Protokół Nr III/14 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 30 grudnia 2014 r.

   OA.0002.3.2014

          Protokół Nr III/14

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 30 grudnia 2014 r.

w sali nr 12 Starostwa Powiatowego w Hajnówce ( ul. A.Zina 1)

( początek sesji - godz. 9:00, koniec - godz. 10:45)

 

Do punktu 1 – go:

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Lech Jan Michalak.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dzień dobry. Otwieram III sesję Rady Powiatu Hajnowskiego. Witam serdecznie starostów, panie radne, panów radnych, witam gości zaproszonych, radnych sejmiku w osobach Pana Henryka Łukaszewicza, Mikołaja Janowskiego, Włodzimierza Pietroczuka. Witam dyrektora SP ZOZ Pana Grzegorza Tomaszuka, Panią Krystynę Miszczuk – kierownika Zarządu Dróg Powiatowych, witam wszystkich pracowników Starostwa, witam telewizję i za pośrednictwem telewizji witam mieszkańców powiatu hajnowskiego ( lista osób zaproszonych na sesję str.....51., zał. nr   …6.. ).

Na dzisiejszej sesji uczestniczy 16 radnych zgodnie z listą obecności i możemy podejmować wszystkie decyzje, obradować i decyzje będą prawomocne ( r. A.Skiepko był nieobecny; lista obecności str......52....., zał. nr  ..7….  ).

 

 

Do punktu 2-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Wszyscy Państwo radni otrzymali program dzisiejszych obrad, czy ktoś ma jakieś uwagi do tego programu?

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący chcę tutaj do porządku obrad zgłosić uzupełnianie, aby w punkcie 8 dopisać uchwałę w sprawie pomocy finansowej dla miasta Hajnówka.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez Starostę Hajnowskiego w sprawie uzupełnienia porządku obrad o przyjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminie miejskiej Hajnówka.

Powyższy wniosek został przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

Przewodniczący Rady przedstawił Radzie porządek obrad sesji.

 Oto jego brzmienie:

 

  1. Otwarcie III sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  2. Przyjęcie porządku obrad sesji.
  3. Przyjęcie protokołu z II sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  4. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzyseseyjnym.
  5. Interpelacje i zapytania radnych.
  6. Budżet Powiatu Hajnowskiego na 2015r.:

- przedstawienie projektu uchwały;

- przedstawienie opinii Komisji Rady i opinii Regionalne Izby Obrachunkowej;

- dyskusja;

- głosowanie nad projektem uchwały budżetowej.

  1. Wieloletnia Prognoza Finansowa Powiatu Hajnowskiego:

- powzięcie uchwały.

  1. Powzięcie uchwał w sprawie:

8.1.  zmian w budżecie na 2014r.;

8.2.  zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego;

8.3.  określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2014r.;

8.4.  wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ za 2014r.;

8.5.  uchwalenia planu pracy Rady Powiatu Hajnowskiego na 2015r.;

8.6.  uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2015r.;

8.7.  uchwalenia planów pracy Komisji Rady Powiatu Hajnowskiego na 2015r.

8.8.  udzielenia pomocy finansowej gminie miejskiej Hajnówka.

  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
  2. Wolne wnioski.
  3. Zamknięcie obrad III sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

 

            Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad wszyscy radni otrzymali. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad.

           

       W związku z brakiem uwag i pytań Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad III sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Do punktu 3-go:

 

      Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają uwagi bądź pytania do protokołu z II sesji Rady Powiatu. Pan Przewodniczący przypomniał, że protokół był wyłożony do wglądu w Biurze Rady.

       W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z II sesji Rady Powiatu.

       Protokół z II sesji Rady Powiatu został przyjęty większością głosów ( 15 głosów „za”) przy 1 osobie „wstrzymującej się” od głosu.

           

 

 

Do punktu 4-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Wszyscy radni otrzymali powiadomienie o tym, co się działo ( str…50…., zał. nr…5….), ale wczoraj też obradował Zarząd i proszę Panie Starosto o informację.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Dwukrotnie zebraliśmy się w okresie międzysesyjnym. Tą pierwszą informację otrzymaliście. Wczoraj było drugie posiedzenie Zarządu, podczas którego Zarząd pracował nad autokorektą do projektu uchwały budżetowej na 2015r. I w ślad za tym została zmieniona Wieloletnia Prognoza Finansowa; Zarząd pracował również nad autokorektą do uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2014r. I za tym dokonano również aktualizacji wieloletniej prognozy finansowej. Przyjęto również projekt uchwały w sprawie pomocy finansowej dla miasta Hajnówka oraz podjęto uchwałę w sprawie zmian w budżecie na 2014r., która dotyczyła końcowego porządkowania planów finansowych przez jednostki organizacyjne powiatu.

 

            Radni nie zgłosili pytań i uwag do przedstawionej informacji o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

            Informacja o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym została przez Radę przyjęta.

 

Do punktu 5-go:

 

            W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje:

1. Radny Jan Adamczuk – Ja bym chciał złożyć po prostu taką interpelację odnośnie dróg na terenie Hajnówki, bo byliśmy na komisjach u Pani dyrektor Wasiluk w MOPSie. Bardzo pięknie jest, naprawdę i w środku i z zewnątrz, ten obiekt jest bardzo piękny, ale dróżki te dojazdowe tam te krótkie, króciutkie to dziura na dziurze jest, to jest naprawdę parodia. Tam jest i opiekuńczy zakład i doradztwo rolnicze i lekarz powiatowy weterynarii, to jest wstyd naprawdę. Ja przyjechałem swoim samochodem i więcej już tam nie pojadę. To nie są drogi tylko dróżki. To bardzo mały koszt. I mam pytanie, czyje to są drogi, do kogo to należy, czy do powiatu, czy do miasta? Kto może powiedzieć? Nie ma komu odpowiedzieć? Ale uważam, że to może do miasta. Panie Przewodniczący Michalaku, jeżeli to do miasta, to Pana działka.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: – Nie, nie moja.

Radny Jan Adamczuk: – Nie?

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: – Nie

Radny Jan Adamczuk – To powiedz Pan, czyja to działka?

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak  – Nie wiem, trzeba to sprawdzić według map.

Radny Jan Adamczuk  – Panie to są króciutkie dróżki, ale takie dziury to nie mogą być, a jeżeli to Pana, ale wiem, że Pan drogami się zajmuje na terenie Hajnówki, to ja bym radził, wie Pan, jak, bo teraz to jest zima, to okres letni cały rok jest do dyspozycji, jeżeli się zbrzydnie siedzieć na stołku, to się bierze rower i się jeździ po Hajnówce i się sprawdza, tu dziurka, tu dziurka i się robi, a jak rower zbrzydnie, to dwa kijki do ręki i chodzić i sprawdzać. Godzinę po Hajnówce pochodzić jest wystarczająco, a to wpłynie na zdrowie Panie, nie wiem do kogo to będzie to moje pytanie, ale uważam, że wpłynie każdemu na zdrowie. I to jest dobre. Ja to odbieram po gospodarsku. Ja nie znoszę dziur, nie znoszę bałaganu. Nie to, że jakaś droga powiatowa to jest koszt wielki, bo to są miliony itd. I to się robi, a takie dziureczki jak na Hajnówce są to jest multum. Bardzo bym prosił, kto jeszcze tam pracuje i jeszcze chce pracować, to niech się tym zajmie, bo to jest ważne, bardzo ważne. To jest wstyd, kto to widział, to nie po gospodarsku.

