarząd Powiatu obradował czterokrotnie, w dniu 12 i 19 maja i informację o tych posiedzeniach Państwo otrzymaliście, natomiast poinformuję Was odnośnie dwóch kolejnych; z 2 czerwca i z dzisiejszego dnia. W dniu 2 czerwca Zarząd Powiatu zapoznał się i przyjął materiały na VIII sesję Rady Powiatu Hajnowskiego. Zarząd podjął uchwały w sprawie: zmian w budżecie na 2015r., wyrażenia opinii dotyczącej pozbawienia kategorii drogi powiatowej, wyrażenia opinii dotyczącej zaliczenia dróg wewnętrznych położonych na terenie gminy Kleszczele do kategorii dróg gminnych oraz zajmował się uchwaleniem Regulaminu Organizacyjnego Domu Dziecka w Białowieży. W sprawach różnych poruszano następujące tematy: Zarząd zapoznał się z ofertą na wykonywanie obsługi bankowej budżetu powiatu hajnowskiego i jednostek organizacyjnych i postanowił przedłużyć umowę na powyższe usługi z Bankiem Polska Kasa Opieki SA. Dotychczasowa współpraca opierała się na bezkosztowej obsłudze budżetu powiatu w zakresie podstawowych operacji bankowych. Powyższa umowa będzie obejmowała okres od 1 lipca 2015r. do 30 czerwca 2018r. Ponadto Zarząd pozytywnie zaopiniował podpisanie umowy na realizację zadania inwestycyjnego: trasy rowerowe w Polsce Wschodniej. Na kolejnym posiedzeniu, które się odbyło dzisiaj przed sesją, zarząd przyjął materiały na VIII sesję – projekt uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu na II półrocze 2015r. Zarząd dyskutował tez nad wnioskiem Komisji Budżetu w sprawie realizacji całości drogi Kraszewo – Nowokornino. Decyzją Zarządu wniosek został odrzucony. Ponadto zarząd przychylił się do wniosku Komisji Rozwoju Gospodarczego aby w stanowisku Rady Powiatu, które dzisiaj będziemy zatwierdzać przyjąć brzmienie jednego z akapitów, które przytoczę w tym momencie. Brzmienie ostatniego akapitu ma wyglądać następująco: „W związku z powyższym drogę krajową Nr 66 należy jak najszybciej wyremontować wraz z jednoczesną budową ścieżki rowerowej wzdłuż drogi aby zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo osobom poruszającym się wyżej wymienionym odcinkiem drogi.” Ponadto Zarząd podjął uchwałę w sprawie zbycia nieruchomości w Czyżach, to mała działeczka, 9 arów, która należy do nas dla mieszkańca wsi Czyże.

 

            Radni nie zgłosili pytań i uwag do przedstawionej informacji o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

            Informacja o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym została przez Radę przyjęta.

 

Do punktu 5-go:

 

            W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje:

Radny Jan Adamczuk – Moja interpelacja będzie dotyczyła drogi, skrzyżowania Czyże od słupka Rakowicze. A co tam zaistniało? Tam po prostu od strony Osówki dużo tirów przejechało w tym czasie, a dlaczego przejechało, bo tam bele takie były składowane kukurydzy, a teraz zabierali do biogazowni do Szepietowa. Jechać musiały, ale tam nie ma jak dla tira skręcić, żeby na ten mostek w Czyżach, to brał pobocza, a jak brał pobocza, to pobocze jest bardzo miękkie, a jak tych tirów może przejechało 50, a na pewno 50 przejechało ich, to taki rów się zrobił półmetrowy. Ja uważam, że trzeba coś tam zrobić, bo może ulec droga asfaltowa, ta nawierzchnia, bo się obłamie. Tam, to moim zdaniem, rozmawiałem tam w pobliżu z rolnikami, to trzecia kruszywa tam nasypać, żeby to utwardzenie było, bo te tiry na pewno jeszcze będą jeździć. Tam nikt nie postawi zakazu, żeby on nie wjeżdżał. Trzeba pojechać, zobaczyć i zrobić, żeby to było dokładnie zrobione raz, a nie poprawiać.

Radny Jan Adamczuk – Jeszcze moja druga interpelacja dotyczyłaby koszenia. Trawy urosły dosyć wysokie. Drogi powiatowe są koszone. Kosiareczka przejedzie metr, bardzo dobrze, że chociaż i metr. Ale skrzyżowanie musi być tak widoczne, żeby kierowca przyjechał i na prawo i na lewo spojrzał, a tam dwa metry trawa rośnie w tych rowach. A przecież to jest pas drogowy, musi być niezbędnie ścięte i porządek musi być, bo znowu ronda będziemy budować. Krzyżyki będą stać i Janowski powie, że znowu rondo trzeba robić. Przecież jak ja teraz jechałem Szostakowo – Stare Berezowo. Z Szostakowa jak by ktoś chciał do Bielska, czy do Hajnówki to musi tak się wysunąć, że koła już na jezdni. Dobrze, jak ktoś ostrożnie podjedzie, a niektóry hamulca nie ma i znowu wypadek i krzyżyk i znowu rondo. Proszę tego przestrzegać. A ta droga wojewódzka Hajnówka – Bielsk to trzeba, żeby ktoś porządek z nią zrobił i koszenie. Jechałem na Białystok, Bielsk, Zabłudów koszą na dwa traktory i jadą nawet po dwa razy, nie to, że przejedzie metr. Trzeba i rowka trochę obkosić. Trzeba tak robić. Po gospodarsku. Także proszę to wziąć do głowy sobie i gdzieś dać do wiadomości, może na drogi wojewódzkie, ale i przypilnować i powiatowe, żeby na skrzyżowaniach ta trawa była ścięta, bo to rosną w rowach dwumetrowe krzaki. Przypilnować, to będzie bezpieczeństwo dla wszystkich.

Radny Jan Adamczuk – Już raz była interpelacja składana; w Borysówce mostek był niedrożny. Dostałem pismo, że do 29 maja będzie to udrożnione. Pojechałem wczoraj, specjalnie, pojechałem sprawdzić. Tam mieszkańcy przyszli i faktycznie jakaś tam robota była, bo dwa takie doły wykopane są, z jednej strony mostku i z drugiej. Dobrze, ze wykopali, bo dobrze było się nie zginać i z tej rury 60 wyciągnąć to błoto. Ale, czy oni wyciągnęli tam do końca. Gdzieś tam metr z jednej strony i z drugiej. Uważam, że trzeba to wyciągnąć, to nie jest żaden problem. Kijka ze 3,5 metra, na końcu jakiś metalik przyrobić i pociągać chociaż cały dzień, jeżeli nie da rady za dwie godziny. Przecież górnicy pracują nie tyle dni, nie tyle tygodni i dojdą, a ci mostka nie potrafią. Ludzie, to jest wstyd. Proszę więcej tak nie robić. Jeżeli ktoś tam pojedzie pracować, to niech to robi dokładnie, a ktoś musi to odebrać. To nie jest tak. Przyjdzie powie, pani kierownik, super zrobione, ale to trzeba jechać i sprawdzić i się przekonać i wyciągnąć wtedy wnioski. Także proszę to pilnować. Musimy tu na prawdę, jako tu nasz powiat hajnowski, a tu widzę, że potrafimy, nie potrafimy dobrze rządzić, bo coś tu jeszcze nam brakuje po prostu tej odwagi, tej uczciwości, ale robimy to uczciwie i starajmy się, żeby powiat się rozwijał. A on będzie się rozwijał, jeżeli coś będzie się robiło, ale nigdy się nie rozwinie jeżeli będą krzyżyki na drodze i będziemy ronda budować. Janowski mówił, że rondami powiat się rozwinie, a ile pan tam zatrudni osób? Dziękuję.

Radna Olga Rygorowicz Panie starosto, w imieniu Klubu Ziemi Hajnowskiej, mam zapytanie, kiedy będzie ogłoszony konkurs na dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy. Wiemy, że podobna sytuacja była w Wysokomazowieckim, gdzie konkurs był ogłoszony, jak jeszcze dyrektorem była poprzednia osoba i szybciutko tą sprawę załatwili. U nas, nie wiemy dlaczego, ta sprawa się przeciąga. Proszę nam to wyjaśnić.

Radny Jan Korcz – Mam pytanie w imieniu mieszkańców Hajnówki odnośnie ul. Piłsudskiego. Od skrzyżowania z ulicą Białowieską, pierwszy tor do Warszawy i do toru białowieskiego, ta droga to jest droga wojewódzka i jest prośba mieszkańców, kiedy będą tam zrobione chodniki, bo tam jest taka przerwa i tam te chodniki są w złym stanie, nierówne, powybijane. Chciałbym także w imieniu mieszkańców, kiedyś pytałem się o ulicę Księżycową, teren był fatalny, ale zostało to sprzątnięte, także proszę władzom Urzędu Miasta podziękować. Dziękuję bardzo.

