POSTANOWIENIE z dnia 21 sieprnia 2019 r. o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu „Dubicze i Istok” gm. Dubicze Cerkiewne, pow. hajnowski, woj. podlaskie

Hajnówka, dnia 21 sierpnia 2019r.

 

GK.6620.11.3.2017

 

 

 

POSTANOWIENIE

o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu „Dubicze i Istok” gm. Dubicze Cerkiewne, pow. hajnowski, woj. podlaskie.

Na podstawie art. 3 ust. 1 i 2, art. 7 ustawy z dnia 26 marca 1982r. o scalaniu i wymianie gruntów (t.j. Dz.U. 2018 poz. 908 z późn. zm.) oraz art. 61 §1 i 4 ustawy z dnia        14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. 2018 poz. 2096 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosków właścicieli gruntów położonych w obrębach ewidencyjnych Dubicze Cerkiewne i Istok, gm. Dubicze Cerkiewne, pow. hajnowski, woj. podlaskie, o objęcie ich działek postępowaniem scaleniowym

 

postanawia się

 

  1. Wszcząć postępowanie w sprawie scalenia gruntów położonych na terenie obrębów Dubicze Cerkiewne i Istok gm. Dubicze Cerkiewne, pow. hajnowski o łącznej powierzchni 1 958,4800 ha, oznaczonych na mapie obszaru opracowania, stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszego postanowienia.
  2. Wskazać, że projekt scalenia gruntów opracowuje upoważniony geodeta-projektant scalenia Pan Piotr Andrzej Borowski, pracownik Wojewódzkiego Biura Geodezji w Białymstoku;
  • Uznać za uczestników postępowania scaleniowego osoby fizyczne i prawne wyszczególnione w wykazie uczestników scalenia gruntów obiektu „Dubicze i Istok”, stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszego postanowienia.
  1. Ostrzec, że jakiekolwiek zmiany w stanie zagospodarowania oraz własności nieruchomości gruntowych jak i ich obciążeń, bez zgody Starosty Hajnowskiego, nie będą brane pod uwagę przy wydzielaniu gruntów zamiennych;
  2. Określić przewidywany termin zakończenia prac scaleniowych na dzień 30.11.2021r.

 

 

Informuje się, że:

 

niniejsze postanowienie, z chwilą gdy stanie się ostateczne, na wniosek starosty, podlega ujawnieniu w księgach wieczystych i ma ten skutek, że wszystkie późniejsze zmiany stanu własności jak i obciążeń pozostają bez wpływu na przebieg postępowania scaleniowego, chyba, że dokonane zostały za zgodą Starosty Hajnowskiego – zgodnie z art. 21 ust. 1 i 2 ustawy o scalaniu i wymianie gruntów. W związku z tym:

- trwałe inwestycje na gruntach objętych postępowaniem scaleniowym dokonane bez zgody Starosty Hajnowskiego i wiedzy geodety – projektanta scalenia, nie będą brane pod uwagę przy wydzielaniu gruntów zamiennych,

- z chwilą wszczęcia postępowania scaleniowego obejmującego lasy i grunty leśne, wstrzymuje się wydawanie zezwoleń na wyrąb drzew, do czasu zakończenia postępowania (nie dotyczy cięć sanitarnych), a wydane zezwolenia na wyrąb drzew, nie zrealizowane do dnia wszczęcia postępowania tracą moc – zgodnie z art. 15 ustawy o scalaniu i wymianie gruntów,

- w przypadku prowadzenia przez Sąd postępowania spadkowego, zainteresowani uczestnicy scalenia winni powiadomić o tym fakcie Starostę Hajnowskiego, a starosta zawiadomi wówczas Sąd o prowadzonym postępowaniu scaleniowym.

 

UZASADNIENIE

 

            Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o scalaniu i wymianie gruntów, postępowanie scaleniowe zostało wszczęte na wniosek właścicieli większości gruntów, których łączny obszar przekracza połowę powierzchni projektowanego obszaru scalenia obiektu „Dubicze i Istok”.

Łączny obszar gruntów objętych wnioskami wynosi 1 284,8402 ha, co stanowi 65,58 % powierzchni obszaru scalenia. Ogólna powierzchnia obiektu „Dubicze i Istok” wynosi 1 958,4800 ha i składają się na nią grunty z obrębów Dubicze Cerkiewne i Istok gm. Dubicze Cerkiewne, pow. hajnowski.

