Protokół Nr I/06 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 24 listopada 2006 r.

Protokół Nr I/06

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 24 listopada 2006 r.

w sali nr 12 Starostwa Powiatowego w Hajnówce

( początek sesji - godz. 10:00, koniec - godz. 12:30)

 

Przewodniczący Rady II kadencji Pan Mikołaj Michaluk ( z racji wieku także Radny Senior) przed rozpoczęciem obrad I sesji Rady Powiatu zwrócił się do radnych z prośbą o powstanie i uczczenie minutą ciszy ofiar katastrofy w kopalni Halemba na Śląsku.

Następnie Pan Mikołaj Michaluk przekazał głos Pani Mirosławie Jancewicz – Przewodniczącej Powiatowej Komisji Wyborczej w Hajnówce z prośbą o wręczenie radnym zaświadczeń o wyborze na radnego.

Przewodnicząca Powiatowej Komisji Wyborczej na początku swojej wypowiedzi pogratulowała wszystkim radnym wyboru, a ponadto powiedziała, cytuję: „Przed rozdaniem zaświadczeń chciałabym powiedzieć jeszcze dwa słowa wstępu. Z mojej strony – jako Przewodniczącej Powiatowej Komisji Wyborczej chciałabym Państwu pogratulować tego, że zostaliście Państwo obdarzeni głosem zaufania i te wszystkie osoby, które na Państwa oddały głos tego zaufania Państwu udzieliły. Ze swej strony chcę życzyć Państwu owocnej pracy, bo wierzę, że jest to służba na rzecz tej lokalnej społeczności – w związku z tym życzę Państwu mądrości i rozumu na ten czas pełnienia tych obowiązków. Chcę również życzyć Państwu tego, żebyście pamiętali o tym, że to konkretni wyborcy oddali na Państwa głos i żebyście nigdy o nich nie zapominali.”

Następnie Przewodnicząca Powiatowej Komisji Wyborczej wręczyła wszystkim obecnym radnym zaświadczenia o wyborze na radnego.

Przewodniczący obrad Pan Mikołaj Michaluk otworzył I sesję III kadencji Rady i na podstawie listy obecności stwierdzili prawomocność obrad. Na 17 radnych było obecnych 16.( lista obecności w zał.nr……., str………) Przewodniczący obrad poinformował, że Pan Krzysztof Petruk zawiadomił na piśmie, że na dzisiejszej sesji będzie nieobecny ( zawiadomienie w zał. nr……., str……..).

Przewodniczący obrad Pan Mikołaj Michaluk powitał wszystkich radnych, pracowników Starostwa Powiatowego oraz gości, którzy przybyli na I sesję Rady Powiatu w osobach:

- Paweł Szymaniak – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce;

- Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ w Hajnówce;

- oraz przedstawiciele prasy Izydora Puc i Tadeusz Topolski ( lista gości w zał. nr……, str……..).

Przewodniczący obrad Pan Mikołaj Michaluk oznajmił, że zgodnie z art. 20 ust.1 ustawy o samorządzie powiatowym, radny przed objęciem mandatu składa ślubowanie. Radny senior odczytał rotę ślubowania zawartą w art. 20 ust.1 ustawy o samorządzie powiatowym. Po odczytaniu roty - ślubowanie złożyli wszyscy radni, wywoływani kolejno przez przewodniczącego obrad. Radni: Andrzej Downarowicz, Mirosław Kulbacki, Leon Małaszewski, Lech Jan Michalak, Irena Niegierewicz, Mirosław Pietkiewicz, Mirosław Romaniuk, Helena Sapieszko, Jerzy Sirak, Andrzej Skiepko złożyli ślubowanie z dodaniem zdania „ Tak mi dopomóż Bóg”.

Radny senior zwrócił się z zapytaniem do radnych, czy będą uwagi do przesłanego porządku obrad.

W związku z brakiem uwag Przewodniczący obrad poddał porządek obrad I sesji pod głosowanie. Przedstawiony porządek I sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

Oto jego brzmienie:

1. Wybór Przewodniczącego Rady Powiatu.

2. Przejęcie przez Przewodniczącego Rady prowadzenia sesji od radnego seniora.

3. Wybór Wiceprzewodniczących Rady Powiatu.

4. Wybór Starosty Powiatu Hajnowskiego.

5. Wybór Wicestarosty Hajnowskiego.

6. Wybór członków Zarządu Powiatu Hajnowskiego.

7. Powzięcie uchwał w sprawie:

    7.1. wprowadzenia zmian w Statucie Powiatu Hajnowskiego;

    7.2. zmiany uchwały Nr XXXI/206/05 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 marca 2006r. w sprawie podziału środków PFRON na 2006r.

8. Ustalenia procedury powołania Komisji Rady Powiatu.

9. Wolne wnioski.

10. Zamknięcie obrad I sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

 

Do punktu 1 – go :

 

Przewodniczący obrad Pan Mikołaj Michaluk poinformował, że zgodnie z art. 14 ust.1 ustawy o samorządzie powiatowym, Rada Powiatu wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Następnie Przewodniczący obrad zwrócił się do radnych o zgłaszanie kandydatów na funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu Hajnowskiego.

Radny Andrzej Skiepko zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący, Wysoka Rado! W imieniu klubu Samorządowego Porozumienia Powiatu Hajnowskiego zgłaszam kandydaturę Sergiusza Kojło na Przewodniczącego Rady Powiatu. Pan Sergiusz Kojło jest dyrektorem Banku Spółdzielczego w Hajnówce. W dotychczasowej swojej pracy dał się poznać jako człowiek, który bardzo dobrze zarządza swoją firmą, natomiast na zewnątrz dał się poznać jako człowiek dobrej woli, wspomagając różne działania w życiu kulturalnym, sportowym, jak i społecznym. Dlatego kandydatura Sergiusza Kojło jest jak najbardziej zasadna i w imieniu swojego klubu taką propozycję składam.”

Przewodniczący obrad Pan Mikołaj Michaluk zapytał, czy będą jeszcze inne kandydatury na funkcję przewodniczącego.