Radna Jadwiga Dąbrowska – Pierwsza interpelacja dotyczy ostrego zakrętu z ulicy 3 Maja na ul. Sportową do ronda Arcybiskupa Mirona Chodakowskiego. Mieszkańcy sugerują, że znak umieszczony jest przy samym przejściu dla pieszych, co jest bardzo niebezpieczne. Powinien stać troszeczkę dalej, żeby kierowcy, szczególnie ci nowi w terenie mogli ten znak wcześniej zauważyć i zwolnić. Jest sugestia ze strony mieszkańców, czy dałoby się ten znak troszeczkę przesunąć ze względu na bezpieczeństwo. Przez to przejście przechodzą matki z małymi dziećmi i jest to bardzo niebezpieczne.

Radna Jadwiga Dąbrowska Kolejna moja interpelacja dotyczy wniosku młodych ludzi, którzy korzystali ostatnio z usług Gabinetu Medycyny Pracy. Gabinet Medycyny Pracy jest chyba najbardziej uczęszczany spośród gabinetów w mieście. Młody człowiek, który do mnie zwrócił się o interwencję w tej sprawie, mówił, że przeznaczył na to 3 dni urlopu, żeby zostać wreszcie przyjętym. To jest raczej pytanie do pana dyrektora ZOZ, niż do starosty lub również pana starosty jako przewodniczącego Społecznej Rady SP ZOZ, czy dałoby się usprawnić pracę, bo jedna pani doktor i jedna pielęgniarka, one na prawdę dokonują cudów, a i tak nie są w stanie załatwić wszystkich w ciągu jednego dnia.

Radna Jadwiga Dąbrowska – Mam jeszcze pytanie do Pana starosty i zarządu. Jak Państwo wiecie w ostatniej sesji nie było mnie, uczestniczyłam z młodzieżą z Zespołu Szkół Zawodowych w praktyce zawodowej obróbka metalu niedaleko Poczdamu. Młodzież była zachwycona stanem technicznym maszyn ośrodka, w którym pracowaliśmy. Czy dałoby się, żeby poza subwencją oświatową znaleźć jakieś środki na dofinansowanie warsztatu przy Zespole Szkół Zawodowych, albowiem wiemy, że nie wszyscy mamy możliwości intelektualne, finansowe, inni po prostu nie chcą studiować, a wybór dobrej szkoły zawodowej, wybór dobrego zawodu praktycznego jest najlepszą szansą na przyszłość. Jeśli przeanalizujemy oferty pracy w różnych portalach, czy gazetach, to najwięcej jest ofert pracy dla konkretnych rzemieślników, dla konkretnych fachowców. Nie powinniśmy stracić takiej możliwości, możemy tych fachowców kształcić u siebie, a że nasza szkoła zawodowa ma dobrą renomę, to powinniśmy nad tym troszeczkę popracować. Jeśli byłoby możliwe, to prosiłabym bardzo w imieniu rodziców, uczniów i swoim własnym o wsparcie finansowe warsztatów przy szkole zawodowej.

 

Do punktu 6-go:

 

W powyższym punkcie radni przeszli do omówienia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2014r.

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedłożonym przez Zarząd Powiatu sprawozdaniem.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

Przewodniczący Rady zwrócił się do Starosty Hajnowskiego Mirosława Romaniuka o przedstawienie sprawozdania z realizacji budżetu za 2014r.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Szanowny Panie Przewodniczący, Panie i Panowie radni i zaproszeni goście. W 2014r. budżet powiatu hajnowskiego po stronie dochodów wynosił 40.847.000 zł, nie będę już końcówek w tym momencie dopowiadał, a po stronie wydatków 40.426.000 zł. Rok budżetowy zakończył się nadwyżką budżetową na poziomie 421.000 zł. Źródła dochodów to przede wszystkim: subwencja ogólna w wysokości 16.518.000 zł, w tym część oświatowa 10.865.000 zł; dotacje celowe na zadania własne – 584.000 zł; dotacje celowe na zadania zlecone – 7.754.000 zł; udział w podatku dochodowym budżetu państwa – 6.171.000 zł; pozostałe dochody to 9.419.000 zł. Wydatki to przede wszystkim wydatki na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą – 13.255.000 zł, co stanowi 32% ogółu wydatków. Należy tu zwrócić uwagę na zbyt niską subwencję oświatową w stosunku do potrzeb w zakresie oświaty, a tym samym potrzebę szukania rozwiązań i oszczędności. Pomoc społeczna wraz z pozostałymi zadaniami w zakresie polityki społecznej stanowiła 8.120.000 zł, co stanowił 20% ogółu wydatków. Transport i łączność to 3.159.000 zł. Wydatki na inwestycje i zakupy inwestycyjne w roku 2014 wyniosły 3.129.000 zł. W roku 2014 były realizowane projekty ze środków zewnętrznych i na te działania wydatkowano łącznie 3.365.000 zł. Na koniec ubiegłego roku zadłużenie powiatu wyniosło ogółem 18.214.000 zł, w tym z tytułu obligacji 9.500.000 zł. Rozchody powiatu z tytułu spłat rat kredytów w 2014r. wyniosły 200.000 zł. Szanowni radni, sprawozdanie z realizacji budżetu było analizowane przez wszystkie komisje rady powiatu, przedłożono go do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku, która je pozytywnie zaopiniowała. Komisja Rewizyjna na swoim posiedzeniu również dokonała analizy sprawozdania i przedłożyła wniosek do Regionalnej Izby Obrachunkowej o udzielenie absolutorium. Chcę również nadmienić, że budżet roku 2014 był realizowany przez dwa zarządu i w tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować byłemu zarządowi powiatu za realizację budżetu przez 11 miesięcy. Mamy wśród radnych poprzedniego członka zarządu. Przez jeden miesiąc realizował ten budżet obecny zarząd. W tym miejscu prosiłbym o udzielenie absolutorium dla zarządu powiatu hajnowskiego.

 

            Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej jest pozytywna na temat budżetu za rok 2014 ( zał. nr…2…., str….…..). Proszę Panią Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej o przedstawienie opinii.

            Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Barbara Wasiluk:  Wniosek o udzielenie absolutorium zarządowi Powiatu Hajnowskiego z tytułu wykonania budżetu powiatu za 2014r. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym oraz ustawy o finansach publicznych Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Hajnowskiego w składzie: Barbara Zdzisława Wasiluk – przewodnicząca komisji, Jan Adamczuk – zastępca, Jadwiga Dąbrowska – sekretarz komisji, Czesława Wiluk – członek komisji, Piotr Filimoniuk – członek komisji po uprzednim rozpatrzeniu sprawozdania pozytywnie opiniuje wniosek o udzielenie absolutorium. Na podstawie rocznego sprawozdania finansowego za 2014r., jak również sprawozdania z realizacji budżetu powiatu za 2014r. wraz z uchwałą Nr RIO.II.00321.32/15 w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez zarząd Powiatu Hajnowskiego sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2014r. oraz informacji o stanie mienia komunalnego zgłasza wniosek o udzielenie absolutorium zarządowi Powiatu Hajnowskiego wynikiem głosowania 5 głosów „za”, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

            Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Otwieram dyskusję na temat sprawozdania z wykonania budżetu za 2014r. Czekam na pytania do pana starosty, do pani skarbnik na temat tego budżetu.

           

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2014r., Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2014r. pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 16 głosów „za”) przy 1 głosie „wstrzymującym się”.

 

Uchwała Nr VIII/54/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015r.

 

w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2014r.

 

( strona .........)

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do następnego punktu, podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi.

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą uwagi bądź pytania.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 16 głosów „za”) przy 1 głosie „wstrzymującym się”.

 

Uchwała Nr VIII/55/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015 r.

 

w sprawie udzielenia absolutorium.

( strona .........)

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Szanowna Rado, dziękuję za udzielenie absolutorium temu zarządowi i chcę podziękować poprzedniemu za udział.

 

Do punktu 7-go:

 

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o wykonaniu w 2014 roku planu finansowego SP ZOZ w Hajnówce.

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado. Projekt uchwały jest krótki. Chodzi o przeznaczenie naszego zysku za rok 2014r. na fundusz zakładowy. Radnym przekazaliśmy odpowiednie dokumenty finansowe, przekazaliśmy opinię biegłego rewidenta, opinię Rady Społecznej SP ZOZ i teraz oczekujemy na zatwierdzenie naszej propozycji, czyli przekazanie zysku za rok ubiegły na zwiększenie funduszu zakładowego. Taka jest nasza propozycja. Fundusz Zakładowy to jest jakby fundusz zapasowy, gromadzimy tam nadwyżki i jeżeli byłyby w przyszłych latach straty to z tego funduszu można te straty pokrywać. Jeżeli Wysoka Rada podejmie uchwałę w tej sprawie to Fundusz Zakładowy będzie wynosił 9 mln zł.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Pozwoli Pan, że ja zadam pytanie dotyczące działalności szpitala. Zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia do sierpnia szpital ma opracować ile powinno być zatrudnionych pielęgniarek i położnych w szpitalu i od września są tam przewidziane jakieś podwyżki, z tym, że one wyglądają w ten sposób, że trzeba z tymi pielęgniarkami i położnymi podpisać kontrakty. Tak słyszałem wczoraj wypowiedź pana wiceministra, którego pan na pewno zna, bo pochodzi z naszych stron i on mówił, że dyrektorzy szpitali dostali takie polecenia, że muszą opracować dokładną ilość pielęgniarek na dany oddział i te panie, które będą zgodnie z przepisami, to z nimi należy podpisać kontrakty. Proszę powiedzieć jak to wygląda.