2. Radny Jan Adamczuk – Jeszcze mam pytanie, dzisiaj jechałem przez Czyże i wioska to niby posypana żwirkiem i solą, ale za Czyżami już wyłączone, dalej zakręt posypany, uważam, że to nie jest taki koszt wielki i niech tam posypie całą tą dróżkę po drodze. Uważam, że to na całym powiecie tak się dzieje, nikt tego nie pilnuje, nikt tego nie zgłasza. Tak być dalej nie może. Kto to widział. Dla Pani dyrektor MOPSu serdecznie dziękuję, że obiekt jest bardzo utrzymany, czyściutki, piękne sale, sala, w której byliśmy to aż chce się usiąść, przypilnowane jest, bardzo Pani dziękuję, że Pani tam porządek utrzymuje i tam ludzie różni przychodzą, ale nie wiem, jak Pani wytrzymała tyle lat, bo ja znam te dziury już dawno. A Pan przecież pracuje w ODR i co Pan nie widział tych dziur? Panie radny!

Radny Jarosław Gerasimiuk: – Widziałem, dlaczego nie widziałem.

Radny Jan Adamczuk – To co Pan milczy i nic nie mówi. To nie można tak robić. Tylko Pan pilnuje wyborców w Kleszczelach, a tu to co, nie ludzie mieszkają? Tak nie można. Dziękuję serdecznie. Proszę przyjąć to naprawdę do serca i zrobić t porządek z tym.

3. Radny Jan Korcz – Wracając właśnie do dróg. Chodzi mi o takie dwa przypadki; droga krajowa z Kleszczel do Bielska i jest zjazd na Suchowolce i jest odcinek 10 metrów, jest dużo wybojów, to tak, jakby pas drogi niczyjej, dalej droga jest powiatowa i elegancko wszystko utrzymane i drugi przypadek to droga wojewódzka jadąc na Dasze i zjazd na ulicę Akacjową, też jest kilka metrów 5, czy 6, że są wyboje, a dalej jest droga powiatowa w dobrym stanie, też jest taki pas ziemi niczyjej. To dłuższy czas się tak utrzymuje, nie to, że teraz. Od dłuższego czasu to obserwuję, więc proszę o wyjaśnienie. Dziękuję bardzo.

4. Radna Olga Rygorowicz – Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Występuję w imieniu Klubu Ziemi Hajnowskiej. I tak zaczynając, pierwsza nasza sesja to było rozdawanie stanowisk, druga sesja, najważniejszy punkt, wynagrodzenia, dziś mamy trzecią sesję i będzie budżet. I tutaj zwracam się do pana starosty, zarządu o przedstawienie programu rozwoju powiatu na cztery lata. Uzasadniam to tym, że każda osoba kandydująca na radnego, czy na radną, na wójta, burmistrza, przedstawia swój program. Ludzie albo głosują na tą osobę, albo nie głosują. Program podoba się, albo nie podoba się. Na naszej pierwszej sesji nasz starosta nie wygłosił przed nami, przed wyborem, żadnego expose, bo i po co, i tak już było uzgodnione, że zostanie starostą. I tak się stało. Dziewięcioma głosami, przy 8 sprzeciwu, jednym głosem starosta został wybrany, przewagą jednego głosu. Panie starosto kandydując na starostę miał Pan na pewno swój program rozwoju powiatu i proszę konkretnie go przedstawić. Wiem, że budżet na nowy rok przygotował poprzedni starosta i zarząd, ale Państwo chcieliście przejąć władzę, żeby zrobić to inaczej i lepiej. A więc proszę o konkrety, mówię to w imieniu wyborców i naszego klubu. Dziękuję.

 

Do punktu 6-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Budżet powiatu hajnowskiego na 2015r. Przedstawię Państwu projekt uchwały dotyczący budżetu. ( Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie budżetu powiatu na 2015r.)

Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą do Przewodniczących Komisji o odczytanie opinii do projektu budżetu na 2015r.

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego Alla Gryc odczytała opinię Komisji (opinia w załączeniu, zał nr …1…..., str…39…….).

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Proszę, Pan Starosta chciał zabrać głos, udzielam.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk – Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Ja jeszcze tutaj w nawiązaniu do budżetu chcę szerzej omówić te autokorekty, które wczoraj zostały dokonane na posiedzeniu Zarządu. Autokorekta polegała na tym, iż w związku z wydłużeniem terminu realizacji do dnia 31 marca 2015r. projektu Promocja Puszczy Białowieskiej w sieci zapisano wydatki w kwocie 30.012 zł na realizację tego projektu. W ślad za tym zwiększono dochody o tę samą kwotę z tytułu refundacji wydatków na projekt poniesionych w latach poprzednich. Ponadto przesunięto środki w kwocie 20.000 zł na dokształcanie zawodowe nauczycieli; źródłem było zmniejszenie środków na dotację dla szkół niepublicznych – 10 tys. zł i pomoc materialną uczniów – 10. tys. zł. Ja tu tylko może dodam odnośnie budżetu, nad którym będziemy dyskutować jeszcze i głosować, że w tym budżecie na 2015 rok na pewno niedoszacowana jest oświata, nad którą trzeba pochylić czoło, nad którą trzeba pomyśleć, jak ją reformować. Subwencja oświatowa, którą zaplanowano w wysokości 10.453.000 zł jest niewystarczająca co do potrzeb w oświacie. Zaplanowane wydatki to kwota 12.527.000 zł i ona też będzie niewystarczająca i trzeba będzie w ciągu roku szukać źródeł finansowania. Chcę powiedzieć, że budżet jest trudny, wymaga decyzji oszczędnościowych. Dodam tylko tyle, że został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Jako starosta zwracam się z prośbą o pozytywne zaopiniowanie budżetu na przyszły rok.

 

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Poproszę o opinię Panią Jadwigę Dąbrowską, przewodniczącą Komisji Spraw Społecznych.

Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Jadwiga Dąbrowska odczytała opinię Komisji (opinia w załączeniu, zał nr …2…., str……40….).

            Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Poproszę o opinię Pana Piotra Filimoniuka, przewodniczącego Komisji Budżetu.

            Przewodniczący Komisji Budżetu Piotr Filimoniuk odczytał opinię Komisji (opinia w załączeniu, zał nr ……3…., str……41….).

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak powiedział, że radni w swoich materiałach sesyjnych otrzymali także opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej do projektu budżetu powiatu na 2015r. Opinia jest pozytywna ( zał. nr…4.., str….42-43…..).

            Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Otwieram dyskusję na temat projektu budżetu.

Radny Jan Adamczuk – Znam ten budżet, bo przecież cztery lata pracowałem w tym powiecie itd., wiem, jakie wydatki na to idzie i na ile nas stać w tym budżecie, bo i długi mamy naprawdę duże. W chwili obecnej mamy 17 mln długu. Budżet jest 43 mln. Budżet jest bardzo pięknie zrobiony i podzielony i za to serdecznie pani dziękuję, pani skarbnik, bo to pani skarbnik jest tu całym fundamentem. Ale mnie to jeszcze dziwi tak, radny Filimoniuk mówił na przedwyborczym zebraniu, jak jeździł, zeszycik miał, bo ja przedstawiałem budżet jaki jest itd, jakie wydatki na drogi, a on tam coś notował i mówi, oooo z moich wyliczeń to mało na drogi dajecie, trzeba połowę budżetu. A skoro mamy 43 mln zł w chwili obecnej, to trzeba 21,5 mln zł dać na drogi, a przecież jest w budżecie tak: płace 23 mln zł, nie muszę zaglądać, bo pamiętam dobrze, kredyt 17 mln zł i jeszcze inne wydatki i jak możemy połowę budżetu przeznaczyć na drogi. To jest niemożliwe. I ja zabrałem głos, to śmieli się, że jak powiat tyle istnieje, to nic nie robi, a ostatnia kadencja cztery lata jest stracona. No ludzie, to człowieka dobija taka opinia itd. I wiem dobrze, że nic się za dużo nie zrobi. Mam pytanie, pan jako przewodniczący komisji dlaczego pan to przepuszcza ten budżet, daj pan połowę budżetu na drogi. Tak, to jest proste. Swoim słowom proszę nie zaprzeczać. A pan wójt w Czyżach jak on to mówił, hm,hm, to by wstał i powiedział, że to jest nieprawda itd. Ile mogli tyle dawali, nawet powiem prawdę, że najwięcej Czyże korzystały, bo Czyże korzystały najbardziej.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak:  Panie radny, ale wracamy do budżetu.