Radny Mirosław Romaniuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ W imieniu Komitetu Wyborczego Wyborców Białorusko – Ludowego zgłaszam kandydaturę radnej Ireny Niegierewicz na Przewodniczącą Rady. Pani Irena Niegierewicz jest pracownikiem Urzędu Miasta i Gminy w Kleszczelach. Nie są obce jej sprawy Rady, jak i zagadnienia związane z samorządem terytorialnym. Zajmuje się pisaniem projektów o środki unijne, a wiadomym jest, że rozwój powiatu hajnowskiego jest w dużej mierze uzależniony od skutecznego pozyskiwania środków unijnych. Pani Irena jest zauważana, ceniona jako osoba w powiecie i gminie – świadczy o tym fakt, że w ostatnich wyborach uzyskała najwyższą liczbę głosów spośród wszystkich radnych w obecnej kadencji. W tej Radzie zasiadają dwie kobiety i powierzenie funkcji Przewodniczącego dla kobiety przyczyni się zdecydowanie do zwiększenia udziału Pań w życiu publicznym. Pani Irena Niegierewicz na pewno podoła nowym obowiązkom. W związku z tym jeszcze raz zgłaszam kandydaturę Pani Ireny Niegierewicz na funkcję Przewodniczącego Rady.”

Przewodniczący obrad Pan Mikołaj Michaluk zapytał, czy będą jeszcze inne kandydatury na funkcję przewodniczącego.

Radni nie zgłosili więcej kandydatur na funkcję Przewodniczącego Rady.

Przewodniczący obrad Pan Mikołaj Michaluk zwrócił się z zapytaniem do radnego Sergiusza Kojło, czy wyraża zgodę na kandydowanie na Przewodniczącego Rady.

Radny Sergiusz Kojło wyraził zgodę na kandydowanie na funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu.

Przewodniczący obrad Pan Mikołaj Michaluk zwrócił się z zapytaniem do radnej Ireny Niegierewicz, czy wyraża zgodę na kandydowanie na Przewodniczącego Rady.

Radna Irena Niegierewicz wyraziła zgodę na kandydowanie na funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu.

Przewodniczący obrad Pan Mikołaj Michaluk zapytał, czy radni mają pytania do kandydatów na funkcję Przewodniczącego Rady.

Radni pytań nie zgłosili.

Następnie Rada przystąpiła do powołania Komisji Skrutacyjnej dla wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu. Radny senior poprosił o zgłaszanie radnych do pracy w Komisji Skrutacyjnej i zaproponował jej skład w ilości 3 osób.

Radny Włodzimierz Pietroczuk zgłosił do pracy w Komisji Skrutacyjnej radnego Stefana Kuczyńskiego. Radny Stefan Kuczyński wyraził zgodę na pracę w Komisji Skrutacyjnej.

Radny Andrzej Downarowicz zgłosił do pracy w Komisji Skrutacyjnej radnego Lecha Jana Michalaka. Radny Lech Jan Michalak wyraził zgodę na pracę w Komisji Skrutacyjnej.

Radny Mirosław Kulbacki zgłosił do pracy w Komisji Skrutacyjnej radnego Mirosława Pietkiewicza. Radny Mirosław Pietkiewicz wyraził zgodę na pracę w Komisji Skrutacyjnej.

Wobec braku zgłoszeń kolejnych kandydatów oraz braku uwag do proponowanego składu Komisji Skrutacyjnej przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powołanie Komisji Skrutacyjnej dla wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Hajnowskiego w składzie: radny Stefan Kuczyński, radny Lech Jan Michalak, radny Mirosław Pietkiewicz.

W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Powiatu jednogłośnie (wszyscy „za”) powołała Komisję Skrutacyjną w składzie podanym powyżej.

Przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Powiatu powołała Komisje Skrutacyjną i zwrócił się z prośbą do Komisji o ukonstytuowanie się.

Przewodniczący obrad ogłosił 5 min. przerwy.

Po przerwie Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej radny Stefan Kuczyński zapoznał radnych z zasadami głosowania obowiązującymi przy wyborze Przewodniczącego Rady Powiatu. Poinformował, że każdy radny otrzyma kartę do głosowania opatrzoną pieczęcią Rady Powiatu Hajnowskiego. Przewodniczący Komisji skrutacyjnej poinformował, że radny dokonuje wyboru poprzez postawienie znaku „x” w jednej kratce obok nazwiska kandydata, opowiadając się w ten sposób za wyborem tego kandydata na Przewodniczącego Rady. Jeżeli radny na karcie do głosowania postawi znak „x” w więcej niż jednej kratce, głos taki uważa się za nieważny. Jeżeli radny na karcie do głosowania nie postawił znaku „x” w kratce obok nazwiska żadnego kandydata jego głos uważa się za ważny bez dokonania wyboru. Wybranym zostaje ten kandydat, który uzyskał największą liczbę głosów, których liczba stanowi liczbę większą niż połowa radnych obecnych na sesji i biorących udział w głosowaniu.

Przewodniczący obrad poinformował, że głosowanie jest tajne i przeprowadzi je powołana przez Radę Komisja Skrutacyjna. Wobec braku pytań i uwag radnych dotyczących zasad głosowania Przewodniczący obrad poprosił Komisję Skrutacyjną o rozdanie radnym kart do głosowania i zwrócił się do radnych o wypełnienie kart i wrzucenie wypełnionych kart do urny.

Radny Stefan Kuczyński – przewodniczący Komisji Skrutacyjnej poinformował, że każdy głosujący wchodzi za parawan, dokonuje wyboru i wrzuca kartę do urny.

Po przeprowadzonym głosowaniu Przewodniczący obrad zarządził 5 minutową przerwę.

Po przerwie Przewodniczący obrad poprosił Przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej o odczytanie protokołu Komisji Skrutacyjnej w wyborach Przewodniczącego Rady Powiatu Hajnowskiego.

Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej Pan Stefan Kuczyński odczytał protokół z przebiegu głosowania i podał jego wyniki, stwierdzając wybór radnego Sergiusza Kojło na Przewodniczącego Rady Powiatu ( protokół z głosowania w zał nr…….., str……..).

Przewodniczący obrad poddał projekt uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Hajnowskiego pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 12 głosów „za”), przy 4 głosach „wstrzymujących się” ( r. A. Downarowicz, r. L.J.Michalak, r. I.Niegierewicz, r. M.Kulbacki).

 

UCHWAŁA NR I/1/06

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 24 listopada 2006r.

 

w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Hajnowskiego.

strona...............

Przewodniczący obrad Pan Mikołaj Michaluk pogratulował radnemu Sergiuszowi Kojło wyboru i przekazał dalsze prowadzenie sesji.

 

Do punktu 2-go:

 

Przewodniczący Rady Powiatu Pan Sergiusz Kojło podziękował radnym za zaufanie i powołanie na najważniejsze stanowisko w Radzie Powiatu. Pan Przewodniczący powiedział, cytuję: „Dziękuję za zaufanie, bo jest to wyraz zaufania. Sprawując funkcję Przewodniczącego Rady będę chciał stworzyć Wysokiej Radzie warunki do owocnej pracy, do tego, żebyście mieli Państwo satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Jeszcze raz dziękuję.”