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: Pan Przewodniczący mówi o normach zatrudnienia pielęgniarek na poszczególnych oddziałach i takie normy zatrudnienia są opracowane i obowiązują. To jest zasada, która funkcjonuje już od dobrych kilku lat. Natomiast Pan Przewodniczący jakby słyszał o pewnych propozycjach, może nawet medialnych propozycjach resortu zdrowia na temat, jak zaspokoić żądania podwyżkowe pielęgniarek. Jedna z tych propozycji dotyczy bardzo szczegółowych kryteriów zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach. Dyrektorzy nie otrzymali jeszcze żadnych wytycznych, to jest na etapie rozmów, rozważań. Nie chcę o tym mówić, bo na ten temat nie mam żadnej wiedzy.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Jest to wypowiedź wiceministra zdrowia.

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą jeszcze uwagi bądź pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok 2013 pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

Uchwała Nr VIII/67/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015 r.

 

w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok 2014 SP ZOZ w Hajnówce.

( strona .........)

Do punktu 8-go:

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu 8 – sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej ( str......................, Zał. Nr ….....1................). Panie dyrektorze proszę.

 

Powiatowy Inspektor Sanitarny Irena Dymińska: Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami higieny środowiska, higieny pracy w zakładzie, higieny radiacyjnej, higieny procesu nauczania i wychowania, wypoczynku i rekreacji, jak również nad warunkami zdrowotnymi żywności i żywienia i przedmiotów użytku, również sprawujemy zapobiegawczy nadzór sanitarny. Te wszystkie zadania w naszym powiecie realizuje 22 pracowników. Mamy jednego kierownika nadzoru sanitarnego, pozostałe stanowiska są bez obsady kierowniczej, tylko są osoby wiodące w danych komórkach. Liczba obiektów w ewidencji Inspekcji w 2014r. to jest 1218, w 2013r. – 1059. Liczba obiektów się zwiększyła ze względu na to, że objęliśmy nadzorem gospodarstwa rolnicze rolników, którzy dokonali wpisu do naszej ewidencji. Liczba obiektów skontrolowanych – 727, przeprowadzonych kontroli – 1252, dochodzeń epidemiologicznych – 281, decyzji -315, liczb pobranych próbek do badań, są to próbki wody, żywności, materiał biologiczny, kosmetyki – 374 i liczba postanowień o zabezpieczeniu środków spożywczych o niewłaściwej jakości – 12. W 2014r. wpłynęły 34 interwencje i wnioski do Inspekcji i dotyczyły następujących zakresów: 28 dotyczyło niewłaściwej jakości żywności i żywienia oraz nieprzestrzegania warunków sanitarnych, jeden wniosek dotyczący nieprzestrzegania wymagań sanitarnych w działalności lodowiska, w tym wniosku podniesione były takie zarzuty jak brak dezynfekcji butów z łyżwami i brak suszenia tych butów. Trzy wnioski dotyczyły niewłaściwego stanu technicznego pomieszczeń pracy w urzędzie, zakładu fryzjerskiego oraz domu pomocy. Jeden o uciążliwościach zapachowych z fermy, jeden dotyczył zanieczyszczenia posesji przez bociany. Po przeprowadzeniu kontroli 14 interwencji uznano za uzasadnione, 5 przekazano do załatwienia według kompetencji innym jednostkom. Jakie wystąpiły zagrożenia epidemiologiczne na terenie naszego powiatu. Sytuacja w zakresie zgłaszanych i rejestrowanych chorób zakaźnych w powiecie hajnowskim należy uznać za stabilną. Nie obserwowano epidemiologicznego występowania chorób zakaźnych, zaś wzrost zachorowań na niektóre choroby miał podobnie jak w ubiegłych latach charakter sezonowy lub był kontynuacją trendów wieloletnich obserwowanych wcześniej. Zarejestrowano mniej zachorowań na salmonellozę, na terenie powiatu nie wystąpiły też masowe zatrucia pokarmowe, nastąpił spadek zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, najbardziej związane jest to z tym, że coraz więcej osób się szczepi. Nastąpił wzrost liczby zachorowań na boreliozę. Latem wystąpiło ognisko enterowirusowego zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych, zachorowało 16 osób i wszystkie osoby hospitalizowano. Nastąpił wzrost zachorowań na ospę wietrzną. Wystąpiły zachorowania na nietypowe jednostki, jeden przypadek choroby Creutzeldta – Jacoba, osoba chora zmarła oraz jeden przypadek tularemii, jest to choroba rzadko występująca i ten jeden przypadek dotyczył myśliwego. Ogólne liczby zgłoszonych podejrzeń zachorowań oraz zachorowań na grypę w roku 2014 i w 2013 były podobne. Powiatowa Stacja prowadzi także intensywną działalność dotyczącą profilaktyki chorób wieku dziecięcego, głównie poprzez propagowanie szczepień ochronnych i nadzór nad wykonawstwem szczepień. Jednak każdego roku zwiększa się liczba rodziców, którzy nie wyrażają zgody na zaszczepienie dzieci; w 2014r. niezaszczepionych zostało 27 dzieci.  Powiatowa Stacja prowadzi także działania oświatowo – zdrowotne i promujące zdrowie w powiecie. Powiatowa stacja prowadzi monitoring jakości wody do spożycia przez ludzi w urządzeniach zbiorowego zaopatrzenia oraz w wodociągach zakładowych, które w sposób ciągły dostarczają wodę w mieszkaniach. Liczba mieszkańców korzystających z wody o kwestionowanej jakości na koniec roku to 2831. Woda była kwestionowana z powodu mętności ( Białowieża i Narewka), mangan i żelazo ( wodociąg w Narewce), bakterie z grupy coli ( wodociąg w Siemianówce). Nasze wszystkie wodociągi produkują wodę o dobrej jakości, dlatego, że te wodociągi są oparte na studniach głębinowych, my nie korzystamy z wody z rzeki, czy z jeziora. Nasze wodociągi są bezpieczne bakteriologicznie. Pod naszym nadzorem znajdują się również kąpieliska. Na terenie naszego powiatu mamy dwa miejsca wykorzystywane do kąpieli, jest to kąpielisko Repczyce oraz Dubicze Cerkiewne. Mamy też 3 baseny oraz jedna kryta pływalnia oraz dwa baseny odkryte sezonowe. Pod naszym nadzorem znajdują się również baseny hotelowe w Białowieży. W 2014r. pobrano do badań 41 próbek wody, w tym w dwóch próbkach stwierdzono zwiększoną ogólną liczbę drobnoustrojów, podmioty podjęły działania naprawcze i jakość wody poprawiono. Najliczniejszą grupę obiektów stanowią zakłady żywnościowe. W 2014r. skontrolowano 329 zakładów i w wyniku stwierdzonych nieprawidłowości wydano 139 decyzji administracyjnych nakazujących ich usunięcie. W 2014r. odsetek kontroli z naruszeniami zmniejszył się w stosunku do roku 2013r. i wynosił 28,36%. Pobrano 139 próbek żywności, 15 próbek sanitarnych i jeden wyrób do kontaktu z żywnością; zakwestionowano 7 co stanowi 4,57%. Zakwestionowane próbki to próbka ziemniaków z powodu zmienionych cech organoleptycznych, silnie uszkodzone, plamistość miąższu; jedna próbka cukierków czekoladowych z obecnością żywych szkodników; 4 próbki wymazów sanitarnych pobranych w zakładach żywienia z zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi. Wymazy sanitarne to są wymazy ze sprzętu bądź wymazy z rąk pracowników. Była też jedna próbka zmiotek w piekarni, gdzie stwierdzono obecność żywych szkodników zbożowo – mącznych. We wszystkich przypadkach Powiatowy Inspektor sanitarny wdrożył stosowne postępowanie administracyjne. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, to skontrolowano wszystkie placówki oświatowo – wychowawcze, oczywiście poza obiektami, które podlegają pod powiat, gdyż te są pod nadzorem Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Wydano 13 decyzji administracyjnych, w tym 10 nakazujących usunięcie nieprawidłowości i 3 zmieniające treść wydanych decyzji. Problemem od kilku lat na terenie naszego miasta jest brak sali gimnastycznej do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Nr 3 w Hajnówce. Dzieci ćwiczą na korytarzach lub na boisku. My ten problem sygnalizujemy panu burmistrzowi, ale jak do tej pory nie zostało to rozwiązane. Jeśli chodzi o środowisko pracy to w 2014r. skontrolowaliśmy 119 zakładów pracy. W skutek stwierdzonych nieprawidłowości wydano 47 decyzji administracyjnych. Takie przykładowe uchybienia, które były to: brak aktualnych badań i pomiarów środowiska pracy, brak zaświadczeń lekarskich dopuszczających do pracy, niewłaściwy stan sanitarny pomieszczeń. W wyniku działań Inspekcji sanitarnej, jak również stosowania rozwiązań technicznych i organizacyjnych przez pracodawców, bo to nie jest tylko zasługa inspekcji sanitarnej, ale również ogromna zasługa pracodawców, obniżono stężenia czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, zapewniono właściwy stan sanitarny pomieszczeń, wyeliminowano czynnik szkodliwy, wprowadzono bezpieczniejsze technologie w wyniku czego poprawiono warunki pracy. Na podstawie tej naszej działalności w roku 2014 możemy stwierdzić, że sytuacja w zakresie zdrowia publicznego na terenie powiatu hajnowskiego była stabilna, nie wystąpiły sytuacje kryzysowe stanowiące bezpośrednie zagrożenie zdrowotne mieszkańców powiatu. Stan sanitarno – higieniczny obiektów nadzorowanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest bardzo zróżnicowany, poprawa stanu sanitarnego osiągana jest poprzez modernizację obiektów oraz wprowadzanie systemów zapewnienia jakości. W wielu przypadkach dopiero postępowanie administracyjno- egzekucyjne prowadzone konsekwentnie przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa zdrowotnego. Dziękuję bardzo za uwagę.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dziękuję Pani Inspektor za przekazaną nam informację, życzymy żeby nie było zagrożeń żadnych, żeby szło jak najlepiej w naszym powiecie.

Sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej zostało przez Radę Powiatu przyjęte.

 

Do punktu 9-go:

 

9.1.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przyjęcia statutu Związku Powiatów Województwa Podlaskiego. Rozpatrywały ten projekt uchwały trzy Komisje Rady Powiatu. Wszystkie opinie SA pozytywne.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”) przy 2 głosach „wstrzymujących się” .

 

 

Uchwała Nr VIII/57/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015 r.

 

w sprawie przyjęcia statutu Związku Powiatów Województwa Podlaskiego.

( strona ........)

           

9.2.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie  zasad zwrotu radnym powiatu hajnowskiego kosztów podróży służbowych.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Zgodnie z obowiązującą uchwałą powinien podpisywać to zastępca przewodniczącego straszy wiekiem, ale, że najstarszy ma najdalej, to będzie to podpisywał młodszy zastępca, Pan Andrzej. Chciałem zwrócić uwagę, że przy tej zmianie kosztów zwrotu za podróże prywatnym samochodem zostały zmienione stawki i one zostały pomniejszone. Przy silniku o pojemności skokowej do 900 cm3 – 0,40 zł i o pojemności skokowej powyżej 900 cm3 – 0,50 zł. Także tutaj też jest zysk na tych kosztach delegacji. Jeżeli ustalimy takie stawki to obniży to koszt pracy radnych powiatu.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 16 głosów „za”) przy 1 głosie „wstrzymującym się” .

 

Uchwała Nr VIII/66/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015 r.

 

w sprawie zasad zwrotu radnym powiatu hajnowskiego kosztów podróży służbowych.

 

( strona ........)

9.3.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie wyłączenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Hajnówce z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce. Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 16 głosów „za”) przy 1 głosie „wstrzymującym się”.

 

Uchwała Nr VIII/64/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015 r.

 

w sprawie wyłączenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Hajnówce z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce.

 

( strona ........)

9.4.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie likwidacji Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Hajnówce. Rozpatrywało to Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Spraw społecznych i są to opinie pozytywne. Panie naczelniku prosimy o informację, czemu są te szkoły likwidowane.

Naczelnik wydziału spraw społecznych Włodzimierz Pietruczuk: Obecnie podejmowane uchwały są konsekwencją uchwał podjętych w lutym kiedy Rada Powiatu podjęła uchwały intencyjne w sprawie zamiaru likwidacji tych szkół. Potem wystąpiliśmy o opinię do Kuratora Oświaty. Opinia Podlaskiego Kuratora Oświaty jest pozytywna, a w związku z tym można już podjąć uchwały dotyczące ostatecznej likwidacji szkół. Natomiast prawo oświatowe mówi w ten sposób, że jeżeli szkoła znajduje się w zespole szkół to najpierw trzeba podjąć uchwałę, żeby ją wyłączyć z Zespołu i dopiero potem ją zlikwidować i stąd dwie uchwały.

Radna Olga Rygorowicz: Proszę powiedzieć dlaczego te szkoły się likwiduje.

Naczelnik wydziału spraw społecznych Włodzimierz Pietruczuk: Jeżeli chodzi o Zespół szkół ogólnokształcących to w tym roku ostatnia klasa kończy edukacje, w poprzednich dwóch latach nie było naboru, więc wydaje się, że najprawdopodobniej w tym roku też nie byłoby tego naboru. Mamy jeszcze dwie szkoły niepubliczne – ZDZ oraz Edukator, które w pełni zabezpieczają potrzeby w zakresie kształcenia osób dorosłych i stąd taka propozycja. Natomiast w przypadku Centrum Kształcenia Ustawicznego to tam już tych szkół już od dawna nie ma, nie było tam naboru i stąd taka decyzja, żeby te szkoły zlikwidować.

 

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”) przy 2 głosach „wstrzymujących się” .

 

 

                                                                                                           Uchwała Nr VIII/65/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015 r.

 

w sprawie likwidacji Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Hajnówce.

 

( strona ........)

9.5.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie wyłączenia Centrum Kształcenia Ustawicznego w Hajnówce i wchodzącej w jego skład Szkoły Policealnej dla Dorosłych z Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 16 głosów „za”) przy 1 głosie „wstrzymującym się” .

 

 

  Uchwała Nr VIII/62/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015 r.

 

w sprawie wyłączenia Centrum Kształcenia Ustawicznego w Hajnówce i wchodzącej w jego skład Szkoły Policealnej dla Dorosłych z Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce.

 

 

( strona ........)

9.6.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie likwidacji Centrum Kształcenia Ustawicznego w Hajnówce. Dwie Komisje tym się zajmowały: Komisja Spraw Społecznych i Komisja Rozwoju Gospodarczego i opinie tych komisji są pozytywne. Informacji już nam udzielił Pan naczelnik i wiemy, że to wszystko jest spowodowane brakiem chętnych do uczenia się.

 

            Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 16 głosów „za”) przy 1 osobie „wstrzymującej się”.

 

                                                                                                            Uchwała Nr VIII/63/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015 r.

 

w sprawie likwidacji Centrum Kształcenia Ustawicznego w Hajnówce.

 

( strona ........)

 

 

9.7.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu w sprawie remontu drogi Nr 66 na odcinku Kleszczele – Bielsk Podlaski. Rozpatrywały to dwie Komisje, Komisja Spraw Społecznych i Komisja Rozwoju Gospodarczego. Komisja Rozwoju Gospodarczego zgłosiła wniosek, żeby przy tym remoncie uwzględniona została budowa ścieżek rowerowych.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

 

 

                                                                                                          Uchwała Nr VIII/61/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015 r.

 

w sprawie stanowiska Rady Powiatu w sprawie remontu drogi Nr 66 na odcinku Kleszczele – Bielsk Podlaski.

 

( strona ........)

 

9.8.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2015r. Pozytywna opinia Komisji spraw Społecznych, Komisji Rozwoju Gospodarczego i Komisji Budżetu. Komisja Budżetu zgłosiła wniosek do projektu uchwały i proszę powiedzieć Panie starosto jak to wygląda.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Wniosek o przebudowanie drogi w całości na odcinku gminy Czyże przez zarząd został odrzucony z racji braku środków budżetowych.

Radny Jan Korcz: Nie rozumiem tego co Pan mówi.

Radna Barbara Wasiluk: Też nie rozumiem tego co Pan starosta powiedział. Jaki to był wniosek, proszę odczytać.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: To ja może przeczytam. Na ostatniej Komisji Budżetu, Komisja wystosowała wniosek do Zarządu o przebudowę w całości inwestycji na drodze Kuraszewo – Nowokornino.

Radny Jan Korcz: Nie rozumiemy kompletnie o co chodzi teraz.

Radna Alla Gryc: Jaki wniosek został zgłoszony?

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Na komisji była sprawa rozpatrywana, żeby dokończyć inwestycję na całym odcinku drogi. Komisja Budżetu wnioskowała o wykonanie całej tej drogi. Zarząd stwierdził, że nie ma na to pieniędzy i zostaje tylko 30 tys. zł na tę inwestycję. Może jak Zarząd będzie miał nowe pieniążki to może tę inwestycję przeprowadzi.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: W  tym roku zostaje tylko na tę inwestycję 30 tys. zł.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 11 głosów „za”), przy 3 głosach „przeciwnych” i 3 głosach „wstrzymujących się”.

 

 

                                                                                                          Uchwała Nr VIII/52/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015 r.

 

w sprawie  zmian w budżecie na 2015r.

 

( strona ........)

9.9.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2015-2023. Rozpatrywały to trzy komisje, Komisja Spraw Społecznych, Komisja Rozwoju Gospodarczego, Komisja Budżetu. Wszystkie opinie są pozytywne.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 16 głosów „za”) przy 1 głosie „wstrzymującym się”.

 

 

                                                                                                          Uchwała Nr VIII/53/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015 r.

 

w sprawie zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2015-2023.

 

( strona ........)