Radny Jan Adamczuk – Panie, to jest dobrze Panie Michalaku, Pan nie żałuje mi wypowiedzi. Pan wypowiadał się kiedy chciał i ile chciał.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Zabieram Panu głos.

Radny Jan Adamczuk –  A ja już kończę. Ja już kończę.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Proszę mówić na temat.

Radny Jan Adamczuk – Mówię na temat i proszę udzielić nam odpowiedzi Panie Przewodniczący, dlaczego nie ma połowę budżetu na drogi. Dziękuję.

Radna Jadwiga Dąbrowska – Ja chciałam odnośnie tych środków pozyskiwanych na potrzeby oświatowe. Bardzo dobrze, że one się znalazły, ale myślę, że warto by poszukać innych źródeł niż zabieranie szkołom niepublicznym, bo szkoły niepubliczne bardzo walczą o to, żeby funkcjonować na tych samych prawach, co szkoły publiczne, to jedna sprawa. I druga sprawa, 10 tys. zł ze środków pomocowych; środki pomocowe są chyba istotniejsze niż środki na dokształcanie. Także, może jeżeli byłoby to możliwe, prosiłabym znaleźć te rezerwy na oświatę, które są bardzo potrzebne, gdzie indziej. Dziękuję.

Skarbnik Powiatu Aniela Majewska – Na chwilę obecną mogę powiedzieć w ten sposób, że jeżeli chodzi o szkoły niepubliczne, to nie można w tej chwili stwierdzić ile tej dotacji potrzeba będzie, żeby sfinansować i udzielić tej dotacji, ponieważ nie znamy ile od 1 września będzie uczniów, także ta dotacja, która była zapisana w łącznej kwocie 500 tys. zł, to myślę, że na chwilę obecną można ją pomniejszyć o 10 tys. zł. Jeśli chodzi o pomoc materialną dla uczniów, jest to stypendium im. Simony Kossak; są tam ściśle określone warunki w jakich się otrzymuje to stypendium i kwota 120 tys. zł nigdy w zasadzie nie była spożytkowana i ta rezerwacja też wydaje się być wystarczająca. Także te 10 tys. zł myślę, że na dzień dzisiejszy można przesunąć. Oczywiście, w trakcie roku jeżeli będą dodatkowe dochody, jeżeli faktycznie okażą się zbyt małe środki i na dotacje i na stypendia, także będzie można uzupełnić.

Radna Jadwiga Dąbrowska –  Dziękuję bardzo.

Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Zamykam dyskusję. Przystąpimy do głosowania nad projektem uchwały, który został odczytany z korektami zgłoszonymi przez Zarząd Powiatu.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”) 

             Uchwała Nr III/9/14

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 30 grudnia 2014 r.

 

w sprawie uchwalenia budżetu powiatu hajnowskiego na rok 2015.

( strona ..........)

 

 

 

 

 

Do punktu 7-go:

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie projektu wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Hajnowskiego. Wszystkie Komisje omówiły ten temat na swoich posiedzeniach i zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”). 

 

Uchwała Nr III/10/14

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 30 grudnia 2014 r.

 

w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2015-2023.

( strona ........)

 

 

Do punktu 8-go:

8.1.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2014r. Do projektu uchwały została zgłoszona przez zarząd autokorekta.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk:  Chcę w tym punkcie zgłosić autokorektę. Zgodnie z decyzją Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2014r. zwiększono subwencję ogólną o kwotę 15.364 zł, która została przeznaczona na wydatki komunikacyjne, zakup tablic rejestracyjnych i prawo jazdy. Zgodnie z umową partnerską z gminą miejską Hajnówka przesunięto środki w kwocie 10 tys. zł na pomoc finansową na realizację projektu "Przebudowa ulic Walerego Wróblewskiego, Władysława Hibnera, ulicy Gruntowej, Jesionowej, Łagodnej, Słonecznej i Międzytory w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak:  Poproszę o opinię Komisji Budżetu w tej sprawie.

Radny Piotr Filimoniuk: Opinia jest pozytywna.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak:  Poproszę o opinię Komisję Spraw Społecznych.

Radna Jadwiga Dąbrowska: Opinia pozytywna.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak:  Poproszę o opinię Komisję Rozwoju Gospodarczego.

 

Radna Alla Gryc: Opinia pozytywna.

(Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak odczytuje projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2014r.)

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk:  Ja chcę tutaj dodać, że dochody i wydatki wzrosły o kwotę 15.364 zł, żeby była jasność.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały wraz z ze zgłoszoną przez Zarząd autokorektą Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”). 

 

 

Uchwała Nr III/11/14

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 30 grudnia 2014 r.

 

w sprawie zmian w budżecie na 2014r.

( strona ........)

 

           

8.2.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2013-2023.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

Uchwała Nr III/12/14

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 30 grudnia 2014 r.

 

w sprawie zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2014-2023.

 

( strona ........)

 

8.3.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2014r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

 

            Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Paweł Szymaniuk: Panie Przewodniczący nic nie mam do dodania, tylko mogę poinformować, że na dzień dzisiejszy posiadane środki zostały wykorzystane. Wnioski na ponad 3 tys. zł nie zostaną załatwione z powodu braku środków.

Radny Jan Adamczuk-  Ja mam pytanie, skoro nie ma środków, to trzeba ich gdzieś znaleźć, bo to są ludzie niepełnosprawni itd.

Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Paweł Szymaniuk:  Środki, które otrzymujemy pochodzą z PFRON i innych środków nie można wykorzystywać.

Radny Jan Adamczuk-  No to może gdzieś z budżetu tu naszego parę złotych. Pan nie prosi nic.

Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Paweł Szymaniuk:  Nie ma takiej możliwości.

Radny Jan Adamczuk-  A, już Pan wie. Szkoda, ale moim zdaniem skoro przy tym temacie nie ma możliwości, to ja może znajdę możliwość. Wie Pan jak? Już zaczynam. Mogę mówić? Ja uważam tak, czy mogę wiedzieć, bo to może w wolnych wnioskach, ale skoro przy tym temacie brakuje środków, to już mogę zaczynać. Panie Przewodniczący, ile Pan dostał za przewodnictwo?

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Nic jeszcze nie dostałem.

Radny Jan Adamczuk - Ale ile zaproponowali Panu?

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Proszę Pana to jest nie na temat.

Radny Jan Adamczuk -  Jak to nie na temat, będą pieniądze. Od przewodniczącego zaczynamy, bo o staroście wiem. Od członków Zarządu, bo ja wiem, że 1400 zł mają, a przewodniczący komisji po 1000 zł. Pomniejszyjmy za przewodnictwo na 800 zł i nie będą się pchać do Zarządu i będzie spokój i jakaś kompetentna osoba. Jeszcze nie skończyłem.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: To niech Pan skończy, bo Pan się czepia niewiadomo o co.