 

Do punktu 3-go:

 

W powyższym punkcie Pan Przewodniczący poinformował, że zgodnie z art.14 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu jest zobowiązana do wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. Zgodnie z § 11 ust. 1 Statutu Powiatu Hajnowskiego należy dokonać wyboru dwóch wiceprzewodniczących. Wyboru Wiceprzewodniczących dokonuje się w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady.

Następnie Pan Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie kandydatów na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu.

Radny Andrzej Downarowicz zgłosił na Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu kandydaturę radnego Lecha Jana Michalaka.

Radny Lech Jan Michalak wyraził zgodę na kandydowanie na funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu.

Radny Jerzy Sirak zgłosił na Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu radną Helenę Sapieszko. Radny Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Pani Helena Sapieszko pierwszy raz jest radną samorządu powiatowego. Myślę, że uzasadniać tej kandydatury nie musimy. Panią Helenę Sapieszko wszyscy znamy od wielu lat jako osobę, która jest mocno zaangażowana w sprawy naszego miasta i powiatu.”

Radna Helena Sapieszko wyraziła zgodę na kandydowanie na stanowisko Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu.

Radny Włodzimierz Pietroczuk zgłosił na Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu kandydaturę radnego Leona Małaszewskiego. Radny Włodzimierz Pietruczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Powiem krótko idąc tropem uzasadnienia, które przedstawił wcześniej Pan Romaniuk przedstawiając inną kandydaturę – chcę powiedzieć, że Pan Leon Małachowski jest wiceliderem w tej klasyfikacji jeśli chodzi o liczbę zdobytych głosów, a ponadto jestem przekonany, że tą funkcje będzie sprawował bardzo dobrze.”

Radny Leon Małaszewski wyraził zgodę na kandydowanie na funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu.

Więcej kandydatur nie zgłoszono.

Pan Przewodniczący zwrócił się z pytaniem do radnych, czy skład Komisji Skrutacyjnej pozostaje w takim samym składzie, jak dla wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu, czy radni będą chcieli wybrać nową Komisję.

Radny Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos powiedział, że w obecnej sytuacji ten skład Komisji nie może pozostać ten sam, gdyż radny Lech Jan Michalak kandyduje na stanowisko Wiceprzewodniczącego.

Przewodniczący Rady Pan Sergiusz Kojło przystąpił do wyboru nowego składu osobowego Komisji Skrutacyjnej. Przewodniczący Rady zgłosił radnego Stefana Kuczyńskiego i radnego Mirosława Pietkiewicza do prac w Komisji Skrutacyjnej.

Radny Andrzej Downarowicz zgłosił radnego Mirosława Kulbackiego do prac w Komisji Skrutacyjnej.

Radni: Stefan Kuczyński, Mirosław Pietkiewicz i Mirosław Kulbacki wyrazili zgodę na parce w Komisji Skrutacyjnej.

Wobec braku zgłoszeń kolejnych kandydatów oraz braku uwag do proponowanego składu Komisji Skrutacyjnej przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powołanie Komisji Skrutacyjnej dla wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Hajnowskiego w składzie: radny Stefan Kuczyński, radny Mirosław Kulbacki, radny Mirosław Pietkiewicz.

W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Powiatu jednogłośnie (wszyscy „za”) powołała Komisję Skrutacyjną w składzie podanym powyżej.

Pan Przewodniczący zwrócił się z prośbą do Komisji Skrutacyjnej o przystąpienie do pracy i ogłosił 5 minutową przerwę.

Po przerwie Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej radny Stefan Kuczyński zapoznał radnych z zasadami głosowania obowiązującymi przy wyborze Wiceprzewodniczących Rady Powiatu. Poinformował, że radny dokonuje wyboru poprzez postawienie znaku „x” w jednej lub dwóch kratkach obok nazwisk kandydatów, opowiadając się w ten sposób za wyborem tych kandydatów na Wiceprzewodniczących Rady. Jeżeli radny na karcie do głosowania postawi znak „x” w więcej niż dwóch kratkach, głos taki uważa się za nieważny. Jeżeli radny na karcie do głosowania nie postawił znaku „x” w kratce obok nazwiska żadnego kandydata jego głos uważa się za ważny bez dokonania wyboru. Wybranymi zostają kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę głosów, których liczba stanowi liczbę większą niż połowa radnych obecnych na sesji i biorących udział w głosowaniu.

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił Komisję Skrutacyjną o rozdanie radnym kart do głosowania i zwrócił się do radnych o wypełnienie kart i wrzucenie wypełnionych kart do urny.

Po przeprowadzonym głosowaniu Przewodniczący Rady zarządził 10 minutową przerwę.

Po przerwie Przewodniczący Rady Powiatu poprosił Przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej o odczytanie protokołu Komisji Skrutacyjnej w wyborach Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Hajnowskiego.

Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej Pan Stefan Kuczyński odczytał protokół z przebiegu głosowania i podał jego wyniki, stwierdzając wybór Pani Heleny Sapieszko oraz Pana Leona Małaszewskiego na stanowisko Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Hajnowskiego ( protokół w zał. nr…….., str……..).

Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Hajnowskiego. Uchwała została przyjęta większością głosów ( 14 głosów „za”), przy 2 głosach „wstrzymujących się” ( r. A. Downarowicz, r. L.J. Michalak)

 

UCHWAŁA NR I/2/06

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 24 listopada 2006r.

 

w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Hajnowskiego.

strona.........

 

Przewodniczący Rady pogratulował Pani Helenie Sapieszko i Panu Leonowi Małaszewskiemu objęcia funkcji Wiceprzewodniczących Rady Powiatu.

 

Do punktu 4-go:

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że wyboru Starosty Powiatu dokonuje się bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie kandydatów na stanowisko Starosty.

Radny Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący, Wysoka Rado! Mam ogromną przyjemność zarekomendować kandydaturę na stanowisko Starosty Powiatu Hajnowskiego w osobie Pana Włodzimierza Pietroczuka – dotychczasowego Starostę dwóch kadencji Powiatu Hajnowskiego. Niezwykłego człowieka samorządowca, który swoją osobą tak bardzo dużo skupia wspaniałych samorządowców z całego Powiatu Hajnowskiego. Jest Przewodniczącym Euroregionu Puszcza Białowieska, dzięki któremu samorządy powiatu hajnowskiego, jak i inne jednostki mogą skorzystać z funduszy unijnych. Myślę, że o osobie Pana Włodzimierza Pietroczuka można mówić bardzo wiele, wszyscy go bardzo dobrze znamy. Jako Klub Porozumienia Wyborczego Powiatu Hajnowskiego rekomendujemy kandydaturę Pana Włodzimierza Pietroczuka na Starostę Hajnowskiego. Mamy nadzieję, że Pan Włodzimierz Pietruczuk zostanie Starostą na następną kadencję.”