9.10.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2015r. Chodzi tutaj o to, że część pieniędzy będzie przesunięta na szkolenie w Białowieży. Jest Pan Paweł? Czy Pani Asia mogłaby wytłumaczyć?

Radna Joanna Kojło: Chodzi tutaj o przesuniecie środków na paragraf szkolenie osób pracujących już, ale niepełnosprawnych. Jest to przesuniecie z jednego paragrafu na drugi.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 16 głosów „za”) przy 1 głosie „wstrzymującym się”.

 

 

                                                                                                          Uchwała Nr VIII/60/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015 r.

 

w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2015r.

 

( strona ........)

9.11.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie utworzenia Związku Powiatów Województwa Podlaskiego. Komisja Spraw Społecznych i Komisja Rozwoju Gospodarczego wydały opinię pozytywną.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”) przy 2 głosach „wstrzymujących się”.

 

 

                                                                                                          Uchwała Nr VIII/56/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015 r.

 

w sprawie utworzenia Związku Powiatów Województwa Podlaskiego.

 

( strona ........)

9.12.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie statutu Domu Dziecka w Białowieży. Komisja Spraw Społecznych i Komisja Rozwoju Gospodarczego zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie. Proszę Panią dyrektor o parę słów wyjaśnienia.

Dyrektor Domu Dziecka Krystyna Dackiewicz: Statut jednostki należało zmienić ze względu na zmianę przepisów. W tej chwili dzięki pomocy pani prawnik i kilku innym osobom został napisany tak, żeby był dostosowany do obowiązującego prawa.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

 

                                                                                                          Uchwała Nr VIII/58/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015 r.

 

w sprawie statutu Domu Dziecka w Białowieży.

 

( strona ........)

9.13.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu hajnowskiego na II półrocze 2015r. Musieliśmy nowe godziny pracy aptek ustalić, gdyż została w Hajnówce zlikwidowana jedna apteka i te godziny z tej apteki musiały przejąć inne apteki, żeby dostęp mieszkańców do apteki był dostępny przez 24 godziny. Jest to spowodowane tym, ze nastąpiła likwidacja jednej apteki.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

 

                                                                                                          Uchwała Nr VIII/59/15

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 12 czerwca 2015 r.

 

w sprawie ustalenia rozkładu godzin aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu hajnowskiego na drugie półrocze 2015r.

 

( strona ........)

            Do punktu 10-go:

 

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Odpowiadając na pytania pana radnego Adamczuka, odnośnie skrzyżowania drogi wojewódzkiej w Starym Berezowie, czy o to chodziło? To przekażemy to do rozpatrzenia przez Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Radny Jan Adamczuk: Mi chodziło o koszenie ogólnie wszystkich dróg. Panie starosto, skrzyżowania muszą być widoczne, podkreślam i szeroko koszone.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Tak jest. Odnośnie dróg wojewódzkich, to monitorujemy to i dalej będziemy to czynić. Jeśli chodzi o nasze drogi to jest to czynione na bieżąco. Ja osobiście zajmę się tą sprawą i wspólnie ustalimy termin, żeby spotkać się razem z panią kierownik, żeby pasowało panu radnemu i zobaczymy co tam szwankuje, żeby to uzupełnić i żeby wszystko grało.

Radny Jan Adamczuk: O przepuście Pan mówi, tak? Tak, ja zgłaszałem, on jest nadal niedrożny.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Chodzi o  Borysówkę?

Radny Jan Adamczuk: No to podjedziemy.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Tak jest, także ja zapraszam. Czy wystarczająco dla Pana.

Radny Jan Adamczuk: Tak, wystarczająco. A jeszcze przepraszam, a w Czyżach tam, co to tir narobił taki rowek, to też trzeba podjechać zobaczyć, bo droga się załamie i koszt będzie.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Tak, naturalnie, jest pani kierownik i pojedziemy. Mam tylko prośbę, że o tych rzeczach warto byłoby wcześniej mówić, nie czekając na sesję, żeby monitorować, podpowiadać, widzicie to na miejscu i proszę mówić, czy zarządowi, żeby to było szybciej robione, nie czekając na sesję.

Radny Jan Adamczuk - Ja nie tak dawno zobaczyłem, dlatego teraz mówię.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ja tak myślałem, że to na dniach było i nie sposób było tego zgłosić. Dziękuję bardzo za te cenne uwagi.

Odpowiadając na wniosek pani radnej Rygorowicz, to informacyjnie chcę powiedzieć, że od 20 kwietnia obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy pełni Pan Marek Roszczenko i tutaj myślę, że niedługo zostanie ogłoszony konkurs. Także zostanie to umieszczone w naszym biuletynie niezwłocznie informacja o konkursie na dyrektora Urzędu Pracy w Hajnówce.

Radna Olga Rygorowicz – Niezwłocznie, tzn. ile?

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Niezwłocznie, to jest niezwłocznie.

Radna Olga Rygorowicz –Nie, nie, nie.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Pani radna, takie p.o., to jest jakby naturalna rzecz.

Radna Olga Rygorowicz – Nie, nie, to są dwie różne sprawy. Moje pytanie dotyczyło dyrektora, a nie p.o. dyrektora.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Jak będzie konkretna data, to na pewno niezwłocznie o tym poinformujemy.

 Jeśli chodzi o interpelację pana radnego Korcza, to odnośnie drogi Piłsudskiego przekażemy do Zarządu Dróg Wojewódzkich.

            Odpowiadając na wnioski pani radnej Dąbrowskiej, to było odnośnie Medycyny Pracy, to poproszę pana dyrektora. A jeśli chodzi o ulicę Sportową to też zwrócimy się do Zarządu Dróg Wojewódzkich o przeniesienie tego znaku, jeżeli jest taka możliwość. I odnośnie szkoły zawodowej, to tutaj jest pani dyrektor i my wspólnie z naczelnikiem cały czas pracujemy nad tym, żeby po prostu pamiętając o tej szkole, jest to szkoła, która ma i tradycję i po prostu jest szansą na przyszłość. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Jeśli chodzi o znak na ulicy Sportowej. 8 czerwca poszło pismo, bo to radni miejscy też zgłosili, także Zarząd Dróg Wojewódzkich zna tą sprawę. Pan, który odpowiada w Hajnówce, pan Piotr, powiedział, że to najprawdopodobniej zostanie ten znak przesunięty trochę w głąb, ale czy tak będzie, czy nie, to nie wiem.

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk – Odpowiadając na pytanie pni radnej odnoście gabinetu Medycyny Pracy, to chcę powiedzieć, że NFZ nie finansuje medycyny pracy. Medycyna Pracy finansowana jest przez pracodawców, czyli pracodawca zatrudniając pracownika musi podpisać umowę z SP ZOZ celem przebadania pracowników na poszczególne stanowiska pracy. Ostatnio wszyscy pracodawcy skierowali się do nas, czyli zrezygnowali z dotychczasowych umów i chcą podpisać te umowy z ZOZem. Nie ukrywam, że mamy problemy kadrowe jeśli chodzi o lekarza. Jest to jedyna pani doktor zatrudniona w SP ZOZ, bo mogą to też być lekarze, którzy indywidualnie mogą udzielać takich świadczeń. I pani doktor jeszcze jest lekarzem rodzinnym i zapisanych ma pacjentów na swoją listę. My widzimy ten problem. Jeżeli chodzi o lekarza, to nie ma możliwości, to jest deficytowa specjalizacja, jeżeli znalazłby się lekarz, to bym zatrudnił od dzisiaj, ale niestety nie ma takiego lekarza. Natomiast postaramy się usprawnić funkcjonowanie tej poradni poprzez usprawnienie obsługi administracyjnej, czyli rejestracja i wypełnianie dokumentów.

 

Do punktu 11-go:

            Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Panie Przewodniczący, Szanowni Radni, Szanowni Państwo. Dziękuję za stanowisko odnośnie drogi Połowce – Zambrów. Szkoda, że Pan Przewodniczący nie przedstawił mego pisma w sprawie drogi Nr 19. Wystąpiłem do wszystkich rad gmin powiatu i także odnośnie tej drogi Zambrów – Połowce. Dziękując, to chcę przypomnieć dla Pana Starosty, że na poprzedniej sesji zgłosiłem taki wniosek, prośbę, aby starosta, czy Rada Powiatu wystąpiła z wnioskiem o utworzenie przejścia fitosanitarnego w Połowcach. Dlaczego to mówię? To jest bardzo ważne. Mówię o tych Połowcach nie bez przypadku, ponieważ w tym momencie chciałem podziękować dla Pana wójta gminy Czeremcha, Pana Michała Wróblewskiego, który pięć lat temu przyszedł do mnie z prośbą, żeby pomóc i otworzyć przejście fitosanitarne w Czeremsze. Ja mówię, Michał, czeremcha Czeremchą, ale jest ważniejsze dla nas przejście fitosanitarne w Siemianówce. I Szanowni państwo, ja zawsze apeluję o wspólne działanie. I to jest przykład naszego wspólnego działania, wielkiego działania. Poszliśmy do starostwa, Starostwo napisało pismo do Ministra Rolnictwa i w wyniku naszych wspólnych działań, wójta gminy Czeremcha, starosty, mojej osoby, a także Ministra Rolnictwa, wojewody powstało przejście fitosanitarne. Otóż w październiku 2013r. wystąpiłem do Pani minister Bieńkowskiej w sprawie remontu torów kolejowych z Białegostoku do Bielska, Czeremchy, z Bielska do Hajnówki, z Czeremchy do Siemianówki, a także remont szerokich torów. Moje stanowisko do Pani Bieńkowskiej poprały rady gmin Juchnowiec Kościelny, Wyszki, Bielsk, Dubicze, Czyże, Mielnik, Nurzec, Siemiatycze, powiat siemiatycki. Innych reakcji nie było. Otóż dzisiaj jest zrobiony projekt na budowę torów z Białegostoku do Bielska i Hajnówki, jest zrobiony projekt szerokich torów z Siemianówki na Chryzanów. I to jest bardzo ważne, bo to wspólnie zostało zrobione 5 lat temu. Później poparte stanowiskami rad, które wymieniłem, będą budowane tory w naszą stronę, do Chryzanowa. Otóż, Szanowni państwo, znalazł się ze względu na przejście fitosanitarne, inwestor, który wydzierżawił Wiązkowo i Chryzanów i na tych stacjach ma pracować docelowo w przybliżeniu po około 60 osób. To będą suwnicowi, spedytorzy, czyli to będą miejsca pracy. Już te miejsca pracy się pojawiły i już wiem, że jeden z radnych jakby w imieniu swojej firmy poszukuje pracowników do Chryzanowa, nie wiem, czy do Wiązkowa. Jest przyjemnie. Powiem, że trochę nie dociągnąłem pewnej sprawy, nie napisałem o remont torów z Chryznaowa do Nowosad i inwestor musi we własnym zakresie ten remont torów wykonać i to już wykonuje. Szanowni Państwo, te nasze stanowiska czasami są ważne, a czasami odrzucone, ale wspólne nasze działanie, podkreślam, wspólne nasze działania, przyczyniają się do rozwoju naszego terenu. Jeszcze taka moja prośba. Kiedyś będąc w zarządzie województwa, przekazaliśmy, urząd marszałkowski przekazał działkę dla powiatu przy drodze z Hajnówki do Białowieży i ta działka do dzisiaj jest własnością starosta, ale przez 8 lat jest w gestii starostwa i nie jest zagospodarowana, a tam kiedyś była mała restauracyjka. Jeżeli nie potrafimy sami tego zagospodarować, to komuś trzeba to sprzedać lub przekazać za symboliczną złotówkę.  Szanowni Państwo, będąc na ostatnim spotkaniu organizowanym przez Politechnikę Białostocką w sprawie turystyki, były bardzo, bardzo ciekawe wykłady. I otóż Pani profesor z Uniwersytetu w Grodnie powiedziała cos takiego, że Grodno jako siostrzane miasto Białegostoku nie ma żadnej oferty turystycznej z naszego terenu, po prostu mieszkańcy Grodna nie wiedzą jakie atrakcje są na naszym terenie. Byliśmy zaskoczeni wystąpieniem Pani profesor. Białoruska strona tylko oferuje tylko transport do wielkich sieci handlowych, natomiast innej oferty turystycznej nie ma. Należałoby się temu przyjrzeć i po prostu naszą ofertę turystyczną nie tylko promować na zachód, czy w Polskę, ale także promować na wschód, czyli przykładowo miasto Grodno. Także ja jeszcze raz serdecznie dziękuję dla pana Michała Wróblewskiego, który był inicjatorem powstania przejścia fitosanitarnego w Siemianówce i za wspólne nasze działanie w wyniku czego powstają miejsca pracy i w wyniku czego powstaje podstrefa suwalskiej strefy ekonomicznej w Siemianówce i są już inwestorzy tam, a rząd, nie wiem, czy ten, czy następny, już dokumentacja jest przygotowana na Radzie Ministrów w sprawie włączenia do suwalskiej strefy ekonomicznej podstrefy w Siemianówce i w Hajnówce. Dziękuję.

Radny Jan Adamczuk: Panie Janowski, dokąd my pana będziemy słuchać i tego, co nam pan tu opowiada, o tych bzdurach. Bo wie pan, słuchać już o Wróblewskim to my już słuchali tyle lat, ale ponoć pan tam był tez przeszkodą jak wybory były w tamtej kadencji, że ma pan kandydata i Wróblewski nie wszedł. A teraz pan go chwalisz. Dużo rzeczy można mówić. Już PSL i Platforma brzytwy się trzymają, już wam końcówka, nic wy tu nie zrobili cudów. Mieszkańcy i wyborcy słyszą, słyszą, nie ma czym się chwalić panie Janowski. Pan kolejami nam się chwali. Bieńkowska podkreśliła Piechocińskiego negatywnie. Co wy wyprawialiście. Kolesi tylko wsadzacie, stanowiskami, tylko PSL i PSL. To się wszystko ujawnia. Jak tak można. Pan też brał się do nas, żebyśmy my na oświadczenia zajrzeli burmistrzów, wiceburmistrzów ile biorą, a Pan ile Pan bierze. A jak chcesz to ja zaraz Panu przedstawię.

 Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: To proszę.

Radny Jan Adamczuk: Proszę bardzo.

Radna Olga Rygorowicz: Nie, nie.

            Radny Jan Adamczuk: W radzie nadzorczej Pan jesteś? Giełda towarowa?

            Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Panie Adamczuk, ale proszę.

Radny Jan Adamczuk: Ale to jest ważne. Niektórzy nie mają pieniędzy, dziecko, czasami kaleka dostaną grosze i nie ma za co wysłać na operację, a wy tak kasę bierzecie. Ludzie, jak wam nie wstyd. Mi już zbrzydło tego słuchać.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Panie Przewodniczący, Szanowni państwo, jeżeli dobre słowa w powiecie hajnowskim wypowiedziane do ludzi są hańbą dla naszego powiatu, to przepraszam, za dobre słowa i podziękowanie w stosunku do ludzi, którzy pracują na rzecz naszego rozwoju, po prostu nigdy się z tego nie wycofam. W każdym miejscu i o każdej porze będę dziękował dla tych, którzy się przyczyniają do rozwoju. I mówię jeszcze raz, mimo, ze Panu zbrzydło, panie Adamczuk, jeszcze raz dziękuję dla Pana Michała Wróblewskiego.

Radna Alla Gryc: Mówiła, że nie pozwolę sobie na emocje, ale jednak pozwolę sobie zabrać głos. Panie Janowski, chodzi mi tylko o to, że dużo sukcesów Pan bierze na siebie, ja, ja, ja, a wszędzie pracuje sztab ludzi. Ja myślę, że wielokrotnie również pominął pan, chociażby, Pana burmistrza Jerzego Siraka, który też pracował nad podsuwalską strefą ekonomiczną, ja byłam w tym czasie Przewodniczącą Rady i znam troszkę temat. Tak samo kwestia odnowy kolei. To nie jest tylko indywidualna Pana zasługa. Pan tylko o tym mówi. Przykro mi, ale słowa są bardzo często tak subtelnie dobierane, troszkę inne brzmienie, a ma już tak ogromne znaczenie. Nie chcę Pana urazić, tylko chcę, że tak powiem, postawić do normalności. Bądźmy normalni. Dziękuję.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ja korzystając dzisiaj, bo mamy telewizję, chciałbym zakomunikować, poinformować, że w dniu dzisiejszym w Białowieży uruchomiło się przejście bezwizowe dla turystów. I tutaj, chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim samorządom po stronie polskiej województwa podlaskiego, jak i po stronie białoruskiej, bo to co uczyniliśmy, to to, że to przejście udało się. Ja myślę, że to jest nowa inicjatywa i ten ruch bezwizowy jest taką nową możliwością turystyki transgranicznej. Tutaj myślę, że nas nie łączy tylko puszcza i wzajemne spotkania, relacje, przyjaźnie, ja myślę, że przy tej okazji skorzystają wszyscy. I mieszkańcy nasi i nasi goście, którzy do nas przyjeżdżają mogą od tego momentu korzystać i przejść na stronę białoruską, posiadając tylko paszport.

Radna Olga Rygorowicz: Ja przepraszam, w kwestii uzupełnienia, bo przed sesją słuchałam również telewizji, ale to Białorusini uruchomili dla naszych mieszkańców i dla naszych turystów zwiedzanie Puszczy Białowieskiej. Nasz rząd nie zrobił nic, żeby Białorusini mogli przyjeżdżać to. Dziękuję.

Przewodniczący rady Lech Jan Michalak: Proszę, proszę się tylko przedstawić.