Radny Jan Adamczuk -   Skończę, a ja się czepiam do pieniędzy, bo brakuje pieniędzy to trzeba ich szukać.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak:  Cztery lata temu się Pan nie czepiał.

Radny Jan Adamczuk – Bo wy się nie czepiali, a ja teraz będę się czepiał, żeby oszczędności szukać.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – Trzeba było wcześniej szukać.

Radny Jan Adamczuk  - Skoro teraz objęliście władzę, tak, jak Pan się cieszył i mówił, że data historyczna, Pan doszedł do władzy, zrób Pan porządek.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – Bez Pana pomocy dojdziemy i zrobimy porządek.

Radny Jan Adamczuk  – Jak to bez mojej pomocy, ale ja też mam prawo głosu wziąć. Prawda? Mam głos. I ja proszę naprawdę te diety z 1400 zł do 1000 zł im dla Zarządu wystarczy. A Pan z tych 1800 zł, to za 1000 zł, a jak nie to ja mogę objąć to stanowisko za 1000 zł. Nie ma problemu.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak– Ja zabieram Panu głos, bo Pan zaczyna głupoty mówić.

Radny Jan Adamczuk  – Jakie to głupoty, to pieniądze.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – Najpierw trzeba się dowiedzieć kto ile ma, a wtedy dyskutować.

Radny Jan Adamczuk – To powiedz Pan ile Panu przyznali.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – Jeszcze nie dostałem ani złotówki.

Radny Jan Adamczuk – No, co Pan mówi. Ale Pan już wie jaka przymiarka była.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – Nie, w tamtej kadencji miałem 800 zł, a Pan miał 1000 zł. i jaka jest różnica?

Radny Jan Adamczuk  – To czemu Pan się nie upominał, żeby zniżkę zrobili, a Panu dołożyli.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Bo ja nie mam wazeliny. Zabieram Panu głos.

Radny Jan Adamczuk  – Niech Pan mi nie zabiera, ja mam prawo mówić i niech wyborcy słyszą. Jeśli chcą oszczędności, bo pieniędzy brakuje, kredyty mamy itd. to trzeba zacząć od was. Już dla starosty to ustawowo, a ja bym chciał jeszcze wiedzieć, ile Pani wice zaproponowali. Powie Pani prawdę.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – To nie jest temat na tę chwilę.

Radny Jan Adamczuk   – Zakończymy zaraz ten temat.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – Będą wolne wnioski, to będzie się Pan wtedy popisywał.

Radny Jan Adamczuk – No jak to, to jest tajemnica? Przecież to są pieniądze publiczne.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – Ale mówię Panu, że w wolnych wnioskach Pan zabierze głos.

Radny Jan Adamczuk  – No dobra, dziękuję.

Radny Mirosław Kulbacki – Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Faktycznie Pan Adamczuk trochę za daleko idzie i nie trzyma się spraw merytorycznych, po prostu robi czarny PR i wykorzystuje tutaj sytuację telewizji, żeby telewidzowie zauważyli jak u nas ciekawie jest na sesjach Rady Powiatu. Jedno słowo tylko krótkie, na poprzedniej sesji Panie Adamczuk zdeklarowałem się, że będą obniżone diety, Pan słyszał to i dlaczego Pan porusza znowu temat?

Radny Jan Adamczuk  – Jeśli można.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – Nie, nie można.

Radny Mirosław Kulbacki  – Proszę Panie Przewodniczący, trzymajmy się porządku obrad.

Radny Jan Adamczuk – Czy będą obniżone to niewiadomo, ale zacznijmy od was od 1400 zł, bo jak dostanie Pani Wiluk, przepraszam, 800 zł, jest najwięcej pokrzywdzona i z tej Czeremchy dojeżdżać, to Pani zobaczy.

Radny Mirosław Kulbacki – Panie Adamczuk przepraszam, jeszcze jedno słowo, Panu Staroście obecnemu obniżyliśmy o 2300 zł, obniżymy diety radnym, zdeklarowałem to, w skali roku wyjdzie to, w kadencji około 120 tys. zł oszczędności. Tyle PSL proponuje.

Radny Jan Adamczuk –  Nie chwal się Pan swoim PSLem.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – Ale Panu nikt nie udzielił głosu, Panie Adamczuk, nie jest Pan na rynku, jest Pan na sesji Rady Powiatu.

Radny Jan Adamczuk –   Ojojoj. Panie, toż to dyskusja.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – Pan się nauczył jak na rynku. Proszę się zachowywać jak radny. Ludzie Pana wybrali, bo myśleli, że Pan jest jakoś ułożony, a nie się Pan tutaj wydziera.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

Uchwała Nr III/13/14

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 30 grudnia 2014 r.

 

w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2014r.

 

( strona ........)

 

 

 

8.4.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Hajnówce za 2014r.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak –Panie dyrektorze, udzielam Panu głosu.

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: – Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado. Chcę powiedzieć, że przedmiotem projektu uchwały jest wybór biegłego rewidenta, czyli nasza firma spełnia wszelkie warunki, żeby biegły rewident każdego roku, podobnie odbywało się w latach poprzednich, badał nasze sprawozdanie finansowe za rok 2014. W związku z tym wysokiej radzie przedłożyliśmy oferty poszczególnych biegłych rewidentów, jak pamiętam, to są 4 oferty. Do wysokiej rady należy decyzja wyboru najkorzystniejszej oferty.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

 

Uchwała Nr III/14/14

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 30 grudnia 2014 r.

 

w sprawie wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Hajnówce za 2014r.

 

 

( strona ........)

 

 

8.5.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Powiatu Hajnowskiego na 2015r.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”) przy 1 głosie „wstrzymującym się”.

 

 

 

Uchwała Nr III/15/14

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 30 grudnia 2014 r.

 

w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Powiatu Hajnowskiego na 2015r.

 

( strona ........)

 

 

 

8.6.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2015r.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

 

Uchwała Nr III/16/14

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 30 grudnia 2014 r.

 

w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2015r.

 

( strona ........)

 

8.7.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia planów pracy komisji Rady Powiatu Hajnowskiego na 2015r.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

 

Uchwała Nr III/17/14

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 30 grudnia 2014 r.

 

w sprawie uchwalenia planów pracy komisji Rady Powiatu Hajnowskiego na 2015r.

 

( strona ........)

8.8.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Miejskiej Hajnówka.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

 

 

Uchwała Nr III/17/14

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 30 grudnia 2014 r.

 

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Miejskiej Hajnówka.

 

 

( strona ........)

              

 

           

Do punktu 9-go:

 

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Odpowiadając na zapytanie radnego Adamczuka dotyczące tych, nazwijmy to niedogodności drogowych w otoczeniu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hajnówce, to jest to nieruchomość Urzędu Miasta i wystosujemy stosowne pismo do burmistrza z prośbą o usunięcie braków.

W nawiązaniu do kolejnej interpelacji dotyczącej odśnieżania w Czyżach i dróg wojewódzkich to ja poproszę, jest obecna Pani kierownik Zarządu Dróg Powiatowych o ustosunkowanie się do zapytań.

Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Krystyna Miszczuk – Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Jak informowałam na poprzedniej sesji, wszystkie drogi poza drogami miejskimi w mieście Hajnówka mają piąty standard zimowego utrzymania. Przekazałam Państwu radnym informację wraz z mapkami. Posypywanie i zwalczanie śliskości jest tylko w takich miejscach w tym standardzie, które decydują o ruchu, czyli tak, jak Pan radny Adamczuk zauważył, to są skrzyżowania, to są wzniesienia, to są łuki i to czyniliśmy i czynimy nadal.