Radny Włodzimierz Pietroczuk wyraził zgodę na kandydowanie na stanowisko Starosty Hajnowskiego.

Więcej kandydatur nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem do radnych, czy Komisja Skrutacyjna pozostaje w niezmienionym składzie.

Radni nie zgłosili uwag co do składu osobowego Komisji Skrutacyjnej wybranej do przeprowadzenia wyborów na funkcje Wiceprzewodniczących Rady.

Pan Przewodniczący zwrócił się z prośbą do Przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej o przystąpienie do pracy i ogłosił 5 minutową przerwę.

Po przerwie Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej radny Stefan Kuczyński zapoznał radnych z zasadami głosowania obowiązującymi przy wyborze Starosty Powiatu. Poinformował, że każdy radny otrzyma kartę do głosowania opatrzoną pieczęcią Rady Powiatu Hajnowskiego. Przewodniczący Komisji skrutacyjnej poinformował, że skreślenie słowa „tak” przy nazwisku kandydata i pozostawienie słowa „nie” oznacza głos „za”; skreślenie słowa „nie” przy nazwisku kandydata i pozostawienie słowa „tak” oznacza głos „ przeciw”; skreślenie obu słów oznacza głos „wstrzymujący się” i pozostawienie obu słów nie skreślonych oznacza głos nieważny.

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił Komisję Skrutacyjną o rozdanie radnym kart do głosowania i zwrócił się do radnych z prośbą o wypełnienie kart i wrzucenie wypełnionych kart do urny.

Po przeprowadzonym głosowaniu Przewodniczący Rady zarządził 5 minutową przerwę.

Po przerwie Przewodniczący Rady Powiatu poprosił Przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej o odczytanie protokołu Komisji Skrutacyjnej w wyborach Starosty Hajnowskiego.

Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej Pan Stefan Kuczyński odczytał protokół z przebiegu głosowania i podał jego wyniki, stwierdzając wybór radnego Włodzimierza Pietroczuka na stanowisko Starosty Powiatu Hajnowskiego ( protokół w zał.nr……..str……...)

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyboru Starosty Hajnowskiego. Uchwała została przyjęta większością głosów ( 14 głosów „za”), przy 2 głosach „wstrzymujących się „ ( r. A. Downarowicz, r. L.J.Michalak).

 

UCHWAŁA NR I/3/06

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 24 listopada 2006r.

 

w sprawie wyboru Starosty Powiatu Hajnowskiego

strona.........

 

Przewodniczący Rady Powiatu pogratulował Panu Staroście ponownego wyboru.

( oklaski )

Przewodniczący Rady Pan Sergiusz Kojło zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Myślę, że w tym miejscu oprócz oklasków, które przed chwila padły, będę wyrazicielem woli Państwa i w imieniu Państwa i własnym złożę gratulacje z okazji wyboru Panu Staroście. Nie przypominam, która to kadencja, bo wszyscy wiemy, ale myślę, że ważniejszym elementem będzie to żeby oprócz gratulacji były to nasze wspólne życzenia owocnej pracy, pełnej satysfakcji i dobrej współpracy nie tylko z Radą, ponieważ tutaj sprawa dotyczy jakby całego ogółu społeczeństwa w tym również naszych wyborców. Dziękuję bardzo i składam serdeczne gratulacje.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Dziękuję bardzo. Jeżeli Pan Przewodniczący pozwoli, to w tym miejscu chcę serdecznie podziękować za dokonany wybór, za oddane glosy. Rozumiem tych, którzy głosowali przeciwko. Nawiązując do słów Pana Przewodniczącego powiem, że nie chodzi o moją satysfakcje z wykonywanych obowiązków, tylko o to, żeby tą satysfakcję mieli mieszkańcy naszego powiatu. Myślę, że przy pomocy radnych, przy pomocy Zarządu, który za chwilę wybierzemy będziemy mogli dokonać takich rzeczy, które spowodują satysfakcję naszych mieszkańców.”

 

Do punktu 5-go:

 

Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z art. 27 ust.3 ustawy o samorządzie powiatowym, Rada Powiatu dokonuje wyboru wicestarosty powiatu na wniosek Starosty, zwykłą większością głosów, w głosowaniu tajnym.

Przewodniczący Rady oddał głos Panu Staroście.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zgodnie z przysługującym Staroście Powiatu uprawnieniem wynikającym z ustawy o samorządzie powiatowym chcę zgłosić na funkcję wicestarosty powiatu kandydaturę dotychczasowego Wicestarosty Pana Jerzego Siraka. Współpracuję z Panem Jerzym Sirakiem od 8 lat – znamy się nieco dłużej. Nie mam żadnych zastrzeżeń do dotychczasowej współpracy. Jeśli mogę mówić o tej kandydaturze, to w samych dobrych słowach. Pan Jerzy Sirak znany jest nam wszystkim ze swego zaangażowania na rzecz działań dla dobra Powiatu Hajnowskiego i jego mieszkańców. Posiada odpowiednie kwalifikacje formalne i odpowiednie doświadczenie do sprawowania tej funkcji”

Radny Jerzy Sirak wyraził zgodę na kandydowanie na stanowisko wicestarosty.

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem do radnych, czy Komisja Skrutacyjna pozostaje w niezmienionym składzie.

Radni nie zgłosili uwag co do składu osobowego Komisji Skrutacyjnej wybranej do przeprowadzenia wcześniejszych wyborów.

Pan Przewodniczący zwrócił się z prośbą do Przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej o przystąpienie do pracy i ogłosił 5 minutową przerwę.

Po przerwie Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej radny Stefan Kuczyński zapoznał radnych z zasadami głosowania obowiązującymi przy wyborze Wicestarosty Powiatu. Poinformował, że każdy radny otrzyma kartę do głosowania opatrzoną pieczęcią Rady Powiatu Hajnowskiego. Przewodniczący Komisji skrutacyjnej poinformował, że skreślenie słowa „tak” przy nazwisku kandydata i pozostawienie słowa „nie” oznacza głos „za”; skreślenie słowa „nie” przy nazwisku kandydata i pozostawienie słowa „tak” oznacza głos „ przeciw”; skreślenie obu słów oznacza głos „wstrzymujący się” i pozostawienie obu słów nie skreślonych oznacza głos nieważny.