Z obszaru scalenia zostały wyłączone dwie działki z obr Istok o łącznej pow. 0,9900 ha, stanowiące tereny o charakterze zamkniętym, będące własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym PKP.

Wobec opisanego stanu istniejącego i niekorzystnych warunków gospodarowania
w rolnictwie uznaje się za uzasadnione przeprowadzenie scalenia gruntów, którego celem jest:

  1. Poprawa struktury obszarowej poszczególnych gospodarstw rolnych oraz gruntów leśnych, zmniejszenie ilości działek ewidencyjnych oraz likwidacja szachownicy działek – a poprzez to poprawa efektywności gospodarowania oraz zmniejszenie kosztów transportu   i ułatwienie mechanizacji upraw polowych, dostosowanie granic działek do systemu urządzeń melioracji wodnych oraz rzeźby terenu.
  2. Llikwidacja współwłasności i wspólnot gruntowych.
  3. Wytyczenie i urządzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych oraz leśnych, a także dojazdów do zabudowań gospodarczych dostosowanych do współczesnych maszyn rolniczych.
  4. Wydzielenie niezbędnych gruntów na cele infrastruktury technicznej oraz społecznej bez procedury wywłaszczeniowej.
  5. Opracowanie dla scalonych gruntów dokumentacji katastralnej o aktualnie wymaganych parametrach technicznych, stworzenie warunków do synchronizowania dokumentacji katastralnej z księgami wieczystymi w sposób systemowy.
  6. Przeprowadzenie prac związanych z zagospodarowaniem poscaleniowym, m. in. poszerzenie istniejących dróg, likwidację dróg nieistniejących na gruncie i projektowanie nowych dróg w celu zapewnienia dostępu do nich wszystkich działek ewidencyjnych oraz poprawę stanu technicznego istniejących dróg i modernizację elementów infrastruktury drogowej.

 

Stosownie do art. 20 ustawy o scalaniu i wymianie gruntów, stan własności oraz posiadania gruntów określono według danych ewidencji gruntów.

Prace scaleniowe koordynuje i wykonuje Samorząd Województwa Podlaskiego przy pomocy jednostki organizacyjnej – Wojewódzkiego Biura Geodezji w Białymstoku.

Finansowanie prac scaleniowych oraz późniejszego zagospodarowania poscaleniowego nastąpi z krajowych środków publicznych oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego      w  ramach operacji typu: Scalania gruntów, działania: Inwestycje w środki trwałe, poddziałania: Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Mając powyższe na uwadze, po spełnieniu obligatoryjnych wymogów określonych w przepisach obowiązującego prawa, należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

 

POUCZENIE

Stosownie do art. 7 ust. 3 ustawy o scalaniu i wymianie gruntów, w związku z art. 141 Kpa, na niniejsze postanowienie służy, uczestnikom postępowania scaleniowego, prawo wniesienia zażalenia do Wojewody Podlaskiego, za pośrednictwem Starosty Hajnowskiego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

 

Postanowienie uważa się za doręczone wszystkim uczestnikom scalenia z chwilą odczytania na zebraniu uczestników scalenia, zwołanym przez Starostę Hajnowskiego oraz upływem terminu wywieszenia, na okres 14 dni, na tablicach ogłoszeń: w Starostwie Powiatowym            w Hajnówce, w Urzędzie Gminy Dubicze Cerkiewne oraz we wsiach, których grunty tworzą obszar scalenia, tj. Dubicze Cerkiewne i Istok. Treść przedmiotowego postanowienia zostanie opublikowana w serwisie BIP Powiatu Hajnowskiego oraz na stronie internetowej www.powiat.hajnowka.pl.

 

 

 

                                                                                   STAROSTA HAJNOWSKI

 

 

 

 

 

W załączeniu:

  1. Załącznik nr 1 – mapa obszaru opracowania obiektu „Dubicze i Istok” gm. Dubicze Cerkiewne, pow. hajnowski, woj. podlaskie
  2. Załącznik nr 2 - wykaz uczestników scalenia gruntów obiektu „Dubicze i Istok” gm. Dubicze Cerkiewne, pow. hajnowski, woj. podlaskie.

 

Załączniki znajdują się w aktach sprawy i są udostępnione do wglądu w siedzibie Starostwa Powiatowego w Hajnówce Wydział Geodezji, Katastru i Nieruchomości, ul. Aleksego Zina 1, pokój nr 29, w godzinach 730 – 1530.

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko

Data wytworzenia: 2019-08-27

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2019-08-27

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2019-08-27