Jeżeli chodzi o odpowiedź dla Pana radnego Korcza to zgodnie z ustawą o drogach publicznych utrzymanie skrzyżowań należy do zarządcy dróg kategorii wyższej i przy skrzyżowaniach z drogą krajową do drogi krajowej, przy skrzyżowaniach z drogą wojewódzką do dróg wojewódzkich. Ja mogę się zobowiązać, że ja wykonam telefony do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Rejon w Bielsku Podlaskim z prośbą o zwracanie uwagi na te skrzyżowania z drogą krajową, tam chodzi o Suchowolce i do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, tam jest Pan Muszkatel i ja też do niego zadzwonię i poproszę o zwracanie większej uwagi. Dodatkowo chciałabym prosić radnych, zima jest to taki okres wielu emocji. Chciałam powiedzieć, że my naprawdę sypiemy od 4 rano. Zimowe utrzymanie dróg to nie jest utrzymanie w 100% czarnej nawierzchni, jak w przypadku nawierzchni bitumicznej. Są to takie prace, które mają na celu zmniejszenie ograniczeń zakłóceń w ruchu drogowym i poprostu ułatwienie. Jeśli są jakieś pytania, to bardzo proszę.

Radny Jan Adamczuk: Dziękuję za informację Pani kierownik. Ja tu tak uważam, że to nieduży koszt taki odcineczek posypać. Dziękuję za taką informację, także będę się tego pilnował i będę wiedział, że tylko skrzyżowania, zakręty, że tylko to się posypuje a tam dalej ślisko nie ślisko pomaleńku da radę się przejechać. Uważam, że będzie dobrze. Dziękuję za informację.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Pozostała mi jeszcze odpowiedź dla Pani radnej Rygorowicz.

Radna Olga Rygorowicz: To nie odpowiedź, to był mój wniosek, konkretny wniosek o przygotowanie expose.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Jeśli mógłbym dzisiaj dwa zdania.

Radna Olga Rygorowicz: Nie, nie, nie dwa zdania. Przepraszam bardzo. Panie Starosto my życzymy na piśmie, jak Pan widzi rozwój powiatu przez 4 lata, żeby Pan przygotował nam i konkretnie napisał, co Pan będzie przez te 4 lata robił, a nie dwa zdania. Jeżeli dwa zdania załatwią cztery lata to jest za mało dla mnie, to ja takiej odpowiedzi nie potrzebuję.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Pani radna, ja to rozumiem. Ja tylko może w tym miejscu chciałbym rzeczywiście podziękować wszystkim za przegłosowanie pozytywne budżetu na przyszły rok, także serdeczne dziękuję. Tutaj rzeczywiście nad tym budżetem musimy pracować wspólnie, szukać oszczędności, żeby na koniec roku ten budżet można było pozytywnie ocenić. Chcę tutaj właśnie zwrócić uwagę na ten nasz rozwój. Rozwój, skąd się może wziąć? Przede wszystkim musimy właśnie pamiętać o zadłużeniu. Tak, jak samorząd powiatowy w odróżnieniu od samorządów gmin, czy to miast nie ma dochodów własnych i tutaj o tym cały czas musimy pamiętać. W przyszłych latach planujemy ograniczyć wydatki bieżące w związku z planowaną restrukturyzacją w oświacie, czy pomocy społecznej, jak też w zarządzaniu drogami. Nie planujemy w kolejnych latach podwyżek z tytułu wynagrodzeń, pochodnych z tego tytułu, czyli o tym musimy pamiętać. Pamiętajmy, że mamy w powiecie kolej na trasie Nieznany Bór – Białowieża, którą, czy to powinniśmy uruchomić przejazdy, a jak nie, to poprostu sprzedać. Wiąże się to z naszymi dużymi wydatkami obecnie. W kolejnych latach musimy pamiętać o nowej perspektywie, o tym, że będą pieniądze do pozyskania, ale mówię tu wcześniej o zadłużeniu w budżecie, ponieważ im nasz budżet będzie sprawniejszy, tym poprostu będziemy mogli tych pieniążków pozyskiwać więcej. Pamiętajmy o naszym położeniu, o położeniu w obrębie Puszczy Białowieskiej, gdzie będziemy współpracować i to z Lasami Państwowymi, które wyrażają w tym momencie zgodę na współpracę, jak i z Parkiem Narodowym, wspólne projekty, wspólne działania. Nasze położenie przy granicy z sąsiadami, z Białorusią, o tym też musimy pamiętać. Dwa przejścia: w Połowcach i fitosanitarne w Siemianówce przysporzy nam nowych inwestorów, nowych miejsc pracy. Mamy szansę wykorzystać naszych radnych wojewódzkich, trzy osoby mamy i myślę, że ich też działania przyczynią się ku temu, żeby nas połączyć ze stolicą naszą, Białymstokiem, wybudować drogę Nowosady – Zabłudów, pamiętając o drodze wojewódzkiej Zwodziecie – Juszkowy Gród, o kolejach do przebudowy, torach szerokich, które mają być przebudowane na terenie gminy Narewka. Szczegółowe plany działań przedstawię na kolejnej sesji.

Radny Jan Korcz:  Ja mam pytanie do Pana Starosty i do przedstawiciela rządzącej koalicji w sejmiku wojewódzkim, czy już wiadomo, co obejmie budżet nasz powiat, na co możemy liczyć, czy tylko sama droga, na co jeszcze? Mówię o drodze wojewódzkiej do Nowosad, ale na co jeszcze?

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Może ja odpowiem za pana starostę. Myślę, że te pytanie jest kierowane do przedstawicieli sejmiku.

 

 

 

 

Do punktu 10-go:

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Panie Przewodniczący, Panie i Panowie radni, Panowie radni wojewódzcy, Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy powiatu hajnowskiego. Po pierwsze, dziękuję serdecznie za zaproszenie na sesję. Jest to moje pierwsze zaproszenie na sesję nowej kadencji, serdecznie dziękuję. Gratuluję wyboru dla wszystkich radnych, gratuluję wyboru Zarządu, przewodniczącego, gratuluję wyboru dla Starosty. Życzę, aby praca wszystkich radnych, w tym Zarządu przyczyniała się do poprawy życia naszych wszystkich mieszkańców. Szanowni Państwo, odpowiadając tutaj na pytanie Pana, co w budżecie wojewódzkim na przyszły rok, powiem, że budżet jeszcze nie został uchwalony i gratuluję wam dzisiaj, że żeście wspólnie uchwalili budżet poprzedniej kadencji i obecnej kadencji, czyli jakby tych radnych, którzy byli w opozycji, teraz są w koalicji, ci co rządzili teraz są w opozycji, jednogłośnie zagłosowaliście za tym budżetem. My, jako radni wojewódzcy czujemy się, ja się przynajmniej czuję źle, bo budżetu jeszcze nie ma, jest źle kiedy wchodzi niemerytoryczna dyskusja, tylko wchodzi wielka polityka i tak jest w sejmiku wojewódzkim. Jest przykro, że jeszcze nie doszliśmy do etapu wyboru, wybraliśmy marszałka, zarząd, wicemarszałków, wybraliśmy wczoraj delegatów na krajowy związek województw, natomiast nie wybraliśmy jeszcze wiceprzewodniczących, nie zatwierdziliśmy komisji, nie wybraliśmy przewodniczących komisji. Są tarcia i to bardzo źle wróży dla naszego województwa, w tym dla naszego powiatu. Jesteśmy w trzech klubach i tutaj ja gratuluję wyboru dla radnych, dla pana Pietroczuka, także dla radnego Łukaszewicza. Jest nas trójka i uzgodniliśmy, że będziemy jeździć jednym samochodem na trzecią sesję, ale tej trzeciej sesji nie ma, bo już druga trwa chyba z trzema przerwami i wczoraj pan przewodniczący ogłosił przerwę do 12 stycznia. Jest to źle, źle, myślę, że dojdziemy do porozumienia, chodzi tutaj w szczególności o klub radnych PSL i Platformy, no, ale myślę, że po tym złym starcie weźmiemy się do roboty. To, co jest planowane na nasz powiat, to będą nasze wspólne plany, bo plany planami, a nasza mobilizacja, nasza szybkość działania, starostwa, gmin, także składane wnioski do zarządu, do różnych programów pomocowych, które jeszcze nie zostały uruchomione, są stare środki do wykorzystania. I tutaj rozmawiałem odnośnie jednej inwestycji w naszym powiecie i będzie wszystko zależało od kursu euro na koniec grudnia, czy się uruchomi dodatkowe 500 tys. do naszego powiatu, czy nie. Jeżeli ten kurs euro, który się utrzyma obecnie, przy tym słabym kursie złotówki, to te 500 tys. do naszego powiatu trafi, a jeżeli nie, to nie trafią te środki. Także tutaj będzie zależało od naszej pracy wszystkich, nie radnego wojewódzkiego, tutaj radni niech się wypowiadają za siebie, ale na prace jesteśmy zapisani prawie do identycznych komisji rozwoju, rolnictwa. Myślę tutaj szczególnie o komisji rozwoju, to będzie nasze wspólne działanie. Poprzednio, jak byłem z Heńkiem Łukaszewiczem w komisji rozwoju, gdzie czasami dla mnie jako radnego koalicji było niewygodnie zabierać głos, występować przeciwko marszałkowi, Heniek Łukaszewicz zabierał głos i myśmy razem przeforsowywaliśmy tematy dotyczące naszego regionu. Ja myślę, że to będzie na następne lata działanie. Chciałem nawiązać do wypowiedzi Pani radnej Rygorowicz. Myślę, że te wypowiedzi odnośnie wizji, planów na cztery lata są słuszne. Natomiast mówienie, że pokażcie program, no narazie tych wyborów nie ma, program był przedstawiony wcześniej i klub radnych PSL program przedstawiał wcześniej, praca była przedstawiana wcześniej i mieszkańcy wybrali tak, a nie inaczej. I tutaj korzystając z doświadczenia, to myślę, że Pani Rygorowicz wniesie dużo swoich doświadczeń, dużo wiedzy, pozwoli się wykorzystać i kontakty jej, jej umiejętności w znalezieniu funduszy unijnych, bo robiła to bardzo dobrze. Natomiast Pani radna nie fair jest stwierdzenie, że podzieliliście stołki, bo cztery lata temu też były dzielone stołki, osiem lat temu też były dzielone stołki; pobory obecnego starosty są dużo mniejsze jak burmistrza Hajnówki, pobory są dużo mniejsze jak u Pani byłej wójt. I takie granie, że tutaj skok na kasę, na stołki jest nie fair. Nie fair, Pani wójt, że wzięliście stołki. Ja chcę przypomnieć, zawsze szanowałem Panią, słuchałem i zawsze czerpałem ogromną wiedzę z Pani doświadczenia i brałem przykład, ale takie stwierdzenie skłoniło mnie do trochę takiej refleksji i troszkę powiedzenia wprost dla Pani, że gmina Hajnówka, a gmina Czyże, różnica w zatrudnieniu w gminie Czyże około 20 osób pracuje, a w gminie Hajnówka około 40 osób pracuje, tam 17, a w gminie 37. Zadam pytanie, jak Pani była wójtem, gminy są podobne, to co, to nie był skok na stołki. Nie można tak Pani wójt ostro. Chcę jeszcze powiedzieć, że Pani startowała na Przewodniczącą Rady, Pani też chciała wskoczyć na stołek, na stołek Przewodniczącej, a Pani w demokratycznych wyborach przegrała stołek Przewodniczącego. Nie może Pani mówić, że to był skok na stołki. Ja bym prosił i przepraszam, że te słowa takie może niedobre, złe, osoby doświadczonej, ale..

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Ja muszę przerwać, proszę nie wyciągać takich spraw na dzisiejszej sesji. Mieliśmy już zgodnie z wypowiedzią Pani Dąbrowskiej, dziwię się, że ten klub, w którym ona jest wyciąga takie sprawy. Miało być już tak ładnie, mieliśmy już tak współpracować na rzecz tego powiatu, nie wyciągajmy takich spraw, ludzie ocenią. Rzuca się sprawą o diety, wiadomo, że radny Mirek przedstawiał, że jest taki projekt, że nad tym PSL siedzi i pracuje, także zostawmy te sprawy, zbliżają się dla większości mieszkańców powiatu święta, może uszanujmy ten czas i nieróbmy sobie do siebie jakiś tam aluzji, pan do Pani wójtowej, Pani wójtowa do Pana i tak będziemy tu siedzieć i słuchać, a myślę, że to jest wcale niepotrzebne. Kochajmy się jak bracia i rozmawiajmy. Możemy w kuluarach powiedzieć takie rzeczy, których nie przystoi mówić tu. Miało być już tak ładnie i porządnie w tym powiecie.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: Dziękuję Panie Przewodniczący za uwagę. To zwalę na stary rok, w starym roku zawsze robiło się psikusa po to, żeby wejść w Nowy Rok, była w kalendarzu juliańskim hołoducha i parę słów w starym roku się powiedziało. Natomiast na Nowy Rok dla Państwa radnych, dla Pana starosty i także dla radnych, którzy są w opozycji życzę satysfakcji z pracy w Radzie Powiatu, życzę, aby wasi wyborcy byli zadowoleni z waszej pracy, bo to jest najważniejsze, aby wyborca, który nas wybrał był zadowolony. Dla mieszkańców powiatu składam najserdeczniejsze życzenia, życzenia zdrowia, pomyślności, wszystkiego najlepszego na Nowy Rok, a także na święta prawosławne, przy wigilijnym stole, żebyśmy zaczęli spokojnie, byliśmy rodzinnie i tak, jak dzisiejsza sesja przebiegała z takimi niewielkimi wyjątkami, moją też zgryźliwością, żeby się więcej nie pojawiały, żebyśmy pracowali wspólnie, obojętnie kto jest na jakiej stronie, czy w opozycji, czy w koalicji, ale to dla mieszkańców jest najważniejsze. Wszystkiego dobrego na Nowy Rok, na święta.