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił Komisję Skrutacyjną o rozdanie radnym kart do głosowania i zwrócił się do radnych z prośbą o wypełnienie kart i wrzucenie wypełnionych kart do urny.

Po przeprowadzonym głosowaniu Przewodniczący Rady zarządził 5 minutową przerwę.

Po przerwie Przewodniczący Rady Powiatu poprosił Przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej o odczytanie protokołu Komisji Skrutacyjnej w wyborach Wicestarosty Hajnowskiego.

Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej Pan Stefan Kuczyński odczytał protokół z przebiegu głosowania i podał jego wyniki, stwierdzając wybór radnego Jerzego Siraka na stanowisko Wicestarosty Powiatu Hajnowskiego ( protokół w zał.nr……..str……...)

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyboru Wicestarosty Hajnowskiego. Uchwała została przyjęta jednogłośnie (16 głosów „za”).

 

UCHWAŁA NR I/4/06

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 24 listopada 2006r.

 

w sprawie wyboru Wicestarosty Powiatu Hajnowskiego

strona.........

 

Przewodniczący Rady pogratulował radnemu Jerzemu Sirakowi wyboru.

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący, Wysoka Rado! Chciałbym bardzo podziękować za ten wybór. Myślę, że wszyscy razem sprawimy, że za 4 lata nasz powiat będzie jeszcze piękniejszy i będziemy mieli okazję oglądać nowy, ładniejszy film o powiecie (Wicestarosta nawiązał do filmu promocyjnego o powiecie, który radni obejrzeli podczas przerwy). Będziemy mieli wewnętrzną satysfakcję, że w tej pozytywnej przemianie, w działaniu na rzecz rozwoju powiatu – my uczestniczymy.”

 

Do punktu 6-go:

 

W powyższym punkcie Pan Przewodniczący poinformował, że zgodnie z art.27 ust. 1 i 3 ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu dokonuje wyboru członków Zarządu na wniosek Pana Starosty.

Następnie Pan Przewodniczący zwrócił się do Pana Starosty o przedstawienie kandydatur na członków Zarządu Powiatu Hajnowskiego.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący, Wysoka Rado! Chciałbym zgłosić do Zarządu Powiatu Hajnowskiego doświadczonych radnych pełniących funkcję radnego przez kilka z rzędu kadencji i przede wszystkim jako pierwszego tutaj wymienię dotychczasowego Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Mikołaja Michaluka, który pełni funkcję radnego Powiatu Hajnowskiego już trzecią kadencję. Chciałbym również zgłosić w skład Zarządu Powiatu Pana Mikołaja Aleksiuka, który również pełni funkcję radnego już trzecią kadencję, a przez ostatnią kadencję był członkiem Zarządu Powiatu. I kolejna kandydatura, to Pan radny Stefan Sadowski, który jest drugą kadencję radnym Powiatu Hajnowskiego, a w ostatniej kadencji był Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Skład Zarządu Powiatu Hajnowskiego zgodnie z naszym statutem liczy 5 osób i chciałbym, żeby tych 3 kandydatów uzupełniało ten skład, gdyż Starosta jest z urzędu Przewodniczącym Zarządu, a Wicestarosta jest wiceprzewodniczącym Zarządu z mocy prawa.”

Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania do radnych, którzy zostali zgłoszeni do Zarządu Powiatu.

Radni pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem do radnego Mikołaja Michaluka, czy wyraża zgodę na kandydowanie na członka Zarządu Powiatu Hajnowskiego.

Radny Mikołaj Michaluk wyraził zgodę na kandydowanie na członka Zarządu Powiatu Hajnowskiego.

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem do radnego Mikołaja Aleksiuka, czy wyraża zgodę na kandydowanie na członka Zarządu Powiatu Hajnowskiego.

Radny Mikołaj Aleksiuk wyraził zgodę na kandydowanie na członka Zarządu Powiatu Hajnowskiego.

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem do radnego Stefana Sadowskiego, czy wyraża zgodę na kandydowanie na członka Zarządu Powiatu Hajnowskiego.

Radny Stefan Sadowski wyraził zgodę na kandydowanie na członka Zarządu Powiatu Hajnowskiego.

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem do radnych, czy Komisja Skrutacyjna pozostaje w niezmienionym składzie.

Radni nie zgłosili uwag co do składu osobowego Komisji Skrutacyjnej wybranej do przeprowadzenia wcześniejszych wyborów.

Pan Przewodniczący zwrócił się z prośbą do Przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej o przystąpienie do pracy i ogłosił 5 minutową przerwę.

Po przerwie Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej radny Stefan Kuczyński zapoznał radnych z zasadami głosowania obowiązującymi przy wyborze członków Zarządu Powiatu. Poinformował, że radny dokonuje wyboru poprzez postawienie znaku „x” w jednej, dwóch lub trzech kratkach obok nazwisk kandydatów, opowiadając się w ten sposób za wyborem tych kandydatów na członków Zarządu Powiatu. Jeżeli radny na karcie do głosowania nie postawił znaku „x” w kratce obok nazwiska żadnego kandydata jego głos uważa się za ważny bez dokonania wyboru. Wybranymi zostają kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę głosów, których liczba stanowi liczbę większą niż połowa radnych obecnych na sesji i biorących udział w głosowaniu.

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił Komisję Skrutacyjną o rozdanie radnym kart do głosowania i zwrócił się do radnych o wypełnienie kart i wrzucenie wypełnionych kart do urny.

Po przeprowadzonym głosowaniu Przewodniczący Rady zarządził 5 minutową przerwę.

Po przerwie Przewodniczący Rady Powiatu poprosił Przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej o odczytanie protokołu Komisji Skrutacyjnej w wyborach członków Zarządu Powiatu Hajnowskiego.

Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej Pan Stefan Kuczyński odczytał protokół z przebiegu głosowania i podał jego wyniki, stwierdzając wybór radnych: Mikołaja Michaluka, Mikołaja Aleksiuka oraz Stefana Sadowskiego na członków Zarządu Powiatu Hajnowskiego ( protokół w zał.nr……..str……...)

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu Hajnowskiego. Uchwała została przyjęta większością głosów (14 głosów „za”), przy 2 głosach „przeciwnych” ( r. L.J.Michalak, r. A. Downarowicz).