Pan Mirosław Piekarski: To chyba podstawa, żeby się przedstawić. Mirosław Piekarski, Lewkowo Stare. Wysoka Rado, chciałem tu zwrócić uwagę na jedna z ostatnich decyzji Starostwa Powiatowego. Chodzi o decyzję wydaną odnośnie procesu uszlachetniania ziemi R10. Chodzi tu o miejscowość Lewkowo Stare. Dotyczy to składowania na okres 10 lat min. ziemi okrzemkowej w ilości 10 tys. ton i popiołów spalania torfu, drewna w ilości 12 tys. ton. Decyzja została podjęta i podpisana z upoważnienia pana starosty w dniu 25 maja. W postępowaniu, zgodnie z prawem trzeba zaznaczyć została pominięta gmina Narewka, jako gospodarz, jak też i mieszkańcy Lewkowa Starego, gdzie bezpośrednio to ma być składowane na terenie 4,5 ha. Co to jest ziemia okrzemkowa? Ziemia okrzemkowa zgodnie z badaniami i opisami, które są dostępne, jeżeli Państwo będziecie potrzebować, to dostarczę, zawiera różne składniki chemiczne, które mogą doprowadzić przy długotrwałym wdychaniu do pylicy i obumierania płuc, jak również jest to szkodliwość na raka. Mają to być składowane głównie popioły z elektrociepłowni w Białymstoku. Białystok zamknął u siebie składowanie, a próbuje otworzyć na terenie gminy Narewka. Popioły te zawierają dodatki szkodliwe co widać wokół dawnego składowiska, gdzie w promieniu kilkuset metrów od składowiska nie rośnie nic, chociaż dalej są już lasy. I coś takiego w ciągu 10 lat można zwieźć do nas, 220 ton. Decyzja ta została podjęta, co prawda nie musiały być przeprowadzone konsultacje społeczne, aczkolwiek przy tych ilościach, wypadało spytać mieszkańców. Posiedzenie zaczęło się wręczeniem nagród za działania proekologiczne. Czy to są działania proekologiczne? Zadaję pytanie, głównie dla Starosty i też do zastanowienia się dla Rady. Brak dróg dojazdowych do tej ilości odpadów, które mają być zwiezione. W powiecie hajnowskim bardzo duży nacisk kładzie się na agroturystykę, trasy rowerowe, które mają być wokół i są już wytyczone blisko miejsca gdzie ma być to składowane. Czy ktoś zechce tamtędy jeździć kiedy będą tego typu odpady tam złożone. Nadmieniam, że to będzie 220 tys. ton na terenie 4,5 ha. W związku z tym, tak, jak Pan Janowski powiedział, Grodno chce oferty turystycznej, ale czy to będzie oferta turystyczna, pyły wokół Lewkowa. Smród wokół byłego wysypiska w Olchówce gdzie były przywożone odpady komunalne, dalej nie jest to zrekultywowane. To w tej chwili należy już do przedsiębiorstwa MPO. Tak samo jak i inwestycja w Lewkowie, tez należy do przedsiębiorstwa MPO. Wiem, że MPO chce kupić składowisko śmieci w gminie Narew i będzie to samo. To nie są działania proekologiczne. I w związku z tym, my mieszkańcy złożyliśmy już protest do Pana Starosty odnośnie tej inwestycji, a zarazem zwracamy się aby Rada Powiatu zobligowała Starostę, że jeżeli jakiekolwiek będą podejmowane inwestycje związane z gospodarką odpadami na terenie powiatu, aby to było bezwzględnie konsultowane z mieszkańcami czy to wsi, czy gmin. Nie może być tak, że przy tych ilościach i przy takiej szkodliwości tych odpadów, które są informacje dostępne w internecie, nie było konsultacji i mieszkańcy się praktycznie dowiadują w ostatniej chwili. Dziękuję.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Wysoka Rado, odpowiadając tutaj na Pana pytanie, znaczy tak, powiem tak. Z jednej strony to na pewno tam wysypiska nie będzie. Inną rzeczą jest, że wydaliśmy właściwą decyzję, o której i Pan wie i wszyscy wiemy. Strony w postępowaniu tym ustawowo nie ma. Ja bym chciał tu podziękować przede wszystkim Panu wójtowi i też Państwu za tą właśnie reakcję. Na spotkaniu z wójtem rzeczywiście w momencie tej wydanej decyzji, po spotkaniu, po rozmowie, umówiliśmy się z Panem wójtem, że właśnie on będzie stroną. Ustawa nie przewiduje stron, ale spróbujemy pomóc, bo ja rozumiem, że takie działanie i to jako społeczeństwo, to nie jest sprawa oczekiwana dla społeczeństwa. I my zawsze jako samorząd powiatu hajnowskiego będziemy stać po stronie mieszkańców, po stronie społeczeństwa. To nie jest decyzja, która miała się przyczynić do rozwoju naszego powiatu. Nie jest to decyzja kluczowa dla rozwoju powiatu, to nie jest w ogóle, nie można w tych kategoriach tego mówić i w związku z tym nie może być. Ja rozumiem, że gdybyśmy mieli cos zrobić ważnego, to wtedy będziemy, ale w tym momencie, czyli dla pana wójta, dla Państwa myśmy już i przed sesją się spotykaliśmy i rozmawialiśmy o tym i prosiłem Państwa o cierpliwość. W tym momencie dziękuję za te wasze wnioski, prawda i przeprosić chciałbym za to, ze to was kosztowało tyle zdrowia. Chciałbym prosić też innym razem, szkoda, że w momencie kiedy Państwo spotykali się właśnie w sprawie zawiązania, że nie poprosiliście czy mnie, czy kogoś z nas, byśmy też wspólnie spotkali się i jednym torem szli w kierunku rozwiązania tego problemu. Sprawa jest skierowana do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Czekamy teraz na decyzję. Wierzę, że ta decyzja będzie i dla was i dla nas pozytywna, tak, żeby to przedsięwzięcie nie miało miejsca.

Pan Mirosław Piekarski: Odpowiadając może na to dlaczego nie powiadomiono. Powiadomiliśmy wójta. O decyzji dowiedzieliśmy się we wtorek, w środę nie było na to czasu. Pierwsze spotkanie mieszkańców udało się zorganizować we czwartek, nie patrząc, ze jest to dzień wolny. Następne było w piątek, a w poniedziałek u Pana starosty było ponad 350 podpisów, protestów mieszkańców Lewkowa i okolicznych miejscowości, jak Lewkowo Nowe, Ochrymy, Kapitańszczyzna, Eliaszuki. I około 100 indywidualnych jeszcze odwołań. Nie było czasu. My zostaliśmy poinformowani dosłownie 4, czy 5 dni przed uprawomocnieniem się decyzji, a więc trudno szukać i oczekiwać kogoś tam, po prostu działaliśmy jako społeczność, jako mieszkańcy Lewkowa, którzy walczą o swoje czyste powietrze. A to już nie jest pierwsza inicjatywa firmy MPO, która ciągle poszukuje sposobu, w jaki sposób można legalnie, czy półlegalnie przywozić śmieci nie tylko z powiatu hajnowskiego, które muszą być składowane w Hajnówce. Były już próby zrobienia segregacji w Lewkowie, łącznie z odpadami komunalnymi gdzie mieszkańcy w prostej odległości, najbliższe to jest 80 metrów. Tamta decyzja i tamta inwestycja została zablokowana. Później była jeszcze jedna. To już jest kolejna. My, jako mieszkańcy, których jest tu już kilka osób, domagamy się aby były konsultacje każdej inwestycji związanej z gospodarką odpadami. Myślę, że to Wysoka Rada jest w stanie zobligować Starostę do podejmowania tego typu działań.

Radna Olga Rygorowicz: Panie starosto, czy w tej sprawie Starostwo wydało decyzję, w sprawie składowania tych odpadów.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Tak.

Radna Olga Rygorowicz: Panie starosto, to Pan jest i za i przeciw. To ciekawe. Ja po prostu tego nie rozumiem. I Pan apeluje do ludzi, żeby pomagali. Podjęliście Państwo decyzję, nie konsultując ze społeczeństwem w bardzo ważkich sprawach, niestety tak przepis nie mówi, żeby wszystko konsultować, ale w takich istotnych sprawach dla ekologii, dla naszego terenu, to potrzebna była konsultacja. Teraz namawiacie, żeby razem współpracować. Ponieśliście winę. Powinniście tutaj pokajać się mocno przed tymi ludźmi i przeprosić, że taką decyzję błędną wydaliście. Panie Starosto, Pana obowiązkiem nie tylko jest godna reprezentacja wszędzie, ale patrzenie na te wszystkie decyzje, bo niestety Pan i zarząd odpowiadacie za błędne decyzje i taka błędna decyzja została wydana. W imieniu Ziemi Hajnowskiej domagamy się ukarania osób winnych i przeproszenia tych mieszkańców za takie decyzje. Do tego nie powinno było dojść.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Ja myślę w tej sprawie, że w poprzedniej kadencji, przy byłym staroście też zgłaszałem, nie pamiętam dokładnie czego ta sprawa dotyczyła, żeby radni byli informowani o ważnych sprawach. Ja tą sprawę znam od poniedziałku i na naszej komisji środowiskowej spytałem Pana starostę, jak to wygląda. To jest dziwne, ze my jako radni dowiadujemy się później. Faktycznie, zgodnie z przepisami, ta osoba, która to prowadziła, to podpisała, to nie musiała nas informować, ale jest to tak społecznie ważne. Chcielibyśmy, żeby więcej takie sytuacje się nie powtarzały. Jeśli jest ważna sprawa społecznie, żeby nie było takiej decyzji. Ustawa tak mówi, ale wiadomo, że można szukać wyjścia, żeby nie szkodzić naszemu społeczeństwo. Wiadomo, że nikt nie chce składać popiołów. MPO Białystok niech u siebie kupi swój teren i niech sobie składa, a nie on wiezie w tereny, które są atrakcyjne dla ludzi. Myślę, że Pan starosta już swoim naczelnikom to przekaże. Jeśli nawet nie podlega to konsultacji, to będzie Pan wiedział o tym wcześniej i Rada też będzie wcześniej informowana o takich sytuacjach.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ja jeśli mógłbym się ustosunkować, to z jednej strony, to chciałbym powiedzieć tak, że ja zawsze przepraszam i ja to mówiłem przed wypowiedzią.