Radna Olga Rygorowicz – Jest stara zasada, stuknij pięścią w stół, nożyce się odezwą, tak samo tutaj. Widać kto pociąga za te sznurki i kto rozdawał te stanowiska. Panie Janowski, Pan nie ma zielonego pojęcia o gminach, kiedy Pan porównuje wielkość gminy Hajnówka z gminą Czyże, Pan nie ma zielonego pojęcia, bo chciałam, żeby Pan zainteresował się ile jest hektarów na gminie Hajnówka, ile gdzie indziej, a mocne Pan wysuwa oskarżenia, ale to nie temat sesji powiatowej. Widzę to, że dzisiejsze kamery znowu dały popis dla Pana Janowskiego, jaki Pan jest znawca. Panie Janowski Pan mówi również o moich poborach, to będę chciała dowiedzieć się ile Pan Romaniuk będzie po dwudziestu czterech latach pracy, jakie będzie miał pobory, bo Pan mówi o moich. Ja w gminie przepracowałam dwadzieścia cztery i pół roku lat pracy i uważam, że ja tych poborów nie brałam, mi się należało. Porównuje Pan do pracy burmistrza, burmistrz też ma wiele lat pracy w samorządach. Ja mówiąc o poborach starosty nie mówiłam jemu o tym, żeby nie dać, tylko powiedziałam niech się sprawdzi, niech zapracuje, to jest początek jego pracy i to widzimy, że nawet nie przedstawił dzisiaj w jakich kierunkach będzie pracował. Powiedział w dwóch zdaniach, to nie tak proszę Państwa. To jest naprawdę ogrom pracy i nie można ich rozdawać, że ten to załatwi, a ten to. I Pan mówi, że moje doświadczenie, moje doświadczenie, przepraszam bardzo, ale to jest dla mnie. Pan powiedział, że ja chciałam zrobić na kasę, nie, nasz klub mnie asygnował na kandydata na przewodniczącą i ja poprostu nie odmówiłam tego, a że jednym głosem przegrałam, tak, jak jednym głosem przegrał nasz kandydat na starostę i poprzednie działania Rady nikogo nie pozostawiły bez pracy, a w tym wypadku delikatnie Pana wicestarostę, delikatnie zepchnęliście na bezrobotnego. To jest takie działanie, taka jest różnica i Pan nie zauważa Panie Janowski. Szkoda, bo Pan wielu rzeczy nie zauważa. Dobrze, że Pan ma dobre takie samopoczucie o sobie, swoim klubie i swoim PSL. Dziękuję bardzo, ja nie będę się rozwodzić. Wiem, że nie wszystko mówić ładnie i obiecać, trzeba realizować. Ja w swoim życiu, ludzi swoich nie zawiodłam i Pana również, jak robiąc tą drogę w Przechodach też, no, może dalej nie powiem, bo to były moje siły, za co bardzo dużo oberwałam od radnych, że tam robiłam tą drogę, Trzeba być Panem Janowskim...

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dobrze już Pani radna.

Radna Olga Rygorowicz –Przepraszam, Pan nie zabierał jemu głosu, on mielił co chciał, ja dokończę, ale nie będę po prostu, moją zasadą nie jest, jeżeli ktoś mnie kijem ja chlebem i dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Cieszę się bardzo z Pani wypowiedzi, myślę, że najbardziej powinien się cieszyć starosta, bo go czeka 24 lata pracy jako starosty, także gratuluję panie starosto.

(oklaski z sali)

Radny Jan Adamczuk – Ja się bardzo cieszę z wypowiedzi Pana Janowskiego, że trzech radnych do sejmiku dogadali się, że będą jednym samochodem jeździć. To jest bardzo ważne. Bardzo się cieszę Panie Janowski, że Pan się dogadał i Pan Pietroczuk i Pan Łukaszewicz, że razem będziecie jeździli, to mnie bardzo cieszy. Ale mam pytanie, ile radnych jest z PSL w sejmiku, no mów Pan.

Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski:  Jak Pan Przewodniczący udzieli mi głosu.

Radny Jan Adamczuk – To nic, ale wiem, że tam jest dużo z PiS. I mam pytanie, czy daliście komuś z PiSu jakieś stanowisko? Bo u nas w powiecie, to dali dla Pana Pisowca stanowisko i Pana przemalowali Panie na zielono, bo Pan nie lubił czerwonego koloru, niestety, to jest prawda, bo Pan zawsze stawał tutaj, przy mnie tam siedział, ogólniak białoruski to ma, to, a w polskim brakuje, ale tam Saczko i druga pani dyrektor się uśmiechali z Pana wypowiedzi, że nam tam wszystko dobrze jest, a Panu coś tam przeszkadzało. No, ale Pan teraz data historyczna, objął Pan prowadzenie Radą Powiatu...

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Proszę mówić na temat.

Radny Jan Adamczuk –  To jest na temat, to jest bardzo dobry temat. Będzie się Pan cieszył z tego i Pan mówi, że Pan zwyciężył itd. Panie zwycięstwo to było, wie Pan kto, historia pamięta i czerwony kolor. I dziękuję serdecznie.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: To nie jest teatrzyk polityczny, tylko sesja.

Radny Jan Adamczuk –  Rządzenie to jest polityka, stołeczki, to jest polityka. Zobaczy Pan ile lat do sejmu ci sami wchodzą, naprawdę i na nich różnie mówią, ale wybierają. I u nas niestety, tak, jak Pan Janowski powiedział, demokratyczne wybory i wybierają i nie ma nic, tylko możemy pogadać, pogadać możemy. Także serdecznie dziękuję za udzielenie mi głosu, Pan mi troszeczkę żałował tego głosu, mówił, że Pan jest na rynku, a ja nie jestem na rynku, jestem na sali, na sali powiatu itd. I słyszą mnie i życzę wszystkim w imieniu swoim, zdrowia, szczęścia w Nowym Roku, żeby ten Nowy Rok wszystkim naprawdę był dobry i pozytywny, żeby nie był gorszy, jak 2014; od tego zacznijmy, żeby zdrowi byli i bardzo dobrze, żeby nam się układało, jeden drugiego doceniał, to jest ważne. I na koniec, pytałem Pana Przewodniczącego, kto tymi dróżkami się zajmuje, to chyba Pana działka, jeszcze raz pytam.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Nie, to jest Urzędu Miasta.

Radny Jan Adamczuk –  Mówił Pan Starosta, że to miasta, Panie starosto Pan mówił? To Pan dobrze mówił, Pan trafił i życzę, żeby dalsza praca, bo już zimą to Pan rowerkiem nie pójdzie i na kijkach nie będzie chodził, ale jak lato, wiosenka, jak Pan będzie jeszcze pracował w tym temacie i w tych działach.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak  – Skończył Pan, czy nie?

Radny Jan Adamczuk – Kończę.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak  –To proszę.

Radny Jan Adamczuk –  Bardzo bym prosił, żeby wie Pan naprawdę pilnował te dziury. Serdecznie dziękuję.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak  - Mogę tylko Panu odpowiedzieć, że wie Pan, zabrakło wazeliny. Przez cztery lata wazelina była, zabrakło i zmienia Pan zdanie. Dziękuję.

Radny Jan Adamczuk –  Jakiej to wazeliny.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak  - Radni wiedzą.

Radny Jan Adamczuk –  Wazeliny? Panie, mnie tutaj pańska odpowiedź to mi nic nie daje. Wazelina to wie Pan w maszynach się stosuje itd, itd.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak -  Dobrze.

Radny Jan Adamczuk –  Dziękuję.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak  – Czy ktoś jeszcze chce zabrać głos? Proszę bardzo Pan Pietroczuk.

Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Włodzimierz Pietroczuk – Dziękuję bardzo za udzielenie głosu. Chciałbym na wstępie podzielić tutaj pesymizm Pana radnego Janowskiego co do sytuacji w sejmiku województwa, otóż, niestety przez około miesiąc koalicja Platformy Obywatelskiej i PSL w sejmiku województwa nie może się porozumieć co do podziału kompetencji, co do podziału stanowisk i w zasadzie nasze wyjazdy na sesji sejmiku województwa są zupełnie bezproduktywne. Być może inaczej to wygląda w przypadku radnego Janowskiego, bo uczestniczy w tych podziałach koalicyjnych, ale ja niewiele z tych dwóch sesji i drugiej trwającej jeszcze do 12 stycznia i wcale niewykluczone, że być może jeszcze zostanie przedłużona, niewiele wyniosłem. Ale nie o tym chciałem mówić. Chciałem poinformować Państwa, że postanowiłem jako radny sejmiku województwa podlaskiego w każdą środę pełnić dyżury w biurze poselsko – senatorskim w Muzeum Kultury Białoruskiej, biurze senatora Cimoszewicza i posła Czykwina. W związku z tym, że te dwie pierwsze środy przypadają akurat na święta prawosławne, na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, to pierwszy taki dyżur zaplanowałem na 21 stycznia. Chciałbym również poinformować, że od nowego roku uruchamiam profil osoby publicznej Włodzimierz Pietroczuk radny sejmiku województwa podlaskiego, profil na portalu społecznościowym facebook. Ci, którzy korzystają z portalów społecznościowych będą mogli w sposób bardzo prosty zadać pytania, czy prowadzić ze mną dyskusję. Chciałbym również poinformować, że w tej chwili mam nowy numer telefonu, jeśli ktoś chciałby zapisać to w tej chwili go podaję 531 155 707 i gdyby była potrzeba skomunikowania się ze mną, to proszę uprzejmie korzystać z tego telefonu. W związku z tym, że jesteśmy u schyłku 2014 roku chciałbym we własnym imieniu życzyć wszystkim mieszkańcom powiatu, wszystkim, którzy nas oglądają, wszystkim radnym, którzy są tutaj zgromadzeni i gościom spełnienia marzeń w nadchodzącym 2015 roku, a tym wszystkim, przed którymi jeszcze święta Bożego Narodzenia zdrowych, spokojnych, rodzinnych świąt. Dziękuję bardzo.