 

UCHWAŁA NR I/5/06

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 24 listopada 2006r.

 

w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu Hajnowskiego.

strona.........

Do punktu 7-go:

 

7.1.

 

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w Statucie Powiatu Hajnowskiego. Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania do projektu uchwały.

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja mam zapytanie do Zarządu – co jest przyczyną zlikwidowania najważniejszej Komisji – Komisji Budżetowej. Jest to komisja, która ma dużo do powiedzenia. Panowie wybraliście sobie wszystkie stanowiska i jedna Komisja Budżetu, gdzie można mieć wpływ, można się samemu wpisać na członka tej komisji, to wy chcecie ją zlikwidować, żeby Wam nikt nie mógł czasami w czymś przeszkodzić. Myślę, że ta komisja jest najważniejsza- według mnie, a trochę doświadczenia mam w tych sprawach i myślę, że nie powinniśmy tej komisji likwidować.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący, Wysoka Rado! Ja chciałbym przedstawić uzasadnienie do takiej propozycji. Nie jest tak, jak Pan radny mówi o tym – likwidacja jakiejkolwiek komisji. Nie jest to likwidacja zadań tej komisji, bo te zadania zostały po prostu przeniesione do Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego, gdyż proponujemy, żeby ta komisja nosiła taką nazwę. Nie zostało też nic przesądzone, gdyż tą propozycję poddajemy pod uwagę Rady, kierując się tylko i wyłącznie względami natury praktycznej. Otóż z moich i nie tylko moich obserwacji okazywało się, że w trakcie obrad komisji dublowały się nie tylko osoby, ale dublowały się również argumenty, dublowały się informacje i w trakcie obrad komisji szczególnie Komisji Rozwoju Gospodarczego i Komisji Budżetu powielały się te same dyskusje, te same wnioski i te same argumenty. Można powiedzieć, że częściowo tracimy czas, bo można go było poświęcić na inne ważniejsze sprawy. Ale jeśli będzie taka wola Rady – funkcjonowanie 3 Komisji Rady, to też jest do zaakceptowania. Powtarzam jeszcze raz, że kierowaliśmy się tylko względami praktycznymi. Ale skoro już jestem przy głosie, to chciałbym też uzasadnić jeszcze jedną zmianę, która znalazła się w tym projekcie uchwały tj. zwiększenie liczby członków Komisji Rewizyjnej do liczby 5. Jest to niejako powrót do tego co funkcjonowało na początku funkcjonowania samorządu powiatowego. Ta liczba została zmniejszona w ubiegłej kadencji w wyniku rezygnacji jednego z radnych z udziału w pracach Komisji Rewizyjnej i braku możliwości uzupełnienia tego składu. Tu też jest uzasadnienie natury praktycznej – nieparzysta liczba członków Komisji daje gwarancję, że w trakcie obrad tej komisji zawsze mogą zapadać rozstrzygnięcia.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie Starosto w § 37 pisze, że w tym celu powołuje się Komisję Rewizyjną w liczbie 4 członków. Tak mamy w Statucie, a nie 5.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ale Pan chyba pamięta z jakich powodów została liczba 4 wprowadzona.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Liczba 4 została z tego powodu wprowadzona, bo wycofałem się z Komisji, bo były zarzuty, że się czepiam Pana Starosty i pracy Zarządu i na tej podstawie zrezygnowałem z Komisji. Można to sprawdzić w protokołach.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „W gwoli ścisłości chcę wyjaśnić, że nie znam żadnych faktów, które świadczyłyby o tym, że Pan Michalak się mnie czepiał.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja się nie czepiam”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Powiedziałem: że się czepiał w ubiegłej kadencji.”

Przewodniczący rady Pan Sergiusz Kojło zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja myślę, że spróbujmy uniknąć takiej bezpośredniej polemiki, bo nawet statut powiatu zakłada inny przebieg dyskusji. Ja zapytam, czy wyjaśnienia złożone przez Pana Starostę są wystarczające?”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nie, nie są wystarczające. Pan Starosta twierdzi, że powinno być 5 członków Komisji Rewizyjnej i ja też myślę, że powinno być 5, żeby była liczba nieparzysta.”

Przewodniczący Rady poinformował radnego Lecha Jana Michalaka, że analizowany projekt uchwały zakłada powrót do poprzedniego składu ilościowego Komisji Rewizyjnej ( 5 osób).

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie Przewodniczący – przeczyta Pan § 37, w którym jest napisane, że Rada Powiatu kontroluje działalność Zarządu oraz jednostek organizacyjnych i w tym celu powołuje Komisję Rewizyjną w liczbie 4 członków. Tak mamy w statucie.”

Przewodniczący Rady jeszcze raz zwrócił się do radnego z informacją, że w proponowanym projekcie uchwały jest już zapisane, że liczba członków w Komisji Rewizyjnej ma wynosić 5, a nie 4, jak jest obecnie zapisane w statucie.

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Już wszystko jasne. Przepraszam.”

Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, wystąpił z wnioskiem o niedokonywanie zmian w statucie powiatu odnośnie ilości komisji i pozostawienie 3 dotychczasowych komisji merytorycznych.

Przewodniczący Rady poddał wniosek radnego Andrzeja Downarowicza pod głosowanie. Wniosek został przyjęty większością głosów ( 14 głosów „za”), przy 2 głosach „wstrzymujących się” ( r. H. Sapieszko, r. S. Kojło).

Przewodniczący Rady poinformował, że w związku z przegłosowaniem wniosku radnego Andrzeja Downarowicza bezprzedmiotowy jest punkt 2 projektu uchwały, natomiast pozostają zmiany dotyczące składu Komisji Rewizyjnej i ten zapis w projekcie uchwały pozostaje bez zmian.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

UCHWAŁA NR I/6/06

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 24 listopada 2006 r.

 

w sprawie wprowadzenia zmian w statucie Powiatu Hajnowskiego.

( strona .............)

 

 

7.2.

 

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXX/206/05 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 marca 2006r. w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2006r.

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania bądź uwagi w związku z przedłożonym projektem uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

UCHWAŁA NR I/7/06

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 24 listopada 2006 r.

 

w sprawie zmiany uchwały Nr XXX/206/05 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 marca 2006r. w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2006r.

( strona .............)