Radna Olga Rygorowicz: A to takie przepraszam, to trzeba pojechać i zrobić spotkanie z mieszkańcami i ich przeprosić.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ja powiedziałem przepraszam za to, że mieli tyle chodzenia przy tym itd. bo to jest zawsze niepokój społeczny i jeszcze raz przepraszam. Jeśli chodzi o wydawanie decyzji, to jeszcze raz powtórzę, że decyzja jest prawidłowa. Decyzja była wydana z upoważnienia, które zostało nadane poprzednim zarządem. My mamy zaufanie do naczelników, do osób pracujących w Starostwie, SA uważni, wnikliwi i wydają właściwe decyzje i ta decyzja była też….

Radna Barbara Wasiluk: Nie w tym przypadku i proszę tak tego nie mówić Panie Starosto z uporem maniaka.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Jeżeli nam się przypadkiem coś nie uda, to zdarza się. Chcę zakomunikować, że o każdej decyzji w tej sprawie, czy z Lewkowem, czy jak, zanim wydamy jakąkolwiek decyzję, na pewno Państwo jako mieszkańcy będziecie poinformowani. Czy to będzie wynikało z ustawy, czy nie będzie wynikało z ustawy i macie po prostu w tym momencie odpowiedź, na którą oczekiwaliście. Czekajmy w tym momencie na odpowiedź SKO i dalej będziemy wszystko robić, żeby to nie miało miejsca, bo tego od nas oczekujecie i my też.

Pan Mirosław Piekarski: Ja składam jeszcze wniosek, żeby Rada zobligowała Starostę do konsultacji z Radą wszystkich decyzji związanych z gospodarką śmieciami na terenie powiatu hajnowskiego.

Radna Alla Gryc: Nasz powiat jest wyludniający się. Pan dzisiaj mówił o zagrożeniach chorobami nowotworowymi, a na co dzień mamy i tak środowisko zanieczyszczone i wszyscy intensywnie razem o nie dbamy. Jesteśmy obok puszczy białowieskiej, piękny region i fundujemy sobie taką bombę, bo inaczej nie można tego nazwać i w tym momencie decyzję podpisuje jedna osoba? To jest chore. Stawiam oficjalny wniosek uwzględniając wypowiedzi Pana z Lewkowa o podejmowanie wszystkich decyzji w sprawie środowiska, po uzgodnieniu z Radą Powiatu. Ciężar podpisu jednej osoby to jest niefrasobliwość, jedna osoba decyduje o życiu, przyszłości mieszkańców i o stanie środowiska, to jest brak powagi sytuacji. Proszę wybaczyć, ale temu muszą towarzyszyć emocje. Ciężar spada na nas, na Radę Powiatu, a my o tym nic nie wiemy. To dzięki temu, że Panowie dzisiaj przyjechali i podniesiony został temat w takim szerszym aspekcie. Ja myślę, że to jest temat do popisu dla Pana Janowskiego, żeby pomóc w tej sytuacji, wyzerować.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Później Pani zarzuci, że to mój sukces.

Radna Alla Gryc: ja nic nikomu nie zarzucam, ja pracuję po cichu.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ja mogę tylko dodać, że my jako Starostwo powiatowe wydajemy właściwe decyzje i zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, a o wszystkich sprawach ważnych będziemy rozmawiać i rozmawiamy. Proszę wierzyć, że ….

Radna Barbara Wasiluk: Ja Panie starosto w kwestii takiej formalnej, żebyśmy my radni wiedzieli na jakim etapie te podjęte nieszczęsne działania przez wydanie tej decyzji na dzisiaj się znajdują. Chciałabym, żeby pan starosta nam powiedział, na jakim etapie ta decyzja jest, kto złożył odwołanie i w tej sprawie czego możemy dalej oczekiwać.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: W dniu 10 czerwca została przez nas wydana decyzja i przekazane te wszystkie listy protestacyjne przekazane przez mieszkańców zostały przekazane z odwołaniem od decyzji do SKO.

Radna Barbara Wasiluk: A kto złożył odwołanie do SKO?

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: My ze Starostwa, my jako powiat.

Radna Barbara Wasiluk: Od swojej decyzji?

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Z odwołaniami przesłaliśmy i oczekujemy, że…

Radna Barbara Wasiluk: Ale to Panie starosto, przepraszam, ja nie jestem prawnikiem, ale zgodnie z kpa jeżeli jest wydana decyzja to przed wysłaniem do SKO można swoją decyzję zmienić. Pani prawnik jestem w błędzie?

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ale w tym momencie nie dało się zmienić.

Radna Barbara Wasiluk: Przykro mi bardzo, że na takim forum dyskutujemy w kwestii formalnej, czy Starostwo ma prawo złożyć odwołanie, czy nie. W kwestii formalnej, jak Starostwo pracuje odnośnie znajomości kpa.

Radca Prawny Eugenia Ostapczuk: W tej sprawie odwołania wnieśli mieszkańcy gminy Narewka i te podmioty nie były stroną tego postępowania. Jednakże, ze względu na to, że odwołanie wnosi strona, czy też nie, jest obowiązek przesłania takiego odwołania do SKO i całość materiałów została przesłana do SKO celem rozpatrzenia z pismem przewodnim opisującym cały przebieg sytuacji.

Pan Mirosław Piekarski: Czy można otrzymać to pismo przewodnie?

Radca Prawny Eugenia Ostapczuk: To pismo było podane do wiadomości Państwu i jeżeli Państwo jeszcze nie otrzymaliście, to otrzymacie.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Szanowni Państwo, odpowiem Pani radnej Gryc na jej zarzuty, że ja ciągle się chwalę. Pani kończąc swoją wypowiedź zwraca się do mnie. A Pani też reprezentuje powiat i to w Pani gestii też nalezą starania. Nie zwraca się Pani do mnie, tylko realizuje pani swoje obowiązki. Nikt mnie nie zniechęci do wnioskowania, do pisania, do zabiegania o dobre sprawy dla naszego regionu. A jeżeli zarzutem jest, że od czasu do czasu jest jakiś sukces, wspólny sukces i ja przed Państwem się pochwalę, to wybaczcie, że są sukcesy w naszym powiecie, bo porażek mamy dosyć. Na każdym kroku mamy porażki. A jeżeli ja się tym sukcesem od czasu do czasu pochwalę, to przepraszam, ale chcę Pani radnej jako przewodniczącej powiedzieć, że w moim wystąpieniu było tak, że były przyjęte stanowiska do mego pisma o remont torów z Białegostoku do Hajnówki i na Chryzanów i wystąpiłem do wszystkich gmin powiatu hajnowskiego, powiatu białostockiego, powiatu bielskiego i siemiatyckiego. Chcę Panią zapytać, gdzie jest stanowisko Rady Miasta, a Pani była przewodniczącą Rady Miasta. Otóż stanowiska rady gmin w sprawie budowy torów, w tym torów do Chryzanowa zajęli z naszego powiatu: gmina Czyże, Dubicze Cerkiewne, Kleszczele, Czeremcha. Tyle mam do powiedzenia. Przykro, że Pani przewodnicząca prowadząc obrady, zwracałem się do pani przewodniczącej, nie podjęła tego tematu.

Radna Alla Gryc: Nie może Pan żyć, jak Pan nie dowali.

Przewodniczący rady Powiatu Lech Jan Michalak: Szanowni przedstawiciele mieszkańców Lewkowa, tak, jak Starosta mówił, odwołania poszły. My, jako radni już znamy tę sprawę i będziemy śledzić i będziemy się starli Państwu pomóc. Źle się stało, jak się stało, ale tak, jak Starosta mówił, wierzył byłym naczelnikom, nic nie zmieniał w tym powiecie i wychodzi z tego, że nie został poinformowany. My też wiemy to z innych stron, a nie z miejsca pracy. Starosta obiecał, że będzie radnym przekazywał wszystkie informacje. Jakiś kontakt z Panami nawiążemy i będziemy próbowali to wyjaśnić.

 

Do punktu 12-go:

 

            W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady VIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym za aktywny udział w sesji.

           

                 

 

                   Protokołowała                                                                      Przewodniczył

                                                                                                   Przewodniczący Rady Powiatu

                  Violetta Miniuk                                                              

                                                                                                               Lech Jan Michalak                    

 

 

 

 

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Violetta Miniuk, Wydział Organizacyjno - Administracyjny

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Miszczuk

Data wytworzenia: 2015-08-06

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data wprowadzenia: 2015-08-11

Data modyfikacji: 2015-08-11

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2015-08-11