Radny Mikołaj Aleksiuk – Ja bardzo krótko. Ja chcę wrócić do budżetu powiatu. Budżet przygotowywał starosta Pietroczuk, pani skarbnik i podległe służby i budżet został uchwalony praktycznie bez żadnych zmian i mnie się zdaje, że ktoś tutaj z tej sali to powinien dla starosty i dla pracowników powiatu podziękować. I druga sprawa, korzystając, że są akurat radni sejmiku, jadąc drogą do Bielska przed Zbuczem pobocze jest mocno zarośnięte, a bezpośrednio za Zbuczem pościnane są gałęzie i leżą w rowie i prośba, bo wiadomo, jak teraz będzie zawieja to tam śnieg zatrzymuje się i są utrudnienia w przejeździe, prośba, jakby można było, żeby ktoś tym problemem się zajął.

Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Mikołaj Janowski – Ja chciałbym odpowiedzieć dla Pana radnego Aleksiuka. Ta droga jest sukcesywnie oczyszczana, ekipy tam pracują i te gałęzie będą uprzątnięte. Ja korzystając z Pana zapytania w sprawie drogi Belsk Podlaski – Hajnówka, chciałbym się zwrócić do Państwa radnych o przyjęcie jakiegoś stanowiska w sprawie skrzyżowania drogi Hajnówka – Bielsk z drogą Dubicze – Berezowo. Ja trzy lata temu proponowałem, żeby na tym skrzyżowaniu zrobić rondo, tu się nie spotkało z pozytywnym odzewem na radzie powiatu, były takie negatywne wypowiedzi, co Janowski myśli, co się wygłupia z tym rondem na tym skrzyżowaniu. Już tam osiem chyba osób zginęło. Zastanówmy się, czy robimy rondo, to nasza wspólna decyzja, bo to droga i powiatowa i wojewódzka, czy robimy jakieś inne rozwiązanie, żeby więcej nie dochodziło do tak tragicznych wypadków. Zastanówmy się, czy na komisji, czy jak i tutaj dla nas radnych wojewódzkich będzie sygnał, bo musimy ten temat rozwiązać. Temat skrzyżowania Dubicze Osoczne – Berezowo – Hajnówka – Bielsk Podlaski musi być rozwiązany, musi, koniecznie musi być rozwiązany, czy rondem, czy innym rozwiązaniem, ale to wypracujmy nasze stanowisko i wspólnie zadziałajmy w tej sprawie.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – Panie radny, na ostatniej sesji byłej rady powiatu zgłosiłem wniosek, żeby w tym miejscu postawiono ograniczenia prędkości i światła. Nie wiem, jak to dalej poszło, Pan radny Pietroczuk zna tą sprawę, było odnotowane. To mały koszt, a szybki efekt. Stawiamy fotoradar, stawiamy ograniczenie prędkości, światła i myślę, że wtedy moglibyśmy pozbyć się tych tragicznych spraw, które dotyczą tylu ludzi z naszego powiatu. Taka sytuacja była już zgłoszona, a teraz obecna rada powinna się nad tym zastanowić i wybrać najtańszy i najlepszy środek, który by nam to sprawił, czy to rondo, czy te światła z radarem, także to należy do rady.

Radny Jan Adamczuk – Ja dziękuję za pamięć dla Pana Przewodniczącego. Pan pamięta taki wniosek i ja to podtrzymałem, popieram, bo to mały koszt i byłoby dobrze. Rondo, my też nie zaprzeczamy, niech robią, bo to nie z naszej kieszeni, a ten radarek postawić, to uważam, że ktoś tam by zarobił tych parę złotych i już by pamiętał. Może byłoby dobrze, no to zależy od rady. Ja podtrzymuję Pana wyjaśnienie i podtrzymałem wtedy, jak Pan złożył ten wniosek, chyba starosta też coś tam mówił o tym, pamięta Pan?

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk – Pamiętam.

Radny Jan Adamczuk – To powiedz Pan, co pamięta.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – To jest temat na następną sesję i na komisje. Komisje się nad tym zastanowią.

Radny Jan Adamczuk – Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak  – Pozwólcie Państwo, że ja w wolnych wnioskach zabiorę głos. Tak, jak żeśmy ustalili plan pracy Rady Powiatu, wszystkie sesje będą odbywać się w ostatni czwartek miesiąca o godz. 13:00. Komisje będą obradować we wtorek przed sesjami. Godziny prac komisji to przewodniczący ustalą to zgodnie z członkami komisji. Z okazji świąt na moje ręce dla całego powiatu wpłynęły życzenia świąteczne ze Stowarzyszenia Przyjaciół Hajnówki z Hadstedt z Niemiec, z Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, od Konsul Generalnej Rzeczpospolitej Polskiej w Brześciu Pani Anny Nowakowskiej i od Pana radnego Mikołaja Janowskiego. Takie życzenia do nas wpłynęły. W radzie powstały dwa kluby. Klub PSL, którego szefem jest Pan Piotr Filimoniuk i Klub Ziemi Hajnowskiej, której szefem jest Pani Barbara Wasiluk. Wszystkim tym, którzy będą obchodzić nadchodzące święta Bożego Narodzenia życzę, żeby spędzili je w radosnym, miłym i rodzinnym gronie, żeby Mikołaj jak najwięcej prezentów przyniósł. Z okazji nadchodzącego Nowego Roku wszystkim mieszkańcom powiatu hajnowskiego życzę, żeby ten rok był jak najlepszy, żebyśmy mieli jak najmniej trudności, żeby ten rok był bardzo szczęśliwy. Życzyłbym sobie też w Nowym Roku dla rady, żebyśmy nie mieli takich rad, jak dzisiaj, żebyśmy działali zgodnie na rzecz naszego społeczeństwa powiatu hajnowskiego. Dziękuję Państwu bardzo. Życzę jeszcze raz wszystkim Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

 

Do punktu 11-go:

 

            W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady III sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym za aktywny udział w sesji.

           

                 

 

                   Protokołowała                                                                      Przewodniczył

                                                                                                   Przewodniczący Rady Powiatu

                  Violetta Miniuk                                                              

                                                                                                               Lech Jan Michalak                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Violetta Miniuk Wydział Organizacyjno Administracyjny

Wytwarzający/odpowiadający: * informatyk

Data wytworzenia: 2015-03-03

Wprowadzający: * informatyk

Data wprowadzenia: 2015-03-03

Data modyfikacji: 2015-03-03

Opublikował: * informatyk

Data publikacji: 2015-03-03