 

Do punktu 8-go:

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady zwrócił się do Starosty Hajnowskiego Pana Włodzimierza Pietroczuka w sprawie przybliżenia procedury powołania komisji rady.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Mamy świadomość tego, że Starostwo Powiatowe jest odpowiedzialne za techniczną obsługę Rady i chcę powiedzieć, że na stanowisku obsługi Rady Powiatu Hajnowskiego, czyli u Pani Violi Miniuk będą przygotowane karty z nazwami komisji, które przed chwilą zaakceptowaliśmy i prosimy radnych o zgłoszenie swojego akcesu do pracy w komisjach. Każdy z radnych ma inne, specyficzne zainteresowania i dlatego byśmy prosili, żeby przed następną sesją dokonać takich zgłoszeń.”

Przewodniczący rady Pan Sergiusz Kojło zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Przypomnę tylko, że każdy z radnych może uczestniczyć w nie więcej niż w 2 komisjach merytorycznych. Chcę też Państwu przypomnieć, ze istnieje możliwość formowania się klubów w obrębie Rady, tylko proszę pamiętać, że informacje o odbyciu posiedzenia organizacyjnego klubu należy przedłożyć nie później, niż 7 dni od terminu odbycia tego spotkania. Proszę taką informację składać w Biurze Rady.”

 

 

Do punktu 9-go:

Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja mam pytanie do Pana Starosty. Czy Pan Starosta wie coś na temat grantów, które były pisane przez uczniów Technikum Leśnego. Ponoć dostały pieniądze 16 tys. zł i te pieniądze są tutaj w Starostwie i chciałabym się dowiedzieć, czy te pieniądze przeszły do szkoły.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Z przykrością odpowiem, że nie znam tej sprawy, nie wiem, może Pani Skarbnik udzieli jakiś wyjaśnień. Zobowiązuję się w poniedziałek udzielić odpowiedzi na to pytanie.”

Skarbnik Powiatu Pani Aniela Majewska zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Na dzień dzisiejszy żadnych pieniędzy związanych z tą sprawą nie ma.”

Radny Mirosław Kulbacki zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja chciałbym się zapytać, jakie jest zadłużenie powiatu i czy w prowizorium zostały zaplanowane jakieś inwestycje drogowe.”

Wiceprzewodniczący Rady Pan Leon Małaszewski zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący, Pani Przewodnicząca, Szanowni Radni. Ja chciałem taki zgłosić wniosek do służb Starosty o przygotowanie na następną sesję jakiegoś wystąpienia najlepiej w formie uchwały Rady do Zarządu Województwa Podlaskiego w sprawie przystąpienia do modernizacji drogi wojewódzkiej Nr 685 relacji Zabłudów – Kleszczele. Można tam już wskazać hierarchię wykonania prac poczynając od Jelonki do Dubicz Cerkiewnych, gdyż wiem, że na ten odcinek jest sporządzona dokumentacja techniczna i były wydawane decyzje – z naszej strony decyzja o warunkach zabudowy. Proponuję, żeby zasygnalizować Zarządowi Województwa, że przynajmniej jeżeli planują etapowo robić tę drogę, to żeby zacząć od Jelonki w kierunku Dubicz Cerkiewnych, dlatego, że jest tam sporządzany projekt techniczny. Przez Gminę była także wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Myślę, że pozwolenie na budowę też uzyskali, chociaż nic jeszcze o tym nie wiemy. Po prostu myślę, że trzeba władze województwa w tym temacie nękać. Myślę, że będą tam władze częściowo nowe.

Następna sprawa – to nie wiem, jak Rada poprzedniej kadencji praktykowała sprawę zapraszania na swoje obrady. Chciałbym tutaj, żeby wprowadzić zwyczaj zapraszania przynajmniej delegata na sejmik województwa Pana Mikołaja Janowskiego.

I ostatnia sprawa, to chciałbym podziękować tutaj kolegom i koleżankom za wybranie mnie na funkcję Wiceprzewodniczącego.”

Radna Irena Niegierewicz zwróciła się do członków Zarządu Powiatu Pana Mikołaja Aleksiuka i Pana Stefana Sadowskiego o przedstawienie swojej wizji rozwoju Powiatu Hajnowskiego oraz zapytała jak widzą współpracę z samorządami gminnymi z terenu powiatu.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chcę przekazać informację szczególnie dla radnych, którzy po raz pierwszy są w Radzie. Otóż przez ostatnią kadencję wielokrotnie zajmowaliśmy się sprawą przyszłości Zespołu Szkół Leśnych w Białowieży. W tej chwili jest oficjalna propozycja Ministra Środowiska dotycząca przejęcia tej szkoły, przejęcia jej od dnia 1 stycznia 2007r. Decyzję w tej sprawie będzie musiała podjąć Rada Powiatu. Powiem też dla pełnej informacji, że uzależnialiśmy przekazanie tej szkoły od zwrotu przez Ministerstwo Środowiska nakładów poniesionych przez Powiat Hajnowski na zwiększenie wartości środków trwałych w tej szkole. Wykonaliśmy tam sporo remontów, zainwestowaliśmy w to około 800 tys. zł według naszych wyliczeń. Nie chodziło nam oczywiście o zwrot środków poniesionych na bieżące funkcjonowanie tej szkoły. Ministerstwo na ten nasz wniosek odpowiedziało następująco – my wydaliśmy nieco więcej pieniędzy ( obliczając to na ponad 1 mln) na zapewnienie praktyk dla uczniów Zespołu Szkół Leśnych. I to jest prawda, bo my dla Nadleśnictw nie płaciliśmy za wykonywanie praktyk zawodowych w Nadleśnictwach. W tej chwili będziemy musieli podjąć decyzję dotyczącą przekazania tej szkoły. Zwracam się z prośbą do Pana Przewodniczącego, żeby następnej sesji nie odkładać na zbyt odległy czas, bo jeśli w grę wchodzi przekazanie tej szkoły z dniem 1 stycznia 2007r. to zostaje nam bardzo mało czasu, a do wykonania dużo spraw związanych z inwentaryzacją itd. Informuję o tym, bo mam świadomość tego, że na najbliższą sesję Zarząd Powiatu przedstawi projekt odpowiedniej uchwały w tej sprawie, chociaż nie jestem przekonany jaką decyzję Zarząd podejmie.”

Przewodniczący Rady zwrócił się do Wicestarosty Hajnowskiego Pana Jerzego Siraka o udzielenie odpowiedzi na zapytania radnego Mirosława Kulbackiego.

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sierak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Zgodnie z określonym w ustawie terminem Zarząd Powiatu przyjął 15 listopada projekt budżetu na 2007r., który został przekazany Przewodniczącemu Rady Powiatu. Staraliśmy się ten projekt przygotować, jak najoszczędniej. Projekt przewiduje deficyt budżetowy na przyszły rok na poziomie 1 mln 200 tys. zł, z tym, że wyjaśnię, że jednym z powodów tego powtarzającego się deficytu od kilku lat jest obowiązek dofinansowania Zespołu Szkół Leśnych. Od lat do tej szkoły dopłacamy rocznie grubo ponad 1 mln zł.

Natomiast, jeżeli chodzi o sprawy inwestycyjne, to zaplanowaliśmy kontynuację rozpoczętych inwestycji wynikających przede wszystkim z pozyskanych środków pomocowych i tych inwestycji, które wynikają z naszych wcześniejszych zobowiązań i umów podpisanych z gminami. Mam tu na myśli Gminę Narewkę i nasze zobowiązanie dotyczące dokończenia drogi w Masiewie.”

Przewodniczący Rady zwrócił się do radnego Stefana Sadowskiego i radnego Mikołaja Aleksiuka o udzielenie odpowiedzi na zapytanie radnej Ireny Niegierewicz.

Radny Stefan Sadowski zwrócił się z prośbą o powtórzenie pytania.

Przewodniczący Rady powiedział, ze pytanie brzmiało, jak wyobrażacie sobie Panowie pracę w Radzie.

Radny Andrzej Downarowicz powiedział, że pytanie brzmiało – jaka jest Pana wizja rozwoju Powiatu Hajnowskiego.

Radny Stefan Sadowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Jeżeli chodzi o wizję, to wszystko będzie zależeć od potrzeb i pieniążków. Jeżeli będą pieniążki dobrze spływać z funduszy tych, co chcemy pozyskać, to i możliwości duże będą – jeżeli nie, to i możliwości będą słabe. Nie wiem, co jeszcze tu Pani odpowiedzieć na ten temat. Wizję rozwoju każdy ma i apetyty mamy duże, tylko mówię, że wszystko zależy od środków. Więcej co mogę Pani odpowiedzieć na ten temat?”

Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Cokolwiek, bo na razie Pan nic nie powiedział.”

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja chciałbym tutaj niejako sprecyzować, bo pytanie jest chyba niedokładnie sprecyzowane, bo to trzeba byłoby postawić je inaczej. Pytanie dotyczy w gruncie rzeczy tego, jak chce pracować Zarząd. Obydwaj Panowie są w składzie Zarządu i ich indywidualne postawy nie pozwalają na głębokie przemyślenia. Nie podejmą innych, indywidualnych decyzji, aniżeli cały Zarząd. Ja bym miał kłopot z odpowiedzią na tak postawione pytanie.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym jeszcze coś do tego dodać. Chcę powiedzieć, że wizja rozwoju Powiatu Hajnowskiego jest zawarta w Strategii Rozwoju Powiatu Hajnowskiego oraz w Planie Rozwoju Lokalnego. Tam są zapisane odpowiednie zapisy dotyczące działań proinwestycyjnych i o tym, jak Pan Sadowski mówił, które z nich będą realizowane, to będzie zależało od możliwości pozyskania środków. Jeśli chodzi o współpracę z samorządami, to chce tutaj poinformować, że do reprezentowania Powiatu na zewnątrz jest uprawniony Starosta Hajnowski i jeśli to współdziałanie członków Zarządu, czy któregokolwiek radnego będzie prowadziło do tego, że zawrzemy konkretne porozumienie inwestycyjne z naszymi partnerami w powiecie, to będziemy tylko takim zabiegom przyklaskiwać, ale ta współpraca z samorządami należy do domeny działania Starosty Hajnowskiego, chociaż chętnie bym się tym podzielił.”

Radny Stefan Sadowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „ A wizja powiatu – akurat byłem przy przygotowaniu tego, bo to akurat się działo w Górniku. Byłem przy tym. Tam jest sporo takich rzeczy na lata przyszłe, dużo, śmiejemy się – no tak, ale to wszystko zależy od pieniędzy. To jest pięknie opisane wszystko, ale jak praktyka pokazuje, to samorządy nawet przy budowie dróg powiatowych, które przypuśćmy gminy dokładają do dróg powiatowych, to tam inwestycje idą szybciej. Nie wiem, co jeszcze.”

Radny Mikołaj Aleksiuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ W zasadzie ja musiałbym powtarzać to, co Pan Starosta powiedział. Starosta wyjaśnił to jakby w szczegółach o co chodzi, o tych planach i strategiach itd. Ja jestem zwolennikiem w każdym bądź razie współpracy ze wszystkimi- z samorządami gminnymi, radnymi niezależnie od opcji. Po prostu jak mądre są jakieś wnioski, to wysłuchać i po prostu starać się realizować.”

Przewodniczący Rady zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Ja już nie wracam do tego tematu, nie chcę go dalej drążyć. Myślę, że tutaj pełnego zadowolenia radna Niegierewicz pewnie nie będzie miała, ale odpowiedź jest taka jakby prawdziwa, że to Zarząd decyduje, a na zewnątrz prezentuje Starosta. Ja na zewnątrz nie mam absolutnie nic do powiedzenia i mogą mnie Państwo tylko tutaj męczyć w czasie obrad. Taka jest skromna rola Pani Przewodniczącej, Pana Przewodniczącego i moja, żeby być inaczej tutaj posadowieni niżeli Państwo. Jeszcze tylko wniosek Pana Leona Małaszewskiego, to statut przewiduje, że w obradach sesji Rady Powiatu mogą uczestniczyć goście zaproszeni i listę osób zaproszonych układamy wspólnie – mogą to być wnioski i Państwa i Zarządu, chyba my tutaj jako Przewodniczący też moglibyśmy zastanowić się kogo tutaj zaprosić. Jeżeli chodzi o radnego sejmiku Województwa Podlaskiego Pana Mikołaja Janowskiego, to chyba będziemy zgodni, że będziemy dawać mu informację o terminach odbywania naszych sesji, a radny Mikołaj Janowski miejmy nadzieję, że będzie chciał z nami uczestniczyć tu w obradach.”

 

Do punktu 10-go:

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady I sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział
w sesji.

 

 Protokołowała
Violetta Miniuk
 Przewodniczący Obrad
Radny Senior
Mikołaj Michaluk
 Przewodniczył
Przewodniczący Rady Powiatu
Sergiusz Kojło

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Halina Chwojko

Wprowadzający: Halina Chwojko

Data wprowadzenia: 2006-12-14

Data modyfikacji: 2006-12-14

Opublikował: Halina Chwojko

Data publikacji: 2006-12-14